HDC 12-13/9/2022, Δρ. Βρυωνίδου, 4143 Grafts FUE, 37 ετών

adelino

Member
Καλημέρα και καλό μήνα. Το 2μερο 12-13/9 πραγματοποίησα επέμβαση στην HDC με επικεφαλής γιατρό την Δρ. Χριστίνα Βρυωνίδου. Πριν κάποιες μέρες πήρα και τις φωτογραφίες της κλινικής τις οποίες και θα παρουσιάσω.

Λίγα λόγια πριν ξεκινήσω...Δεν περίμενα πριν 13 χρόνια όταν έγραφα στο google "αντιμετώπιση τριχόπτωσης" κι έπεφτα στο forum αυτό οτι θα έφτανε η μέρα που θα κάνω παρουσίαση ΜΜ. Πρώτον γιατί είχα την κρυφή ελπίδα οτι θα ακολουθήσω pattern πατέρα μητέρας (NW3 στα 98 του) και δεύτερον γιατί η κατάσταση στις ΜΜ και ειδικά στην FUE δεν ήταν όπως σήμερα. Όπως και να χει δοκίμασα διάφορες θεραπείες που γράφονταν εδώ κατά καιρούς καταλήγοντας στο big-3 το οποίο φυσικά δούλεψε περισσότερο απ' όλα. Ήρθε όμως κάποια στιγμή η κόπωση, οπότε αποφάσισα να τα κόψω. Κάπου εκεί "παντρεύτηκα" το toppik το οποίο με κράτησε παρέα τα επόμενα χρόνια αλλα φαινόταν οτι η σχέση δεν θα κρατήσει για πολύ καθώς ως γνωστόν δεν τα πάει καλά με άδειες περιοχές.

Έτσι η ΜΜ έγινε μονόδρομος καθώς η ξούρα δεν ενδείκνυται για το σχήμα κεφαλιού μου. Την κλινική την είχα βάλει στο μάτι απο παλιά καθώς έβλεπα οτι διατηρεί μια σταθερότητα στα αποτελέσματα παρόλο το μεγάλο μειονέκτημα της έλλειψης μετρήσεων. Επίσης μου άρεσαν πάρα πολύ τα αποτελέσματα της γιατρού τα οποία άρχισαν να παρουσιάζονται στο forum. Οπότε φέτος το καλοκαίρι βρέθηκε το budget κι ο κύβος ερρίφθη. Μήνυμα στον @John_John1 , επικοινωνία με την κλινική, κλείσιμο ημερομηνίας. Ακολουθούν φωτογραφίες της διαδικασίας.

ΥΓ1. Ξέρω οτι πολλοί θα πουν οτι η περίπτωση μου χρήζει φίνας και μάλλον θα χουν δίκιο. Είναι συνειδητή επιλογή όμως να μην ξανασχοληθώ με θεραπείες. Απο τις φώτο φαίνεται εύκολα ποιες περιοχές (λογικά) θα υποχωρήσουν σε middle και crown. Είναι ακριβώς το σημείο που έχει σταθεροποιηθεί ο πατέρας μου εδώ και 30 χρόνια του οποίου το pattern ακολουθώ πιστά. Ακόμα και τα πλαϊνά του είναι σε εκείνο το ύψος. Με αυτές τις φωτογραφίες πήγα στην κλινική ώστε να έχουν εικόνα που θα φτάσω και τι θα φύγει. Φυσικά δεν είναι 100% ασφαλές αλλά ελπίζω τουλάχιστον σ' αυτό να είμαι τυχερός :)

ΥΓ2. Θέλω να ευχαριστήσω το forum για την βοήθεια και την γνώση που προσφέρει όλα αυτά τα χρόνια. Από τα παιδιά που ακολουθούσα στις θεραπείες καθώς και όλους όσους συμβάλλουν με τις παρουσιάσεις τους ώστε να μπορούμε να σχηματίσουμε μια όσο το δυνατόν αντικειμενικότερη γνώμη. Στον moderator που πέρα απο τις γνώσεις του, κράτησε όρθιο το forum σε δύσκολες και ύποπτες φάσεις και έβαλε τα όρια και τους κανόνες ώστε να μπορούμε να το εμπιστευόμαστε. Συνεχίστε την καλή δουλειά!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

adelino

Member
ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΜΜ
 

Συνημμένα

  • 3B4A8366.JPG
    1.7 MB · Προβολές: 349
  • 3B4A8367.JPG
    1.8 MB · Προβολές: 235
  • 3B4A8368.JPG
    1.9 MB · Προβολές: 181
  • 3B4A8369.JPG
    2.2 MB · Προβολές: 166
  • 3B4A8370.JPG
    2.2 MB · Προβολές: 141
  • DSCN7527.JPG
    DSCN7527.JPG
    1.2 MB · Προβολές: 400
  • DSCN7544.JPG
    DSCN7544.JPG
    219.7 KB · Προβολές: 420

adelino

Member
8Η ΜΕΡΑ
 

Συνημμένα

  • 3B4A8601.JPG
    1.9 MB · Προβολές: 246
  • 3B4A8602.JPG
    2.1 MB · Προβολές: 159
  • 3B4A8603.JPG
    2.2 MB · Προβολές: 138
  • 3B4A8605.JPG
    2.3 MB · Προβολές: 163

adelino

Member
Η κατανομή των μοσχευμάτων είναι η εξής:

12/9 : 2189 grafts
Μονά
: 435
Διπλά: 936
Τριπλά: 818

13/9 : 1954 grafts
Μονά
: 351
Διπλά: 909
Τριπλά: 694

Στον μήνα πάνω ξεκίνησα και pillfoods. Νεότερη ενημέρωση υπολογίζω σε 2-3 μήνες οπότε κι ευελπιστώ να ξεκινήσει το party.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλή επιτυχία φίλε!!!
Ωραίο καθαρό σχέδιο φαίνεται να σου έκανε η γιατρός...μου άρεσε!!!
Η δότρια επίσης στις 8 ήμερες επουλώθηκε πολύ καλά.
 

Bigk

Well-Known Member
Φίλε μου καλό αποτέλεσμα να έχεις πραγματικά. Μακάρι να σταθεροποιηθεις και να επαναλάβεις μια ακόμα για το crown...
Υγ. Χωρίς καμία δόση ειρωνιας. Σκέφτεσαι να αφαιρέσεις την κρεατοελια εκεί, γιατί με κοντο μαλλί φαίνεται αρκετά. Νομίζω πως θα σε ενοχλεί και στο κούρεμα.
 

montecristo

Well-Known Member
Καλή επιτυχία φιλε, εύχομαι να πάρεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς. Χωρίς φιναστερίδη δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να φτάσει η δότρια σου να καλύψει και τις μελλοντικές περιοχές που θα χαθούν. Αφού δεν σου έκανε η HDC μετρήσεις, εχεις κάνει κάποια μέτρηση σε άλλη κλινική να δεις τι μπορεί να δώσει η δότρια σου;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pagouras

Well-Known Member
Καλη επιτυχια νομιζω θα εχεις ενα εξαιρετικο αποτελεσμα. Τα καλυτερα ερχονται με τον νεο χρονο
 

adelino

Member
Ευχαριστώ πολύ παίδες!


Φίλε μου καλό αποτέλεσμα να έχεις πραγματικά. Μακάρι να σταθεροποιηθεις και να επαναλάβεις μια ακόμα για το crown...
Υγ. Χωρίς καμία δόση ειρωνιας. Σκέφτεσαι να αφαιρέσεις την κρεατοελια εκεί, γιατί με κοντο μαλλί φαίνεται αρκετά. Νομίζω πως θα σε ενοχλεί και στο κούρεμα.
Σωστός κι εχει δρομολογηθεί η αφαίρεση, βολεύει τώρα που είμαι στη φάση του καπέλου.

Καλή επιτυχία φιλε, εύχομαι να πάρεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς. Χωρίς φιναστερίδη δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να φτάσει η δότρια σου να καλύψει και τις μελλοντικές περιοχές που θα χαθούν. Αφού δεν σου έκανε η HDC μετρήσεις, εχεις κάνει κάποια μέτρηση σε άλλη κλινική να δεις τι μπορεί να δώσει η δότρια σου;
Δεν έχω κάνει κάποια μέτρηση. Με πάει αργά τα τελευταία χρόνια οπότε θα περιμένω για την 2η στην οποία σίγουρα θα ελέγξω το απόθεμα.
 

JimKan1

Well-Known Member
Καλή φύτρωση,μου φαίνεται λίγο ψηλά η hairline αλλά βέβαια χρειάζεται και εξοικονόμηση γ αυτό πήγε σε αυτό τ ύψος
Νομιζω πως εκ του φυσικου του εχει μεγαλο κουτελο ο φιλος και αυτος ειναι ο λογος.

Καλη φυτρωση @adelino
 

montecristo

Well-Known Member
Δεν έχω κάνει κάποια μέτρηση. Με πάει αργά τα τελευταία χρόνια οπότε θα περιμένω για την 2η στην οποία σίγουρα θα ελέγξω το απόθεμα.
Το θέμα ήταν να έκανες πριν από κάθε επέμβαση μετρήσεις για να σχεδιάσεις το πλάνο σου με βάσει τη μελλοντική εξέλιξη της τριχόπτωσής σου, ώστε να δεις πόσα grafts "σε παίρνει" να βάλεις σε κάθε περιοχή. Τελος πάντων εύχομαι να έχεις και απόθεμα για τις υπόλοιπες περιοχές..Καλή συνέχεια στη φύτρωση
 
Μπλουζα