Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

naruto

Well-Known Member
Ας πουμε οτι τρωει καποιος 2000 θερμιδες σε 2 περιπτωσεις κρατωντας σταθερα τα λιπαρα 55γρ. Και στην πρωτη περιπτωση χρησιμοποιουσε 250 γρ πρωτεινης και 125 γρ υδατανθρακα, ενω στην δευτερη περιπτωση χρησιμοποιουσε 125 γρ. πρωτεινης και 250 γρ υδατανθρακα. Και στις 2 περιπτωσεις θα ετρωγε 2000 θερμιδες αλλα δεν θα ειχε το ιδιο αποτελεσμα στο σωμα του.

Στην πρωτη περιπτωση με τα πολλα γραμμαρια πρωτεινης και τον λιγοτερο υδατανθρακα θα εχανε λιπος και θα εχτιζε μυες, ενω στην δευτερη περιπτωση θα εβαζε περισσοτερο λιπος και θα ειχε μικροτερη μυικη αναπτυξη.

Αυτο εξηγείται γιατι τους υδατανθρακες μπορει να τους αποθηκευσει πιο ευκολα ο οργανισμος σε λιπος σε σχεση με την πρωτεινη. Οποτε υπο αυτη την εννοια για να χασει λιπος καποιος ή να βαλει μυες δεν εχει σχεση ποσες θερμιδες τρωει καποιος αλλα η ποιοτητα των θερμιδων και των φαγητων που καταναλωνει. Οποτε με τις ιδιες θερμιδες μπορει καποιος να χανει λιπος αν εχει λιγοτερους υδατανθρακες και περισσοτερη πρωτεινη απο κρεας.

Οπως επισης δεν ειναι το ιδιο ολα τα λιπαρα, αλλο να τρως κορεσμενα λιπαρα και τρανς απο κρεατα με λιπος και junk food και αλλο να τρως καλες πηγες λιπαρων απο λιπαρα ψαρια, αυγα ελαιολαδο, ξηρους καρπους, αβοκαντο...

Συμπερασματικα δεν χρειαζεται να μπει σε κετωση καποιος για να χασει λιπος και να εχει τις παρενεργειες της κετωσης, απλα θα μπορουσε να ελαττωσει τους υδατανθρακες σε συνδιασμο βεβαια με την αθληση ολα αυτα.
τα ξερω ολα αυτα.κ 125 γραμμαρια πρωτεινη τις περισσοτερες φορες ειναι αρκετα .αλλα better be safe than sorry.

αυτο που ρωταω κ θελω να μαθω ειναι τα νουμερα στον απολυτο βαθμο τους .
η low-carb ή zero carb διαιτα ποσο αυξανουν το calories out ?100?500?4000 οπως λεει ο @kapa .

εγκυκλοπαιδικο ειναι το ενδιαφερων μου ,μιας κ δεν ξανακανω κετο ποτε ξανα γιατι δυσκολευομουν απειρα να την ακολουθησω .

καποια θερμιδικα πλεονεκτηματα της κετο που βρηκα απο ερευνες.
-ταχυτερο μεταβολικο ρυθμο.υπολογιζετε περιπου σε 150-200 θερμιδες ημερησιως .
-η διαδικασια της μετατροπης της πρωτεινης σε γλυκογονο λογω ελλειψης υδατανθρακων.μεχρι κ 600 θερμιδες ημερησιως.
-το φαινομενο της λιπολισης ,λογω χαμηλης ινσουλινης.10-15 θερμιδες την ωρα .
-το thermic effect της πρωτεινης ειναι σημαντικα μεγαλυτερο των υδατανθρακων,δεν βρηκα νουμερο ομως .

οποιος εχει να προσθεσει,συμπληρωσει,διορθωσει κατι...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
τα ξερω ολα αυτα.κ 125 γραμμαρια πρωτεινη τις περισσοτερες φορες ειναι αρκετα .αλλα better be safe than sorry.

αυτο που ρωταω κ θελω να μαθω ειναι τα νουμερα στον απολυτο βαθμο τους .
η low-carb ή zero carb διαιτα ποσο αυξανουν το calories out ?100?500?4000 οπως λεει ο @kapa .

εγκυκλοπαιδικο ειναι το ενδιαφερων μου ,μιας κ δεν ξανακανω κετο ποτε ξανα γιατι δυσκολευομουν απειρα να την ακολουθησω .

καποια θερμιδικα πλεονεκτηματα της κετο που βρηκα απο ερευνες.
-ταχυτερο μεταβολικο ρυθμο.υπολογιζετε περιπου σε 150-200 θερμιδες ημερησιως .
-η διαδικασια της μετατροπης της πρωτεινης σε γλυκογονο λογω ελλειψης υδατανθρακων.μεχρι κ 600 θερμιδες ημερησιως.
-το φαινομενο της λιπολισης ,λογω χαμηλης ινσουλινης.10-15 θερμιδες την ωρα .
-το thermic effect της πρωτεινης ειναι σημαντικα μεγαλυτερο των υδατανθρακων,δεν βρηκα νουμερο ομως .

οποιος εχει να προσθεσει,συμπληρωσει,διορθωσει κατι...
η zero carb απεχει ετη φωτος απο την low carb,με την low carb δεν μπαινεις καν σε κετωση.
η zero carb φτανει την νηστεια,το ζακχαρο μενει χαμηλα και το λιπος φευγει γρηγορα
low carb εκανε ενας συναδελφος μου που σας εδειξα τις αιματολογικες του,εγω τον εψησα,4 κιλα τον μηνα εχανε χωρις νηστεια
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εδω οι αιματολογικες του πριν και κατα την διαρκεια της lowcarb,επισης εριξε 2 βαθμους συστολικη και 2 βαθμους διαστολικη πιεση με την low carb μονο 2,5 μηνες την ακολουθησε εχασε 10 κιλα,μετα τα γλυκα ηταν νοστιμα και τα ξανα πηρε πισω τα κιλα :p
να σημειωσω τι εκανε dirty low carb και με πολλες παρασπονδιες
 

Συνημμένα

  • 99418358_714399555974541_6777464431812018176_n.jpg
    99418358_714399555974541_6777464431812018176_n.jpg
    117.2 KB · Προβολές: 2
  • 99346153_268973797487260_9118593337551486976_n.jpg
    99346153_268973797487260_9118593337551486976_n.jpg
    126.4 KB · Προβολές: 2

Aldo

Well-Known Member
αν δεν εχεις αντισταση στην ινσουλινη τα κιλα φευγουν ευκολα και γρηγορα.
εγω πριν τα 33 μου,οταν ξεκινουσα διαιτα που η διαιτες μου τοτε ηταν διαλειμματικη νηστεια,ενα γευμα την μερα.(γυρος) και τελος, εχανα σταθερα 1,5 κιλο την μερα και δεν επεφτε η ταχυτητα στο αδυνατισμα μεχρι να φτασω 5% λιπος.
τοτε το να χασω 25 κιλα σε 3 εμβομαδες ηταν παιχνιδακι
φιλε Kapa, καποιο λαθος κανεις για το 5% λιπος μονο με διατροφη! Εφτανα 9% σε συγκεκριμενους μηνες τον χρονο αλλα ολα αυτα με 3 ωρες αεροβια καθημερινα ..και αποχη απο ψωμια, πατατες, μακαρονια και γλυκα. Σε πληροφορω οτι κρυωνα αφανταστα και μιλαμε για απριλιο και μαιο μηνα. με 9% εβλεπα φλεβα επανω στο γονατο και εχανα λιγο πανω απο 1 κιλο καθημερινα!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
φιλε Kapa, καποιο λαθος κανεις για το 5% λιπος μονο με διατροφη! Εφτανα 9% σε συγκεκριμενους μηνες τον χρονο αλλα ολα αυτα με 3 ωρες αεροβια καθημερινα ..και αποχη απο ψωμια, πατατες, μακαρονια και γλυκα. Σε πληροφορω οτι κρυωνα αφανταστα και μιλαμε για απριλιο και μαιο μηνα. με 9% εβλεπα φλεβα επανω στο γονατο και εχανα λιγο πανω απο 1 κιλο καθημερινα!
αν ολο σου το φαγητο ειναι 3 ποτηρια γαλα την εβδομαδα ολα γινονται.
αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας...
εδω μας εχουν πουλησει φουμαρα και μεταξωτες κορδελες,ο naruto λιγο που το εψαξε κατι βρηκε,φαντασου τι εχω βρει εγω που το ψαχνω εναν χρονο
 

naruto

Well-Known Member
φιλε Kapa, καποιο λαθος κανεις για το 5% λιπος μονο με διατροφη! Εφτανα 9% σε συγκεκριμενους μηνες τον χρονο αλλα ολα αυτα με 3 ωρες αεροβια καθημερινα ..και αποχη απο ψωμια, πατατες, μακαρονια και γλυκα. Σε πληροφορω οτι κρυωνα αφανταστα και μιλαμε για απριλιο και μαιο μηνα. με 9% εβλεπα φλεβα επανω στο γονατο και εχανα λιγο πανω απο 1 κιλο καθημερινα!
oι περισσοτεροι δεν μπορουν να εκτιμησουν σωστα το ποσοστο λιπους.νομιζουν οτι με την πρωτη φλεβα κ τους κοιλιακους να διαγραφοντε,πως εχουν πεσει κατω απο 10%.

καποιος που ειναι στο 5% ,σημαινει πως ειναι περισσοτερο στεγνος κ απο αυτον
5fBFaEM.jpg


φιλος που κατεβαινε σε αγωνες παλιοτερα,σε περιοδο προετοιμασιας που επεφτε σε μονοψηφια νουμερα,δε μπορουσε να σταθει ορθιος .
το οδιο μας το σωμα μας εμποδιζει να κατεβουμε σε τοσο χαμηλο λιπος.
 

Aldo

Well-Known Member
oι περισσοτεροι δεν μπορουν να εκτιμησουν σωστα το ποσοστο λιπους.νομιζουν οτι με την πρωτη φλεβα κ τους κοιλιακους να διαγραφοντε,πως εχουν πεσει κατω απο 10%.

καποιος που ειναι στο 5% ,σημαινει πως ειναι περισσοτερο στεγνος κ απο αυτον
Προβολή συνημμένου 30847


φιλος που κατεβαινε σε αγωνες παλιοτερα,σε περιοδο προετοιμασιας που επεφτε σε μονοψηφια νουμερα,δε μπορουσε να σταθει ορθιος .
το οδιο μας το σωμα μας εμποδιζει να κατεβουμε σε τοσο χαμηλο λιπος.
σε οποιον ελεγα κρυωνω.. με κοροιδευε! Ειναι οντως απιστευτα δυσκολο να φτασεις σε τετοια ποσοστα λιπους, ΔΕΝ ειναι ασφαλες, ΔΕΝ ειναι για μακροπροθεσμα!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
-το thermic effect της πρωτεινης ειναι σημαντικα μεγαλυτερο των υδατανθρακων,δεν βρηκα νουμερο ομως .

οποιος εχει να προσθεσει,συμπληρωσει,διορθωσει κατι...
να βοηθησω λιγο.25-35% ειναι για τις πρωτε'ι'νες.
στους υδατανθρακες 5-10%
στο λιπος 4-5%
αυτο σημαινει οτι αν φας 3.000 θερμιδες κρεας οι 1000 εχουν γινει καπνος πριν καν ξεκινησουν ολες οι αλλες μεταβολικες διαδηκασιες
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
να βοηθησω λιγο.25-35% ειναι για τις πρωτε'ι'νες.
στους υδατανθρακες 5-10%
στο λιπος 4-5%
αυτο σημαινει οτι αν φας 3.000 θερμιδες κρεας οι 1000 εχουν γινει καπνος πριν καν ξεκινησουν ολες οι αλλες μεταβολικες διαδηκασιες
μετα απο τις 2000 θερμιδες που εμειναν το σωμα θελει ακομα 1000 θερμιδες για τις υπολοιπες μεταβολικες διαδηκασιες,οι οποιες θα συμβουν μονο αν δεν λαβει υδατανθρακα.
μας μενουν στην τελικη 1000 θερμιδες συνολικο φαγητο που λαβαμε στην μερα.
η κετωση ξεγελαει το σωμα.
εμενα αν δεν με κρατουσε χορτατο ολο το 24ωρο θα την ειχα παρατησει εδω και πολυ καιρο
 

tol

Well-Known Member
δεν επεφτε η ταχυτητα στο αδυνατισμα μεχρι να φτασω 5% λιπος.
Στα ονειρα σου, φιλε kapa, μπορει να φθασεις καποτε στο 5% λιπους.

Τρολαρεις; Εδω εμεις κανουμε τελεια διατροφη 30 ολοκληρα χρονια και το σωματικο μας λιπος ειναι 10% και ερχεσαι εσυ και γραφεις για 5%!!!

Με βαση οσα κατα καιρους γραφεις και με το γεγονος οτι η συστηματικη αθληση ειναι για σενα αγνωστη λεξη, θεωρω οτι ποτέ στη ζωη σου δεν επεσες κατω απο 15% λιπους.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Στα ονειρα σου, φιλε kapa, μπορει να φθασεις καποτε στο 5% λιπους.

Τρολαρεις; Εδω εμεις κανουμε τελεια διατροφη 30 ολοκληρα χρονια και το σωματικο μας λιπος ειναι 10% και ερχεσαι εσυ και γραφεις για 5%!!!

Με βαση οσα κατα καιρους γραφεις και με το γεγονος οτι η συστηματικη αθληση ειναι για σενα αγνωστη λεξη, θεωρω οτι ποτέ στη ζωη σου δεν επεσες κατω απο 15% λιπους.
tol δεν ειναι αυτο το θεμα,please μην μου κανεις επιθεση,που ξερεις τι εχω κανει εγω?
18 χρονια καρατε εκανα πως κρινεις ετσι καποιον χωρις να τον ξερεις?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
και 2 χρονια μαραθωνιο,και 3 χρονια βαρη
Φιλε kapa, τα τελευταια δυο χρονια εχω διαβασει, τουλαχιστον, 500 σχολια σου για διαιτες, για κιλα, για αυξομειωσεις βαρους, για νηστειες, για χιλιαδες αποτυχημενους πειραματισμους που κάνεις εδω και πολλα χρονια και ενα σωρο αλλά παρομοια.

Ειναι δυνατον, λοιπον, να ισχυριζεσαι οτι εχεις σοβαρη σχεση με τον αθλητισμο;

Σου γραφουμε οτι, για να πεσεις σε μονοψηφιο λιπος, πρεπει να ασχολεισαι δεκαετιες επαγγελματικα με τον αθλητισμο και να κάνεις αψογη διατροφη και εσυ προσπαθεις να μας πεισεις για 5% λιπος!!!

Υπαρχει λογικη σε αυτα που γραφεις;

Και κατι τελευταιο, επειδη μερες τωρα επιμενεις οτι καθημερινα λαμβανεις 5000 θερμιδες...θεωρω οτι και αυτο ειναι αλλο ενα υπερβολικο και εκτος πραγματικοτητας νουμερο. Απο που κι ως που τα 4 γευματα που ανεβασες στις φωτογραφιες φθανουν τις 5000 θερμιδες;

Π.χ. το πιατο με την ομελετα που ανεβασες αναθεμα αν εχει 600 θερμιδες. Το πιατο με τα κομματακια χοιρινο αναθεμα αν εχει 700 θερμιδες.

Σε τελικη αναλυση, φιλε kapa, αν καθημερινα επι ενα χρονο, οπως ισχυριζεσαι, ετρωγες 5000 θερμιδες και εκανες την καθιστικη ζωη που περιγραφεις, ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να εχανες κιλα. Το πιο πιθανο ηταν να αυξανοταν δραματικα το βαρος σου.
 

naruto

Well-Known Member
@kapa
ηξερα πως με την κετο το σωμα μπαινει σε burning mode κ χανει ποιο ευκολα λιπος λογω ελλειψης ινσουλινης.αλλα οι ερευνες δειχνουν μεγαλυτερο θερμιδικο πλεονεκτημα απο αυτο που περιμενα .
το καλοκαιρακι που θα θελω παλι να βγω κομμενος στην παραλια ενδεχετε να το ξανασκεφτω.δυσκολο για low carb διαιτα,μαλλον για carb cycle επι 24 ωρου θα προσπαθησω.δηλαδη να παιρνω την πλειοψηφια των υδατανθρακων κοντα στη προπονηση ,κ τα υπολοιπα γευματα να ειναι low carb για περιορισμο της ινσουλινης. πολυ διαδεδομενου στο bodybuilding .

παντως εισαι ανθρωπος των ακρων.απο 3 ποτηρια γαλα την εβδομαδα ,σε 6 μπυρες στην καθισια σου.
θυμαμαι παλιοτερα στο φορουμ μιλουσες για διαιτα μονο με αγκουρι,κ τωρα κατεβαζεις ποσα κομματια μουσακα.
απο χαμηλο ποσοστο λιπους,να αυτοαποκαλεισε χοντρος .

ολα με μετρο φιλε μου.ολα θελουν ισσοροπια.η ζωη δεν ειναι ειτε πασο ειτε all in .υπαρχει κ το call,ακομα και το check;)
 
  • Like
Reactions: tol

kapa

Μέλος του προσωπικού
@kapa
ηξερα πως με την κετο το σωμα μπαινει σε burning mode κ χανει ποιο ευκολα λιπος λογω ελλειψης ινσουλινης.αλλα οι ερευνες δειχνουν μεγαλυτερο θερμιδικο πλεονεκτημα απο αυτο που περιμενα .
το καλοκαιρακι που θα θελω παλι να βγω κομμενος στην παραλια ενδεχετε να το ξανασκεφτω.δυσκολο για low carb διαιτα,μαλλον για carb cycle επι 24 ωρου θα προσπαθησω.δηλαδη να παιρνω την πλειοψηφια των υδατανθρακων κοντα στη προπονηση ,κ τα υπολοιπα γευματα να ειναι low carb για περιορισμο της ινσουλινης. πολυ διαδεδομενου στο bodybuilding .

παντως εισαι ανθρωπος των ακρων.απο 3 ποτηρια γαλα την εβδομαδα ,σε 6 μπυρες στην καθισια σου.
θυμαμαι παλιοτερα στο φορουμ μιλουσες για διαιτα μονο με αγκουρι,κ τωρα κατεβαζεις ποσα κομματια μουσακα.
απο χαμηλο ποσοστο λιπους,να αυτοαποκαλεισε χοντρος .

ολα με μετρο φιλε μου.ολα θελουν ισσοροπια.η ζωη δεν ειναι ειτε πασο ειτε all in .
ειμαι των ακρων γενικα:)
την κετογονικη οσο πιο βαθια την ψαξεις τοσο θα αρχιζεις να αναθεωρεις για τις θερμιδες.αν παραλληλα το δοκιμαζεις και στην πραξη,λες μετα απο ενα σημειο γιατι πεινουσα τοσα χρονια για να αδυνατισω?
δυστυχως η ευτυχως το εψαξα σε βαθος και πλεον δεν πιστευω σε θερμιδες.το ειδα και πανω μου οτι το σωμα δεν μπορει να αποθηκευσει λιπος αν δεν ανεβει η ινσουλινη.
οποιος τα ψαξει αυτα θα τα βρει,ζουμε στο 2021 και η γνωση υπαρχει,καποτε δεν υπηρχε αυτην η δυνατοτητα αν δεν αγοραζες βιβλιο
 

naruto

Well-Known Member
ειμαι των ακρων γενικα:)
την κετογονικη οσο πιο βαθια την ψαξεις τοσο θα αρχιζεις να αναθεωρεις για τις θερμιδες.αν παραλληλα το δοκιμαζεις και στην πραξη,λες μετα απο ενα σημειο γιατι πεινουσα τοσα χρονια για να αδυνατισω?
δυστυχως η ευτυχως το εψαξα σε βαθος και πλεον δεν πιστευω σε θερμιδες.το ειδα και πανω μου οτι το σωμα δεν μπορει να αποθηκευσει λιπος αν δεν ανεβει η ινσουλινη.
οποιος τα ψαξει αυτα θα τα βρει,ζουμε στο 2021 και η γνωση υπαρχει,καποτε δεν υπηρχε αυτην η δυνατοτητα αν δεν αγοραζες βιβλιο
χαχαχα μη με τσιτωνεις ομως τωρα :p :p
ειπαμε το calories in-calories out ισχυει.δε θα καταργησουμε τους νομους της φυσικης κ του συμπαντος.

πες πολυ απλα πως ''το calories out δεν ειναι ενα απολυτο νερο,μια σταθερα για το καθε σωμα.υπαρχουν τροποι να το αλλαξουμε ειτε μεσω ασκησης ειτε μεσω διατροφης''.

εδω να πω βεβαια οτι η ενστασεις μου παραμενουν.
κυριως σχετικα με τα μικροθρεπτικα συστατικα.με τοση κρεατιλα κ λαδιλα πως παιρνεις ολες τις απαραιτητες βιταμινες?

καθως κ οσοι ασχολουντε με το bodybuilding,χτιζεις μυικη μαζα χωρις υδατανθρακες?το γεγονος οτι δεν ακολουθειτε απο pro bodybuilders μας παραπεμπει στο οτι δεν ειναι η ιδανικη διατροφη.
 
  • Like
Reactions: tol

kapa

Μέλος του προσωπικού
χαχαχα μη με τσιτωνεις ομως τωρα :p :p
ειπαμε το calories in-calories out ισχυει.δε θα καταργησουμε τους νομους της φυσικης κ του συμπαντος.
θα πω γιατι δεν το πιστευω,απο την στιγμη που 3.500 θερμιδες πατατες σε παχαινουν η εστω αν δεν σε παχυνουν θα σε κρατησουν σταθερο το βαρος και 3.500 κρεας σε αδυνατιζουν αυτο και μονο καταριπτει το θερμιδες μεσα θερμιδες εξω.
ενας γιατρος εδω το εξηγει
στις τελευταιες σειρες επειδη δεν λεει την ορμονη αναφερεται στην ινσουλινη
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
καποια θερμιδικα πλεονεκτηματα της κετο που βρηκα απο ερευνες.
-ταχυτερο μεταβολικο ρυθμο.υπολογιζετε περιπου σε 150-200 θερμιδες ημερησιως .
-η διαδικασια της μετατροπης της πρωτεινης σε γλυκογονο λογω ελλειψης υδατανθρακων.μεχρι κ 600 θερμιδες ημερησιως.
-το φαινομενο της λιπολισης ,λογω χαμηλης ινσουλινης.10-15 θερμιδες την ωρα .
-το thermic effect της πρωτεινης ειναι σημαντικα μεγαλυτερο των υδατανθρακων,δεν βρηκα νουμερο ομως .

οποιος εχει να προσθεσει,συμπληρωσει,διορθωσει κατι...
δες ποσα πραγματα βρηκες με ενα μικρο ψαξιμο,ειμαι σιγουρος οτι θα το κοιταξεις 2 βηματα παρα περα ακομα και αν δεν το ακολουθησεις,απλα απο γνωση,οι ψύλλοι στα αυτια εχουν ηδη μπει :cool:
χαιρομαι να βλεπω το μικροβιο της γνωσης
εγω βγαζω το καπελο
 

naruto

Well-Known Member
δες ποσα πραγματα βρηκες με ενα μικρο ψαξιμο,ειμαι σιγουρος οτι θα το κοιταξεις 2 βηματα παρα περα ακομα και αν δεν το ακολουθησεις,απλα απο γνωση,οι ψύλλοι στα αυτια εχουν ηδη μπει :cool:
χαιρομαι να βλεπω το μικροβιο της γνωσης
εγω βγαζω το καπελο
δεν θα τ ακολουθησω ,γιατι δε μπορω το λαδι καθολου.κ γενικα τα λιπαρα φαγητα δεν μ αρεσουν.πετσα απο κοτοπουλο πχ δεν εχω φαει ποτε μου,βουτυρο δε μ αρεσει,αβοκαντο κ αυτο με τα χιλλια ζορια το τρωω,κ παντα το συνοδευω με κατι.μοσχαρι ειναι το χειροτερο μου απο τα κρεατικα κ στο χοιρινο σιχαινομαι το λιπος.
αν ειχες ποιο νοστιμες επιλογες θα το σκεφτομουν πιο σοβαρα.
οπως εχω ξαναπει η σωστη διαιτα ειναι αυτη που μπορεις να την ακολουθησεις .

κ δεν εχω σκοπο να χασω βαρος.παντα αδυνατος ημουν με πεντακαθαρες εξετασεις
Leangains ειναι ο στοχος μου.κ για αυτο μαλλον δεν ενδυκνειετε απο οτι βλεπω .

ενα ελαφρυ ανεβασμα της πρωτεινης εις βαρος των υδατανθρακων,καθως κ στρατηγικοτερη καταναλωση αυτων στις ωρες προπονησης θα το κανω ομως
 
Μπλουζα