Η σημασία των temporal peaks

Harris_G

Well-Known Member
Αναδημοσιεύω πολύ ωραία ανάρτηση του Bruno Ferreira απο το Instagram. Εν τάχει για όσους βαριούνται να διαβάσουν περιγράφει το γεγονός ότι ενώ η απόσταση από το κέντρο των φρυδιών μέχρι τη hairline είναι μικρότερη στον DiCaprio, το γεγονός ότι ο Pitt έχει 1) πολύ περισσότερο μαλλί στα peaks και 2) πιο στενό σχήμα προσώπου δίνει την ψευδάισθηση ότι έχει μικρότερο μέτωπο.

Το κείμενο του αυτούσιο: Whenever I’m trying to explain a concept to a patient, one of the things I like to do, is to look at celebrities.
Looking back to my post about hairline design, I was talking about temporal peaks and how they influence our perception of the size of the forehead.
If we look closely to these two guys, Leonardo Dicaprio and Brad Pitt, the distance from the glabella (between the eyebrows) to the center of the hairline is practically the same. Leo’s might be even shorter, meaning, his hairline might actually be lower than Pitt’s. Yet, Dicaprio’s hairline looks much higher and his forehead much larger. This can be attributed to the temporal peaks. See how much more pronounced and closer together Pitt’s eyebrows are? Now, to be fair, Dicaprio does have slightly more recession on the sides and his face is a bit rounder. However, it’s the positioning of the temporal peaks the biggest contributor to this little difference.


ferreira.png
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Λιγοι τα αγγιζουν τα temporal peaks και απο αυτους λιγοι με επιτυχια . Θελει φουλ μονοτριχα , θελει τρομερη προσοχη στην γωνια που βγαινει η τριχα απο το δερμα , θελει να διαλεξει στην εξαγωγη ο γιατρος τα πιο λεπτα απο τα μονοτριχα . Εχω δει αποκαταστασεις , λιγες μου αρεσαν γιατι ειναι απο τα πιο δυσκολα σημεια , κανει αμεσως μπαμ η πιο χοντρη τριχα της δοτριας .

Τελευταιο σχολιο , οι δυο αντρες στη φωτογραφια εχουν νομιζω πανω απο 11 χρονια διαφορα . Ασχετα απο την υγεια του καθενος , παντα η πιο ίσια hairline , με χαμηλοτερα temporal peaks , και το χαμηλοτερο σωματικο βαρος σε κανουν να φαινεσαι πιο νεος .

Παντως ο γιατρος μια απλη διαπιστωση κανει , και για το ντικαπριο , ακομα και αν ηταν οι κροταφοι πιο μπροστα , κλειστοι , παλι θα εδινε την εντυπωση πως η hairline ως συνολο ειναι πιο πισω γιατι τα temporal peaks ειναι σημαντικο κομματι της hairline , κομματι που συνηθως αγνοουμε για πολλους λογους στις μεταμοσχευσεις . Ο πιο σημαντικός ειναι η οικονομια σε grafts . Τα τελευταια 20 χρονια , και με τα φαρμακα που εχουμε σημερα , η νορμα , ο χρυσος κανονας στην μεταμοσχευση μαλλιων παγκοσμιως ειναι πως αν εχεις φαλακρυνει αρκετα , πανω απο nw3 , θα σε παω πισω το πολυ μεχρι nw2 . Τα περισσοτερα nw3 και πανω , χανουν σταδιακα τα temporal peaks .

Ακομα και απο hasson wong εχω δει temporal peaks που κανουν μπαμ . Γενικα ειναι πολυ δυσκολο να τα αποκαταστησεις με πληρη φυσικοτητα και θα σου ρουφιξουν και απο 400-500-600 ανα πλευρα αν τα χεις χασει τελειως .
 

Harris_G

Well-Known Member
Εχω δει αποκαταστασεις , λιγες μου αρεσαν γιατι ειναι απο τα πιο δυσκολα σημεια , κανει αμεσως μπαμ η πιο χοντρη τριχα της δοτριας .
Ισχυει Μακη, ειδικα εχω δει περιστατικο Erdo που εκαναν μπαμ. Πολυ καλο αποτελεσμα 8/10 overall αλλά τα peaks έβγαζαν ματι. Ειδικα αμα εχεις μαυρο μαλλι.
 

athenian

Well-Known Member
Διαφωνώ, ο Πιτ εχει μεγαλυτερο μετωπο και φαινεται,αυτο που κανει πιο αρμονικο το προσωπο ειναι η μεγαλυτερη αποσταση απο το τελος της μυτης μεχρι το πηγουνι του Πιτ σε συνδυασμο με τις εμφανεις γωνιες λογω λιγοτερων κιλων και σχηματος προσωπου που ειναι υποτετραγωνο σε σχεση με το πιο στρογγυλο του Ντι Καπριο. Η σχεδον τετραγωνη λοιπον κατω γναθος του Πιτ κανει την διαφορα.
Εχω κανει μαθηματα προσωπογραφιας-προσωπομετριας για 2 χρονια γιαυτο αναφερω την αποψη μου.
 

Harris_G

Well-Known Member
Σιγουρα παιζουν ολα αυτα ρολο και σημαντικό (το αναφερει και ο Ferreira για το σχημα προσωπου). Ωστοσο με τα peaks "καδράρει" πιο ωραια το πρόσωπο. Αν υπάρχει απόθεμα σε grafts ή διάθεση για θεραπεία θεωρώ ότι είναι must. Με μέτρο παντα (οχι να φτανουν μεχρι τα φρυδια) απλά να κάνουν την ανάλογη κούρμπα στο κάθε πρόσωπο.
 

paulo

Active Member
Εγώ που τα έκανα στον ερντο έχουν αγγίξει την τελειότητα και αν δεν είχα λιγο retro δεν μπορείς να καταλάβεις τίποτα
 

paulo

Active Member
Όλοι μου λένε ότι στένεψε το πρόσωπο σου και ρωτάνε τι έκανα , μπορεί να ειναι και απο τα μπροστά που έβαλα και με συνδιασμο να δείχνουν αυτο το αποτέλεσμα
 

athenian

Well-Known Member
Το θέμα είναι ότι δεν χρειάζεται να ''στενέψει'' κάθε πρόσωπο για να φαίνεται ωραίο.Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και εκεί φαίνεται το καλλιτεχνικό κομμάτι της μεταμόσχευσης, στο πλάνο σχήματος που θα ακολουθηθεί σε συνάρτηση με το πρόσωπο.Υπάρχουν άνθρωποι που έβαλαν μαλλιά κι έγιναν πιο άσχημοι σε σχέση με όταν δεν είχαν.
 

paulo

Active Member
Εγώ είχα λιγο στρογγυλό πρόσωπο και λόγω κιλών ήταν ποιο εμφανές δηλαδή με βόλεψε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα