Vlafo. FUE, 4158g, 09-10/01/2021

aeratos28

Just aeratos
Τι τους πέρασες όλους,σαν κάποιους με εκπροσώπους που αφιερώνουν 20 στις 24 ώρες και ξεψαχνιζουν κάθε ποστ?δεν είναι όλοι έτσι..απορώ σε άλλο νήμα θα γινόταν τέτοια υπεραναλυση άραγε?μάλλον όχι,γιατί δεν έχω δει κάτι..αν υπάρχει παρακαλώ ενημερώστε με...
vlafo η κλινικη π λογικα μιλησες αυτες τις μερες αλλα κ η κλινικη π λογικα παρακολουθει το νημα σουυ εχει πει τπτ;;; ρωτησες τι εχει γινει κ στο φορουμ τα νούμερα ειναι αλλα;;;;γιατι τα πραγματα μπορουν να γινουν παααρα πολυ σοβαρα για την κλινικη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιατί το λες αυτό και στον Aldo δεν έγιναν τα ίδια, μετρήσεις, κλπ? Και μάλιστα το παιδί είναι Αγγλία. Εδώ μιλάμε για τον vlafo που μένει και Αθήνα. Εξάλλου η κουβέντα γίνεται και αναλύεται περαιτέρω γιατί δεν κουμπώνουν τα νούμερα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Τι τους πέρασες όλους,σαν κάποιους με εκπροσώπους που αφιερώνουν 20 στις 24 ώρες και ξεψαχνιζουν κάθε ποστ?δεν είναι όλοι έτσι..απορώ σε άλλο νήμα θα γινόταν τέτοια υπεραναλυση άραγε?μάλλον όχι,γιατί δεν έχω δει κάτι..αν υπάρχει παρακαλώ ενημερώστε με...
Είναι τιμητικο πάντως για τον γιατρό να μπαίνουν όλοι να τον ξεψαχνιζουν όσο δεν έψαξαν κανέναν ποτέ σε κανένα νήμα .....από τον cvial μέχρι το πιο απλό μέλος ...μακάρι να σχολιάσει και ο Πάνος ....από το τεχνικο κομμάτι μέχρι το μπενταντιν και αν πήρε κολατσιό στο διάλειμμα ι ασθενής !....αυτό σημαίνει και πόσο ξεχωρίζει στην αγορά ....
 

aeratos28

Just aeratos
Εγώ συμφωνώ με το ξεψαχνισμα ,100%...
Το θέμα είναι το ίδιο να γίνεται ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,χωρίς διαμαρτυρίες..και να μην θεωρούνται ως εμπάθεια τέτοιου είδους αναλύσεις..εδώ όπως όλοι βλέπουμε τπτ δεν θεωρείται εμπάθεια και γι'αυτό είχα πει πριν πολλές σελίδες μπράβο στον vlafo..γιατί από μόνος του κάνει και αυτός αυτές τις μετρήσεις..γιατί για αυτό είναι το φόρουμ .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι τιμητικο πάντως για τον γιατρό να μπαίνουν όλοι να τον ξεψαχνιζουν όσο δεν έψαξαν κανέναν ποτέ σε κανένα νήμα .....από τον cvial μέχρι το πιο απλό μέλος ...μακάρι να σχολιάσει και ο Πάνος ....από το τεχνικο κομμάτι μέχρι το μπενταντιν και αν πήρε κολατσιό στο διάλειμμα ι ασθενής !....αυτό σημαίνει και πόσο ξεχωρίζει στην αγορά ....

Ξεχωρίζει λόγω τιμής καταρχήν Γιώργο. Κακά τα ψέματα για την μεγάλη μάζα η τιμή είναι μια πολύ καθοριστική παράμετρος. Από εκεί και πέρα σε συνδυασμό με καλά αποτελέσματα έχει ένα εξαιρετικό value for money. Μέχρι τώρα δεν είχαμε πολλά δεδομένα από περιστατικά για να τον αξιολογήσουμε. Λίγες φώτο καθόλου στοιχεία σχεδόν τίποτα. Εδώ τώρα είναι η χρυσή ευκαιρεία γιατί ο vlafo είναι υπερ της ανάλυσης οπότε είναι μοναδική ευκαιρία.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ συμφωνώ με το ξεψαχνισμα ,100%...
Το θέμα είναι το ίδιο να γίνεται ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,χωρίς διαμαρτυρίες..και να μην θεωρούνται ως εμπάθεια τέτοιου είδους αναλύσεις..εδώ όπως όλοι βλέπουμε τπτ δεν θεωρείται εμπάθεια και γι'αυτό είχα πει πριν πολλές σελίδες μπράβο στον vlafo..γιατί από μόνος του κάνει και αυτός αυτές τις μετρήσεις..γιατί για αυτό είναι το φόρουμ .

Είναι και θέμα του μέλους να θέλει να το κάνει. It takes two for a tango. Και ο Vlafo αλλά και ο Aldo είναι τέτοιες περιπτώσεις. Άλλοι δεν ασχολούνται ή δεν θέλουν.
 

aeratos28

Just aeratos
Είναι και η τιμή αλλά πέραν αυτής εδώ βλέπουμε cvial μια δουλειά αντίστοιχη κορυφαίων ονομάτων εξωτερικού .βλέπουμε πυκνότητες 50+ ,σχεδιασμό απόλυτο φυσικό και πολλά άλλα..εδώ η τιμή σε αυτές τις δουλειές πάει δευτερότριτη..από Έλληνα γιατρό μέχρι στιγμής στο φόρουμ τέτοια δουλειά εγώ προσωπικά δεν έχω ξαναδεί.
 

manly_Man

Well-Known Member
Εγώ συμφωνώ με το ξεψαχνισμα ,100%...
Το θέμα είναι το ίδιο να γίνεται ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,χωρίς διαμαρτυρίες..και να μην θεωρούνται ως εμπάθεια τέτοιου είδους αναλύσεις..εδώ όπως όλοι βλέπουμε τπτ δεν θεωρείται εμπάθεια και γι'αυτό είχα πει πριν πολλές σελίδες μπράβο στον vlafo..γιατί από μόνος του κάνει και αυτός αυτές τις μετρήσεις..γιατί για αυτό είναι το φόρουμ .
Πες τα ρε φιλε...μερικοι που κανουν παρουσιασεις (μελη ή κλινικες) δεν σηκωνουν μυγα στο σπαθι τους...Αν τολμησεις και πεις ή ζητησεις να κανουν κατι που δεν τους αρεσει, αρχιζουν και σου κανουν επιθεση και σε κατηγορουν για εμπαθεια...Ουσιαστικα δεν θελουν αναλυση αλλα μονο θετικα σχολια αλλιως επιθεση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι και η τιμή αλλά πέραν αυτής εδώ βλέπουμε cvial μια δουλειά αντίστοιχη κορυφαίων ονομάτων εξωτερικού .βλέπουμε πυκνότητες 50+ ,σχεδιασμό απόλυτο φυσικό και πολλά άλλα..εδώ η τιμή σε αυτές τις δουλειές πάει δευτερότριτη..από Έλληνα γιατρό μέχρι στιγμής στο φόρουμ τέτοια δουλειά εγώ προσωπικά δεν έχω ξαναδεί.

Για την τόλμη να μπουν αρκετά graft σε αυτή την περιοχή θα συμφωνήσω. Για τις πυκνότητες 50+ θα μου επιτρέψεις να εκφραστώ με βεβαιότητα μεθαύριο, μέχρι στιγμής ένα 46g μπορώ να πω με σιγουριά από μια μέτρηση με scrub. Τον απόλυτο φυσικό σχεδιασμό δεν καταλαβαίνω πως τον εννοείς. Αν ρίξεις μια ματιά στην hairline (το τελευταίο μου πόστ) υπάρχουν μπροστά μπροστά αρκετά 2τριχα και κάποια 3τριχα. Αν είναι κάποια μεμονωμένα δεν θεωρώ ότι παίζουν ρόλο στην φυσικότητα αλλά θα εξετάσω όλη την hairline αύριο που θα έρθει ο Vlafo. Εν τω μεταξύ έχω ένα σοβαρό έλλειμα graft που δεν κουμπώνει με τίποτα και μετά την τελευταία μου ανάλυση έχει μεγαλώσει.

Το τι λένε και κάνουν οι κλινικές ποσώς με ενδιαφέρει. Ακόμα και αν είμαστε ευγενικοί αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μετράμε και δεν θα παραθέτουμε στοιχεία. Όπως έκανα στον Aldo που ήρθε από εδώ έτσι έκανα και με τον Vlafo και φυσικά όποιον άλλο θέλει και είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση.
 

vlafo

Well-Known Member
Είναι τιμητικο πάντως για τον γιατρό να μπαίνουν όλοι να τον ξεψαχνιζουν όσο δεν έψαξαν κανέναν ποτέ σε κανένα νήμα .....από τον cvial μέχρι το πιο απλό μέλος ...μακάρι να σχολιάσει και ο Πάνος ....από το τεχνικο κομμάτι μέχρι το μπενταντιν και αν πήρε κολατσιό στο διάλειμμα ι ασθενής !....αυτό σημαίνει και πόσο ξεχωρίζει στην αγορά ....
Όχι μόνο κολατσιό αλλά και κοκκινιστό κοτόπουλο το μεσημεριανό.
 

aeratos28

Just aeratos
Εγώ δεν το βλέπω τόλμη γιατί για να του κάνει αυτή τη δουλειά θεωρώ πως την έχει ξανακάνει πάλι.ρισκο να πήρε ειδικά με vlafo δεν νομίζω.απο εκεί και πέρα για δίτριχα τρίτριχα που λες ομολογώ πως δεν το έχω προσέξει και τώρα που το είπες θα το έχω στο νου μου να δω την εξέλιξη και καλό θα ήταν να μάθουμε και το γιατί έγινε χρήση αυτών των grafts στη hairline.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Ξεχωρίζει λόγω τιμής καταρχήν Γιώργο. Κακά τα ψέματα για την μεγάλη μάζα η τιμή είναι μια πολύ καθοριστική παράμετρος. Από εκεί και πέρα σε συνδυασμό με καλά αποτελέσματα έχει ένα εξαιρετικό value for money. Μέχρι τώρα δεν είχαμε πολλά δεδομένα από περιστατικά για να τον αξιολογήσουμε. Λίγες φώτο καθόλου στοιχεία σχεδόν τίποτα. Εδώ τώρα είναι η χρυσή ευκαιρεία γιατί ο vlafo είναι υπερ της ανάλυσης οπότε είναι μοναδική ευκαιρία.
Συμφωνώ...και περιμενώ πρώτα ο Θεός το τελικό πόρισμα σου και το ταμείο που θα κάνεις σε κανένα 7μηνο 8μηνο...
 

aeratos28

Just aeratos
Cvial τώρα πρόσεξα αυτό για τον aldo..δεν το είχα δει..προφανώς και ο φίλος aldo καλώς έκανε και έδειξε την επέμβαση με αριθμούς.αλλα τώρα μη συγκρίνουμε περιστατικά..κενό σημείο του aldo ,διπλή έκταση με τα 2/3 των μοσχευματων.δεν χρειάζεται και πολύ ανάλυση..επίσης απλή δουλειά την θεωρώ του aldo .εδώ έχουμε δύσκολο περιστατικό στον vlafo το οποίο δεν ανέλαβε να πραγματοποιήσει η κλινική του εκπροσώπου..
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Είναι και η τιμή αλλά πέραν αυτής εδώ βλέπουμε cvial μια δουλειά αντίστοιχη κορυφαίων ονομάτων εξωτερικού .βλέπουμε πυκνότητες 50+ ,σχεδιασμό απόλυτο φυσικό και πολλά άλλα..εδώ η τιμή σε αυτές τις δουλειές πάει δευτερότριτη..από Έλληνα γιατρό μέχρι στιγμής στο φόρουμ τέτοια δουλειά εγώ προσωπικά δεν έχω ξαναδεί.
Παιδιά παιδιά.,... δεν έχετε καταλάβει και συνειδητοποιείσει ήδη κάτι ....όσοι σχολιάζουν είτε δείχνουν εμπάθεια είτε όχι ...ανεξαρτήτως αν τον βλέπουν με καλό μάτι η όχι τον γιατρό αυτόματα και αυθόρμητα τον Συγκρίνουν με Ισπανούς κατά κύριο λόγο... παρατήρησε το ...αβίαστα και χωρίς καμία κατεύθυνση όλοι βάζουν σαν μέτρο σύγκρισης τοπ του εξωτερικού ...αυτό λέει κάτι ....δεν το είδαμε σε κανένα άλλο περιστατικό άλλων γιατρών ....
 

tol

Well-Known Member
Αν ήταν μικρή η διαφορά θα είχες δίκιο. Είναι δύσκολο να είσαι ακριβής όταν μιλάμε για 200-300g πάνω κάτω στα 4168. Εδώ όμως δεν είναι έτσι. Ορθώς ο Tol πιο πάνω λέει ότι στην περιοχή υπήρχαν και πάρα πολλά μαμίσια. Ειδικά στο κέντρο και στις δύο άκρες πάνω η περιοχή έχει καλή πυκνότητα. Εκεί λοιπόν είναι ζήτημα αν μπορούν να μπουν 30g (ίσως λέω και πολλά). Αν λοιπόν μετρήσω στην εντελώς άδεια περιοχή 50g, η μέση πυκνότητα δεν είναι 50g αλλά το (30g x εμβαδά πύκνωσης + 50g x εμβαδά κενού) / 65. Με βάση των υπολογισμό μαμίσιας/συνολική περιοχή (δες παρακάτω), έχουμε 30g x (65cm2 x 0.5) + 50g x (65cm2 x 0.5) = 975 + 1625 ~ 2600g ή 40g/cm2. Προσωπικά αυτό θεωρώ ότι με βάση της μετρήσεις είναι και το ανώτατο πλαφόν που μπορεί να έχει μπει. Αν φυσικά η περιοχή είναι 65cm2.

Υπολογισμός μαμίσιας/συνολικής περιοχής. Παρακάτω έχω κυκλώσει με μπλε την συνολική περιοχή και με κίτρινο την περιοχή που υπήρχαν μαμίσια. Δεν μπορώ να υπολογίσω κατευθείαν τα εμβαδά γιατί δεν έχω reference μήκους αλλά μπορώ να υπολογίσω την αναλογία. Η αναλογία λοιπόν είναι 74726/122748=60%. Δηλαδή το 60% της περιοχής που καλύφθηκε έχει μαμίσια graft. Θεωρώντας ότι οι άδειες περιοχές είναι στα πλάγια και εκεί έχω υποεκτίμηση της περιοχής λόγω καμπυλότητας θα κάνω το 60%, 50% δηλαδή το μισό ήταν άδειο και το άλλο μισό είχε μαμίσια. Αυτή νομίζω ότι είναι μια ρεαλιστική αποτίμηση της αναλογίας.
Προβολή συνημμένου 31040

Φιλε Cvial, ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ φωτογραφια χρησιμοποιεις για τις μετρησεις.

Αν ηταν αυτη η φωτογραφια, τοτε θα μιλαγαμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ αποκλιση που θα ισοδυναμουσε με "ληστεια του αιωνα".

Αν ηταν αυτη η ληπτρια θα υπηρχε τεραστιο ζητημα ηθικης για τον γιατρο και την κλινικη. Θα ελειπαν πανω απο 1000 grafts που δε θα μπορουσαν να δικαιολογηθουν.

Για να γινω πιο συγκεκριμενος...η ληπτρια που φαινεται στη φωτογραφια που χρησιμοποιεις εσυ Cvial, σε καμια περιπτωση δεν υπερβαινει τα 60 cm2. Προσωπικη αποψη...ειναι περιπου 55 cm2.

Συμφωνα με τις προσωπικες μου εκτιμησεις, ειναι μια περιοχη με 3500 μεταμοσχευμενα grafts + 1200 μαμισια grafts.

Κανοντας τη διαιρεση

4700/55 = 85 grafts ανα cm2

Τετοιες πυκνοτητες ουτε ο ΘΕΟΣ ο ιδιος δεν τις επιτυγχανει!!!

Η συγκεκριμενη, λοιπον, φωτογραφια που χρησιμοποιεις, φιλε Cvial, ειναι εσφαλμενη. Οπως εγραψε ο φιλος vlafo, αυτη ειναι η φωτογραφια του ΑΡΧΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ (δες, φιλε Cvial, στην πεμπτη σελιδα του νηματος) δεν ειναι η ΤΕΛΙΚΗ φωτογραφια.

Η πραγματικη φωτογραφια που πρεπει να γινουν οι σωστες μετρησεις, ειναι αυτη που ποσταρω παρακατω.

Screenshot_20210119-153738.png



Screenshot_20210119-154105.png



Οπως βλεπετε, φιλοι μου, η διαφορα στην εκταση της ληπτριας στις δυο φωτογραφιες ειναι εμφανης.

Παλι προσωπικη αποψη...απο τα 55 cm2 της πρωτης φωτογραφιας ανεβαινουμε στα 70 cm2 της φωτογραφιας που απεικονιζει πιστα την μεταμοσχευση.

Τωρα τα πραγματα ειναι λιγο πιο λογικα. Τωρα οι πυκνοτητες πεφτουν στα 65 grafts ανα cm2. Παλι, ομως, εξακολουθουν οι πυκνοτητες να ειναι υπερβολικες...

Παλι δε βγαινουν τα νουμερα...

Ελπιζω αυριο στη συναντηση σας να γινουν ακριβεις μετρησεις και να ξεκαθαριστουν αμφιλεγομενες πτυχες του θεματος.
 

vagosx

Well-Known Member
Η αποψη μου είναι ότι πάνω από 60 βαριά 65cm2 η επιφάνεια δεν είναι ούτε με σφαίρες, αλλά λίγη σημασία έχει, γιατί οι πυκνοτητες είναι σίγουρα κοντα στα 50grafts που σημαίνει ότι το αποτέλεσμα εαν έχει την ανάλογη φυτρωση θα είναι σούπερ, άλλωστε το 50 είναι το golden standard όλων των μεγάλων κλινικών του εξωτερικου, καμμία δεν πάει παραπάνω.

Βέβαια μου κάνει εντύπωση η πολυανάλυση και το ξεψαχνισμα του συγκεκριμένου περιστατικού, δεδομενου ότι εδώ και ένα εξάμηνο που ανέβαιναν δεκαδες περιστατικά από άλλες κλινικες η ανάλυση απο τους πρωτοκλασάτους στις παρουσιάσεις αυτες ήταν εξ απαλών ονύχων, δια γυμνού οφθαλμού και πολυ εξ αποστάσεως ενώ εδώ βλεπω έχουν βάλει κάτω όλα τα μικροσκόπια, μόνο test covid δεν του έχουν κάνει, μακάρι να είχαν κουραστεί και τώρα να τους ήρθε ξανά η όρεξη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Cvial τώρα πρόσεξα αυτό για τον aldo..δεν το είχα δει..προφανώς και ο φίλος aldo καλώς έκανε και έδειξε την επέμβαση με αριθμούς.αλλα τώρα μη συγκρίνουμε περιστατικά..κενό σημείο του aldo ,διπλή έκταση με τα 2/3 των μοσχευματων.δεν χρειάζεται και πολύ ανάλυση..επίσης απλή δουλειά την θεωρώ του aldo .εδώ έχουμε δύσκολο περιστατικό στον vlafo το οποίο δεν ανέλαβε να πραγματοποιήσει η κλινική του εκπροσώπου..

Αερατε, εγώ δεν μπαίνω στο παιχνίδι Αναστασάκη/Τιρκάλα που βλέπω ότι είναι της μόδας. Απλά σου ανέφερα τον Aldo για να καταλάβεις ότι οι μετρήσεις γίνονται ανεξάρτητα κλινικής ανάλογα με την προθυμία κάθε μέλους να συνεργαστεί. Κάθε περιστατικό κρίνεται ανεξάρτητα, όπως και τα συν/πλην των κλινικών. Αυτό είναι το σωστό.

Η αποψη μου είναι ότι πάνω από 60 βαριά 65cm2 η επιφάνεια δεν είναι ούτε με σφαίρες, αλλά λίγη σημασία έχει, γιατί οι πυκνοτητες είναι σίγουρα κοντα στα 50grafts που σημαίνει ότι το αποτέλεσμα εαν έχει την ανάλογη φυτρωση θα είναι σούπερ, άλλωστε το 50 είναι το golden standard όλων των μεγάλων κλινικών του εξωτερικου, καμμία δεν πάει παραπάνω.

Βέβαια μου κάνει εντύπωση η πολυανάλυση και το ξεψαχνισμα του συγκεκριμένου περιστατικού, δεδομενου ότι εδώ και ένα εξάμηνο που ανέβαιναν δεκαδες περιστατικά από άλλες κλινικες η ανάλυση απο τους πρωτοκλασάτους στις παρουσιάσεις αυτες ήταν εξ απαλών ονύχων, δια γυμνού οφθαλμού και πολυ εξ αποστάσεως ενώ εδώ βλεπω έχουν βάλει κάτω όλα τα μικροσκόπια, μόνο test covid δεν του έχουν κάνει, μακάρι να είχαν κουραστεί και τώρα να τους ήρθε ξανά η όρεξη.

Η ανάλυση υπάρχει γιατί ο Vlafo την ζήτησε, ήρθε μόνος του από το γραφείο μου και προφανώς του την χρωστάω γιατί είναι μέλος από παλιά, της ίδιας αναλυτικής φιλοσοφίας με εμένα και γνωστός από το consultation με τον Lorenzo. Από την στιγμή που ήρθε και προσφάτως έχουν παρθεί και νέα εργαλεία (hairmess) τι άλλο θα μπορούσε να γίνει? Επίσης αν τα νούμερα κούμπωναν δεν θα προχώραγε η υπερανάλυση. Τώρα γίνεται απλά για να βγει ένα συμπέρασμα. Δεν είναι κατανοητό? Εσύ πχ θεωρείς ότι σε αυτά τα 60 ή 65cm2 έχουν μπει 3500g (σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία), δηλαδή 55g στο cm2 ακόμα και σε περιοχές που είχαν 30g?
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φιλε Cvial, ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ φωτογραφια χρησιμοποιεις για τις μετρησεις.

Αν ηταν αυτη η φωτογραφια, τοτε θα μιλαγαμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ αποκλιση που θα ισοδυναμουσε με "ληστεια του αιωνα".

Αν ηταν αυτη η ληπτρια θα υπηρχε τεραστιο ζητημα ηθικης για τον γιατρο και την κλινικη. Θα ελειπαν πανω απο 1000 grafts που δε θα μπορουσαν να δικαιολογηθουν.

Για να γινω πιο συγκεκριμενος...η ληπτρια που φαινεται στη φωτογραφια που χρησιμοποιεις εσυ Cvial, σε καμια περιπτωση δεν υπερβαινει τα 60 cm2. Προσωπικη αποψη...ειναι περιπου 55 cm2.

Συμφωνα με τις προσωπικες μου εκτιμησεις, ειναι μια περιοχη με 3500 μεταμοσχευμενα grafts + 1200 μαμισια grafts.

Κανοντας τη διαιρεση

4700/55 = 85 grafts ανα cm2

Τετοιες πυκνοτητες ουτε ο ΘΕΟΣ ο ιδιος δεν τις επιτυγχανει!!!

Η συγκεκριμενη, λοιπον, φωτογραφια που χρησιμοποιεις, φιλε Cvial, ειναι εσφαλμενη. Οπως εγραψε ο φιλος vlafo, αυτη ειναι η φωτογραφια του ΑΡΧΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ (δες, φιλε Cvial, στην πεμπτη σελιδα του νηματος) δεν ειναι η ΤΕΛΙΚΗ φωτογραφια.

Η πραγματικη φωτογραφια που πρεπει να γινουν οι σωστες μετρησεις, ειναι αυτη που ποσταρω παρακατω.

Προβολή συνημμένου 31043


Προβολή συνημμένου 31044


Οπως βλεπετε, φιλοι μου, η διαφορα στην εκταση της ληπτριας στις δυο φωτογραφιες ειναι εμφανης.

Παλι προσωπικη αποψη...απο τα 55 cm2 της πρωτης φωτογραφιας ανεβαινουμε στα 70 cm2 της φωτογραφιας που απεικονιζει πιστα την μεταμοσχευση.

Τωρα τα πραγματα ειναι λιγο πιο λογικα. Τωρα οι πυκνοτητες πεφτουν στα 65 grafts ανα cm2. Παλι, ομως, εξακολουθουν οι πυκνοτητες να ειναι υπερβολικες...

Παλι δε βγαινουν τα νουμερα...

Ελπιζω αυριο στη συναντηση σας να γινουν ακριβεις μετρησεις και να ξεκαθαριστουν αμφιλεγομενες πτυχες του θεματος.

Τολ δεν χρησιμοποιώ αυτή την φωτο για μετρήσεις αλλά μόνο αυτές που τράβηξα εγώ. Αυτή την χρησιμοποίησα ΜΟΝΟ για να έχω μια αίσθηση της περιοχής που είχε μαμά σε σχέση με την συνολική. Είναι κατανοητό? Όσο και finetuning να έχει γίνει στον τελικό σχεδιασμό αυτό το ποσόστο (με την γενναία έκπτωση που του έχω κάνει από 60 στο 50%) δεν έχει μεγάλη διαφορά.
 

tol

Well-Known Member
Η αποψη μου είναι ότι πάνω από 60 βαριά 65cm2 η επιφάνεια δεν είναι ούτε με σφαίρες, αλλά λίγη σημασία έχει, γιατί οι πυκνοτητες είναι σίγουρα κοντα στα 50grafts

Φιλε vago, δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα, οπως τα γραφεις.

Ναι, αναντιρρητα μια πυκνοτητα στα 50 grafts / cm2 θα ειναι ΦΟΒΕΡΗ. Ο αγαπητος vlafo θα εχει πολυ καλο μαλλι.

Ομως, αν η περιοχη, οπως ισχυριζεσαι ειναι 60 cm2, τοτε...απλα μαθηματικα...

4700 grafts (μεταμοσχευμενα και μαμισια) / 60 = 80 grafts ανα cm2.

Θεωρεις, λοιπον, οτι δεν εχει σημασια, αν αντι για 80 grafts στο τελος θα εχει 50 grafts ανα cm2;

Προσωπικα θα το θεωρουσα ΤΕΡΑΣΤΙΑ αποκλιση που δε θα ηταν δυνατο να δικαιολογηθει. .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xristos87

Well-Known Member
ενα μεσημεριανο υπνο εκανα κ εγινε της τρελης.
Αρχικα ο vlafo δεν απαντησε σε αυτο π τελευταια ρωτησα αλλα προτιμαει να κανει likes σε αλλο σχολια (2-3) μελων - "φιλων" του π επαινουν τον Τιρκαλα, για λογους ακυρους αλλα οκ δεκτοι ο καθενας οτι θελει λεει και κανει...

το θεμα κ η υπεραναλυση π γινεται με τον vlafo δεν γινεται γιατι καποιος δεν τον γουστάρει ή εχει προσωπικο θεμα. Η υπεραναλυση κ αξιολόγηση γινεται για την κλινικη. επισης καμια εμπαθεια με καμια κλινικη. Εδω ημαστε για να διαχωρισουμε το ψεμα σπο τη γνωση.

ο ενας λεει η αποψη μου ειναι τοσα γκραφτς, ο αλλος γραφει εμενα η δικη μ αποψη ειναι τοσα γκραφτσς ο παρακει γραφει κ εμενα η αποψη μ ειναι τοσα γκραφτς. φιλοι μ δεν υπαρχει αποψη σε τέτοια θέματα. εδω υπαρχει γνωση!!! εδω ειναι μαθηματικα!! ο άνθρωπος εφυγε απο την κλινική κ πήρε ενα χαρτι με αριθμους (αν πηρε τελικα γιατι στην αρχη ελεγε τοσα μπηκαν πισω μετα τα αυξησε μετά τα υπολογιζε για να βγαλει μαζι με τα μπροστινα ενα νουμερο π να ειναι κοντα στο νουμερο των 4.158 γενικα μια θολουρα). αυτο το χαρτι λοιπον εξεταζουμε.
 
Μπλουζα