HDC 12-13/9/2022, Δρ. Βρυωνίδου, 4143 Grafts FUE, 37 ετών

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Το θέμα ήταν να έκανες πριν από κάθε επέμβαση μετρήσεις για να σχεδιάσεις το πλάνο σου με βάσει τη μελλοντική εξέλιξη της τριχόπτωσής σου, ώστε να δεις πόσα grafts "σε παίρνει" να βάλεις σε κάθε περιοχή. Τελος πάντων εύχομαι να έχεις και απόθεμα για τις υπόλοιπες περιοχές..Καλή συνέχεια στη φύτρωση
Κάτσε ρε συ montecristo καθαρή φαλακρή περιοχή έχει ο άνθρωπος ακόμη και με μετρήσεις πόσα μοσχεύματα πιστεύεις ότι θα έπρεπε να βάλει να καλύψει αυτήν την μεγάλη περιοχή? Αν έβαζε λιγότερα θα ήταν φτωχό το αποτέλεσμα και θα χρειαζόταν να ξαναμπει στις ίδιες περιοχές. Επίσης η γιατρός θα τον άφησε περιθώρια σίγουρα για να καλύψει και το crown. Με λίγα λόγια έβαλε τα μοσχεύματα που έπρεπε να βάλει στις σωστές περιοχές.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

adelino

Member
Νομιζω πως εκ του φυσικου του εχει μεγαλο κουτελο ο φιλος και αυτος ειναι ο λογος.

Καλη φυτρωση @adelino
Έτσι ακριβώς. Η φυσική μου ήταν ελάχιστα πιο κάτω και τη σχεδιάσαμε πάνω στις 2 (!) τελευταίες μαμά τρίχες 7.5cm από το supra-eyebrow.

Ευχαριστώ @ΙΟΥΛΙΟΣ 37 είμαι.
 

montecristo

Well-Known Member
Κάτσε ρε συ montecristo καθαρή φαλακρή περιοχή έχει ο άνθρωπος ακόμη και με μετρήσεις πόσα μοσχεύματα πιστεύεις ότι θα έπρεπε να βάλει να καλύψει αυτήν την μεγάλη περιοχή? Αν έβαζε λιγότερα θα ήταν φτωχό το αποτέλεσμα και θα χρειαζόταν να ξαναμπει στις ίδιες περιοχές. Επίσης η γιατρός θα τον άφησε περιθώρια σίγουρα για να καλύψει και το crown. Με λίγα λόγια έβαλε τα μοσχεύματα που έπρεπε να βάλει στις σωστές περιοχές.
Το πόσα μοσχεύματα θα έπρεπε να βάλει θα εξαρτιόταν από την διαθέσιμη δότρια αλλά και την μελλοντική έκταση της λήπτριας με βάσει τις μετρήσεις που θα έπρεπε κανονικά να ειχαν γινει. Αυτή ειναι η σωστή τακτική, ώστε να εισαι καλυμμένος για την μελλοντική εξέλιξη της τριχόπτωσης και να μη ξεμείνεις από μοσχεύματα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Το πόσα μοσχεύματα θα έπρεπε να βάλει θα εξαρτιόταν από την διαθέσιμη δότρια αλλά και την μελλοντική έκταση της λήπτριας με βάσει τις μετρήσεις που θα έπρεπε κανονικά να ειχαν γινει. Αυτή ειναι η σωστή τακτική, ώστε να εισαι καλυμμένος για την μελλοντική εξέλιξη της τριχόπτωσης και να μη ξεμείνεις από μοσχεύματα.
Στην περίπτωση του πιστεύεις ότι οι γιατροί δεν μπορούσαν να κάνουν διάγνωση για τον φίλο έστω και με το μάτι?
Αν δεν είχε επαρκή δοτρια θα έπρεπε αυτά τα μοσχεύματα τα 4000+ να τα μοιράσει σε όλο το κεφάλι με αυτήν την λογική άρα οι γιατροί κάτι ξέρουν και τα έβαλαν έτσι.
 

montecristo

Well-Known Member
Στην περίπτωση του πιστεύεις ότι οι γιατροί δεν μπορούσαν να κάνουν διάγνωση για τον φίλο έστω και με το μάτι?
Αν δεν είχε επαρκή δοτρια θα έπρεπε αυτά τα μοσχεύματα τα 4000+ να τα μοιράσει σε όλο το κεφάλι με αυτήν την λογική άρα οι γιατροί κάτι ξέρουν και τα έβαλαν έτσι.
Απλά αναφέρω ποια ειναι η σωστή τακτική που πρέπει να εφαρμόζεται για να μη ξεμένεις από μοσχεύματα όταν θα εξελιχθεί η τριχόπτωση σου και να εφαρμόσεις ένα σωστό πλάνο. Εφόσον δεν έγιναν μετρήσεις δεν μπορούμε να ξέρουμε τι δότρια έχει. Πολλές φορές ξεγελάει η εξέταση με "το μάτι" .
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Απλά αναφέρω ποια ειναι η σωστή τακτική που πρέπει να εφαρμόζεται για να μη ξεμένεις από μοσχεύματα όταν θα εξελιχθεί η τριχόπτωση σου και να εφαρμόσεις ένα σωστό πλάνο. Εφόσον δεν έγιναν μετρήσεις δεν μπορούμε να ξέρουμε τι δότρια έχει. Πολλές φορές ξεγελάει η εξέταση με "το μάτι" .
Σωστά με τις μετρήσεις αλλά και εγώ αυτό που θέλω να σου πω ότι για μερικά περιστατικά δεν χρειάζεται και τόσο. Είμαι 2 φορές μεταμοσχευμενος στην ίδια κλινική με καμία μέτρηση πάνω μου σε καθαρό Nw 5?
Δεν χρειάστηκε αμάν και τι κάνα τρελό πλάνο πάνω μου και με το μάτι ακόμη και εγώ στον δικό μου κεφάλι που δεν είμαι γιατρός καταλαβενω τι γίνεται.
Με τις μετρήσεις σαν κλινική θα κερδίζαμε κάτι παραπάνω, ναι δεν γίνονται αλλά στο συγκεκριμένο περιστατικό δεν χρειάζεται και τόσο αυτό και μόνο
 

montecristo

Well-Known Member
Σωστά με τις μετρήσεις αλλά και εγώ αυτό που θέλω να σου πω ότι για μερικά περιστατικά δεν χρειάζεται και τόσο. Είμαι 2 φορές μεταμοσχευμενος στην ίδια κλινική με καμία μέτρηση πάνω μου σε καθαρό Nw 5?
Δεν χρειάστηκε αμάν και τι κάνα τρελό πλάνο πάνω μου και με το μάτι ακόμη και εγώ στον δικό μου κεφάλι που δεν είμαι γιατρός καταλαβενω τι γίνεται.
Με τις μετρήσεις σαν κλινική θα κερδίζαμε κάτι παραπάνω, ναι δεν γίνονται αλλά στο συγκεκριμένο περιστατικό δεν χρειάζεται και τόσο αυτό και μόνο
Σε πολλές περιπτώσεις ειναι απαραίτητες οι μετρήσεις ειδικά σε περιπτώσεις όπως του φίλου εδώ που δεν παίρνει φιναστερίδη, είναι μεγάλο norwood και με την αραίωση του που θα εξελιχθεί χωρίς θεραπεία.
 

seeker

Verified MM member
Η HDC δεν κανει μετρησεις και αυτο ειναι γνωστο και χιλιοειπωμενο, δεν χρειαζεται να χαλαει το νημα του φιλου εδω με αυτο.
 

dlazaros

Well-Known Member
Φίλε μου εύγε για τον τρόπο σκέψης σου. Ενημερώθηκες, διάβασες, μάζεψες τα οικονομικά σου και πήρες την απόφαση σου με την οποία είσαι ευχαριστημένος και ξέρεις τα ρίσκα σου και τα υπολόγισες. Τα υπόλοιπα είναι χρόνος για ανάρωση, έλεγχο, αξιολόγηση και πιθανόν κάποια διόρθωση στο μέλλον εαν χρειαστείς. Καλή επούλωση εύχομαι.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλή επιτυχια, κρίνοντας απο τις δουλειές που βλέπουμε από την γιατρό (και είναι αρκετές) θα έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα που θα σου αλλάξει τελειως την εικόνα.Εχεις ευνοϊκά χαρακτηριστικά τρίχας και η δότρια φαίνεται πυκνή, μια ερώτηση μόνο, πόσο καιρό ακολουθησες το big 3; Όταν το σταμάτησες είδες αλλαγές και αν ναι μετά από πόσο καιρό από την διακοπή ;
Επίσης, θα μπορούσες να μας μιλησεις περιληπτικά για την διαδικασία της επέμβασης;Για τα διαφορα στάδια καθως και ποιος ασχολήθηκε με τι και σε ποιο βαθμό.
Καλη φυτρωση εύχομαι.
@John_John1 δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να το ζητησω και συγγνώμη από τον νηματοθετη για την κατάχρηση αλλά μηπως γνωρίζεις τι έχει συμβεί με τον @Aristos_HDC; Έχει καιρό να φανει, αν θα μπορούσες να τον ειδοποιήσεις με κάποιο τρόπο να δούμε και το αποτέλεσμα της δεύτερης μμ θα βοηθούσε πολυ!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλή επιτυχια, κρίνοντας απο τις δουλειές που βλέπουμε από την γιατρό (και είναι αρκετές) θα έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα που θα σου αλλάξει τελειως την εικόνα.Εχεις ευνοϊκά χαρακτηριστικά τρίχας και η δότρια φαίνεται πυκνή, μια ερώτηση μόνο, πόσο καιρό ακολουθησες το big 3; Όταν το σταμάτησες είδες αλλαγές και αν ναι μετά από πόσο καιρό από την διακοπή ;
Επίσης, θα μπορούσες να μας μιλησεις περιληπτικά για την διαδικασία της επέμβασης;Για τα διαφορα στάδια καθως και ποιος ασχολήθηκε με τι και σε ποιο βαθμό.
Καλη φυτρωση εύχομαι.
@John_John1 δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να το ζητησω και συγγνώμη από τον νηματοθετη για την κατάχρηση αλλά μηπως γνωρίζεις τι έχει συμβεί με τον @Aristos_HDC; Έχει καιρό να φανει, αν θα μπορούσες να τον ειδοποιήσεις με κάποιο τρόπο να δούμε και το αποτέλεσμα της δεύτερης μμ θα βοηθούσε πολυ!

Έχει ανοίξει νήμα δεύτερης? Θύμισε μου όπως και επίσης αν κάποιος τον έγραψε μύνημα για να ενημέρωσει. Θα ρωτήσω τον Κ. Φιουρη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
Έχει ανοίξει νήμα δεύτερης? Θύμισε μου όπως και επίσης αν κάποιος τον έγραψε μύνημα για να ενημέρωση. Θα ρωτήσω τον Κ. Φιουρη.
Δεν εχει ανοιξει αλλο νημα αλλα εχει ανεβασει φωτογραφιες της δευτερης μμ στο αρχικο νημα.
 

adelino

Member
Φίλε μου εύγε για τον τρόπο σκέψης σου. Ενημερώθηκες, διάβασες, μάζεψες τα οικονομικά σου και πήρες την απόφαση σου με την οποία είσαι ευχαριστημένος και ξέρεις τα ρίσκα σου και τα υπολόγισες. Τα υπόλοιπα είναι χρόνος για ανάρωση, έλεγχο, αξιολόγηση και πιθανόν κάποια διόρθωση στο μέλλον εαν χρειαστείς. Καλή επούλωση εύχομαι.
Να σαι καλά @dlazaros

Καλή επιτυχια, κρίνοντας απο τις δουλειές που βλέπουμε από την γιατρό (και είναι αρκετές) θα έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα που θα σου αλλάξει τελειως την εικόνα.Εχεις ευνοϊκά χαρακτηριστικά τρίχας και η δότρια φαίνεται πυκνή, μια ερώτηση μόνο, πόσο καιρό ακολουθησες το big 3; Όταν το σταμάτησες είδες αλλαγές και αν ναι μετά από πόσο καιρό από την διακοπή ;
Επίσης, θα μπορούσες να μας μιλησεις περιληπτικά για την διαδικασία της επέμβασης;Για τα διαφορα στάδια καθως και ποιος ασχολήθηκε με τι και σε ποιο βαθμό.
Καλη φυτρωση εύχομαι.
@John_John1 δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να το ζητησω και συγγνώμη από τον νηματοθετη για την κατάχρηση αλλά μηπως γνωρίζεις τι έχει συμβεί με τον @Aristos_HDC; Έχει καιρό να φανει, αν θα μπορούσες να τον ειδοποιήσεις με κάποιο τρόπο να δούμε και το αποτέλεσμα της δεύτερης μμ θα βοηθούσε πολυ!
Ευχαριστώ πολύ @Nik.Mos .Ήμουν με minox 8 σερί χρόνια εκ των οποίων τον 1.5 μαζί με φίνα. Δεν μπορώ να προσεγγίσω πότε ακριβώς είδα αλλαγή μετά την διακοπή, γιατί συνέχιζα να δοκιμάζω διάφορα τοπικά DHT blockers που μπορεί να έκαναν κι αυτά κάποια μικρή δουλειά. Νομίζω πάντως οτι λίγους μήνες αφότου έκοψα την φίνα άρχισε να αραιώνει το crown το οποίο μέχρι τότε κρατιόταν καλά.

Επί της διαδικασίας τώρα. Αφού ολοκληρώθηκε ο σχεδιασμός, η γιατρός έκανε την αναισθησία και ξεκίνησε το motorized punching. Στη συνέχεια έκανε μέρος της εξαγωγής των grafts την οποία ολοκλήρωσε ο τεχνικός. Το άνοιγμα των οπών τοποθέτησης το έκανε εξ' ολοκλήρου η γιατρός, όπως και την αρχική τοποθέτηση των grafts στη hairline. Υπόλοιπη τοποθέτηση απο 2 τεχνικούς ταυτόχρονα. Το ίδιο μοτίβο επαναλήφθηκε και την 2η μερα. Η υποστηρικτική ομάδα που πλαισιώνει τους γιατρούς φαίνεται έμπειρη σε αυτό που κάνει και πιστεύω οτι συμβάλλει και αυτό στα θετικά αποτελέσματα που βλέπουμε. Μακάρι να το δούμε και στο δικό μας κεφάλι. :)
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
SER=25695]@Aristos_HDC[/USER]; Έχει καιρό να φανει, αν θα μπορούσες να τον ειδοποιήσεις με κάποιο τρόπο να δούμε και το αποτέλεσμα της δεύτερης μμ θα βοηθούσε πολυ!
Μόλις έστειλα μύνημα να ενημερώσουν.
 

adelino

Member
4 ΜΗΝΕΣ

Καλημέρα συναγωνιστές και καλή χρονιά! Συμπληρώθηκαν αισίως 4 μήνες από την ημέρα της επέμβασης. Η φύτρωση έχει ξεκινήσει δυναμικά απο τον 3ο μήνα. Μέχρι τότε αρκετά σπυράκια και κοκκινίλα, ευτυχώς ηρέμησε η κατάσταση. Ελαφρύ κούρεμα της δότριας στους 3 μήνες, λήπτρια ακόμα όχι. Προχωράμε.
 

Συνημμένα

  • 1_20230117_083049-1.jpg
    1_20230117_083049-1.jpg
    1 MB · Προβολές: 482
  • 2_20230117_083231.jpg
    2_20230117_083231.jpg
    740.1 KB · Προβολές: 409
  • 3_20230117_083233.jpg
    3_20230117_083233.jpg
    607.6 KB · Προβολές: 385
  • 4_20230117_082400.jpg
    4_20230117_082400.jpg
    550.9 KB · Προβολές: 372
  • 5_20230117_071349.jpg
    5_20230117_071349.jpg
    665.8 KB · Προβολές: 481

cristiano

Member
Ακόμη λίγο αραιά τα βλέπω τα πράγματα αλλά σε σχέση με πριν που δεν υπήρχε τίποτα είναι μεγάλη η διαφορά. Λογικά στους 8 μήνες θα πυκνώσουν. Καλή συνέχεια!
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Ήσουν στάδιο 5 προς 6, άδειος στις περιοχές που βάλατε μοσχεύματα.
Είσαι μόλις στον 4ο μήνα και έχει αρχίσει σιγά σιγά η κάλυψη.
Νομίζω θα πας πολύ καλά.
Καλή επιτυχία και στη συνέχεια φίλε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

adelino

Member
6 ΜΗΝΕΣ

Χαιρετώ την παρέα! Φτάσαμε στους 6 μήνες. Ο πρώτος στόχος που ήταν να μαυρίσει κάπως ο "κρανίου τόπος" και να φτιαχτεί η βιτρίνα νομίζω επετεύχθη. Πάμε τώρα στον επόμενο, να πιάσουμε μια αξιοπρεπή κάλυψη-πυκνότητα. Καλή συνέχεια σε όλους!
 

Συνημμένα

  • 20230316_072236.jpg
    20230316_072236.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 355
  • 20230316_071655.jpg
    20230316_071655.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 346
  • 20230316_072126.jpeg
    20230316_072126.jpeg
    1 MB · Προβολές: 340
  • 20230316_0723261.jpg
    20230316_0723261.jpg
    1 MB · Προβολές: 356

Kostas144

Member
Πολυ καλο αποτελεσμα στο 6μηνο..απο οτι διαβασα επανω δεν βαζεις και μινοξ για ταχυτητα οποτε σε εχει παει πολυ καλα η φυτρωση..το αλλο καλο νεο οπως το βλεπω ειναι οτι αν θελησεις στο μελλον να βαλεις καποια και στο crown θα μπορεσεις και ακουρευτο φανταζομαι για να αποφυγεις και την ξουρα
 
Μπλουζα