Η ζωη με Covid-19

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Hairsick

Active Member
Βρήκα νωρίτερα ραντεβού και έκανα ΆστραΖενεκα σήμερα. Όχι τίποτα άλλο να εχουμε και μαξιλαράκι την ανάσταση μεθαύριο, αν κάτι πάει στραβά :p. Πάντως προς το παρόν δεν έχω παρενέργειες, όλα καλά.
CE1251ED-776D-4B40-AEF7-24D868EF0C5E.jpeg
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πρέπει να περάσουν 21 μέρες με το Astra για να αναπτύξεις αντισώματα. Μέχρι τότε είναι σαν να μην έκανες. Μην ξανοίγεσαι.
 

vlafo

Well-Known Member
Της Pfizer προτιμούσα αν και το συγκεκριμένο είναι το καλύτερο(95% αποτελεσματικότητα),αλλά γινότανε η σφαγή του Δράμαλη και δεν είχα χρόνο για χάσιμο.
Ήδη έχασα μια βδομάδα από τη στιγμή που μπήκα σε δευτερόλεπτα.
Αν δεν έχω τίποτα τρέμουλα και πυρετούς που είχε φίλος στη 2η δόση όλα καλά.:)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό είναι το μειονεκτημά του. Την "ακους" παραπάνω από την Pfizer στην δεύτερη δόση. Κατά τα άλλα είναι το ίδιο με την Pfizer (ελαφρώς καλύτερη αποτελεσματικότητα). Αν και στην ηλικία σου όλα είναι το ίδιο αποτελεσματικά.
 

bobby

Well-Known Member
Αυτό είναι το μειονεκτημά του. Την "ακους" παραπάνω από την Pfizer στην δεύτερη δόση. Κατά τα άλλα είναι το ίδιο με την Pfizer (ελαφρώς καλύτερη αποτελεσματικότητα). Αν και στην ηλικία σου όλα είναι το ίδιο αποτελεσματικά.
Καλησπέρα παιδιά! Επειδή πριν 9 μέρες έκανα την 2η δόση μοντέρνα, μόλις το κάνεις την «ακούς» για κανένα 24ωρο. Εγώ την έκανα 9 το πρωί και από το απόγευμα μέχρι το μεσημέρι της επόμενης ήμουν τέζα... Αυτό όμως είναι το φυσιολογικό γιατί ο οργανισμός αντιδρά.
 

vlafo

Well-Known Member
Ωραία νέα τέζα καλοκαιριάτικα για μια μέρα.
Κάτσε να αρχίζω να ψάχνω πάλι της Pfizer. :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλησπέρα παιδιά! Επειδή πριν 9 μέρες έκανα την 2η δόση μοντέρνα, μόλις το κάνεις την «ακούς» για κανένα 24ωρο. Εγώ την έκανα 9 το πρωί και από το απόγευμα μέχρι το μεσημέρι της επόμενης ήμουν τέζα... Αυτό όμως είναι το φυσιολογικό γιατί ο οργανισμός αντιδρά.

Είναι πιό ήπιο της pfizer σε σχέση της moderna (2η δόση). Το εύρος της αντίδρασης του οργανισμού έχει αποδειχτεί ότι δεν έχει σχέση με την ανάπτυξη των αντισωμάτων (σε αριθμό).
 

afanas#not

Active Member
Καλημέρα και Χριστός Ανέστη!
Χθες έκανα την πρώτη δόση του AstraZeneca, από το βράδυ έχω πυρετούς, πόνους κλπ, όλα σε φυσιολογικά και αναμενόμενα πλαίσια!
Καλή μας λευτεριά, ακόμα και στους «ξύπνιους» συνωμοσιολόγους!!! ;)
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Καλημέρα και Χριστός Ανέστη!
Χθες έκανα την πρώτη δόση του AstraZeneca, από το βράδυ έχω πυρετούς, πόνους κλπ, όλα σε φυσιολογικά και αναμενόμενα πλαίσια!
Καλή μας λευτεριά, ακόμα και στους «ξύπνιους» συνωμοσιολόγους!!! ;)
Ενταξει, για ενα 24ωρο θα εχεις μικρες παρενεργειες. Πιστευω πως μετα το περας του μικρου αυτου διαστηματος, θα επανελθεις στους κανονικους ρυθμους της ζωης!
Ο ιδιος αρνουμαι τον εμβολιασμο (συμβαδιζω τροπον τινα με τον υδατοσφαιριστη Γεωργιο που ακομα δε μου εχει αναφερει σε ποια ομαδα αγωνιζεται!) να σου πω την αληθεια και τον ορο ελευθερια τον δεχομαι μονο για την Επανασταση του 1821!
Οπως και να εχει, σου ευχομαι να υγιαινεις αλλα και να πετυχεις καθε σου προσωπικο στοχο (γενικα εννοω γραφοντας και οχι σε σχεση με τη διαδικασια του εμβολιασμου και αποκτησεως ανοσιας)
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ενταξει, για ενα 24ωρο θα εχεις μικρες παρενεργειες. Πιστευω πως μετα το περας του μικρου αυτου διαστηματος, θα επανελθεις στους κανονικους ρυθμους της ζωης!
Ο ιδιος αρνουμαι τον εμβολιασμο (συμβαδιζω τροπον τινα με τον υδατοσφαιριστη Γεωργιο που ακομα δε μου εχει αναφερει σε ποια ομαδα αγωνιζεται!) να σου πω την αληθεια και τον ορο ελευθερια τον δεχομαι μονο για την Επανασταση του 1821!
Οπως και να εχει, σου ευχομαι να υγιαινεις αλλα και να πετυχεις καθε σου προσωπικο στοχο (γενικα εννοω γραφοντας και οχι σε σχεση με τη διαδικασια του εμβολιασμου και αποκτησεως ανοσιας)
Δεν διαφωνώ με τον εμβολιασμό...σηκωτο πήγα τον πατέρα μου να κάνει το άστρα γιατί φοβόταν...το ίδιο και την μάνα μου ...εγώ λόγο επαγγέλματος θα το είχα κάνει μήνες τώρα και τις δύο δόσεις ....επιλέγω όμως να μην το κάνω και να αποκτήσω ανοσία μέσα από την φυσική διαδικασία....
 

Kostas97

Well-Known Member
Μεσα Σεπτεμβρίου ισχυρίζονται ότι θα τελειώσουν οι μάσκες;
Τι λέτε;;
Θεωρείται απίθανο νέο κύμα από Σεπτέμβριο μεταλλαγμένο;ή και χειμώνα
καθως οι μεταλλάξεις δεν εξαρτώνται μονο από την Ελλάδα αλλα από το σύνολο εμβολιασμών να στον κόσμο.
 

Georgie

Well-Known Member
Δεν διαφωνώ με τον εμβολιασμό...σηκωτο πήγα τον πατέρα μου να κάνει το άστρα γιατί φοβόταν...το ίδιο και την μάνα μου ...εγώ λόγο επαγγέλματος θα το είχα κάνει μήνες τώρα και τις δύο δόσεις ....επιλέγω όμως να μην το κάνω και να αποκτήσω ανοσία μέσα από την φυσική διαδικασία....
Ευτυχώς που αυτοί που "επιλέγουν" να μη το κανουν ειναι μια μειοψηφία .
Αλλιώς θα γερνουσαμε στη καραντίνα χρεωκοπημένοι και θα κράζαμε την εκάστοτε κυβέρνηση που δεν εχει κανει άλλες 5000 ΜΕΘ !
Κλαίγοντας παράλληλα χιλιάδες θύματα καθώς θα μοιράζαμε τον Ιο μεχρι να χτιστει η ανοσία με φυσική διαδικασία .
Λες και μιλάμε για φιναστεριδη !
Sorry ρε φίλε
Μου εισαι συμπαθής, αλλα δε μπορω να ακούω τέτοια πράγματα ειδικα απο νέους Ανθρώπους .
 

Georgie

Well-Known Member
Μεσα Σεπτεμβρίου ισχυρίζονται ότι θα τελειώσουν οι μάσκες;
Τι λέτε;;
Θεωρείται απίθανο νέο κύμα από Σεπτέμβριο μεταλλαγμένο;ή και χειμώνα
καθως οι μεταλλάξεις δεν εξαρτώνται μονο από την Ελλάδα αλλα από το σύνολο εμβολιασμών να στον κόσμο.
Εξαιρετικα απίθανο απ´οτι αναφέρεται
Οι μεταλλάξεις το πιθανότερο ειναι να αποδυναμώσουν τον Ιο .
Plus οτι εκτός απο τα εμβόλια και την ήδη χτισμένη για τοτε ανοσία θα εχουμε και φάρμακα αντιμετώπισης επιπλοκών που δε θα πιέζει πια τα συστήματά υγείας του κοσμου .
 
Μπλουζα