Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

anna29

New Member
Γειά σας. Είμαι νέα στο φόρουμ και ελπίζω κάποιος να μου δώσει τα φώτα του στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Εδω και ένα χρόνο έχει αρχίσει μια υπερβολικά έντονη τριχόπτωση σε σημείο τώρα πια να βλέπω το κρανίο μου ,όταν πέφτει πάνω του φως. Παρατήρησα το συγκεκριμένο γεγονός πριν απο ένα μήνα περίπου και κόντεψα να μείνω στον τόπο. Δεν είχα καταλάβει ότι το πρόβλημα μου ήταν τόσο σοβαρό, παρά μόνο όταν είδα στο παράθυρο του λεωφορείου το κρανίο μου να γυαλίζει και οτι οι τρίχες είχαν μειωθεί τόσο πολύ που μπορούσα να δω το δέρμα του κεφαλιού μου. Πέριττο να πω οτι απο τη στεναγχώρια και το άγχος μου έκλεγα με μαύρο δάκρυ. Οι τρίχες στο πάνω μέρος του κεφαλιού μου, όπου και είχα πρωτοδεί τη γυαλάδα, έχουν αραιώση σε επικίνδυνο βαθμό και επιπλέον έχω έντονη φαγούρα στο κεφάλι μου και φυσικά λιπαρότητα. Ένα αλλό γεγονός μου εχει κάνει εντύπωση έιναι το πόσο εύκολα και χωρίς καθόλου πόνο βγαίνουν οι τρίχες απο το κεφάλι μου, αν τις τραβήξω. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα. Crescina σε αμπούολες, Priorine σε αμπούλες, propolin, καστορέλαιο, μαζάς στο κεφάλι, αλόε βέρα, διάφορα ιατροσόφια με ελαιόλαδο,κρόκκο αβγου κτλ αλλά προκοπή δεν έχω δει. Αντίθετα, το μόνο που βλέπω είναι τη τριχόπτωση να αυξάνεται συνεχώς, όπως και την αραίωση στο πάνω μέρος του κεφαλίου μου.

Σας παρακαλώ ας μου πει κάποιος, είναι αυτά που περιέγραψα ενδείξεις οτι σε λίγο θα χάσω όλα μου τα μαλλία, κοινώς θα καραφλίασω? Τον άλλο μήνα θα κλείσω ραντεβού με δερματολόγο, κάτι που έπρεπε να είχα κάνει νωρίτερα αλλα ας όψεται το μελλοντικό καραφλό μου κεφάλι. Αλλά μέχρι τότε, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω για να ελαττώσω κάπως την τριχόπτωση? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Silencer

New Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

anna29 είπε:
Σας παρακαλώ ας μου πει κάποιος, είναι αυτά που περιέγραψα ενδείξεις οτι σε λίγο θα χάσω όλα μου τα μαλλία, κοινώς θα καραφλίασω? Τον άλλο μήνα θα κλείσω ραντεβού με δερματολόγο, κάτι που έπρεπε να είχα κάνει νωρίτερα αλλα ας όψεται το μελλοντικό καραφλό μου κεφάλι. Αλλά μέχρι τότε, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω για να ελαττώσω κάπως την τριχόπτωση? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων?

Καταρχήν, δεν πρέπει να σε παίρνει από κάτω επειδή άργησες να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα ή χρησιμοποίησες φιδέλαια. ¨Όλοι μας έχουμε κάνει τα ίδια λάθη.

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις τον λόγο της τριχόπτωσης. Μπορεί να είναι η κακή διατροφή, το άγχος, η ΑΑ κ.τ.λ. Πήγαινε άμεσα σε ένα εξειδικευμένο δερματολόγο για τριχόπτωση ιδιώτης ή νοσοκομείο συγγρού ΟΧΙ στο ΙΚΑ κ.τ.λ. και αν δεν σε ικανοποιήσει πήγαινε και σε άλλον. Αυτό το λέω επειδή η συντριπτική πλειοψηφία των δερματολόγων στην χώρα μας είναι άσχετοι με την τριχόπτωση και επειδή δεν είναι «σοβαρό» θέμα υγείας βρίσκουν την ευκαιρία να πουλήσουν κοσμητικά προϊόντα για το «χαρτζιλίκι» τους :knup:. Επίσης, αφιέρωσε κάποιες ώρες για να διαβάσεις τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που έχει το φορουμ:
http://www.hairlossgr.com/guides/women/
http://www.hairlossgr.com/treatments/women/
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/board,15.0.html

Ο λόγος που σου απαντάω, αν και άνδρας (συνήθως έχουμε άλλες αιτίες-θεραπείες από το ισχυρό φύλο –εσάς εννοώ 8)- , είναι ότι πριν πολλά χρόνια είχα πάθει το ίδιο με εσένα (φαινόταν το κρανίο σε ένα συγκεκριμένο σημείο και το υπόλοιπο πάνω μέρος ήταν μια χαρά). Αυτό οφειλόταν στο άγχος και σε 6 μήνες ξαναφύτρωσε χωρίς να κάνω τίποτα (είχα πάει σε καλό δερματολόγο στα χανια). Φαντάσου ότι είχα μακριά μαλλιά και δεν είχα πάρει χαμπάρι. Όταν κουρευτικά είδα μια διάμετρο 3 εκατοστά κρανίο. Στο λέω σε σχέση με αυτό που λες για το λεωφορείο.

Πάντως, επειδή έχεις φαγούρα και λιπαρότητα (και αν έχεις πονάκια – ξηροδερμία – φεύγουν κομματάκια) μπορεί η τριχόπτωση να οφείλεται στην σμηγματοροειδής δερματίτιδα. Δες αυτό: http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,845.0.html

Σε κάθε περίπτωση κανείς δεν μπορεί να σου πει πόσα μαλλιά θα χάσεις και πότε. Αν όμως τα χάσεις όλα ή την πλειοψηφία σε 1 χρόνο (1 στο εκατομμύριο), σημαίνει ότι έχεις πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας και κινδυνεύει η ζωή σου (Τοξικότητα οργανισμού, επίθεση του ανοσοποιητικού (π.χ AIDS), προσβολή από ισότοπα ραδιενέργειας. Τέλος πάντων για να μην σε φοβίζω δεν υπάρχει περίπτωση να καραφλιάσεις και αν μία στο εκατομμύριο θα καραφλιάσεις θα σε απασχολήσουν σημαντικότερα πράγματα από ότι τα μαλλιά.

Τι μπορείς να κάνεις μέχρι να πάς στο δερματολόγο;; Θα σου πουν καλύτερα τα κορίτσια του φορουμ π.χ σαμπουάν – κρέμα για το σμήγμα, σπιρολονακτόνη, μινοξιδίλη 2% κ.α. ΑΛΛΑ πρώτα βρες τα αίτια και το είδος της τριχόπτωσης.

Και επειδή λες για μαύρο κλάμα, εγώ έχω επιθετική Ανδρογενής Αλωπεκία λόγο γονιδίων και τραγικής ψυχολογικής κατάστασης (λόγω συγγενικού θανάτου) η οποία τριπλασιάζει την ΑΑ . Δηλαδή δεν μπορώ να κάνει κάτι ουσιαστικό (να το παίζω αναίσθητος) εκτός από δεήσεις στο big3 να δουλέψει σε εμένα και να ξέρεις ότι στη ζωή υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα από τα μαλλιά.

Καλή δύναμη και ψυχραιμία.
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

Silencer είπε:
Ο λόγος που σου απαντάω, αν και άνδρας (συνήθως έχουμε άλλες αιτίες-θεραπείες από το ισχυρό φύλο –εσάς εννοώ 8)- , είναι ότι πριν πολλά χρόνια είχα πάθει το ίδιο με εσένα (φαινόταν το κρανίο σε ένα συγκεκριμένο σημείο και το υπόλοιπο πάνω μέρος ήταν μια χαρά). Αυτό οφειλόταν στο άγχος και σε 6 μήνες ξαναφύτρωσε χωρίς να κάνω τίποτα (είχα πάει σε καλό δερματολόγο στα χανια). Φαντάσου ότι είχα μακριά μαλλιά και δεν είχα πάρει χαμπάρι. Όταν κουρευτικά είδα μια διάμετρο 3 εκατοστά κρανίο. Στο λέω σε σχέση με αυτό που λες για το λεωφορείο.

Αυτο που λες ομως ειναι γυροειδης αλωπεκια αν δν κανω λαθος.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

:welc: καλωσόρισες και καλή συνέχεια!!! Για αρχή καλύτερα να δεις κάποιον δερματολόγο για να μάθεις την αιτία της τριχόπτωσης. Ας σου στείλει pm κάποια από τις άλλες κοπέλες να σου προτείνει κάποιον αν θέλει.
Αν αρραιώνεις λόγο ανδρωγενετικής αλωπεκίας, δες σε αυτό το thread ποιές θεραπείες είναι κατάλληλες για γυναίκες: http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,376.0.html
 

Silencer

New Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

vag25 είπε:
Αυτο που λες ομως ειναι γυροειδης αλωπεκια αν δν κανω λαθος.

Αν ήταν γυροειδης αλωπεκια δεν θα μου ξανα φύτρωναν χωρίς καποια θεραπεία (δεν έκανα τίποτα) και νομίζω ότι αυτό το είδος ξενικάει συνολικά λίγο πάνω από το vertex (σχήμα θαυμαστικού) και όχι να γίνει 100% φαλακρή μια μικρή κυκλική διάμετρος (σαν νόμισμα) και οι κολλητές διπλανές τρίχες να είναι τούμπανο χωρίς την παραμικρή αραίωση.
 

kkathi

Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

Και όμως αυτό ακριβώς που περιγράφεις ειναι γυροειδής αλλωπεκία έχει δικηο ο vag και ναι ειναι δυνατόν να ξαναβγούνε τριχες χωρίς θεραπεία .....
 

kkathi

Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

Αγαπητή Άννα βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση 3 χρονια μετά αφότου ξεκινησε σε μένα το πρόβλημα. Πλέον αποφευγω το δυνατό φως γιατί εχει αρχίσει και φαίνεται το κεφάλι μου σε αυτό. Φέτος δε ήταν και η πρωτη χρονιά που δεν ευχαριστήθηκα μπανιο στη θαλασσα καθώς δε βουταγα μέσα το κεφάλι μου από κόμπλεξ.
Αυτό που με εκπλήσει στην περίπτωσή σου ειναι η ταχύτητα με την οποία περιγράφεις οτι εξελίσσεται η φάση.
Σε εμένα όταν πρωτοξεκίνησε η τριχόπτωση ήταν πολύ επιθετική (τωρα ελεγχόμενη). Αυτό που πρόσεξα στην εναρξη του προβλήματος ήταν ότι κάτι γινοταν με το ανοσιοποιητικό μου. Δηλ. οι εξετασεις που έκανα εδειξαν ολες τις τιμές κάτω χαμηλό σιδηρο, άδεια η αποθήκη του (φεριτινη), κάτω ο ψευδαργυρος, πάτος η β12 κ.α. Ήταν λες και ο οργανισμός μου τα ειχε παίξει τελείως. Όταν οι παραπανω τιμές χαζοέφτιαξαν επαψε και η επιθετικοτητα της τριχόπτωσης. Λέω χαζοεφτιαξαν γιατί πληρως δεν αποκατασταθηκαν έκτοτε...
Είναι γεγονός πως πραγματι οι τρίχες έβγαιναν αν πειραματιζόμουνα να τραβήξω κάποια διχως να πονάνε και διχως να εχουν ριζα γεγονος που μάλλον σήμαινε ότι ήταν σε τελογενή φάση. Για να μη σε κουράζω με μένα την ιστορία μου την εχω κοινοποιήσει εξάλλου εγω θα σε συμβούλευα αμεσα για αιματολογικές πριν ακομη την επισκεψή σου σε δερματολόγο. Εξάλλου αν αυτός που θα πας θα ειναι σοβαρός θα σου ζητησει τις παραπάνω και σιγουρα ελεγχο για θυροειδή (και αυτός ριχνει το μαλλί). Το πρόβλημα θελει αγωνα από μεσα (βιταμίνες , διατροφή καλή ) και απο εξω με σκευασματα που εσύ θα αποφασισεις αφού επισκεφτείς γιατρό και διαβάσεις εδωτις εμπειρίες και αλλων μελών αν θα ειναι φυτικά ή χημικά. Τέλος, το σιγουρο είναι ένα οτι η στενοχωρια και το άγχος οδηγούν το μαλλί σε χειρότερη κατάσταση. Καλή επιτυχία στη θεραπεία που θα επιλέξεις και γραψε μας και πάλι τα νέα σου.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

anna, kkathi, όπως έχει αναφερθεί και εδώ...http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,845.90.html, εκτός των άλλων, υπάρχουν αρκετές έρευνες που αναφέρουν ότι ο ίδιος ο οργανισμός επιτίθεται "με μανία" κατά του εαυτού του και το σμήγμα είναι ένα πολυσύνθετο αποτέλεσμα αυτής της μανίας που έχει σαν συνέπεια και την απώλεια μαλλιών εφόσον πολεμάει μέρος του θύλακα.
Εχθές ρώτησα φίλο μου ιατρό για την όλη θεωρία και μου είπε ότι έχει αρκετές παραμέτρους αλλά συμφώνησε ότι τεκμηριώνεται πλήρως αυτή η θεωρία επιστημονικά.
Του ζήτησα να ψάξει για τον κολλοειδή άργυρο, ο οποίος αν είναι καλής ποιότητας και αν χρησιμοποιηθεί με προσοχή μπορεί να επιφέρει πλήρη ισορροπία στη διαταραχή αυτή του ανοσοποιητικού...
Στο παραπάνω λινκ, ανέφερα και μια παράγραφο που εξηγεί κάπως αυτό το σκεπτικό...
Μια απλή πρόταση κάνω, καθώς και γω το ψάχνω ήδη γιατί σε περιόδους που έχω έντονη λιπαρότητα προκύπτει έντονη τριχόπτωση έστω και παροδική...
Δεν χάνεται κάτι να ρωτήσετε κάποιον σχετικό με το χώρο για τα υπερ και κατά του άργυρου....
 

kkathi

Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

GOMI πολύ ενδιαφέρουσα η θεωρία σου ! Εγώ βέβαια πάντα είχα μαλλί κανονικό και όχι λιπαρό. Εντούτοις τα τελευταία χρόνια εχω προσέξει οτι ιδρώνω πολύ κάτι που δεν ίσχυε ποτέ με μένα. Απο την άλλη οι ορμονικές μου εξετάσεις είναι τελειες και τα οιστρογόνα στα ανωτερα φυσιολογικά επίπεδα λες ο άργιλος να ειναι η απάντηση στο πρόβλημά μας;
(Αλήθεια με τη λοσιόν αυτή απο το μαγαζακι στο περιστερι ειδες τίποτα);
 

anna29

New Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ που αφιερώσατε χρόνο απο την ημέρα σας για να μου απαντήσετε. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο κουράγιο μου δώσατε. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές ξεκινώντας με το να κλείσω απο αυτόν κιόλας το μήνα ραντεβού με δερματολόγο και έλπιζω να μου προτείνει την κατάλληλη θεραπεία ώστε να μην χάσω τουλάχιστον τα εναπομείναντα μαλλιά μου . Σας ευχαριστώ ιδιαίτερα για τα links που μου δώσατε, πραγματικά έχουν απίστευτα χρήσιμες πληροφορίες.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

kkathi, λίγο καλύτερα στην αρχή ήταν αλλά μετά τίποτα το ιδιαίτερο.
Αν παρατηρήσεις, αναφέρομαι σε άργυρο...όχι άργιλο. Ο άργυρος δουλεύει πολύ πιο σύνθετα και με εντελώς διαφορετική φιλοσοφία, σε αντίθεση με τον άργιλο που απλά περιορίζει το σμήγμα.
Διαβάζω ότι μπορώ σχετικά ώστε να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη η οποία έχει να κάνει με μύκητες...κάτι που κατά καιρούς άλλοι λίγο άλλοι πολύ έχουμε περάσει και το αντιμετωπίσαμε με τοπικές αλοιφές.
Ειδικότερα για εσάς τις γυναίκες το καλοκαίρι είστε πολύ πιο επιρρεπής. Το ότι όμως τοπικά τους εξαφανίζουμε, αυτό δεν σημαίνει ότι τους αποβάλλουμε από το σώμα μας και εσωτερικά κάνουν μεγάλη ζημιά. Μια γρήγορη ματιά εδω...http://www.disabled.gr/forum/showthread.php?12183-%C6%C5%C9-%CC%C5%D3%C1-%CC%C1%D3-%CC%C1%D3-%C1%D1%D1%D9%D3%D4%C1%C9%CD%C5%C9-%CC%C1%D3-%D7%C5%C9%D1%C1%C3%D9%C3%C5%C9!-CANDIDA

Εν ολίγοις το σμήγμα στο κεφάλι μας, θεωρείται η "καλύτερη τροφή" του...το ανοσοποιητικό μας κάνει ότι μπορεί για να τους αντιμετωπίσει και γι αυτό ίσως στην προσπάθειά του αυτή επιτίθεται και τους θύλακες ως παράπλευρες απώλειες...
Ο κολλοειδής άργυρος τους εξοντώνει με πολύ γρήγορους ρυθμούς κλπ κλπ κλπ...
Τα έγραψα πολύ γρήγορα και κάπως μπερδεμένα αλλά θα επανέλθω....
Τονίζω πως απλά είναι μια άποψη που απλά δεν πρέπει να αποκλείουμε...και αφορά κυρίως όσους έχουν τριχόπτωση με σμήγμα, πιτυρίδα ΣΔ κλπ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Silencer

New Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

kkathi είπε:
Και όμως αυτό ακριβώς που περιγράφεις ειναι γυροειδής αλλωπεκία έχει δικηο ο vag και ναι ειναι δυνατόν να ξαναβγούνε τριχες χωρίς θεραπεία .....

Ευχαριστώ για το tip. Μάλλον ,τοτε, είμουν πολύ τυχερός σε σχέση με τώρα.
Πάντως είχα αυτό που δείχνει η εικόνα, αλλά λίγο πιο δεξιά
 

kkathi

Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

Και ναι πραγματι ήσουν τυχερός πολύ γιατί είναι γυροειδής (απο όσα έχω μελετήσει μέχρι τώρα) και δεν έχει καμμία σχέση με την ΑΑ ή την διάχυτη μορφή αλλωπεκίας.
 

anna29

New Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

Γειας σας παιδιά. Τελίκα πήγα επιτέλους στον δερματολόγο, όπως είχα πει ,αλλά η επίσκεψή εκεί με έκανε χειρότερα απ'οτι ήμουν απο ψυχολογικής άποψης και με απογοήτευσε πολύ. Δεν ξέρω αν ο κάθε γιατρός ακολουθεί τη δική του μέθοδο εξέτασης και δεν υπάρχει κάποια στάνταρ διαδικασία ,πάντως απ'οτι εχω διαβάσει και σε αυτό το φόρουμ αλλά και γενικά, οι πρώτες εξετασεις που σου ζητάνε να κάνεις σε περίπτωση εκτεταμένης τριχόπτωσης, είναι γενική αίματος, για θυρεοειδή και για πολικυστικές ωοθήκες. Ο γιατρός που επισκέφτηκα εγω όμως φαίνεται οτι έχει δική του πατέντα εξέτασης καθώς, αφού πρώτα μου είπε ότι έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα αραίωσης, στη συνέχεια άρχισε να με ρωτάει για αλλεργίες που μπορεί να έχω και έπειτα κανόνισε να πάω την επόμενη φορά στο ιατρείο του για να κάνω κάτι εξετάσεις σχετικά με αλλεργίες. Αφού έβλεπα οτι δεν έκανε καμία κουβέντα για τις τρείς εξετάσεις που προανέφερα, ρώτησα εγω αν έπρεπε να τις κάνω τις συγκεκριμένες και τότε μου είπε οτι αυτές δεν είναι σημαντικές άλλα αν ήθελα, θα μπορούσα να τις κάνω. Στη συνέχεια άρχισε να μου λεει οτι αφου βρούμε την αιτία που ευθύνεται για την τριχόπτωσή μου, θα πηγαίνω τέσσερίς με πέντε φορές το μήνα στο ιατρείο του για να μου κάνει κάτι ενέσεις με κάτι φάρμακα και κάτι αλοιφές, δεν κατάλαβα κάλα, απο τη Γερμάνία, οι οποίες έχουν, είπε,αρκετά κάλο αποτέλεσμα. Μου είπε μάλιστα ότι πρέπει να αρχίσω τη θεραπεία γρήγορα καθώς το πρόβλημά μου είναι πολύ σοβαρό . Όταν ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να χάσω τα μαλλία μου, κοινώς να καραφλιάσω μου είπε βεβαίως, αν δεν έκανα κάτι άμεσα. Έκει μου ήρθε η κατραπακιά κατακέφαλα καθώς δεν περίμενα τόση απόλυτη βεβαιότητα για το συγκεκριμένο θέμα.
Τέλος πάντως, αφού κατάφερα να μην τα μπήξω και γίνω ρεζίλη μπροστά στον επιστήμονα, και αφού πήρα μια συνταγή με κάτι βιταμίνες, ένα σαμπουάν και μια λοσιόν, για την οποία ξέχασε να μου γράψει πόσες φορές την εβδομάδα να τη χρησιμοποιώ και για πόση ώρα, θέλησα και εγώ να μάθω την τιμή των θεραπειών που θα ακολουθήσω. Μου είπε περίπου στα εκατό ευρώ + επίσκεψη. Αυτό σημαίνει πάνω από 600 ευρώ το μήνα. Για μένα αυτά είναι πολλά λεφτά τα οποία δεν τα είχα υπολογίσει. Περίμενα βεβαιά ότι θεραπείες και επισκέψεις θα κοστιζαν αρκετά αλλά δεν φανταζόμουν τόσο πολύ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, επειδή εγω δεν ξέρω καθόλου σχετικά με αυτές τις εξετάσεις, μπορεί κάποιος να μου πει αν ετσι γίνονται συνήθως και αυτές είναι οι θεραπείες που ακολουθούνται από τους δερματολόγους. Σας παρακαλώ, έχω τρομάξει πολύ και φοβάμαι ότι ο συγκεκριμένος γιατρός μπορεί να μου προτείνει φάρμακα μόνο και μόνο για να πάρει χρήματα, τα οποία στην ουσία όμως δεν κάνουν τίποτα. Δεν θέλω να τον δυσφημίσω τον άνθρωπο και να τον παρεξηγήσω αλλά ο τρόπος που έκανε την εξέταση ήταν για μένα τελείως πρόχειρος, ψυχρός και επικεντρωμένος σε λάθος θέμα. Έγω δεν πήγα εκεί για αλλεργίες, πήγα για τριχόπτωση. Αλλά την περισσότερη ώρα τη φάγαμε στο να με ρωτάει και να μου εξηγεί πράγματα σχετικά με τις αλλεργίες.

Συγνώμη αν αυτά που γράφω δεν βγάζουν νόημα αλλά μόλις γύρισα απο το γιατρό και είμαι ακόμα πολύ ταραγμενη. Μα πως μου ειπε έτσι στην ψύχρα οτι θα καραφλιάσω. Δεν μπορούσε να μου το φέρει λίγο πιο μαλάκα? Με έκανε κομμάτια ο γιατρός. :'( :'( :'(
 

Dannyspartakus

New Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

anna29 είπε:
Γειας σας παιδιά. Τελίκα πήγα επιτέλους στον δερματολόγο, όπως είχα πει ,αλλά η επίσκεψή εκεί με έκανε χειρότερα απ'οτι ήμουν απο ψυχολογικής άποψης και με απογοήτευσε πολύ. Δεν ξέρω αν ο κάθε γιατρός ακολουθεί τη δική του μέθοδο εξέτασης και δεν υπάρχει κάποια στάνταρ διαδικασία ,πάντως απ'οτι εχω διαβάσει και σε αυτό το φόρουμ αλλά και γενικά, οι πρώτες εξετασεις που σου ζητάνε να κάνεις σε περίπτωση εκτεταμένης τριχόπτωσης, είναι γενική αίματος, για θυρεοειδή και για πολικυστικές ωοθήκες. Ο γιατρός που επισκέφτηκα εγω όμως φαίνεται οτι έχει δική του πατέντα εξέτασης καθώς, αφού πρώτα μου είπε ότι έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα αραίωσης, στη συνέχεια άρχισε να με ρωτάει για αλλεργίες που μπορεί να έχω και έπειτα κανόνισε να πάω την επόμενη φορά στο ιατρείο του για να κάνω κάτι εξετάσεις σχετικά με αλλεργίες. Αφού έβλεπα οτι δεν έκανε καμία κουβέντα για τις τρείς εξετάσεις που προανέφερα, ρώτησα εγω αν έπρεπε να τις κάνω τις συγκεκριμένες και τότε μου είπε οτι αυτές δεν είναι σημαντικές άλλα αν ήθελα, θα μπορούσα να τις κάνω. Στη συνέχεια άρχισε να μου λεει οτι αφου βρούμε την αιτία που ευθύνεται για την τριχόπτωσή μου, θα πηγαίνω τέσσερίς με πέντε φορές το μήνα στο ιατρείο του για να μου κάνει κάτι ενέσεις με κάτι φάρμακα και κάτι αλοιφές, δεν κατάλαβα κάλα, απο τη Γερμάνία, οι οποίες έχουν, είπε,αρκετά κάλο αποτέλεσμα. Μου είπε μάλιστα ότι πρέπει να αρχίσω τη θεραπεία γρήγορα καθώς το πρόβλημά μου είναι πολύ σοβαρό . Όταν ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να χάσω τα μαλλία μου, κοινώς να καραφλιάσω μου είπε βεβαίως, αν δεν έκανα κάτι άμεσα. Έκει μου ήρθε η κατραπακιά κατακέφαλα καθώς δεν περίμενα τόση απόλυτη βεβαιότητα για το συγκεκριμένο θέμα.
Τέλος πάντως, αφού κατάφερα να μην τα μπήξω και γίνω ρεζίλη μπροστά στον επιστήμονα, και αφού πήρα μια συνταγή με κάτι βιταμίνες, ένα σαμπουάν και μια λοσιόν, για την οποία ξέχασε να μου γράψει πόσες φορές την εβδομάδα να τη χρησιμοποιώ και για πόση ώρα, θέλησα και εγώ να μάθω την τιμή των θεραπειών που θα ακολουθήσω. Μου είπε περίπου στα εκατό ευρώ + επίσκεψη. Αυτό σημαίνει πάνω από 600 ευρώ το μήνα. Για μένα αυτά είναι πολλά λεφτά τα οποία δεν τα είχα υπολογίσει. Περίμενα βεβαιά ότι θεραπείες και επισκέψεις θα κοστιζαν αρκετά αλλά δεν φανταζόμουν τόσο πολύ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, επειδή εγω δεν ξέρω καθόλου σχετικά με αυτές τις εξετάσεις, μπορεί κάποιος να μου πει αν ετσι γίνονται συνήθως και αυτές είναι οι θεραπείες που ακολουθούνται από τους δερματολόγους. Σας παρακαλώ, έχω τρομάξει πολύ και φοβάμαι ότι ο συγκεκριμένος γιατρός μπορεί να μου προτείνει φάρμακα μόνο και μόνο για να πάρει χρήματα, τα οποία στην ουσία όμως δεν κάνουν τίποτα. Δεν θέλω να τον δυσφημίσω τον άνθρωπο και να τον παρεξηγήσω αλλά ο τρόπος που έκανε την εξέταση ήταν για μένα τελείως πρόχειρος, ψυχρός και επικεντρωμένος σε λάθος θέμα. Έγω δεν πήγα εκεί για αλλεργίες, πήγα για τριχόπτωση. Αλλά την περισσότερη ώρα τη φάγαμε στο να με ρωτάει και να μου εξηγεί πράγματα σχετικά με τις αλλεργίες.

Συγνώμη αν αυτά που γράφω δεν βγάζουν νόημα αλλά μόλις γύρισα απο το γιατρό και είμαι ακόμα πολύ ταραγμενη. Μα πως μου ειπε έτσι στην ψύχρα οτι θα καραφλιάσω. Δεν μπορούσε να μου το φέρει λίγο πιο μαλάκα? Με έκανε κομμάτια ο γιατρός. :'( :'( :'(
Αν δεν εισαι σίγουρη ότι δεν έχεις πολυκιστικές ωοθήκες πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε εξετάσεις για να το διαπιστώσεις. Η κοπέλα μου έχει σύνδρομο πολυκιστικών ωοθηκών και κάνει κάθε τόσο ενδοκρινολογικές εξετάσεις καθώς αυτό το σύνδρομο ορμόνες όπως τεστοστερόνη οιστρογόνα κλπ τις ανεβοκατεβάζει συνέχεια. Αν έχεις αυξημένη τεστοστερόνη φυσικό είναι να χάνεις μαλλιά. Η κοπέλα μου κάνει θεραπεία με αντισυλιπτικά εδώ και 7 χρόνια από τα 18 της κάθε τρία χρόνια σταματάει τα αντισυλιπτικά για 6 μήνες για να ξεκουραστεί ο οργανισμός της και όταν το κάνει τα μαλλιά της πέφτουν με το κιλό. Επίσης πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις μια γενική αίματος καθώς αν έχεις χαμηλό σίδηρο τότε τα μαλλιά πέφτουν με το κιλό επίσης νομίζω πρέπει πρώτα να ψαχτείς για αυτούς τους δύο λόγους γιατί είναι πολύ πιθανότερο να οφείλεται σε κάποιο από αυτόν η τριχόπτωση σου παρά σε κάποια αλλεργία. Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν πρέπει να αγχώνεσαι και να τρελένεσαι θα το κάνεις χειρότερα.
 

Dannyspartakus

New Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

Πάρα πολλές κοπέλες έχουν πολυκιστικές ωοθήκες και δεν το γνωρίζουν πάντως βάση μελετών. Επίσης πολλές το γνωρίζουν αλλά δεν κάνουν κάτι γι αυτό. Είναι σύνδρομο δηλαδή εμφανίζεται σε κάθε γυναίκα με διαφορετικό τρόπο και συμπτώματα πάντως οι ενδείξεις γι αυτό είναι:
1 Ακμή σε πρωχορημένη ηλικία μετά τα 25
2 Συσσώρευση λίπους στην κοιλιά λόγω αυξημένης τεστοστερόνης
3 Αυξημένη τριχοφυία σε μουστάκι φαβορίτες σε μέρη που έχουν τριχοφυια οι άντρες δηλαδή
4 τριχόπτωση στο κεφάλι
5 και το κυριότερο φυσικά ακανόνιστο κύκλο σε φάση να εχουν περίοδο κάθε δυο τρεις μήνες

Αν έχεις κάτι από αυτά νομίζω πρέπει να ψαχτείς για πολυκιστικές ωοθήκες.
http://www.gennima.eu/index.php?id=what-symptoms-causes δες και αυτό το link
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

Μήπως να έπερνες και μια δεύτερη γνώμη σε άλλο δερματολόγο? :chinscratch
 

Silencer

New Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

Αυτά που θα σου πώ είναι καθαρά προσωπικές απόψεις και εμπειρίες και απλά να τις έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου, μαζί και κυρίως με τις γνώμες των έμπειρων μελών του φόρουμ

anna29 είπε:
φαίνεται οτι έχει δική του πατέντα εξέτασης καθώς
Να τα μας... :knup:

anna29 είπε:
στη συνέχεια άρχισε να με ρωτάει για αλλεργίες
Εγώ είμαι αλλεργικός σε 5 ουσίες από το 18(πριν 13 χρόνια) και δεν είχα τριχόπτωση. Αυτή ξεκίνησε πριν 2 χρόνια. Αν έχεις αλλεργία δεν θα σου κτυπούσε και σε άλλα όργανα του σώματος -τα οποία θα φωνάζανε- αλλά μόνο στα μαλλια;;; Νομίζω ότι αν έχεις αλλεργίες θα το είχες καταλάβει (κούραση, αλλεργική ρυνίτιδα, ζαλάδες, πονοκέφαλο, τσούξιμο-δάκρυα στα μάτια και πάρα πολλά άλλα). Αλλά καλύτερα θα σου πει ένας αλλεργιολόγος γιατί παίζει αυτή η περίπτωση αλλά πολύ σπάνια να συμβάνει μόνο στα μαλλία. Μήπως να φταίει κανένα σαμπουάν-λοσιον-... που βάζεις στα μαλλιά. Αλλά και πάλι θα είχες σε όλο το μαλλί και όχι σε 1 σημείο. Δες αυτό: http://www.ehow.com/facts_5010078_can-allergies-cause-hair-loss.html

anna29 είπε:
ενέσεις με κάτι φάρμακα και κάτι αλοιφές, δεν κατάλαβα κάλα, απο τη Γερμάνία, οι οποίες έχουν, είπε,αρκετά κάλο αποτέλεσμα
Ο καθένας μπορεί να κάνει ενέσεις στο σπίτι του ή σε φαρμακείο. Σου είπε τι ενέσεις; νομίζω οτι μόνο οι ενέσεις κορτιζόνης βοηθάνε στην τριχόπτωση,όμως τα ανασοκατασταλτικά δεν είναι ότι καλύτερο.

anna29 είπε:
Μου είπε μάλιστα ότι πρέπει να αρχίσω τη θεραπεία γρήγορα καθώς το πρόβλημά μου είναι πολύ σοβαρό.
Ξανα νά τα μας. Αν θέλεις (αν δεν θέλεις είναι απόλυτα σεβαστό και κατανοητό) ανέβασε φωτογραφίες να σου πουν τα έμπειρα μέλη το βαθμο αραίωσής σου αλλά όχι την ποιότητα της τρίχας.

anna29 είπε:
Όταν ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να χάσω τα μαλλία μου, κοινώς να καραφλιάσω μου είπε βεβαίως, αν δεν έκανα κάτι άμεσα
Τι βεβαίως ρε κ........ Χωρίς εξετάσεις για τα αίτια της τριχόπτωσης και χωρίς εξετάσεις για άλλα προβλήματα υγείας που ίσως να την δημιουργούν πως βγάζεις τέτοιο συμπέρασμα. Και να μην πώ την θεωρία για ψυχολογικό σοκ (εντάξει είναι μη επιστημονική αλλά σε εμένα, σε 6 μήνες άσπρισε το 50% των μαλλιών μου από απότομη στεναχώρια και έμεινε εκεί).

anna29 είπε:
πήρα μια συνταγή με κάτι βιταμίνες, ένα σαμπουάν και μια λοσιόν
Ξανα νά τα μας. Χρησιμοποιήσε κληρονομικό χάρισμα και βρήκε ότι έχεις σιδηροπενική αναιμία;έλλειψη σε σίδηρο; σε φερριτίνη; σε φυλικό οξύ;σε Β12; Μόνο αυτά συνδέονται με την χρήση βιταμινών για τριχόπτωση. (αν κάνω λάθος να με διορθώσουν τα έμπειρα μέλη). ΚΑΙ δεν νομίζω να σου έδωσε saw palmetto (anti-dht) χωρίς να σε ενημερώσει.

Καλά το σαμπουάν δεν το σχολιάζω

anna29 είπε:
Σας παρακαλώ, έχω τρομάξει πολύ και φοβάμαι ότι ο συγκεκριμένος γιατρός μπορεί να μου προτείνει φάρμακα μόνο και μόνο για να πάρει χρήματα, τα οποία στην ουσία όμως δεν κάνουν τίποτα.
Εγώ αυτό πιστεύω και προτείνω να πας και σε άλλον, αλλα και σε αλλεργιολόγο για να σιγουρευτείς και να μην σε βασανίζει ως τυχόν αιτία. Πάντων αν είναι αλλεργία, λογικά θα το λύσεις είτε με καθημερινή χρήση φαρμάκων είτε με ειδική θεραπεία (3-6μηνών) που έχει κατά 80% μόνιμο αποτέλεσμα.

Και μην σε παίρνει από κάτω (όσο μπορείς). sit happends. Εχώ είχα τέτοιες εμπειρίες με γιατρόυς για θέματα ζωής και θανάτου.Κάνε ένα google για multiforme glioblastoma και θα καταλάβεις...

Καλή συνέχεια
 

Silencer

New Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

Με συγχωρείς που είμαι λίγο εριστικός και επιθετικός, αλλά έγω τους λόγους μου.

Πάντως, για να σου φτιάξω τη διάθεση, αν έχεις αλλεργία τότε είσαι τυχερή στην ατυχία σου γιατί αφού το βρούν σημαίνει ότι μπορούν να κάνουν ανωσία με την ουσία. Το πρόβλημά σου θα λυθεί 100% ;D και παρακαλώ να μας ενημερώσεις να το ψάξουμε και εμείς μήπως είμαστε σε λάθος δρόμο :chinscratch

Αν όχι, πες στον ανδρα σου-αδερφό σου-φίλο σου να περάσει από το "ιατρείο μου". Ακολουθώ μια δικιά που παντέντα θεραπείας -για όσους αισχροκερδούν με τον πόνο μας- είναι είναι πολύ καλή και την χρησιμοποιούμε εδώ στην Κρήτη: Τσιμέντομα μέχρι το γόνατο και φουντάρισμα στο λυβικό πέλαγος.
 

kkathi

Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

Kαλά διάγνωση δεν σου έκανε δε σου είπε αν ειναι ΑΑ, διάχυτη ή αλλης μορφής;
Αυτό με την αλλεργία ενδιαφέρον μου ακούγεται...
Είναι παραξενο που δε σου μιλησε για πιθανό θυροειδή ή έλλειψη σιδήρου
Θα σε συμβούλευα και μια δεύτερη διάγνωση το δυνατόν πιο γρήγορα!!!
Τέλος αν δε σου κάνει κόπο στειλε μου σε προσωπικό μήνυμα το όνομά του να τον ψάξω στο google. Τι σόι ενέσεις από Γερμανία είναι αυτές που θα τις πληρώσεις χρυσές δε μπορώ να καταλάβω!
Να ακολουθεί καμμία νέα μέθοδο άραγε;
Μούφα μου φαντάζει η κατάσταση αλλά μήπως να το ψάχναμε;
 
Μπλουζα