Βοηθεια σε φιλο που ψαχνεται για ΜΜ

nick90

Well-Known Member
Καλή φύτρωση.Θεωρω ότι ο Τζον έχει δίκιο κάπως έτσι έπρεπε να κινηθεί όπως πολλά μέλη λένε δηλ να κλείσει ζώνες.Βεβαια πολλοί θέλουν με μια μμ να τελειώσουν κάτι που είναι δύσκολο σαφώς αν θες μια εικόνα αξιοπρεπή.
Εδώ ο φίλος πάντως ήθελε να κάνει το crown εξαρχής. Οπότε αναγκαστικά μοίρασαν τα μοσχεύματα, αφού έτσι το ήθελε. Ο Τυρκαλάς αν δεις του ειχε πει 4000 για Α ζώνη και Middle οταν μίλησαν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Aς έκανε το crown τότε...μερικές φορές το ξανά λέω δεν πρέπει να γίνεται ότι λέει ο πελάτης πάντα.
 

nick90

Well-Known Member
Aς έκανε το crown τότε...μερικές φορές το ξανά λέω δεν πρέπει να γίνεται ότι λέει ο πελάτης πάντα.
γιατί τι τον εποδίζει τώρα να ξαναμπεί σε ένα χρόνο για επέμβαση αμα θέλει; Δηλαδη με αυτό που λες εσύ έτσι και αλλιώς θα έμπαινε για 2η επέμβαση
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
γιατί τι τον εποδίζει τώρα να ξαναμπεί σε ένα χρόνο για επέμβαση αμα θέλει; Δηλαδη με αυτό που λες εσύ έτσι και αλλιώς θα έμπαινε για 2η επέμβαση

Για τους γνωστούς λόγους...όχι μόνο για το σοκλος. Μην λέω τα ίδια...για μένα δεν έπραξε σωστά...μιλάω μόνο για αυτήν την περίπτωση.
 

nick90

Well-Known Member
Για τους γνωστούς λόγους...όχι μόνο για το σοκλος. Μην λέω τα ίδια...για μένα δεν έπραξε σωστά...μιλάω μόνο για αυτήν την περίπτωση.
Αμα ηταν για μαμα να το καταλάβω για shock loss. Εδώ ομως θα έμπαινε σε μεταμοσχευμενα και όχι σε μεγάλη πυκνότητα οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος, εκτός και αν ήταν κανένας χασάπης ο γιατρός.
Απλα σου λεω οτι και να μη κλείσει την επιφάνεια θα μπορεί αμα θέλει να το πυκνώσει του χρόνου. Είναι απλά τα πράγματα. Αμα έκλεινε μια επιφάνεια θα έμπαινε του χρονου για δεύτερη αναγκαστικά.
Και εγώ θα προτιμούσα να το πήγαινε τμηματικά αλλά και έτσι μπορεί κάλλιστα να το πυκνώσει. Και στις 2 περιπτώσεις την δεύτερη δεν την γλιτώνει κάποια στιγμή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Θα συμφωνούσα μόνο λίγο μόνο αν ο άλλος δεν είχε καθόλου δότρια για δεύτερη μεταμόσχευση.
 

nick90

Well-Known Member
Θα συμφωνούσα μόνο λίγο μόνο αν ο άλλος δεν είχε καθόλου δότρια για δεύτερη μεταμόσχευση.
Δεν σου είπα οτι ειναι το ιδανικό αυτο που έκανε, αλλά και έτσι μπορεί άνετα να το πυκνώσει χωρίς κανένα κίνδυνο άμα θέλει του χρόνου. Είναι απλά τα πράγματα.
 

oreo

Well-Known Member
Καλησπέρα. Ήρθε και η ώρα της επίσημης παρουσίασης. Θα παρακαλούσα μιας και πλέον η ΜΜ έχει γίνει τον αγαπητό @CVIAL αν μπορεί να με καθοδηγήσει στο πως μπορώ να αλλάξω τον τίτλο του νήματος. Ας ξεκινήσουμε.
Η ΜΜ έλαβε μέρος Δευτέρα 7 Μαρτίου και Τρίτη 8 Μαρτίου στην κλινική Starks.
1η μέρα : Γνωριμία ασθενή με τον κύριο Τυρκαλά. Κατάφεραν να αφαιρεθούν και να μεταμοσχευθούν περίπου 1900 τριχοθυλάκια με την πλειοψηφία εξ αυτών να μπαίνουν στο crown. Ο πόνος ήταν έντονος και ο φίλος μας την άκουσε αλλά η συμπεριφορά όλων στο τιμ του γιατρού ήταν τόσο ευγενική και πρόσχαρη που δεν του άφησε περιθώρια να ασχοληθεί με τον πόνο παραπάνω από ορισμένα δευτέρολεπτα. Παρακάτω σας παραθέτω αναλυτικά φώτο του φίλου πως ήταν όταν μπήκε στην κλίνικη και πως στο τέλος της 1η μέρας.
Πως μπήκε :
Προβολή συνημμένου 46562
Προβολή συνημμένου 46563

Στο τέλος της 1ης μέρας :


Προβολή συνημμένου 46564



Προβολή συνημμένου 46565

Προβολή συνημμένου 46566

2η ημέρα : Την 2η ημέρα τα πράγματα ήταν παρόμοια με την πρώτη. Υπήρξε αρκετή κούραση και αρκετός πόνος ξανά, αλλά ο τρόπος αντιμετώπισης του ασθενή από το σταφ του γιατρού όπως και η επικοινωνία του με τον ίδιον τον κύριο Τυρκαλά δεν άφησε περιθώρια να χαλάσει το μουντ σε καμία στιγμή. Τη 2η ημέρα αφαιρέθηκαν 2129 grafts :

Προβολή συνημμένου 46567

Προβολή συνημμένου 46568

Προβολή συνημμένου 46569

Προβολή συνημμένου 46570
Προβολή συνημμένου 46571

Τελικές εντυπώσεις : Πραγματικά μου είναι πολύ δύσκολο να αποτυπώσω τις σκέψεις και τα συναισθήματα ενός άλλου ανθρώπου, βιώματα τα οποία δεν έχω ζήσει εγώ ο ίδιος, από όσο τον βλέπω όμως και από όσα μου λέει πιο χαρούμενος δεν γίνεται να γίνει ! Από την εμπειρία του με την κλινική μου είπε πως δε θα άλλαζε τίποτα και δηλώνει πάρα πολύ ικανοποιημένος που ο κύριος Τυρκαλάς ακολούθησε κατά γράμμα ότι είχαν συζητήσει μεταξύ τους όπως και το ότι ήταν πάντα δίπλα του να του απαντήσει σε όποια απορία είχε. Όπως ο ίδιος μου είπε και νομίζω συνοψίζει σε μία γραμμή όσα σας γράφω εγώ '' Η ΜΜ πήγε ακριβώς όπως την φαντάστηκα και την είχα στο μυαλό μου '' . Όπως είναι λογικό για την ώρα η δότρια του τον πονάει και τον ενοχλεί αρκετά αλλά αυτό με την πάροδο του χρόνου θα στρώνει. Η κλινική του έχει δώσει ορισμένες οδηγίες για το τι πρέπει να κάνει όπως και ορισμένες λεπτομέρειες για την ΜΜ σε ένα εγχειρίδιο που έχει αφήσει στο πατρικό του, μόλις το έχει στα χέρια του θα σας ανεβάσω και εγώ φωτογραφίες. Ευχαριστώ πολύ για τον χώρο στο φόρουμ για να παρουσιάσω και να ευχηθώ και από εδώ πέρα στο αλάνι μου να έχει μία τουμπανιασμένη φύτρωση και να δει τον εαυτό του στον καθρέφτη σε λίγο καιρό όπως επιθυμεί !
Καλή επιτυχία και έκβαση για τον φίλο σου εύχομαι. Γιατί πόνος κ πάλι πόνος όμως ?
 

platanos

Well-Known Member
Αμα ηταν για μαμα να το καταλάβω για shock loss. Εδώ ομως θα έμπαινε σε μεταμοσχευμενα και όχι σε μεγάλη πυκνότητα οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος, εκτός και αν ήταν κανένας χασάπης ο γιατρός.
Απλα σου λεω οτι και να μη κλείσει την επιφάνεια θα μπορεί αμα θέλει να το πυκνώσει του χρόνου. Είναι απλά τα πράγματα. Αμα έκλεινε μια επιφάνεια θα έμπαινε του χρονου για δεύτερη αναγκαστικά.
Και εγώ θα προτιμούσα να το πήγαινε τμηματικά αλλά και έτσι μπορεί κάλλιστα να το πυκνώσει. Και στις 2 περιπτώσεις την δεύτερη δεν την γλιτώνει κάποια στιγμή.
Φίλε η διαφορά είναι οτι τη μια περίπτωση μπαινει σε "παρθένα" περιοχή (με όλα τα πλεονεκτηματα πχ άλλη ποιότητα δέρματος, άδεια οπότε δουεύεται πιο εύκολα κτλ κτλ),
στη δεύτερη περίπτωση ειναι ξαναδουλεμένη δεν έχει να κάνει με το shock loss τόσο και προφανώς για να έχουν καταλήξει οι πρωτοκλασσάτοι γιατροί-κλινικές οτι αυτό το πρωτοκολλο είναι το ενδεδειγμένο κάτι θα ξέρουν.
Θα σου πω μόνο οτι ο Feriduni θεωρεί επιτυχημένο αποτέλεσμα για μια παρθένα περιοχή με 90+% φύτρωση, ενω σε μια ξαναδουλεμένη 70+%
 

nick90

Well-Known Member
Φίλε η διαφορά είναι οτι τη μια περίπτωση μπαινει σε "παρθένα" περιοχή (με όλα τα πλεονεκτηματα πχ άλλη ποιότητα δέρματος, άδεια οπότε δουεύεται πιο εύκολα κτλ κτλ),
στη δεύτερη περίπτωση ειναι ξαναδουλεμένη δεν έχει να κάνει με το shock loss τόσο και προφανώς για να έχουν καταλήξει οι πρωτοκλασσάτοι γιατροί-κλινικές οτι αυτό το πρωτοκολλο είναι το ενδεδειγμένο κάτι θα ξέρουν.
Θα σου πω μόνο οτι ο Feriduni θεωρεί επιτυχημένο αποτέλεσμα για μια παρθένα περιοχή με 90+% φύτρωση, ενω σε μια ξαναδουλεμένη 70+%
Και εγώ προτιμώ να κλείνει περιοχές. Πάντως οι περισσότεροι δεν είναι τελείως φαλακροί και έχουν δικά τους μαλλιά, οπότε δεν μπορείς να πεις οτι κλείνεις μια επιφάνεια για πάντα. Οπότε αναγκαστικά θα δουλευτεί και δεύτερη φορά. Εσένα πχ στην HDC που υποτίθεται οτι σου έκλεισε την επιφάνεια, είχες απώλειες σε τρίχες (δεν φύτρωσαν μάλλον όπως μπήκαν τα μοσχεύματα) και μειώθηκε ο λόγος της επέμβασης και ξαναμπήκες για επέμβαση στην ίδια περιοχή με εμφανή κενά..Δεν έχεις και κάποιο πρόβλημα στην φύτρωση από οτι βλέπω.
 

platanos

Well-Known Member
Και εγώ προτιμώ να κλείνει περιοχές. Πάντως οι περισσότεροι δεν είναι τελείως φαλακροί και έχουν δικά τους μαλλιά, οπότε δεν μπορείς να πεις οτι κλείνεις μια επιφάνεια για πάντα. Οπότε αναγκαστικά θα δουλευτεί και δεύτερη φορά. Εσένα πχ στην HDC που υποτίθεται οτι σου έκλεισε την επιφάνεια, είχες απώλειες σε τρίχες (δεν φύτρωσαν μάλλον όπως μπήκαν τα μοσχεύματα) και μειώθηκε ο λόγος της επέμβασης και ξαναμπήκες για επέμβαση στην ίδια περιοχή με εμφανή κενά..Δεν έχεις και κάποιο πρόβλημα στην φύτρωση από οτι βλέπω.
Εγώ μπήκα για retouch, κάτι τέτοιο είναι πάντα στο πρόγραμμα, και σε άλλη περιοχή να μπεις μπορείς να διορθώσεις κάποιες ατέλειες και να τουμπανιάσεις το αποτέλεσμα της πρωτης.
Οτι δεν έχω πρόβλημα στη φύτρωση θα φανεί στο τέλος, ακόμα είμαι στο πεντάμηνο, θα το κρινουμε στο 10 μηνο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nick90

Well-Known Member
Εγώ μπήκα για retouch, κάτι τέτοιο είναι πάντα στο πρόγραμμα, και σε άλλη περιοχή να μπεις μπορείς να διορθώσεις κάποιες ατέλειες και να τουμπανιάσεις το αποτέλεσμα της πρωτης.
Οτι δεν έχω πρόβλημα στη φύτρωση θα φανεί στο τέλος, ακόμα είμαι στο πεντάμηνο, θα το κρινουμε στο 10 μηνο.
Εσυ μπηκες για κανονική επέμβαση (οχι touch up) με 1500 grafts στην ιδια περιοχή που είχες βαλει 2800 με την hdc και δεν πήρες το επιθυμητό αποτέλεσμα. Στην πρώτη σου επέμβαση στην HDC ειχες μειωμενη φύτρωση πολυτριχων με αποτέλεσμα να μην έχεις καλή καλυψη και αναγκαστικά εβαλες μεγαλο αριθμό μετα μοσχευματων για να καλύψεις τα κενα.
 

nick90

Well-Known Member
Κοιτα ομως και τις φωτογραφίες με το αποτέλεσμα της hdc πριν την επέμβαση με τον Lorenzo. Δεν πηρε το ιδανικό αποτέλεσμα βάσει των χαρακτηριστικών του και του μαμισιου λογου του. Ειχε απώλειες σε φύτρωση των πολυτριχων με αποτέλεσμα αυτή την εικονα.
1IS16.10.21S1.JPG
2IS16.10.21S2.jpg
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Καλύτερα που το δούλεψε έτσι. Μισοκαράφλας μόνο απορίες δημιουργεί και έλλειμμα εμπιστοσύνης. Ενώ, ποτέ δεν ξέρεις αν θα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις ξανά μεταμόσχευση. Εφόσον όλα πάνε καλά και έχει ο φίλος τη δυνατότητα, μπορεί αργότερα να απευθυνθεί, αν νιώθει έτσι, σε έναν γιατρό περισσότερο έμπειρο στις τοποθετήσεις σε μη κενές περιοχές. Μέχρι τότε όμως θα έχει μαλλιά. Να πάνε όλα καλά!
 

seeker

Verified MM member
Περιεργη η περιπτωση του platanos, οι φωτο 7 μηνες μετα την επεμβαση δεν εχουν καμια σχεση με το 6 χρονια μετα. Φαινεται δηλαδη στο 7μηνο να κρινεται ικανοποιητικο το αποτελεσμα της επεμβασης αλλα μετα κατι αλλαξε.

Platane παρατηρησες απωλεια μεταμοσχευμενων τα ετη 1-6;
 

platanos

Well-Known Member
Περιεργη η περιπτωση του platanos, οι φωτο 7 μηνες μετα την επεμβαση δεν εχουν καμια σχεση με το 6 χρονια μετα. Φαινεται δηλαδη στο 7μηνο να κρινεται ικανοποιητικο η επεμβαση αλλα μετα κατι αλλαξε.

Platane παρατηρησες απωλεια μεταμοσχευμενων τα ετη 1-6;
Ναι την έχω ξανααναλύσει την ιστορία μου και η αλήθεια είναι οτι δεν έχω βγάλει εντελώς ακρη, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω
Το πιο πιθανό σενάριο ειναι οτι επειδή είχα καποιες μαμα τρίχες (οι οποίες είναι και χοντρές) και έπαιρνα Minox (που μπορεί να μου έδωσε μια μικρλη επανέκφυση) το διάστημα μέχρι τον πρώτο χρόνο, το οπτικό αποτέλεσμα της α ζώνης ηταν ευνοικό λόγω του γεγονότος αυτού (οι φώτος με Lorentzo ήταν τέρμα ξεγυμνωτικές, με προβόλι μαλλι φουλ βρεγμένο και ανοιχτό ). Μετά έκοψα μαχαίρι τη Μινοξ και οι μαμά τριχες μας αποχαιρέτησαν. Αυτό νομίζω είναι το πιο πιθανό σενάριο.
Edit: Μετα τον πρώτο χρόνο παρατήρησα διαφορά στην α ζώνη
 

Gianney

Well-Known Member
Φίλε η διαφορά είναι οτι τη μια περίπτωση μπαινει σε "παρθένα" περιοχή (με όλα τα πλεονεκτηματα πχ άλλη ποιότητα δέρματος, άδεια οπότε δουεύεται πιο εύκολα κτλ κτλ),
στη δεύτερη περίπτωση ειναι ξαναδουλεμένη δεν έχει να κάνει με το shock loss τόσο και προφανώς για να έχουν καταλήξει οι πρωτοκλασσάτοι γιατροί-κλινικές οτι αυτό το πρωτοκολλο είναι το ενδεδειγμένο κάτι θα ξέρουν.
Θα σου πω μόνο οτι ο Feriduni θεωρεί επιτυχημένο αποτέλεσμα για μια παρθένα περιοχή με 90+% φύτρωση, ενω σε μια ξαναδουλεμένη 70+%
20% διαφορά δεν το ξερα αυτο.Να υποθέσω παρθένα από άποψη μεταμόσχευσης.Ο Panos νομίζω είχε αναφέρει μεταξύ άλλων ότι το καλύτερο θα ταν και να ναι χωρίς μαμά μαλλιά πέρα από παρθένα σε μεταμόσχευση.Αλλα λίγο πολύ όλοι έχουν κάποια μαμά μαλλιά .
 
Μπλουζα