Αναποφάσιστος

retroios

New Member
Καλημέρα σε όλους τους συναγωνιστές

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) κι εγώ δεν πρόλαβα για λίγο να κλείσω ραντεβού στον Ερντο (έχει ζητήσει 5000 grafts (2500 crown, 2000 hairline, 500 κροταφοι).Είμαι 38 με 5άρι κλασσικό crown άδειο ως χαμηλά,πάνω εκτείνεται σαν μύτες σχεδόν μέχρι κροτάφους,μετρια hairline (η αραίωση σχηματίζει σταυρό) και ελάχιστα ανισόμετρους κροτάφους. Το θέμα είναι ότι σύμφωνα με τις πιο αισιόδοξες προβλέψεις όλων των γιατρών που έχω πάει δεν έχω πάνω απο 5000 μοσχεύματα να δώσω... Και επειδή βλέπω ακόμα κ απο Ερντο σε κροτάφους τρίχες ραπτομηχανής που τις λέω κ εγώ, και απο την άλλη το crown δύσκολα το βλέπω επιτυχημένο σκέφτομαι ρεαλιστικά μήπως πάω να παλέψω crown που τουλάχιστον δεν παίζει θέμα shock loss μιας και δεν έχει κάτι να πέσει...οπότε αν μεν πάει καλά κ στο 9μηνο δω σχετική προκοπή να πάω και για το υπόλοιπο (ίσως σε πιο καλή κλινική), εάν δε πάει στραβά να επιχειρήσω μία δεύτερη τόνωση κ ότι βγει... Εννοείται ότι βάζω τοπικά διάλυμα minox5% + 1% fina τοπικά το οποίο το έγραψε ο dr Cole κ το παίρνω απο την κλινική του Βενετσάνου... Τώρα για κλινικές δεν ξέρω αν υπάρχει lockdown κ Κύπρο κ για πόσο μιας κ Ερντο δεν το βλέπω σύντομα... Η αλήθεια είναι πως κ Βεκρή έχω σκεφτεί (αλλά να την κάνει ο ίδιος). Καμμια γνώμη??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Αρχικά βάλε φωτό crown, middle και hairline για να δούμε την αραίωση. Όπου και αν κάνεις να ξεκινήσεις από hairline και τις μπροστά ζώνες γέμισμα. Έτσι στη δεύτερη προσπάθεια σου θα έχεις τη δυνατότητα να διορθώσεις η να γεμίσεις κάποιο κενακι της πρώτης μμ.
 

nucky

Active Member
Ο Εντογκαν σε έχει δει μόνο από φωτογραφίες υποθέτω ; Και τα έχει σίγουρα τα 5000... μάλιστα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

retroios

New Member
Δια του λόγου το αληθές το μεγαλύτερο θέμα ξεκάθαρα είναι το crown το θέμα είναι ότι στους κροτάφους αν δεν έχω να διαθέσω αξιοπρεπή αριθμό απο grafts φοβάμαι ότι θα καταλήξω μία τρίχα εδώ και μία πιο πέρα + φόβος shock loss που δεν με παίρνει και μετά δεν θα μείνει τίποτα για το crown και θέλει αρκετό ψωμί (και εάν πετύχει με την πρώτη). Θεωρώ δηλαδή ότι εάν πάω στη σχετική πύκνωση της hairline και στο crown θα είναι αρκετά πολύ καλά... Πολύ σημαντικό έχω κόψει κάπνισμα εδώ και μια 11ετία και ποτό έστω και το ελάχιστο που έπινα εδώ και χρόνια.
 

Συνημμένα

  • tbp2.jpg
    tbp2.jpg
    118.8 KB · Προβολές: 84
  • lorenzo5.jpg
    lorenzo5.jpg
    227 KB · Προβολές: 90
  • tbp.jpg
    tbp.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 103

retroios

New Member
Αρχικά βάλε φωτό crown, middle και hairline για να δούμε την αραίωση. Όπου και αν κάνεις να ξεκινήσεις από hairline και τις μπροστά ζώνες γέμισμα. Έτσι στη δεύτερη προσπάθεια σου θα έχεις τη δυνατότητα να διορθώσεις η να γεμίσεις κάποιο κενακι της πρώτης μμ.
τσεκαρε
 

dimitris50423

Well-Known Member
Μετα τις φωτογραφιες μαλλον μονο για crown εισαι. αντε και λιγα μοσχευματα για ενισχυση κροταφων. Δεν το βλεπω καλη σκεψη να μπεις αναμεσα στο υπολοιπο μαλλι. το κρατας και κοντο οπως ειναι και εισαι αρχηγος.
Ειναι καθαρο απο μαμα μαλλια το crown. Ριξε την πρωτη με 2500 προσεξε ολο το καλοκαιρι πολυ τον ηλιο (μην βγεις καθολου χωρις καπελο) και κρατα καβα τα υπολοιπα για οταν χρειαστει. ;)
 

nucky

Active Member
Δεν ξέρω σε ποιες κλινικές έχεις απευθυνθεί ήδη και τι εκτιμήσεις σου έδωσαν. Η πρότασή μου (έχω γίνει κουραστικός για τα παλιότερα μέλη) είναι : ( εκτός κι αν τα έχεις ήδη κάνει οπότε ανέβασέ τα να τα δούμε )

Θα πας σε τουλάχιστον μία κλινική και θα ζητήσεις αναλυτική χαρτογράφηση της δότριας. Ξεκαθάρισέ το από το τηλέφωνο. Θα ζητήσεις να μάθεις:

α ) Πόσα grafts έχει συνολικά η ασφαλής δότρια σε NW 6-7. Από αυτά πόσα μπορούν να εξαχθούν για μεταμόσχευση FUE (υποθέτω οτι θες FUE)
β ) Τι διάμετρο έχει η τρίχα σου
γ ) Πόσες τρίχες κατα μέσο όρο βγάζει κάθε graft.

Όποιος σου λέει ελαφρά τη καρδία ,κοιτώντας μόνο φωτογραφίες, οτι μπορεί να σου πάρει 5000 μοσχέυματα από την ασφαλή ζώνη είναι παπατζής. Αν δεν ξεκαθαρίζει οτι κάποια από τα 5000 μπορεί να μην είναι από την ασφαλή ζώνη (οπότε παίρνεις το ρίσκο σου αν θές ) είναι επίσης παπατζής. Η πραγματική σου δυνατότητα μπορεί να είναι ακόμα και 100 με 1200 λιγότερα από 5000. Πρέπει να ξέρεις όσο ακριβέστερα γίνεται. Είσαι 38 χρονών και πρέπει να σχεδιάζεις βάση την απολύτως ασφαλή ζώνη. η να πάρεις το ρίσκο σοτ αλλά εν γνώση σου
 

retroios

New Member
Μετα τις φωτογραφιες μαλλον μονο για crown εισαι. αντε και λιγα μοσχευματα για ενισχυση κροταφων. Δεν το βλεπω καλη σκεψη να μπεις αναμεσα στο υπολοιπο μαλλι. το κρατας και κοντο οπως ειναι και εισαι αρχηγος.
Ειναι καθαρο απο μαμα μαλλια το crown. Ριξε την πρωτη με 2500 προσεξε ολο το καλοκαιρι πολυ τον ηλιο (μην βγεις καθολου χωρις καπελο) και κρατα καβα τα υπολοιπα για οταν χρειαστει. ;)
Ναι έτσι είναι μονο που για να τα κρατήσω κοντα πρέπει να βρω έναν που να μην κάνει σαν τον κώλο της μαϊμούς τη δότρια και η αλήθεια είναι πως ο ερντο είναι πολύ δυνατός σε αυτό. Για τα υπόλοιπα δεν θα με πείραζε να κλείσω για Ισπανία κ 2 χρόνια αργότερα γιατί μόστρα είναι κ εκεί δεν σηκώνει λάθη...
 

retroios

New Member
Ναι έτσι είναι μονο που για να τα κρατήσω κοντα πρέπει να βρω έναν που να μην κάνει σαν τον κώλο της μαϊμούς τη δότρια και η αλήθεια είναι πως ο ερντο είναι πολύ δυνατός σε αυτό. Για τα υπόλοιπα δεν θα με πείραζε να κλείσω για Ισπανία κ 2 χρόνια αργότερα γιατί μόστρα είναι κ εκεί δεν σηκώνει λάθη... Απλά έχω δει και πολλές φόλες κ απο ερντο κ φαντάζομαι ότι για κάθε καλό περιστατικό υπάρχουν κ αρκετά μέτρια κ έως κακά...
 

Jumanji

Active Member
Φιλε μινο με φινα τοπικα σε βοηθαει?χρησιμοποιείς καιρο και βλεπεις διαφορα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

retroios

New Member
Δεν ξέρω σε ποιες κλινικές έχεις απευθυνθεί ήδη και τι εκτιμήσεις σου έδωσαν. Η πρότασή μου (έχω γίνει κουραστικός για τα παλιότερα μέλη) είναι : ( εκτός κι αν τα έχεις ήδη κάνει οπότε ανέβασέ τα να τα δούμε )

Θα πας σε τουλάχιστον μία κλινική και θα ζητήσεις αναλυτική χαρτογράφηση της δότριας. Ξεκαθάρισέ το από το τηλέφωνο. Θα ζητήσεις να μάθεις:

α ) Πόσα grafts έχει συνολικά η ασφαλής δότρια σε NW 6-7. Από αυτά πόσα μπορούν να εξαχθούν για μεταμόσχευση FUE (υποθέτω οτι θες FUE)
β ) Τι διάμετρο έχει η τρίχα σου
γ ) Πόσες τρίχες κατα μέσο όρο βγάζει κάθε graft.

Όποιος σου λέει ελαφρά τη καρδία ,κοιτώντας μόνο φωτογραφίες, οτι μπορεί να σου πάρει 5000 μοσχέυματα από την ασφαλή ζώνη είναι παπατζής. Αν δεν ξεκαθαρίζει οτι κάποια από τα 5000 μπορεί να μην είναι από την ασφαλή ζώνη (οπότε παίρνεις το ρίσκο σου αν θές ) είναι επίσης παπατζής. Η πραγματική σου δυνατότητα μπορεί να είναι ακόμα και 100 με 1200 λιγότερα από 5000. Πρέπει να ξέρεις όσο ακριβέστερα γίνεται. Είσαι 38 χρονών και πρέπει να σχεδιάζεις βάση την απολύτως ασφαλή ζώνη. η να πάρεις το ρίσκο σοτ αλλά εν γνώση σου

H αλήθεια είναι πως την πιο ενδελεχή ανάλυση την έκανε ο dr cole όπου υπολόγισε ότι για όλα χρειάζονται 3600g και αφου με έψαξε με μια κάμερα μικροσκόπιο είδε ότι έχω αρκετά τρί και τετράτριχα grafts. Για διάμετρο δεν είπε κανείς κ τίποτα...
 

retroios

New Member
Φιλε μινο με φινα τοπικα σε βοηθαει?χρησιμοποιείς καιρο και βλεπεις διαφορα?
Η αλήθεια είναι πως ο παπάρας στην προηγούμενη λοσιον απο λάθος συνεννόηση έβαζα το 1/3 απο όσο έπρεπε (ουτε έχανα ούτε βγήκαν) + ότι έκανα 1,5 μήνα μέχρι να ξαναβρω φαρμακείο που να την φτιάχνει... Οπότε το έχω 1 μιση μήνα ακόμα δεν εχω δει κατι το ιδιαιτερο.
 

nucky

Active Member
O Cole σου είπε οτι τόσα χρειάζονται όχι ότι (απαραίτητα) τόσα έχει η δότριά σου σωστά; Μπορούμε ίσως να υποθέσουμε, αφού σε είδε από κοντά οτι έκανε μια συνολική εκτίμηση και με βάση το πάχος της τρίχας . ( να έκανε και μέτρηση με την κάμερα ; δεν ξέρω αν υπάρχει κάμερα με τέτοια δυνατότητα) . Ακόμα και να είχες 5000 διαθέσιμα , δες τώρα για τι διαφορά μιλάμε απ τον Τούρκο.
 

retroios

New Member
O Cole σου είπε οτι τόσα χρειάζονται όχι ότι (απαραίτητα) τόσα έχει η δότριά σου σωστά; Μπορούμε ίσως να υποθέσουμε, αφού σε είδε από κοντά οτι έκανε μια συνολική εκτίμηση και με βάση το πάχος της τρίχας . ( να έκανε και μέτρηση με την κάμερα ; δεν ξέρω αν υπάρχει κάμερα με τέτοια δυνατότητα) . Ακόμα και να είχες 5000 διαθέσιμα , δες τώρα για τι διαφορά μιλάμε απ τον Τούρκο.
Μου ειπε οτι μπορούμε να προχωρήσουμε με τόσα οπότε υποθέτω ότι το εννοούσε δεν ξέρω εάν έριξε το νούμερο επειδή είδε πολλά τρι-τετράτριχα...
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλήμερα,
Φωτογραφίες με μακρύτερο μαλλάκι έχεις? Βάλε καθαρότερες φωτογραφίες τις δότριας αν μπορείς.
 

piros75

Well-Known Member
Δεν φαίνεται καθαρά η δότρια. Σε κάθε περίπτωση μόνο αν πας σε μια σωστή΄κλινική από κοντά θα μπορέσεις να έχεις μια εικόνα για το πόσα πραγματικά μοσχεύματα έχεις διαθέσιμα...
 

retroios

New Member
Δεν φαίνεται καθαρά η δότρια. Σε κάθε περίπτωση μόνο αν πας σε μια σωστή΄κλινική από κοντά θα μπορέσεις να έχεις μια εικόνα για το πόσα πραγματικά μοσχεύματα έχεις διαθέσιμα...
Είχα πάει στην Cole - bisanga μεταξύ άλλων και εκεί μου είπε ο dr Cole για τα 3600g χωρίς βέβαια να μου πει αν είναι όλα, επίσης είχα πάει και Παπαγγελοπουλο ο οποίος αν θυμάμαι καλά μου είπε για 2000 τώρα γ οι α crown και 2000 σε ξανά εννιαμηνο.
 

retroios

New Member
Δεν φαίνεται καθαρά η δότρια. Σε κάθε περίπτωση μόνο αν πας σε μια σωστή΄κλινική από κοντά θα μπορέσεις να έχεις μια εικόνα για το πόσα πραγματικά μοσχεύματα έχεις διαθέσιμα...
Ή αλήθεια είναι πως δεν θέλω να τα εξαντλήσω με τη μία (διότι χαλεποί οι καιροί) πάντως σύμφωνα με όλες τις κλινικές που έχω πάει 2500-3000 τα διαθέτω 100% οπότε σκέφτομαι να τα ρίξω full πίσω που δεν έχω και θέμα shock loss αφού είναι άδειο ίσως και κάποια λίγα στους κροτάφους για να μπορεί να δουλέψει η φράντζα και πιθανώς για τη hairline να βαρέσω κ ένα ιατρικό tattoo ίσα για να μην γυαλίζει και τα υπόλοιπα να τα διαχειριστώ αργότερα να μαστε καλά...
 

crossfire

Well-Known Member
Ή αλήθεια είναι πως δεν θέλω να τα εξαντλήσω με τη μία (διότι χαλεποί οι καιροί) πάντως σύμφωνα με όλες τις κλινικές που έχω πάει 2500-3000 τα διαθέτω 100% οπότε σκέφτομαι να τα ρίξω full πίσω που δεν έχω και θέμα shock loss αφού είναι άδειο ίσως και κάποια λίγα στους κροτάφους για να μπορεί να δουλέψει η φράντζα και πιθανώς για τη hairline να βαρέσω κ ένα ιατρικό tattoo ίσα για να μην γυαλίζει και τα υπόλοιπα να τα διαχειριστώ αργότερα να μαστε καλά...

Εσυ μπορεί να σκέφτεσαι να τα ρίξεις πίσω αλλά κανένας δεν θα σε αναλάβει γι αυτό .
Οι μεταμοσχεύσεις ξεκινάνε από μπροστά .....ειδικότερα σε περιπτώσεις που υπάρχει πρόβλημα σε όλο το κεφάλι όπως στο δικό σου.
Ότι πατέντες σκέφτεσαι , για tattoo και πλαγιές καλύψεις, άστες για πίσω.
Φτιάξε φραντζες και hairline με μεταμοσχευμένο μαλλί .......και αν μπορέσεις στο μέλλον για δεύτερη , τα διαχειρίζεσαι για πίσω και για ατέλειες από την πρώτη .

Στις γέφυρες που μεγαλώνουν τι θα κανείς ;
Θα γεμίσεις crown και εκεί θα είναι κενό;
 

Συνημμένα

  • 632F3895-CDE0-48F8-AD23-0E141F6B190C.jpeg
    632F3895-CDE0-48F8-AD23-0E141F6B190C.jpeg
    719.8 KB · Προβολές: 43
Μπλουζα