Ετοιμάζομαι για 4η μεταμόσχευση! Γνώμες

Konjaap

Verified MM member
Καλησπέρα παιδία! Αντιμετωπίζω τριχόπτωση από 20 χρονών! Έχω κάνει 3 μεταμοσχευσεις με μεθοδο fut στη θεσσαλονικη 2012 2013 και 2014! Έχω κανει ανά διαστημα θεραπείες με regaine Και ετοιμάζομαι για την τέταρτη! Παρακαλώ τις γνώμες σας!
 

Συνημμένα

  • 1D184442-333F-49E4-BDA1-140C9BEAB538.jpeg
    1D184442-333F-49E4-BDA1-140C9BEAB538.jpeg
    375.5 KB · Προβολές: 255
  • A145DC69-C7F1-4E73-807A-2F0FC2665BC8.jpeg
    A145DC69-C7F1-4E73-807A-2F0FC2665BC8.jpeg
    509.1 KB · Προβολές: 240
  • ACB4F66B-EFCF-40B9-99E1-53401FBBAD4A.jpeg
    ACB4F66B-EFCF-40B9-99E1-53401FBBAD4A.jpeg
    322.2 KB · Προβολές: 246
  • CCDDA141-45E0-43DC-8FE5-5FB1F114F5DA.jpeg
    CCDDA141-45E0-43DC-8FE5-5FB1F114F5DA.jpeg
    469 KB · Προβολές: 289

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Αδερφε στην τελευταια φωτογραφια σου αυτο ειναι ουλη απο το στριπ? που εχεις κανει τις 3 πρωτες μεταμοσχευσεις σου? επισης ποσο χρονων εισαι? θα σου πουμε γνωμη αλλα δωσε μας και αλλα στοιχεια.
 

Konjaap

Verified MM member
Αδερφε στην τελευταια φωτογραφια σου αυτο ειναι ουλη απο το στριπ? που εχεις κανει τις 3 πρωτες μεταμοσχευσεις σου? επισης ποσο χρονων εισαι? θα σου πουμε γνωμη αλλα δωσε μας και αλλα στοιχεια.
Είμαι 30 χρονών! Θα ήθέλα να μην αναφέρω το όνομα του γιατρού διότι απεβίωσε! Ναι είναι ουλή από 3strip
 

dimitris50423

Well-Known Member
Είμαι 30 χρονών! Θα ήθέλα να μην αναφέρω το όνομα του γιατρού διότι απεβίωσε! Ναι είναι ουλή από 3strip

Δεκτο φιλε. Τι να γεμισεις και τι να αφησεις φιλε μου εδω. Η δοτρια σου ειναι σε κακη κατασταση και η ουλη απο τα 3 στριπ τεραστια.
Πρεπει να δεις τι εχει μεινει αν εχει μεινει στη δοτρια πρωτα. Εγω σαν τελευταια προσπαθεια θα τα εβαζα να διορθωσω και να συνδεσω τα μαλλια που εχεις μπροστα με τα πλαινα με fue φυσικα οχι στριπ.
και θα εκανα smp στην ουλη να σβησει καπως να μην φαινεται τοσο. Ειναι κατι σαν τατουαζ με τελιτσες πανω στην ουλη για να μην φαινεται.
Αν ημουν στη θεση σου μαλλον δεν θα το ειχα παλεψει τοσο. Κανε χαρη στο εαυτο σου και μην κανεις βιαστικη κινηση θα σου πουν τα μελη τη γνωμη τους και μαθε καποια πραγματα απο το φορουμ μερικους μηνες πριν κανεις οτιδηποτε. Καλη επιτυχια.
 

Konjaap

Verified MM member
Δεκτο φιλε. Τι να γεμισεις και τι να αφησεις φιλε μου εδω. Η δοτρια σου ειναι σε κακη κατασταση και η ουλη απο τα 3 στριπ τεραστια.
Πρεπει να δεις τι εχει μεινει αν εχει μεινει στη δοτρια πρωτα. Εγω σαν τελευταια προσπαθεια θα τα εβαζα να διορθωσω και να συνδεσω τα μαλλια που εχεις μπροστα με τα πλαινα με fue φυσικα οχι στριπ.
και θα εκανα smp στην ουλη να σβησει καπως να μην φαινεται τοσο. Ειναι κατι σαν τατουαζ με τελιτσες πανω στην ουλη για να μην φαινεται.
Αν ημουν στη θεση σου μαλλον δεν θα το ειχα παλεψει τοσο. Κανε χαρη στο εαυτο σου και μην κανεις βιαστικη κινηση θα σου πουν τα μελη τη γνωμη τους και μαθε καποια πραγματα απο το φορουμ μερικους μηνες πριν κανεις οτιδηποτε. Καλη επιτυχια.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου δημήτρη! Μπορει να απόδωσει περιπου 1500 με 2000 grafts! Η ουλή με το κατάλληλο κούρεμα κρύβεται ! Βέβαια με περιορίζει στο κούρεμα αρκετα! Smp είχα κάνει παλιότερα με ξυρισμένο κεφάλι αλλά η ουλή λόγω τος πως έχει διαμορφωθεί το δέρμα στην περιοχή δεν είχε την κάλυψη που θα ήθελα και το άφησα!
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Ευχαριστώ για την απάντηση σου δημήτρη! Μπορει να απόδωσει περιπου 1500 με 2000 grafts! Η ουλή με το κατάλληλο κούρεμα κρύβεται ! Βέβαια με περιορίζει στο κούρεμα αρκετα! Smp είχα κάνει παλιότερα με ξυρισμένο κεφάλι αλλά η ουλή λόγω τος πως έχει διαμορφωθεί το δέρμα στην περιοχή δεν είχε την κάλυψη που θα ήθελα και το άφησα!
Η ουλη ειναι δυστυχως φτωχη αλλα θέλει τεραστια γνωση, τεχνη και ΤΥΧΗ να μην συμβει κατι τετοιο σε τοσο νεαρο ασθενη. Μην κακιζεις τον ιατρο, μπορει να συμβει σε αυτες τις ηλικιες σε 1 στους 2 ακομα και στον καλύτερο ιατρο μετα από 3 FUT.

Χαιρομαι που το αντιμετωπιζεις συνετα όσον αφορά το κούρεμα, ειναι πολυ σημαντικο και θετικο.
Η ουλη αυτη δεν αφαιρειται ακομα (και ισως δεν χρειάζεται) και το οτι ειναι οι ουλες ενωμενες ειναι ασχημο μεν, αλλα βολικο δε για τον χειρουργο.
Στα χερια ενος πολυ έμπειρου χειρουργου που θα σου προσφερει combo με (αναγκαστικα!) άλλη μια, σιγουρα λεπτότερη (και λόγω ηλικιας πλεον) και σε σωστη απόσταση ουλή, μπορουν αρχικα να αφαιρεθούν 3000-3500 FUs. Έχω αναλάβει παρόμοιες επιδιορθώσεις πολλές φορές και πανε εξαιρετικά!
Αν κατεβεις Αθηνα θα σου ζητησω να περασεις να σε δω.
Μην απογοητευεσαι!
 

Konjaap

Verified MM member
Η ουλη ειναι δυστυχως φτωχη αλλα θέλει τεραστια γνωση, τεχνη και ΤΥΧΗ να μην συμβει κατι τετοιο σε τοσο νεαρο ασθενη. Μην κακιζεις τον ιατρο, μπορει να συμβει σε αυτες τις ηλικιες σε 1 στους 2 ακομα και στον καλύτερο ιατρο μετα από 3 FUT.

Χαιρομαι που το αντιμετωπιζεις συνετα όσον αφορά το κούρεμα, ειναι πολυ σημαντικο και θετικο.
Η ουλη αυτη δεν αφαιρειται ακομα (και ισως δεν χρειάζεται) και το οτι ειναι οι ουλες ενωμενες ειναι ασχημο μεν, αλλα βολικο δε για τον χειρουργο.
Στα χερια ενος πολυ έμπειρου χειρουργου που θα σου προσφερει combo με (αναγκαστικα!) άλλη μια, σιγουρα λεπτότερη (και λόγω ηλικιας πλεον) και σε σωστη απόσταση ουλή, μπορουν αρχικα να αφαιρεθούν 3000-3500 FUs. Έχω αναλάβει παρόμοιες επιδιορθώσεις πολλές φορές και πανε εξαιρετικά!
Αν κατεβεις Αθηνα θα σου ζητησω να περασεις να σε δω.
Μην απογοητευεσαι!
Ευχαριστώ για την απάντηση σας κύριε Αναστάσακη. Σχετικά με την ουλή έχω διαβάσει αρκετά αρθρά που αναφέρουν τέτοιου είδους επιθετική επούλωση σε νεαρούς ασθενής και χαίρομαι που το επιβεβαιώνεται και σεις! Παρεπιπτόντως την τρίτη έχω κλείσει ραντεβού στην κλινική σας
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Ευχαριστώ για την απάντηση σας κύριε Αναστάσακη. Σχετικά με την ουλή έχω διαβάσει αρκετά αρθρά που αναφέρουν τέτοιου είδους επιθετική επούλωση σε νεαρούς ασθενής και χαίρομαι που το επιβεβαιώνεται και σεις! Παρεπιπτόντως την τρίτη έχω κλείσει ραντεβού στην κλινική σας

Έχει ταλαιπωρηθει πολυ και χαιρομαι που θα σε γνωρισω. Πιστευω θα σε βοηθησω πολυ! Τα λεμε από κοντα.
 

simpa

Active Member
Εγω χωρις υφάκι θέλω να ρωτήσω....
Μα καλά αν δεν είχες κάνει 3 μεταμοσχεύσεις πως θα ήσουν? Πόσα έχεις βάλει συνολικά?(τριχοθυλάκια)
 

Konjaap

Verified MM member

Konjaap

Verified MM member
Εγω χωρις υφάκι θέλω να ρωτήσω....
Μα καλά αν δεν είχες κάνει 3 μεταμοσχεύσεις πως θα ήσουν? Πόσα έχεις βάλει συνολικά?(τριχοθυλάκια)
Ότι βλέπεις στο πάνω μέρος είναι μαλλιά από μεταμόσχευση! Στην 1) 1200 στην 2) 1500 και στην 3) δεν θυμάμαι και να σου πω ! Ούτως η άλλως δεν πίστευα στα νούμερα πλέον! Δεν υπήρχε τρόπος να τα επιβεβαίωσω! Απλά να σου πω ότι έκανα μια επέμβαση και το απότελεσμα ήταν φτωχό διότι η ΑΓΑ ήταν πολύ επιθετική! Επομένως την επόμενη χρονιά όταν ερχόταν τα αποτελέσματα είχα πάλι κακή εικόνα! Πιστεύω ότι έπαιζε ρόλο και το shockloss από τις επεμβάσεις!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Konjaap

Verified MM member
Ανεβάζω κάποιες ακομή φωτογραφίες που ίσως να βοηθήσουν κάποια μέλη. Θα ήθελα την γνώμη σας αν μπορεί να γίνει παρέμβαση επεμβατική στην περιοχή του crown. Να προσθέσω ότι χρησιμοποιώ regaine 2 φορές την ημέρα εδώ και 18 μήνες και ένας λόγος που πιστεύω ότι παρέμεινε το crown σε αυτήν την κατάσταση καθώς και μερικά μαλλιά πλάγια ψηλά είναι αυτός! Αν σταματήσω λογικά θα εξαφανιστούν τα πάντα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Συνημμένα

  • 03F59498-4B01-4B8C-86F6-DA2618C5BB58.jpeg
    03F59498-4B01-4B8C-86F6-DA2618C5BB58.jpeg
    657.9 KB · Προβολές: 206
  • 8CB2842F-D49B-4275-9658-2C62F58002DC.jpeg
    8CB2842F-D49B-4275-9658-2C62F58002DC.jpeg
    616.2 KB · Προβολές: 175
  • DD7B08DB-5D68-4A1E-8D52-3C4C077EF567.jpeg
    DD7B08DB-5D68-4A1E-8D52-3C4C077EF567.jpeg
    569.5 KB · Προβολές: 167
  • 218C2049-CDC5-4A12-8F96-8F17FFF65D6C.jpeg
    218C2049-CDC5-4A12-8F96-8F17FFF65D6C.jpeg
    208.4 KB · Προβολές: 174
  • 9E025E67-1C72-4C58-A7A8-6285BCD3D12A.jpeg
    9E025E67-1C72-4C58-A7A8-6285BCD3D12A.jpeg
    412.4 KB · Προβολές: 154
  • 6E8939F1-EE2F-4B9F-BE65-6B0A34449ABC.jpeg
    6E8939F1-EE2F-4B9F-BE65-6B0A34449ABC.jpeg
    398.5 KB · Προβολές: 141

koumparos

Well-Known Member
Αδερφέ ίσως να μην φταίει ο χώρος.Η καταραμένη αρρώστια φταίει που μας βιάζει τη ψυχολογία.Πας για τελευταία βαθμίδα στην αραίωση.Παλι καλά να λες που έχεις αυτή την εικόνα μετά από τόσες μεταμοσχεύσεις.
 

kardinalios

Well-Known Member
Εγώ πάντως αδερφέ στη θέση σου και έτσι όπως σε βλέπω το πρώτο πράγμα που θα έκανα είναι να προσπαθήσω να φρενάρω αυτήν την τόσο επιθετική τριχόπτωση .
Η λύση σε τόσο επιθετικές περιπτώσεις που προορίζονται για μεγάλο nw είναι μια και λέγεται θεραπεία με φιναστεριδη .
Θεωρώ ότι από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις και αφού ισορροπήσεις λίγο να προβείς σε νέα επέμβαση.
Είμαι σίγουρος ότι ο κύριος Αναστασάκης θα σου προτείνει κάτι τέτοιο . Είναι καλό που θα τον επισκεφτείς .
 

paulakos266

Active Member
Πιο πάνω λέει ο γιατρός ότι μπορεί να διορθώσει το πρόβλημα. Μου φαίνεται απίστευτο να μπορέσει αυτή η δοτρια να δώσει κάτι εκτός άμα εννοεί από γενιά
 

koumparos

Well-Known Member
Μακάρι να σε αναλάβει.Νομιζω μπορείς να το πολεμήσεις αφήνοντας το Κράουν αραιό(όχι καραφλο) και δουλεύοντας κυριως α,β ζώνη.Εχεις και τα γένια μελόντικα για τις πτέρυγες που κατεβαίνουν.Δεν είσαι καταδικασμένος εάν σου βγάλει ο γιατρός από τη δοτρια ακόμα μια μμ.
@ Είδα σε live τον ζαζ@πουλο που ήταν και αυτός σε άσχημη κατάσταση και δεν πίστευα αυτό που έβλεπα...σημαντική αλλαγή.
Δουλειά του κυρίου Αναστασάκη.
 

Konjaap

Verified MM member
Αδερφέ ίσως να μην φταίει ο χώρος.Η καταραμένη αρρώστια φταίει που μας βιάζει τη ψυχολογία.Πας για τελευταία βαθμίδα στην αραίωση .Πάλι καλά να λες που έχεις αυτή την εικόνα μετά από τόσες μεταμοσχεύσεις.
Ολοταχώς. Δεν έχεις άδικο για τον χώρο. Είμαι πολύ κουρασμένος ψυχολογικά με αυτό το θέμα. Πιστεύω φταίει η νεαρή ηλικία που ξεκίνησε και παρ όλη την προσπάθεια που κατελαβα χειρουργεία,θεραπείες χρήματα,χρόνο κτλ δεν μου επέφερε ποτέ μια εικόνα που να νιώθω ικανοποιημενος . Xρησιμοποιώ καλυπτικα πολλά χρόνια και γενικά με έχει κουράσει και αυτό καθώς με τον πάροδο του χρόνου χρειάζομαι όλο και μεγαλύτερες ποσότητες και έχει καταντήσει κουραστικό. Mέχρι και ξύρισμα έκανα με smp στην ουλή αλλά το δέρμα έχει διαμορφωθεί πολύ άσχημα και δεν έχει καλή κάλυψη. Γι αυτό τον λόγο έχω αναπτύξει έναν αρνητισμό γύρω από όλο αυτό.
 

simpa

Active Member
Πιο πάνω λέει ο γιατρός ότι μπορεί να διορθώσει το πρόβλημα. Μου φαίνεται απίστευτο να μπορέσει αυτή η δοτρια να δώσει κάτι εκτός άμα εννοεί από γενιά

Γιατι;
Απο τα πλάγια δεν μπορει να πάρει? Αυτες δεν θα ειναι μονιμες?
 

Konjaap

Verified MM member
Εγώ πάντως αδερφέ στη θέση σου και έτσι όπως σε βλέπω το πρώτο πράγμα που θα έκανα είναι να προσπαθήσω να φρενάρω αυτήν την τόσο επιθετική τριχόπτωση .
Η λύση σε τόσο επιθετικές περιπτώσεις που προορίζονται για μεγάλο nw είναι μια και λέγεται θεραπεία με φιναστεριδη .
Θεωρώ ότι από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις και αφού ισορροπήσεις λίγο να προβείς σε νέα επέμβαση.
Είμαι σίγουρος ότι ο κύριος Αναστασάκης θα σου προτείνει κάτι τέτοιο . Είναι καλό που θα τον επισκεφτείς .
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου καρδινάλιε. Για μένα το θέμα χρήσης finasteride είναι προσωπικό. Δεν επιθυμώ να χρησιμοποιήσω. Μπορούσα να την χρησιμοποιήσω σε μικρότερή ηλικία και σίγουρα τα πράγματα θα είχαν πάρει άλλη πορεία. Στην φάση που είμαι τώρα ειδικά δεν αξίζει το ρίσκο για μένα. Είναι προσωπικές επιλογές του καθενός.
 

tasos33

Well-Known Member
Μακάρι να σε αναλάβει.Νομιζω μπορείς να το πολεμήσεις αφήνοντας το Κράουν αραιό(όχι καραφλο) και δουλεύοντας κυριως α,β ζώνη.Εχεις και τα γένια μελόντικα για τις πτέρυγες που κατεβαίνουν.Δεν είσαι καταδικασμένος εάν σου βγάλει ο γιατρός από τη δοτρια ακόμα μια μμ.
@ Είδα σε live τον ζαζ@πουλο που ήταν και αυτός σε άσχημη κατάσταση και δεν πίστευα αυτό που έβλεπα...σημαντική αλλαγή.
Δουλειά του κυρίου Αναστασάκη.
Κουμπαρε τον ζαζο τον είχα λάιβ σε μια εκπομπή μέσα στη καραντίνα πριν κ ήταν φουλ τοπικ μπροστά. Έκανε μπαμ . Κάπου αλλού δεν τον έχω δει
 
Μπλουζα