Κόστος μεταμόσχευσης μαλλιών μεταξύ κλινικών

jhack11

Verified MM member
Γεια στο γκρουπ! Είμαι νέο μέλος και ήθελα να πω ότι έχω βρει τις πληροφορίες σε αυτό το φόρουμ εξαιρετικά χρήσιμες. Σας ευχαριστώ για αυτή την εξαιρετική πρωτοβουλία. Ήθελα να ρωτήσω τα διάφορα μέλη αν η μεγάλη διαφορά στο κόστος μεταξύ κλινικών είναι κάτι το σύνηθες. Έχω επικοινωνήσει με κλινικές που έχουν αναφερθεί σε αυτό το φόρουμ (όπως και σε άλλες) τόσο στην Αθήνα όσο και στη Θεσσαλονίκη και για το ίδιο περιστατικό και έχω διαπιστώσει μεγάλες διαφορές στην τιμή. Με μία μέση τιμή γύρω στις €5000, ελάχιστη στα €4000 και μέγιστη κάπου στο διπλάσιο της μέσης τιμής. Γενικά οι κλινικές στην Αθήνα δίνουν πολύ διαφορετικές τιμές από Θεσσαλονίκη; Υπάρχουν κλινικές που χρεώνουν παραπάνω για το ίδιο περιστατικό γιατί ίσως προσφέρουν καλύτερη υπηρεσία; Θα ήθελα να καταλάβω καλύτερα αν αυτό είναι κάτι το συνηθισμένο ή συνέβη σε μένα μεμονωμένα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
Γεια στο γκρουπ! Είμαι νέο μέλος και ήθελα να πω ότι έχω βρει τις πληροφορίες σε αυτό το φόρουμ εξαιρετικά χρήσιμες. Σας ευχαριστώ για αυτή την εξαιρετική πρωτοβουλία. Ήθελα να ρωτήσω τα διάφορα μέλη αν η μεγάλη διαφορά στο κόστος μεταξύ κλινικών είναι κάτι το σύνηθες. Έχω επικοινωνήσει με κλινικές που έχουν αναφερθεί σε αυτό το φόρουμ (όπως και σε άλλες) τόσο στην Αθήνα όσο και στη Θεσσαλονίκη και για το ίδιο περιστατικό και έχω διαπιστώσει μεγάλες διαφορές στην τιμή. Με μία μέση τιμή γύρω στις €5000, ελάχιστη στα €4000 και μέγιστη κάπου στο διπλάσιο της μέσης τιμής. Γενικά οι κλινικές στην Αθήνα δίνουν πολύ διαφορετικές τιμές από Θεσσαλονίκη; Υπάρχουν κλινικές που χρεώνουν παραπάνω για το ίδιο περιστατικό γιατί ίσως προσφέρουν καλύτερη υπηρεσία; Θα ήθελα να καταλάβω καλύτερα αν αυτό είναι κάτι το συνηθισμένο ή συνέβη σε μένα μεμονωμένα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλησπερα φιλε για ποσα μοσχεύματα μιλας;
Συνήθως ζητάνε απο 2500 εως 3000 ευρω για μια μονοήμερη συνεδρία, και απο 4000 ευρω και πανω για μια διήμερη. Για ελλαδα μεχρι 1.5 ευρω το graft αξιζει να δωσεις..αλλιως αν θες να διαθέσεις περισσότερα τοτε η Κύπρος είναι μονόδρομος με 1.6 ευρω το graft. Το αυξημένο κοστος δεν σημαινει καλύτερες υπηρεσίες απαραίτητα, απλα ποντάρουν οτι δεν ειναι ενημερωμένος ο πελάτης και κοιτάνε πως θα του αρπάξουν περισσότερα για μεγιστοποίηση του κέρδους της επιχείρησης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nik.Mos

Well-Known Member
Γεια στο γκρουπ! Είμαι νέο μέλος και ήθελα να πω ότι έχω βρει τις πληροφορίες σε αυτό το φόρουμ εξαιρετικά χρήσιμες. Σας ευχαριστώ για αυτή την εξαιρετική πρωτοβουλία. Ήθελα να ρωτήσω τα διάφορα μέλη αν η μεγάλη διαφορά στο κόστος μεταξύ κλινικών είναι κάτι το σύνηθες. Έχω επικοινωνήσει με κλινικές που έχουν αναφερθεί σε αυτό το φόρουμ (όπως και σε άλλες) τόσο στην Αθήνα όσο και στη Θεσσαλονίκη και για το ίδιο περιστατικό και έχω διαπιστώσει μεγάλες διαφορές στην τιμή. Με μία μέση τιμή γύρω στις €5000, ελάχιστη στα €4000 και μέγιστη κάπου στο διπλάσιο της μέσης τιμής. Γενικά οι κλινικές στην Αθήνα δίνουν πολύ διαφορετικές τιμές από Θεσσαλονίκη; Υπάρχουν κλινικές που χρεώνουν παραπάνω για το ίδιο περιστατικό γιατί ίσως προσφέρουν καλύτερη υπηρεσία; Θα ήθελα να καταλάβω καλύτερα αν αυτό είναι κάτι το συνηθισμένο ή συνέβη σε μένα μεμονωμένα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Γενικα καλο ειναι στον τομεα των μεταμοσχευσεων να μην αφηνουμε τον παραγοντα τιμη να καθοριζει τις επιλογες μας,δυσκολοι καιροι το κατανοω αλλα να εισαι προσεκτικος.Σαν καινουριο μελος του φορουμ αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να το ξεψαχνισεις μεχρι το μεδουλι,να δεις δουλειες και μεταμοσχευσεις μελων στην ενοτητα μεταμοσχευσεων και γενικα να διαβασεις οσο περισσοτερο μπορεις,,η γνωση ειναι δυναμη και εδω μεσα η γνωση παρεχεται σε ολους,αξιοποιησε την για το δικο σου οφελος.
Θελεις να ανεβασεις φωτογραφια να δουμε την κατασταση σου και τι προβλημα αντιμετωπιζεις;
 

jhack11

Verified MM member
Γενικα καλο ειναι στον τομεα των μεταμοσχευσεων να μην αφηνουμε τον παραγοντα τιμη να καθοριζει τις επιλογες μας,δυσκολοι καιροι το κατανοω αλλα να εισαι προσεκτικος.Σαν καινουριο μελος του φορουμ αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να το ξεψαχνισεις μεχρι το μεδουλι,να δεις δουλειες και μεταμοσχευσεις μελων στην ενοτητα μεταμοσχευσεων και γενικα να διαβασεις οσο περισσοτερο μπορεις,,η γνωση ειναι δυναμη και εδω μεσα η γνωση παρεχεται σε ολους,αξιοποιησε την για το δικο σου οφελος.
Θελεις να ανεβασεις φωτογραφια να δουμε την κατασταση σου και τι προβλημα αντιμετωπιζεις;

Νίκ σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Θα ανέβαζα ευχαρίστως αλλά επειδή έχω στείλει κάποιες φωτογραφίες σε κλινικές που συμμετέχουν στο φόρουμ δε θα ήθελα να στοχοποιηθώ. Χρειάζομαι γύρω στα 4000 grafts βάσει των όσων μου είπαν μέχρι στιγμής και έχω λάβει κόστος που κυμαίνεται από €1.3/graft σε €2.3/graft!! Όπως λες και συ οι καιροί είναι δύσκολοι αλλά για ένα τετοιο ζήτημα δε θα πρέπει να βάζουμε το κόστος ως προτεραιότητα. Μου έκανε ομως ιδιαίτερη (αλγεινή) εντύπωση το τόσο μεγάλο εύρος στην τιμή. Είναι περίπου στο 100% από τη μία τιμή στην άλλη. Με έκανε να αναρωτηθώ αν πραγματικά υπάρχει τόση μεγάλη διαφορά στην ποιότητα υπηρεσιών ή έγινε κάποια προσπάθεια μεγιστοποίησης του κέρδους (όπως είπε και ο manly_Man πιο πάνω).
 

manly_Man

Well-Known Member
Με έκανε να αναρωτηθώ αν πραγματικά υπάρχει τόση μεγάλη διαφορά στην ποιότητα υπηρεσιών ή έγινε κάποια προσπάθεια μεγιστοποίησης του κέρδους (όπως είπε και ο manly_Man πιο πάνω).
Ρε φιλε αν σε εκανε να αναρωτηθεις αν υπάρχει διαφορα στις υπηρεσιες, απλα διαβασε, δες αποτελεσματα και συγκρινε...τι πιο απλο;;;; μη περιμένεις να σου πει καποιος που να πας.. δες και τα αποτελέσματα της HDC που χρεωνει 1.6 και μετα συγκρινε με οποια κλινικη σου είπε 2.3 εδω στην Ελλάδα και κρινε ποιος δινει καλύτερες "υπηρεσίες" απο τους 2.
 

piros75

Well-Known Member
Ρε φιλε αν σε εκανε να αναρωτηθεις αν υπάρχει διαφορα στις υπηρεσιες, απλα διαβασε, δες αποτελεσματα και συγκρινε...τι πιο απλο;;;; μη περιμένεις να σου πει καποιος που να πας.. δες και τα αποτελέσματα της HDC που χρεωνει 1.6 και μετα συγκρινε με οποια κλινικη σου είπε 2.3 εδω στην Ελλάδα και κρινε ποιος δινει καλύτερες "υπηρεσίες" απο τους 2.
Καλά δεν χρειάζεται να του την πέφτουμε του ανθρώπου. Είμαι σίγουρος ότι αυτό που λες θα το έκανε ούτως ή άλλως...
 

gerassis

Well-Known Member
Το αυξημένο κόστος δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα. Η μεταμόσχευση μαλλιών ειναι Ιατρική πράξη και σημασία έχει μόνο ο γιατρός και η ομαδα του. Απο τις ικανότητες τους κυρίως εξαρτάται η υψηλή η χαμηλή φύτρωση της επέμβασης.
Βέβαια υπάρχουν και άλλοι παράγοντες οπως η ποιότητα της ρίζας, η κατεύθυνση της μέσα στο δέρμα, αν η τρίχα σου ειναι χοντρή και σγουρη η λεπτή και ίσια (μαλλιων οι κατω είναι σγουρες) καθως και το ποσοστό των πολυτριχων που θα σου πάρουν. Διάβασε εδω μεσα και σύγκρινε αποτελέσματα και τιμές. Εγω πχ την έβγαλα με 1€ ανα graft πανω-κατω και έμεινα ευχαριστημένος. Άλλος πλήρωσε 2.5€ και απογοητευτηκε. Οπότε η τιμή έρχεται σε 2η μοίρα. Διάβασε, διαβασε πολύ
 
Μπλουζα