Άποψη για το είδος μεταμόσχευσης

Chris34

Active Member
Είμαι 35. Θεωρώ πως αν κάνω τον σχεδιασμό hairline στα 7-8cm και να γεμίσω τα υπόλοιπα θα είναι οκ

Θεωρώ την πιο πάνω γραμμή καλύτερη σε σχέση με την πιο κάτω στην φώτο με τον σχεδιασμό
Σιγουρα καλυτερη ειναι η πανω γραμμη για πολλους λογους. Ο πιο σημαντικος η εξοικονομηση μοσχευματων για το μελλον. Αλλα και οπως περνανε τα χρονια θα μοιαζει πιο φυσικο. Καλη στιγμη ηλικιακα να μπεις για μεταμοσχευση μαλλιων. Αν πανε ολα καλα τελειωνεις με την πρωτη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

montecristo

Well-Known Member
σου ειπε 1600 η πρώτη κλινική με την προυπόθεση οτι δεν θα κατεβάσεις την hairline και θα ειναι ελάχιστα πιο κάτω από την προυπάρχουσα...

Η 2η κλινική σου κατέβασε περισσότερο τη hairline γιαυτο σου ειπε και αρκετά περισσότερα μοσχεύματα και στις 2 περιπτώσεις. Αν θες να κατεβάσεις όπως σου ειπε η δευτερη κλινική θα χρειαστείς περισσότερα μοσχεύματα αναλόγως αν πας στην 1η ή στη δευτερη γραμμη που σου σχεδίασε. Θα πήγαινα στην πρώτη γραμμή και αν ηθελα μελλοντικά την κατέβαζα κι άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους εδώ. Αρχικά να ζητήσω συγγνώμη αν είμαι σε λάθος σημείο του φόρουμ όμως σαν καινούριος δεν ξέρω και πολλά
Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το τι μεταμόσχευση θα έπρεπε να κάνω και αν πάνω κάτω μπορούν να υπολογιστούν τα grafts που θα χρειαστούν. Να τονίσω πως πέραν των κροταφων που όπως βλέπετε υπάρχει μια αραίωση το μεγάλο μέτωπο είναι από γέννησης μου έτσι, οπότε δεν ξέρω αν γίνεται μεταμόσχευση και αν κάποιος ειδικεύεται σε τέτοια περίπτωση

Σας ευχαριστώ,
Χρήστος
Φίλε μου γειά σου και καλως ήρθες. Ας ασχοληθούμε τώρα με την περίπτωση σου. Λοιπόν, καραφλιάζεις, αργά αλλά καραφλιάζεις. Απο τα φαινόμενα μόνο απο μπροστά προς τα πίσω αλλά αρχίζει και ανοίγει και το mid όπως σωστά είδε ο άνδρας απο την Κύπρο. Τώρα εδω που είσαι έχεις 2 επιλογές: να κάνεις θεραπεία και να σώσεις το κεφάλι με ταυτόχρονη ΜΜ χερλαίν/κρόταφους ή να κάνεις μόνο ΜΜ. Αν επιλέξεις να μην κάνεις θεραπεία δεν θα σε φτάσει 1 ΜΜ και το πιθανότερο να χρειαστείς 2-3 σε βάθος 10ετίας καθώς θα έχεις βάλει μαλλιά αλλά τα υπόλοιπα θα φεύγουν με την ίδια ταχύτητα που βάζεις καινούργιες τρίχες. Να ξέρεις οτι μπορεί η ΜΜ να τραυματίσει τρίχες που δεν έχουν πρόβλημα τώρα και να αποκτήσεις νησάκι μεταμοσχευμένων τριχών με τις μαμά τρίχες να υποχωρούν γύρω τους. Τώρα για την απόσταση της χερλαίν υπάρχει ενας εύκολος τρόπος. Σούφρωσε το κούτελο και κοίτα που είναι η πρώτη ρυτίδα πιό κοντά στην χερλάιν. +- 1 πόντο εκεί είναι η φυσική χερλαίν.
Ότι και να αποφασίσεις είμαστε εδω να βοηθήσουμε όσο μπορούμε και να καταλάβεις οτι οι περισσότεροι ή έχουν κάνει το ταξίδι που θέλεις ή το έχουν δεί και αναλύσει τόσες φορές που μπορούν να σου πούν τι υπάρχει παρακάτω.
 

ChrisTs

New Member
Φίλε μου γειά σου και καλως ήρθες. Ας ασχοληθούμε τώρα με την περίπτωση σου. Λοιπόν, καραφλιάζεις, αργά αλλά καραφλιάζεις. Απο τα φαινόμενα μόνο απο μπροστά προς τα πίσω αλλά αρχίζει και ανοίγει και το mid όπως σωστά είδε ο άνδρας απο την Κύπρο. Τώρα εδω που είσαι έχεις 2 επιλογές: να κάνεις θεραπεία και να σώσεις το κεφάλι με ταυτόχρονη ΜΜ χερλαίν/κρόταφους ή να κάνεις μόνο ΜΜ. Αν επιλέξεις να μην κάνεις θεραπεία δεν θα σε φτάσει 1 ΜΜ και το πιθανότερο να χρειαστείς 2-3 σε βάθος 10ετίας καθώς θα έχεις βάλει μαλλιά αλλά τα υπόλοιπα θα φεύγουν με την ίδια ταχύτητα που βάζεις καινούργιες τρίχες. Να ξέρεις οτι μπορεί η ΜΜ να τραυματίσει τρίχες που δεν έχουν πρόβλημα τώρα και να αποκτήσεις νησάκι μεταμοσχευμένων τριχών με τις μαμά τρίχες να υποχωρούν γύρω τους. Τώρα για την απόσταση της χερλαίν υπάρχει ενας εύκολος τρόπος. Σούφρωσε το κούτελο και κοίτα που είναι η πρώτη ρυτίδα πιό κοντά στην χερλάιν. +- 1 πόντο εκεί είναι η φυσική χερλαίν.
Ότι και να αποφασίσεις είμαστε εδω να βοηθήσουμε όσο μπορούμε και να καταλάβεις οτι οι περισσότεροι ή έχουν κάνει το ταξίδι που θέλεις ή το έχουν δεί και αναλύσει τόσες φορές που μπορούν να σου πούν τι υπάρχει παρακάτω.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Για θεραπεία δεν μου έχει πει κανείς γιατρός κάτι και η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να αποφύγω την φίνα, εκτός αν εννοείς κάτι με μινοξ σε σαμπουάν κτλ
 

dlazaros

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Για θεραπεία δεν μου έχει πει κανείς γιατρός κάτι και η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να αποφύγω την φίνα, εκτός αν εννοείς κάτι με μινοξ σε σαμπουάν κτλ
Αν οι γιατροί που γνώρισες δεν σε ενημέρωσαν για ενα φάρμακο που στην ουσία λύνει το πρόβλημα σου αλλά σου είπαν μόνο για αυτό που μπορούν να κάνουν αυτοί με το αζημίωτο τότε νομίζω οτι καταλαβαίνεις γιατί δεν σου είπαν τίποτα. Όλοι θέλαμε να αποφύγουμε την φίνα και τελικά το μόνο που καταφέραμε ήταν να χάσουμε πολύτιμο χρόνο, και παρενέργειες δεν εμφανίστηκαν και τελικά δεν ήταν ο δράκος που νομίζαμε...
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Για να κατεβεις τοσο χαμηλα την hairine χρειαζεται και καλος μαστορας για να μην φαινεται αφυσικο. Πιστεω εως 6,5 εκατοστα το πολυ ειναι οκ αλλα ποση αποσταση εχεις απο την φαλακρη περιοχη?
 

ChrisTs

New Member
Ο σχεδιασμός του χερλαιν στην φώτο όπου έχω τους δυο σχεδιασμούς είναι στο κάτω στα 7cm και το πάνω στα 8.
Από το μυτακι, στο κέντρο δηλαδή του μετώπου η απόσταση από τα φρύδια είναι στα 9cm οπότε ουσιαστικά μιλάμε για το αν θα κατέβει η χερλαιν 1 ή 2 cm και θα γεμίσουν κροταφοι και η περιοχή γύρω εκεί
 

JimKan1

Well-Known Member
Στην πανω γραμμη μια χαρα ειναι αντε και λιγο πιο κατω αμα σε τρωει πολυ και σε ενοχλει το μεγαλο κουτελο, χρειαζεσαι σιγουρα 2000 ομως μαζι με το δεσιμο πισω και στο φορλοκ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristos87

Well-Known Member
1η επιλογη και 1650τθ. Εχεις πολυ μαλλι απο πισω κ ειναι +. Θα κανει μια ωραια χερλαιν κ λιγο κροταφους δλδ οτι σ λειπει.
Με 4000τθ φτιαχνεις μισο κεφαλι!!!ειναι μεγαλο νουμερο.
Οπως κ να χει κρατα αποθεματα για το μελλον.
 

ChrisTs

New Member
1η επιλογη και 1650τθ. Εχεις πολυ μαλλι απο πισω κ ειναι +. Θα κανει μια ωραια χερλαιν κ λιγο κροταφους δλδ οτι σ λειπει.
Με 4000τθ φτιαχνεις μισο κεφαλι!!!ειναι μεγαλο νουμερο.
Οπως κ να χει κρατα αποθεματα για το μελλον.
Εννοείς την 1η κλινική με ελάχιστο κατέβασμα της χερλαιν;

Νομίζω τα 1650τθ είναι πολύ λίγα

Θεωρώ θα χρειαστώ 2000+
 

piros75

Well-Known Member
Με βάση τις αρχικές φωτογραφίες νομίζω ότι τα 1600 θα σου δώσουν ένα ικανοποιητικό φυσικό αποτέλεσμα. Αν θέλεις να κατέβεις τόσο πολύ και να βάλεις 4000 μοσχ τότε τα πράγματα θα είναι από δύσκολα έως επικίνδυνα και εξηγούμε. 4.000 μοσχ σε μια εντελώς καραφλή περιοχή και με πίσω μια περιοχή όπου η τριχόπτωση εξελίσσεται μπορεί να δείξει μελλοντικά πολύ αφύσικο και μπορεί να μην έχεις στο τέλος μοσχεύματα για να φτιάξεις αυτό που σταδιακά θα χαλάει, εγώ θα το πήγαινα τμηματικά. 1600 τώρα και θα κατέβαινα με μία δεύτερη παράλληλα με θεραπεία.
 

ChrisTs

New Member
Με βάση τις αρχικές φωτογραφίες νομίζω ότι τα 1600 θα σου δώσουν ένα ικανοποιητικό φυσικό αποτέλεσμα. Αν θέλεις να κατέβεις τόσο πολύ και να βάλεις 4000 μοσχ τότε τα πράγματα θα είναι από δύσκολα έως επικίνδυνα και εξηγούμε. 4.000 μοσχ σε μια εντελώς καραφλή περιοχή και με πίσω μια περιοχή όπου η τριχόπτωση εξελίσσεται μπορεί να δείξει μελλοντικά πολύ αφύσικο και μπορεί να μην έχεις στο τέλος μοσχεύματα για να φτιάξεις αυτό που σταδιακά θα χαλάει, εγώ θα το πήγαινα τμηματικά. 1600 τώρα και θα κατέβαινα με μία δεύτερη παράλληλα με θεραπεία.
Νομίζω ότι θα πάω στα 8cm στην χερλαιν οπότε ίσως χρειαστεί κάτι παραπάνω από 1650
 
Μπλουζα