Έρευνα : Σύνδεση ανδρογενετικής αλωπεκίας και καρκίνου του προστάτη

tropheus

Well-Known Member
Έρευνα από το Αμερικανικό Κέντρο για τον Καρκίνο σε 39.070 άνδρες έδειξε ότι οι άνδρες που εμφανίζουν ανδρογενετική αλωπεκία (μπροστά και στο crown) αντιμετώπιζαν έως και κατά 40% μεγαλύτερο κίνδυνο να εμφανίσουν επιθετικό καρκίνο του προστάτη από την ηλικία των 45 ετών και μετά.

Περίληψη της έρευνας ΕΔΩ

Για αυτό καλό είναι εμείς οι μεγαλύτεροι ηλικιακά να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
και οχι μονο καρκινο του προστατη http://www.hairlossgr.com/forum/showthread.php?tid=2610&highlight=%CE%B7+%CF%80%CF%81%CF%89%CE%B9%CE%BC%CE%B7
πιστευω δεν θα την γλιτωσουμε
 
Πράγματι υπάρχουν τέτοιες δημοσιεύσεις αλλά μια κάποια σύνδεση προκύπτει ΜΟΝΟ σε ΑΓΑ στην κορυφή (vertex balding)
Δεν αφορά το hairline ούτε ΑΓΑ και στα δύο.

Μια άλλη δημοσίευση ισχύρίζεται ότι το vertex thinning συνδέεται και με αυξημένο κίνδυνο για έμφραγμα
http://www.bmjopen.bmj.com/content/3/4/e002537
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κατ εμέ, ένας σημαντικός δείκτης των 2 παραπάνω συμπτωμάτων, (φυσικά όχι ο μόνος) είναι η χαμηλή τεστοστερόνη, που επίσης υπάρχει σε μεγάλα ποσοστά στους έχοντες προδιάθεση.

http://www.natureworldnews.com/articles/6888/20140505/low-testosterone-levels-marker-aggressive-prostate-cancer.htm

http://www.diabetesincontrol.com/articles/64-/2324-

Σε εμένα προσωπικά, η αύξησή της, βελτίωσε κατά πολύ τη λειτουργία της ινσουλίνης και έχω μείνει σταθερός σε βάρος όλους αυτούς τους μήνες παρόλο που τρώω όπως πριν. (είχα πάρει 17 κιλά σε ένα χρόνο)
 

tropheus

Well-Known Member
GOMI είπε:
Κατ εμέ, ένας σημαντικός δείκτης των 2 παραπάνω συμπτωμάτων, (φυσικά όχι ο μόνος) είναι η χαμηλή τεστοστερόνη, που επίσης υπάρχει σε μεγάλα ποσοστά στους έχοντες προδιάθεση.

http://www.natureworldnews.com/articles/6888/20140505/low-testosterone-levels-marker-aggressive-prostate-cancer.htm

http://www.diabetesincontrol.com/articles/64-/2324-

Σε εμένα προσωπικά, η αύξησή της, βελτίωσε κατά πολύ τη λειτουργία της ινσουλίνης και έχω μείνει σταθερός σε βάρος όλους αυτούς τους μήνες παρόλο που τρώω όπως πριν. (είχα πάρει 17 κιλά σε ένα χρόνο)

Πολύ εύστοχη η παρατήρησή σου GOMI.

Και πάλι όμως ούτε και το να ανεβάζουμε και να διατηρούμε ψηλά τα επίπεδα της τεστοστερόνης με χημεία είναι η λύση αφού και αυτό δημιουργεί άλλα προβλήματα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εννοείται tropheus. Και η υψηλή αύξησή της επίσης μπορεί να προκαλέσει προβλήματα όταν γίνεται όπως λες με χημικά μέσα.

Από αυτά που έχω καταφέρει να βρω, μιας και το έψαξα πάρα πολύ, μια σημαντική αιτία έχει να κάνει με αύξηση των βαρέων μετάλλων - τοξινών στον οργανισμό τα οποία πολλαπλασιάζονται σε περιόδους έντονου στρες και προκαλούν φλεγμονή στο σώμα.

Η φλεγμονή αυτή, συνήθως είναι ο Νο.1 λόγος της πτώσης των επιπέδων της τεστοστερόνης. Επίσης σε μια πολύ καλή μελέτη επ αυτού από έναν Γερμανό ενδοκρινολόγο, ανέφερε πως όταν η τεστοστερόνη πέφτει, ο οργανισμός αυξάνει τα ένζυμα 5αρ στους περιφερειακούς ιστούς, και εν συνεχεία την αρωματάση, ώστε να εκμεταλλεύεται όσο καλύτερα μπορεί τα πλέον χαμηλά επίπεδα της τεστοστερόνης.

Αυτό δημιουργεί έναν φαύλο κύκλο στην πορεία, γιατί τα φυσιολογικά ή και αυξημένα κατα τ΄αλλα επίπεδα της dht και οιστραδιόλης, θεωρούνται από τον έλεγχο υποθαλάμου - υπόφυσης επαρκή και έτσι κρατάνε την τεστοστερόνη μόνιμα σε χαμηλά επίπεδα.

Εμένα μου φάνηκε μια πολύ λογική εξήγηση όλο αυτό και εξηγεί και το ότι σε μεγαλύτερες ηλικίες που η τεστοστερόνη πέφτει φυσιολογικά, η dht συνεχίζει να κάνει μια χαρά τη δουλειά της προκαλώντας τόσα προβλήματα.
 

Atermon

Member
GOMI είπε:
μια σημαντική αιτία έχει να κάνει με αύξηση των βαρέων μετάλλων - τοξινών στον οργανισμό τα οποία πολλαπλασιάζονται σε περιόδους έντονου στρες και προκαλούν φλεγμονή στο σώμα. Η φλεγμονή αυτή, συνήθως είναι ο Νο.1 λόγος της πτώσης των επιπέδων της τεστοστερόνης.

Αν και εξηγεί πολύ καλά το λόγο της ΑΑ, παραμένει το ερώτημα γιατί άνδρες που κάνουν άσχημη ζωή (κακή διατροφή, κακός ύπνος, τσιγάρα, ποτό, καθισιό) μπορεί να έχουν πυκνό μαλλί μέχρι τα γεραμάτα. Κι αν είναι θέμα γονιδίων και προδιάθεσης, γιατί η φύση επετρεψε να διαιωνιστούν άτομα που έχουν προδιάθεση στις φλεγμονές. Είναι πραγματικός γρίφος αυτή η ΑΑ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Atermon είπε:
GOMI είπε:
μια σημαντική αιτία έχει να κάνει με αύξηση των βαρέων μετάλλων - τοξινών στον οργανισμό τα οποία πολλαπλασιάζονται σε περιόδους έντονου στρες και προκαλούν φλεγμονή στο σώμα. Η φλεγμονή αυτή, συνήθως είναι ο Νο.1 λόγος της πτώσης των επιπέδων της τεστοστερόνης.

Αν και εξηγεί πολύ καλά το λόγο της ΑΑ, παραμένει το ερώτημα γιατί άνδρες που κάνουν άσχημη ζωή (κακή διατροφή, κακός ύπνος, τσιγάρα, ποτό, καθισιό) μπορεί να έχουν πυκνό μαλλί μέχρι τα γεραμάτα. Κι αν είναι θέμα γονιδίων και προδιάθεσης, γιατί η φύση επετρεψε να διαιωνιστούν άτομα που έχουν προδιάθεση στις φλεγμονές. Είναι πραγματικός γρίφος αυτή η ΑΑ...

Να σου απαντήσω λίγο διαφορετικά. Έχω φίλους που πλένουν τα δόντια τους μια φορά κάθε 2-3 μέρες (δεν είναι βρωμίλοι, απλά βαριούνται - το ξεχνάνε). Τα δόντια τους στην ίδια ηλικία με εμένα είναι μια χαρά.
Εγώ τα έπλενα 3 φορές την ημέρα και σε 1-2 χρόνια δεν θα έχω ούτε ένα στο στόμα μου. Μερικοί οδοντίατροι είπαν αυτοάνοσο, αλλά φαίνεται ότι είναι θέμα βακτηριδίων, χλωρίδας του εντέρου, που κρατά ισορροπίες στο να μην υπερβούν ένα συγκεκριμένο αριθμό τα κακά βακτήρια.
Αν υπήρχε περισσότερη και πιο αξιόλογη έρευνα πάνω σε αυτό, που να αφορούσε την πρόληψη, θα είχα αποφύγει πολλά όπως και πολύ κόσμος.

Όμως αντ αυτού, η όλη προσπάθεια και έρευνα, είναι πάνω σε νέες μεθόδους χειρουργικής προσέγγισης που στόχο έχει απλά να περιορίζει το πρόβλημα, την αιτία του οποίου φυσικά προσπερνάνε, κρατώντας σε όμως δέσμιο των περιοδοντολόγων μια ζωή με εξωφρενικά υψηλό κόστος.

Δεν μπαίνω σε θεωρίες συνομωσίας, απλά τα συμφέροντα για πολλά πράγματα στη ζωή μας, έχουν τον πρώτο λόγο. Δεν θα μου έκανε εντύπωση η Α.Α. να είχε μια παρόμοια αντιμετώπιση με τα ανωτέρω. Αν το καλοσκεφθείς, τα δόντια τα οποία κατα τ΄αλλα είναι γερά, θα φύγουν εξαιτίας της φλεγμονής που έχει δημιουργηθεί στα ούλα και στο οστό που υποχωρεί. Το ανοσοποιητικό μέσω της φλεγμονής δηλαδή, επιτίθεται στα δόντια ώστε να εξαλείψει εντελώς την εστία του προβλήματος. Ενδεχομένως το ίδιο να κάνει και στους θύλακες.

Δεν είπα ποτέ ότι είναι εύκολο, αλλά υποτίθεται μιλάμε για την επιστήμη και την προοδό της.

Sorry για το off topic.


tasos33 είπε:
gomi
ολικη τεστο στο 4,16 με οριο το 2,8-8
και β12 στο 266 με οριο 196-663 πως τα βλεπεις?

Αν είσαι όπως λέει το nick σου 33 χρονών, για μένα η τέστο σου έπρεπε να ήταν από 6 και πάνω.
Το 8 που δίνουν τα εργαστήρια ως ανώτατο όριο, είναι μετά από χρόνιες διακυμάνσεις των επιπέδων της εποχής που ζούμε, όπου τους ανάγκαζε να πέφτουν αυτά τα όρια πιο χαμηλά σε σχέση με το παρελθόν. (Μπορεί όποιος θέλει να κάνει την ερευνά του γι αυτό)

Για την Β12, ξεκίνα οπωσδήποτε ενέσεις neurobion. Είναι πάμφθηνες, αλλά πονάνε πολύ, να ξέρεις. Η β12 έχει το λόγο της σε ότι αφορά την τέστο και αρκετές άλλες λειτουργίες του οργανισμού. Είσαι ιδιαίτερα χαμηλά. Εγώ ήμουν 300 κάτι και κάνοντας τις ενέσεις έφτασα πάνω από 600 με σημαντική βελτίωση σε ενέργεια.
 

edyuser1

Active Member
Atermon είπε:
GOMI είπε:
μια σημαντική αιτία έχει να κάνει με αύξηση των βαρέων μετάλλων - τοξινών στον οργανισμό τα οποία πολλαπλασιάζονται σε περιόδους έντονου στρες και προκαλούν φλεγμονή στο σώμα. Η φλεγμονή αυτή, συνήθως είναι ο Νο.1 λόγος της πτώσης των επιπέδων της τεστοστερόνης.

Αν και εξηγεί πολύ καλά το λόγο της ΑΑ, παραμένει το ερώτημα γιατί άνδρες που κάνουν άσχημη ζωή (κακή διατροφή, κακός ύπνος, τσιγάρα, ποτό, καθισιό) μπορεί να έχουν πυκνό μαλλί μέχρι τα γεραμάτα. Κι αν είναι θέμα γονιδίων και προδιάθεσης, γιατί η φύση επετρεψε να διαιωνιστούν άτομα που έχουν προδιάθεση στις φλεγμονές. Είναι πραγματικός γρίφος αυτή η ΑΑ...
αυτη η θεωρια δεν νομιζω να στεκει τοσο γιατι γνωριζω ατομα που κανουν ολα τα παραπανω που ανεφερες και εχουν φαλακρα.γνωριζω και καποιους αλλους αφου ξεκινησαν να κανουν φαλακρα αλλαξαν τροπο ζωης και κανανε υγειηνη ζωη.
 
GOMI είπε:
Atermon είπε:
GOMI είπε:
μια σημαντική αιτία έχει να κάνει με αύξηση των βαρέων μετάλλων - τοξινών στον οργανισμό τα οποία πολλαπλασιάζονται σε περιόδους έντονου στρες και προκαλούν φλεγμονή στο σώμα. Η φλεγμονή αυτή, συνήθως είναι ο Νο.1 λόγος της πτώσης των επιπέδων της τεστοστερόνης.

Αν και εξηγεί πολύ καλά το λόγο της ΑΑ, παραμένει το ερώτημα γιατί άνδρες που κάνουν άσχημη ζωή (κακή διατροφή, κακός ύπνος, τσιγάρα, ποτό, καθισιό) μπορεί να έχουν πυκνό μαλλί μέχρι τα γεραμάτα. Κι αν είναι θέμα γονιδίων και προδιάθεσης, γιατί η φύση επετρεψε να διαιωνιστούν άτομα που έχουν προδιάθεση στις φλεγμονές. Είναι πραγματικός γρίφος αυτή η ΑΑ...

Να σου απαντήσω λίγο διαφορετικά. Έχω φίλους που πλένουν τα δόντια τους μια φορά κάθε 2-3 μέρες (δεν είναι βρωμίλοι, απλά βαριούνται - το ξεχνάνε). Τα δόντια τους στην ίδια ηλικία με εμένα είναι μια χαρά.
Εγώ τα έπλενα 3 φορές την ημέρα και σε 1-2 χρόνια δεν θα έχω ούτε ένα στο στόμα μου. Μερικοί οδοντίατροι είπαν αυτοάνοσο, αλλά φαίνεται ότι είναι θέμα βακτηριδίων, χλωρίδας του εντέρου, που κρατά ισορροπίες στο να μην υπερβούν ένα συγκεκριμένο αριθμό τα κακά βακτήρια.
Αν υπήρχε περισσότερη και πιο αξιόλογη έρευνα πάνω σε αυτό, που να αφορούσε την πρόληψη, θα είχα αποφύγει πολλά όπως και πολύ κόσμος.

Όμως αντ αυτού, η όλη προσπάθεια και έρευνα, είναι πάνω σε νέες μεθόδους χειρουργικής προσέγγισης που στόχο έχει απλά να περιορίζει το πρόβλημα, την αιτία του οποίου φυσικά προσπερνάνε, κρατώντας σε όμως δέσμιο των περιοδοντολόγων μια ζωή με εξωφρενικά υψηλό κόστος.

Δεν μπαίνω σε θεωρίες συνομωσίας, απλά τα συμφέροντα για πολλά πράγματα στη ζωή μας, έχουν τον πρώτο λόγο. Δεν θα μου έκανε εντύπωση η Α.Α. να είχε μια παρόμοια αντιμετώπιση με τα ανωτέρω. Αν το καλοσκεφθείς, τα δόντια τα οποία κατα τ΄αλλα είναι γερά, θα φύγουν εξαιτίας της φλεγμονής που έχει δημιουργηθεί στα ούλα και στο οστό που υποχωρεί. Το ανοσοποιητικό μέσω της φλεγμονής δηλαδή, επιτίθεται στα δόντια ώστε να εξαλείψει εντελώς την εστία του προβλήματος. Ενδεχομένως το ίδιο να κάνει και στους θύλακες.

Δεν είπα ποτέ ότι είναι εύκολο, αλλά υποτίθεται μιλάμε για την επιστήμη και την προοδό της.

Sorry για το off topic.


tasos33 είπε:
gomi
ολικη τεστο στο 4,16 με οριο το 2,8-8
και β12 στο 266 με οριο 196-663 πως τα βλεπεις?

Αν είσαι όπως λέει το nick σου 33 χρονών, για μένα η τέστο σου έπρεπε να ήταν από 6 και πάνω.
Το 8 που δίνουν τα εργαστήρια ως ανώτατο όριο, είναι μετά από χρόνιες διακυμάνσεις των επιπέδων της εποχής που ζούμε, όπου τους ανάγκαζε να πέφτουν αυτά τα όρια πιο χαμηλά σε σχέση με το παρελθόν. (Μπορεί όποιος θέλει να κάνει την ερευνά του γι αυτό)

Για την Β12, ξεκίνα οπωσδήποτε ενέσεις neurobion. Είναι πάμφθηνες, αλλά πονάνε πολύ, να ξέρεις. Η β12 έχει το λόγο της σε ότι αφορά την τέστο και αρκετές άλλες λειτουργίες του οργανισμού. Είσαι ιδιαίτερα χαμηλά. Εγώ ήμουν 300 κάτι και κάνοντας τις ενέσεις έφτασα πάνω από 600 με σημαντική βελτίωση σε ενέργεια.



Το επιπέδο της (ελεύθερης) Τ είναι συνάρτηση της ηλικίας, της γενικής κατάστασης υγείας, επηρεάζεται από την έλλειψη νυκτερινού ύπνου, σωματικής άσκησης, παχυσαρκίας. Επίσης η μείωση της συνδέεται με ειδικές κατηγορίες συνθετικών υλών (πλαστικά) που μιμούνται τη δράση των οιστρογόνων. Η υψηλή, φυσικώς παραγόμενη Τ, συνδέεται γενικά με καλή γενική υγεία και σφρίγος ενώ η χαμηλή ενοχοποιείται για πρόωρους θανάτους, υπέρταση, μεγαλύτερο κίνδυνο για εμφράγματα.

Εσύ υποθέτω ότι υποφέρεις από χρόνια περιοδοντίτιδα που μάλλον την έχεις αφήσει να εξελιχθεί. Πρόκειται για σοβαρή κατάσταση που, ναι, επηρεάζει την γενική κατάσταση της υγείας σου. Τελευταίες έρευνες έχουν δείξει ότι η κακή στοματική υγεία συνδέεται με αυξημένο κίνδυνο για καρδιακά νοσήματα.

Όμως αμφιβάλλω πολύ αν η περιοδοντίτιδα συνδέεται με την ΑΓΑ αν υποννοείς κάτι τέτοιο. Η κυτταρική απόπτωση σε κρίσιμους τομείς του τριχοθυλακίου μετά από ν αριθμό κύκλων είναι hardcoded στο DNA μας. Η κακή κατάσταση της υγείας ή κάποιο σοκ μπορούν να ενεργοποιήσουν νωρίτερα τον μηχανισμό ΜΟΝΟ όμως αν υπάρχουν τα καταραμένα εκείνα γονίδια που συνδέονται με την ΑΓΑ.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
όχι, dermatologist, δεν υποννοώ ότι η περιοδοντίτιδα συνδέεται με την ΑΓΑ. Απλά ανέφερα ένα μηχανισμό ο οποίος προσπερνάται αδιάφορα από την επιστήμη. Κάτι αντίστοιχο είπα ότι θα μπορούσε να συμβαίνει και με την ΑΓΑ.
 
GOMI είπε:
όχι, dermatologist, δεν υποννοώ ότι η περιοδοντίτιδα συνδέεται με την ΑΓΑ. Απλά ανέφερα ένα μηχανισμό ο οποίος προσπερνάται αδιάφορα από την επιστήμη. Κάτι αντίστοιχο είπα ότι θα μπορούσε να συμβαίνει και με την ΑΓΑ.

Τώρα κατάλαβα τι λες...

Η περιοδοντίτιδα όπως ξέρουμε είναι μια σοβαρή φλεγμονή των ούλων οφειλόμενη στους μικροοργανισμούς της πλάκας που εισχωρούν βαθιά. Το αποτέλεσμα είναι να καταστρέφεται το οστό και να αδυνατίζει η στήριξη του δοντιού ως την οριστική απώλεια. Τα δε συμπτώματα της είναι χαρακτηριστικά.

Η ΑΓΑ δεν είναι αποτέλεσμα φλεγμονής. Δεν υπάρχει ούτε μια κλινική έρευνα, ούτε ένας επιστήμονας που να υποστηρίζουν κάτι τέτοιο.
Αυτή η θεωρία έχει λανσαριστεί από διάφορους επιτήδειους που θέλουν να γεμίσουν τις τσέπες τους πουλώντας διάφορες μαγικές λοσιόν τους.

Αν η ΑΓΑ ήταν αποτέλεσμα φλεγμονής των σμηγματογόνων αδένων ή ό,τι άλλο φαντάζονται διάφοροι. θα θεραπευόνταν ή θα καθυστερούσε με αντιβιοτικά ή και αντιφλεγμονώδη. Δεν χρειάζεται πολύ μυαλό νομίζω ούτε ειδικές γνώσεις.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
dermatologist είπε:
Τώρα κατάλαβα τι λες...

Η περιοδοντίτιδα όπως ξέρουμε είναι μια σοβαρή φλεγμονή των ούλων οφειλόμενη στους μικροοργανισμούς της πλάκας που εισχωρούν βαθιά. Το αποτέλεσμα είναι να καταστρέφεται το οστό και να αδυνατίζει η στήριξη του δοντιού ως την οριστική απώλεια. Τα δε συμπτώματα της είναι χαρακτηριστικά.

Αστο γιατί πονάει αυτό και φεύγουμε και εντελώς από το θέμα.

Η ΑΓΑ δεν είναι αποτέλεσμα φλεγμονής. Δεν υπάρχει ούτε μια κλινική έρευνα, ούτε ένας επιστήμονας που να υποστηρίζουν κάτι τέτοιο.
Αυτή η θεωρία έχει λανσαριστεί από διάφορους επιτήδειους που θέλουν να γεμίσουν τις τσέπες τους πουλώντας διάφορες μαγικές λοσιόν τους.

Αν βγάλουμε και την φλεγμονή εκτός, τότε πάμε πάλι στο απόλυτο σκοτάδι. Οι επιτήδειοι αυτοί, καλώς ή κακώς, είναι οι μόνοι που ασχολούνται με το θέμα τριχόπτωση. Για παράδειγμα ο Κωτσαρέλης, που ναι μεν φαίνεται ότι κυνηγάει μόνο τις επιδοτήσεις, αλλά από την άλλη η έρευνά του δείχνει σημαντική περιθυλακική φλεγμονή. Το που οφείλεται άγνωστο...Οι επιστήμονες όπως λες, δεν υποστηρίζουν κάτι τέτοιο γιατί δεν έχουν ασχοληθεί όπως πρέπει. Εσύ που είσαι στον επιστημονικό χώρο, πόσες έρευνες γίνονται για τα παθολογικά αίτια της ΑΓΑ?
Οτιδήποτε "κινείται" από καθαρά επιστημονική πλευρά, έχει να κάνει με το μετέπειτα (πχ μεταμοσχεύσεις)...όπου παίζεται και όλο το χρήμα.
Η παροιμία "κάλλιο γαιδουρόδενε, παρά γαιδουρογύρευε" θα ταίριαζε γάντι σε πολλά "επιστημονικά κατορθώματα" σε πολλούς τομείς.

Αν η ΑΓΑ ήταν αποτέλεσμα φλεγμονής των σμηγματογόνων αδένων ή ό,τι άλλο φαντάζονται διάφοροι. θα θεραπευόνταν ή θα καθυστερούσε με αντιβιοτικά ή και αντιφλεγμονώδη. Δεν χρειάζεται πολύ μυαλό νομίζω ούτε ειδικές γνώσεις.
Μερικά αντιφλεγμονώδη όπως η κορτιζόνη πχ δείχνουν μια βελτίωση σε αρχικά στάδια όπως και σε μερικούς τα αντιβιοτικά. Αυτό που θα συμφωνήσω όμως είναι ότι τίποτα από αυτά δεν έχει διάρκεια. Ακόμα και η κορτιζόνη μέσα σε 2-3 εβδομάδες αρχίζει να χάνει τα όποια οφέλη της.

Με το δικό μου φτωχό σκεπτικό, ναι μεν τα γονίδια έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά όχι άμεσα. Θέλω να πω πως τα γονίδια όσων έχουν ΑΓΑ, δεν μπορούν να τους προστατέψουν από έναν άλλο, άγνωστο μηχανισμό, που έχει κληρονομικές, ενδεχομένως και παθολογικές ρίζες.
 
Πίστεψε με, στο σκοτάδι είμαστε και κατα τα φαινόμενα θα είμαστε για χρόνια ακόμα.

Πριν 20-25 χρόνια είχε δημοσιευτεί μια μελέτη (αν θυμαμαι καλά συμμετείχε και ο Murphy) που ισχυριζόταν ότι στο 50% των περιπτώσεων στa τριχοθυλάκια που βρίσκονταν στη φάση του miniaturization ήταν παρουσα και μια "περιθυλακικη φλεγμονή".

Δεν αποδείχτηκε όμως κάτι τέτοιο στην πορεία ούτε μπόρεσε να διασταυρωθεί αυτή η εικασία μέσω άλλων ερευνών.

Η έρευνα του Κωτσαρέλη που μάλλον έμεινε στη μέση, δεν απέδειξε ότι ύφίσταται η ως άνω περιθυλακική φλεγμονή. Έδειξε αυξημένα ποσοστα προσταγλανδινών στα εν λόγω τριχοθυλάκια και στη γύρω περιοχή και πέτυχε να βρει μια λειτουργική σχέση ανάμεσα στην Pgd2 και την ανάπτυξη του τριχωτού.
Αυτή η σχέση όμως μπορεί να μην σημαίνει και τίποτα για την ΑΓΑ. Ακόμα και αν η Pgd2 ευθυνόταν για την απόπτωση του τρ/κίου δεν σημαίνει ότι αν κατορθώσεις με έναν τρόπο να την αφαιρέσεις θα πετύχεις την αναγέννηση!

Αυτό οφείλεται στο ότι οι χημικές και βιοχημικές αντιδράσεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΕΣ όπως και τα φαινόμενα που προκαλούν. Αυτό είναι ένα πολύ βασικό συμπέρασμα που διδάσκεται ήδη από το λύκειο. Αυτή είναι όμως η μαγεία της Φύσης. Γεννιόμαστε, μεγαλώνουμε, γερνάμε και πεθαίνουμε. Κάποια όργανα πάνω μας ζουν περισσότερο, άλλα λιγότερο.

Αυτη την περίοδο η επιστήμη προσανατολίζεται σιγά-σιγά προς τη άποψη ότι η ΑΓΑ δεν μπορεί να θεραπευτεί γιατί δεν υπάρχει τρόπος το εντελώς miniaturized τριχοθυλάκιο να επανέλθει στην προτέρα κατάσταση. Δεν το εμποδίζει κάποιος συγκεκριμένος παράγοντας να λειτουργήσει όπως πριν αλλά, προϊόντος του χρόνου, πεθαίνει και ο θάνατος, είναι όπως ξέρουμε το μόνο σίγουρο (μαζί με τους φόρους).


Η μοίρα του καθορίζεται από το DNA σε σχέση με το πόσους κύκλους θα διαγράψει στη ζωή του. Προφανώς μετά από κάποιο χρονικό διάστημα κάτι πάει στραβά με την διαδικασία της μίτωσης κάποια/ες βιοχημικές αντιδράσεις πραγματοποιούνται ατελώς ή αναστέλλονται οριστικά αλλά αυτό μάλλον δεν θα το μάθουμε ποτέ.
 

giannis25

Member
Ο καρκινο; του προστατη και η διογκωση του γινεται απο αυξημενη dht αυτη μεγαλωνει το προστατη που προκαλει και τριχοπτωση οποτε υπαρχει συνδεση
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
dermatologist είπε:
Πίστεψε με, στο σκοτάδι είμαστε και κατα τα φαινόμενα θα είμαστε για χρόνια ακόμα.

Πριν 20-25 χρόνια είχε δημοσιευτεί μια μελέτη (αν θυμαμαι καλά συμμετείχε και ο Murphy) που ισχυριζόταν ότι στο 50% των περιπτώσεων στa τριχοθυλάκια που βρίσκονταν στη φάση του miniaturization ήταν παρουσα και μια "περιθυλακικη φλεγμονή".

Δεν αποδείχτηκε όμως κάτι τέτοιο στην πορεία ούτε μπόρεσε να διασταυρωθεί αυτή η εικασία μέσω άλλων ερευνών.

Δεν αποδείχτηκε όμως ούτε το αντίθετο.


Η έρευνα του Κωτσαρέλη που μάλλον έμεινε στη μέση, δεν απέδειξε ότι ύφίσταται η ως άνω περιθυλακική φλεγμονή. Έδειξε αυξημένα ποσοστα προσταγλανδινών στα εν λόγω τριχοθυλάκια και στη γύρω περιοχή και πέτυχε να βρει μια λειτουργική σχέση ανάμεσα στην Pgd2 και την ανάπτυξη του τριχωτού.
Αυτή η σχέση όμως μπορεί να μην σημαίνει και τίποτα για την ΑΓΑ. Ακόμα και αν η Pgd2 ευθυνόταν για την απόπτωση του τρ/κίου δεν σημαίνει ότι αν κατορθώσεις με έναν τρόπο να την αφαιρέσεις θα πετύχεις την αναγέννηση!

Δεν το βλέπω έτσι. Το ότι απέδειξε τις αυξημένες προσταγλανδίνες και συγκεκριμένα την pgd2, δείχνει ότι όντως υπάρχει φλεγμονή μιας και η συγκεκριμένη προσταγλανδίνη σε αρκετές περιπτώσεις δρα ως αντιφλεγμονώδη σε ανταπόκριση μιας χρόνιας φλεγμονής. Πίσω από αυτό φυσικά, κρύβεται η ενεργοποίηση του ανοσοποιητικού.
Συμφωνώ ότι η μειώσή της δεν μπορεί να επιφέρει οποιουδήποτε είδους αναγέννηση, μιας και ο ρόλος της δεν είναι ξεκάθαρος.
Δηλαδή μπορεί να έχει αντίκτυπο στην φυσιολογική ανάπτυξη των τριχοθυλακίων, αλλά από την άλλη μπορεί να κρατά την φλεγμονή περιορισμένη. Με το να την μειώσουμε μπορεί να έχουμε μια καλύτερη συμπεριφορά στα τριχοθυλάκια αλλά από την άλλη η φλεγμονή θα αυξάνεται.
Υποθετικά όλα αυτά φυσικά...

Αυτό οφείλεται στο ότι οι χημικές και βιοχημικές αντιδράσεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΕΣ όπως και τα φαινόμενα που προκαλούν. Αυτό είναι ένα πολύ βασικό συμπέρασμα που διδάσκεται ήδη από το λύκειο. Αυτή είναι όμως η μαγεία της Φύσης. Γεννιόμαστε, μεγαλώνουμε, γερνάμε και πεθαίνουμε. Κάποια όργανα πάνω μας ζουν περισσότερο, άλλα λιγότερο.

Συμφωνώ, γι αυτό πάντα πίστευα πως αν ποτέ βρεθεί κάτι για την φαλάκρα, θα είναι καθαρά σε επίπεδο πρόληψης και μόνο.

Αυτη την περίοδο η επιστήμη προσανατολίζεται σιγά-σιγά προς τη άποψη ότι η ΑΓΑ δεν μπορεί να θεραπευτεί γιατί δεν υπάρχει τρόπος το εντελώς miniaturized τριχοθυλάκιο να επανέλθει στην προτέρα κατάσταση. Δεν το εμποδίζει κάποιος συγκεκριμένος παράγοντας να λειτουργήσει όπως πριν αλλά, προϊόντος του χρόνου, πεθαίνει και ο θάνατος, είναι όπως ξέρουμε το μόνο σίγουρο (μαζί με τους φόρους).


Η μοίρα του καθορίζεται από το DNA σε σχέση με το πόσους κύκλους θα διαγράψει στη ζωή του. Προφανώς μετά από κάποιο χρονικό διάστημα κάτι πάει στραβά με την διαδικασία της μίτωσης κάποια/ες βιοχημικές αντιδράσεις πραγματοποιούνται ατελώς ή αναστέλλονται οριστικά αλλά αυτό μάλλον δεν θα το μάθουμε ποτέ.

Όντως δεν θα το μάθουμε ποτέ, αλλά υπάρχουν παλιά μέλη του φόρουμ που έχουν σταματήσει να συμμετέχουν, γιατί προφανώς έκαναν ότι μπορούσαν και τελικά το αποδέχτηκαν και καλά έκαναν και, ορισμένα μέλη που συνεχίζουν να το παλεύουν.

Παρόλο τα άλλα πολύ πιο σημαντικά προβλήματα υγείας που έχω, ο λόγος που δεν το έχω αποδεχτεί μετά από 20 χρόνια τριχόπτωσης, είναι γιατί κατά διαστήματα, με διάφορα είτε ματζούνια, είτε φάρμακα, είτε άλλες (τρελές ενδεχομένως) μεθόδους, υπάρχει μια πρόσκαιρη βελτίωση.
Σίγουρα δεν είναι αρκετή ούτε σε διάρκεια ούτε σε volume, αλλά είναι μια ένδειξη ότι όσο σωστά και αν είναι αυτά που λες, πως κάτι κινείται. Πως κάτι δεν έχει πεθάνει εντελώς ακόμα...
Το αν αξίζει τον κόπο όλη αυτή η διαδικασία, είναι φυσικά προσωπικό θέμα του καθενός.


giannis25 είπε:
Ο καρκινο; του προστατη και η διογκωση του γινεται απο αυξημενη dht αυτη μεγαλωνει το προστατη που προκαλει και τριχοπτωση οποτε υπαρχει συνδεση

Όχι απαραίτητα μόνο από την dht. Τα τελευταία χρόνια έχουν μπει στο παιχνίδι και τα οιστρογόνα.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3134227/
 
Μπλουζα