Η ζωη με Covid-19

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συγνωμη αλλα δεν συμμερίζομαι τα περί τρένου. Βρισκόμαστε σταθερά κάτω από το μέσο όρο της ΕΕ. Συν ότι ανησυχώ πολύ, καθώς παραμένουμε ως γνωστόν τον άκρων, ότι μετά από ένα σημείο θα έχουμε εμβόλια αλλά όχι πρόθυμους να εμβολιαστούν. Αυτοί που σπεύδουν τώρα είναι οι εύκολοι, δεν ξέρω τι θα γίνει εκεί που πρέπει να πείσεις τον κόσμο. Και προσωπικά δεν έχω δει κάποια σοβαρή καμπάνια ενημέρωσης.

Η θέση αλλάζει διαρκώς, πριν 1 μήνα είμασταν πολύ πάνω από τον μέσο όρο. Χάσαμε λίγο χρόνο λόγω ορθόδοξου Πάσχα. Και εγώ έγραψα ότι το μόνο πρόβλημα μπορεί να είναι η απροθυμία ανθρώπων να εμβολιαστούν. Βέβαια το ευχάριστο είναι ότι οι πιό νέοι πάνε ευκολότερα να εμβολιαστούν από τους πιο ηλικιωμένους. Αν καθιερωθεί και ένα πράσινο διαβατήριο για ταξίδια (εκεί πάει) ή για να κάθεσαι μέσα στα μαγαζιά να είσαι εμβολιασμένος (όπως στο Ισραήλ) θεωρώ ότι θα υπάρξει κίνητρο. Ότι και να γίνει πάντως δεν θα υπάρξει πλέον πίεση στα νοσοκομεία. Αυτό έχει ξεπεραστεί.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Άκου τον Φαουτσι που είναι πιο σοβαρός και από τον Βασιλακόπουλο
[/QUO

Όλους τους ακούω (τους σοβαρούς). Την Γιαμαρέλου δεν ακούω. Αυτή δεν είπε ότι δεν κολλάει όποιος κοινωνήσει?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgie

Well-Known Member
Αν δουν μέχρι τέλη Ιούνη ότι έχει κολλήσει το πράγμα θα ψηφιστεί το πράσινο διαβατήριο και όλα καλά
Μπορούν να κάτσουν σπίτι αφού περνάνε ζάχαρη για πάντα !
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Σημασία έχει πόσοι κάνουν την 1η όχι και τις 2. Εγώ 14 μέρες μετά την 1η είχα πιάσει Ιgg 214 με όριο νόσησης το 50. Είχα δηλαδή ανοσία. Η 2η είναι θωράκιση για μακροχρόνια διάρκεια αφού σου προσθέτη και κυτταρική ανοσία . Στην Ελλάδα η πλειοψηφία των εμβολίων είναι Pfizer/Moderna. Το πρόβλημα με το Astra είναι για τις μεγαλύτερες ηλικίες (70+) γιατί εκεί έτσι και αλλιώς δεν δημιουργείς πολλά αντισώματα.
κ η τριτη δοση γιατι θα γινει? για χαβαλε? προφανως θα γινει η τριτη δοση για να καλυψει μεταλλαξεις που εχουν προκυψει και θα προκυψουν σιγουρα μεσα στο καλοκαιρι συν οτι αυτα τα 90κατι% προστασια δεν ειναι κατι που ισχυει για πολλους....50-60% σου παρεχουν κατα πλειοψηφια γι αυτο και γινονται συνεχως προσαρμογες και αλλαγες....ειναι λογικο κατα την αποψη μου βεβαια αυτο γιατι γινονται ολα τοσο βιαστικα....
 

crossfire

Well-Known Member
Έχω γνωστό που δέχεται να φοράει μάσκα για μια ζωή παντού αντί για το εμβόλιο. Το ανταλλαζε ευχαρίστως λέει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
κ η τριτη δοση γιατι θα γινει? για χαβαλε? προφανως θα γινει η τριτη δοση για να καλυψει μεταλλαξεις που εχουν προκυψει και θα προκυψουν σιγουρα μεσα στο καλοκαιρι συν οτι αυτα τα 90κατι% προστασια δεν ειναι κατι που ισχυει για πολλους....50-60% σου παρεχουν κατα πλειοψηφια γι αυτο και γινονται συνεχως προσαρμογες και αλλαγες....ειναι λογικο κατα την αποψη μου βεβαια αυτο γιατι γινονται ολα τοσο βιαστικα....

H τρίτη δόση μάλλον θα γίνει (δεν είναι σίγουρο) για να καλύψει τις μεταλλάξεις σε μεγαλύτερες ηλικίες. Η μητέρα μου με όριο Igg το 50 (για τον κανονικό ιο όχι για τις μεταλλάξεις) έχει 44 που είναι πολύ καλό για την ηλικία της (79) αλλά προφανώς δεν την καλύπτει πλήρως. Στις ηλικίες 60 και κάτω έχεις 100% (εκτός σπανίων περιπτώσεων που έχουν θέμα με το ανοσοποιητικό τους) προστασία, το 90% είναι ο μέσος όρος όλων των ηλικιών. Στα 70+ έχεις θέμα επάρκειας εμβολίου έναντι των μεταλάξεων.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
H τρίτη δόση μάλλον θα γίνει (δεν είναι σίγουρο) για να καλύψει τις μεταλλάξεις σε μεγαλύτερες ηλικίες. Η μητέρα μου με όριο Igg το 50 (για τον κανονικό ιο όχι για τις μεταλλάξεις) έχει 44 που είναι πολύ καλό για την ηλικία της (79) αλλά προφανώς δεν την καλύπτει πλήρως. Στις ηλικίες 60 και κάτω έχεις 100% (εκτός σπανίων περιπτώσεων που έχουν θέμα με το ανοσοποιητικό τους) προστασία, το 90% είναι ο μέσος όρος όλων των ηλικιών. Στα 70+ έχεις θέμα επάρκειας εμβολίου έναντι των μεταλάξεων.
εδω θα ειμαστε που μετα το καλικαιρι θα μας λες (και ολοι οι αλλοι) παω να κανω και την 3η δοση......
 

Hairsick

Active Member
Εμένα μ αρέσει η Λινού, πολύ δυνατή, ενώ δεν υπολογίζει από πολιτικές και τα λέει όπως είναι με τεκμηρίωση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προς το παρόν Γιώργο θυμάμαι ότι μου λέγατε ότι θα ήταν άθλος να ξεπεράσουμε τους 30.000 εμβολιασμούς την ημέρα και με βρίσκατε υπεραισιόδοξο για Σεπτέμβρη. Θα δεις που για να κάνεις την 3η δόση θα σου κάνουν πρώτα τεστ αντισωμάτων. Εννοείται ότι αν δεν έχεις επάρκεια (και για τις μεταλλάξεις) πρέπει να την κάνεις. Απλά είναι τα πράγματα δεν καταλαβαίνω πoιο είναι το πρόβλημα να την κάνεις αν την χρειάζεσαι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Προς το παρόν Γιώργο θυμάμαι ότι μου λέγατε ότι θα ήταν άθλος να ξεπεράσουμε τους 30.000 εμβολιασμούς την ημέρα και με βρίσκατε υπεραισιόδοξο για Σεπτέμβρη. Θα δεις που για να κάνεις την 3η δόση θα σου κάνουν πρώτα τεστ αντισωμάτων. Εννοείται ότι αν δεν έχεις επάρκεια (και για τις μεταλλάξεις) πρέπει να την κάνεις. Απλά είναι τα πράγματα δεν καταλαβαίνω πoιο είναι το πρόβλημα να την κάνεις αν την χρειάζεσαι.
Μα επιμένω προσωπικά ότι πριν από το Σεπτέμβρη δεν θα ξεμπλέξουμε ....θα δεις κωλοτουμπα μεγαλοπρεπή μέσα στο καλοκαίρι και πισωγυρισματα...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προς το παρόν βρίσκεσαι πίσω στο σκορ, για να δούμε αν θα ισοφαρήσεις :)
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Eγω πιστεύω θα καθιερωθεί κάθε χρόνο να κάνουμε ένα εμβόλιο επαναληπτικά.
 

Georgie

Well-Known Member
Δεν έχει την ίδια μεταδοτικότητα η γρίπη και είναι εποχιακή .
Επίσης δεν έχει τόσες επιπλοκές .
Οι ευπαθείς ομάδες και οι ηλικιωμένοι επιβάλεται να κάνουν και το εμβόλιο για γρίπη
 

Kostas97

Well-Known Member
Προσωπικα πιστευω αλλη μια χρονια θα εχουμε καποια ζορια. Ειδικα σε κλειστους χωρους..
Θεωρειται πώς απο Σεπτεβρη ολα θα γυρισουν οπως πριν τον κωρονοιο;;

Επισης φοβαμαι πως ολο και καποια μεταλλαξη θα εμφανιστει απο χωρες που δεν εχουν κανει εμβολιασμους η οποια θα δημιουργησει μια ανακατοσουρα. Δεν νομιζω να ξανα κολλησουν τα νοσοκομεια.
Αλλα π.χ. σχολεια και πανεπιστημια παλι θα κλεισουν καποιο διαστημα.
 

Georgie

Well-Known Member
Προσωπικα πιστευω αλλη μια χρονια θα εχουμε καποια ζορια. Ειδικα σε κλειστους χωρους..
Θεωρειται πώς απο Σεπτεβρη ολα θα γυρισουν οπως πριν τον κωρονοιο;;

Επισης φοβαμαι πως ολο και καποια μεταλλαξη θα εμφανιστει απο χωρες που δεν εχουν κανει εμβολιασμους η οποια θα δημιουργησει μια ανακατοσουρα. Δεν νομιζω να ξανα κολλησουν τα νοσοκομεια.
Αλλα π.χ. σχολεια και πανεπιστημια παλι θα κλεισουν καποιο διαστημα.
Δε ξανακλεινει τίποτα Κώστα .
Σταδιακά επιστροφή στη κανονικότητα .
 

Hairsick

Active Member
Θα ενσωματωθεί με της γρίπης για την ακρίβεια.....και κάθε χρόνο να υποθέσω έτρεχες να κάνεις της γρίπης ; Ρητορική η ερώτηση προς όλους .....
Με την γρίπη πέθαιναν 100 ετησίως, με αυτό το πράγμα την ημέρα και με λοκνταουν… Difference
 
Μπλουζα