Ibarumah, fue, 1787g, 15-16/10/2018, μμ στην κλινικη lp (λευτερης παπανικολαου)

tasos33

Well-Known Member
Σιγουρα υπαρχει βελτιωση και το αποτελεσμα ως εχει ειναι αποδεκτο, για μενα ομως ειδικα στο crown ειναι μετριο,δικια μου γνωμη ομως.

Εξαρχης με το προβλημα που υπηρχε, τα 1787 graft γνωριζαμε οτι δεν θα δωσουν επαρκη καλυψη,
γι αυτο αλλωστε τωρα συζηταμε για 2η μμ, αν ο γιατρος δεν ειχε επιλεξει graft με υψηλο λογο πιθανον το αποτελεσμα να μην ηταν αποδεκτο,
Ειδικα στο crown υπηρχε μια καθαρη επιφανει οπου θα μπορουσε να κεντησσει , ομως κινηθηκε πολυ συντηρητικα βαζοντας 1000? graft με υψηλο λογο, προφανως εριξε την ζαρια του εκει αλλα δε του εκατσε πιστευω,αν αναλογιστουμε και ενα 10% απωλειες τα graft μειωνονται.

Ο ασθενης λοιπον σε συντομο χρονικο διαστημα σκοπευει να ξαναμπει στην διαδικασια , να ξυρισει το κεφαλι του, να του γεμισουν τρυπες το κεφαλι, να επεμβουν σε ξανα στις ιδιες περιοχες με οποιο κινδυνο μπορει να εγκυμονει αυτο και φυσικα να πληρωσει παλι .

Και ερωτω,
ειναι αυτη η μμ πετυχημένη? (συνολικα)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Μόνο μπροστά είναι πετυχημένη Τάσο.Πισω ουσιαστικά είναι σαν να έκανε μια θεραπεία και πήρε κάποια μαλια πίσω.Αντε πάλι τρυπήματα πίσω σε δουλεμενη περιοχή και πάλι αγχωτική αναμονή για το αποτέλεσμα.Το σωστό πλάνο θα ήταν όλα πίσω και με μια δεύτερη έφτιαχνε α ζώνη και ξενοιαζε για χρόνια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xristoforaz

Well-Known Member
Μπορει να ειναι στρατηγικη αυτη ( του γιατρου )....να γινεται μεταμοσχευση σταδιακα και οχι τοποθετηση των μοσχευματων ολων μαζι (αν υπαρχει διαθεσιμη δοτρια αρκετη)! Απο την αποψη αυτη ειναι πετυχημενη η επεμβαση (μενει να δουμε βεβαια και το αποτελεσμα της συμπληρωματικης)...
Αναλογως πως το δει κανεις!
ερωτημα...
αν πηγαινε σε καποια τουρκικη κλινικη ευθυς εξαρχης, θα ειχε με τη μια (εννοω με μια και μοναδικη επεμβαση) το ιδιο η καλυτερο αποτελεσμα ο Ibarumah?
 

tasos33

Well-Known Member
Μπορει να ειναι στρατηγικη αυτη ( του γιατρου )....να γινεται μεταμοσχευση σταδιακα και οχι τοποθετηση των μοσχευματων ολων μαζι (αν υπαρχει διαθεσιμη δοτρια αρκετη)! Απο την αποψη αυτη ειναι πετυχημενη η επεμβαση (μενει να δουμε βεβαια και το αποτελεσμα της συμπληρωματικης)...
Αναλογως πως το δει κανεις!
ερωτημα...
αν πηγαινε σε καποια τουρκικη κλινικη ευθυς εξαρχης, θα ειχε με τη μια (εννοω με μια και μοναδικη επεμβαση) το ιδιο η καλυτερο αποτελεσμα ο Ibarumah?
Αν πήγαινε σε μια άλλη κλινική όχι απαραίτητα τουρκική ,ούτε καν σε κάποια πανάκριβη άλλη κλινική , αν πήγαινε πχ στον βεκρη θα του έβαζε περισσότερα μοσχεύματα και θα είχε ξεμπερδεψει. Αντί για 1800 του έβαζε ο ίδιος γιατρός 2500 με αυτον το λόγο δε θ α συζητούσε τώρα για δεύτερη μμ.

Και το λογικό ήταν , να μπουν εξαρχής περισσότερα , άλλωστε υπήρχαν οι προϋποθέσεις, δοτρια έχει , καθαρή επιφάνεια για ξένοιαστη τοποθέτηση υπήρχε(τώρα δεν υπάρχει, πρέπει να μπει αναμεσα), ο μύθος περί σοκ Λος και μειωμένη φυτρωση έχει αποδειχθεί πλέον ότι δεν υφίσταται , οποίος γιατρός το αναφέρει απλά το λέει για να καλύψει την αδυναμία του.

Στην περίπτωση του φίλου δεν υπάρχει απολύτως καμία δικαιολογία , ο γιατρός εφάρμοσε αυτά που ήξερε από την dhi, χαμηλές πυκνότητες και άγιος ο θεός .
 

Ibarumah

Active Member
Παιδιά επειδή βαριέμαι να κάθομαι να τσακώνομαι στα φόρουμ δύο λόγια και τελειώνω.
Το βασικότερο για μένα είναι ότι περίμενα το Χ αποτέλεσμα και τελικά έχω πολύ καλύτερο από αυτό που περίμενα. Ότι κ να μου πει ο καθένας εδώ, εγώ έχω τα μαλλιά που είχα πριν 10 χρόνια και γουστάρω φουλ! Ας είναι οι Ισπανοί καλύτεροι άπτους Έλληνες κτλ κτλ δε με ενδιαφέρει, εγώ είμαι 37 κ έχω τα μαλλιά που βλεπω στις φωτός όταν ήμουν 25-26. Αυτό για μένα ειναι σοβαρή επιτυχια.

Όσον αφορά τις φωτός, συγνώμη αλλά δε θα πάω να αγοράσω επαγγελματική μηχανή για να βγάλω άλλες φωτός. Αυτό το κινητό έχω, αυτές έβγαλα, όποιον τον ικανοποιούν καλώς όποιον όχι, λυπάμαι.

Και σε κάποιον που το είπε πριν θα συμφωνήσω ότι το ότι έφτιαξε αυτόν κτον στροβυλο πίσω στη κορυφή ο γιατρός συν την τόσο φυσική hairline (που είναι πολύ πιο φυσική από πολλούς που βλεπω εδώ μέσα) εμένα μου δείχνει ότι είναι ΚΑΛΟΣ γιατρός. Υπάρχουν καλύτεροι γιατροί στον κόσμο από αυτόν; προφανώς και ναι. Απλά δε με αφορά. Γιατί; γιατι είμαι πολύ ικανοποιημένος, ότι ζήτησα το πήρα και με το παραπάνω.
Τέλος.
 

Ibarumah

Active Member
Και όσον αφορά την πυκνότητα μου είχε πει εξαρχής ο γιατρός ότι προτιμάει να το πάει συντηρητικά πάρα βουρ κ ότι προκύψει.
Τον εμπιστεύτηκα και είμαι χαρούμενος.
Επίσης στον φίλο που λέει ότι στο crown είναι σα να έκανα μια θεραπεία και πήρα λίγες τρίχες πίσω του βάζω μια φώτο από πριν και μια μετά να τις ξαναδεί λίγο.


Πριν crown
IMG_20200113_165113.jpg

Screenshot_20200113_165917.jpg


Μετά crown
Screenshot_20200113_165646.jpg

Screenshot_20200113_165623.jpg


Αν εσύ βλέπεις διαφορά σα να έκανα θεραπεία και Πήρα πίσω απλά μερικές τρίχες συγνώμη αλλά μάλλον εγώ δε βλέπω καλά.

ΠΠάμε και μπροστά εικόνα..
Πριν:







Screenshot_20200113_170151.jpg

Μ



Μετα:
IMG_7009.jpg


Εδώ βλέπουμε καμία διαφορά ή ψιλό πράγματα πάλι;
 

Συνημμένα

  • IMG_7009.jpg
    IMG_7009.jpg
    485.4 KB · Προβολές: 198

koumparos

Well-Known Member
Για μπροστά είπαμε είσαι καλός.Πισω ήσουν φαλακρός και τώρα αραιός.Ουσιαστικα πίσω είναι σαν να μην έκανες τίποτα.0 πυκνότητα!!!
Εάν σε ενοχλεί η κριτική πρόβλημα σου και δεν μπορώ να κάνω κάτι σε αυτό.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Kουμπαρε πισω εχει γεμισει το κραουν κατα 75-80/100 περιπου απο οτι φαινεται με το ματι! απο τελειως αδειο...τωρα δε μπορει να ισχυριστει κανεις οτι εχει αδειασμενο ''μπιφτεκι'' . Μπροστα ειναι γεματο αλλα οχι και 100/100 (αυτο βλεπω ο ιδιος τουλαχιστον)
Σε γενικες γραμμες ειναι πετυχημενη η επεμβαση! Ανυπομονω κι ο ιδιος να παρω παρομοιο αποτελεσμα με τον ibarumah παροτι γνωριζω
οτι η δικη μου περιπτωση ηταν δυσκολοτερη!

Σημασια εχει η ψυχολογια του Ibarumah και αφου αυτη βρισκεται στα υψη, αυτο μετραει ουσιαστικα στο αποτελεσμα!
Συμφωνω με τον Τασο οτι οι συζητησεις γινονται για να εξαχθουν συμπερασματα και φυσικα οχι για να ερθουμε σε διενεξεις!
 

tasos33

Well-Known Member
Εμένα η μόνη Μ ένσταση είναι ότι πρέπει να επέμβει τόσο σύντομα και χωρίς λόγο στις ίδιες περιοχές , προφανώς για να θέλει να το κάνει να μεν είναι ευχάριστημενος αλλά όχι ικανοποιημένος.

Όσον αφορά τον συντηρητισμό του γιατρού ,όπως κατά δήλωση ανέφερε ο φίλος πιο πάνω, αυτός παύει να ισχύει όταν θα επέμβει ξανά μέσα σε ήδη μμ περιοχή υπό τον φόβο του σοκ Λος.

Φοβάται ο γιατρός από την αρχή 600 graft παραπάνω σε άδεια περιοχή αλλά δε φοβάται να τα βάλει κατόπιν ανάμεσα σε άλλα . Δηλαδή αυτός είναι πάμε σιγά σιγά για να είμαστε safe?
 

koumparos

Well-Known Member
Χρήστος να δεις την μμ του Τζον Τζον σε Κράουν κρατήρα για να καταλάβεις τι σημαίνει πυκνότητα.Εδω το Κράουν είναι αραιωμένο λόγο λιγων μοσχευμάτων και κάνει μπαμ σε σχέση με τις άψογες α.β ζώνες.Ειναι ημιτελές και θέλει πάλι δουλειά.Θα τελείωνε με το Κράουν μια και καλή και άνετα θα έφτιαχνε α ζώνη.Το πλάνο είναι λάθος εντελώς και κλασσική ελληνική συνταγη-βαζουμε λίγα και τον αρμεγουμε για δεύτερη φορά.Τα ίδια και χειρότερα κάνει και η dhi χρόνια τωρα.
Το φόρουμ εδώ και χρόνια λέει τα πράγματα με το όνομα τους.Δεν χαϊδεύουμε καμία κλινική.Κανενας γιατρός στο απυρόβλητο.
 
  • Like
Reactions: spi

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Και όσον αφορά την πυκνότητα μου είχε πει εξαρχής ο γιατρός ότι προτιμάει να το πάει συντηρητικά πάρα βουρ κ ότι προκύψει.
Τον εμπιστεύτηκα και είμαι χαρούμενος.
Επίσης στον φίλο που λέει ότι στο crown είναι σα να έκανα μια θεραπεία και πήρα λίγες τρίχες πίσω του βάζω μια φώτο από πριν και μια μετά να τις ξαναδεί λίγο.


Πριν crown
Προβολή συνημμένου 23743
Προβολή συνημμένου 23746

Μετά crown
Προβολή συνημμένου 23744
Προβολή συνημμένου 23745

Αν εσύ βλέπεις διαφορά σα να έκανα θεραπεία και Πήρα πίσω απλά μερικές τρίχες συγνώμη αλλά μάλλον εγώ δε βλέπω καλά.

ΠΠάμε και μπροστά εικόνα..
Πριν:







Προβολή συνημμένου 23747
Μ



Μετα:
Προβολή συνημμένου 23748

Εδώ βλέπουμε καμία διαφορά ή ψιλό πράγματα πάλι;
Φιλε Ibarumah, αν ηθελες να εισαι αντικειμενικος και να γινουν σωστες συγκρισεις, δε θα παρεθετες τις δυο συγκεκριμενες φωτογραφιες για την μπροστινη εικονα.

Αν ειναι δυνατον να ανεβαζεις μια φωτογραφια αμεσως μετα την επεμβαση και να θελεις να τη συγκρινουμε με την τωρινη εικονα!!!

Οσοι εχουμε κανει μεταμοσχευσεις γνωριζουμε καλα οτι τις αμεσως επομενες ωρες/μερες το μαλλι ειναι σε τραγικη κατασταση...λαδωμενο, βρεγμενο με ορο, χιλιοταλαιπωρημενο και δειχνει τρεις φορες χειροτερο απο την πραγματικοτητα.

Μην προσπαθεις λοιπον τεχνηεντως να παραπλανησεις τα μελη και τον εαυτο σου. Αν θελεις, ανεβασε μια φωτογραφια του πριν με σωστες συνθηκες...στεγνα και καλοχτενισμενα μαλλια. Προσωπικα, βλεποντας μια φωτογραφια που ειχες ανεβασει με καλυτερες συνθηκες, θεωρω οτι το προβλημα που ειχες στην Α και Β ζωνη, ηταν μικρο (μικρη υποχωρηση στους κροταφους, καλη πυκνοτητα στο κεντρο) και γι' αυτο εχεις μια αρκετα καλη εικονα. Ειχες ηδη αρκετο μαλλι και πριν τη μεταμοσχευση.

Αντιθετως στο crown που ηταν γυαλι, το αποτελεσμα ειναι μετριοτατο.

Αυτη ειναι η αληθεια, φιλε μου. Τωρα, αν εσυ εισαι απολυτα ικανοποιημενος, δεν μας πεφτει λογος. Καλη συνεχεια.
 

rispa

Member
Μπορεί να μην έχει φουλ πυκνότητα πίσω αλλά έβαλε 1800 περίπου και τα έχει μοιράσει και με μπροστά. Δλδ που δεν βλέπεται ότι δεν είναι πετυχημένη η μμ; Με 1800 τι περιμένατε να βάλει τρίχες και στα φρύδια ; Για ότι έβαλε μια χαρά αποτέλεσμα πήρε. Φυσικά θα μπορούσε να κλείσει εντελώς πίσω με πιο πολλά γκραφτ αλλά αυτό δεν την μειώνει την μμ σαν αποτέλεσμα.
 

tasos33

Well-Known Member
Κανείς δε μειώνει το αποτέλεσμα, η εικόνα άλλαξε προς το καλύτερο, αυτό είναι αδιαμφισβήτητο. Είδες κάποιον να διαφωνεί? Άκυρη η τοποθέτηση σου.

Το ερώτημα ήταν γιατί ο γιατρός επέλεξε το πλάνο να πάει safe και μετά να του κάνει δεύτερη μμ σε ήδη μμ περιοχή κάνοντας την διαδικασια unsafe?

Να προσθέσω δε ,πως δεν θεωρώ unsafe την πύκνωση σε μια περιοχή με υγιείς τριχες (υπό προϋποθέσεις) αλλά το αναφέρω γιατί αυτή είναι η λογική του ιατρού.
 

rispa

Member
Κανείς δε μειώνει το αποτέλεσμα, η εικόνα άλλαξε προς το καλύτερο, αυτό είναι αδιαμφισβήτητο. Είδες κάποιον να διαφωνεί? Άκυρη η τοποθέτηση σου.

Το ερώτημα ήταν γιατί ο γιατρός επέλεξε το πλάνο να πάει safe και μετά να του κάνει δεύτερη μμ σε ήδη μμ περιοχή κάνοντας την διαδικασια unsafe?

Να προσθέσω δε ,πως δεν θεωρώ unsafe την πύκνωση σε μια περιοχή με υγιείς τριχες (υπό προϋποθέσεις) αλλά το αναφέρω γιατί αυτή είναι η λογική του ιατρού.
Σε αυτό ναι έχεις δίκιο, καλύτερα να έκλεινε το πίσω να τελείωνε σίγουρα αυξάνεται το ρίσκο με μια δεύτερη μμ.
 

theoxaris

Member
Σγουρά έχει αρκετά καλό αποτέλεσμα κατά την άποψή μου.
Δεν έδωσε και 10000+euro ούτε έτρεχε Κύπρο Τουρκία η Ισπανία.
Για 1780 gr που έβαλε έχει τέλειο αποτέλεσμα.
Δεν έχω δει καλύτερο αποτέλεσμα με κάτω από την 2000 g
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Το να πάει κάποιος από Μακεδονία Θεσσαλονίκη στην Κύπρο με αεροπλάνο είναι πολύ πιο εύκολο από το να πάει Αθηνά να πληρώσει αεροπορικά,ξενοδοχείο,μετακινήσεις ταξί η μετρό κτλ.
Η κλινική ήδη έχει πληρωμένα αεροπορικά σε παραλαμβάνει ταξί πληρωμένο το οποίο σε πάει κατευθείαν στα διαμερίσματα τις κλινικής οπού είναι απέναντι,έχεις 7 ήμερων Μετεγχειρητική φροντίδα και η πτήση είναι μόλις 1:30 ώρα.
Και με τιμή 1,70 πλέον και όλα αυτά τα έξοδα πληρωμένα γίνεται ακόμη value for money.
Οπότε μην κάνουμε τα πράματα τραγικά λες και πάμε καμιά Νέα Υόρκη.
 

Ibarumah

Active Member
Αδερφέ κάποιοι με 3 παιδιά και δύο δουλειές πίστεψε με δε Μπορούν εύκολα να κάνουν μια βδομάδα διακοπές για τρίχες.

Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα, με 1700 grafts πόσο καλύτερο αποτέλεσμα μπορούσα να είχα από αυτό που έγινα όπως ήμουν πριν 10-11 χρόνια; τι παραπάνω θα μπορούσα να γίνω; θα γινόμουνα 15 χρόνων; είπαμε μην ονειρευομαστε κιόλας.

Ξαναλεω ο γιατρός το shock loss Δε το φοβάται καθόλου, έτσι τον εμπιστεύτηκα και τη πρώτη φορά όταν όλοι μου λέγατε ότι αν μπει στοΚέντρο του κεφαλιού με τόσο μαλλί έχει κίνδυνο, και τελικά είχε δίκιο ο γιατρός που επέμενε ότι δε το φοβάται καθόλου. Οπότε προφανώς θα εμπιστευτώ τώρα αυτόν που ειχε δίκιο εκ του αποτελέσματος.

Τέλος να. Πω. Στον φίλο που λέει ότι ξανακάνω μμγιστι προφσνως δεν είμαι ευχαριστημένος ότι κάνει λάθος. Από 36 χρόνων έγινα 25, αυτό δε με κα ει ευχαριστημένο πιστεύεις; αλλά δυστηχως οι άνθρωποι είμαστε απληστοι και ενώ έγινα 25 τώρα θέλω να γίνω 20. Καταλαβες;

Όπως κάποτε πήρα αυτοκίνητο με 265 άλογα τούρμπο και έλεγα χριστε μου τι πύραυλος είναι αυτός και ένα χρόνο μετά τοχα κάνει 360 άλογα κ μου φαινοντουσαν και λίγα κ ήθελα κ άλλα.
Νομίζω εινακ αυτονόητη η απληστία του ανθρώπου δε χρειάζεται να εξηγούμε τα αυτονόητα.
 

theoxaris

Member
Ο καθένας οπός το βλέπει εγώ δεν θα χάλαγα την άδεις μου και την δουλειά μου για να πάω στην Κύπρο να κάνω επέμβαση, ενώ γίνεται και στην Αθήνα με καλά αποτελέσματα.
Το 1.7 είναι σχετικό το vfm και στην Τουρκία κάνουν με 1 euro το grafts.

Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν θέλουν τα αεροπλάνα σκέψου εμένα μου δίνουν κάθε χρόνο 3000 ευρό για ταξίδια και δεν έχω όρεξη να μπω σε κανένα αεροπλάνο και άμα ανέβω σίγουρα θα το κάνω για ταξίδι μακρινό και εκτός Ευρώπης και φυσικά δεν θα πάρω αεροπλάνο για να κάνω μια επέμβαση που γίνεται Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
Απόψεις ειναι αυτές και για αυτό είμαστε στο φόρουμ για να της λέμε και να της εκφράζουμε.
 

Ibarumah

Active Member
Κάτι άλλο επίσης που μου κάνει εντύπωση είναι το εξής.
Αν εγώ πχ θέλω 5000 grafts για να γεμισω τα κενά μου. Αν θα το κάνω βάζοντας τα όλα μαζί, η μισά μισά, η βάζοντας το 1/3 κάθε φορά σε 3 συνολικά φορές, στο τέλος αυτές οι περιπτώσεις σαν τελικό αποτέλεσμα θα έχει τόσο μεγάλη διαφορά μεταξύ τους;
Γιστι νομίζω πολύ ψυριζουμε την τρίχα κ πολύ ανάλυση για μερικές τρίχες.
 
Μπλουζα