Έντονη ακμή από φιναστερίδη

FreeThinker

Well-Known Member
Είχε ποτε κανεις σαν παρενεργεια εμφανιση ακμης στο προσωπο? Εχω περιπου 1 μηνα στο χαπι με δοση 0.5 mg και 1.5 μηνα πιο πριν σε 0.25 mg. Εψαξα και στο hairlosstalk και υπαρχουν ορισμενοι χρηστες που ανεφεραν εντονη ακμη μετα το ξεκινημα φινας. Οπως παντα υπηρχε και ο αντιλογος οτι η φιναστεριδη θα επρεπε να καταπολεμαει την ακμη και οχι να την προκαλει. Αλλα ειμαι σχεδον απολυτα βέβαιος οτι μου την προκαλεσε το φαρμακο, αφου δεν ειχα ποτε ιδιαιτερο ιστορικο ακμης στη ζωη μου και το προβλημα εχει εμφανιστει εδω και 2 μηνες, απο τοτε δηλαδη που ξεκινησα, με τις τελευταιες μερες να ειναι σε εξαρση. Πηγα σε δερματολογο για την ακμη κι ακολουθω θεραπεια μια βδομαδα αλλα για την ωρα εχω γινει ακομα χειροτερα.

Γνωριζει κανεις αν η ακμη θα υποχωρησει απο μονη της αν συνεχισω να παιρνω 0.5 mg propecia? Γιατι απο τις γνωστες παρενεργειες δε μου εχει εμφανισει για την ωρα. Σκεφτομουν κιολας να ανεβασω σε λιγο καιρο τη δοση στο κανονικο 1 mg αφου το σωμα μου την δεχοταν καλα αλλα η ακμη με φρεναρε. Απο αλλου το περιμενα κι απο αλλου με βρηκε...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

le2der

Active Member
Για την φινα δε μπορώ να σου πω κάτι διότι δε γνωρίζω, όμως λογικά αν είναι απο αυτό θα υποχωρήσει. Μπορείς να μου πεις αν θες τι σου έγραψε ο δερματολόγος?
 

FreeThinker

Well-Known Member
Για την φινα δε μπορώ να σου πω κάτι διότι δε γνωρίζω, όμως λογικά αν είναι απο αυτό θα υποχωρήσει. Μπορείς να μου πεις αν θες τι σου έγραψε ο δερματολόγος?

Ναι φιλε. Λοσιον normaliz+ygielle πρωι βραδυ, caladerm mask 3 φορες τη βδομαδα και πλυση προσωπου με σαπουνι με ειδικο ph. Απο τοτε που ξεκινησα αυτη τη θεραπεια δυστυχως εγινα χειροτερα ομως, δεν εχει βοηθησει εως τωρα.
 

le2der

Active Member
μπορεί να πάει ως διαφήμιση.... αλλα δεν με πολυ ενδιαφερει
δοκίμασε indoxyl gel , πραγματικά θα σε βοηθήσει(2 βδομάδες και καθάρισες)
Αν το πάρεις, μόνο βράδυ γιατί μπορεί να δημιουργήσεις φωτο ευαισθησία.
Η τιμη του ειναι κοντα 20 ευρο, αν το γραψεις 5 με 6!!!
Πάντως υποτίθεται με φινα η DHT πέφτει και οταν πεφτει η DHT φευγουν και τα σπυρακια....
περιεργο μου κανει που εγινε το αντιθετο και εχει συμβει και σε αλλους
 

FreeThinker

Well-Known Member
δοκίμασε indoxyl gel , πραγματικά θα σε βοηθήσει(2 βδομάδες και καθάρισες)

Σ ευχαριστω leder, την εχω ακουστα την αλοιφη, ενας φιλος μου που ειχε πολυ προβλημα ακμης εβαζε μετα απο συσταση δερματολογου μαζι με καποια συπληρωματικα και καθαρισε τελειως. Το θεμα ειναι οτι η indoxyl περιεχει κλινδαμυκινη, την οποια περιεχει και η μια λοσιον που βαζω ηδη :confused: . Δεν ξερω αν ειναι η ιδια περιεκτικοτητα βεβαια, ουτε αν βοηθαει περισσοτερο σε μορφη gel απο ο,τι υγρη..
 

DoctorWho

Well-Known Member
Το οτι εμφανισες κατι αφου ξεκινησες ενα φαρμακο δεν σημαινει αυτοματα οτι αυτο ευθυνεται. Ειδικα οταν ο μηχανισμος δρασης του φαρμακου ειναι αντιθετος με αυτο που σου προκληθηκε. Μπορει να ξεκινησεις φινα και σε δυο μηνες να παθεις πνευμονια, δεν σημαινει οτι η φινα σου εριξε το ανοσοποιητικο.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Το οτι εμφανισες κατι αφου ξεκινησες ενα φαρμακο δεν σημαινει αυτοματα οτι αυτο ευθυνεται. Ειδικα οταν ο μηχανισμος δρασης του φαρμακου ειναι αντιθετος με αυτο που σου προκληθηκε. Μπορει να ξεκινησεις φινα και σε δυο μηνες να παθεις πνευμονια, δεν σημαινει οτι η φινα σου εριξε το ανοσοποιητικο.

Ο συλλογισμος σου ειναι λαθος. Η θεωρια με την πραξη εχουν μεγαλη διαφορα. Απο οσο γνωριζω, η φιναστεριδη δεν εχει παρει εγκριση για θεραπεια ακμης, ειναι απλα μια θεωρια οτι μπορει να την καταπολεμησει, που δεν εχει επαληθευτει.

Καθε δραση εχει μια αντιδραση. Οταν εμφανισεις πνευμονια, υπαρχει καποιο αιτιο, δεν κλαταρε μονο του το ανοσοποιητικο σου, θα κατσεις να σκεφτεις αν εκατσες μπροστα σε κλιματιστικο, αν εμεινες βρεγμενος στον αερα κλπ. Η ακμη στην ηλικια των 22 που βρισκομαι δεν ειναι ο,τι πιο συνηθισμενο αφου εμφανιζεται κυριως στην εφηβεια κι οπως ειπα δεν ειχα ποτε εντονο ιστορικο ακμης. Οποτε κατι την προκαλεσε. Το μονο που αλλαξε ηταν η ληψη του φαρμακου. Υπαρχουν επισης ανεκδοτες ιστοριες σε ξενα φορουμ απο χρηστες που μολις ξεκινησαν φιναστεριδη εμφανισαν ακμη, τυχαιο?

Κανω μια υποθεση που εχει βαση, παιρνω ενα φαρμακο που επηρεαζει τις ορμονες, η ακμη επηρεαζεται απο τις ορμονες, αρα 1 και 1 κανουν 2. Ουτως ή αλλως η λειτουργια της DHT ακομα δεν ειναι πληρως κατανοητη, γι αυτο και οσοι ισχυριζονται οτι η φιναστεριδη θεραπευει την ακμη κανουν και αυτοι μια υποθεση, που μπορει να ειναι λαθος. Φυσικα δεν ειναι απολυτως βεβαιο οτι η φιναστεριδη προκαλεσε την ακμη, αλλα στην περιπτωση μου ειναι ο κυριος και μοναδικος υποπτος.
 

DoctorWho

Well-Known Member
Λες μερικα σωστα και μερικα λαθος πταγματα. Καταρχας η ακμη στην ηλικια των 22 δεν ειναι τοσο σπανια οσο λες. Αν ησουν 30+ τοτε θα ηταν πιο υποπτο. Οσον αφορα το αν η φιναστεριδη ειν ο μονος υποπτος αυτο επισης δεν ειν απαραιτητα σωστο καθως μπορει να επηρεαζεται απο πραματα της καθημερινοτητας σου τα οποια αλλαξαν μεν αλλα δεμ το παρατηρησες. Ως προς το οτι η ακμη εχει να κανει καποιες φορες με ορμονες και η φινα επιδρα σε αυτες, σε αυτο εχεις απολυτο δικιο και πολυ πιθανον καπως ετσι να συνδεεται η περιπτωση σου. Ωστοσο οι ανωνυμοι χρηστες που δηλωνουν οτι ειχαν αντιστοιχο συμπτωμα κατ εμε δεν ειναι ικανοποιητικο τεκμηριο. Ωστοσο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και ποτε δεν ξες πως επιδρα καποιος. Πολυ πιθανον να εχει καποια σχεση αλλα αν μπορεσεις με τη θεραπεια να το ξεπερασεις καλως. Εξετασεις αιματος για να δεις πως παιζουν οι τιμες των ορμονων σου εχεις κανει?
 
Μπλουζα