Ήρθε και η ώρα μου.. 3000 grafts 8-9 Φεβρουαρίου 2024

Σε εμας την εξαγωγη και την τοποθετηση την κανουν οι Placers κ πιστευω ειναι το σωστοτερο αυτα να μοιραζονται οι δουλειες με τον γιατρο, αυτο χρονια γινεται . Οταν ενας γιατρος τα κανει ολα ειναι πιθανοτερο το αποτελεσμα να κλαταρει.
Εξαγωγη εννοώ το punching που κάνει τις τρύπες με το punch στη δότρια και όχι το ποιος τραβάει τα μοσχεύματα μετά. Σε εσάς δεν κάνει το punching ο γιατρος στη δότρια και μετά οι τεχνικοί αφαιρούν τα μοσχεύματα ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
τομες ληπτρια, δοτρια, εξαγωγη και τοποθετηση να τα κανει ολα ο γιατρος αυτο ειπα ειναι πιο πολυ πιθανον να μην παει καλα.
Αλλα οι placers πρεπει να ειναι σωστα εκπαιδευμενοι να ειναι σταθεροι και οχι οπως σε κλινικες super market
Εννοείται και όλα δεν γίνεται να τα κάνει!Αλλά υπάρχουν στην αγορά και υπεύθυνες κλινικές-γιατροί που δεν είναι σούπερ μάρκετ και κάνουν οι ίδιοι την εξαγωγή και τοποθέτηση!Στην δική μου περίπτωση τα έκανε όλα ο γιατρός εξαγωγή και τοποθέτηση!
 

bobby

Well-Known Member
Το να τα κάνει όλα ο γιατρος είναι ξεκάθαρα θέμα κούρασης και μεγέθους ΜΜ. Ένα άτομο να κάνει μονοήμερη 2000ΜΜ εξαγωγή και εισαγωγή manual είναι πολύ κουραστικό….για αυτό δύσκολα το βλέπεις… για 1000-1500 γίνεται αλλά μιλάμε για έναν ασθενή την ημέρα όχι παραπάνω. Συνήθως την εξαγωγή και γέμισμα κάνουν οι εκπαιδευμένοι βοηθοί και τοποθέτηση ο γιατρος (ή τομές). Υπάρχουν και γιατροί που τα κάνουν όλα αυτοί (όχι προετοιμασία και loading) αλλά δεν μπορούν (πιστεύω) σε manual (όχι με moter) να βάλουν πάνω από 1000-1500 σε μονοήμερη.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εξαγωγη εννοώ το punching που κάνει τις τρύπες με το punch στη δότρια και όχι το ποιος τραβάει τα μοσχεύματα μετά. Σε εσάς δεν κάνει το punching ο γιατρος στη δότρια και μετά οι τεχνικοί αφαιρούν τα μοσχεύματα ;
NAI ετσι γινεται
 
Οποτε στην HDC οι γιατροί εκτός από τις τομές στη λήπτρια κάνουν και την εξαγωγή με το punch στη δότρια και μετά οι τεχνικοί αφού τα διαχωρίσουν σε μόνα δίπλα κτλπ τα τοποθετούν στη λήπτρια.
 

gregkont13

Verified MM member
Οποτε στην HDC οι γιατροί εκτός από τις τομές στη λήπτρια κάνουν και την εξαγωγή με το punch στη δότρια και μετά οι τεχνικοί αφού τα διαχωρίσουν σε μόνα δίπλα κτλπ τα τοποθετούν στη λήπτρια.
έτσι έγινε και σε μένα στον Γεωργίου. Η αλλή που κάνα ήταν στριπ οπότε είναι άλλη φάση.
 

Inactive

Member
Ευχαριστώ όλους όσους όσους συνέβαλαν στην «καταστροφή» του νήματός μου. Αυτό το φόρουμ με έχει βοηθήσει πολύ στο παρελθόν και το θεωρούσα «χρέος» μου όταν με το καλό έρθει η δική μου ώρα της μεταμόσχευσης να πραγματοποιήσω ένα νήμα παρουσιάζοντας την πορεία της. Άνοιξα το νήμα γεμάτος χαρά και αγωνία και ήθελα να τα μοιραστώ όλα τα συναισθήματα μαζί σας μέρα με την μέρα μέχρι το τελικό αποτέλεσμα ( είτε με ικανοποιήσουμε είτε όχι). Στο σήμερα , είμαι ικανοποιημένος και η ψυχολογία μου έχει ανεβεί γιατί βλέπω ένα κεφάλι που πηγαίνει καλά , αλλά το νόημα του νήματός που ήταν η πορεία της μεταμόσχευσης μου και πως το βιώνω εγώ έχει χαθεί ( από άσχετα σχόλια για να μη γίνω κακεντρεχής και πω ότι και κάποια είναι κακοπροαίρετα ) μαζί με την όρεξη να μοιραστώ μαζί σας την πορεία ( σκέφτομαι μόνο να παρουσιάσω το τελικό αποτέλεσμα ) . Δε θα μπω σε παραπάνω λεπτομέρειες «Ο Νοών Νοείτω» . Καλή συνέχεια σε όλους..
 

Bigk

Well-Known Member
Δυστυχώς είναι σύνηθες το φαινόμενο αυτό φίλε.. αν δεις όλα τα νήματα του γιατρού κάποιοι τα μετατρέπουν σε αρένα.. πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί, ή τέλος πάντων δεν με ενδιαφέρει. Φτάνει στα όρια της ψυχωσης για μερικούς και καλά θα κάνουν να το ψάξουν λίγο για δικό τους καλό. Όπως και να έχει καλή συνέχεια. Καλό θα είναι να ενημερώνεις πάντως το νήμα σου για τους υπόλοιπους που δεν τραβάμε τόσο μεγάλα ζόρια και να βλέπουμε την πορεία της μμ σου.
 
Δυστυχώς είναι σύνηθες το φαινόμενο αυτό φίλε.. αν δεις όλα τα νήματα του γιατρού κάποιοι τα μετατρέπουν σε αρένα.. πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί, ή τέλος πάντων δεν με ενδιαφέρει. Φτάνει στα όρια της ψυχωσης για μερικούς και καλά θα κάνουν να το ψάξουν λίγο για δικό τους καλό. Όπως και να έχει καλή συνέχεια. Καλό θα είναι να ενημερώνεις πάντως το νήμα σου για τους υπόλοιπους που δεν τραβάμε τόσο μεγάλα ζόρια και να βλέπουμε την πορεία της μμ σου.
Οτι να ναι εισαι πραγματικά. Εγώ μια ερώτηση έκανα για τη συμμετοχή του γιατρού και μετά έκανα διαπίστωση (επειδη απάντησε ο γιατρός) οτι τουλάχιστον 5 μέλη συμφωνουν όσον αφορά τη συμμετοχή του γιατρού στις επεμβάσεις του.
Λογικές ερωτήσεις που γινονται σε όλα τα νήματα και απαντάνε τα μέλη κανονικά. Καμία ψυχωση και καμία αρένα δεν έγινε..απαντάμε σε αυτά που μας λένε. Οπότε μη βλέπεις φαντάσματα...
Μήπως τραβάς εσύ ζόρια και ενοχλείσαι με το να κάνουμε ερωτήσεις για το ποια ειναι η συμμετοχή του γιατρού ή με το να λέμε τι έχουμε δει να λένε οι ασθενείς του στα περιστατικά τους; Να το κοιτάξεις αυτό γιατι δεν έχεις κανένα λόγο να ενοχλείσαι με αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristos87

Well-Known Member
Οτι να ναι εισαι πραγματικά. Εγώ μια ερώτηση έκανα για τη συμμετοχή του γιατρού και μετά έκανα διαπίστωση (επειδη απάντησε ο γιατρός) οτι τουλάχιστον 5 μέλη συμφωνουν όσον αφορά τη συμμετοχή του γιατρού στις επεμβάσεις του.
Λογικές ερωτήσεις που γινονται σε όλα τα νήματα και απαντάνε τα μέλη κανονικά. Καμία ψυχωση και καμία αρένα δεν έγινε..απαντάμε σε αυτά που μας λένε. Οπότε μη βλέπεις φαντάσματα...
Μήπως τραβάς εσύ ζόρια και ενοχλείσαι με το να κάνουμε ερωτήσεις για το ποια ειναι η συμμετοχή του γιατρού ή με το να λέμε τι έχουμε δει να λένε οι ασθενείς του στα περιστατικά τους; Να το κοιτάξεις αυτό γιατι δεν έχεις κανένα λόγο να ενοχλείσαι με αυτά.
Κ εσυ να κοιταχτεις
 

Chris34

Active Member
Γιατί ο Αναστασ*κης δίνει μέθη στα περιστατικά του; Έκανα τη μεταμόσχευση μου μόνο με τοπική αναισθησία και ήταν πολύ άνετη η διαδικασία. Ούτε έχω δει να είναι σύνηθες κάτι τέτοιο.
Επίσης δεν είναι κακό το 70% της δουλειάς να γίνεται από placers αλλά ο γιατρός αναφερόταν σε άλλες κλινικές όπου μεγάλο μέρος της δουλειάς η όλη η μεταμόσχευση γίνεται από placers. Τα incisions δεν νομίζω να είναι πάνω από ένα 20λεπτο δουλειά.
Η χρονοβόρα και τεχνική διαδικασία είναι και η αφαίρεση των graft όπου μπορεί να βγούν κομμένα λάθος η στην τοποθέτηση να γίνει ζημιά επίσης.
Οπότε το ένα μεγάλο ποσοστό του αποτελέσματος οφείλεται και στους συνεργάτες-placers είτε μιλάμε για κακό μέτριο η καλό αποτέλεσμα.

Καλή φυτρωση φίλε. Εύχομαι τα καλύτερα. Τα λεφτά που έδωσες παρά πολλά για Ελλάδα.
 
Μπλουζα