Τι μου είπαν οι Couto και Zarev στα consult που εκανα - 24 χρονων

NikosLmp

Member
Αδιανόητο. Δεν μπορώ να πιστέψω όσα έγραψες Νίκο ( δεν σε λέω ψεύτη προς θεού απλά έμεινα λακαςμα). Το Cons με τον Ζαρεβ τι χρέωση είχε; Το καλοκαίρι που θα ανέβω Καβάλα θα πεταχτώ αν είναι Βουλγαρία να τον δω.
50 ευρω και κρατησε 2.5 ωρες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

NikosLmp

Member
΄Καλησπέρα CVIAL, εννοείς οτι εγω π εχω διαχυτη, θελει χρονο η θεραπεια για να δρασει? ή οτι εγω που εχω διαχυτη θα με πιασει καλυτερα η ντουτα απο καποιον που εχει κανονικη αλωπεκια?
Η άποψή μου είναι ότι από την στιγμή που φτιάχνεις μια συντηρητική hairline προσαρμοσμένη στο μέγεθος του προβλήματος δεν έχει νόημα να περιμένεις έως τα 30. Νόημα έχει να περιμένεις 1-1.5 χρόνο να δεις αν σε πιάνουν οι θεραπείες και αν έχεις παρενέργειες. Οι διάχυτες αραιώσεις (στις οποίες ανήκει και η DUPA) είναι αυτές που ανταποκρίνονται καλύτερα στις θεραπείες σε μακρύ χρονικό διάστημα.Καλησπ
 

NikosLmp

Member
Τι να πω. Ο απόλυτος διχασμός. Ο ένας λέει ότι μάλλον έχεις dupa και περίμενε μέχρι τα 30. Aπορώ γιατί, αφού παίρνεις duta, μπορούσε να πάρει φώτο να σου πει έλα σε 6 μήνες να δούμε πως πας. Εξάλλου από την στιγμή που παίρνεις τόση ισχυρή θεραπεία αυτή κρύβει την όποια DUPA. Πιθανολογώ ότι μάλλον δεν θέλει να ασχοληθεί με το case σου.

Για τον Zarev η προσέγγιση να εξάγει από unsafe area το 30% εξηγεί που βρίσκει τα πολλά g. Με αυτό το σκεπτικό όλοι μας έχουμε από 12.000-15.000g και ποντάρουμε στο πότε θα χαθούν (μετά την μμ) στο διάβα των χρόνων.
Καλησπέρα CVIAL. Ομως και παλι αν λαβουμε υποψην μονο την SAFE DONOR AREA, και παλι τα 8.000+ τριχοθυλακια που μπορει να εξαγει δεν ειναι πολλα, σχεδον αρκετα να με καλυψουν σε ολο το κεφαλι (μαζι με χρηση τοπικ σε crown κλπ) ακομα και α φτασω nw6?( που δεν πιστευω λογω θεραπειας που κανω)

Επισης αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης : μου εδειξε περιστατικα 45αριδων + σε ηλικια NW6-7 ME retrograde alopecia και οχι καλη δοτρια οπου εξηγαγε 11.000+ grafts και τον εκανε NW2. Μου ειπε οτι εξαγει απο 60 εως και 70% σε ορισμενες περιπτωσεις.
 

NikosLmp

Member
Εχω καποιες αποριες

1. λογω των μικρων τριχων απο την θεραπεια που ακολουθω στο hairline , με το τοπικ κατεβαινε αρκετα η hairline , δειτε τη μια φωτο με τοππικ και την αλλη χωρις τοπικ. ουσιαστικα απο οτι καταλαβα τα 1000 γραφτσ που ελεγε ο ζαρβ απλα θα εμπιαναν αναμεσα στα τριχακια αυτα. αρα ειχε νοημα η μμ, εφοσον εγω ετσι και αλλιως κανω χρηση τοπικ?

2. πλεον κατευθυνομαι προς φρειτας για μμ. αυτο που δεν μαρεσει στον φρειτας ειναι οτι ολα τα περιστατικα ειναι πανω απο 2.200-2.500 grafts.. εγω θελω λιγοτερα αμα την κανω τωρα που ειμαι μικρος, τι λετε για φρειτας?

3. επισης κατι που δεν καταλαβαιω ειναι πως ο αναστασακης βαζει σε ολους τους νεους με NW3 σαν εμενα λιγα grafts πχ 1000-1500 και τα αποτελεσματα μου φαινονται εντυπωσιακα χωρις σπαταλη grafts (προσωπικα καλυτερα και απο φρειτας), πχ εδω δειτε ας πουμε, αλλα απο την αλλη ακουω διαφορα αρνητικα και δεν μαρεσει και το υφος του και εχω μπερδευτει. https://www.anastasakishairclinic.gr/apotelesmata-metamosxeusis-mal/?norwood=3a

4. εχω κλεισει και με αναστασακη, αλλα στην κλινικη μου παν οτι θα με δει ρπωτα δερματολογος και αμα δωσουν το οκ, τοτε μονο θα με δει ο αναστασακης.
 

Συνημμένα

  • φωτο.jpg
    φωτο.jpg
    302.6 KB · Προβολές: 116
  • Καταγραφή.JPG
    Καταγραφή.JPG
    18.3 KB · Προβολές: 117

Gianney

Well-Known Member
Νομίζω ρώτησαν και τα παιδιά για το εάν θα έχει και παρουσία ο γιατρός στο φόρουμ μέσω αντιπροσώπου όπως ο Ερντογάν και κάτι αλλά ..αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ήταν για σένα που θα πήγαινες εκεί η σε κάποιον άλλον που θα πήγαινε επίσης για cons
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
΄Καλησπέρα CVIAL, εννοείς οτι εγω π εχω διαχυτη, θελει χρονο η θεραπεια για να δρασει? ή οτι εγω που εχω διαχυτη θα με πιασει καλυτερα η ντουτα απο καποιον που εχει κανονικη αλωπεκια?

Για όλους θέλει τον ίδιο χρόνο, περίπου 12 μήνες. Συνήθως οι διάχυτες είναι αργής εξέλιξης αλλά δεν σταματούν ποτέ. Τις πιάνουν πολύ καλύτερα οι θεραπείες (φίνα, duta) σε σχέση με τις κλασσικές. O Stripar (δεν είναι πια στο φόρουμ) με κλασσική διάχυτη και μάλιστα επιθετική παίρνει φίνα/duta για 15 χρόνια και τον έχει κρατήσει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλησπέρα CVIAL. Ομως και παλι αν λαβουμε υποψην μονο την SAFE DONOR AREA, και παλι τα 8.000+ τριχοθυλακια που μπορει να εξαγει δεν ειναι πολλα, σχεδον αρκετα να με καλυψουν σε ολο το κεφαλι (μαζι με χρηση τοπικ σε crown κλπ) ακομα και α φτασω nw6?( που δεν πιστευω λογω θεραπειας που κανω)

Επισης αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης : μου εδειξε περιστατικα 45αριδων + σε ηλικια NW6-7 ME retrograde alopecia και οχι καλη δοτρια οπου εξηγαγε 11.000+ grafts και τον εκανε NW2. Μου ειπε οτι εξαγει απο 60 εως και 70% σε ορισμενες περιπτωσεις.

Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω για το που μπορεί να φτάσεις. Είσαι πολύ νέος για να το ξέρεις. Οι προβλέψεις του Zarev είναι μάλλον θεωρητικές και όχι προσαρμοσμένες στα δικά σου δεδομένα. Που μπορεί να φτάσεις θα το ξέρεις περί τα 30 αν δεν πάρεις θεραπεία. Από την στιγμή που παίρνεις και αυτό είναι αβέβαιο. Εκεί το μόνο που βλέπεις είναι η υγεία της δότριας με τριχοσκόπηση και ανάλογως την θεωρείς safe ή μη.

Τα 8000 δεν είναι πολλά, μάλλον μέτρια δότρια είναι. Νομίζω ότι το προβλημά σου αυτή την στιγμή είναι να δεις αν έχεις ή όχι DUPA (αυτό θα στο πει ο Λορένζο γιατί έχει μεγάλη εμπειρία σε τέτοιες αραιώσεις) και αν σε πιάνει η Duta. Αυτό φαίνεται με αναλυτικές φώτο τώρα και σε 6 μήνες έτσι ώστε να δεις πως δρα η θεραπεία.

Τα περί Zarev δεν χρειάζεται να τα αναλύσω παιρετέρω. Ο Zarev το μόνο που έχει να δείξει είναι περιπτωσιολογία μμ σε extreme δότριες. Αυτές όμως αντιπροσωπεύουν το 5% του πληθυσμού. Το αν μπορείς να εξάγεις το 40-50-60% μας το δείχνει πολύ καλά το CV. Ως εκ τούτου εμπιστεύομαι πιο πολύ το σύστημα μέτρησης του Erdo. Ο Zarev δεν μου απάντησε ποτέ στο πως εφαρμόζει το δικό του σύστημα αξιολόγησης της καλυπτικότητας της δότριας.
 

NikosLmp

Member
Βρηκα φωτο απο οταν ημουν 18, λιγο πριν ξεκινησει η τριχοπτωση και φαινεται οτι το hairline εχει υποχωρησει λιγο απο τοτε, αλλα εχει γινει πολυ λεπτη η τριχα. επισης φαινεται οτι αραιωση στα πλαινα ειχα απο παλια πριν αρχισει η τριχοπτωση, δειτε φωτο.
 

Συνημμένα

  • 4.JPG
    4.JPG
    16.7 KB · Προβολές: 110
  • 3.JPG
    3.JPG
    15 KB · Προβολές: 92
  • 2.jpg
    2.jpg
    114.5 KB · Προβολές: 90
  • 1.jpg
    1.jpg
    53.2 KB · Προβολές: 102

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εχω καποιες αποριες

1. λογω των μικρων τριχων απο την θεραπεια που ακολουθω στο hairline , με το τοπικ κατεβαινε αρκετα η hairline , δειτε τη μια φωτο με τοππικ και την αλλη χωρις τοπικ. ουσιαστικα απο οτι καταλαβα τα 1000 γραφτσ που ελεγε ο ζαρβ απλα θα εμπιαναν αναμεσα στα τριχακια αυτα. αρα ειχε νοημα η μμ, εφοσον εγω ετσι και αλλιως κανω χρηση τοπικ?

2. πλεον κατευθυνομαι προς φρειτας για μμ. αυτο που δεν μαρεσει στον φρειτας ειναι οτι ολα τα περιστατικα ειναι πανω απο 2.200-2.500 grafts.. εγω θελω λιγοτερα αμα την κανω τωρα που ειμαι μικρος, τι λετε για φρειτας?

3. επισης κατι που δεν καταλαβαιω ειναι πως ο αναστασακης βαζει σε ολους τους νεους με NW3 σαν εμενα λιγα grafts πχ 1000-1500 και τα αποτελεσματα μου φαινονται εντυπωσιακα χωρις σπαταλη grafts (προσωπικα καλυτερα και απο φρειτας), πχ εδω δειτε ας πουμε, αλλα απο την αλλη ακουω διαφορα αρνητικα και δεν μαρεσει και το υφος του και εχω μπερδευτει. https://www.anastasakishairclinic.gr/apotelesmata-metamosxeusis-mal/?norwood=3a

4. εχω κλεισει και με αναστασακη, αλλα στην κλινικη μου παν οτι θα με δει ρπωτα δερματολογος και αμα δωσουν το οκ, τοτε μονο θα με δει ο αναστασακης.

1. Το πρόβλημα με τις διάχυτες που διατηρούν την αρχική hairline είναι ότι δεν ξέρεις τι να φτιάξεις. Αν βάζεις τοπικ δεν έχεις θέμα. Μόνο σκωροφαγωμένες hairline μπορείς να φτιάξεις ή και λίγο αύξηση πυκνότητας αν πλέον δεν σε καλύπτει το τοπικ.

2. Ο φρέιτας είναι καλός γιατρός αλλά μάλλον θα σε απορρίψει όπως και ο Cuto

3&4. Σε συμβουλέυω να μην κάνεις τίποτα εκτός ίσως από ένα touchup στην hairline αν σε ενοχλεί. Πύκνωσεις σε διάχυτες με υψηλή πυκνότητα είναι δύσκολές περιπτώσεις και ακόμα και τοπ δεν τις αναλαμβάνουν εύκολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

NikosLmp

Member
1. Το πρόβλημα με τις διάχυτες που διατηρούν την αρχική hairline είναι ότι δεν ξέρεις τι να φτιάξεις. Αν βάζεις τοπικ δεν έχεις θέμα. Μόνο σκωροφαγωμένες hairline μπορείς να φτιάξεις ή και λίγο αύξηση πυκνότητας αν πλέον δεν σε καλύπτει το τοπικ.

2. Ο φρέιτας είναι καλός γιατρός αλλά μάλλον θα σε απορρίψει όπως και ο Cuto

3&4. Σε συμβουλέυω να μην κάνεις τίποτα εκτός ίσως από ένα touchup στην hairline αν σε ενοχλεί. Πύκνωση σε διάχυτη με υψηλή πυκνότητα είναι δύσκολές περιπτώσεις και ακόμα και τοπ δεν τις αναλαμβάνουν εύκολα.
ευχαριστω, επειδη θα κανω καποια consult ακομα (ετσι ωστε αν δω σταθεροποιηση σ 6 μηνες να προχωρησω σ μ.μ ), περα απο φρειτας και λορεντζο ποιον αλλον προτεινετε να δω? αναστασακη?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δες τους όλους, αφού έχεις πάρει φόρα. Η πληροφορία ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

NikosLmp

Member
για να δω αν εχω βελτιωση κλπ σε 6 μηνες να τραβηξω απλα φωτο μονος μου (εχω και πριν την εναρξη θεραπειας) ή να παω σε καποιον γιατρο να με τραβηξει?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όχι, ο γιατρός πρέπει να το κάνει γιατί αφορά και τριχοσκόπηση. Ο καταλληλότερος για αυτό είναι ο Λορένζο (από αυτούς που τουλάχιστον ξέρουμε πως δουλεύουν). Από την στιγμή που πας Ισπανία θα σου βγάλει σίγουρα. Όταν θα ξαναέρθει Ελλάδα μετά από 6μήνες να σε ξαναδεί για να δει την πρόοδο. Αν κάνει το ίδιο και ο Φρέιτας κάντο, απλά θα σου κοστίσει ένα ταξίδι παραπάνω Ισπανία.
 

NikosLmp

Member
Καλησπέρα , ευχαριστώ πολύ, γνωμη για PRP θεραπεια στην διαχυτη αραιωση? εχει νοημα να δοκιμασω?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καμμία. Αυτή την στιγμή κάνεις το καλύτερο δυνατόν. Το σημαντικό είναι κάποιος να κάνει monitor την επίδραση του φάρμακου. Τίποτα άλλο προς το παρόν.
 

NikosLmp

Member
Καμμία. Αυτή την στιγμή κάνεις το καλύτερο δυνατόν. Το σημαντικό είναι κάποιος να κάνει monitor την επίδραση του φάρμακου. Τίποτα άλλο προς το παρόν.
Ευχαριστω πολύ πραγματικα, με κανεις να νιωθω σιγουριά, καλο βραδυ!
 

Gianney

Well-Known Member
Καλησπέρα CVIAL. Ομως και παλι αν λαβουμε υποψην μονο την SAFE DONOR AREA, και παλι τα 8.000+ τριχοθυλακια που μπορει να εξαγει δεν ειναι πολλα, σχεδον αρκετα να με καλυψουν σε ολο το κεφαλι (μαζι με χρηση τοπικ σε crown κλπ) ακομα και α φτασω nw6?( που δεν πιστευω λογω θεραπειας που κανω)

Επισης αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης : μου εδειξε περιστατικα 45αριδων + σε ηλικια NW6-7 ME retrograde alopecia και οχι καλη δοτρια οπου εξηγαγε 11.000+ grafts και τον εκανε NW2. Μου ειπε οτι εξαγει απο 60 εως και 70% σε ορισμενες περιπτωσεις.
Δηλ αυτός βγάζει κοντά 20 % παραπάνω από τους άλλους ;πως γίνεται;Μόνο αν παίρνει από unsafe η η δοτρια μένει φαλακρή
 

Disco

Well-Known Member
ευχαριστω, επειδη θα κανω καποια consult ακομα (ετσι ωστε αν δω σταθεροποιηση σ 6 μηνες να προχωρησω σ μ.μ ), περα απο φρειτας και λορεντζο ποιον αλλον προτεινετε να δω? αναστασακη?
Από Αθήνα τον Bisanga αξίζει να επισκεφτείς για να πάρεις γνώμη και μετρήσεις, έρχεται ανα διαστήματα στην BHR Athens. Αλλιώς και τους Έλληνες γιατρούς της BHR..
 

NikosLmp

Member
Αυτο π μου κανε εντυπωση και ξεχασα να γραψω οτι ειναι ο ζαρεβ μου εδωσε μονος του το προσωπικο του τηλεφωνο καη μου ειπε οτι απορια εχω να του στειλω
 
Μπλουζα