Έχω ανδρογεννετικη αλωπεκία?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Jo

New Member
Απ: Έχω ανδρογεννετικη αλωπεκία?

Spacestation σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.Είμαι 33 χρονών κ μέχρι εδώ και 2 χρόνια περίπου είχα πολύ μαλλί και χοντρή τρίχα.Απο τότε απότομα άρχισα να βλέπω το μαλλί μου να φθίνει μέρα με τη μέρα.Η μητέρα μου είχε το ίδιο μαλλί αλλά εκεινης άρχισε ν αραιώνει μετά τα 50 και τώρα στα 68 της έχει αραιωση η οποία όμως δεν είναι ιδιαίτερα εμφανής.Νομίζω ότι έχω ακολουθήσει όλες τις γνωστές θεραπείες και θεωρώ ότι στο Συγγρός είναι άρκετά εμπειροι και ενημερωμένοι ωστόσο όπως έγραψα κ πριν το μαλλί μου αραιώνει σ αυτο το σημείο όλο κ περισσότερο(μπροστά μπροστά κιόλας!!! :mad:) κι όχι μόνο αυτό αλλά η τρίχα έχει λεπτύνει τόσο ώστε τα μαλλια μου να φαινονται τωρα σχεδον τα μισα κ να τα νιωθω κ πολυ ελαφρυτερα!Μερικές φορές σκέφτομαι να συμβιβαστώ με το γεγονος αλλά όταν σκεφτώ ότι η κατασταση οσο παει και χειροτερευει κ έτσι όπως πάει το πράγμα σε μερικα χρόνια,σε νεωτατη δηλαδη ηλικια ,η εικονα των μαλλιων μου θα ειναι ηλικιωμενης γυναικας φρικαρω και λεω οτι δεν προκειτα να επιτρεψω να συμβει!!!!Εκτος λοιπον απο αυτες τις γνωστες θεραπειες μινοξιδιλης υπαρχει καποια αλλη πιο δραστικη λυση για την ΑΑ???Η θα καταληξω να το ψαχνω σε λιγα χρονια για μεταμοσχευση(η οποια επισης με φοβιζει αρκετα...)????
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα