Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά την μεταμόσχευση...

golfv140

New Member
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι ο Αντώνης 34 χρόνων μέλος εδώ και ενάμιση χρόνο και τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να μπαίνω στο τρυπακι της μεταμόσχευσης.Αρχικα να πω ότι η τριχόπτωση ξεκίνησε όταν ήμουν 19 χρόνων και αφού δοκίμασα τα πάντα κατέληξα στη μινοξιδιλη τα τελευταία 6 χρόνια ( με κάποια κενά ενδιάμεσα), με την οποία είδα κάποια αποτελέσματα.Εχω κάνει ήδη δύο ραντεβού σε κλινικές στην Ελλάδα και πάνω-κατω μου είπαν τα ίδια πράγματα αν εξαιρέσω την τιμή.Εχω μια άριστη δοτρια περιοχή (μέχρι και 6άτριχα), μου είπαν ότι χρειάζομαι περίπου 1700 grafts με την μέθοδο FUE,τα οποία όμως θα τοποθετηθούν μόνο στην hairline διότι διαφορετικά αν μπουν σε όλο το κεφάλι θα μου ρίξουν τα ήδη υπάρχοντα μαλλιά!!! Η αλήθεια είναι ότι τόσο καιρό που παρακολουθώ το site δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο... Αναρωτιέμαι μήπως τελικά δεν είναι η ώρα για μεταμόσχευση και πρέπει να περιμένω μερικά χρόνια να πέσουν όλα από πάνω;! Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες για να δείτε το πρόβλημα μου, και περιμένω τη γνώμη-συμβουλή-βοηθεια σας. Να τονίσω δεν υπάρχει δυνατότητα για εξωτερικό οπότε μιλάμε για δεδομένα Ελλάδας, αν αυτά υπάρχουν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. IMG_20191219_150911.jpg IMG_20191219_150806.jpg IMG_20191219_150732.jpg IMG_20191219_151844.jpg IMG_20191219_151740.jpg IMG_20191219_151700.jpg IMG_20191219_150911.jpg IMG_20191219_150806.jpg IMG_20191219_150732.jpg IMG_20191219_151844.jpg IMG_20191219_151740.jpg IMG_20191219_151700.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Φίλε μου οι φωτογραφίες σου πιο πολύ μας μπερδευουν παρά μας βοηθάνε. Έπρεπε να σηκώσεις μπροστά τα μαλλιά για να φανεί η αραίωση.
Νομίζω ότι έχεις αρκετά ανοιχτούς κροταφους οπότε εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μια μεταμοσχευση γιατί είσαι σε πολύ καλή ηλικία ώστε να το διορθώσεις και να χαρείς το αποτέλεσμα. Η δοτρια σου είναι άριστη και μπορείς να χρησιμοποιήσεις όσα μοσχευματα χρειάζονται. Να φτιάξεις μια ωραία hairline όπως ήταν όταν ήσουν 20 χρονών και να γεμίσεις τους κροτάφους όσο μέσα γίνεται. Αυτό και μόνο θα σου βελτιώσει απίστευτα την εικόνα.
Για πιο πίσω έχεις κρατήσει τρίχες λόγω μινοξιδιλης μάλλον. Η δεν βάζουν καθόλου μοσχευματα η αν μετά το ολικό κούρεμα υπάρχουν κενά βάζεις επιλεκτικά.
Διάβασε στο φόρουμ να δεις αποτελέσματα και τι έχουν πέτυχει αλλά παιδια. Για Ελλάδα θα χρειαστείς 2500-3000€ έξω διπλάσια η λίγο λιγότερα.
Ξαναβλεπωντας τις φωτογραφίες σου λόγω του ότι η δοτρια σου φαίνεται πολύ καλή και δεν είσαι σε πολύ μικρή ηλικία στην κορυφή μπορεί να βάλουν κανονικά μοσχευματα γιατί οι τρίχες που έχεις εκεί θα είναι οι πρώτες που θα σου πέσουν τα επόμενα χρόνια οπότε είναι σαν να μην υπάρχουν
 

gerassis

Well-Known Member
4.000 grafts Φιλε σε 2 επεμβασεις. Ηρθε ο καιρος σου. Και μετα αγωγη για να κρατησεις τα υπαρχοντα
 

golfv140

New Member
Φίλε μου οι φωτογραφίες σου πιο πολύ μας μπερδευουν παρά μας βοηθάνε. Έπρεπε να σηκώσεις μπροστά τα μαλλιά για να φανεί η αραίωση.
Νομίζω ότι έχεις αρκετά ανοιχτούς κροταφους οπότε εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μια μεταμοσχευση γιατί είσαι σε πολύ καλή ηλικία ώστε να το διορθώσεις και να χαρείς το αποτέλεσμα. Η δοτρια σου είναι άριστη και μπορείς να χρησιμοποιήσεις όσα μοσχευματα χρειάζονται. Να φτιάξεις μια ωραία hairline όπως ήταν όταν ήσουν 20 χρονών και να γεμίσεις τους κροτάφους όσο μέσα γίνεται. Αυτό και μόνο θα σου βελτιώσει απίστευτα την εικόνα.
Για πιο πίσω έχεις κρατήσει τρίχες λόγω μινοξιδιλης μάλλον. Η δεν βάζουν καθόλου μοσχευματα η αν μετά το ολικό κούρεμα υπάρχουν κενά βάζεις επιλεκτικά.
Διάβασε στο φόρουμ να δεις αποτελέσματα και τι έχουν πέτυχει αλλά παιδια. Για Ελλάδα θα χρειαστείς 2500-3000€ έξω διπλάσια η λίγο λιγότερα.
Ξαναβλεπωντας τις φωτογραφίες σου λόγω του ότι η δοτρια σου φαίνεται πολύ καλή και δεν είσαι σε πολύ μικρή ηλικία στην κορυφή μπορεί να βάλουν κανονικά μοσχευματα γιατί οι τρίχες που έχεις εκεί θα είναι οι πρώτες που θα σου πέσουν τα επόμενα χρόνια οπότε είναι σαν να μην υπάρχουν
Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!!!Συνεπώς αυτό που μου είπαν ότι αν μου βάλουν πάνω μαλλιά θα πέσουν τα ήδη υπάρχοντα ισχύει;; Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ σκέφτομαι να φτιάξω την hairline και από πάνω να το παλέψω με μινοξιδιλη όσο πάει και μετά βλέπουμε για δεύτερη μμ. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι στην περίπτωση μου η αραίωση είναι διάσπαρτη και δεν ξέρω πως θα φαίνεται στο τέλος...και δεύτερον μήπως είναι λίγα τα 1700 grafts; Υ.Γ. Βάζω ακόμα δύο φωτό με σηκωμένο μαλλί αν και δεν πολυστεκεται IMG_20191219_210937.jpg IMG_20191219_211242.jpg
 

spi

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε. Σίγουρα χρειάζεσαι περισσότερα grafts πάνω από 2000. Νομίζω όμως πως έχεις τα εχέγγυα για ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Από ότι βλέπω(στις δεύτερες φωτογραφίες) ίσως είσαι σε λίγο καλύτερη μοίρα από μένα αλλά θέλεις σίγουρα τόσα grafts. Η ποιότητα της τρίχας είναι πάρα πολύ καλη βλέπω οπότε μπορείς να πας για σούπερ αποτελεσμα. Μην σκέφτεσαι καν, αν έχεις τα χρήματα καντην και δεν θα μετανιώσεις. Όμως προσοχή μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα σαν επιλογη
 

golfv140

New Member
Καλησπέρα φίλε. Σίγουρα χρειάζεσαι περισσότερα grafts πάνω από 2000. Νομίζω όμως πως έχεις τα εχέγγυα για ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Από ότι βλέπω(στις δεύτερες φωτογραφίες) ίσως είσαι σε λίγο καλύτερη μοίρα από μένα αλλά θέλεις σίγουρα τόσα grafts. Η ποιότητα της τρίχας είναι πάρα πολύ καλη βλέπω οπότε μπορείς να πας για σούπερ αποτελεσμα. Μην σκέφτεσαι καν, αν έχεις τα χρήματα καντην και δεν θα μετανιώσεις. Όμως προσοχή μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα σαν επιλογη
Σε ευχαριστώ φίλε για τις συμβουλές σου! Εσύ έχεις κάνει μμ ;
 

dimitris50423

Well-Known Member
Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!!!Συνεπώς αυτό που μου είπαν ότι αν μου βάλουν πάνω μαλλιά θα πέσουν τα ήδη υπάρχοντα ισχύει;; Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ σκέφτομαι να φτιάξω την hairline και από πάνω να το παλέψω με μινοξιδιλη όσο πάει και μετά βλέπουμε για δεύτερη μμ. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι στην περίπτωση μου η αραίωση είναι διάσπαρτη και δεν ξέρω πως θα φαίνεται στο τέλος...και δεύτερον μήπως είναι λίγα τα 1700 grafts; Υ.Γ. Βάζω ακόμα δύο φωτό με σηκωμένο μαλλί αν και δεν πολυστεκεταιΠροβολή συνημμένου 23538Προβολή συνημμένου 23539
Με αυτές τις φωτογραφίες φαίνεται ότι έχεις και πίσω κενά στα οποία μπορούν να μπουν με ασφάλεια μοσχευματα. Αν ήμουν στη δική σου θέση θα έκανα μια συνεδρία φτιάχνοντας αρχικά hairline κροτάφους και όσα παραπάνω μοσχευματα εξαχθούν συμαζεμα στην κορυφή και τοποθέτηση στα κενά όπου είναι ασφαλές.
Με μινοξιδιλη για συντήρηση σε πάει έως τα 40 αξιοπρεπώς και έχεις στο μυαλό σου ότι μπορεί να κάνεις μια τελευταία τότε όπου χρειαστεί για τελειοποίηση και γέμισμα όπου υπάρξουν κενά.
Αν σε πάει πιο επιθετικά η αραίωση μπορεί να χρειαστεί κ πιο νωρίς αλλά έτσι κι αλλιώς αν ήσουν άδειος πάνω θα ήθελες δύο συνεδρίες το λιγότερο. Οπότε αυτό το πλάνο νομίζω σου ταιριάζει. Για μοσχευματα όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο.
 

golfv140

New Member
Με αυτές τις φωτογραφίες φαίνεται ότι έχεις και πίσω κενά στα οποία μπορούν να μπουν με ασφάλεια μοσχευματα. Αν ήμουν στη δική σου θέση θα έκανα μια συνεδρία φτιάχνοντας αρχικά hairline κροτάφους και όσα παραπάνω μοσχευματα εξαχθούν συμαζεμα στην κορυφή και τοποθέτηση στα κενά όπου είναι ασφαλές.
Με μινοξιδιλη για συντήρηση σε πάει έως τα 40 αξιοπρεπώς και έχεις στο μυαλό σου ότι μπορεί να κάνεις μια τελευταία τότε όπου χρειαστεί για τελειοποίηση και γέμισμα όπου υπάρξουν κενά.
Αν σε πάει πιο επιθετικά η αραίωση μπορεί να χρειαστεί κ πιο νωρίς αλλά έτσι κι αλλιώς αν ήσουν άδειος πάνω θα ήθελες δύο συνεδρίες το λιγότερο. Οπότε αυτό το πλάνο νομίζω σου ταιριάζει. Για μοσχευματα όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο.
Κι εγώ προς τα εκεί προσανατολιζομαι! Ευχαριστώ φίλε, με βοήθησες πάρα πολύ! Το πιο σημαντικό τώρα είναι που θα κάνω την μμ...
 

dimitris50423

Well-Known Member
Μετρημενες επιλογες εχεις. μην κανεις το πειραματοζωο σε αγνωστους γιατρους-κλινικες. Διαβασε στο φορουμ παρομιες περιπτωσεις και θα καταλαβεις τι χρειαζεσαι.Αρκετα μοσχευματα, υψηλη φυτρωση, σχετικη πυκνοτητα, σωστη hairline και αποφυγη shockloss χρειαζεσαι και εισαι αρχηγος. ;)
 

golfv140

New Member
Γνωρίζει κάποιος σε ποιες κλινικές στην Ελλάδα χρεώνεται το πρώτο ραντεβού και σε ποιες είναι δωρεάν;;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

piros75

Well-Known Member
Νομίζω ότι και με 1700 μοσχεύματα θα μπορούσες να πετύχεις μια αξιοπρεπή εικόνα για την Α και λίγο από Β ζώνη, όχι όμως και πίσω. Εγώ θα ξεκινούσα έτσι και θα συνέχιζα με θεραπεία στην οποία θα προσέθετε ίσως και φίνα και θεωρώ ότι σε έναν χρόνο από τώρα θα είσαι σούπερ.
 
Μπλουζα