Ντουταστεριδη - 23 χρονων

NikosLmp

Member
Καλησπέρα σας και καλη χρονια!

Ειμαι 23. εχω τριχοπτωση απο τα 18-19 μου. Ξεκινησα regain 5% στα 20 μου και συνεχιζω κανονικα εως τωρα. Φιναστεριδη εχω βαλει με ημερησια δοση 1mg τους τελευταιοτυς 5.5 μηνες χωρις παρενεργειες.

το regain δεν με βοηθησε. η φιναστεριδη τους τελευταιους 5 μηνες με εχει κρατησει στα ιδια η πιθανον να εχω και μικρη απωλεια.(παντως καλυτερευση σιγουρα οχι).

Σας παραθετω φωτογραφιες πως ειμαι τωρα. το μαλλι ειναι σε μερικες φωτο στεγνο 100% και σε αλλες βρεγμενο.

hair-1.JPG hair-2.JPG hair-3.JPG hair-4.JPG

hair-8.jpg hair-9.jpg
hair-10.jpg


Η παρακατω φωτογραφια ειναι πως ειμουν στα 18 μου πριν ξεκινησει η τριχοπτωση.

hairloss-5.JPG


Ειμαι αποφασισμενος να κανω οτι περνα απο το χερι μου για να κρατησω τα μαλλια μου δεδομενου οτι τα τελευταια χρονια με εχει αγχωσει πολυ ολο αυτο, δεδομενου οτι αρχισε νωρις η τριχοπτωση και εχω και την κληρονομικοτητα κατα μου.

Δοξα το θεω, οσον αφορα το οικονομικο μπορω να ανταξεπελθω και σκεφτομαι για Λορεντζο (θελω την καλυτερη κλινικη ακομα και αν κοστος ειναι τεραστιο)1η μεταμοσχευση μεσα στον χρονο.

Οποτε οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης :

1. Θεωρειται οτι ειναι νωρις να κανω μεταμοσχευση(το οικονομικο τονιζω δεν με απασχολει)? ειμαι αποφασισμενος οτι τα μαλλια μου θα τα θελω σιγουρα μεχρι τα 35-40. ισωσ μετα τα 40-45 να μην με ενδιαφερει τοσο.

2. εχω διαβασει οτι η δουταστεριδη 0.5mg ημερησιως ειναι πολυ πιο ισχυρη απο φιναστεριδη 1mg. Μαλιστα συμφωνα με μελετες η ντουατστεριδη 2.5 mg ημερησιως εχει τα μεγιστα αποτελεσματα, αρκετα καλυτερα απο 0.5mg.(μειωση DHT στο scalp της κεφαλης).

Θα μου πειτε τωρα, γιατι δεν περιμενω να δω τι θα γινει με φινα δεδομενου οτι την παιρνω μονο 5.5 μηνες. Ο λογος ειναι οτι ακομη και αν η φιναστεριδη τελικα καταφερει για καποια χρονια να μου κρατησει τα μαλλια μου η να μειωσει σημαντικα την τριχοπτωση,θεωρω οτι αν επαιρνα ντουατστεριδη απο τωρα που ειναι νωρις θα μπλοκαριστει περισσοτερο η DHT και θα τα κρατησω για ακομη πιο πολλα χρονια τα μαλλια μου και πολυ πιθανον να δω και επανεκφυση τωρα που ειμαι μικρος. Δηλαδη, δεδομενου οτι η ντουταστεριδη ειναι πιο αποτελεσματικη, θεωρω πως πρεπει να την ξεκινησω απο τωρα.

Δεν θελω να κανω το ιδιο λαθος που εκανα και με το Regain. Εβαζα το regain για 2 χρονια, η κατασταση χειροτερευε και ο γιατρος μου λεγε να περιμενω και αλλο και να μην παρω φιναστεριδη για να δουμε πως θα παει, Τελικα εχασα 2 χρονια και αυτο μου στοιχισε. Αμα επαιρνα απο την αρχη φιναστεριδη θα ηταν αλλιως. Ετσι και τωρα, λεω να παρω απο τωρα ντουταστεριδη.

Οποτε σκεφτομαι να ξεκινησω ντουταστεριδη 0.5 mg ημερησιως και σταδιακα να ανεβαζω την δοση και να φτασω σε 2-3 μηνες να παιρνω 2.5mg ημερησιως. (οπου και να συνεχισω να την παιρνω για τα υπολοιπα χρονια, φυσικα δεν εχω σκοπο να παρω πανω απο 2.5mg, αυτο ειναι το ταβανι.).

ξερω οτι ειναι ρισκο, για την στυση, το σπερμα κλπ.

Για την λιμπιντο και την στυση μπορω να το αντιμετωπισω με βιαγκρα η αλλα φαρμακα και ακομη και αν εχω χαμηλοτερο sex drive δεν με απασχολει τοσο οσο τα μαλλια μου.

Οταν στα 40 μου θα θελω να γινω πατερας, μπορω να κοψω την ντουτα για καποιους μηνες.

Τι γνωμη εχετε? αν αφησουμε εξω το κομματι των παρενεργειων τι θα ηταν καλυτερο?

α) να παρει καποιος φινα και οταν δει οτι η κατασταση εξακολουθει να χειροτερευει μετα απο 2 χρονια να παρει ντουτα?
η
β) να παρει ντουτα εξαρχης?

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
φιλε μου καλησπερα...εχοντας περασειαπο φινα σε ντουντα στα 30 μου πια, καλο ειναι να κανεις αυτο που γραφει κι διαχειριστης εδω. Συνεχισε με φινα κι αργοτερατο σκεφτεσαι για ντουντα .ΣτΙς θεραπειες παμε γραμμικα παντα οχι κατευθειαν στο πιο δυνατο. Εχεις διαχυτη αραιση κι με ντουντα ακομα δεν θα δεις θαυματα. Συνεχισε την αγωγη σου κανονικα,δεν αργησες να ξεκινησεις μην το εχεις στο μυαλο σου. Ακομα εισαι πολυ μικρος με μια κατασταση σε εξελιξη κι κανενας σοβαρος γιατρος δεν θα σε εβαζε.
 

thatcher

Active Member
Φινα κ βλέπεις. Σε μένα ίδια ηλικία με σένα, ξεκίνησε να δίνει μετά το 7μηνο(~ Σεπ18 ξεκίνησα κ καλοκαίρι ήμουν καλύτερα καθώς το έβλεπα). Μη κάνεις πειράματα με τη ντουτα όπως κάναμε άλλοι ενω είχαμε αποτέλεσμα με τη φινα κ δρασαμε άπληστα. Αστο για αργότερα το Avodart

Φινα ( προσκαρ στα 4 το χαπακι = 1 κομματακι την ημέρα ίδια ώρα )
 

thatcher

Active Member
Επίσης με ενα νέο military style haircut ( φαίνεται έχεις τη δομή προσώπου γι αυτό ) μπορείς να περιμένεις να δεις τα αποτελέσματα κ έπειτα αλλάζεις σε κάτι πιο πυκνό.
 

Kostas97

Well-Known Member
Φινα κ βλέπεις. Σε μένα ίδια ηλικία με σένα, ξεκίνησε να δίνει μετά το 7μηνο(~ Σεπ18 ξεκίνησα κ καλοκαίρι ήμουν καλύτερα καθώς το έβλεπα). Μη κάνεις πειράματα με τη ντουτα όπως κάναμε άλλοι ενω είχαμε αποτέλεσμα με τη φινα κ δρασαμε άπληστα. Αστο για αργότερα το Avodart

Φινα ( προσκαρ στα 4 το χαπακι = 1 κομματακι την ημέρα ίδια ώρα )
Καιρο εχουμε να ακουσουμε νεα σου :D
 

NikosLmp

Member

ευχαριστώ για την απαντηση! ο λογος που λες να μην βαλω ακομα ντουτα ειναι λογω πιθανον παρενεργειων? διοτι μπλοκαρει πιο πολυ DHT? γιατι συμφωνα με πιθανοτητες θα ειχα καλυτερα αποτελεσματα.

Επισης για 1η μεταμοσχευση πολυ συντηρητικη με λιγα GRAFTS μπροστα (πχ 1500), θα ειχε νοημα να ετοιμαζομαι να κανω στον λορεντζο η αναστασακη?
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Λιοντάρι μου κατ'εμε το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε να κάνεις είναι να διαγράψεις τις παλιές φώτο από το κινητό σου. Μπορεί να ακούγεται μελό αλλά θα σου κάνει καλό εν καιρώ. Το να βλέπεις κάτι το οποίο δυστυχώς δεν θα ξαναεπιστρέψει , ιδιαίτερα όταν σε πονάει , είναι το χειρότερο συναίσθημα που υπάρχει. Από κει και πέρα 5,5 μήνες για φιναστερίδη είναι περίπου 25% completed από άποψη τελικής εικόνας. Συνέχισε έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου. Πάρε και μινοξιδιλη σε μορφή αφρού για να αποφύγεις και το ενδεχόμενο σμηγματορροικης δερματίτιδας και μόνο καλύτερα θα πηγαίνεις :)
 

Rigos

Member
Τι γνωμη εχετε? αν αφησουμε εξω το κομματι των παρενεργειων τι θα ηταν καλυτερο?

α) να παρει καποιος φινα και οταν δει οτι η κατασταση εξακολουθει να χειροτερευει μετα απο 2 χρονια να παρει ντουτα?
η
β) να παρει ντουτα εξαρχης?

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

Γεια σου φίλε. 25ρης εδώ, χάνω από τα 21. Το μόνο που έχεις να σκεφτείς είναι πως θα προσαρμόσεις τις δώσεις των χαπιών ώστε να μην έχουν καμία παρενέργεια πάνω σου. Είναι ένας μπελάς, πχ αμα ξεκινήσεις ντουταστερίδη και έχεις sides θα πρέπει να περιμένεις 3 μηνες ωστε να φύγουν τα sides. Όσο για longterm sideffects στη φίνα δεν υπάρχουν καθόλου αποδεδειγμένα, και για τη ντούτα επίσης ακούγεται δεν υπάρχουν , αν και δεν έχουμε μακροχρόνιες μελέτες στη duta. Για μένα είναι ενας μπελάς που αξίζει το κόπο, να βρεις ποια δοσολογία ποια αγωγής σε κρατάει σταθερό.
Προσωπικά έιμαι σε duta 0.5mg/μέρα 13 μηνες τωρα, sides δεν είχα, και σκέψου κάποιες περιόδους έχω αυξήσει και τη δοσολογία.

Τελικώς, προτείνω να κάτσεις στη φίνα αμα συνεχίσει να σε κρατάει ως το τέλος του χρόνου και είσαι ικανοποιημένος, αλλιώς αμα θες να πας για το κάτι έξτρα, μίλα με έμπειρο γιατρό στα φάρμακα αυτά και χώσου duta παράλληλα, για λίγους μήνες έστω, γτ υπάρχουν μελέτες για περαιτέρω reGrowth σε μερικούς με duta που δεν μπορεί να δώσει η φίνα. δλδ κάτι σαν φιναστερίδη 1mg 5 φορές τη βδομάδα, και τις άλλες 2 μέρες από 0.5mg duta
 

Kostas97

Well-Known Member
ευχαριστώ για την απαντηση! ο λογος που λες να μην βαλω ακομα ντουτα ειναι λογω πιθανον παρενεργειων? διοτι μπλοκαρει πιο πολυ DHT? γιατι συμφωνα με πιθανοτητες θα ειχα καλυτερα αποτελεσματα.

Επισης για 1η μεταμοσχευση πολυ συντηρητικη με λιγα GRAFTS μπροστα (πχ 1500), θα ειχε νοημα να ετοιμαζομαι να κανω στον λορεντζο η αναστασακη?
Πιο μικρή πιθανότητα παρενεργειων εχει σιγουρα η φιναστεριδη σωστά.
Σε ντουταστεριδη δεν έχεις κανένα λόγο να πας σε αυτή τη φάση. Νοημα θα είχε υπο άλλες συνθήκες. Αν λόγου χάρη δε σε σταθεροποιουσε η φινα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
Πιο μικρή πιθανότητα παρενεργειων εχει σιγουρα η φιναστεριδη σωστά.
Σε ντουταστεριδη δεν έχεις κανένα λόγο να πας σε αυτή τη φάση. Νοημα θα είχε υπο άλλες συνθήκες. Αν λόγου χάρη δε σε σταθεροποιουσε η φινα.
κι μετα απο χρονια στα 23 οχι
 

Kostas97

Well-Known Member
Γεια σου φίλε. 25ρης εδώ, χάνω από τα 21. Το μόνο που έχεις να σκεφτείς είναι πως θα προσαρμόσεις τις δώσεις των χαπιών ώστε να μην έχουν καμία παρενέργεια πάνω σου. Είναι ένας μπελάς, πχ αμα ξεκινήσεις ντουταστερίδη και έχεις sides θα πρέπει να περιμένεις 3 μηνες ωστε να φύγουν τα sides. Όσο για longterm sideffects στη φίνα δεν υπάρχουν καθόλου αποδεδειγμένα, και για τη ντούτα επίσης ακούγεται δεν υπάρχουν , αν και δεν έχουμε μακροχρόνιες μελέτες στη duta. Για μένα είναι ενας μπελάς που αξίζει το κόπο, να βρεις ποια δοσολογία ποια αγωγής σε κρατάει σταθερό.
Προσωπικά έιμαι σε duta 0.5mg/μέρα 13 μηνες τωρα, sides δεν είχα, και σκέψου κάποιες περιόδους έχω αυξήσει και τη δοσολογία.

Τελικώς, προτείνω να κάτσεις στη φίνα αμα συνεχίσει να σε κρατάει ως το τέλος του χρόνου και είσαι ικανοποιημένος, αλλιώς αμα θες να πας για το κάτι έξτρα, μίλα με έμπειρο γιατρό στα φάρμακα αυτά και χώσου duta παράλληλα, για λίγους μήνες έστω, γτ υπάρχουν μελέτες για περαιτέρω reGrowth σε μερικούς με duta που δεν μπορεί να δώσει η φίνα. δλδ κάτι σαν φιναστερίδη 1mg 5 φορές τη βδομάδα, και τις άλλες 2 μέρες από 0.5mg duta
Ενας από τους λόγους που καταλαβαίνεις ότι η dht δεν εχει ιδιαίτερο ρόλο ειναι το γεγονος ότι μειώνοντας την κατα 60% πολυ λίγοι εμφανίζουν παρενέργειες. Εαν θεωρητικά διαδραμάτισε κάποιον σημαντικό ρόλο το 60% θα ηταν ικανο να προκαλέσει σε όλους παρενέργειες.
Αν π.χ. μειώσεις κατά 60% την τεστοστερόνη... κλαφτα Χαράλαμπε.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Το ότι εν έτη 2022 μπορώ να έχω αμάξι που να μου λέει αστεία, να ετοιμάζουμε σαν ανθρωπότητα επανδρωμένη αποστολή στον Άρη, να έχουμε δημιουργήσει αντιδραστήρα πυρηνικής σύνταξης που μπορεί στιγμιαία να χτυπήσει 5 φορές μεγαλύτερη θερμοκρασία από αυτή στην επιφάνεια του Ηλίου ΑΛΛΑ δεν έχουμε βρει φάρμακο να τελειώσουμε την ράφλα τείνει να με στείλει στα Ζάναξ 10 χρόνια πριν κλείσω τα πρώτα μου ''αντα΄'.
 

dim d

Well-Known Member
Dim εσυ πώς τα πας ;
Σταθερα στα ιδια ισως λιγο καλυτερα χερλαιν πισω στο crown τα ιδια..βεβαια παθαινω εκει καθε λιγο κι λιγακι θυλακιτιδες οποτε δυσκολο να κρινεις. Γενικα με κραταει στα ιδια θα ελεγα. Απο καποια αντεδειξη μηδεν ολα καλα!
 

Jumanji

Active Member
Αυτο που ειπες για στυση και λίμπιντο μεγαλο λαθος.μιλας εκ του ασφαλούς τωρα και για αυτο λες οτι σε νοιαζει μονο το μαλλι.ειδικα αν ξεκινησεις 2.5 ντουτα απο τα 23 αστο
 

dim d

Well-Known Member
ειναι υπερβολικο το 2.5 μιλαμε για 5 αβονταρτ...σε τετοιες επιθετικες αγα κι η ντουντα ακομα δεν θα φερει regrowth, ισως κρατησει πιο σταθερα τα πραγματα για περισσοτερο καιρο. Για αυτο η συμβουλη μου σαν χρηστης ντουντα ειναι να συνεχισει με φινα κι μετα απο ενα δυο χρονια επανεξεταζει. Εννοειται οτι για μμ δεν το σκεφτομαστε καν απο τωρα.
 

jersey

Well-Known Member
Αυτο που ειπες για στυση και λίμπιντο μεγαλο λαθος.μιλας εκ του ασφαλούς τωρα και για αυτο λες οτι σε νοιαζει μονο το μαλλι.ειδικα αν ξεκινησεις 2.5 ντουτα απο τα 23 αστο
Πολλοί δεν την θεωρούν σοβαρή παρενέργεια τη έλλειψη λιμπίντου. Άμα δεις διάφορα posts έχω δει να λένε "ε εντάξει μειώθηκε η λίμπιντο, δεν έχω σηκωμάρες.. αλλά δεν με πειράζει..." Δεν ειναι έτσι όμως, καθώς αυτό επηρεάζει όλη την ζωή σου μετά και τις σχέσεις σου, ειδικά αν έχεις κάποια σχέση θα υπάρχει πρόβλημα. Τώρα αυτοί που τα λένε αυτά έχουν άλλες προτεραιότητες φαίνεται. Ειδικά με ντούτα ρισκάρεις στο φουλ ειναι δεδομένο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ευχαριστώ για την απαντηση! ο λογος που λες να μην βαλω ακομα ντουτα ειναι λογω πιθανον παρενεργειων? διοτι μπλοκαρει πιο πολυ DHT? γιατι συμφωνα με πιθανοτητες θα ειχα καλυτερα αποτελεσματα.

Επισης για 1η μεταμοσχευση πολυ συντηρητικη με λιγα GRAFTS μπροστα (πχ 1500), θα ειχε νοημα να ετοιμαζομαι να κανω στον λορεντζο η αναστασακη?

Επειδή δεν είναι σωστό. Τα φάρμακα πρέπει να παίρνονται σταδιακά ξεκινώντας από τα ελαφρύτερα. ΜΜ για αποκαταστάση της μπροστινής περιοχής (σε όχι πολύ επιθετικό ύψος) μπορείς να κάνεις μετά από 1 χρόνο με φίνα. Η ηλικία δεν παίζει ρόλο.
 
Μπλουζα