Μεταμόσχευση

mougia2

Member
Γεια σας και από μένα.
Θα ήθελα παρακαλώ την γνώμη σας,και αυτή αφορά τα άτομα που έχουν κάνει μεταμόσχευση.Οταν την κάνεις την μμ οι μεταμοσχευμένες τρίχες είναι ακριβώς ίδιες όπως ήταν και στην περιοχή της δότριας η αλλάζουν συμπεριφορά.Εννοώ πάχος,σκληρότητα,αν γίνονται πιο μαύρες πιο κατσαρές
Οπως επίσης αν ξέρει κάποιος την μμ όσον αφορά τον Lorenzo,την κάνει ο ίδιος η οι βοηθοί του ?
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Θα απαντήσω στο πρώτο σκέλος της ερώτησης σου. Οι μεταμοσχευμενες τρίχες κρατάνε τα χαρακτηριστικά που είχαν και στη δοτρια. Πάχος σκληρότητα ανθεκτικότητα στο χρόνο. Είναι κανονικά δικά σου μαλλιά και από ότι διαπιστώνω δεν πέφτουν με τα χρόνια η να αραιώνουν.
Ίσως για κάποιο λόγο που δεν ξέρω κάποιες αν μεταφερθούν άσπρες να αρχίσουν κάποια στιγμή να βγαίνουν στο φυσικό σου χρώμα. Στη δική μου περίπτωση μάλλον έχει γίνει σε αρκετές τρίχες ειδικά κοντά στη hairline. Είχαν μεταφερθεί άσπρες και κάποια στιγμή άλλαξαν πετυχαίνοντας μάλιστα τρίχες που μισές ήταν άσπρες και από ένα σημείο συνέχιζαν καστανές. Η μόνη αλλαγή που έχω παρατηρήσει.
Για το δεύτερο ερώτημα δεν γνωρίζω να σου πω.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Θα απαντήσω στο πρώτο σκέλος της ερώτησης σου. Οι μεταμοσχευμενες τρίχες κρατάνε τα χαρακτηριστικά που είχαν και στη δοτρια. Πάχος σκληρότητα ανθεκτικότητα στο χρόνο. Είναι κανονικά δικά σου μαλλιά και από ότι διαπιστώνω δεν πέφτουν με τα χρόνια η να αραιώνουν.
Ίσως για κάποιο λόγο που δεν ξέρω κάποιες αν μεταφερθούν άσπρες να αρχίσουν κάποια στιγμή να βγαίνουν στο φυσικό σου χρώμα. Στη δική μου περίπτωση μάλλον έχει γίνει σε αρκετές τρίχες ειδικά κοντά στη hairline. Είχαν μεταφερθεί άσπρες και κάποια στιγμή άλλαξαν πετυχαίνοντας μάλιστα τρίχες που μισές ήταν άσπρες και από ένα σημείο συνέχιζαν καστανές. Η μόνη αλλαγή που έχω παρατηρήσει.
Για το δεύτερο ερώτημα δεν γνωρίζω να σου πω.
Μηπως διοτι η χερλαιν παραπεμπει σε εφηβεια κι ετσι στο εφηβικο περιβαλλον οι γερασμενες ασπρες τριχες ξανανιωνουν? Μια υποθεση δικια μου κανω..αυτος λες να ειναι ο λογος? Επισης γιατι λες οτι οι μεταμοσχευμενες δεν πεφτουν? Αφου η Α.Α δε σταματαει και για αυτο τονιζει ο κυριος Βεκρης τη θεραπεια να τη συνεχιζουμε και μετα τη μεταμοσχευση (βεβαια διαφωνω με τα φαρμακια μινοξ-φινα και για αυτο θα στραφω σε βιολογικο δεντρολιβανο και βιολογικο εκχυλισμα τσουκνιδας)....εμενα μου φαινεται οτι πεσαν και μεταμοσχευμενες τριχες στο διαστημα που μεσολαβησε μεταξυ της πρωτης και δευτερας μεταμοσχευσεως..η ηταν εντυπωση μου?
 

dimitris50423

Well-Known Member
Δεν ξερω πραγματικα ποιος μπορει να ειναι ο λογος για την αλλαγη του χρωματος. Ειναι μια υποθεση και αυτη που κανεις. οι μεταμοσχευμενες λεγοντας οτι δεν πεφτουν εννοω οτι ισως καποιες να πεφτουν και να υπαρξει καποια αραιωση αλλα με παρα πολυ αργο ρυθμο. με το περασμα των χρονων ακομη και η δοτρια θα εχει καποια μικρη αραιωση οποτε ετσι παει και στην ληπτρια.
5 χρονια απο τη μεταμοσχευση εγω και δοξα το θεο ακομη και χωρις μινοξιδιλη τα τελευταια 2 περιπου η ληπτρια μου εχει το μαλλι που ειχε και στον 1ο χρονο.
Η μινοξιδιλη ειναι η πιο ασφαλης λυση αυτη τη στιγμη για να διατηρησεις τα μαλλια που εχεις αλλα δυστυχως και αυτη κουραζει καποια στιγμη. χρειαζεται για να μην συνεχισουν να υποχωρουν τα μαμα μαλλια της περιοχης και οχι τοσο τα μεταμοσχευμενα.
Οσο δεν αδειαζω αισθητα βαριεμαι να χρησιμοποιω μινοξιδιλη και προτιμω οταν ερθει η ωρα αφου εχω δοτρια να κανω αλλη μια καλη μεταμοσχευση και να προχωρησω καθαρος απο φαρμακα και με μαλλια τα επομενα χρονια.
Ποτε ξανα χωρις μαλλια. Ευτυχως υπαρχει λυση. :p
 

mougia2

Member
Θα απαντήσω στο πρώτο σκέλος της ερώτησης σου. Οι μεταμοσχευμενες τρίχες κρατάνε τα χαρακτηριστικά που είχαν και στη δοτρια. Πάχος σκληρότητα ανθεκτικότητα στο χρόνο. Είναι κανονικά δικά σου μαλλιά και από ότι διαπιστώνω δεν πέφτουν με τα χρόνια η να αραιώνουν.
Ίσως για κάποιο λόγο που δεν ξέρω κάποιες αν μεταφερθούν άσπρες να αρχίσουν κάποια στιγμή να βγαίνουν στο φυσικό σου χρώμα. Στη δική μου περίπτωση μάλλον έχει γίνει σε αρκετές τρίχες ειδικά κοντά στη hairline. Είχαν μεταφερθεί άσπρες και κάποια στιγμή άλλαξαν πετυχαίνοντας μάλιστα τρίχες που μισές ήταν άσπρες και από ένα σημείο συνέχιζαν καστανές. Η μόνη αλλαγή που έχω παρατηρήσει.
Για το δεύτερο ερώτημα δεν γνωρίζω να σου πω.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου στα ερωτήματά μου.
 

Akis-multi

Well-Known Member
Καλημέρα και από μένα φίλε μου.
Εγώ έχω παρατηρήσει πως οι μεταμοσχευμενες μου τρίχες είναι πιο σκούρες από ότι ήταν, πιο χοντρές και σίγουρα πολύ πιο σγουρες σχεδόν μπούκλες..
 

mougia2

Member
Καλημέρα και από μένα φίλε μου.
Εγώ έχω παρατηρήσει πως οι μεταμοσχευμενες μου τρίχες είναι πιο σκούρες από ότι ήταν, πιο χοντρές και σίγουρα πολύ πιο σγουρες σχεδόν μπούκλες..

Καλησπέρα και από μένα.
Το έχω παρατηρήσει αυτό που λες για τις σγουρές τρίχες στις διάφορες παρουσιάσεις των μελών του Forum.
Αλήθεια αν επιτρέπεται που έκανες την μμ ?
 
Μπλουζα