Roni, FUE repair, 2000g + 500g γένια, 28/8/2020

Roni

Member
Εγώ δεν είπα ότι οι νοσηλεύτριες του Αναστασακ* δεν κάνουν καλή δουλειά αυτό θα φανεί αλλά όταν μπαίνει ο ίδιος στο φόρουμ και γράφει για άλλες κλινικές ότι τη δουλειά την κάνουν νοσηλεύτριες και πρέπει να την κάνει γιατρός... Τι να πεις το ίδιο κάνει και αυτός. Βάζει τα κορίτσια κάνουν όλη τη δουλειά και πάει σε 15-20λεπτα κάνει τις οπές και έφυγε.

Την αναισθησία στην έκανε ο ίδιος στην αρχή φίλε η τα κορίτσια; Πόση ώρα χρειάστηκε για να σου κάνει τις οπές;
Ο ιδιος μου εκανε την αναισθησία κ οπες και ασχολήθηκε δεν ειπα αυτο αλλα οτι δεν την έκανε εξ ολοκλήρου εκεινος ετσι οπως νομιζα και ειχαμε πει
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kardinalios

Well-Known Member
Η συνηθισμένη τακτική των κλινικών όταν λειτουργούν με άνοιγμα οπών πρώτα και μετά με τοποθέτηση grafts είναι να κάνει ο γιατρός την διαδικασία των οπών . Βέβαια στην προκειμένη περίπτωση θα έπρεπε να έχει αποσαφηνιστεί αυτό από το γιατρό από πριν . Ενδεικτικά θα σου πω ότι ο Lorenzo χρησιμοποιεί implanter και κάνει αυτός όλη τη διαδικασία τοποθέτησης . Τη μια μέρα χρειάστηκε να πεταχτεί για κάποιο λόγο στο διπλανό δωμάτιο που χειρουργούσε ο Bruno για 5 λεπτά και μου έβαλε περίπου 50 grafts μια βοηθός του . Γύρισε πίσω μου ζήτησε συγγνώμη αλλά είχε τύχει κάτι έλεγξε ένα ένα τα graft που είχε βάλει η άλλη και έκανε και διορθώσεις . Μου φάνηκε απίστευτο αυτό που έκανε . Θεωρώ ότι οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους και ο κύριος Αναστασάκης θα έπρεπε να το έχει προσέξει αυτό και να το ξεκαθαρίσει μαζί σου , ασχετα αν είναι μια πρακτική που την ακολουθούν οι περισσότεροι . Και επειδή βλέπω πολλά post που τα κάνουμε όλα Ίσωμα ότι η διαδικασία αυτή είναι ίδια με την διαδικασία στην κλινική του Βεκρη . Όχι παιδιά δεν είναι έτσι . Άλλο να κάνει τις οπες και να επιβλέπει ο γιατρός και άλλο να τα κάνουν όλα οι νοσηλεύτριες χωρίς καμία βοήθεια . Η διαφορά είναι τεράστια .
 

Roni

Member
Η συνηθισμένη τακτική των κλινικών όταν λειτουργούν με άνοιγμα οπών πρώτα και μετά με τοποθέτηση grafts είναι να κάνει ο γιατρός την διαδικασία των οπών . Βέβαια στην προκειμένη περίπτωση θα έπρεπε να έχει αποσαφηνιστεί αυτό από το γιατρό από πριν . Ενδεικτικά θα σου πω ότι ο Lorenzo χρησιμοποιεί implanter και κάνει αυτός όλη τη διαδικασία τοποθέτησης . Τη μια μέρα χρειάστηκε να πεταχτεί για κάποιο λόγο στο διπλανό δωμάτιο που χειρουργούσε ο Bruno για 5 λεπτά και μου έβαλε περίπου 50 grafts μια βοηθός του . Γύρισε πίσω μου ζήτησε συγγνώμη αλλά είχε τύχει κάτι έλεγξε ένα ένα τα graft που είχε βάλει η άλλη και έκανε και διορθώσεις . Μου φάνηκε απίστευτο αυτό που έκανε . Θεωρώ ότι οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους και ο κύριος Αναστασάκης θα έπρεπε να το έχει προσέξει αυτό και να το ξεκαθαρίσει μαζί σου , ασχετα αν είναι μια πρακτική που την ακολουθούν οι περισσότεροι . Και επειδή βλέπω πολλά post που τα κάνουμε όλα Ίσωμα ότι η διαδικασία αυτή είναι ίδια με την διαδικασία στην κλινική του Βεκρη . Όχι παιδιά δεν είναι έτσι . Άλλο να κάνει τις οπες και να επιβλέπει ο γιατρός και άλλο να τα κάνουν όλα οι νοσηλεύτριες χωρίς καμία βοήθεια . Η διαφορά είναι τεράστια .
Εγω πριν την επέμβαση δεν ειχα καμια επικοινωνία με τον γιατρο παρα μονο με την υπεύθυνη και οτι μου ελεγε εκεινη κρατουσα λογω οτι ειμαι απο επαρχια.Ισως εκείνη να μου τα ελεγε αλλιως βέβαια ειχα διαβασει κ εδω οτι την επέμβαση την κανει ολη ο γιατρός γιαυτο
 

Roni

Member
Εγω πριν την επέμβαση δεν ειχα καμια επικοινωνία με τον γιατρο παρα μονο με την υπεύθυνη και οτι μου ελεγε εκεινη κρατουσα λογω οτι ειμαι απο επαρχια.Ισως εκείνη να μου τα ελεγε αλλιως βέβαια ειχα διαβασει κ εδω οτι την επέμβαση την κανει ολη ο γιατρός γιαυτο . Βέβαια δεν εχω κανενα παράπονο
 

vlafo

Well-Known Member
Όλα τα στάδια της μμ,δεν είναι δυνατόν να τα κάνει ο γιατρός και αυτό είναι λογικό.
Σε όλα όμως πρέπει να συμμετέχει.
Η κατηγοριοποίηση,εξαγωγή,διαχωρισμός μοσχευμάτων,προετοιμασία είναι κυρίως δουλειά των νοσηλευτριών με επίβλεψη γιατρού.
Δύο είναι τα στάδια τα βασικά που πρέπει ο γιατρός να κάνει οπωσδήποτε.

Οπές+τοποθέτηση.

Δηλαδή θα κάνει ο Αναστασάκης το σχεδιασμό της χερλάιν και τις οπές μονάχα,και η τοποθέτηση που είναι το πιο σημαντικό βήμα κατ εμέ, θα την κάνει νοσηλεύτρια?
Ήμαρτον...
Η διαδικασία που περιγράφηκε πιό πάνω κατά Lorenzo,είναι η ορθή επαγγελματική προσέγγιση που πρέπει να γίνεται.
Και μας κάνει και εντύπωση το λογικό.

Η απογοήτευση έγκειται στο γεγονός ότι άλλο συμφωνήθηκε με τον Roni και άλλο έγινε τελικά.
Τελικά μια από τα ίδια,να συμφωνείς προκαταβολικά κάτι και στο τέλος να βλέπεις να γίνονται άλλα πράγματα.
Το μόνο που μένει τελικά είναι τα παχιά λόγια αυτό βλέπω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όλα τα στάδια της μμ,δεν είναι δυνατόν να τα κάνει ο γιατρός και αυτό είναι λογικό.
Σε όλα όμως πρέπει να συμμετέχει.
Η κατηγοριοποίηση,εξαγωγή,διαχωρισμός μοσχευμάτων,προετοιμασία είναι κυρίως δουλειά των νοσηλευτριών με επίβλεψη γιατρού.
Δύο είναι τα στάδια τα βασικά που πρέπει ο γιατρός να κάνει οπωσδήποτε.

Οπές+τοποθέτηση.

Δηλαδή θα κάνει ο Αναστασάκης το σχεδιασμό της χερλάιν και τις οπές μονάχα,και η τοποθέτηση που είναι το πιο σημαντικό βήμα κατ εμέ, θα την κάνει νοσηλεύτρια?
Ήμαρτον...
Η διαδικασία που περιγράφηκε πιό πάνω κατά Lorenzo,είναι η ορθή επαγγελματική προσέγγιση που πρέπει να γίνεται.
Και μας κάνει και εντύπωση το λογικό.

Η απογοήτευση έγκειται στο γεγονός ότι άλλο συμφωνήθηκε με τον Roni και άλλο έγινε τελικά.
Τελικά μια από τα ίδια,να συμφωνείς προκαταβολικά κάτι και στο τέλος να βλέπεις να γίνονται άλλα πράγματα.
Το μόνο που μένει τελικά είναι τα παχιά λόγια αυτό βλέπω τελικά.

Θα διαφωνήσω. Άλλο το φάουλ του τι συμφωνήθηκε και άλλο το τι είναι σωστό και συνήθης πρακτική. Η τοποθέτηση μοσχευμάτων σε premade incisions γίνεται από technicians στο 90% όλων των τοπ κλινικών εκτός από αυτούς που κάνουν stick and place γιατί εκεί λόγω της διαδικασίας δεν βολεύει. Όταν κάνεις premade incisions (με σωστό τρόπο) η τοποθέτηση με dull implanters ή forcepts είναι πολύ εύκολη και αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να μην υπάρχει κούραση. Έχει ελάχιστη τεχνική δυσκολία και είναι η κατ' εξοχή δουλειά των technicians. Αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο είναι η τεχνική της εισαγωγής. Δηλαδή η χρήση κάποιου βοηθητικού εργαλείου (dull implanters, dilutors, keep) για να αποφευχθεί ο τραυματισμός. Αν μου έλεγες για την εξαγωγή (από την στιγμή που είναι motorised) και είχε συμφωνηθεί η μεγαλύτερη εμπλοκή του γιατρού εκεί πιθανώς να συμφωνούσα. Στην τοποθέτηση όχι. Δεν νομίζω να έχει κάνει ποτέ τοποθέτηση ο γιατρός.
 

vlafo

Well-Known Member
Αυτό που έχει σημασία είναι η τεχνική της εισαγωγής. Δηλαδή η χρήση κάποιους βοηθητικού εργαλείου (dull implanters, dilutors, keep) για να αποφευχθεί ο τραυματισμός.
Μα εκεί είναι το ζουμί και εκεί είναι η εμπειρία που χρειάζεσαι το γιατρό.;Ένα λάθος και έγινε η ζημιά.
Δεν αναφέρομαι στο προκαταρκτικό στάδιο που τά κάνουνε όλα οι technicians.
Ο Lorenzo δηλαδή γιατί τα κάνει μόνος του?
Stick and place κάνει?
 

Roni

Member
Μα εκεί είναι το ζουμί και εκεί είναι η εμπειρία που χρειάζεσαι το γιατρό.;Ένα λάθος και έγινε η ζημιά.
Δεν αναφέρομαι στο προκαταρκτικό στάδιο που τά κάνουνε όλα οι technicians.
Ο Lorenzo δηλαδή γιατί τα κάνει μόνος του?
Stick and place κάνει?
Λοιπον παιδιά επειδή το θεμα ξεφεύγει χώρις την θέληση μου εχω να πω οτι γιατρός ηταν συνέχεια εκει απλα δεν εκανε την τοποθέτηση στα υπόλοιπα συμετηχε κανονικά.Η κλινική ηταν αψογη και ολα οκ μην ισωπεδονουμε τα παντα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα εκεί είναι το ζουμί και εκεί είναι η εμπειρία που χρειάζεσαι το γιατρό.;Ένα λάθος και έγινε η ζημιά.
Δεν αναφέρομαι στο προκαταρκτικό στάδιο που τά κάνουνε όλα οι technicians.
Ο Lorenzo δηλαδή γιατί τα κάνει μόνος του?
Stick and place κάνει?

Άλλο το ζουμί άλλο η εμπειρία. Δεν χρειάζεσαι εμπειρία γιατρού για την τοποθέτηση. Είναι σαν να σου πω, έχω ανοίξει την σωστή σε μέγεθος τρύπα (πλάτος, βάθος), με την σωστή φορά, βάλε μέσα to graft χωρίς να το τσακίσεις. Είναι τόσο απλό. Πρέπει να έχεις πάρει πτυχίο? Φυσικά όχι. Οι γιατροί είναι άνθρωποι και κουράζονται, οι γνώσεις τους έχουν νόημα σε πιο σύνθετες διεργασίες όπως το άνοιγμα οπών που νομίζεις ότι είναι απλό αλλά έχει πολύ τεχνική από πίσω του, από το να επιλέξεις την κατάλληλη τεχνική (saggital vs coronal), το σωστό εργαλείο, την σωστή γωνία, το σωστό βάθος για να αποφύγεις νεκρώσεις, την σωστή πυκνότητα, το σωστό distribution και άλλα πολλά που το καθένα από μόνο του είναι αντικείμενο δεκάδων papers.

Ο Lorenzo τα κάνει όλα μόνος του λόγω της μεθόδου που ακολουθεί με sharp implanter. Η μέθοδος πλεονεκτεί σε αυτό το κομμάτι όχι ο Lorenzo. Για να είμαστε δίκαιοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Συμφωνω φιλε ο γιατρός δεν εκανε σχεδον τιποτα και πληρωσα για να μου την κανει εκεινος.βεβαια τα κορίτσια ισως να ειναι και καλυτερα
Λοιπον παιδιά επειδή το θεμα ξεφεύγει χώρις την θέληση μου εχω να πω οτι γιατρός ηταν συνέχεια εκει απλα δεν εκανε την τοποθέτηση στα υπόλοιπα συμετηχε κανονικά.Η κλινική ηταν αψογη και ολα οκ μην ισωπεδονουμε τα παντα
Προσπαθούμε να καταλάβουμε τι ακριβώς έγινε και σε ποια στάδια της διαδικασίας ο γιατρός συμμετείχε.
Γιατί βλέπω αντιφάσεις στις απαντήσεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Συμφωνω φιλε ο γιατρός δεν εκανε σχεδον τιποτα και πληρωσα για να μου την κανει εκεινος.βεβαια τα κορίτσια ισως να ειναι και καλυτερα

Προσπαθούμε να καταλάβουμε τι ακριβώς έγινε και σε ποια στάδια της διαδικασίας ο γιατρός συμμετείχε.
Γιατί βλέπω αντιφάσεις στις απαντήσεις.
Πραγματικα, μας εχει μπερδεψει τελικα ο φιλος με τις αντιφασεις. Άλλα εγραφε χθες, άλλα σημερα. Τι αλλαξε;
 

Roni

Member
Συμφωνω φιλε ο γιατρός δεν εκανε σχεδον τιποτα και πληρωσα για να μου την κανει εκεινος.βεβαια τα κορίτσια ισως να ειναι και καλυτερα

Προσπαθούμε να καταλάβουμε τι ακριβώς έγινε και σε ποια στάδια της διαδικασίας ο γιατρός συμμετείχε.
Γιατί βλέπω αντιφάσεις στις απαντήσεις.
Φιλε Σίγουρα δεν έκανε την τοποθετηση
 

kardinalios

Well-Known Member
O Lorenzo χρησιμοποιεί Implanter για αυτό και τα κάνει όλα μόνος του . Αυτός ειναι και ο λόγος που εγώ προσωπικά τον επελεξα . Ο Erdogan ακολουθεί ακριβώς την ίδια τακτική που έκανε και ο Αναστασάκης στον φίλο . Βέβαια θα μου πεις με 2,2 ευρώ / graft στον Αναστασάκη και με τις προσφορές που είχε ο Erdo λόγω Covid γιατί να επιλέξεις Ελλάδα . Αυτό όντως αποτελεί ένα ερώτημα , αν και ο καθένας κάνει κουμάντο στο κεφάλι του.
 

Roni

Member
O Lorenzo χρησιμοποιεί Implanter για αυτό και τα κάνει όλα μόνος του . Αυτός ειναι και ο λόγος που εγώ προσωπικά τον επελεξα . Ο Erdogan ακολουθεί ακριβώς την ίδια τακτική που έκανε και ο Αναστασάκης στον φίλο . Βέβαια θα μου πεις με 2,2 ευρώ / graft στον Αναστασάκη και με τις προσφορές που είχε ο Erdo λόγω Covid γιατί να επιλέξεις Ελλάδα . Αυτό όντως αποτελεί ένα ερώτημα , αν και ο καθένας κάνει κουμάντο στο κεφάλι του.
Εγω φιλε Τουρκία δεν παω με τίποτα
 

manly_Man

Well-Known Member
O Lorenzo χρησιμοποιεί Implanter για αυτό και τα κάνει όλα μόνος του . Αυτός ειναι και ο λόγος που εγώ προσωπικά τον επελεξα . Ο Erdogan ακολουθεί ακριβώς την ίδια τακτική που έκανε και ο Αναστασάκης στον φίλο . Βέβαια θα μου πεις με 2,2 ευρώ / graft στον Αναστασάκη και με τις προσφορές που είχε ο Erdo λόγω Covid γιατί να επιλέξεις Ελλάδα . Αυτό όντως αποτελεί ένα ερώτημα , αν και ο καθένας κάνει κουμάντο στο κεφάλι του.
εχει μερικες πολυ καλες επιλογες η Τουρκια (HLC, Pekiner, Keser, Erdogan) και εχουμε δει κ καποιες οικονομικές κλινικες να προσφερουν ωραια αποτελεσματα με καλη διαχειρηση δοτριας στην Τουρκια, βλεπε Dr Yaman. Αποτελει μια καλη επιλογη για μεταμοσχευση η Τουρκια και τωρα κανουν και προσφορες λογω covid..και επισης πας και Dr Bruno Ferreira Πορτογαλλια με 2.5/graft που χειρουργει και στην κλινικη του lorenjo στην Ισπανια.... υπαρχουν δηλαδη πολλες καλες επιλογες μεχρι 2.5 ευρω το graft στο εξωτερικο.
 

Roni

Member
εχει μερικες πολυ καλες επιλογες η Τουρκια (HLC, Pekiner, Keser, Erdogan) και εχουμε δει κ καποιες οικονομικές κλινικες να προσφερουν ωραια αποτελεσματα με καλη διαχειρηση δοτριας στην Τουρκια, βλεπε Dr Yaman. Αποτελει μια καλη επιλογη για μεταμοσχευση η Τουρκια και τωρα κανουν και προσφορες λογω covid..και επισης πας και Dr Bruno Ferreira Πορτογαλλια με 2.5/graft που χειρουργει και στην κλινικη του lorenjo στην Ισπανια.... υπαρχουν δηλαδη πολλες καλες επιλογες μεχρι 2.5 ευρω το graft στο εξωτερικο.
Σίγουρα υπάρχουν αλλα εγω σε Τουρκο λεφτα δεν δινω
 

manly_Man

Well-Known Member
Σίγουρα υπάρχουν αλλα εγω σε Τουρκο λεφτα δεν δινω
ενταξει δικαιωμα σου roni. Εγω πάλι πιστευω οτι δεν θα επρεπε να βαζουμε τα πολιτικα και εθνικα θέματα, ως κριτηριο για την επιλογη της κλινικης.
 
  • Like
Reactions: tol

Roni

Member
Σίγουρα υπάρχουν αλλα εγω σε Τουρκο λεφτα δεν δινω
Πιστεύω ότι για τα λεφτα που εδωσα εκανα καλη επιλογή με τον μικρότερο κι
ενταξει δικαιωμα σου roni. Εγω πάλι πιστευω οτι δεν θα επρεπε να βαζουμε τα πολιτικα και εθνικα θέματα, ως κριτηριο για την επιλογη της κλινικης.
Η επιλογή της κλινικής που εκανα θεωρω οτι ειναι απο τις καλύτερες δες την δυσκολια του περιστατικού και ανάλογα με την τιμη που εκλεισα ειμαι σουπερ τα υπόλοιπα θα φανουν στο αποτέλεσμα.Επισης ο κίνδυνος να παθω κατι οπως μολυνση η covid παιζει ρολο
 
Μπλουζα