Έντονη τριχόπτωση!

marinaki

New Member
Γειά σας! :) Είμαι νέο μέλος στο forum!Tο πρόβλημα μου ξεκίνησε το καλοκαιρι του 2010,περιπου τέλη Ιουλίου όπου άρχισα να έχω πολύ έντονη διάχυτη τριχόπτωση!Τα πράγματα χειροτέρεψαν πολύ κυρίως τον Οκτώβρη!Έκανα εξετάσεις για ανδρογόνα,τα οποία ήταν φυσιολογικά,αλλά είχα θυροειδή και χαμηλή φερριτίνη (6 ).Έτσι,μου έγραψαν συμπληρώματα σιδήρου,φυλλικό,βιταμίνες και μία λοσιόν με regain και butavate και η τριχόπτωση το Νοέμβρη αντιμετωπίστηκε! :) Από εκεί και πέρα όσα μαλλιά είχαν πέσει,ξαναβγήκαν και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα τριχόπτωσης μεχρι τον επόμενο Σεπτέμβρη του '11,που ξεκίνησαν πάλι τα ίδια!Η θεραπεία όμως που είχα κάνει δεν είχε κανένα αποτέλεσμα και έτσι απευθύνθηκα σε καινούριο δερματολόγο που μου έδωσε μια λοσιον με minoxidil2%,estradiol valerate,mommetasone,propiosalic και polysorb 6080.Aπό βιταμίνες τις Viaderm και σαμπουαν Biotrin...Η τριχόπτωση μέσα Δεκέμβρη είχε σταματήσει εντελώς!Το πρόβλημα είναι ότι απο φέτος το Μάη ξαναάρχισε,σε σημείο αυτή τη στιγμή να πέφτουν κοντά 300 τρίχες στο λουσιμο και κοντα 100-150 την υπολοιπη μερα!Ο δερματολόγος μου έγραψε την ιδια θεραπεια(χωρις το propiosalic στη λοσιον),αλλα ενώ μου είχε πει οτι στο 2μηνο πάνω θα σταματούσε η τριχόπτωση,κοντεύουν 3 μηνες και δεν έχω δει κανένα αποτέλεσμα,το αντίθετο μαλιστα! :( :( Βρίσκομαι σε απόγνωση! :( :'( Ποια η γνώμη σας για τη θεραπεία?Μήπως θα έπρεπε να προσθέσω και κάποιο ισχυρότερο DHT blocker ή οτιδήποτε άλλο?Please help! :(
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xDante

Member
αν έχεις ακόμη χαμηλή φερριτίνη και θέλεις να την ανεβασεις χωρίς βιταμίνες και λοιπά χάπια..
μισό κουταλάκι κανέλα κευλάνης κάθε πρωί σε ένα ποτήρι νερό .... τουλαχιστον 3 άτομα που ξέρω το έκαναν και τους ανέβηκε...
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
:welc: καλωσόρισες φίλη και καλή συνέχεια!!!

Τι διάγνωσει σου έκανε ο γιατρός / γιατροί? ΑΑ? Έχεις αραιώσει πολύ ή απλά βλέπεις τρίχες να χάνεις.

Κορτιζόνη δεν έπρεπε να σου δώσει για κανένα λόγο, οι κορτιζόνες μπορεί να δίνουν επανέκφυση αλλά σε βάθος χρόνου λεπτένουν την εποδερμίδα, οπότε είτε το συνεχίσεις είτε το σταματήσεις χάνεις το αποτέλεσμα.

Επίσης θεραπείες για ΑΑ κτλ θέλουν μόνιμη εφαρμογή, αν τις σταματήσεις φεύγει και το αποτέλεσμα.
 

marinaki

New Member
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Αυτό με την κανέλα δεν το ήξερα,θα το δοκιμασω! :D
Σε όσους γιατρούς έχω πάει,δεν μου έχουν βρει κάποια συγκεκριμένη αιτία...Όλοι λένε λόγω άγχους,αν και δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει... :/ Για ΑΑ σχεδόν το απέκλεισαν,εφόσον όταν ξεκίνησε η τριχόπτωση ήμουν 18,με φυσιολογικά ανδρογόνα κτλ...Επίσης κάθε φορά που σταματούσε η τριχόπτωση,μου σταματούσαν και τη θεραπεία και τα μαλλιά δεν ξαναέπεφταν μέχρι την επόμενη φορά!Αραίωση είχα την πρώτη φορά,αλλά διάχυτη,κυρίως στη χωρίστρα!Τη δεύτερη ευτυχώς δε φάνηκε κάτι!Αλλά ανησυχώ γιατί χάνω πάρα πολλές τρίχες κάθε μέρα...Πάνω από 100 και στα λουσίματα κοντα 300... :( Με αυτό το ρυθμό θα αραιώσουν σίγουρα!!! :'(
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
marinaki είπε:
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Αυτό με την κανέλα δεν το ήξερα,θα το δοκιμασω! :D
Σε όσους γιατρούς έχω πάει,δεν μου έχουν βρει κάποια συγκεκριμένη αιτία...Όλοι λένε λόγω άγχους,αν και δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει... :/ Για ΑΑ σχεδόν το απέκλεισαν,εφόσον όταν ξεκίνησε η τριχόπτωση ήμουν 18,με φυσιολογικά ανδρογόνα κτλ...Επίσης κάθε φορά που σταματούσε η τριχόπτωση,μου σταματούσαν και τη θεραπεία και τα μαλλιά δεν ξαναέπεφταν μέχρι την επόμενη φορά!Αραίωση είχα την πρώτη φορά,αλλά διάχυτη,κυρίως στη χωρίστρα!Τη δεύτερη ευτυχώς δε φάνηκε κάτι!Αλλά ανησυχώ γιατί χάνω πάρα πολλές τρίχες κάθε μέρα...Πάνω από 100 και στα λουσίματα κοντα 300... :( Με αυτό το ρυθμό θα αραιώσουν σίγουρα!!! :'(

Ήταν λάθος να σε ρίξουν με τι μία σε "βαριές" θεραπείες για ΑΑ.
Τα μαλλιά που χάνεις μην τα φοβάσε..., ο θύλακας από κάτω είναι ζωντανός και η τρίχα ξαναβγένει... Καα πρόβλημα αραίωσεις να έχεις που λέει ο λόγος... η τρίχα δεν πέφτει με την μία και δεν ξαναβγένει... αλλά περνάει πολλές φάσεις και κύκλους μέχρι να μην ξαναβγεί. Οπότε είναι θέμα χρόνου να καλυτερέψεις.
 

marinaki

New Member
To ελπίζω...Γιατί έχουν περάσει τρεις μήνες και αντί να δω κάποιο αποτέλεσμα από τη θεραπεία,το πρόβλημα όσο πάει και γίνεται χειρότερο... :'( :'( :'( :'(
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
marinaki είπε:
To ελπίζω...Γιατί έχουν περάσει τρεις μήνες και αντί να δω κάποιο αποτέλεσμα από τη θεραπεία,το πρόβλημα όσο πάει και γίνεται χειρότερο... :'( :'( :'( :'(

Δες αυτό το σχεδιάγραμμα http://www.hairlossgr.com/forum/thread-458-post-6807.html#msg6807 , η μπεζ γραμμη είναι κατά προσσέγκιση η φυσιολογική πορεία αραίωσεις όταν έχει κάποιος ΑΑ... Η κοκκινη γραμμη είναι όταν χρησιμοποιείς μινοξιδίλη, παρατήρησε τι γίνετε όταν την κόβεις την μινοξιδίλη στην κιτρινη γραμμη σε σχέση με την μπεζ και θα καταλάβεις. Αυτά τα αρχίζω - σταματάω που έγιναν με την μινοξιδίλη δεν έχουν καλό αποτέλεσμα, συν του ότι σου είχαν δώσει και κορτιζόνη = ότι χειρότερο. Δώσε χρόνο στο οργανισμό σου να ηρεμήσει...
 

marinaki

New Member
To είχα δει κάποτε το σχεδιάγραμμα!Αλλά πάντα όταν ρωτούσα,μου έλεγαν να σταματαω τη θεραπεια!άσχετοι! :p Επομένως αυρή τη θεραπεία με την τωρινή λοσιον να τη συνεχισω?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
marinaki είπε:
To είχα δει κάποτε το σχεδιάγραμμα!Αλλά πάντα όταν ρωτούσα,μου έλεγαν να σταματαω τη θεραπεια!άσχετοι! :p Επομένως αυρή τη θεραπεία με την τωρινή λοσιον να τη συνεχισω?

Εγώ θα σου έλεγα να την σταματίσεις... Μόνο και μόνο για τις κορτιζόνες που έχει μέσα, μόνο κακό μπορούν να προκαλέσουν. Απλά θα δώσουν ένα υποτιθέμενο regrowth στον πελάτη για να χαρεί και να συνχαρεί τον γιατρό :wink: και μετά θα αρχίσει η κατηφόρα.
 

marinaki

New Member
Συμφωνώ!και το θέμα είναι ότι πήγα και σε δεύτερο δερματολόγο,ο οποίος μου είπε να συνεχίσω τη λοσιόν και να βάζω κάθε πρωι σταγόνες Betnovate,οι οποίες είναι ΚΑΙ αυτές κορτιζόνη,με αποτέλεσμα να χειροτερέψει η τριχόπτωση..... :( Επομένως,τι θεραπεία να ακολουθήσω απο εδώ και πέρα?Κάποιο αντιανδρογόνο ισως? :/
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλησπέρα. Εφόσον στην αρχή αναφέρεις ότι δεν είχες πρόβλημα σύμφωνα με τις εξετάσεις από ανδρογόνα, τι νόημα έχει να στραφείς σε αντιανδρογόνα?
Επειδή την Δευτέρα θα κάνω εξετάσεις για θυροειδή (έχω κάποια συμπτώματα) τι είδους θυροειδή έχεις?
Το γνωρίζεις φαντάζομαι ότι διαταραχές του θυροειδή είναι από τις βασικές αιτίες τριχόπτωσης....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

marinaki

New Member
Γεια! :) Eίχα διαβάσει κάπου ότι σταματούν την τριχόπτωση...Υποθυρεοειδισμό έχω εγώ.Αλλά τον έχω ρυθμίσει με φάρμακα εδώ και δύο χρόνια!Λόγω τριχόπτωσης έκανα και τότε εξετάσεις θυρεοειδή...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο υποθυρεοειδισμός είναι που προκαλεί κυρίως τριχόπτωση. Έχω φίλη που κάθε φορά που είχε τριχόπτωση (+ κανά δυο ακόμα συμπτώματα) καταλάβαινε πως της είχε απορρυθμιστεί και πήγαινε στον γιατρό και της άλλαζε την δόση. Αν θυμάμαι καλά της είχε απορρυθμιστεί μέσα σε ένα χρόνο 2 φορές (είναι και αρκετά αγχώδης) . Γνώμη μου, αν έχεις καιρό να πας στον ενδοκρινολόγο και παρατηρείς συμπτώματα όπως αυτά που περιγράφεις, να ξεκινάς πάντα απο κει. Αν έχουν περάσει 2 χρόνια, δεν το συζητώ καν.
Επίσης έχει μεγάλη σημασία ο γιατρός να είναι "μάγκας" σε αυτό που κάνει και όχι γιατρουδάκι. (αναφέρομαι στον ενδοκρινολόγο φυσικά γιατί οι δερματολόγοι σε θέματα τριχόπτωσης είναι βράσε ρύζι)
Για μένα αντιανδρογόνα - μινοξιδίλες - κορτιζόνες κλ.π μόνο σε περιπέτειες θα σε βάλουν μέσω ενός φαύλου κύκλου, (ήδη παίρνεις μια γεύση από τη διακοπή τους) πόσο μάλλον αν δεν έχει διαγνωστεί σίγουρα ανδρογενετική αλωπεκία - ιστορικό κληρονομικότητας κλ.π.
 
Μπλουζα