Μύκητες γεννετικων οργανων.

cmos516

Member
Γεια σας παιδιά.
Κάποια στιγμή πριν 2-3 χρονια (κατά το καλοκαίρι/φθινωπορο)το πέος μου είχε από τη κάτω μερια της βαλανου -στο χαλινό- σε μια μικρή περιοχή μια μικρή κοκκινηλα,με μικρή αίσθηση κνησμού,κτλ.

Επισκέφτηκα ένα δερματολόγο,και αμέσως-καθυσυχαστηκα- διέγνωσε ότι είναι μύκητες!

Μου έγραψε 2 αλοιφές, η μια Sarmel (τοπική αντιμυκητιακή με κορτιζόνη),και η άλλη Propiogenta (τοπική κορτιζόνη).
(προφανώς με κορτιζόνη... γιατί στην αρχή ήταν λίγο κοκκινο(φλεγμονή).
Μετά από μια/δυο εφαρμογές είχαν εξαφανιστεί τα συμπτώματα,ομως συνέχισα για περίπου 10 μέρες όπως μου είχε γράψει.

Έκτοτε όμως ανά περιόδους ,κάποιες φορές μετά από πράξη,ή κάποιες φορές μετά από αποχη μιας ημέρας καθαρισμού έβλεπα ξανά "μικροκρουσμα" με μικρή κοκκινηλα δηλαδή στην ιδια περιοχή -σαν να είχε τάση να υποτροπιάσει-η οποια όμως μετά από πλύσιμο υποχωρούσε ή με μια φορα επαληψη αλοιφής.(γιατί δεν ήθελα να πληρώνω κάθε τόσο επισκεψη στο γιατρό)

Αυτό που παρατήρησα όμως στο διυνεκες είναι γενικά μια "ευαισθησία"στο να υποτροπιάσει. (μπορεί να κάνω και λάθος και απλα να τυγχάνει "επαναμολυνση")
Διαβάζοντας δε τελευταία κάποια σχετικά άρθρα μάλλον μπορεί και να ωφειλετε -αν είναι έτσι-στη κορτιζόνη η οποια ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να συνεχίζετε αφού περάσει η φλεγμονή της μυκητίασης αλλα να συνεχίζετε μετά μονο με αντιμυκητισιακη αλοιφή(μάλλον έπεσα σε ατζαμή/ασχετο δερματολόγο)

Τώρα είμαι σε κατάσταση πάλι,που νιώθω μια μικρή "έξαρση"(δεν φαινετε καν με το ματι ,αλλα κοκκινίζει μετά από πράξη),αλλα με αυτά που διάβασα περί κορτικοστεροειδών αλοιφών και που συνήθως μου είχαν μείνει ράφι και έβαζα αραιά και που ,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ,καθως η κορτιζόνη πιθανός ...δεν θεραπεύει αλλα συγκαλύπτει/διαιωνιζει και αντιμετωπίζει απλώς τα συμπτώματα.

Έχετε κάτι να προτείνετε από δικη σας εμπειρία.Τι γίνετε με αυτούς τους μύκητες επιτελους?

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.
Σκέφτομαι να επισκευτω πάλι δερματολόγο.
Ξέρω ότι κάποιοι από σας είστε πολύ διαβασμένοι σε ιατρικά θέματα.Εγώ είμαι περίεργος θέλω να ξέρω και οι λακωνικοί γιατροί πολλές φορές δεν εξηγούν....παρα μονο συνταγογραφούν.
Θα ήθελα να μου πείτε και εσείς κάποια γνώμη ,απο παρόμοια εμπειρία.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Γεια σας παιδιά.
Κάποια στιγμή πριν 2-3 χρονια (κατά το καλοκαίρι/φθινωπορο)το πέος μου είχε από τη κάτω μερια της βαλανου -στο χαλινό- σε μια μικρή περιοχή μια μικρή κοκκινηλα,με μικρή αίσθηση κνησμού,κτλ.

Επισκέφτηκα ένα δερματολόγο,και αμέσως-καθυσυχαστηκα- διέγνωσε ότι είναι μύκητες!

Μου έγραψε 2 αλοιφές, η μια Sarmel (τοπική αντιμυκητιακή με κορτιζόνη),και η άλλη Propiogenta (τοπική κορτιζόνη).
(προφανώς με κορτιζόνη... γιατί στην αρχή ήταν λίγο κοκκινο(φλεγμονή).
Μετά από μια/δυο εφαρμογές είχαν εξαφανιστεί τα συμπτώματα,ομως συνέχισα για περίπου 10 μέρες όπως μου είχε γράψει.

Έκτοτε όμως ανά περιόδους ,κάποιες φορές μετά από πράξη,ή κάποιες φορές μετά από αποχη μιας ημέρας καθαρισμού έβλεπα ξανά "μικροκρουσμα" με μικρή κοκκινηλα δηλαδή στην ιδια περιοχή -σαν να είχε τάση να υποτροπιάσει-η οποια όμως μετά από πλύσιμο υποχωρούσε ή με μια φορα επαληψη αλοιφής.(γιατί δεν ήθελα να πληρώνω κάθε τόσο επισκεψη στο γιατρό)

Αυτό που παρατήρησα όμως στο διυνεκες είναι γενικά μια "ευαισθησία"στο να υποτροπιάσει. (μπορεί να κάνω και λάθος και απλα να τυγχάνει "επαναμολυνση")
Διαβάζοντας δε τελευταία κάποια σχετικά άρθρα μάλλον μπορεί και να ωφειλετε -αν είναι έτσι-στη κορτιζόνη η οποια ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να συνεχίζετε αφού περάσει η φλεγμονή της μυκητίασης αλλα να συνεχίζετε μετά μονο με αντιμυκητισιακη αλοιφή(μάλλον έπεσα σε ατζαμή/ασχετο δερματολόγο)

Τώρα είμαι σε κατάσταση πάλι,που νιώθω μια μικρή "έξαρση"(δεν φαινετε καν με το ματι ,αλλα κοκκινίζει μετά από πράξη),αλλα με αυτά που διάβασα περί κορτικοστεροειδών αλοιφών και που συνήθως μου είχαν μείνει ράφι και έβαζα αραιά και που ,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ,καθως η κορτιζόνη πιθανός ...δεν θεραπεύει αλλα συγκαλύπτει/διαιωνιζει και αντιμετωπίζει απλώς τα συμπτώματα.

Έχετε κάτι να προτείνετε από δικη σας εμπειρία.Τι γίνετε με αυτούς τους μύκητες επιτελους?

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.
Σκέφτομαι να επισκευτω πάλι δερματολόγο.
Ξέρω ότι κάποιοι από σας είστε πολύ διαβασμένοι σε ιατρικά θέματα.Εγώ είμαι περίεργος θέλω να ξέρω και οι λακωνικοί γιατροί πολλές φορές δεν εξηγούν....παρα μονο συνταγογραφούν.
Θα ήθελα να μου πείτε και εσείς κάποια γνώμη ,απο παρόμοια εμπειρία.


Οι μυκητιασεις γενικα ειναι δυσκολες περιπτωσεις και τους περισσοτερους οταν εχουν ευαισθησια τους ταλαιπωρουν αρκετα. Ο χρονος που σου προτεινε να χρησιμοποιησεις αλοιφη μου φαινεται πολυ λογικος καθως και το γεγονος οτι η αντιμετωπιση εγινε γρηγορα, σε δυο μερες οπως ειπες ολα ηταν ενταξει. Αυτο που χρειαζεσαι ειναι καποιο σαμπουαν που να μπορεις να το χρησιμοποιεις επικουρικα . Δηλαδη καθε 2 3 μερες για ενα 2μηνο 3μηνο να χρησιμοποιεις αυτο.
Θα σου φερω ενα παραδειγμα. Ο μυκητας της πιτυριασης, προκαλει στο σωμα κυκλικα κοκκινα σημαδια, αντιμετωπιζεται με τη χρηση αλοιφης για περιπου 2 εβδομαδες και καθημερινο λουσιμο με fungoral. Μετα τις δυο βδομαδες οι αλοιφες σταματουν και το fungoral συνεχιζει να χρησιμοποιειται για 2 ακομα μηνες. Αφου περασουν οι δυο μηνες ατομα ευαισθητα στις μυκητιασεις συνεχιζουν να το χρησιμοποιουν για να μην ξανα κολλησουν 1 με 2 φορες την εβδομαδα.

Καταλαβαινεις λοιπον πως στην περιπτωση σου χρειαζεσαι αυτο, δεν ξερω τι ειδος μυκητιασης ειναι αυτη που εχεις για να σου πω αν κανει το fungoral, αλλα οπως και να εχει χρειαζεσαι καποιο σαμπουαν αντιμυκητισιακο για να καθαριζεις την περιοχη.
 

cmos516

Member
Πηγαίνοντας σε δερματολόγο διέγνωσε όντως μια απλή μυκητίαση.
Μου έδωσε 2 αλοιφές για 7 μέρες τονίζοντας να ακολουθήσω τη θεραπεία πιστα (πράγμα που συνήθως δεν κάνω μόλις τα σύμπτωμα υποχωρήσουν)
Τον ρώτησα σχετικά με το fungoral, ώστε αφού έχω "ευαισθησία"να το χρησιμοποιώ επικουρικά για κάποιο διάστημα για "συντήρηση".

Ήταν κάπως αρνητικός ,με το επιχείρημα,οτι τα σαμπουάν είναι για το δέρμα, τα γεννητικά όργανα είναι δέρμα βλενογονος και γενικά δεν μου το σύστησε.
Μου είπε ότι η συντήρηση που ζητάς είναι πλύσεις με αλατόνερο ή χαμομήλι ,αφου δεν γίνετε να κανεις μπανια στη θαλασσα χειμωνιάτικα!

Τέλος διαπίστωσα άλλη μια ωμά που έκανα εν αγνοια μου.και το αναφέρω για "βοηθήσω" άλλους.
Εγώ πλενόμουν με πρασινο σαπούνι εκεί κάτω,για καλύτερα ,θεωρωντας το κάπως πιο αθώο.
Όμως μου είπε ότι το πρασινο σαπούνι (με βάση τα συστατικά του -καυσικη ποτάσα- που περιέχει),ειναι "ερεθιστικό"για την περιοχή.
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αυτό δημιουργεί μυκητίαση.

Έτσι μου πρότεινε ένα σαπούνι χωρίς σαπούνι ειδικό για αυτή την περιοχή με το σωστό ph για την περιοχή.
 

Kostas97

Well-Known Member
Πηγαίνοντας σε δερματολόγο διέγνωσε όντως μια απλή μυκητίαση.
Μου έδωσε 2 αλοιφές για 7 μέρες τονίζοντας να ακολουθήσω τη θεραπεία πιστα (πράγμα που συνήθως δεν κάνω μόλις τα σύμπτωμα υποχωρήσουν)
Τον ρώτησα σχετικά με το fungoral, ώστε αφού έχω "ευαισθησία"να το χρησιμοποιώ επικουρικά για κάποιο διάστημα για "συντήρηση".

Ήταν κάπως αρνητικός ,με το επιχείρημα,οτι τα σαμπουάν είναι για το δέρμα, τα γεννητικά όργανα είναι δέρμα βλενογονος και γενικά δεν μου το σύστησε.
Μου είπε ότι η συντήρηση που ζητάς είναι πλύσεις με αλατόνερο ή χαμομήλι ,αφου δεν γίνετε να κανεις μπανια στη θαλασσα χειμωνιάτικα!

Τέλος διαπίστωσα άλλη μια ωμά που έκανα εν αγνοια μου.και το αναφέρω για "βοηθήσω" άλλους.
Εγώ πλενόμουν με πρασινο σαπούνι εκεί κάτω,για καλύτερα ,θεωρωντας το κάπως πιο αθώο.
Όμως μου είπε ότι το πρασινο σαπούνι (με βάση τα συστατικά του -καυσικη ποτάσα- που περιέχει),ειναι "ερεθιστικό"για την περιοχή.
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αυτό δημιουργεί μυκητίαση.

Έτσι μου πρότεινε ένα σαπούνι χωρίς σαπούνι ειδικό για αυτή την περιοχή με το σωστό ph για την περιοχή.
@cmos516 Θεωρω πως με το αλατονερο θα βρεις λυση. Αντιμυκητισιακο ειναι και το σκορδο αλλα προφανως δεν μπορεις να το χρησιμοποιεις . Παντως πολυ σωστη κινηση ενω πηγες σε γιατρο να γραψεις τι σου συνεστησε και οχι να αδιαφορησεις καθως καποιος αλλος οντως μπορει να βρει λυση. Καλο Βραδυ και ευχομαι τα καλυτερα στη θεραπεια σου :)
 

Harris_G

Well-Known Member
Ουτε αυτα μπορουν να λυσουν οι δερματολογοι. Οι τυποι/ισσες ειναι η ντροπη της ιατρικης.Και μετα περιμενετε να σας λυσουν και την τριχοπτωση που ειναι τρομερα περιπλοκο ζητημα. Πρεπει να υποβαθμιστει επιτελους η δερματολογια εναντι των υπολοιπων ειδικοτητων οπως οι οδοντιατροι και οι κτηνιατροι.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ουτε αυτα μπορουν να λυσουν οι δερματολογοι. Οι τυποι/ισσες ειναι η ντροπη της ιατρικης.Και μετα περιμενετε να σας λυσουν και την τριχοπτωση που ειναι τρομερα περιπλοκο ζητημα. Πρεπει να υποβαθμιστει επιτελους η δερματολογια εναντι των υπολοιπων ειδικοτητων οπως οι οδοντιατροι και οι κτηνιατροι.
πολλοι δερματολογοι ασχολουνται με laser αποτριχωσης κλπ γινονται κεντρα αισθητικης και σου λενε ειμαστε γιατροι :p
 

cmos516

Member
@cmos516 Θεωρω πως με το αλατονερο θα βρεις λυση. Αντιμυκητισιακο ειναι και το σκορδο αλλα προφανως δεν μπορεις να το χρησιμοποιεις . Παντως πολυ σωστη κινηση ενω πηγες σε γιατρο να γραψεις τι σου συνεστησε και οχι να αδιαφορησεις καθως καποιος αλλος οντως μπορει να βρει λυση. Καλο Βραδυ και ευχομαι τα καλυτερα στη θεραπεια σου :)
Τo αλατόνερο είναι αντιμυκητασικο!Πραγματικά δεν το ήξερα,και μάλιστα όταν μου το πρότεινε από μεσα μου το υποτίμησα!
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Ουτε αυτα μπορουν να λυσουν οι δερματολογοι. Οι τυποι/ισσες ειναι η ντροπη της ιατρικης.Και μετα περιμενετε να σας λυσουν και την τριχοπτωση που ειναι τρομερα περιπλοκο ζητημα. Πρεπει να υποβαθμιστει επιτελους η δερματολογια εναντι των υπολοιπων ειδικοτητων οπως οι οδοντιατροι και οι κτηνιατροι.
Επικινδυνη και απαξιωτικη η γενικευση σου.Δεν ειναι ολοι οι δερματολογοι ιδιοι.
Και η οδοντιατρικη οπως και η κτηνιατρικη δεν ειναι υποβαθμισμενες ειδικοτητες αλλα επιστημες εξειδικευμενες.

@cmos516
Πως ειναι η κατασταση σου;Επισκεφτηκες παλι καποιον δερματολογο ,ακολουθεις καποια αγωγη συγκεκριμενη και αν ναι τι ειδους;
 

cmos516

Member
Νik.Mos
Ακολούθησα πιστα τη θεραπεία που μου έδωσε ο δερματολόγος.Η οποια ήταν για 7 μέρες με 2 αλοιφές.
Πρωί -μεσημερι-απόγευμα-βραδυ εναλαξ τις αλοιφές (αντιμυκητασικη+κορτιζιζονη,και σκέτη αντιμυκητασικη η άλλη).Πολυ κουραστικό.

Από τη δεύτερη 2 εφαρμογή εξαφανίστηκε.Μετα το πέρας των 7 ημερων δεν έκανα κάτι άλλο πχ με αλατόνερο κτλ.παρα μονο πλύσιμο με ένα "ειδικό"σαπούνι χωρίς σαπούνι κτλ.που μου συνέστησε.(δεν πρέπει να κάνουν τίποτα αυτά)

Χθες (μετά 17 μέρες από τη θεραπεία)στη μια μερια αρχίζει να φαινετε σε ένα σημείο να ψιλό ξαναεμφανίζετε μια "αχνη"κοκκινίλα.
Είμαι να σκάσω...
Αφήνω ένα μικρο ενδεχόμενο ίσως επειδή ,δεν πήγαινε/εβαζα αρκετή αλοιφή σ'αυτο το σημείο ,γιατι είχε εξαφανιστεί και δεν έβλεπα.
Τι να πω.
Θα πάω ξανά να δω τι θα μου πει ο γιατρός.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Περιμενα να ακουσω για χορηγηση αγωγης δια στοματος,συνηθως οι αλοιφες εχουν μειωμενη αποτελεσματικοτητα σε καποιες περιπτωσεις.
Ο θειος μου ειναι φαρμακοποιος και εχουν ερθει αρκετοι ανθρωποι που αντιμετωπιζαν ιδιο προβλημα,ο ο πιο γνωστος μυκητας που προσβαλλει την συγκεκριμενη περιοχη ειναι ο καντιντα.Ετσι ονομαζεται.
Ισως να χρειαστει να επισκεφτεις διαφορετικο δερματολογο.Ρωτησε τον για την δραση αντιμυκητιακων φαρμακων που δινονται απο το στομα,οπως η κετοκοναζολη(υπαρχουν πολλα ακομη φαρμακα).Σε καμια περιπτωση μην προβεις σε φαρμακευτικη αγωγη χωρις την γνωση και υποδειξη του γιατρου.Για οτι νεοτερο ενημερωνε μας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cmos516

Member
Ο γιατρός από τη πρωτη στιγμή πήγε να μου γράψει χάπι (συγκεκριμένα fluconazole-farviron),oμως επειδή είμαι φοβητσιάρης και αποφεύγω τα φάρμακα γενικοκοτερα.Του είπα όχι ,μονο τοπικά...

Υ.Γ.Αυτό που με στεναχωρεί για το γιατρό (και με τους περισσότερους φαντάζομε) ,δεν είναι ότι δεν είχε τη στοιχειώδη φαρμακολογική κατάρτιση για τη θεραπεία,αλλα ότι δεν μου ανέφερε ΤΙΠΟΤΑ απολυτος για τη διατροφή που μπορεί να κάνω...ή οποια μπορεί να "ταιζει" τον καντιντα....
και αμέσως ξεκίνησε τη μεταπώληση...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nik.Mos

Well-Known Member
Οτιδηποτε περιεχει ζαχαρη,το αλευρι,το αλκοολ,ο καφες ,τα επεξεργασμενα τροφιμα(τυρια,γαλα) τρεφουν τον συγκεκριμενο μυκητα.
Αντιθετα τα φρουτα και τα λαχανικα ενισχυουν τον οργανισμο και τον καταπολεμουν.Δεν ξερω αν το διατροφικο σου πλανο ειναι διαμορφωμενο βασει των πρωτων τροφων,αν ναι αλλαξε το ριζικα και φτιαξε μια διατροφη δινοντας προτεραιοτητα σε καθαρες τροφες.
 

cmos516

Member
Ζάχαρη(τη φανερή...)δηλαδή γλυκα,αναψυκτηκα,χυμους κτλ δεν τα αγγίζω εδώ και χρονια.Αλκοολ επίσης.Γαλα/γαλακτοκομικα επίσης!
Τυρια ,αλεύρι,και επεξεργασμένα ,δηλαδη κατάλαβα ακόμη και το "αθώο" τοστακι.....
Για τον καφέ με έστειλες (και ξενέρωσες ταυτόχρονα...) δεν ήξερα ότι ταιζει τον παλιομύκητα.

Με κόβω για αντικατάσταση του καφέ με τσάι με αντιμυκητιακά βότανα....!
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Ζάχαρη(τη φανερή...)δηλαδή γλυκα,αναψυκτηκα,χυμους κτλ δεν τα αγγίζω εδώ και χρονια.Αλκοολ επίσης.Γαλα/γαλακτοκομικα επίσης!
Τυρια ,αλεύρι,και επεξεργασμένα ,δηλαδη κατάλαβα ακόμη και το "αθώο" τοστακι.....
Για τον καφέ με έστειλες (και ξενέρωσες ταυτόχρονα...) δεν ήξερα ότι ταιζει τον παλιομύκητα.

Με κόβω για αντικατάσταση του καφέ με τσάι με αντιμυκητιακά βότανα....!
Επειδη και εγω ειμαι πληρως εξαρτημενος απο τον καφε καταλαβαινω πως νιωθεις.Μπορεις να δοκιμασεις ντεκαφ ,αλλα πριν κανεις το οτιδηποτε θα πρεπει να συμβουλευτεις τον γιατρο σου.Και επισης να ειναι σιγουρο οτι προκειται για καντιντα και οχι αλλο ειδος μυκητα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Φιλε μηπως περνεις φινα η κανα saw palmeto ?
Για να σε προλαβω. Ελπιζω να μην μας εμφανισεις και νεα παρενεργεια :p :p Σε λιγο θα πουμε πως και το να πεσεις απο το μηνχανακι μετα τη χρηση φινας... ειναι παρενεργεια της! Το επαθαν και αλλοι.:rolleyes:
 
Για να σε προλαβω. Ελπιζω να μην μας εμφανισεις και νεα παρενεργεια :p :p Σε λιγο θα πουμε πως και το να πεσεις απο το μηνχανακι μετα τη χρηση φινας... ειναι παρενεργεια της! Το επαθαν και αλλοι.:rolleyes:
Φιλε μου περνοντας φινα 1μγ αλλα και παλμετο εχω θεμα με το βαλανο ξεφλουδιζει στα 0.50 δεν εχω τετοιο θεμα..
 

cmos516

Member
@Νίκος12 τι φίνα να περνώ? Εδώ πέρα ο άνθρωπος απλό αντιμυκητιακό χάπι πήγε να μου γράψει και του το κοψα.
Αποφεύγω τα φάρμακα όπως ο διάολο το λιβάνι,και παρα μονο στην ύστατη ανάγκη.

Αν έβρισκα κάποιον θεραπευτή που να ξέρει από φυσικές θεραπείες (όπως παράδειγμα θεράπευε ο Ιπποκράτης....),θα ακολουθούσα τα πάντα με πολύ μεγαλύτερο σθένος.
 

dim d

Well-Known Member
μυκητιασεις χωρις αντιβιωση δεν γινεται...θελει χαπι και τοπικη αγωγη...μην γινεστε αρνητες της ιατρικης.
 
Μπλουζα