Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Thanks kostas97.

Αχ αυτο το crown...
Βαζω τοπικα, πολλα χρονια...
τα πρωτα χρονια ομως, δεν κοιτουσα με καθρεφτη, τι και πως το βαζω, απο το πισω μερος του κεφαλιου...
αποτελεσμα, η περιοχη που λετε crown, να επιδεινωθει....
και περιττο να πω, οτι οτι κι αν δοκιμασα, βελτιωση δεν ειδα, απλα δεν χειροτερευσε περισσοτερο....
 

JORJE

Active Member
Thanks kostas97.

Αχ αυτο το crown...
Βαζω τοπικα, πολλα χρονια...
τα πρωτα χρονια ομως, δεν κοιτουσα με καθρεφτη, τι και πως το βαζω, απο το πισω μερος του κεφαλιου...
αποτελεσμα, η περιοχη που λετε crown, να επιδεινωθει....
και περιττο να πω, οτι οτι κι αν δοκιμασα, βελτιωση δεν ειδα, απλα δεν χειροτερευσε περισσοτερο....
Μία από τα ίδια κ εμένα!!!Από το πολύ κοίταγμα στον καθρέπτη ανάποδα τόσα χρόνια με τις λοσιόν,πλέον έχω θέμα με το σβέρκο..Δυστυχώς ή ευτυχώς,η μόνη λύση είναι η μμ.Ότι τριχοθυλάκιο νεκρώνει δεν επανέρχεται κ αν η μίνοξ ή φίνα,δίνει κάποιο μαλλί,δεν είναι τελική χοντρή τρίχα κ δεν δίνει κάλυψη..Εν έτει 2021 κ ακόμα θεράπεια για ΑΓΑ,ούτε στον ορίζοντα..
 

ntinzerv

Member
Θα επισυναψω ενα αρχειο που μιλαει για συνδιασμο φινα και ντουτα. Φαινεται πολυ αποτελεσματικη και ασφαλης θεραπεια.
 

Συνημμένα

  • paper for comb fin-dut.pdf
    1 MB · Προβολές: 39

JORJE

Active Member
Θα επισυναψω ενα αρχειο που μιλαει για συνδιασμο φινα και ντουτα. Φαινεται πολυ αποτελεσματικη και ασφαλης θεραπεια.
Πολύ δυνατό αποτέλεσμα..Είμαι σε παρόμοια φάση με αυτή τη μελέτη..Στα 44 έτη ηλικία κ 3 έτη στη φίνα(παιδιά έχω ήδη,οπότε δεν καίγομαι για τεκνοποίηση),η οποία πλέον μόνο συντήρηση κάνει στο υπάρχον μαλλί..Σκέφτομαι να τη ξεκινήσω τη ντούτα μόνο Κυριακές κ να τη συνεχίσω τη θεραπεία αυτή μέχρι τη μμ,προς το τέλος φθινοπώρου..Αν δω παρενέργεια,τη κόβω αμέσως,δεν έχω να χάσω κάτι..
 

ntinzerv

Member
Πολύ δυνατό αποτέλεσμα..Είμαι σε παρόμοια φάση με αυτή τη μελέτη..Στα 44 έτη ηλικία κ 3 έτη στη φίνα(παιδιά έχω ήδη,οπότε δεν καίγομαι για τεκνοποίηση),η οποία πλέον μόνο συντήρηση κάνει στο υπάρχον μαλλί..Σκέφτομαι να τη ξεκινήσω τη ντούτα μόνο Κυριακές κ να τη συνεχίσω τη θεραπεία αυτή μέχρι τη μμ,προς το τέλος φθινοπώρου..Αν δω παρενέργεια,τη κόβω αμέσως,δεν έχω να χάσω κάτι..
Ναι κι εγω πιστευω οτι 6 φινα και 1 ντουτα ειναι ιδανικο. Εμενα μου πε ο γιατρος ο κυριος Αναστασακης να περιμενω να δω πως θα παει με φινα αλλα σκεφτομαι οτι μηπως δε πρεπει να χανω χρονο και οτι μπορω να το προσθεσω μονος μου. Εσυ με τη φινα τι αποτελεσματα ειχες και ποσο συντομα σου ρθαν?
 

JORJE

Active Member
Ναι κι εγω πιστευω οτι 6 φινα και 1 ντουτα ειναι ιδανικο. Εμενα μου πε ο γιατρος ο κυριος Αναστασακης να περιμενω να δω πως θα παει με φινα αλλα σκεφτομαι οτι μηπως δε πρεπει να χανω χρονο και οτι μπορω να το προσθεσω μονος μου. Εσυ με τη φινα τι αποτελεσματα ειχες και ποσο συντομα σου ρθαν?
Εγώ σκέψου το crown μου είχε φτάσει στο επίπεδο της φώτο της μελέτης που ανήρτησες,είχε ανοίξει αρκετά..Βέβαια,φταίω κ γω,γιατί αν είχα ξεκινήσει φίνα μια πενταετία νωρίτερα,ίσως είχα πιο πολλά μαλλιά στην περιοχή,έχασα χρόνο κ τριχοθύλακες..Με μινοξιδίλη κ άλλες μπούρδες δεν κάνεις τίποτε,ειδικά αν τη μίνοξ τη βάζεις κοντά είκοσι έτη,όπως εγώ...Το πρώτο χρόνο η φίνα έδωσε ένα καλό boost,έδειχνε ότι θα το έκλεινε το μπιφτέκι..Μετά τον δεύτερο χρόνο όμως,έπεσε η απόδοση της σε επανέκφυση κ αυτή τη στιγμή στον τρίτο χρόνο χρήσης της,απλά κάνει συντήρηση στα υπάρχοντα μαλλιά που δεν ξέρω τι θα είχα επάνω στη κεφαλη μου,αν δεν την είχα ξεκινήσει...Είμαι nw 3v.Και εκεί με κράτησε..To crown έμεινε με αρκετές τριχούλες,αλλά όχι τελικές χοντρές,αλλά ούτε κ χνούδια..Κάτι σαν ενδιάμεσες ξανθωπές που δεν δίνουν κάλυψη..Θα το κάνω το βήμα από την Κυριακή κ εδώ είμαστε στο 3μηνο να δούμε αποτελέσματα..
 

JORJE

Active Member
Ναι κι εγω πιστευω οτι 6 φινα και 1 ντουτα ειναι ιδανικο. Εμενα μου πε ο γιατρος ο κυριος Αναστασακης να περιμενω να δω πως θα παει με φινα αλλα σκεφτομαι οτι μηπως δε πρεπει να χανω χρονο και οτι μπορω να το προσθεσω μονος μου. Εσυ με τη φινα τι αποτελεσματα ειχες και ποσο συντομα σου ρθαν?
Ο κ.Αναστασάκης τι γνώμη έχει για τη ντούτα,αν ξέρεις φίλε μου?Το έχετε συζητήσει το θέμα περί ντουταστερίδης σε περίπτωση που η φίνα δεν δουλέψει??
 

ntinzerv

Member
Ο κ.Αναστασάκης τι γνώμη έχει για τη ντούτα,αν ξέρεις φίλε μου?Το έχετε συζητήσει το θέμα περί ντουταστερίδης σε περίπτωση που η φίνα δεν δουλέψει??
Του το πα και μου ειχε πει ξεκινα με φινα και θα δουμε στη πορεια(αποτελεσματικοτητα/παρενεργειες)...
Παραθετω ενα αρθρο του για τη ντουτεστεριδη
 

grg19ggls

Member
Θα επισυναψω ενα αρχειο που μιλαει για συνδιασμο φινα και ντουτα. Φαινεται πολυ αποτελεσματικη και ασφαλης θεραπεια.
Το ότι η ντουταστερίδη είναι αποτελεσματική το ξέρουμε.
Έχω δει στο παρελθόν και 2 μελέτες που η ντουταστερίδη είχε θετικά αποτελέσματα σε χρήστες που δεν είχαν θετικά αποτελέσματα από τη χρήση φιναστερίδης (finasteride non responders).
Το θέμα είναι αν είναι ασφαλής για μακροχρόνια χρήση, το οποίο (μάλλον) δε το ξέρουμε.

Προσωπικά τη χρησιμοποιώ σε τοπική λοσιόν (trichofoam) μια φορά την εβδομάδα το οποίο έχουν αρχίσει και το προτείνουν αρκετοί γιατροί (κυρίως σε Ισπανία).
Ο Dr. Mwamba στο site του ισχυρίζεται ότι η τοπική ντουταστερίδη μπορεί να μειώσει έως το 90% της scalp DHT με χρήση μια φορά την εβδομάδα.

Ακόμη και σε μορφή λοσιόν δεν υπάρχει κάποια έρευνα που να απαντάει στην αποτελεσματικότητα, πιθανότητα παρενεργειών + συστημικής απορρόφησης του φαρμάκου.

Στο αντίστοιχο αμερικάνικο φαλακροφόρουμ υπάρχουν πολλοί χρήστες τοπικής ντουταστερίδης.
Οι περισσότεροι δηλώνουν θετικά αποτελέσματα χωρίς παρενέργειες.
Υπάρχουν όμως και κάποιοι που δηλώνουν παρενέργειες.
Κάποιοι κάνουν και μετρήσεις των DHT levels για να δουν κατά πόσο απορροφάται συστημικά το φάρμακο.
Υπάρχουν και κάποιοι που δηλώνουν πως είχαν αυξημένους ηπατικούς δείκτες από τη τοπική χρήση ντουταστερίδης.
Όλα αυτά βέβαια είναι "μαρτυρίες χρηστών ενός φόρουμ" και όχι μελέτες - έρευνες.

Ελπίζω κάποια στιγμή να υπάρξει κάποια μελέτη-έρευνα για τη τοπική ντουταστερίδη γιατί ακούγεται υποσχόμενη λύση.
Ειδικά οι θεραπείες μεσοθεραπείας ντουταστερίδης δείχνουν πολύ δυνατά αποτελέσματα.
 

grg19ggls

Member
Το ότι η ντουταστερίδη είναι αποτελεσματική το ξέρουμε.
Έχω δει στο παρελθόν και 2 μελέτες που η ντουταστερίδη είχε θετικά αποτελέσματα σε χρήστες που δεν είχαν θετικά αποτελέσματα από τη χρήση φιναστερίδης (finasteride non responders).
Το θέμα είναι αν είναι ασφαλής για μακροχρόνια χρήση, το οποίο (μάλλον) δε το ξέρουμε.

Προσωπικά τη χρησιμοποιώ σε τοπική λοσιόν (trichofoam) μια φορά την εβδομάδα το οποίο έχουν αρχίσει και το προτείνουν αρκετοί γιατροί (κυρίως σε Ισπανία).
Ο Dr. Mwamba στο site του ισχυρίζεται ότι η τοπική ντουταστερίδη μπορεί να μειώσει έως το 90% της scalp DHT με χρήση μια φορά την εβδομάδα.

Ακόμη και σε μορφή λοσιόν δεν υπάρχει κάποια έρευνα που να απαντάει στην αποτελεσματικότητα, πιθανότητα παρενεργειών + συστημικής απορρόφησης του φαρμάκου.

Στο αντίστοιχο αμερικάνικο φαλακροφόρουμ υπάρχουν πολλοί χρήστες τοπικής ντουταστερίδης.
Οι περισσότεροι δηλώνουν θετικά αποτελέσματα χωρίς παρενέργειες.
Υπάρχουν όμως και κάποιοι που δηλώνουν παρενέργειες.
Κάποιοι κάνουν και μετρήσεις των DHT levels για να δουν κατά πόσο απορροφάται συστημικά το φάρμακο.
Υπάρχουν και κάποιοι που δηλώνουν πως είχαν αυξημένους ηπατικούς δείκτες από τη τοπική χρήση ντουταστερίδης.
Όλα αυτά βέβαια είναι "μαρτυρίες χρηστών ενός φόρουμ" και όχι μελέτες - έρευνες.

Ελπίζω κάποια στιγμή να υπάρξει κάποια μελέτη-έρευνα για τη τοπική ντουταστερίδη γιατί ακούγεται υποσχόμενη λύση.
Ειδικά οι θεραπείες μεσοθεραπείας ντουταστερίδης δείχνουν πολύ δυνατά αποτελέσματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ntinzerv

Member
Το ότι η ντουταστερίδη είναι αποτελεσματική το ξέρουμε.
Έχω δει στο παρελθόν και 2 μελέτες που η ντουταστερίδη είχε θετικά αποτελέσματα σε χρήστες που δεν είχαν θετικά αποτελέσματα από τη χρήση φιναστερίδης (finasteride non responders).
Το θέμα είναι αν είναι ασφαλής για μακροχρόνια χρήση, το οποίο (μάλλον) δε το ξέρουμε.

Προσωπικά τη χρησιμοποιώ σε τοπική λοσιόν (trichofoam) μια φορά την εβδομάδα το οποίο έχουν αρχίσει και το προτείνουν αρκετοί γιατροί (κυρίως σε Ισπανία).
Ο Dr. Mwamba στο site του ισχυρίζεται ότι η τοπική ντουταστερίδη μπορεί να μειώσει έως το 90% της scalp DHT με χρήση μια φορά την εβδομάδα.

Ακόμη και σε μορφή λοσιόν δεν υπάρχει κάποια έρευνα που να απαντάει στην αποτελεσματικότητα, πιθανότητα παρενεργειών + συστημικής απορρόφησης του φαρμάκου.

Στο αντίστοιχο αμερικάνικο φαλακροφόρουμ υπάρχουν πολλοί χρήστες τοπικής ντουταστερίδης.
Οι περισσότεροι δηλώνουν θετικά αποτελέσματα χωρίς παρενέργειες.
Κάποιοι κάνουν και μετρήσεις των DHT levels για να δουν κατά πόσο απορροφάται συστημικά το φάρμακο.
Υπάρχουν και κάποιοι που δηλώνουν πως είχαν αυξημένους ηπατικούς δείκτες από τη τοπική χρήση ντουταστερίδης.
Όλα αυτά βέβαια είναι "μαρτυρίες χρηστών ενός φόρουμ" και όχι μελέτες - έρευνες.

Ελπίζω κάποια στιγμή να υπάρξει κάποια μελέτη-έρευνα για τη τοπική ντουταστερίδη γιατί ακούγεται υποσχόμενη λύση.
Ειδικά οι θεραπείες μεσοθεραπείας ντουταστερίδης δείχνουν πολύ δυνατά αποτελέσματα.
Πολυ βοηθητικη η αναλυση σου!
Ναι κι εγω πιστευω οτι το μονο που δε μας καθεται καλα με τη ντουτα ειναι η μακροχρονια χρηση!
Βεβαια και η φιναστεριδη μεχρι 5ετη μελετη εχει γινει...
 

grg19ggls

Member
Πολυ βοηθητικη η αναλυση σου!
Ναι κι εγω πιστευω οτι το μονο που δε μας καθεται καλα με τη ντουτα ειναι η μακροχρονια χρηση!
Βεβαια και η φιναστεριδη μεχρι 5ετη μελετη εχει γινει...
Για τη φιναστερίδη υπάρχουν και μελέτες 10ετίας.
Επιπλέον, χρησιμοποιείται περισσότερα χρόνια σαν φάρμακο.
 

JORJE

Active Member
Έχεις απόλυτο δίκιο.Εγώ πάντως είμαι στο τσακ να τη ξεκινήσω oral για ένα 6μηνο με μία δόση την εβδομάδα μέχρι να μπω σε μμ.Και βλέπουμε..Πάντως τη φίνα τη δέχτηκα σαν οργανισμός άριστα,χωρίς καμια παρενέργεια κ μάλιστα τεκνοποίησα με παράλληλη χρήση της..Απλά πλεον δεν ανταποκρίνεται σε επανέκφυση στο crown..
 

grg19ggls

Member
Έχεις απόλυτο δίκιο.Εγώ πάντως είμαι στο τσακ να τη ξεκινήσω oral για ένα 6μηνο μέχρι να μπω σε μμ.Και βλέπουμε..Πάντως τη φίνα τη δέχτηκα σαν οργανισμός άριστα,χωρίς καμια παρενέργεια κ μάλιστα τεκνοποίησα με παράλληλη χρήση της..Απλά πλεον δεν ανταποκρίνεται σε επανέκφυση στο crown..
Καταρχάς το θέμα τεκνοποίησης με παράλληλη χρήση δεν είναι σωστό.
Οι γιατροί προτείνουν διακοπή της φιναστερίδης για ένα διάστημα πριν τη τεκνοποίηση.

Αφού η φιναστερίδη έχει σταθεροποιήσει την τριχόπτωση σου εγώ στη θέση σου δε θα ξεκινούσα ντουτατερίδη.
Θα κάλυπτα ότι μπορούσα να καλύψω με τη μεταμόσχευση και θα συνέχιζα τη φιναστερίδη.
Πιστεύω δεν υπάρχει λόγος να πάρεις περιττά ρίσκα.

Η φαλάκρα είναι αγχωτική για όλους.
Μην απελπίζεσαι και παίρνεις βιαστικές αποφάσεις φίλε μου.
 

dim d

Well-Known Member
Καταρχάς το θέμα τεκνοποίησης με παράλληλη χρήση δεν είναι σωστό.
Οι γιατροί προτείνουν διακοπή της φιναστερίδης για ένα διάστημα πριν τη τεκνοποίηση.

Αφού η φιναστερίδη έχει σταθεροποιήσει την τριχόπτωση σου εγώ στη θέση σου δε θα ξεκινούσα ντουτατερίδη.
Θα κάλυπτα ότι μπορούσα να καλύψω με τη μεταμόσχευση και θα συνέχιζα τη φιναστερίδη.
Πιστεύω δεν υπάρχει λόγος να πάρεις περιττά ρίσκα.

Η φαλάκρα είναι αγχωτική για όλους.
Μην απελπίζεσαι και παίρνεις βιαστικές αποφάσεις φίλε μου.
κι εγω οταν προχωρησω σε μμ θα την κοψω η θα την μειωσω ....οταν ειναι να προσπαθησεις για παιδι ουτε λογος. Μενει κι πολυ παραπανω καιρο στο συστημα.
 

JORJE

Active Member
Καταρχάς το θέμα τεκνοποίησης με παράλληλη χρήση δεν είναι σωστό.
Οι γιατροί προτείνουν διακοπή της φιναστερίδης για ένα διάστημα πριν τη τεκνοποίηση.

Αφού η φιναστερίδη έχει σταθεροποιήσει την τριχόπτωση σου εγώ στη θέση σου δε θα ξεκινούσα ντουτατερίδη.
Θα κάλυπτα ότι μπορούσα να καλύψω με τη μεταμόσχευση και θα συνέχιζα τη φιναστερίδη.
Πιστεύω δεν υπάρχει λόγος να πάρεις περιττά ρίσκα.

Η φαλάκρα είναι αγχωτική για όλους.
Μην απελπίζεσαι και παίρνεις βιαστικές αποφάσεις φίλε μου.
Συμφωνώ μαζί σου.Θα μιλήσω μεσοβδομάδα κ με τον γιατρό μου κ θα πάρω τη τελική απόφαση..Να σε ρωτήσω κάτι άλλο,γιατί κ αυτό με προβληματίζει..Αν κάνω μμ,πόσα χρόνια μετά θα πρέπει να παίρνουμε φίνα??Το θέμα είναι πολυσύνθετο..Προβληματίζομαι κ για το μετά τα + 10 χρόνια κοκ..Μια ζωή θα ειμαστε στο φάρμακο??Μεγαλώνουμε κ αν βγάλει κάτι αργότερα άσχημο ως παρενέργεια??Τουλάχιστον θα πρέπει να ελαττωθούν οι δόσεις με την πάροδο των ετών..
 

grg19ggls

Member
Συμφωνώ μαζί σου.Θα μιλήσω μεσοβδομάδα κ με τον γιατρό μου κ θα πάρω τη τελική απόφαση..Να σε ρωτήσω κάτι άλλο,γιατί κ αυτό με προβληματίζει..Αν κάνω μμ,πόσα χρόνια μετά θα πρέπει να παίρνουμε φίνα??Το θέμα είναι πολυσύνθετο..Προβληματίζομαι κ για το μετά τα + 10 χρόνια κοκ..Μια ζωή θα ειμαστε στο φάρμακο??Μεγαλώνουμε κ αν βγάλει κάτι αργότερα άσχημο ως παρενέργεια??Τουλάχιστον θα πρέπει να ελαττωθούν οι δόσεις με την πάροδο των ετών..
Με όσους γιατρούς έχω μιλήσει (δερματολόγους και ουρολόγους) θεωρούν ασφαλής τη μακροχρόνια χρήση φιναστερίδης.
Οπότε αυτό δεν είναι κάτι που με απασχολεί ιδιαίτερα. Θεωρητικά πρέπει να τη συνεχίσεις μέχρι να βρεθεί κάποιο καλύτερο φάρμακο και για όσο σε ενδιαφέρει να μην εξελιχθεί η Φαλάκρα.
 
Μπλουζα