Μεταμόσχευση στην ahc

dimitrisSTR

New Member
Παιδιά καλησπέρα σε όλους. Έκανα πριν λίγες μέρες μ.μ και θα ήθελα την γνώμη σας.
 

Συνημμένα

  • A8886E16-C945-4217-AC8F-97AC4FCBAC1F.jpeg
    A8886E16-C945-4217-AC8F-97AC4FCBAC1F.jpeg
    2 MB · Προβολές: 275
  • 0D29F600-8C5F-49BA-A94A-681119039284.jpeg
    0D29F600-8C5F-49BA-A94A-681119039284.jpeg
    2.3 MB · Προβολές: 270
  • DA43D90D-8F44-47BB-B0E1-0BC8DDF5ABB3.jpeg
    DA43D90D-8F44-47BB-B0E1-0BC8DDF5ABB3.jpeg
    2.5 MB · Προβολές: 262
  • 5BE11360-DE1B-4D5C-B254-2614019F574C.jpeg
    5BE11360-DE1B-4D5C-B254-2614019F574C.jpeg
    2.3 MB · Προβολές: 233
  • 21170D16-34CF-4363-BD49-1F9CB604912E.jpeg
    21170D16-34CF-4363-BD49-1F9CB604912E.jpeg
    2.3 MB · Προβολές: 245

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitrisSTR

New Member
Αυτή ήταν η κατάσταση μου. Πλέον μια εβδομάδα αργότερα είναι έτσι. Έκανα α-β περιοχή κ σε έναν χρόνο θα κάνω κ Γ λογικα
 

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 264
  • image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 266
  • image.jpg
    image.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 273

nick90

Well-Known Member
Αυτή ήταν η κατάσταση μου. Πλέον μια εβδομάδα αργότερα είναι έτσι. Έκανα α-β περιοχή κ σε έναν χρόνο θα κάνω κ Γ λογικα
Καλησπέρα φιλε και καλη φύτρωση. Δωσε μας περισσοτερα στοιχεία. Ποσα grafts βάλατε; σε ποια κλινική την έκανες; και ποιος σου έκανε την επέμβασή; καλο ειναι να βάλεις και το όνομα της κλινικής, την ημερομηνία και τα grafts στον Τίτλο του νήματος όπως αντίστοιχα έχουν και οι αλλες παρουσιάσεις.
 

dimitrisSTR

New Member
Καλησπέρα φιλε και καλη φύτρωση. Δωσε μας περισσοτερα στοιχεία. Ποσα grafts βάλατε; σε ποια κλινική την έκανες; και ποιος σου έκανε την επέμβασή; καλο ειναι να βάλεις και το όνομα της κλινικής, την ημερομηνία και τα grafts στον Τίτλο του νήματος όπως αντίστοιχα έχουν και οι αλλες παρουσιάσεις.
καλησπερα! εχεισ δικιο, πρωταρησ βλεπεισ! στην ahc την εκανα κ εβαλα 4500 τριχεσ!
 

nick90

Well-Known Member
καλησπερα! εχεισ δικιο, πρωταρησ βλεπεισ! στην ahc την εκανα κ εβαλα 4500 τριχεσ!
Σε grafts να τους ρωτήσεις ποσα σου εβαλαν, οχι σε τριχες. Μονοήμερη εκανες απο οτι φαινεται κ αν κρινω απο τις τριχες πρεπει να σου εβαλαν γυρω στα 2000+ grafts..
 

dimitrisSTR

New Member
Σε grafts να τους ρωτήσεις ποσα σου εβαλαν, οχι σε τριχες. Μονοήμερη εκανες απο οτι φαινεται κ αν κρινω απο τις τριχες πρεπει να σου εβαλαν γυρω στα 2000+ grafts..
Σωστα, μονοημερη εκανα, 9-9,5 ωρες. μου ειπαν οτι θα χρειαστει κ δευτερη μμ για να γινει πληρησ καλυψη. η δοτρια μου επισης μου ειπαν οτι δεν ειναι τοοοσο καλη, κ θα πρεπει να δυναμωσει ωστε του χρονου να γινει κ η 2η.
 

dimitrisSTR

New Member
Σωστα, μονοημερη εκανα, 9-9,5 ωρες. μου ειπαν οτι θα χρειαστει κ δευτερη μμ για να γινει πληρησ καλυψη. η δοτρια μου επισης μου ειπαν οτι δεν ειναι τοοοσο καλη, κ θα πρεπει να δυναμωσει ωστε του χρονου να γινει κ η 2η.
επισησ, ηθελα τα φωτα σου κ φυσικα οποιοσ γνωριζει, σε μια ερωτηση. μου εδωσαν αρχικα ενα σαμπουαν το οποιο ξεκινησα ταμποναριστα να βαζω κ να λουζομαι. επειτα σε μνια εβδομαδα μου προτειναν, να ξεκινησω χρηση μινοξιδιλη και φιναστερ σε μορφη τζελ. για καλυτερη πυκνωση, καθωσ και για να κρατησουμε σε ενα Α επιπεδο τα υπαρχοντα αλλα και να δυναμωση η δοτρια μου. ποια η γνωμη σασ? για την χρηση των τζελ? σασ ευχαριστω για τον χρονο σασ
 

alex7

Well-Known Member
επισησ, ηθελα τα φωτα σου κ φυσικα οποιοσ γνωριζει, σε μια ερωτηση. μου εδωσαν αρχικα ενα σαμπουαν το οποιο ξεκινησα ταμποναριστα να βαζω κ να λουζομαι. επειτα σε μνια εβδομαδα μου προτειναν, να ξεκινησω χρηση μινοξιδιλη και φιναστερ σε μορφη τζελ. για καλυτερη πυκνωση, καθωσ και για να κρατησουμε σε ενα Α επιπεδο τα υπαρχοντα αλλα και να δυναμωση η δοτρια μου. ποια η γνωμη σασ? για την χρηση των τζελ? σασ ευχαριστω για τον χρονο σασ
Aν στο παρελθόν έχεις ξαναχρησιμοποιησει μινοξιδιλη χωρις πρόβλημα τότε κανένα πρόβλημα γιατί θα βοηθήσει γενικά στη φυτρωση νέων και τη διατήρηση των παλιών .Αν όμως δεν χρησιμοποίησες ποτέ τότε ενέχει ρίσκο γιατί μπορεί να προκαλέσει κάποια δερματολογικη αντίδραση και να δημιουργήσει πρόβλημα στη φυτρωση των νέων έτσι .Καλύτερα απέφυγε την σε αυτή την περίπτωση .Όσον αφορά την φίνα καλύτερα από το στόμα γιατί εκεί ξέρεις ποσό ακριβως δόση παίρνεις .Τοπικά δεν ξέρεις ποσό απορροφάται
 

dimitrisSTR

New Member
Aν στο παρελθόν έχεις ξαναχρησιμοποιησει μινοξιδιλη χωρις πρόβλημα τότε κανένα πρόβλημα γιατί θα βοηθήσει γενικά στη φυτρωση νέων και τη διατήρηση των παλιών .Αν όμως δεν χρησιμοποίησες ποτέ τότε ενέχει ρίσκο γιατί μπορεί να προκαλέσει κάποια δερματολογικη αντίδραση και να δημιουργήσει πρόβλημα στη φυτρωση των νέων έτσι .Καλύτερα απέφυγε την σε αυτή την περίπτωση .Όσον αφορά την φίνα καλύτερα από το στόμα γιατί εκεί ξέρεις ποσό ακριβως δόση παίρνεις .Τοπικά δεν ξέρεις ποσό απορροφάται
οχι, δεν εχω χρησιμοποιησει ΠΟΤΕ κ τιποτα απο αυτα. κ επειδη εχω ακουσει διαφορα, ηθελα γνωμη! ευχαριστω για την απαντηση!
 

nick90

Well-Known Member
επισησ, ηθελα τα φωτα σου κ φυσικα οποιοσ γνωριζει, σε μια ερωτηση. μου εδωσαν αρχικα ενα σαμπουαν το οποιο ξεκινησα ταμποναριστα να βαζω κ να λουζομαι. επειτα σε μνια εβδομαδα μου προτειναν, να ξεκινησω χρηση μινοξιδιλη και φιναστερ σε μορφη τζελ. για καλυτερη πυκνωση, καθωσ και για να κρατησουμε σε ενα Α επιπεδο τα υπαρχοντα αλλα και να δυναμωση η δοτρια μου. ποια η γνωμη σασ? για την χρηση των τζελ? σασ ευχαριστω για τον χρονο σασ
Κάνε οτι σου είπαν από την κλινική. Μινοξιδίλη μετά την μεταμόσχευση βοηθάει στην πιο γρήγορη φύτρωση των νέων μοσχευμάτων και θα σου δυναμώσει και τα υπάρχοντα μαλλιά. Και η φιναστερίδη θα βοηθήσει να δυναμώσεις και να κρατήσεις τα υπάρχοντα. Οπότε χρησιμοποίησε και μινοξιδίλη (αφρό ή υγρή) και φιναστερίδη τοπική.
 

alex7

Well-Known Member
Κάνε οτι σου είπαν από την κλινική. Μινοξιδίλη μετά την μεταμόσχευση βοηθάει στην πιο γρήγορη φύτρωση των νέων μοσχευμάτων και θα σου δυναμώσει και τα υπάρχοντα μαλλιά. Και η φιναστερίδη θα βοηθήσει να δυναμώσεις και να κρατήσεις τα υπάρχοντα. Οπότε χρησιμοποίησε και μινοξιδίλη (αφρό ή υγρή) και φιναστερίδη τοπική.
Να ξέρεις ότι αλλά λέει ο Lorenzo συγκεκριμένα .Το εξηγώ σε προηγούμενο ποστ .Διάβασε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nick90

Well-Known Member
Να ξέρεις ότι αλλά λέει ο Lorenzo συγκεκριμένα .Το εξηγώ σε προηγούμενο ποστ .Διάβασε
Τα διεθνή πρωτόκολλά κλινικών προτείνουν μινοξιδίλη μετά την μεταμόσχευση. Μονο καλό μπορεί να κάνει ειδικά αν πάρει και τον αφρό (regaine/kirkland/fagron) δεν θα εχει κανένα θέμα με το δέρμα.
 

alex7

Well-Known Member
Τα διεθνή πρωτόκολλά κλινικών προτείνουν μινοξιδίλη μετά την μεταμόσχευση. Μονο καλό μπορεί να κάνει ειδικά αν πάρει και τον αφρό δεν εχει κανένα θέμα με το δέρμα.
Εχεις βάλει μινοξ;Ξέρεις ποσό συχνά προκαλεί φαγούρα ; Στο παιδί τι θα πει ο γιατρός και τα πρωτόκολλα όταν θα τον φαγουριζει η λήπτρια ; «Μη ξύνεσαι αγόρι μου»;Ξέρεις ότι κάνει ξηροδερμία ; Ποια πρωτόκολλα λένε βάλε χημικά μετά από μμ στη λήπτρια ;
 

nick90

Well-Known Member
Εχεις βάλει μινοξ;Ξέρεις ποσό συχνά προκαλεί φαγούρα ; Στο παιδί τι θα πει ο γιατρός και τα πρωτόκολλα όταν θα τον φαγουριζει η λήπτρια ; «Μη ξύνεσαι αγόρι μου»;Ξέρεις ότι κάνει ξηροδερμία ; Ποια πρωτόκολλα λένε βάλε χημικά μετά από μμ στη λήπτρια ;
πως δεν έχω βάλει; ειναι ανάλογα την μινοξ που θα βάλεις επειδή διαφέρουν τα υπόλοιπα συστατικά.. Σου ξαναλέω επειδή δεν γνωρίζεις δεν έχει να κάνει με την μινοξιδίλη αν θα προκαλέσει κάποιο ερεθισμό αλλά με το αν ειναι υγρό ή αφρός η μινοξιδίλη. Το υγρό μπορεί να προκαλεί δερματικά σε μερικούς λόγω προπυλενογλυκόλης, ενώ ο αφρός όχι δεν προκαλεί που ειναι φιλικός προς το δέρμα. Οι περισσότερες κλινικές παγκοσμίως συνιστούν την χρήση μινοξιδίλης μετά την μεταμόσχευση. Κάτι θα ξέρουν παραπάνω για να την προτείνουν. Και ειναι FDA approved φάρμακο. Μη φοβάστε τα αναγνωρισμένα φάρμακα για το τριχωτό αλλα να φοβάστε..
 

vlafo

Well-Known Member
Ρε συ Alex συγνώμμη αλλά τώρα τι λες.
Και ο Τιρκαλάς τη συνιστά οπωσδήποτε σχεδόν σε όλους.
Εδώ εγώ που ήμουν κάθετα αρνητικός,πήγα και πήρα της fagron το Mft και με έσωσε,στο 4μηνο είχα εικόνα.
Όλα τα διεθνή πρωτόκολλα τη συνιστούν,είναι ολόσωστο αυτό που λέει ο Νιck.
 

alex7

Well-Known Member
πως δεν έχω βάλει; σου ξαναλέω επειδή δεν γνωρίζεις δεν έχει να κάνει με την μινοξιδίλη αν θα προκαλέσει κάποιο ερεθισμό αλλά με το αν ειναι υγρό ή αφρός. Το υγρό μπορεί να προκαλεί δερματικά σε κάποιους λόγω προπυλενογλυκόλης, ενώ ο αφρός όχι δεν προκαλέι που ειναι φιλικός προς το δέρμα. Οι περισσότερες κλινικές παγκοσμίως συνιστούν την χρήση μινοξιδίλης μετά την μεταμόσχευση.
Εγώ έβαζα και αφρό .Ήταν πιο φιλικός αλλά έκανε φαγούρα και αυτός αλλά μικρότερη .Τα παραπάνω τα είπε ο Lorenzo σε ασθενή εδώ στο φόρουμ .Τον κατσαδιάσε που έβαλε μινοξ χωρίς να ρωτήσει
 

vlafo

Well-Known Member
Alex
Δεν ξέρω τι λέει ο Lorenzo και δεν είναι θέσφατο ότι λέει.
Προφανώς και γνωρίζει πολύ καλύτερα τον ασθενή του από ότι εγώ και εσύ και ξέρει αυτός και μόνο για αυτόν και μόνο για αυτόν είναι θέσφατο.
Εγώ για τον αφρό έχω να πω,πως είναι καταπληκτικός και σε ποιότητα και σε αίσθηση.
Απλά λένε δεν έχει την ίδια απορροφητικότητα.
 

alex7

Well-Known Member
Ρε συ Alex συγνώμμη αλλά τώρα τι λες.
Και ο Τιρκαλάς τη συνιστά οπωσδήποτε σχεδόν σε όλους.
Εδώ εγώ που ήμουν κάθετα αρνητικός,πήγα και πήρα της fagron το Mft και με έσωσε,στο 4μηνο είχα εικόνα.
Όλα τα διεθνή πρωτόκολλα τη συνιστούν,είναι ολόσωστο αυτό που λέει ο Νιck.
Όταν πήρες τον Τιρκαλα και τον ρώτησες να χρησιμοποιήσεις μινοξ η όχι έκανα επέμβαση εκείνη τη στιγμή .Μάλιστα θυμάμαι ότι τον ρώτησες αν πρέπει να πάρεις 2 η 5%.Ο Τιρκαλας είναι αρνητικός με όλα τα βοηθήματα μινοξ φίνα όπως γνωρίζουν οι περισσότεροι που έκαναν επέμβαση .Στο φυλλάδιο λέει τρεις μέρες φυσιολογικό όρο ψέκασμα και μετά δε συστήνει τίποτα .Απλά σου έδωσε την άδεια .Δε σου τη σύστησε .Έχω συζητήσει πρόσφατα το ζήτημα με τη μινοξ
 

vlafo

Well-Known Member
Όταν πήρες τον Τιρκαλα και τον ρώτησες να χρησιμοποιήσεις μινοξ η όχι έκανα επέμβαση εκείνη τη στιγμή .Μάλιστα θυμάμαι ότι τον ρώτησες αν πρέπει να πάρεις 2 η 5%.Ο Τιρκαλας είναι αρνητικός με όλα τα βοηθήματα μινοξ φίνα όπως γνωρίζουν οι περισσότεροι που έκαναν επέμβαση .Στο φυλλάδιο λέει τρεις μέρες φυσιολογικό όρο ψέκασμα και μετά δε συστήνει τίποτα .Απλά σου έδωσε την άδεια .Δε σου τη σύστησε .Έχω συζητήσει πρόσφατα το ζήτημα με τη μινοξ
Δεν είναι έτσι ακριβώς.
Στις οδηγίες γράφει ξεκάθαρα μετά από 10μέρες ότι πρέπει να την ξεκινήσω.
Για αυτό πράγματι τον πήρα τηλ γιατί δεν ήθελα,και επειδή ήθελα να το πάω σταδιακά,τον ρώτησα να πάω στο 2%.
Για τη φίνα ναι δεν είναι θετικός.
 

nick90

Well-Known Member
Ρε συ Alex συγνώμμη αλλά τώρα τι λες.
Και ο Τιρκαλάς τη συνιστά οπωσδήποτε σχεδόν σε όλους.
Εδώ εγώ που ήμουν κάθετα αρνητικός,πήγα και πήρα της fagron το Mft και με έσωσε,στο 4μηνο είχα εικόνα.
Όλα τα διεθνή πρωτόκολλα τη συνιστούν,είναι ολόσωστο αυτό που λέει ο Νιck.
ετσι είναι φίλε vlafo. O αφρός μινοξ δεν προκαλεί κανένα θέμα είτε της fagron, είτε regaine αφρός. Μονο καλό μπορεί να κάνει μετά την μεταμόσχευση μαλλιών. Γι'αυτό άλλωστε τον προτείνουν οι περισσότερες κλινικές παγκοσμίως.
 
Μπλουζα