10 χρονια θεραπεια - Έναρξη Avodart 0.5

Rev1608

Member
Καλησπέρα στην ομάδα, ειμαι ο Χρήστος, 30 ετών και αυτο ειναι το 10ετές (σχεδόν) ταξίδι που έχω κάνει για να καταπολεμήσω την καράφλα.

2013-14

Άρχισα να παρατηρώ την τριχόπτωση σχεδόν πριν από 10 χρόνια. Δοκίμασα πολλές ηλίθιες μεθόδους όπως συμπληρώματα ή ''ειδικά'' σαμπουάν, λάδια καρύδας, προφανώς αυτά δεν δούλεψαν μέχρι που αποφάσισα να κάνω την έρευνά μου στο διαδίκτυο. Η αυτοπεποίθησή μου ήταν στα τάρταρα μιας και εκείνη την εποχή με χώρισε η γκόμενα για έναν θυληπρεπή μαλλιά, οπότε έπρεπε να βρω έναν τρόπο να πολεμήσω αυτήν την κατάρα. Μετά ανακαλύπτω τη μινοξιδίλη. Η πρώτη μινοξιδίλη που δοκίμασα ήταν το Kirkland. Παρατήρησα τα αποτελέσματα από τον πρώτο μήνα και πήγα από NW2,5-3 σε NW0 σε 7 μήνες. Παρενέργειες ΜΗΔΕΝ 2013-7 months.jpg

Σορυ για τις φωτό στα Αγγλικά αλλά μόλις τα ανέβασα και στο reddit. Προχωράμε..

Ήμουν hyper responder και δεν θα μπορούσα να είμαι πιο χαρούμενος γι 'αυτό. Συνέχισα τη ζωή μου έως ότου έφτασα τα 2 χρόνια, όταν άρχισα να παρατηρώ για πρώτη φορά χοντρό shedding που με οδήγησε στο NW2.5 μέσα σε ένα χρόνο.

Μετά από πολλές προσπάθειες τίποτα δεν φαινόταν να λειτουργεί και πρόσθεσα τη φιναστερίδη στο σχήμα μου. Η τριχόπτωση μου σταμάτησε κάπως, αλλά τίποτα δεν φαινόταν να με κάνει χαρούμενο, μπήκα σε λειτουργία hair greed. Μετά από σχεδόν ένα χρόνο σε φιναστερίδη, η αριστερή μου θηλή πρήστηκε ελαφρώς και προκαλούσε πόνο στο άγγιγμα, οπότε σταμάτησα αμέσως (κάτι που δεν έπρεπε) και μετά μπήκαν τα μεγάλα shed στην ζωή μου. Αποφάσισα να αποδεχτώ τη μοίρα μου και σιγά σιγά άφησα τα μαλλιά μου να εξαφανίζονται σκεπτόμενος πως αν αφήσω μούσι κάπως θα μαζευτεί η ζημιά.

-2021-

Καθημερινά έβλεπα τον εαυτό μου στον καθρέφτη και μισούσα την φάτσα μου, αποφάσισα ότι έπρεπε να κάνω κάτι, οπότε έκλεισα ένα ραντεβού με μια δερματολόγο, μου συνταγογραφησε μια διαφορετική μινοξιδίλη από το regaine - kirkland που έπαιρνα με μερικά επιπλέον βότανα και αιθέρια έλαιο. Το όνομά του είναι Alopexy 5% και προσθέσαμε κάποιο είδος ελαίων συν μερικά συμπληρώματα L Cystiphane. Μετά από περίπου 7 μήνες τα μαλλιά μου πύκνωσαν λίγο αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Προσθέσαμε και φιναστερίδη και αυτή τη φορά δεν είχα παρενέργειες. Το χρησιμοποιώ τα τελευταία 2 χρόνια και έκανε εξαιρετική δουλειά συντηρώντας και επίσης μου έδωσε μερικά μαλλιά πίσω.
Οι περισσότεροι από εσάς θα ήσασταν πολύ ευχαριστημένοι με αυτά τα αποτελέσματα, αλλά εγω δυστυχώς έχω μια εμμονή με το μαλλί. Είχα πάντα κάψα να το μακρύνω.

front 202123.jpg
imgonline-com-ua-twotoone-mc23OsTrBFm_607x600.jpg
top 202123_607x600.jpg
vertex 202123_607x600.jpg


-2023-
Fast forward στο 2023. Είναι Φεβρουάριος. Η hairline μου είναι σε καλή κατάσταση και τα μαλλιά μου αν και έχουν υποχωρήσει, παραμένουν σε καλή κατάσταση. Αφού είδα πολλά βίντεο του Kevin Mann - Haircafe και του MPMD, αποφάσισα να πάω σε ντουταστερίδη (Avodart) 0.5 καθημερινά. Σήμερα είναι η 30ή μέρα που είμαι σε αυτό. Μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα αποτέλεσμα (λογικό). Χρησιμοποιώ 1 χάπι 0,5% ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ μόνο για να το φορτώσω στο σύστημά μου και θα συνεχίσω με αυτό 3 φορές την εβδομάδα από εδωκαι στο εξής μετά απο την βοήθεια του @dlazaros . Μέχρι στιγμής μηδενικές (κακές) παρενέργειες. Το μόνο που διαφέρει είναι ότι η λίμπιντο μου είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ, οι στύσεις είναι πολύ καλύτερες, η διάθεση βελτιωμένη, η διάμετρος των μαλλιών είναι λίγο καλύτερη και τα πάω καλύτερα στο γυμναστήριο και την γράμμωση - όγκο(ίσως λόγω της αύξησης της τεστοστερόνης κατά 20-25%) . Έχω δημοσιεύσει φωτογραφίες από όλο το timeline στην ανάρτησή μου. Θα συνεχίσω να σας ενημερώνω για τα αποτελέσματά μου κάθε 1-2 μήνες. Μη διστάσετε να με ρωτήσετε ό,τι θέλετε.

Για όποιον είναι τόσο απογοητευμένος όσο εγώ, μην εγκαταλείψετε τη μάχη. Η συνέπεια είναι το κλειδί.

Τρέχον σχήμα

0,5% ντουταστερίδη ημερησίως για τον πρώτο μήνα. Θα αλλάξει σε 3 φορές/εβδομάδα.

Minoxidil Alopexy 5%​
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε.
Ευχαριστούμε για την πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση της πορείας σου.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι στο νέο σχήμα θεραπείας που επέλεξες.
 

Kostas97

Well-Known Member
Φαινεται να ειχες πολυ επιθετικη τριχοπτωση.
Νομιζω εχεις κανει σωστη επιλογη θεραπειας!!
Τα καλυτερα ερχονται.
 

Rev1608

Member
Φαινεται να ειχες πολυ επιθετικη τριχοπτωση.
Νομιζω εχεις κανει σωστη επιλογη θεραπειας!!
Τα καλυτερα ερχονται.
Έχεις όντως δίκιο. Το μόνο που με έσωσε είναι οτι ξεκινησα νωρίς. Ευελπιστώ η ντούτα να κάνει την δουλειά της καλα!
 

Gianney

Well-Known Member
Καλή επιτυχία σε αυτό τ σχήμα.Εγω θα ήθελα να ρωτήσω αν δηλ η alopexy ειναι πιο καλή από τις άλλες π ανέφερες και τ είχες αλλάξει στην δόση φιναστεριδης την δεύτερη φορά και δεν είχες το θέμα που είχες στην θήλη.
 

Rev1608

Member
Καλή επιτυχία σε αυτό τ σχήμα.Εγω θα ήθελα να ρωτήσω αν δηλ η alopexy ειναι πιο καλή από τις άλλες π ανέφερες και τ είχες αλλάξει στην δόση φιναστεριδης την δεύτερη φορά και δεν είχες το θέμα που είχες στην θήλη.
Καλησπέρα, η φαρμακοποιος και η δερματολογος μου ειπε πως η alopexy ειναι απο εταιρεια η οποια προσεχει πολυ τι ειδους υλικα χρησιμοποιει για να μην ερεθιζει ιδιαιτερα το δερμα. Πραγμα που εν τελει ισχυε διοτι ειχα πολυ λιγοτερο σμηγμα στο κεφαλι σε σχεση με kirkland η botafex οπου επεφταν κρουστες απ το κεφαλι. Οσον αφορα την δοση παρεμεινε ιδια. Δεν αλλαξα κατι. Ισως το πρηξιμο στην θηλη προεκυψε απο αγχωδη περιοδο που περνουσα ή ψυχοσωματικα. Ημουν αρκετα φοβισμενος διαβαζοντας τα φορουμ. Αυτο απο μονο του μπορει να γινει λογος να εμφανισεις το οτιδηποτε
 

Gianney

Well-Known Member
Καλησπέρα, η φαρμακοποιος και η δερματολογος μου ειπε πως η alopexy ειναι απο εταιρεια η οποια προσεχει πολυ τι ειδους υλικα χρησιμοποιει για να μην ερεθιζει ιδιαιτερα το δερμα. Πραγμα που εν τελει ισχυε διοτι ειχα πολυ λιγοτερο σμηγμα στο κεφαλι σε σχεση με kirkland η botafex οπου επεφταν κρουστες απ το κεφαλι. Οσον αφορα την δοση παρεμεινε ιδια. Δεν αλλαξα κατι. Ισως το πρηξιμο στην θηλη προεκυψε απο αγχωδη περιοδο που περνουσα ή ψυχοσωματικα. Ημουν αρκετα φοβισμενος διαβαζοντας τα φορουμ. Αυτο απο μονο του μπορει να γινει λογος να εμφανισεις το οτιδηποτε
Ευχαριστώ πολύ φίλε και ελπίζω το σχήμα να σου βγει
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλή δύναμη φίλε μου, όπως τα έχουμε πει και μαζί, το σχήμα σου είναι οτι καλύτερο μπορείς να κάνεις και ο μόνος "εχθρός" είσαι εσύ.
Βλέποντας τις φωτό σου είναι πολύ κοντά στα δικά μου πριν 3 χρόνια με διαφορά την χερλαίν μου που αυτή με είχε κρατήσει στο παιχνίδι μέχρι εδώ και δεν τα παράτησα. Όπως είπες, συνέπεια. Τελειώνεις προφόρτωση και συνεχίζεις 3χ την εβδομάδα ή κάθε 48 ώρες για να μην έχεις την διαφορά απο Παρακευή σε Δευτέρα που είναι μια μέρα παραπάνω (με το ημερολόγιο στο κινητό σε επανάληψη με υπενθύμιση και είναι ήσυχο το μυαλό σου). Μέχρι το Μάη θα δείς μεγάλη αραίωση, προτείνω κοντό κούρεμα για να φύγουν οι άρρωστες άκρες και να μην φαίνονται σαν σκωροφαγωμένα όταν αραιώσουν(δυστυχώς πρέπει να πας 2 βήματα πίσω πριν πας ενα μπροστά). Κατά τον Αύγουστο θα χαμογελάσεις. Ότι καλύτερο εύχομαι και υπομονή.
 

Rev1608

Member
Καλή δύναμη φίλε μου, όπως τα έχουμε πει και μαζί, το σχήμα σου είναι οτι καλύτερο μπορείς να κάνεις και ο μόνος "εχθρός" είσαι εσύ.
Βλέποντας τις φωτό σου είναι πολύ κοντά στα δικά μου πριν 3 χρόνια με διαφορά την χερλαίν μου που αυτή με είχε κρατήσει στο παιχνίδι μέχρι εδώ και δεν τα παράτησα. Όπως είπες, συνέπεια. Τελειώνεις προφόρτωση και συνεχίζεις 3χ την εβδομάδα ή κάθε 48 ώρες για να μην έχεις την διαφορά απο Παρακευή σε Δευτέρα που είναι μια μέρα παραπάνω (με το ημερολόγιο στο κινητό σε επανάληψη με υπενθύμιση και είναι ήσυχο το μυαλό σου). Μέχρι το Μάη θα δείς μεγάλη αραίωση, προτείνω κοντό κούρεμα για να φύγουν οι άρρωστες άκρες και να μην φαίνονται σαν σκωροφαγωμένα όταν αραιώσουν. Κατά τον Αύγουστο θα χαμογελάσεις. Ότι καλύτερο εύχομαι και υπομονή.
Γεια σου φιλε Λαζαρε. Ευελπιστω να μην φαω μεγαλη σφαλιαρα με την αραιωση και η μινοξιδιλη να με κρατησει στο παιχνιδι. Ως τωρα ειναι οπως τα εχεις πει παντως. Ελπιζω να ανταποκρινομαστε με την ιδια επιτυχια στο σχημα αυτο και να μην μετανιωσω την μεταβαση μου στην ντουτα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Γεια σου φιλε Λαζαρε. Ευελπιστω να μην φαω μεγαλη σφαλιαρα με την αραιωση και η μινοξιδιλη να με κρατησει στο παιχνιδι. Ως τωρα ειναι οπως τα εχεις πει παντως. Ελπιζω να ανταποκρινομαστε με την ιδια επιτυχια στο σχημα αυτο και να μην μετανιωσω την μεταβαση μου στην ντουτα!
Δεν υπάρχει λόγος. Αν είσαι κομπλέ με 1 μήνα κάθε μέρα τότε οι ορμόνες σου θα έρθουν στα ίσια τους με χάπι μέρα παρα μέρα. Η μινοξιδίλη πάντως να ξέρεις οτι κρατάει τα μαλλιά απο το να πέσουν με το ζόρι οπότε τρίχες που θα έπρεπε να πέσουν για να βγούν παχύτερες και δυνατότερες θα καθυστερήσουν να στο δείξουν για αυτό τον λόγο (στην ουσία θα έχεις παχιές τρίχες στην βάση και όσο θα πηγαίνει η τρίχα στην άκρη τόσο πιό λεπτή θα είναι και θα τις παίρνει ο αέρας). Θα το δείς και μόνος σου. Ξανά καλή επιτυχία.
 

Rev1608

Member
1μιση μηνα duta και ΝΟΜΙΖΩ οτι ηδη βλεπω καποια διαφορα στο crown αν και δεν ειμαι ακομη σιγουρος. Θα ξαναδουμε πανω στο τριμηνο. Εχει μειωθει αισθητα και ξηροδερμια-φαγουρα-πυτιριδα στην περιοχη. Στους κροταφους δεν νομιζω να εχει δωσει ακομη κατι. Νιωθω την τριχα λιγο πιο σκληρη αν και το shedding υπαρχει αλλα οχι σε ανησυχιτικο level ακομη. @dlazaros
 

Συνημμένα

  • merge_from_ofoct_1280x557.jpg
    merge_from_ofoct_1280x557.jpg
    152.2 KB · Προβολές: 103

dlazaros

Well-Known Member
1μιση μηνα duta και ΝΟΜΙΖΩ οτι ηδη βλεπω καποια διαφορα στο crown αν και δεν ειμαι ακομη σιγουρος. Θα ξαναδουμε πανω στο τριμηνο. Εχει μειωθει αισθητα και ξηροδερμια-φαγουρα-πυτιριδα στην περιοχη. Στους κροταφους δεν νομιζω να εχει δωσει ακομη κατι. Νιωθω την τριχα λιγο πιο σκληρη αν και το shedding υπαρχει αλλα οχι σε ανησυχιτικο level ακομη. @dlazaros
Μια χαρά. Θα γίνει χειρότερα πριν γίνει καλύτερα. Το παιχνίδι θα το κερδίσεις στην δύναμη της υπομονής σου. Απο την φίνα στην ντούτα δεν περίμενα να αδειάσω πουθενά αλλά όπως και σου είχα πει η χερλαιν και το mid άδειασαν πολύ. Το crown γέμισε αλλά δεν άδειασε πριν. Οι κρόταφοι έβγαλαν τριχάκια στον 3ο - 4ο μήνα και αρκετά έγιναν τρίχες αλλά οχι όλα. Αν και είναι νωρίς δείχνεις σημάδια οτι θα σε πάει καλά.
 

orange

Member
ΜΕ αυτά και με αυτά με βλέπω και εμένα μέσα στο καλοκαίρι να πηγαίνω σε ντουταστερίδη. Ένα χρόνο φινα και έχω δει αρκετή βελτίωση με ελαφριά επανέκφυση στη χερλαιν και στους κροτάφους, εκεί δηλαδή που εστιάζεται και το δικό μου πρόβλημα. Σκέφτομαι αυτες τις μικρές πιθανότητες να βελτιωθώ ακόμα μπροστά και να αφήσω την μμ να περιμένει (την σκεφτόμουν για φθινόπωρο χειμώνα, 1500-το πολυ 2000 τριχοθυλάκια)
 

Rev1608

Member
Μια χαρά. Θα γίνει χειρότερα πριν γίνει καλύτερα. Το παιχνίδι θα το κερδίσεις στην δύναμη της υπομονής σου. Απο την φίνα στην ντούτα δεν περίμενα να αδειάσω πουθενά αλλά όπως και σου είχα πει η χερλαιν και το mid άδειασαν πολύ. Το crown γέμισε αλλά δεν άδειασε πριν. Οι κρόταφοι έβγαλαν τριχάκια στον 3ο - 4ο μήνα και αρκετά έγιναν τρίχες αλλά οχι όλα. Αν και είναι νωρίς δείχνεις σημάδια οτι θα σε πάει καλά.
Ευελπιστω απλα στο mid και κροταφους να μην χασω οτι εχει δωσει η φινα. Ο χρονος θα δειξει
 

dlazaros

Well-Known Member
Ευελπιστω απλα στο mid και κροταφους να μην χασω οτι εχει δωσει η φινα. Ο χρονος θα δειξει
Να πας προς τα κάτω οχι, δεν υπάρχει λόγος να συμβεί αυτό απο φίνα σε ντούτα. Να αδειάσεις σε μεγαλύτερο βαθμό απο όσο έχεις δει μέχρι τώρα ναι, αυτό θα γίνει και θα σε πιάσει ενα σφήξιμο στο στομάχι μέχρι τον 5-6 μήνα. Για αυτό σου λέω οτι θέλει τόλμη και υπομονή η υπόθεση γιατί μπορεί να σε πιάσει πανικός μέχρι τότε και αμα κάνεις το λάθος που κάνουν πολλοί, δλδ να σταματήσεις την ντούτα και να πας πίσω στην φίνα σε 5 μήνες, με αποτέλεσμα να χάσεις σίγουρα έδαφος.
 

thatcher

Active Member
Εγώ βρε παιδιά που από αύριο μπαίνω 4ο μήνα καθαρά μόνο Ντουτα δεν έχω δει καμία διαφορά, απεναντίας έχω γίνει πολύ χειρότερα, ακόμα περισσότερο μαλακα μαλλιά, αραιά μπροστά περισσότερο, οι κροταφοι έχουν μπει κι άλλο μεσα και αναγκάζομαι να τριμαρω την hairline για να "φαίνεται" πιο νορμαλ . Η τριχόπτωση είναι ελαφρώς μειωμένη ( κάνοντας καθημερινή 1.25 χρήση φιναστεριδης από 12-9-2018 έως 14-1-2023 με προσθήκη μία φορά την εβδομάδα ντουτας το 2020 για ένα 7μηνο, το 2021 πάλι κοντά στους 5-6 μήνες και το 2022 από Μάιο έως Αύγουστο περιστασιακή χρήση δηλαδή 1 χάπι μία φορά την εβδομάδα περισσότερο ως επιπλέον αγωγή γιατί είχε εμφανιστεί λιπαρότητα στο πρόσωπο αλλά και είχα περιέργως αυξημένα shedding phases και έτσι την ξεκίνησα σαν επιπλέον "όπλο" επηρεασμένος από Haircafe / Kevin Mann, MorePlates). Ελπίζω σύντομα όσο φτάνω προς το καλοκαίρι με μόνο αυτήν ως θεραπεία 4 φορές την εβδομάδα να αλλάξει κάτι διαφορετικά δεν βλέπω καμιά άλλη ελπίδα ( ήμουν σχεδόν 2 μήνες Ιανουάριο - μέσα Φεβρουαρίου με κάθε μέρα λήψη 7/24 )
 
Τελευταία επεξεργασία:

orange

Member
Εγώ βρε παιδιά που από αύριο μπαίνω 4ο μήνα καθαρά μόνο Ντουτα δεν έχω δει καμία διαφορά, απεναντίας έχω γίνει πολύ χειρότερα, ακόμα περισσότερο μαλακα μαλλιά, αραιά μπροστά περισσότερο, οι κροταφοι έχουν μπει κι άλλο μεσα και αναγκάζομαι να τριμαρω την hairline για να "φαίνεται" πιο νορμαλ . Η τριχόπτωση είναι ελαφρώς μειωμένη ( κάνοντας καθημερινή 1.25 χρήση φιναστεριδης από 12-9-2018 έως 14-1-2023 με προσθήκη μία φορά την εβδομάδα ντουτας το 2020 για ένα 7μηνο, το 2021 πάλι κοντά στους 5-6 μήνες και το 2022 από Μάιο έως Αύγουστο περιστασιακή χρήση δηλαδή 1 χάπι μία φορά την εβδομάδα περισσότερο ως επιπλέον αγωγή γιατί είχε εμφανιστεί λιπαρότητα στο πρόσωπο αλλά και είχα περιέργως αυξημένα shedding phases και έτσι την ξεκίνησα σαν επιπλέον "όπλο" επηρεασμένος από Haircafe / Kevin Mann, MorePlates). Ελπίζω σύντομα όσο φτάνω προς το καλοκαίρι με μόνο αυτήν ως θεραπεία 4 φορές την εβδομάδα να αλλάξει κάτι διαφορετικά δεν βλέπω να αλλάζει κάτι ( ήμουν σχεδόν 2 μήνες Ιανουάριο - μέσα Φεβρουαρίου με κάθε μέρα λήψη 7/24 )
ανησυχητικό αυτό. ελπίζω μαζί σου και εγώ ως το καλοκαίρι να υπάρξει βελτίωση
 

dlazaros

Well-Known Member
Εγώ βρε παιδιά που από αύριο μπαίνω 4ο μήνα καθαρά μόνο Ντουτα δεν έχω δει καμία διαφορά, απεναντίας έχω γίνει πολύ χειρότερα, ακόμα περισσότερο μαλακα μαλλιά, αραιά μπροστά περισσότερο, οι κροταφοι έχουν μπει κι άλλο μεσα και αναγκάζομαι να τριμαρω την hairline για να "φαίνεται" πιο νορμαλ . Η τριχόπτωση είναι ελαφρώς μειωμένη ( κάνοντας καθημερινή 1.25 χρήση φιναστεριδης από 12-9-2018 έως 14-1-2023 με προσθήκη μία φορά την εβδομάδα ντουτας το 2020 για ένα 7μηνο, το 2021 πάλι κοντά στους 5-6 μήνες και το 2022 από Μάιο έως Αύγουστο περιστασιακή χρήση δηλαδή 1 χάπι μία φορά την εβδομάδα περισσότερο ως επιπλέον αγωγή γιατί είχε εμφανιστεί λιπαρότητα στο πρόσωπο αλλά και είχα περιέργως αυξημένα shedding phases και έτσι την ξεκίνησα σαν επιπλέον "όπλο" επηρεασμένος από Haircafe / Kevin Mann, MorePlates). Ελπίζω σύντομα όσο φτάνω προς το καλοκαίρι με μόνο αυτήν ως θεραπεία 4 φορές την εβδομάδα να αλλάξει κάτι διαφορετικά δεν βλέπω να αλλάζει κάτι ( ήμουν σχεδόν 2 μήνες Ιανουάριο - μέσα Φεβρουαρίου με κάθε μέρα λήψη 7/24 )
Δεν υπάρχει λόγος πανικού. Και σε μένα που η χερλάιν είναι απο τα δυνατά μου σημεία, όταν το γύρισα σε ντούτα άδειασε σε μεγάλο βαθμό που είπα οτι μάλλον έκανα μακακία... Όταν ήρθε ο 6ος 7ος μήνας κατάλαβα οτι το οτι άδειασα ήταν απο τα καλύτερα σημεία καθώς μετά η ανηφόρα δεν έχει σταματήσει και είμαι στον 9ο μήνα. Δυστυχώς όπως έχω πεί, "θα γίνει χειρότερα πριν γίνει καλύτερα". Η αδύνατη τρίχα που αναφέρεις, μάλλον δεν έχεις κουρευτεί ακόμα ή δεν τα έχεις πάρει τόσο κοντά για να ξεφορτωθείς τα παλιά μαλλιά που είναι λεπτότερα .
 
Μπλουζα