Μεταμοσχευση στην Advanced Hair Clinic, 2027 Grafts FUE, 29/01/2020

Vasilis_av92

New Member
Καλησπερα και απο μενα, ως νεο μελος και παρακολουθοντας το φορουμ για συμβουλες και πληροφορηση εδω και 5 χρονια, αποφασισα να κανω ΜΜ καθως η αραιωση μου ειχε προχωρησει σε μεγαλο σταδιο.
Ειμαι 28 χρονων με προβλημα τριχοπτωσης απο τα 18, χωρις να εχω λαβει καποια αγωγη. Πηγαινοντας σε κλινικες στα 23 με 25 μου, μου λεγανε οτι ειμαι τυχερος που εχασα τοσα μεχρι στιγμης. Ομως τωρα πια αποφασισα να κανω ΜΜ και να βαζω μινοξιδιλη συνεχεια και σχολαστικα απο δω και περα. Επειτα απο ερευνα αγορας κατεληξα να κανω ΜΜ στον Βεκρη στην κλινικη του Περιστεριου. Εχοντας ακουσει καλες κριτικες απο εδω και ως μια πολυ τιμια λυση στην ΜΜ , οπως και ενα ακομα πολυ σηματνικο ηταν οτι εχουν αναρτησει προσφατα αποτελεσματα ΜΜ στα κοινωνικα τους δικυτα.
Μετα απο συμφωνια για το κοστος και την ημερα μπηκα για ΜΜ στις 29/1/2020. Αρχικα η συμφωνια με την Manager ηταν για την μπροστινη περιοχη καθως αυτο ηθελα και εγω..Την ημερα ομως της επεμβασης και αφου εγινε αναγκαστικα το ξυρισμα ληπτριας και δοτριας περιοχης αποφασισε η κοπελα που μου εκανε την ΜΜ να βαλουμε σε ολο το κεφαλι οπου υπαρχουν κενα. Οποτε συμφωνησα και γω με αυτο καθως ηξερα οτι αν αφηνα το μαλλι μου μακρυ θα φαινοντα η αραιωση στην μεση και πισω στο crown.
Οι κοπελες ηταν 2, η μια λεγοταν Λινα και την αλλη δεν θυμαμαι το ονομα της. Η διαδικασια πηγε πολυ καλα διηρκεσε 6 ωρες μαζι με ενα μισαωρο διαλειμμα. Η Λινα ανελαβε ολη την εξαγωγη και εμφυτευση ενω η αλλη κοπελα βοηθουσε με καταμετρηση και implanters.

Η διαδικασια: Πυκνωση Α', Β', Γ' περιοχη.
Αριθμος FU: 2027
Αριθμος τριχων: 4864
Λογος: 2,4
1's: 338
2's: 802
3's: 657
4's: 199
5's: 51
Punch mm: 0.9/ Implanter: 1.0

Ανεβαζω φωτογραφιες σε ξεχωριστα post: πριν, μετα, 12ημερο, 1ος μηνας, 3ος μηνας, 4ος μηνας. Ο λογος που δεν ανεβασα πιο πριν ηταν ωστε να μην αγχωνομαι με την αναμονη και τα σχολια. Ακουω σχολια συμβουλες και οτι αλλο θελετε. IMG_E2688.JPG IMG_E2810.JPG IMG_E2811.JPG IMG_E2812.JPG
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vasilis_av92

New Member
Αμεσως Μετα:
 

Συνημμένα

  • IMG_E2830.JPG
    IMG_E2830.JPG
    1.2 MB · Προβολές: 806
  • IMG_E2880.JPG
    IMG_E2880.JPG
    1,003.7 KB · Προβολές: 748
  • IMG_E2885.JPG
    IMG_E2885.JPG
    727.5 KB · Προβολές: 674
  • IMG_E3207.JPG
    IMG_E3207.JPG
    970 KB · Προβολές: 675

Vasilis_av92

New Member
12ημερο:
 

Συνημμένα

  • IMG_E3728.JPG
    IMG_E3728.JPG
    1.1 MB · Προβολές: 681
  • IMG_E3892.JPG
    IMG_E3892.JPG
    398.4 KB · Προβολές: 648
  • IMG_E4117.JPG
    IMG_E4117.JPG
    894.9 KB · Προβολές: 652

Vasilis_av92

New Member
3ος Μηνας:
 

Συνημμένα

  • IMG_E6858.JPG
    IMG_E6858.JPG
    760.9 KB · Προβολές: 627
  • IMG_E6861.JPG
    IMG_E6861.JPG
    710.3 KB · Προβολές: 607
  • IMG_E6863.JPG
    IMG_E6863.JPG
    1.7 MB · Προβολές: 644
  • IMG_E6867.JPG
    IMG_E6867.JPG
    485.4 KB · Προβολές: 677
  • IMG_E6870.JPG
    IMG_E6870.JPG
    1.8 MB · Προβολές: 675

manly_Man

Well-Known Member
απο οτι φαινεται ειναι τακτικη της κλινικης να απλωνουν τα μοσχευματα σε ολο το κεφαλι, γιατι στους περισσοτερους (αν οχι σε ολους) αυτο κανουν σαν εσενα εκτος αν εχουν μονο σε μια συγκεκριμενη ζωνη προβλημα...παντως παει καλα γενικα απο οτι βλεπω.....ηδη στον 4ο μηνα φαινεται σημαντικα η αλλαγη στην εικονα σου και δεν φαινεται να ειχες κ shockloss...εσυ πως το βλεπεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: spi

spi

Well-Known Member
Καλή φυτρωση φίλε. Όντως και εσένα σε άπλωσαν όπως κι εμένα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πιάνουν δύο ζώνες να τις κάνουν τούμπανο και μετά αν θέλεις να πιάσεις τις άλλες δύο και τέλος. Τέλος πάντων φαίνεται ότι πάει πολύ καλά και είχες γρήγορη άνοδο. Τα καλύτερα εύχομαι
 

Vasilis_av92

New Member
απο οτι φαινεται ειναι τακτικη της κλινικης να απλωνουν τα μοσχευματα σε ολο το κεφαλι, γιατι στους περισσοτερους (αν οχι σε ολους) αυτο κανουν σαν εσενα εκτος αν εχουν μονο σε μια συγκεκριμενη ζωνη προβλημα...παντως παει καλα γενικα απο οτι βλεπω.....ηδη στον 4ο μηνα φαινεται σημαντικα η αλλαγη στην εικονα σου και δεν φαινεται να ειχες κ shockloss...εσυ πως το βλεπεις;
Ειχα παει και σε μια αλλη κλινικη πριν καταληξω στον Βεκρη οπου μου σχεδιασε ενα τελειο hairline κατεβασμενο πιο κατω και διορθωση λιγο και στα πλαινα. Και μου ειπαν το υπολοιπο πισω φτιαξτο με μινοξιδιλη.
Στον Βεκρη βεβαια που τους ειπα για τα πλαινα μου ειπανε δεν χρειαζεται και να παμε συντηρητικα.

Οσο για το shock loss, ηταν η κυρια ανησυχια μου γιατι δεν εκανα καποια αγωγη πριν.. Βλεποντας και στο ιντερνετ παρομοια περιστατικα (πχ. fue expert στο YT) οπου εμπαιναν αναμεσα στα μαμα μαλλια, ολοι σχεδον επαιρναν φινα 1 χρονο πριν.
Οποτε ακολουθησα πιστα τις οδηγιες τις κλινικης με τοπικη φινα και μινοξιδιλη καθε μερα, μεχρι τωρα πιστευω εκαναν δουλιτσα. Ευτυχως και μεσα στην καραντινα δεν εχανα μερα χωρις να βαζω.

Για την προοδο μεχρι τωρα, δεν το περιμενα γιατι 1ο, 2ο μηνα εχανα 100 τριχες συνολικα μεσα στην μερα καθε φορα που εβαζα μινοξ και τοπικη φινα..Ομως , εγινε ενα boost στο τελος του 3ου μηνα οποτε περιμενω να δω το τελικο.
Επισης κατι αλλο, δεν μπορω να διακρινω τα μονα τριχοθυλακια που μπηκαν, και μου φαινονται υπερβολικα τα 2000 fus.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vasilis_av92

New Member
Καλή φυτρωση φίλε. Όντως και εσένα σε άπλωσαν όπως κι εμένα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πιάνουν δύο ζώνες να τις κάνουν τούμπανο και μετά αν θέλεις να πιάσεις τις άλλες δύο και τέλος. Τέλος πάντων φαίνεται ότι πάει πολύ καλά και είχες γρήγορη άνοδο. Τα καλύτερα εύχομαι
Ευχαριστω πολυ φιλε! Ναι δεν ξερω γιατι, ηθελα πιο πυκνο το μπροστινο τμημα. Βεβαια του δινω χρονο να δω πως θα παει οταν ολοκληρωθει. Αλλα απο την ημερα της επεμβασης βλεπεις πανω κατω την πυκνοτητα. Νομιζω ειναι στα 35-40 fus/cm? Βλεποντας και αλλα ποστ εκει το υπολογιζω, βεβαια εχουν μπει αναμεσα..Για αυτο εχω ανεβασει τον κροταφο που ηταν σχεδον δερμα για να δειτε πως μπηκαν τα fus, να εχω κ μια εικονα σε τι πυκνοτητα τα βαζει η κλινικη.

Εσενα σου ανεφεραν σε τι πυκνοτητα τα βαζουν? Γιατι βλεπω σε κλινικες εξωτερικου μιλανε με νουμερα και με τετραγωνικα εκατοστα καλυψης
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Φίλε σου έκαναν πολύ καλή δουλειά. Στο 4μηνο ήδη πας πολύ καλα. Δεν φαίνεται να έχεις καθόλου shockloss αν και η περίπτωση σου θεωρώ ότι είναι δύσκολη λόγω των μαμά μαλλιών που είχες και δούλεψαν ανάμεσα.
Αν έχεις τέτοια κάλυψη στο 4μηνο στο 8μηνο θα είσαι γεμάτος.
Πιθανόν να κάνει δουλειά και η τοπική φίνα στην αποφυγή shockloss.
Έδειξε ήδη ότι θα πας καλά. Να βάλεις και φωτογραφίες σε εξωτερικό χώρο να βλέπουμε πως δείχνει και σε φυσικό φώς.
Καλή φυτρωση.
 
  • Like
Reactions: spi

Vasilis_av92

New Member
Φίλε σου έκαναν πολύ καλή δουλειά. Στο 4μηνο ήδη πας πολύ καλα. Δεν φαίνεται να έχεις καθόλου shockloss αν και η περίπτωση σου θεωρώ ότι είναι δύσκολη λόγω των μαμά μαλλιών που είχες και δούλεψαν ανάμεσα.
Αν έχεις τέτοια κάλυψη στο 4μηνο στο 8μηνο θα είσαι γεμάτος.
Πιθανόν να κάνει δουλειά και η τοπική φίνα στην αποφυγή shockloss.
Έδειξε ήδη ότι θα πας καλά. Να βάλεις και φωτογραφίες σε εξωτερικό χώρο να βλέπουμε πως δείχνει και σε φυσικό φώς.
Καλή φυτρωση.

Σε ευχαριστω πολυ Δημητρη! Το περιμενα το σχολιο σου :p, οντας περιστατικο της ιδιας κλινικης.
Ειχα παρακολουθησει και την δικη σου εξελιξη και μετρησε πολυ η αποψη σου για την Advanced Hair Clinic. Το ειχα υποψιν ως ενα απ τα καλυτερα αποτελεσματα σε αυτη την κλινικη, και ολο το αρχειο που ανεβασες με βοηθησε αρκετα.

Σχετικα με το shocklos, ειχα λαβει υποψιν ολα αυτα που λεγατε κατα καιρους οποτε ημουν επιφυλακτικος. Βεβαια πιστευα οτι με το ξυρισμα και με μια προσεκτικη εμφυτευη, ολα θα βαιναν καλως. Σιγουρα βοηθανε τα προιοντα, οποτε με κλειστα ματια τα εφαρμοζω.

Θα βαλω φωτογραφιες και σε ηλιο στο επομενο κουρεμα γιατι μεγαλωνουν ανομοιομορφα τα μαλλια ακομη και δεν εχουν το ιδιο μηκος. Στους κροταφους ειναι ακομη πιο κοντα.
 

manly_Man

Well-Known Member
Ειχα παει και σε μια αλλη κλινικη πριν καταληξω στον Βεκρη οπου μου σχεδιασε ενα τελειο hairline κατεβασμενο πιο κατω και διορθωση λιγο και στα πλαινα. Και μου ειπαν το υπολοιπο πισω φτιαξτο με μινοξιδιλη.
Στον Βεκρη βεβαια που τους ειπα για τα πλαινα μου ειπανε δεν χρειαζεται και να παμε συντηρητικα.

Οσο για το shock loss, ηταν η κυρια ανησυχια μου γιατι δεν εκανα καποια αγωγη πριν.. Βλεποντας και στο ιντερνετ παρομοια περιστατικα (πχ. fue expert στο YT) οπου εμπαιναν αναμεσα στα μαμα μαλλια, ολοι σχεδον επαιρναν φινα 1 χρονο πριν.
Οποτε ακολουθησα πιστα τις οδηγιες τις κλινικης με τοπικη φινα και μινοξιδιλη καθε μερα, μεχρι τωρα πιστευω εκαναν δουλιτσα. Ευτυχως και μεσα στην καραντινα δεν εχανα μερα χωρις να βαζω.

Για την προοδο μεχρι τωρα, δεν το περιμενα γιατι 1ο, 2ο μηνα εχανα 100 τριχες συνολικα μεσα στην μερα καθε φορα που εβαζα μινοξ και τοπικη φινα..Ομως , εγινε ενα boost στο τελος του 3ου μηνα οποτε περιμενω να δω το τελικο.
Επισης κατι αλλο, δεν μπορω να διακρινω τα μονα τριχοθυλακια που μπηκαν, και μου φαινονται υπερβολικα τα 2000 fus.
ισως θα μπορουσες να εκλεινες καπως τους κροτάφους...απλα σε πηγαν πιο συντηριτικα μαλλον λογω ηλικιας κ απο αποψη οτι δεν ξερεις πως θα εξελιχθει η τριχοπτωση σου ακομα.

εσυ ξεκινησες το gel φιναστεριδης της κλινικής ;; και το ξεκινησες τη μερα της επεμβασης; ισως να βοηθησε κ αυτο καποιες αδυναμες τριχες να δυναμωσουν... και την μινοξ την χρησιμοποιουσες κ παλια ή την αρχισες μετα την επεμβαση;
 

Vasilis_av92

New Member
ισως θα μπορουσες να εκλεινες καπως τους κροτάφους...απλα σε πηγαν πιο συντηριτικα μαλλον λογω ηλικιας κ απο αποψη οτι δεν ξερεις πως θα εξελιχθει η τριχοπτωση σου ακομα.

εσυ ξεκινησες το gel φιναστεριδης της κλινικής ;; και το ξεκινησες τη μερα της επεμβασης; ισως να βοηθησε κ αυτο καποιες αδυναμες τριχες να δυναμωσουν... και την μινοξ την χρησιμοποιουσες κ παλια ή την αρχισες μετα την επεμβαση;

Ναι αυτο πιστευω και εγω, αν κλεισουν σε πυκνοτητα ετσι οπως ειναι το hairline θα ειμαι ευχαριστημενος.

Ξεκινησα gel fina και μινοξιδιλη της κλινικης μετα την 12ημερα που εφυγαν τα scabs..
Πριν δεν ακολουθουσα καποια αγωγη.
 

nine

Active Member
Όταν λέμε τοπική φίνα εννοούμε το gel; το οποίο εφαρμόζεται όπως η μινοξ να φανταστω στις περιοχες της αραιωσης.
Κι εγώ 28 είμαι σαν να βλέπω το κεφάλι μου στις φωτο τις πρωτες(με λίγο καλύτερη πυκνότητα το δικό μου), βαζω μινοξ 3 χρονια και ενω τους πρωτους 18 μηνες πηγαινα πολυ καλα ειμαι στο ιδιο σημειο με εσενα πριν τις φωτο που εκανες μμ.

Το σκεφτομαι κι εγω να κανω πλεον πριν τα 30 και ας μην εχω δοκιμασει φινα.

Σε ανελαβαν ευκολα σχετικα; Το λεω για το νεαρο της ηλικιας μιας και τα 30 εως 35 ειναι επικυνδινες ηλικιες για να μεγαλωσει το norwood χωρις σοβαρη θεραπεια.

Φαινεται πολυ προσεγμενη δουλεια, καλη φυτρωση να εχεις!!
 

dimitris50423

Well-Known Member
Όταν λέμε τοπική φίνα εννοούμε το gel; το οποίο εφαρμόζεται όπως η μινοξ να φανταστω στις περιοχες της αραιωσης.
Κι εγώ 28 είμαι σαν να βλέπω το κεφάλι μου στις φωτο τις πρωτες(με λίγο καλύτερη πυκνότητα το δικό μου), βαζω μινοξ 3 χρονια και ενω τους πρωτους 18 μηνες πηγαινα πολυ καλα ειμαι στο ιδιο σημειο με εσενα πριν τις φωτο που εκανες μμ.

Το σκεφτομαι κι εγω να κανω πλεον πριν τα 30 και ας μην εχω δοκιμασει φινα.

Σε ανελαβαν ευκολα σχετικα; Το λεω για το νεαρο της ηλικιας μιας και τα 30 εως 35 ειναι επικυνδινες ηλικιες για να μεγαλωσει το norwood χωρις σοβαρη θεραπεια.

Φαινεται πολυ προσεγμενη δουλεια, καλη φυτρωση να εχεις!!

Επειδή και εγώ έκανα μεταμόσχευση στα 30 θεωρώ ότι η ηλικία 30-35 είναι η καλύτερη ηλικία για να κάνει κάποιος την πρώτη του μεταμοσχευση. Μια συνεδρία σε αυτές τις ηλικίες και μια μετά από 5-6 χρόνια στις περισσότερες περιπτώσεις μπορεί να σε βγάλει αξιοπρεπώς έως τα 40+.
Το θέμα είναι να χαρείς μαλλί και στα νιάτα σου.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Για την δοτρια εννοεις? Τον 4ο μηνα τα πηρα με την 0.5 mm.. Και η φωτο ειναι με φλας.
Ναι....για την δοτρια μιλάω...βλέπω παράθυρο καμιά σχέση βέβαια με αλλά και άλλα παράθυρα...αχνοφαινεται και μικρή σημασία έχει ......
 

Vasilis_av92

New Member
Όταν λέμε τοπική φίνα εννοούμε το gel; το οποίο εφαρμόζεται όπως η μινοξ να φανταστω στις περιοχες της αραιωσης.
Κι εγώ 28 είμαι σαν να βλέπω το κεφάλι μου στις φωτο τις πρωτες(με λίγο καλύτερη πυκνότητα το δικό μου), βαζω μινοξ 3 χρονια και ενω τους πρωτους 18 μηνες πηγαινα πολυ καλα ειμαι στο ιδιο σημειο με εσενα πριν τις φωτο που εκανες μμ.

Το σκεφτομαι κι εγω να κανω πλεον πριν τα 30 και ας μην εχω δοκιμασει φινα.

Σε ανελαβαν ευκολα σχετικα; Το λεω για το νεαρο της ηλικιας μιας και τα 30 εως 35 ειναι επικυνδινες ηλικιες για να μεγαλωσει το norwood χωρις σοβαρη θεραπεια.

Φαινεται πολυ προσεγμενη δουλεια, καλη φυτρωση να εχεις!!

Ναι ακριβως ειναι σε μορφη gel. Εφαρμοζεται οπως η μινοξιδιλη με απαλο μασαζ βαζοντας κοκκους απο gel στα χερια σε ποσοτητα αναλογη με την περιοχη που θες να καλυψεις. Δεν μου ειπαν κατι, μονο αν εχει σταθεροποιηθει η τριχοπτωση με ρωτησαν.
Μου ειπαν οτι αν εφαρμοζω την αγωγη με συνεπεια θα χρειστω παλι ΜΜ στα 40.
Σε ευχαριστω πολυ!
 
Μπλουζα