Τριχόπτωση crown iii- βοήθεια, μεταμόσχευση η φίνα;

George1908

New Member
Καλησπέρα σας,
Ουσιαστικά είμαι νέο μέλος, είχα ξαναγράψει στο παρελθόν πριν 8 χρόνια όταν είχε πρώτο αρχίσει το θέμα μου με το μαλλί.

Είμαι 31 ετών και το θέμα άρχισε στα 22-23.

Έχω 8-9 χρόνια που χάνω μαλλιά στους κροτάφους , πήγα σε δερματολόγο και μου είχε πει να αρχίσω μινοξιδολη.
Όπως και έκανα άρχισα , για 3-4 χρόνια την 2% και μετά πέρασα στην 5% όπου και την έκοψα πριν τρία χρόνια για ένα εξάμηνο, εκεί έχασα αρκετό μαλλί και την ξανάρχισα , είχα σχετικά ένα ψηλό καλό μαλλί.
Τώρα πριν από κάτι μήνες την σταμάτησα πάλι για 4μηνες και έχασα αρκετό μαλλί και την άρχισα πάλι και έκανε και σειντινγκ μου έφαγε λίγη τρίχα.
Τώρα είμαι σε αυτό το στάδιο , θα ανεβάσω φωτό να δείτε.
 

Συνημμένα

  • IMG_20230524_175729.jpg
    IMG_20230524_175729.jpg
    2.9 MB · Προβολές: 28
  • IMG_20230524_175727.jpg
    IMG_20230524_175727.jpg
    2.7 MB · Προβολές: 29
  • IMG_20230524_175726.jpg
    IMG_20230524_175726.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 30
  • IMG_20230524_175723.jpg
    IMG_20230524_175723.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 36
  • IMG_20230524_175724.jpg
    IMG_20230524_175724.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 32

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Απαντάς μόνος σου. Το σταμάτα ξεκίνα και ξανά μανά το ίδιο είναι μια τρύπα στο νερό…. Στις τελείως κενές περιοχές κανένα φάρμακο δεν κάνει τίποτα. Φίνα για να διατηρήσεις τα υπάρχοντα και ΜΜ για τους κροτάφους. Κανα 2k θελεις.
 

George1908

New Member
Καλησπέρα bobby,
Με μινοξ μόνο δεν θα κρατήσει έτσι;
Η άμα κάνω μμ θέλει κ φινα;
Οπότε για να βγάλω κροτάφους μόνο μμ.
 

bobby

Well-Known Member
Γεια σου φίλε! Εγώ μίνο δεν έχω βάλει ποτέ, πέρα από τεράστια δέσμευση την θεωρώ waste of time. Οπότε δεν ξέρω να σου πω για αυτήν.

Φίνα χρησιμοποιώ εδώ και 2,5 χρόνια (1/4 προσκαρ κάθε μέρα) χωρίς προβλήματα και με καλά αποτελέσματα, αλλά σε περιοχές που είχαν έστω και αραιό μαλλί. Όχι σε περιοχές γυαλί.

Επειδή σε βλέπω προς τα πίσω να αραιώνεις λίγο, πιστεύω θα σε πιάσει και θα σε σώσει. Για κροτάφους πολύ δύσκολο, εκεί θα χρειαστείς ΜΜ.

Αν δεν χαλιέσαι να βάζεις και μινο βάλε και αυτή στο παιχνίδι γιατί λένε κάνει συνέργειες με την φίνα. Εγώ αυτό το πρωί-βράδυ βάλε-τριψε-λούσου κλπ το θεωρώ βάσανο. Με την φίνα παίρνω το χαπάκι μου κάθε βράδυ και πέφτω για ύπνο… ούτε παρενέργειες ούτε τίποτα για εμένα.

Η φίνα είναι για να σου κρατήσει τα υπάρχοντα μαλλιά και με κάποιες πιθανότητες επανεκφυσης αλλά σε όχι τελείως γυμνές περιοχές. Κάποιοι πιθανώς δεν την χρειάζονται αλλά σε εμένα με υποψία DUPA ήταν απαραίτητη.
 

George1908

New Member
Σε ευχαριστώ για την απαντηση,
Η αλήθεια είναι ότι με έχει κουράσει η μινοξ και θέλει κ 30€τον μήνα.

Επειδή έχω διαβάσει το φόρουμ, μερικοί έχουν γράψει αρνητικά για την φίνα, εκεί κολλάω και δεν την έχω αρχίσει.

Επίσης διάβασα ότι για να την αρχίσεις πρέπει να κάνεις εξετάσεις. Ισχύει αυτό; Η απλά είναι μια παλιά προσέγγιση απέναντι στην φίνα;
 

bobby

Well-Known Member
Εγώ είμαι 51, την ξεκίνησα 48,5. Έκανα εξετάσεις μόνο για το PSA (προστάτη δηλαδή) γιατί κατά τα λοιπά είχα κάποτε κιρσοκηλη την οποία αποκατέστησα με εγχείρηση (20 χρόνων), παιδί έχω κάνει εδώ και χρόνια οπότε δεν είχα κάτι να με προβληματίζει.

Αν βάλεις στο μυαλό σου ότι με την φίνα μπορεί να έχεις παρενέργειες, τότε θα τις έχεις….. λόγω ανθυποβολής. Στατιστικά το 2-3% έχει και συνήθως εξαφανίζονται αν την κόψεις ή μειώσεις την δόση (πχ 1/4 μέρα παρά μέρα).

Πάρε το χαπάκι σου, μην σκέφτεσαι τίποτα και συνέχισε την ζωή σου. Εγώ το μόνο που παρατήρησα ήταν αραιό σπερμα τίποτα άλλο και το οποίο σιγά σιγά επανηλθε (όχι στο 100%) αλλά δεν τρέχει τίποτα.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε.
Σίγουρα χρειάζεσαι φίνα, ειδικά για middle-crown όπου δείχνει ότι πάει να ξεκινήσει και εκεί.
Με φίνα θα το σώσεις άνετα εκεί διότι είναι σε αρχικά στάδια.
Την μινόξ θα σε συμβούλευα να μην την κόψεις εντελώς.
Μπορείς να την μειώσεις σε 1 φορά την ημέρα κάτι το οποίο έχει ελάχιστη διαφορά από το 2 φορές την ημέρα.
Για παράδειγμα βάζε κάθε βράδυ μινόξ 2-3 λεπτά, και ξέπλενε το πρωί, αυτό κάνω και εγώ για πάνω από 13 χρόνια, και δε το θεωρώ και κάτι δύσκολο.
Όταν σταθεροποιηθείς με φίνα και μινόξ, σε 12-15 μήνες περίπου, τότε σκέψου και την ΜΜ αν σε χαλάει τόσο και θες να κλείσεις τους κροτάφους, όπου εκεί πλέον δεν περιμένεις τίποτα με τη θεραπεία.
 

JimKan1

Well-Known Member
Εγώ είμαι 51, την ξεκίνησα 48,5. Έκανα εξετάσεις μόνο για το PSA (προστάτη δηλαδή) γιατί κατά τα λοιπά είχα κάποτε κιρσοκηλη την οποία αποκατέστησα με εγχείρηση (20 χρόνων), παιδί έχω κάνει εδώ και χρόνια οπότε δεν είχα κάτι να με προβληματίζει.

Αν βάλεις στο μυαλό σου ότι με την φίνα μπορεί να έχεις παρενέργειες, τότε θα τις έχεις….. λόγω ανθυποβολής. Στατιστικά το 2-3% έχει και συνήθως εξαφανίζονται αν την κόψεις ή μειώσεις την δόση (πχ 1/4 μέρα παρά μέρα).

Πάρε το χαπάκι σου, μην σκέφτεσαι τίποτα και συνέχισε την ζωή σου. Εγώ το μόνο που παρατήρησα ήταν αραιό σπερμα τίποτα άλλο και το οποίο σιγά σιγά επανηλθε (όχι στο 100%) αλλά δεν τρέχει τίποτα.
Πρωινες στυσεις εχεις οπως πριν;
 

George1908

New Member
Η αλήθεια είναι ότι κάπως με ηρεμήσετε με την φίνα γιατί φοβόμουν για τυχόν μόνιμες παρενέργειες , μην δεν μπορώ να κάνω παιδιά στο μέλλον η τίποτα τέτοιο.

Από ότι κατάλαβα και να σου τύχει παρενέργεια πράγμα σπάνιο δεν είναι μόνιμη, αλλά μέχρι να σταματήσεις το χάπι.

Πρέπει να κάνω εξετάσεις; Η δεν χρειάζεται;
Επίσης τα χάπια είναι ακριβά; Θέλω αν είναι δυνατόν τα καλύτερα που κυκλοφορούν Ελλάδα (διάβασα ότι βγάζει κ η βιανεξ χάπια φίνα).
Μάλλον προσκαρ με έναν κόπτη; 4×1'25; Αυτή είναι η δόση απ ότι διάβασα.

Να πω ότι φοβάμαι την μμ γιατί έχω διαβάσει διαρκεί πολλές ώρες, οπότε και έτσι να μείνει το μαλλί καλό είναι.
 

dlazaros

Well-Known Member
Η αλήθεια είναι ότι κάπως με ηρεμήσετε με την φίνα γιατί φοβόμουν για τυχόν μόνιμες παρενέργειες , μην δεν μπορώ να κάνω παιδιά στο μέλλον η τίποτα τέτοιο.

Από ότι κατάλαβα και να σου τύχει παρενέργεια πράγμα σπάνιο δεν είναι μόνιμη, αλλά μέχρι να σταματήσεις το χάπι.

Πρέπει να κάνω εξετάσεις; Η δεν χρειάζεται;
Επίσης τα χάπια είναι ακριβά; Θέλω αν είναι δυνατόν τα καλύτερα που κυκλοφορούν Ελλάδα (διάβασα ότι βγάζει κ η βιανεξ χάπια φίνα).
Μάλλον προσκαρ με έναν κόπτη; 4×1'25; Αυτή είναι η δόση απ ότι διάβασα.

Να πω ότι φοβάμαι την μμ γιατί έχω διαβάσει διαρκεί πολλές ώρες, οπότε και έτσι να μείνει το μαλλί καλό είναι.
Proscar 5-6€ στα 4 σου βγάζει 56 κομμάτια για ισάριθμες μέρες. Θα χρειαστείς περίπου 50€ το χρόνο και συνεχίζεις την ζωή σου. Ότι σε βάζει να το σκέφτεσαι συνέχεια σαν την μινόξ που δεν είναι και μόνιμη κατάσταση, σου κάνει κακό καθώς το έχεις συνέχεια στο μυαλό σου και μετά θα νομίζεις οτι φταίει για όλα (άσε που κατεβάζει την πίεση και έχεις λιγότερο σκληρές στύσεις...). Μετά απο 1 χρόνο και αμα σε ενοχλεί κάτι απο κροτάφους κλπ, τότε κοίτα για κάποια μεταμόσχευση όπως σου είπε και ο Μπόμπυ. Αν δεν κάνεις τίποτα απο φόβο (δηλαδή κάτι που δεν έχει συμβεί και μπορεί να μην συμβεί ποτέ) τότε θα μείνεις χωρίς μαλλιά σε μερικά χρόνια. Δεν είναι το τέλος του κόσμου ούτε και η εμφάνιση παίζει τόσο ρόλο στην ηλικία σου οπότε μπορεί να είσαι απο αυτούς που πάνε στο σχέδιο γυμναστήριο, ντύσιμο, καλή δουλειά, λέγειν και χαρακτήρα άλφα και ξερό ψωμί. Εγώ δεν είμαι απο αυτούς. Θα φύγω απο αυτόν τον κόσμο σαν λιοντάρι με μαλλιά και ντύσιμο και γυμναστήριο και όλα...
 

bobby

Well-Known Member
Πρωινες στυσεις εχεις οπως πριν;
Όχι κάθε μέρα αλλά να διευκρινήσω ότι επειδή πέρασα και ένα σοβαρό θέμα κυκλοφορικού δεν θα μπορούσα να απομονώσω την αιτία.

Η αλήθεια είναι ότι οι ορέξεις μου μεσοσταθμικά είναι περίπου ίδιες. Μην ξεχνάμε άλλο 40, άλλο 45, άλλο 50 κ.ο.κ.

Είναι αυτό που λέμε στο hypothesis testing ότι με τα δεδομένα που έχω δεν μπορώ να απορρίψω την null hypothesis Ho (= οι ορέξεις είναι το ίδιο πριν και μετά την φίνα) σε επίπεδο σημαντικότητας 5%…..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

George1908

New Member
Proscar 5-6€ στα 4 σου βγάζει 56 κομμάτια για ισάριθμες μέρες. Θα χρειαστείς περίπου 50€ το χρόνο και συνεχίζεις την ζωή σου. Ότι σε βάζει να το σκέφτεσαι συνέχεια σαν την μινόξ που δεν είναι και μόνιμη κατάσταση, σου κάνει κακό καθώς το έχεις συνέχεια στο μυαλό σου και μετά θα νομίζεις οτι φταίει για όλα (άσε που κατεβάζει την πίεση και έχεις λιγότερο σκληρές στύσεις...). Μετά απο 1 χρόνο και αμα σε ενοχλεί κάτι απο κροτάφους κλπ, τότε κοίτα για κάποια μεταμόσχευση όπως σου είπε και ο Μπόμπυ. Αν δεν κάνεις τίποτα απο φόβο (δηλαδή κάτι που δεν έχει συμβεί και μπορεί να μην συμβεί ποτέ) τότε θα μείνεις χωρίς μαλλιά σε μερικά χρόνια. Δεν είναι το τέλος του κόσμου ούτε και η εμφάνιση παίζει τόσο ρόλο στην ηλικία σου οπότε μπορεί να είσαι απο αυτούς που πάνε στο σχέδιο γυμναστήριο, ντύσιμο, καλή δουλειά, λέγειν και χαρακτήρα άλφα και ξερό ψωμί. Εγώ δεν είμαι απο αυτούς. Θα φύγω απο αυτόν τον κόσμο σαν λιοντάρι με μαλλιά και ντύσιμο και γυμναστήριο και όλα...
Έχω καταλάβει ότι είναι μονόδρομος η φίνα πλέον και εγώ πρόσεξα την αρχή αραίωσης στο κροουν.
Η αλήθεια είναι ότι χωρίς το μαλλί μου , έχει κατάθλιψη και χαμηλή αυτοπεποίθηση.

Να ρωτήσω κάτι άλλο; Έκανες κάποιες εξετάσεις πριν ξεκινήσεις φίνα; Την βάζεις μαζί με μινοξ;
 

dlazaros

Well-Known Member
Έχω καταλάβει ότι είναι μονόδρομος η φίνα πλέον και εγώ πρόσεξα την αρχή αραίωσης στο κροουν.
Η αλήθεια είναι ότι χωρίς το μαλλί μου , έχει κατάθλιψη και χαμηλή αυτοπεποίθηση.

Να ρωτήσω κάτι άλλο; Έκανες κάποιες εξετάσεις πριν ξεκινήσεις φίνα; Την βάζεις μαζί με μινοξ;
Η μινόξ δεν μου κάθεται καλά και την πήρα για 1 χρόνο πρίν καταλάβω οτι είναι απλά ενα εργαλείο για να βοηθήσεις να ξαναβγούν κάποιες τρίχες αλλά για να τις κρατήσεις αυτές πρέπει να κάνεις θεραπεία με φίνα. Διαφορετικά δεν τις κρατάς και είναι σαν να έχεις μια χημική περούκα, όσο βάζεις έχεις τις τρίχες στο κεφάλι, μόλις την σταματήσεις πέφτουν. Εξετάσεις δεν χρειάζονται στην δοσολογία για τα μαλλιά, είναι πολύ μικρή. Βέβαια ο καθένας μπορεί να κάνει κάποιες για να έχει μια βάση αργότερα και για να δεί την γενική του υγεία.
 

George1908

New Member
Η μινόξ δεν μου κάθεται καλά και την πήρα για 1 χρόνο πρίν καταλάβω οτι είναι απλά ενα εργαλείο για να βοηθήσεις να ξαναβγούν κάποιες τρίχες αλλά για να τις κρατήσεις αυτές πρέπει να κάνεις θεραπεία με φίνα. Διαφορετικά δεν τις κρατάς και είναι σαν να έχεις μια χημική περούκα, όσο βάζεις έχεις τις τρίχες στο κεφάλι, μόλις την σταματήσεις πέφτουν. Εξετάσεις δεν χρειάζονται στην δοσολογία για τα μαλλιά, είναι πολύ μικρή. Βέβαια ο καθένας μπορεί να κάνει κάποιες για να έχει μια βάση αργότερα και για να δεί την γενική του υγεία.
Ευχαριστώ για την απαντηση.
Ίσως κρατήσω κ μια φορά την μέρα μινοξ μην μου πεσουν οι τρίχες που κρατάει τώρα.
 

dlazaros

Well-Known Member
Ευχαριστώ για την απαντηση.
Ίσως κρατήσω κ μια φορά την μέρα μινοξ μην μου πεσουν οι τρίχες που κρατάει τώρα.
Όταν καταλάβεις τι κάνεις θα ξέρεις και τι να κάνεις και πως. Η μινόξ φέρνει αίμα και θρεπτικά συστατικά στις ρίζες και βοηθάει να μεγαλώνουν αλλά και να αντιστέκονται στο δηλητήριο της ορμόνης που τις χτυπάει (οχι για πολύ και οχι τόσο πετυχημένα). Όταν πέρνεις φίνα αυτό το δηλητήριο δεν υπάρχει (τόσο πολύ τουλάχιστον) και οι τρίχες δεν έχουν λόγο να πέσουν χωρίς να ξαναβγούν. Όταν βάζεις μινόξ δίνεται ενα σήμα που λέει να μην πέσει ούτε μια τρίχα. Όταν την σταματάς δίνεται ενα σήμα που λέει shed. Είναι τόσο απλό. Χωρίς φίνα οι τρίχες βγαίνουν όλο και λεπτότερες και με την φίνα βγαίνουν όλο και δυνατότερες και παχύτερες. Με την μινόξ κρατάς τις πεθαμένες τρίχες κολλημένες στο κεφάλι με το ζόρι και με τον συνδυασμό φίνα/μινόξ επαναφέρεις το κεφάλι στην φυσιολογική του κατάσταση.
 

George1908

New Member
Όταν καταλάβεις τι κάνεις θα ξέρεις και τι να κάνεις και πως. Η μινόξ φέρνει αίμα και θρεπτικά συστατικά στις ρίζες και βοηθάει να μεγαλώνουν αλλά και να αντιστέκονται στο δηλητήριο της ορμόνης που τις χτυπάει (οχι για πολύ και οχι τόσο πετυχημένα). Όταν πέρνεις φίνα αυτό το δηλητήριο δεν υπάρχει (τόσο πολύ τουλάχιστον) και οι τρίχες δεν έχουν λόγο να πέσουν χωρίς να ξαναβγούν. Όταν βάζεις μινόξ δίνεται ενα σήμα που λέει να μην πέσει ούτε μια τρίχα. Όταν την σταματάς δίνεται ενα σήμα που λέει shed. Είναι τόσο απλό. Χωρίς φίνα οι τρίχες βγαίνουν όλο και λεπτότερες και με την φίνα βγαίνουν όλο και δυνατότερες και παχύτερες. Με την μινόξ κρατάς τις πεθαμένες τρίχες κολλημένες στο κεφάλι με το ζόρι και με τον συνδυασμό φίνα/μινόξ επαναφέρεις το κεφάλι στην φυσιολογική του κατάσταση.
Οπότε βλέποντας και κάνοντας, στο 12μηνό θα έχει παχύνει η τρίχα ελπίζω. Και θα ξέρω αν θα έχω φίνα συν μινοξ η μόνο φίνα.

Και από άποψη χρημάτων η φίνα συμφέρει.
 
Μπλουζα