Πλάνο μεταμόσχευσης.

tasos33

Well-Known Member
Ήρθε η ώρα πλέον αυτό που σκέφτομαι καιρό να το κάνω πράξη και φυσικά θα ήθελα την γνώμη σας . Αν και έχω ένα πλάνο στο μυαλό μου θα ήθελα και την γνώμη σας ,το εκθέτω όσο πιο απλά μπορώ και συγκρατημένα αφου θεωρώ πως η δοτρια μου είναι απλά καλήκαλ. Προσεχώς όμως θα ακολουθήσουν κάποια consulation σε δύο τρεις κλινικές.

Σε μια από τις φωτό ,θα δείτε με χρώματα τον διαχωρισμό της ραφλας σε ζώνες με υπολογισμένη την έκταση. Πιστεύω πως τα νούμερα ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Η μέτρηση έγινε με μεζούρα ώστε να εφάπτεται στην καμπυλότητα του κρανίου.

ΠΛΑΝΟ ΜΕ 3500 graft ,περίπου

Στην πρώτη ζώνη με μήκος hairline 15- 16 εκ και βάθος 2 εκ υπάρχουν τα μμ μαλλιά περίπου 600 graft, αντί για 30 όμως θα υπολογίσω με 35 τ.εκ. Επομένως με τα 600 παλιά συν 1200 νέα έχουμε 1800 άρα θα είμαι στα 50+ gr/τ.εκ.

Στην επόμενη ζώνη των 40τ εκ με 40 graft να τοποθετηθούν 1600 συν οτι υπάρχει από τα ήδη μαμά μαλλιά ,κατα μέσο όρο 10gr αλλά πιο αδύναμα αλλά πιο δυνατά. Υπό κάποιες προϋποθέσεις και η δεύτερη ζώνη θα είναι περίπου στα 50 graft όσο θα στέκονται τουλάχιστον τα υπάρχοντα.

Επομένως 1200 και 1600=2800
και με τα υπόλοιπα 700-800 να καλύψω την τρίτη ζώνη των 30 τ.εκ με υψηλότερο λόγο ,αν είναι εφικτό,απ' ότι οι μπροστά ζώνες
και στη συνέχεια με μια δεύτερη μμ να κλείσω crown και κάποιες μικροδιορθωσεις που λογικά θα προκύψουν.



Παραθέτω μερικές βασικές πληροφορίες καθώς και φωτό οι οποίες έχουν τραβηχτεί με φλας και δίπλα σε φωτιστικό ,όπου κάνουν το πρόβλημα σαφώς πιο έντονο υπερτονίζοντας κυρίως το λευκό κρανιακο δέρμα.


1.Ηλικια 41 και ενας χρόνος ακριβώς με φίνα στα 3- 3.5 mg. Τίποτα άλλο.

2.Tα μαλλιά που βρίσκονται στην hairline , σε κάποια φωτό είναι σε κίτρινο κύκλο ,είναι από στριπ μμ του 2008 και αριθμούν περίπου 600 graft , 756 ήταν ο αριθμός που μου είχαν δώσει τότε.

3. Τα πλαϊνά και κυρίως το δεξί είναι αραιά (retro)? ,είναι κοντά και περασμένα με men perfect που έχει αρχίσει κ φεύγει . Retro,? Και χαμηλά στον αυχένα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20211013_160638.jpg
    IMG_20211013_160638.jpg
    351.6 KB · Προβολές: 172
  • IMG_20211013_160540.jpg
    IMG_20211013_160540.jpg
    331.1 KB · Προβολές: 164
  • IMG_20211013_160311.jpg
    IMG_20211013_160311.jpg
    311.5 KB · Προβολές: 160
  • IMG_20211013_160231.jpg
    IMG_20211013_160231.jpg
    357.5 KB · Προβολές: 155
  • IMG_20211013_160029.jpg
    IMG_20211013_160029.jpg
    316.3 KB · Προβολές: 146
  • IMG_20211013_155517.jpg
    IMG_20211013_155517.jpg
    322.2 KB · Προβολές: 144
  • IMG_20211013_155657.jpg
    IMG_20211013_155657.jpg
    257.7 KB · Προβολές: 161
  • Screenshot_2021-10-10-01-20-42-085_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-10-10-01-20-42-085_com.miui.gallery.jpg
    920.6 KB · Προβολές: 154

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Μέχρι τώρα δεν έχεις μιλήσει με κανέναν ? Ακριβής εκτίμηση απο οτι κατάλαβα της δότριας τώρα θα κάνεις για να δείς αν βγαίνει σωστά και η κάλυψη όπως τα έχεις υπολογίσει. Αν έχεις 600 graft σε 35cm2 , θα βρίσκεσαι στα 17g/cm2 άρα θα θες 33g εμφύτευση στην α ζώνη να φτάσεις το επιθυμητό. Τα peaks θέλουν μια μικρή ενίσχυση να διαγραφούν όμορφα. Πίσω δεν μπορώ να καταλάβω αν έχεις θέμα ή είναι απλά τα γατσόμαλλα που έχουμε όλοι και απλά είναι πιο μακριά.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Εσύ με μια 2ημερη των 4000+ καθάρισες με
Με εντυπωσιακό αποτελέσμα και αμα γουστάρεις πας για φουλ πύκνωση με μια 2 μμ μιας και δείχνει μπόμπα η δοτρια σου .....
 

tasos33

Well-Known Member
Εσύ με μια 2ημερη των 4000+ καθάρισες με
Με εντυπωσιακό αποτελέσμα και αμα γουστάρεις πας για φουλ πύκνωση με μια 2 μμ μιας και δείχνει μπόμπα η δοτρια σου .....
Γιώργο αυτό είναι το ιδανικό μια κ έξω, με φοβίζει όμως, είναι πολλά τα grafτ. Τωρα θα μου πεις τι 3500 που γράφω πιο πάνω τι 4000.
 

Harris_G

Well-Known Member
Για erdo ενα πεντοχιλιαρο εισαι με τη μια, να σου σκασει και μια φαπα στο σβερκο (οπως δινουμε στο κουρεμα) μεγειες και αντε σπιτι σου φιλαρακι.
 

Kostas97

Well-Known Member
Φαινεται πως υπαρχει retro ναι. Παρολα αυτα αν υπαρχουν ασπρες τριχες στο πλαι υπερτονιζεται.
Η πλαινη φωτο δειχνει οτι σου προσφερει αρκετα καλη καλυψη στο πλαι ηδη το μαλλι.
Επισης το crown παραμενει ψηλα και η δοτρια δειχνει δυνατη.
Τα δεδομενα δειχνουν οτι πας για δυνατο αποτελεσμα.
Καλες αποφασεις.
 

Mizerix

Active Member
Φίλε νομίζω για ένα καλό αποτέλεσμα είσαι για τουλάχιστον 5000g προφανώς σε 2 συνεδρίες για ευνόητους λόγους. Είσαι σε φιναστερίδη, έχεις καλή ηλικία, οπότε το μόνο που μένει είναι μια σοβαρή-ακριβής εκτίμηση της δότριας προκειμένου να ξέρεις ακριβώς πώς να κινηθείς αλλά και τί αποτέλεσμα να περιμένεις.
 

pagouras

Well-Known Member
Τασο πειδη ειμαι παρομοια περιπτωση μ εσενα στην τριχοπτωση , απο την χρηση φινας για ενα χρονο τι αποτελεσματα εχεις δει μεχρι στιγμης εισαι ικανοποιημενος? , εχω ξεκινησει εδω και 1 μηνα φινα περιπου και βλεπω τις τριχες πιο ζωντανες παρολο που ειναι αρκετα νωρις για ασφαλη συμπερασματα. παω για μμ σε 2 βδομαδες
 

Gianney

Well-Known Member
Καλό πλάνο, γέφυρες ψηλά πολύ θετικό αυτό.Τωρα ρετρό παίζεται δεν είμαι σίγουρος,και να έχεις θα σου κόψει λίγα μονοτριχα και διτριχα αλλά οκ αυτά εξάλλου θα τα έριχνες μπροστά για φυσικότητα αλλά ο ερντο θα σλπιταρει και θα σαι τζετ από μονοτριχα κυρίως
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Γιώργο αυτό είναι το ιδανικό μια κ έξω, με φοβίζει όμως, είναι πολλά τα grafτ. Τωρα θα μου πεις τι 3500 που γράφω πιο πάνω τι 4000.
Μια χαρά θα μείνει και η δοτρια μετά από 4000... Υποψιάζομαι ότι έχει εντομεταξυ πολύ δυνατή δοτρια και τρίχα .... Θα πετύχεις σούπερ κάλυψη στα ανάλογα χέρια φυσικά με την μια και δεν ξανά ασχολείσαι....έχεις ωραία αραίωση και γίνονται παπάδες....
 

giorgosv

Active Member
Ωραία περίπτωση για φοβερό αποτέλεσμα. Καθαρή ληπτρια περιοχη με σαφή όρια. Ιδανικά 4000-4500 μοσχευματα τα οποία εννοείται ότι τα έχεις. Με υψηλή φυτρωση θα είσαι περίπτωση για διαφήμιση.
Δεν νομίζω ότι πρέπει να σε φοβίζει ο αριθμός των μοσχευμάτων. Το έχουν κάνει πολλοί και όλα πήγαν μια χαρά. Και στην Ελλάδα έχουμε δει φοβερά αποτελέσματα σε διπλές συνεδρίες με ανάλογα μοσχεύματα.
Προχώρησε το και καλή επιτυχία.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ronaldo

Well-Known Member
Θες ένα γερό μπάζωμα από μοσχεύματα, γύρω στα 5000 για να καλύψεις και crown. Στα θετικά οι ψηλές σου γέφυρες (που πιθανόν να έχουν σταθεροποιηθεί λόγω φίνας ) και η σχεδόν καθαρή επιφάνεια, αρνητικό η retro στα πλάγια που όπως φαίνεται έχεις (εκτός αν μας ξεγελάει η άσπρη τρίχα).
 

vlafo

Well-Known Member
Τασο πειδη ειμαι παρομοια περιπτωση μ εσενα στην τριχοπτωση , απο την χρηση φινας για ενα χρονο τι αποτελεσματα εχεις δει μεχρι στιγμης εισαι ικανοποιημενος? , εχω ξεκινησει εδω και 1 μηνα φινα περιπου και βλεπω τις τριχες πιο ζωντανες παρολο που ειναι αρκετα νωρις για ασφαλη συμπερασματα. παω για μμ σε 2 βδομαδες
Προς τα που οδεύεις?
 

tasos33

Well-Known Member
Θες ένα γερό μπάζωμα από μοσχεύματα, γύρω στα 5000 για να καλύψεις και crown. Στα θετικά οι ψηλές σου γέφυρες (που πιθανόν να έχουν σταθεροποιηθεί λόγω φίνας ) και η σχεδόν καθαρή επιφάνεια, αρνητικό η retro στα πλάγια που όπως φαίνεται έχεις (εκτός αν μας ξεγελάει η άσπρη τρίχα).
Όπως το είπες μπάζωμα χαχαχχα.
ΟΙ γέφυρες έχουν ενισχυθεί με την φίνα, ξεκάθαρα
Η άσπρη τρίχα την κανεί πιο εντονη., όταν τα βαφώ είναι πολύ καλυτέρα.
 

Dimis90

Active Member
Μας βλέπω να πηγαίνουμε παρέα δηλαδή, σε 2 βδομάδες και εγώ! Επίσης και εγώ ξεκίνησα σχετικά με καθυστέρηση τη λήψη φινας, 1 μήνα και κάτι τώρα! Πρέπει να είμαστε και γείτονες από το nickname ;)
 

Gianney

Well-Known Member
Στα όσα υπολογίζεις καλό είναι να βάλεις ένα 15 % πάνω ,καθώς 95% πες η φύτρωση και να χάσεις και ένα 10% από transection άρα αν τα υπολόγισες 4000πχ βάλε 4500 εκτός αν έκανες ήδη τον υπολογισμό αυτο
 
Μπλουζα