Έναρξη θεραπείας - βοήθεια - γνώμες

tector

New Member
Καλησπέρα συνομιλιτές, ονομάζομαι Χρήστος και είμαι 23 ετών....Όσον αφορά τις γνώσεις μου επί του θέματος έχω διαβάσει ατελείωτες ώρες τόσο για φυσικούς όσο και για χημικούς τρόπους αντιμετώπισης της τριχόπτωσης...
Στο δια ταύτα, γενικότερα δεν έχω θέμα έντονης τριχόπτωσης αλλά εδώ και πολύ καιρό παρατηρούσα αδυναμία των τριχών στο μέτωπο ενώ οι κροτάφοι μου είναι κανονικοί...Επειδή λοιπόν έχω "κόλλημα" με τα μαλλιά μου πήρα την απόφαση και επισκέφθηκα έναν κατά τη γνώμη μου έμπειρο δερματολόγο και η διάγνωση ήταν ανδρογενής αλωπεκία 1ου βαθμού η οποία εξελίσσεται με αργό ρυθμό....
Για την πρόληψη - θεραπεία μου δώθει Μινοξιδρίλη και Φιναστερίδη σε μορφή λοσιόν καθώς και ένα ειδικό σαμπουάν και κάποιες βιταμίνες ( βιοτίνη )... Η τοπική χρήση , μου είπε , να γίνεται πρωί βράδυ 3-4 ψεκασμούς στα σημεία όπου εντοπίζεται η αδυναμία...
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
- Η Φιναστερίδη μπορεί να μου προκαλέσει κάποια σοβαρή παρενέργεια στην ερωτική μου ζωή όπως την παρουσιάζουν στο διαδίκτυο τόσο επιβλαβή ?? ( υπενθυμίζω είναι σε μορφή λοσιόν και όχι χάπι).
- Η χρήση Μινοξιδρίλης-Φιναστερίδης γίνεται ταυτόχρονα ή με κάποια συγκεκριμένη σειρά ή σε διαφορετικούς χρόνους?? ( ξέχασα να το ρωτήσω λόγω της αφέλειας μου)
- Και επίσης, ποια είναι η γνώμη σας για το dermaroller??

Τέλος, θέλω να αναφέρω πως έχω έναν φόβο προς τη Φιναστερίδη και θα σας ήμουν ευγνώμων αν οι απαντήσεις είναι από πραγματικούς γνώστες τόσο της θεωρίας όσο και της πράξης διότι όλοι μας γνωρίζουμε πως στο διαδίκτυο ο καθένας λέει το "μακρύ και το κοντό του".

Ελπίζω να μη κούρασα, ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα μιας και είμαι νέος στο forum.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Φιναστεριδη σε λοσιον; δεν εχω ξανακουσει :p πιο προιον σου εδωσε;
για το δερμα ρολλερ υπαρχουν αρκετες πληροφοριες στο φορουμ, σε εμενα δεν δουλεψε.
καλο ειναι να κανεις σε αδειες περιοχες
 

nikolakis

Well-Known Member
Καλησπέρα συνομιλιτές, ονομάζομαι Χρήστος και είμαι 23 ετών....Όσον αφορά τις γνώσεις μου επί του θέματος έχω διαβάσει ατελείωτες ώρες τόσο για φυσικούς όσο και για χημικούς τρόπους αντιμετώπισης της τριχόπτωσης...
Στο δια ταύτα, γενικότερα δεν έχω θέμα έντονης τριχόπτωσης αλλά εδώ και πολύ καιρό παρατηρούσα αδυναμία των τριχών στο μέτωπο ενώ οι κροτάφοι μου είναι κανονικοί...Επειδή λοιπόν έχω "κόλλημα" με τα μαλλιά μου πήρα την απόφαση και επισκέφθηκα έναν κατά τη γνώμη μου έμπειρο δερματολόγο και η διάγνωση ήταν ανδρογενής αλωπεκία 1ου βαθμού η οποία εξελίσσεται με αργό ρυθμό....
Για την πρόληψη - θεραπεία μου δώθει Μινοξιδρίλη και Φιναστερίδη σε μορφή λοσιόν καθώς και ένα ειδικό σαμπουάν και κάποιες βιταμίνες ( βιοτίνη )... Η τοπική χρήση , μου είπε , να γίνεται πρωί βράδυ 3-4 ψεκασμούς στα σημεία όπου εντοπίζεται η αδυναμία...
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
- Η Φιναστερίδη μπορεί να μου προκαλέσει κάποια σοβαρή παρενέργεια στην ερωτική μου ζωή όπως την παρουσιάζουν στο διαδίκτυο τόσο επιβλαβή ?? ( υπενθυμίζω είναι σε μορφή λοσιόν και όχι χάπι).
- Η χρήση Μινοξιδρίλης-Φιναστερίδης γίνεται ταυτόχρονα ή με κάποια συγκεκριμένη σειρά ή σε διαφορετικούς χρόνους?? ( ξέχασα να το ρωτήσω λόγω της αφέλειας μου)
- Και επίσης, ποια είναι η γνώμη σας για το dermaroller??

Τέλος, θέλω να αναφέρω πως έχω έναν φόβο προς τη Φιναστερίδη και θα σας ήμουν ευγνώμων αν οι απαντήσεις είναι από πραγματικούς γνώστες τόσο της θεωρίας όσο και της πράξης διότι όλοι μας γνωρίζουμε πως στο διαδίκτυο ο καθένας λέει το "μακρύ και το κοντό του".

Ελπίζω να μη κούρασα, ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα μιας και είμαι νέος στο forum.

Αν θες πες μας αυτή τη λοσιόν που αναφέρεις φιναστεριδης. Σου έδωσε συνταγή να την φτιάξεις στο φαρμακείο; Όσον αφορά παρενέργειες απο τη στιγμή που ειναι τοπικό δεν περνά μεγαλη ποσότητα στο αιμα οποτε λογικά δεν θα εχεις. Τωρα για το ποσο κ ποτε θα βαζεις ξαναρωτα το γιατρό κ αν θες πες μας κ το όνομα του.
 

tector

New Member
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πρώτα απ'όλα.....Τόσο η Μινοξιδρίλη όσο και η Φιναστερίδη δε φέρουν κάποιο όνομα εταιρείας. Απ ότι κατάλαβα είναι δικό τους custom σε μπουκαλάκι για ευνόητους λόγους όπως φαντάζεστε. Ναι φίλε Νίκο θα ξανά επικοινωνήσω για διευκρινήσεις αν δεν γνωρίζει κάποιος. Δεν έχω θέμα να αναφέρω όνομα αρκεί να το επιτρέπουν οι κανονισμοί του φόρουμ και οι αρμόδιοι.
Φίλε nine δεν έχω άδειες περιοχές, ίσως ελάχιστα στον δεξή κρόταφο. Περισσότερο "λέπτυνση" όπως ανέφερα και στην αρχή. Είχα κοιτάξει το φόρουμ παλιότερα για το dermaroller και τη σημασία του για την καλύτερη απορρόφηση των τοπικών ουσιών απλά αν το εφαρμόσεις στην περιοχή του τριχωτού υπάρχει κίνδυνος να αφαιρέσεις τις τρίχες??
 
Τελευταία επεξεργασία:

nine

Active Member
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πρώτα απ'όλα.....Τόσο η Μινοξιδρίλη όσο και η Φιναστερίδη δε φέρουν κάποιο όνομα εταιρείας. Απ ότι κατάλαβα είναι δικό τους custom σε μπουκαλάκι για ευνόητους λόγους όπως φαντάζεστε. Ναι φίλε Νίκο θα ξανά επικοινωνήσω για διευκρινήσεις αν δεν γνωρίζει κάποιος. Δεν έχω θέμα να αναφέρω όνομα αρκεί να το επιτρέπουν οι κανονισμοί του φόρουμ και οι αρμόδιοι.
Φίλε nine δεν έχω άδειες περιοχές, ίσως ελάχιστα στον δεξή κρόταφο. Περισσότερο "λέπτυνση" όπως ανέφερα και στην αρχή. Είχα κοιτάξει το φόρουμ παλιότερα για το dermaroller και τη σημασία του για την καλύτερη απορρόφηση των τοπικών ουσιών απλά αν το εφαρμόσεις στην περιοχή του τριχωτού υπάρχει κίνδυνος να αφαιρέσεις τις τρίχες??

μπορει να τραυματισεις τον θυλακα αν δεν γινει σωστα.
γενικα για την απορροφηση των τοπικων ισως κανει κατι, ψαχτο και στο ιντερνετ
καλο ειναι να μην τα ξεκινησεις ολα μαζι. δες με τα τοπικα πως θα πας.
 

tector

New Member
Ναι nine ισχυεί αυτό και μάλλον έχει να κάνει με τον τρόπο κίνησης που εφαρμόζεις στο ρόλλερ. Κάτι ακόμη που ξέχασα να αναφέρω παραπάνω, όταν ο γιατρός μου ανέφερε την Φιναστερίδη κι εγώ νόμιζα το χάπι στην αρχή αλλά μου είπε πως το χάπι το χορηγούν όταν η απώλεια είναι εμφανής και σε προχωρημένο στάδιο.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@tector καλό θα ήταν να γνωρίζεις τι περιεκτικότητες έχει η συγκεκριμένη λοσιόν που σου έδωσε. Εφόσον ο γιατρός προτίμησε την τοπική μορφή, ένας ενδιαφέρον τρόπος να περιοριστούν οι όποιες παρενέργειες, αλλά και να είναι ακόμα πιο αποτελεσματική, (?) είναι το "όχημα" μεταφοράς να έχει συγκεκριμένη Λιποσωμική μορφή.
Πάνω στο συγκεκριμένο δεν θα βρεις εμπειρίες μιας και δοκιμάζεται πρόσφατα, αλλά η θεωρία γύρω από αυτό, είναι αρκετά καλή μιας και χρησιμοποιείται ήδη σε διάφορα φάρμακα που θέλουν να περιορίσουν την συστημική κυκλοφορία.
Αν όντως είναι δική τους πατέντα, ως γιατρός ίσως έχει πρόσβαση σε μια τέτοια μορφή, (η fargonHellas έχει κάποιες στην ιστοσελίδα της) οπότε δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις και αυτό.
 

letssee

Member
Αποψή μου μη τα παρεις. Ακολούθησε κάποια φυσική θεραπεία με έλαια, δερμα ρόλερ μασάζ στοκεφάλι κ.λ.π.
Επίσης πάρα πολύ σημαντικό είναι η διατροφή ο καλός ύπνος κ.λ.π. Επειδή είσαι σε αρχικό στάδιο και εξελίσσεται με αργό ρυθμό μπορούν να δουλέψουν αυτά. Δες και αυτό το site http://www.the-healthy-diet-paradise.com/hair-loss-diet.html
 

tector

New Member
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις γνώμες σας και θα τις ακολουθήσω....Θα αφήσω στην άκρη για λίγο τα φάρμακα(ακόμη δεν τα έχω ξεκινήσει έτσι κι αλλιώς) και βλέποντας και κάνοντας....
Τώρα, όσον αφορά τα έλαια έχω ακούσει καλές γνώμες για το φοινικέλαιο, το καστορέλαιο και το αργανέλαιο.....Το τελευταίο δε το γνωρίζουν και πάρα πολλοί....
@GOMI Τα έλαια Λιποσωμική μορφή δεν είναι?? Δηλαδή θα μπορούσε κάποιος να εφαρμόσει κάποιο έλαιο και έπειτα τη λοσιόν??
Για τη fargon μου χα'νε πει στο φαρμακείο κάτι για γαλιηνικά αλλά δε το έψαξα περαιτέρω.....

Και κάτι ακόμη πιο γενικό, έχετε ακούσει κάτι για την αντιμετώπιση μέσω του νευρικού συστήματος ?? Για παράδειγμα όπως βιοσυντονισμός , θεραπείες με μαγνήτες και ήχοι με υποσεινήδητα μηνύματα.... Ξέρω πως είναι αρκετά αστείο απλά κάνω την ερώτηση μιας και εσείς είστε πιο έμπειροι στο θέμα τριχόπτωση...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα