Έχει βρει κάποιος λύση με το Trichotest?

itsagia

New Member
Επισης, σε περιπτωση που αποφασισεις να κανεις τριχοτεστ, εχε υποψη οτι εμενα μου ειπαν 250..
Ενδιαφέρον! ήταν αυτής της εταιρίας? https://gr.fagron.com/el/product-innovations/trichotesttm
Διότι με 250 € το ειχε κάνει και η αδερφή μου πριν πολλά χρονια αλλά ηταν διαφορετικό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

itsagia

New Member
Να πας και σε άλλο δερματολόγο όπως σου ανέφεραν . Η περιγραφή σου μοιάζει με γυροειδη αλωπεκία . Όταν άρχισαν να δημιουργούνται τα κενά που αναφέρεις το σχήμα ήταν κυκλικό και όσο περνούσε ο καιρός μεγάλωνε ;
Οχι... ξεκίνησε πριν 2 μήνες από την περιοχή πάνω απο το αριστερο αφτί μου. Απο τις ακρες δηλαδή.. και εξαπλωθηκε αμεσως.
Ωστόσο εδω και πολλά χρόνια η κομμωτρια καποιες φορές μου έβρισκε μια πολυ πολύ μικρή στρογγυλή καραφλα στο πίσω μερος και δεν φαινοταν καν. Λιγότερο από εκατοστό και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ.
 

Kostas97

Well-Known Member
Οι απωλειες ηταν γρηγορες;
Επισης σε κεινη τη φαση της ζωης σου συνεβη κατι το διαφορετικο, στρες κλπ?
Για να το εχει και η αδερφη σ ειναι κατι κληρονομικο. Η γυροειδης εχει αρκετες πιθανοτητες λοιπον.
Εντυπωσιαζομαι που η δερματολογος δεν καταφερε να κανει διαγνωση. Πρεπει να πας και σε αλλους!!
 

Denvi

Well-Known Member
Ενδιαφέρον! ήταν αυτής της εταιρίας? https://gr.fagron.com/el/product-innovations/trichotesttm
Διότι με 250 € το ειχε κάνει και η αδερφή μου πριν πολλά χρονια αλλά ηταν διαφορετικό.
Δεν το ειδα αλλα ο δερματολογος μου ειπε οτι στελνεται στη fagron, οποτε φανταζομαι οτι εννοουσε αυτο.
 

le2der

Active Member
Κατα πάσα πιθανότητα είναι γυροειδης αλωπεκία . Να πας το συντομότερο να το δεις και να σου δώσουν κατάλληλη αγωγή .
Οχι... ξεκίνησε πριν 2 μήνες από την περιοχή πάνω απο το αριστερο αφτί μου. Απο τις ακρες δηλαδή.. και εξαπλωθηκε αμεσως.
Ωστόσο εδω και πολλά χρόνια η κομμωτρια καποιες φορές μου έβρισκε μια πολυ πολύ μικρή στρογγυλή καραφλα στο πίσω μερος και δεν φαινοταν καν. Λιγότερο από εκατοστό και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ
 

itsagia

New Member
Οι απωλειες ηταν γρηγορες;
Επισης σε κεινη τη φαση της ζωης σου συνεβη κατι το διαφορετικο, στρες κλπ?
Για να το εχει και η αδερφη σ ειναι κατι κληρονομικο. Η γυροειδης εχει αρκετες πιθανοτητες λοιπον.
Εντυπωσιαζομαι που η δερματολογος δεν καταφερε να κανει διαγνωση. Πρεπει να πας και σε αλλους!!
Μέσα σε 2 μηνες εχω χασει το 50%. Στρες εχω γενικά πολύ.
Η δερματολόγος έκανε διάγνωση.. μου ειπε οτι ειναι γυροειδής αλωπεκια το οποίο επηρεαστηκε και ένα προβλημα υγείας που αντιμετωπισα το χειμώνα παρολο που δεν ηταν κάτι πολύ σοβαρό. Ηταν κάτι που μου προκαλεσε αγχος ομως και ισως γι αυτό ξεσπασε τωρα η αλωπεκία.
 

Kostas97

Well-Known Member
Μέσα σε 2 μηνες εχω χασει το 50%. Στρες εχω γενικά πολύ.
Η δερματολόγος έκανε διάγνωση.. μου ειπε οτι ειναι γυροειδής αλωπεκια το οποίο επηρεαστηκε και ένα προβλημα υγείας που αντιμετωπισα το χειμώνα παρολο που δεν ηταν κάτι πολύ σοβαρό. Ηταν κάτι που μου προκαλεσε αγχος ομως και ισως γι αυτό ξεσπασε τωρα η αλωπεκία.
Εχετε δοκιμασει καποια αγωγη;
Στα φρυδια εισαι ενταξει;

Υπαρχει το νεο φαρμακο που σου ειπε και ο Λαζαρος που ειναι Η ΜΟΝΗ εγκεκριμενη αγωγη. Οι υπολοιπες αλλου δουλευουν αλλου οχι.
 

Denvi

Well-Known Member
Να μιλησεις με γιατρο που γνωριζει για το νεο εγκεκριμενο φαρμακο που ανεβασε ο dlazaros. Εισαι ακομα στην αρχη, μπορει να ειναι αναστρεψιμη η κατασταση. Βρες χρονο για τον εαυτο σου και ακολουθα ποιοτικο τροπο ζωης, με εκγυμναση, υγιεινη διατροφη (η υποθυρεοειδιτιδα αν διαβασα σωστα εμφανιζει συσχετιση με σιδηρο και γλουτενη) και υποστηρικτικο περιβαλλον, ωστε να απομακρυνεις το στρες και το αγχος. Εσχατη λυση υπαρχει ακομα και για προχωρημενες καταστασεις και αφορα πολλες περιπτωσεις, δεν εισαι η μονη με θεμα στο μαλλι. Καλη δυναμη.
Μέσα σε 2 μηνες εχω χασει το 50%. Στρες εχω γενικά πολύ.
Η δερματολόγος έκανε διάγνωση.. μου ειπε οτι ειναι γυροειδής αλωπεκια το οποίο επηρεαστηκε και ένα προβλημα υγείας που αντιμετωπισα το χειμώνα παρολο που δεν ηταν κάτι πολύ σοβαρό. Ηταν κάτι που μου προκαλεσε αγχος ομως και ισως γι αυτό ξεσπασε τωρα η αλωπεκία.
 

itsagia

New Member
Εχετε δοκιμασει καποια αγωγη;
Στα φρυδια εισαι ενταξει;

Υπαρχει το νεο φαρμακο που σου ειπε και ο Λαζαρος που ειναι Η ΜΟΝΗ εγκεκριμενη αγωγη. Οι υπολοιπες αλλου δουλευουν αλλου οχι.
thymuskin.png

Αυτη την θεραπεια μου εχει δωσει η γιατρος. Σαμπουαν και σερουμ.
Είδα μόλις οτι ήδη εχω ξεκινήσει και βγαζω καινουρια μαλλιά στις περισσοτερες περιοχές που μου εχουν πέσει είτε σε εκεινες με μεγαλη αραιωση είτε σε εκείνες με ολική καραφλα... Δεν νομιζω ομως να έχει προλάβει να λειτουργήσει η παραπάνω θεραπεια μιας και την κάνω μόνο 2.5 εβδομάδες, ενώ οι οδηγίες και η δερμαλογόγος που μου τα συστησε, δίνουν περίπου το διάστημα των 2 μηνών μέχρι να εμφανιστούν μαλλιά...
 

Kostas97

Well-Known Member
Προβολή συνημμένου 51457
Αυτη την θεραπεια μου εχει δωσει η γιατρος. Σαμπουαν και σερουμ.
Είδα μόλις οτι ήδη εχω ξεκινήσει και βγαζω καινουρια μαλλιά στις περισσοτερες περιοχές που μου εχουν πέσει είτε σε εκεινες με μεγαλη αραιωση είτε σε εκείνες με ολική καραφλα... Δεν νομιζω ομως να έχει προλάβει να λειτουργήσει η παραπάνω θεραπεια μιας και την κάνω μόνο 2.5 εβδομάδες, ενώ οι οδηγίες και η δερμαλογόγος που μου τα συστησε, δίνουν περίπου το διάστημα των 2 μηνών μέχρι να εμφανιστούν μαλλιά...
Δεν εχει να κανει με τη "θεραπεια" πολυ σωστα λες.
Απο οσα αντιλαμβανομαι η γιατρος σου παρατηρησε πως η απωλεια δεν ειναι μονιμη συνεπως προτιμησε κατι συντηρητικο μιας και το μαλλι θα επιστρεψει μονο του. Την επομενη φορα, ευχομαι να μην υπαρξει, φροντισε να πας απο το πρωτο συμπτωμα. Πιθανοτητα θα γλυτωσεις την αχαρη αυτη φαση.
Εισαι τυχερη μεσα στην ατυχια σου. Ορισμενες μορφες ειναι μη αναστρεψιμες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

itsagia

New Member
Δεν εχει να κανει με τη "θεραπεια" πολυ σωστα λες.
Απο οσα αντιλαμβανομαι η γιατρος σου παρατηρησε πως η απωλεια δεν ειναι μονιμη συνεπως προτιμησε κατι συντηρητικο μιας και το μαλλι θα επιστρεψει μονο του. Την επομενη φορα, ευχομαι να μην υπαρξει, φροντισε να πας απο το πρωτο συμπτωμα. Πιθανοτητα θα γλυτωσεις την αχαρη αυτη φαση.
Εισαι τυχερη μεσα στην ατυχια σου. Ορισμενες μορφες ειναι μη αναστρεψιμες.
Ευχαριστώ για τις ευχές...
Ωστοσο η δερματολογος μου προτεινε κορτιζονη πρωτα απο ολα... αλλά επειδη εχει δοκιμασει και η αδερφη μου πριν χρονια τη θεραπεια αυτη χωρις αποτελεσμα δεν ηθελα να μπω και εγω σε αυτη την διαδικασία. Βεβαια η καθε περιπτωση ειναι διαφορετική, αλλα τη κορτιζονη δυσκολα θα την δεχομουν.
Δεν νομιζω να θεωρησε η δερματολογος οτι ειναι κάτι προσωρινό, ειδικά οταν της είπα οτι η διδυμη αδερφη μου έχει ολική αλωπεκία (μαλλια, φρυδια, βλεφαριδες, τριχωτό μύτης, χερια, ποδια).
Ωστοσο μου ειπε οτι αφου δεν θελεις την κορτιζονη ας δοκιμασεις τα σαμπουαν αυτα, τα οποία εχουν βοηθησει πολύ κόσμο και στην Γερμανία χορηγούνται και σαν επισημη θεραπεια αλωπεκίας απο το κράτος.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ευχαριστώ για τις ευχές...
Ωστοσο η δερματολογος μου προτεινε κορτιζονη πρωτα απο ολα... αλλά επειδη εχει δοκιμασει και η αδερφη μου πριν χρονια τη θεραπεια αυτη χωρις αποτελεσμα δεν ηθελα να μπω και εγω σε αυτη την διαδικασία. Βεβαια η καθε περιπτωση ειναι διαφορετική, αλλα τη κορτιζονη δυσκολα θα την δεχομουν.
Δεν νομιζω να θεωρησε η δερματολογος οτι ειναι κάτι προσωρινό, ειδικά οταν της είπα οτι η διδυμη αδερφη μου έχει ολική αλωπεκία (μαλλια, φρυδια, βλεφαριδες, τριχωτό μύτης, χερια, ποδια).
Ωστοσο μου ειπε οτι αφου δεν θελεις την κορτιζονη ας δοκιμασεις τα σαμπουαν αυτα, τα οποία εχουν βοηθησει πολύ κόσμο και στην Γερμανία χορηγούνται και σαν επισημη θεραπεια αλωπεκίας απο το κράτος.
Ολες οι θεραπειες στην γυροειδη αυτο το κακο ειχουν, αλλου δουλευαν αλλου οχι. Εαν σε ενδιαφερει ψαξου για τη νεα θεραπεια. Ειναι εγκεκριμενη. Η μονη.
 
Μπλουζα