Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

ntompros

New Member
Όσον αφορά το συκώτι και γενικότερα τις τροφές λόγω εδάφους και περιβάλλοντος γενικότερα δεν είναι στάνταρ αν έχουν επάρκεια σε συστατικά που θα καλύψουν τον οργανισμό.
Δηλαδη Τασο; Παιζει το συκωτι που τρωμε να μην περιεχει τον απαραιτητο χαλκο ή σιδηρο;
Πως γινεται αυτο ενω υποτιθεται οτι τα διατροφικα στοιχεια ειναι στανταρ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Δηλαδη Τασο; Παιζει το συκωτι που τρωμε να μην περιεχει τον απαραιτητο χαλκο ή σιδηρο;
Πως γινεται αυτο ενω υποτιθεται οτι τα διατροφικα στοιχεια ειναι στανταρ...
Πχ, για να έχει ένα λαχανικό όλα αυτά που διαβαζουμε πρέπει στο έδαφος που αναπτύσσεται να υπάρχουν όλα εκείνα τα στοιχεία που χρειάζεται, ασβέστιο σίδηρος κτλ , δεν είναι όλα τα εδάφη το ίδιο, κατά κάποιο τρόπο ένα λαχανικό από μια Χ περιοχή μπορεί να έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε στοιχεία από ένα ίδιο που προέρχεται από.αλλη περιοχή.

Το ίδιο συμβαίνει κ με ένα ζώο, παίζει ρόλο τι τρώει , αν λαμβάνει όλα τα θρεπτικά συστατικά, επίσης και ο κάθε όργανισμος δεν απορροφά τις ίδιες ποσότητες σε σχέση με.εναν άλλον. Μπορεί να τρως ενα κιλό συκώτι καθημερινά και ο σίδηρος σουνα είναι χαμηλός λόγω δυσαπορρόφησης.
 

ntompros

New Member
Αρα βιολογικο κρεας ειναι η λυση;π.χ
διαβασα οτι 100 γρ μοσχαρισιου συκωτιου περιεχουν το 1600% σε αναγκαια ημερησια ποσοτητα χαλκου.
Ε ενταξει, ακομα και αν δεν εχει τοσο αλλα τον μισο θεωρω οτι ειμαι καλυμενος. Εκτος αν δεν συμβαινει ουτε αυτο.
 

Georgie

Well-Known Member
:p Το βαζεις σε ενα ταψι στο ψυγειο αφου πρωτα το εχεις γεμισει με γαλα.Αφηνεις κανα μισαωρακι να φυγει η χολη και η μυρωδια και στη συνεχεια στο τηγανι με ελαιολαδο.
Για να ειμαι δίκαιος ειμαι Vegeterian τα τελευταία 22 Χρονια οπότε δε θα το φάω ποτε.
Αλλα το είχα δοκιμάσει μικρός και το έβαλα στην ίδια κατηγορία με τις μπάμιες .
Ουτε οταν πέσει πείνα.
 

manly_Man

Well-Known Member
Konelos, εχεις ενα δικιο με το dna.
Αν γενετικα ειναι προκαθορισμενο κατι μαλλον δεν αντιστρεφεται.
Θα κανω μια προσπαθεια με τα συμπληρωματα για 6 μηνες, αντε ενα χρονο το πολυ για να δω αν μπορω να αντιστρεψω την κατασταση.
Μεχρι προσφατα ημουν βαρβατος καπνιστης και επινα ενα καρο καφεδες.
Αναρωτιομουν μηπως αυτα τα δυο ηταν καταλυτικος παραγοντας να γκριζαρουν πληρως οι κροταφοι και περσσοτερα απο τα μισα γενια.
Τωρα το εχω γυρισει στο ηλεκτρονικο τσιγαρο και εχω μετριασει τους καφεδες στους 2 το πολυ την ημερα.
απλα προσεχε οι καφεδες να μην ειναι κοντα στα γευματα σου ωστε να εμποδιζουν την απορροφηση των μεταλων κτλπ...πχ να πινεις τον καφε σου μιαμιση ωρα πριν το φαγητο, οχι ταυτοχρονα.
 

Hanneman

New Member
Σχετικά με τα γκρίζα μαλλιά, μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει το θέμα με γλουταθειόνη?

Πολλά στοιχεία δείχνουν ότι κάνει καλό.

 

cool11

Well-Known Member
Δε μου λετε ρε παιδια,
ποιο εμπορικο προιον απο αυτα που βρισκουμε και στα σουπερ μαρκετ,
ξεβαφει τυχον βαφη μαλλιων κατα λαθος βαψει το δερμα μας;
πχ τα ντεμακιγιαζ ειναι, ή ποια προιοντα; Για πειτε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Δε μου λετε ρε παιδια,
ποιο εμπορικο προιον απο αυτα που βρισκουμε και στα σουπερ μαρκετ,
ξεβαφει τυχον βαφη μαλλιων κατα λαθος βαψει το δερμα μας;
πχ τα ντεμακιγιαζ ειναι, ή ποια προιοντα; Για πειτε.
Τα πανάκια ντεμακιγιάζ κάνουν δουλεια αλλά κανονικά φεύγει απο το δέρμα και με πανί με ζεστό νερό ή λίγο οινόπνευμα.
 

cool11

Well-Known Member
Κλεινω σχεδον 10ετια, με το MenPerfect.
Καλη δουλεια.
Παντα κρατουσε γυρω στον 1,5 μηνα, κυριως σε κροταφους που εβαζα γιατι εκει ειχα προβλημα.

Απλα πλεον, εχουν περασει και δεκα χρονια, αρα το προβλημα 'μεγαλωνει',
φαινεται ενας οχι και τοσο ωραιος αποχρωματισμος,
λογω του οτι παιζει το βαψιμο σε εντελως ασπρα μαλλια στους κροταφους,
οχι σε αναμικτα, οποτε να 'σπαει' λιγο το αποτελεσμα, μισο φυσικο χρωμα των μαλλιων μου και οι λεπτομερειες να καλυπτονται απο το MenPerfect.
Δεν ξερω, ειναι κατι καινουργιο που αντιμετωπιζω και δεν ξερω τι πρεπει να κανω.
Συχνοτερο βαψιμο; Λιγοτερη ωρα εφαρμογης; Ισως να μην γινεται και τιποτε, εννοω με τον αποχρωματισμο της βαφης στα μαλλια, που δινει ενα αποτελεσμα σαν 'ανταυγειες' μετα απο καποιες εβδομαδες, και δεν ειναι ωραιο.
 
το MenPerfect μετα απο 5-6 δοκιμες που του εχω κανει, βρισκω πως εχει λιγακι κραυγαλεα αποτελεσματα. τα μαλλια μου στο πλαι ειναι γκριζα, οχι ασπρα.
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
το MenPerfect μετα απο 5-6 δοκιμες που του εχω κανει, βρισκω πως εχει λιγακι κραυγαλεα αποτελεσματα. τα μαλλια μου στο πλαι ειναι γκριζα, οχι ασπρα.
Αυτά τα γκρίζα που λες έχουν τάσεις προς το μπλε;
 

giannis1991

Well-Known Member
@cool11 το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ καθώς τα γκρίζα αυξήθηκαν και όταν τα έβαφα συχνά έκαναν αυτό το στάχυ χρώμα σαν ανταύγεια...Η λύση που βρήκα ήταν μετά από κάποια γραφόμενα του τιτάνα @Panos1982 και σου προτείνω να δοκιμασεις να τα βάψεις δύο χέρια συνεχόμενα...Δηλαδή βαψε άσε ένα 5 λεπτό,κάνε το λούσιμο -στεγνωμα και μετά άλλο ένα 5λεπτο χέρι ..Θα σου κρατήσουν σίγουρα πιο πολύ και θα βαφτούν πολύ καλύτερα ..Αν σου βγει πιο σκούρα η βαφή δοκίμασε μια μίξη δύο χρωμάτων εγώ αναμειγνύω την 70 και την 80...
Ερώτηση ξέρει κανείς γιατί λέει να βάφονται αλουστα τα μαλλιά ???Νομίζω έτσι πιάνει και καλύτερα το χρώμα...
 

cool11

Well-Known Member
@cool11 το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ καθώς τα γκρίζα αυξήθηκαν και όταν τα έβαφα συχνά έκαναν αυτό το στάχυ χρώμα σαν ανταύγεια...Η λύση που βρήκα ήταν μετά από κάποια γραφόμενα του τιτάνα @Panos1982 και σου προτείνω να δοκιμασεις να τα βάψεις δύο χέρια συνεχόμενα...Δηλαδή βαψε άσε ένα 5 λεπτό,κάνε το λούσιμο -στεγνωμα και μετά άλλο ένα 5λεπτο χέρι ..Θα σου κρατήσουν σίγουρα πιο πολύ και θα βαφτούν πολύ καλύτερα ..Αν σου βγει πιο σκούρα η βαφή δοκίμασε μια μίξη δύο χρωμάτων εγώ αναμειγνύω την 70 και την 80...
Ερώτηση ξέρει κανείς γιατί λέει να βάφονται αλουστα τα μαλλιά ???Νομίζω έτσι πιάνει και καλύτερα το χρώμα...

Μα ομως, δεν υποτιθεται οτι αν αφησεις την βαφη πιο πολυ ωρα, πριν λουστεις για να φιξαριστει το αποτελεσμα, οτι αυτο θα ειναι πιο αντοχης και πιο βαθυ;
Παλια τα αφηνα γυρω στο 5λεπτο.
Τωρα 10 λεπτο.

Εχει νοημα, 2 απανωτα περασματα/χερια; Δεν ειναι σχεδον ιδια διαδικασια, σαν να το αφηνεις παραπανω ωρα;

Ολα τα χρονια δουλευω την 60 βαφη, γιατι δεν ειχα ποτε εντελως σκουρο καφε χρωμα, αλλα σχετικα καστανο/ανοιχτοχρωμο.
 

giannis1991

Well-Known Member
99% η συσκευασία λέει ότι στο 5 λεπτό καταφέρνεις να τα βάψεις και από εκεί και πέρα έως το 10λεπτο απλά πετυχαίνεις πιο σκούρο χρώμα...Δεν έχω τώρα συσκευασία αλλά νομίζω το λέει στο χαρτί με τις οδηγίες....
Ναι ίσως φαίνεται ίδια διαδικασία αλλά νομίζω διαφέρει και τα 2 χέρια βοηθάνε πολύ καλύτερα τουλάχιστον πάνω μου ..
 

cool11

Well-Known Member
99% η συσκευασία λέει ότι στο 5 λεπτό καταφέρνεις να τα βάψεις και από εκεί και πέρα έως το 10λεπτο απλά πετυχαίνεις πιο σκούρο χρώμα...Δεν έχω τώρα συσκευασία αλλά νομίζω το λέει στο χαρτί με τις οδηγίες....
Ναι ίσως φαίνεται ίδια διαδικασία αλλά νομίζω διαφέρει και τα 2 χέρια βοηθάνε πολύ καλύτερα τουλάχιστον πάνω μου ..

Ναι καλα θυμασαι, ετσι ακριβως λεει!

Αλλα θεσαμε το θεμα, του σταδιακου, συν το χρονω, 'ξεβαμματος' ή πιο λόγια, αποχρωματοποιησης.

Εσυ λες, με τα 2 χερια, οτι καθως περνα ο καιρος, και καθως φυσικα αναπτυσσεται η τριχα και βγαινει ασπρη/γκριζα, πως ειναι το αποτελεσμα στα ορια μεταξυ χρωματισμενου και μη χρωματισμενου μαλλιου;

Επισης να πω εδω, επειδη ανταλλασουμε πληροφοριες και εμπειριες, οτι δεν θελω να πετυχω και ενα 'αφυσικο' αποτελεσμα. Θελω ας πουμε, κατι οπως λεμε 'τοσο οσο', δηλαδη, να εχει μια φυσικοτητα ως αποτελεσμα, δεν θελω κατι που να μοιαζει 'τελειο' αλλα να ειναι εντελως artificial, το φοβαμαι αυτο, ακομη και αισθητικα μιλωντας.
 
Μπλουζα