Spi, 12/11/19, FUE, 2542 grafts, AHC Θεσσαλονίκης, Ανδριοπούλου Κατερίνα

spi

Well-Known Member
Καλησπέρα σας

Το πρόβλημα μου το βλέπετε στο νήμα αυτό. Μετά από έρευνα και κάποια consultations αποφασισα να προχωρήσω στην μμ στην AHC της Θεσσαλονίκης. Οι λόγοι που διάλεξα την εν λόγω κλινική ήταν ο τρόπος προσέγγισης των ανθρώπων από την πρώτη στιγμή, καθώς μίλησα με την ίδια που θα μου έκανε την επέμβαση και όχι με κάποιον τρίτο, σε σύγκριση με τις άλλες κλινικές, αν και η ίδια παραδέχτηκε πως αν είχε κάποιο χειρουργείο ούτε εκεί θα μιλούσα οπότε έπαιξε σημαντικό ρολο. Επίσης βλέποντας κάποια αποτελέσματα, καλά για τα δεδομένα μου, εδώ στο φόρουμ και με αρκετά παιδιά που μίλησα και πήρα συμβουλές τους με έκαναν να αποφασίσω. Να τονίσω πως κανείς δεν μου είπε πήγαινε εκεί απλά ανεφεραν τις εμπειρίες τους και αυτό ήταν προς τιμήν τους.

Την ημέρα της επέμβασης λοιπόν, πήγα στις 9 το πρωί, και μετά από λίγο αφού πήρα κάποια απαραίτητα χάπια περάσαμε στις φωτογραφίες και στο ξύρισμα του κεφαλιού (μεγάλο σοκ για εμένα καθώς ποτέ μου δεν έχω κάνει έτσι το μαλλί). Την επεμβαση, όπως γράφει και ο τίτλος την έκανα με την κ. Κατερίνα Ανδριοπούλου και ηταν μαζί της δύο κοπέλες η Ελένη και η Δημητρα που με έκαναν να αισθανθώ άνετα από την πρώτη στιγμή. Στην εξαγωγή ήμουν μπρούμυτα όπως είναι φυσικό, και μάλλον με πήρε και λίγο ο ύπνος ενώ ακούγαμε χαλαρή μουσική και δεν είχαμε ιδιαίτερη επικοινωνία, γιατι όπως έμαθα μετά από την κ. Ανδριοπούλου λόγω του ότι θέλει να μετράει και μόνη της τα μοσχεύματα όταν τα εξαγάγει.

Μετά την εξαγωγή μισή ώρα περίπου διάλειμμα για φαγητό και περάσαμε στον σχεδιασμό και έπειτα στην τοποθέτηση. Η ίδια μου πρότεινε να μην χαμηλώσουμε πολύ την hairline και να μην κλείσουμε και πολύ κροτάφους για να παίξουμε με περισσότερη πυκνότητα, εγώ στην αρχή σκεφτόμουν να πάω πιο χαμηλά αλλά μου άρεσε το σχέδιο όπως το είχε στο μυαλό της και αποφασίσαμε σε αυτό που πρότεινε. Τηλεόραση και πολλή επικοινωνία την ώρα της εισαγωγής και ειχαμε πολλά να πούμε καθως και οι τρεις ειμαστε κοντά ηλικιακά. Κατά την διάρκεια ρώτησα και για αρκετά θέματα πάνω στις μμ και τους ενδοιασμούς μου για την διαχείριση της δοτριας, η ίδια μου είπε ότι απλώνει αλλά δεν μπορεί να πάρει από όλη την δοτρια καθώς θα έπρεπε να πηγαίνει με περισσότερες ναρκωσεις και ότι προσπαθεί από όλα τα τετράγωνα να παίρνει τον ιδιο αριθμό μοσχευμάτων. Η εισαγωγή άργησε λίγο περισσότερο καθώς είχα σκληρό κεφάλι και έμπαιναν πιο δύσκολα τα μοσχεύματα ενώ στο τέλος μείνανε 800 μοσχεύματα οπότε από εκεί που είχαμε συμφωνήσει σε hairline και Α ζώνη μπήκαμε και λίγο Β ενώ πυκνωσαμε περισσότερο μπροστά.

Τα νούμερα είναι τα παρακάτω:
2542 grafts - 5902 τρίχες
Μονοτριχα: 458
2τριχα : 1042
3τριχα: 820
4τριχα: 210
5τριχα: 12

1η μέρα 12/11/2019
IMG_20191112_221433.jpg
IMG_20191112_221458.jpg


2η μέρα 13/11/2019
IMG_20191113_192524.jpg
IMG_20191113_192608.jpg
IMG_20191113_192545.jpg
IMG_20191113_192810.jpg
IMG_20191113_192440.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Καλή φυτρωση φίλε .
Προσοχή τις πρώτες μερες και υπομονή 3 μηνες ώσπου να αρχίσεις να βλεπεις την αλλαγη που επιθυμείς .
Όλα καλα θα πανε
 
  • Like
Reactions: spi

Georgie

Well-Known Member
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Georgie.Και οι δύο θα τα πάμε τελεια
Ρε φίλε τωρα που αρχίζει το πρήξιμο μου θύμισες το Medrol
Πρεπει να ειναι το πιο πικρό πράγμα που εχω βάλει στο στομα μου ποτε !
Και να φανταστείς δε τρώω γλυκά, και ζάχαρη βάζω ελάχιστη στο καφε !
Πω πω αξέχαστο δηλητήριο !
 

spi

Well-Known Member
Αυτές είναι οι φωτογραφίες. Εδώ έχω μακρύ το μαλλί οπότε δεν φαίνεται πλήρως το θέμα είναι λίγο θέμα solution στην η ζωνη
IMG-20190305-020420.jpg
IMG-20190305-020518.jpg
IMG-20190305-015828.jpg
IMG-20190305-015833.jpg
IMG-20190305-015753.jpg
IMG-20190305-021444.jpg
IMG-20190305-021444.jpg
 

Συνημμένα

  • IMG-20190305-021056.jpg
    IMG-20190305-021056.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 284

spi

Well-Known Member
Ρε φίλε τωρα που αρχίζει το πρήξιμο μου θύμισες το Medrol
Πρεπει να ειναι το πιο πικρό πράγμα που εχω βάλει στο στομα μου ποτε !
Και να φανταστείς δε τρώω γλυκά, και ζάχαρη βάζω ελάχιστη στο καφε !
Πω πω αξέχαστο δηλητήριο !
Απίστευτα πικρό συμφωνώ. Δεν έχω δοκιμάσει κάτι πιο πικρό από αυτό. Και φαντάσου εγω είμαι της ζαχαρης
 

manly_Man

Well-Known Member
βλεπω εχεις διαχυτη αραιωση, οποτε μπηκαν αναμεσα σε ολα τα μαμα μαλλια...σε διαβεβαιωσαν οτι δεν θα υπάρξει shock loss στα υπάρχοντα μαλλια; καθως βρισκονται σε φάση thinning...
 

spi

Well-Known Member
Βάλαμε λίγα πίσω καθώς το περισσότερο μπήκε hairline και Α ζώνη. Στην Β βάλαμε επειδή είχα απόθεμα. Της σχολίασα για shockloss και μου είπε ότι βάζει πίσω αραιά και πρέπει να συνεχίσω μινοξ ενω θα μπορούσα να πάρω φίνα το οποίο το σκέφτομαι ομως και δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω
 

spi

Well-Known Member
Πάντως δεν έχω τόσο πολύ μαλλί πίσω όσο φαίνεται στις φωτογραφίες ξεγελάει ο φωτισμός και το μακρύ μαλλί. Το σοκλος είναι ο μεγαλύτερος μου φόβος όπως και η δοτρια και το είχα αναφέρει από την πρώτη συνάντηση. Το καλό είναι ότι έχω άλλα 3000 μοσχεύματα για μελλοντική χρηση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
ενταξει αμα τα εβαλε αραια δεν νομιζω να παθεις αλλα σιγουρα θα σε βοηθησει η φινα, θα αποτρέψει ενα ενδεχόμενο shock loss, και θα σου δυναμωσει τις αδυναμες τριχες σου...αλλιως δοκιμασε saw palmetto 320mg
 

spi

Well-Known Member
Σκεφτόμουν για τοπική φίνα αλλά μάλλον θα πάω για saw Palmetto. Γενικά έχω δίλημμα ακόμα και πρεπεθ να αποφασίσω μεχρι την άλλη Δευτέρα
 

dimitris50423

Well-Known Member
Καλη φυτρωση ευχομαι. Αρκετα μοσχευματα για συνεδρια μιας ημερας και απλωμενη εξαγωγη. Υπομονη και μπολικο ψεκασμα με φυσιολογικο ορο τον πρωτο καιρο.
Για τη φινα δεν ξερω τι να σου προτεινω. Ρωτα την κλινικη. ισως η τοπικη φινα ειναι η μεση λυση για περιορισμενο χρονικο διαστημα τους πρωτους μηνες. Παρολα αυτα οτι σου πουν απο την κλινικη. ;)
 
  • Like
Reactions: spi

spi

Well-Known Member
Σ' ευχαριστώ πολύ Δημήτρη. Ναι είχα καλή εξαγωγή και την παρότρυνα να επεκταθεί. Τώρα σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να κατέβω λίγο ακόμα στη hairline καθώς όταν τελείωσε η οριοθέτηση εμειναν αλλά 800grafts, όμως δεν μετανιώνω που τελικά διαλέξαμε πύκνωση και λίγη επέκταση προς τα πίσω. Βέβαια θα φανει για το σοκλος που ελπίζω να βοηθήσει η μινοξ και αν αρχίσω φίνα η σο παλμετο για να το αποφύγω στο μέγιστο γιατί ξέρω ότι μπήκαμε σε μαμά μαλλιά αλλά ήταν έτσι κι αλλιώς αναπόφευκτο
 

karampalikis

Active Member
Ρε φίλε τωρα που αρχίζει το πρήξιμο μου θύμισες το Medrol
Πρεπει να ειναι το πιο πικρό πράγμα που εχω βάλει στο στομα μου ποτε !
Και να φανταστείς δε τρώω γλυκά, και ζάχαρη βάζω ελάχιστη στο καφε !
Πω πω αξέχαστο δηλητήριο !
Είχα πάρει πριν δύο χρόνια για 10 μέρες medrol για μια αλλεργία, όντως είναι πικρό (αν το καταπιεις γρήγορα με νερό μετριάζεται κάπως) αλλά αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση είναι ότι τα μαλλιά φαίνονταν πιο υγιή από ποτέ.
 

Georgie

Well-Known Member
Είχα πάρει πριν δύο χρόνια για 10 μέρες medrol για μια αλλεργία, όντως είναι πικρό (αν το καταπιεις γρήγορα με νερό μετριάζεται κάπως) αλλά αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση είναι ότι τα μαλλιά φαίνονταν πιο υγιή από ποτέ.
Τι να σου πω ρε φίλε .
Σα να έτρωγα τσιμέντα ένιωθα .
3 βανίλια υποβρύχια ήθελε για να περάσει και ένα εκμέκ για συντήρηση.
Το μοναδικό πράγμα που θα κέρδιζαν οι μπάμιες σε σύγκριση.......Φαντάσου !
 

gerassis

Well-Known Member
Μοιάζεις με τη δική μου περίπτωση. χρειαζόσουν παραπάνω grafts και 2 επεμβάσεις για να γεμίσεις αρκετά. Πάντως επέιδη το μαλλι σου δεν ειναι αρκετά πυκνό (όπως και το δικό μου) αν έχεις υψηλή φύτρωση (θα φανεί στο 5μηνο) θα άξιζει κάθε δεκάρα που έδωσες για την επέμβαση. θα δείχνει όμορφο και ενιαίο σε συνθήκες κανονικού φωτισμού. Καλή φύτρωση φίλε και καλά νεύρα στους 3 επόμενους δύσκολους μηνες.
 

spi

Well-Known Member
Μοιάζεις με τη δική μου περίπτωση. χρειαζόσουν παραπάνω grafts και 2 επεμβάσεις για να γεμίσεις αρκετά. Πάντως επέιδη το μαλλι σου δεν ειναι αρκετά πυκνό (όπως και το δικό μου) αν έχεις υψηλή φύτρωση (θα φανεί στο 5μηνο) θα άξιζει κάθε δεκάρα που έδωσες για την επέμβαση. θα δείχνει όμορφο και ενιαίο σε συνθήκες κανονικού φωτισμού. Καλή φύτρωση φίλε και καλά νεύρα στους 3 επόμενους δύσκολους μηνες.
Το πλανο ήταν μόνο hairline και Α ζώνη όχι πιο πίσω. Το ότι μπήκαν κάποια μοσχεύματα πιο πίσω, σύμφωνα με όσα μου είπε η γιατρός, ήταν γιατί μας έμειναν απόθεμα. Απλά πυκνωσαμε λίγο, μπροστά ήταν που βάλαμε το μέγιστο βαθμό. Η αλήθεια είναι ότι τώρα που το ξανασκέφτομαι θα μπορούσα απλά να κατεβάσω λίγο ακόμα hairline η λίγο κροτάφους γιατί δεν ήθελα να πειράξω τώρα πίσω αλλα οκ θα δείξει. Ότι θέλω ακόμα μια μμ το γνώριζα από την αρχή το συζητήσαμε εξάλλου. Ήμουν συνειδητοποιημενος με το πρόβλημα μου για αυτό δεν πήγα για μια πλήρη καλυψη
 

spi

Well-Known Member
Ουσιαστικά πίσω βάλαμε ως σβήσιμο για να μην φαίνεται ξένο το αποτέλεσμα μπροστά. Μου είπε η κ. Ανδριοπούλου ότι αν θέλω θα έβαζε τα υπόλοιπα μπροστά αλλά για ένα ομοιόμορφο μαλλί καλό ήταν να σβήσουμε. Θεωρώ πως έχω στενό κεφάλι, παρόλο που εχω μεγάλο κούτελο, βοήθησε ώστε να μείνουν τόσα grafts
 
Μπλουζα