ΝW2 vertex - Λορέντζο χωρίς φίνα

lefteran

New Member
καλησπέρα,

παρακολουθώ καιρό το forum και έχω λάβει πολύτιμες πληροφορίες διαβάζοντας αρκετα νήματα αλλά παραμένω μπερδεμένος σχετικά με την καλύτερη δυνατή επιλογή για την περίπτωση μου.

Πήγα για consultation στον Βε**η (περισσότερο για να πάρω μια πρώτη γνώμη) και αυτό που μου πρότειναν ειναι περιπου 1500 grafts. Ειπώθηκε πως έχω πολύ καλη δότρια (χαρακτηριστικά μου ειπαν πως μπορούμε να κάνουμε 4 μμ και η δότρια να παραμείνει σε αρκετά καλή κατάσταση, δήλωση που μου φάνηκε λίγο υπερβολική).

έχω επίσης στείλει σε Lorenzo και Erdo (απο τις φόρμες που παρέχουν στα sites τους) για μια πρώτη εκτίμηση και περιμένω απαντήσεις.

Eιμαι NW2 (40αρης) και επιθυμώ να φτιάξω το hair line μου. Πιστεύω οτι τα grafts που μου ειπαν στον Βε**η είναι ίσως λίγο τσιμπημένα και σκέφτομαι αν ο Lorenzo μου πει για 1200 grafts αξιζει το 6000χιλιαρο ωστε να πάω στον καλύτερο? ή μήπως να προτιμήσω τον Erdo στα 3000? (οι τιμές είναι δικές μου πρόχειρες εκτιμήσεις).

Την Κύπρο δεν την έχω αποκλείσει, παραμένει στις επιλογές μου αλλά δεν νοιώθω μεγάλη εμπιστοσύνη.

Με λίγα λόγια υπάρχει το μπάτζετ, αλλά αν μπορώ να έχω πολυ καλά αποτελέσματα και με λιγότερα χρήματα (και ο lorenzo ειναι υπερβολή για την περίπτωση μου) μήπως να προτιμήσω erdo?

επισυνάπτω και λίγες φωτογραφίες (dry οι 6 πρώτες και wet οι τελευταίες 4).

Ευχαριστώ!

d1.jpg d2.jpg d3.jpg d4.jpg d5.jpg d6.jpg w1.jpg w2.jpg w3.jpg w4.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
πρωτα ενα σχολιο , εισαι απο τους τυχερους 40αρηδες , τα περισσοτερα μελη εδω μεσα εχουν χασει πολυ περισσοτερο μαλλι απο εσενα , πολλοι δεκαετιες νωριτερα απο εσενα! Νομιζω απο τις επιλογες σου , αν φτανουν τα χρηματα , εγω στη θεση σου θα πηγαινα στο λορεντζο . Δευτερη επιλογη ο τουρκος . Αλλα αν φτανουν στο λορεντζο . Πηγαινε γιουτουμπ και δες στο καναλι του ποσταρει συχνα αποτελεσματα . Μιλανε μονα τους.
 

crossfire

Well-Known Member
Στον ερντογαν δεν φεύγεις με κάτω από 2500 grafts . Τα 1500 που σου είπαν δεν είναι καθόλου τσιμπημενα.
 

Συνημμένα

  • 9BF8A59E-894E-413C-B1C7-F7B60ACF4617.jpeg
    9BF8A59E-894E-413C-B1C7-F7B60ACF4617.jpeg
    816.9 KB · Προβολές: 131

lefteran

New Member
Σας ευχαριστώ για τα σχολια σας μέχρι στιγμής!
η αραίωση ξεκίνησε περίπου στα 27-28 και τα τελευταία 3 χρόνια έχει σταθεροποιηθεί. δεν έχω ακολουθήσει κάποια φαρμακευτική αγωγή παρά μόνο συμπληρώματα (MSM) και συστηματική χρήση ειδικών σαμπουάν με φυτικά συστατικά ( βιοτίνη , saw Palmetto,. Πρωτεινη κινόα και βιταμίνη Ε). Προφανώς αντιλαμβάνομαι ότι αυτά δεν κάνουν θαύματα... είμαι αποφασισμένος να βελτιώσω την κατάσταση τώρα και θεωρώντας ότι η δοτρια μου είναι καλή αν χρειαστεί κάνω και δεύτερη μελλοντικά. Αυτός είναι κι ένας επιπλεον λόγος που θέλω να δοκιμάσω την τύχη μου σε κάποιον γνωστό και καλό γιατρό, η προσοχή δηλαδη της δοτριας περιοχής.

θα κοιτάξω και για τον keser! Δεν τον είχα υπόψιν.

@crossfire, Σχετικά με την φωτό που σχολιασες, η αλήθεια είναι ότι εξέπληξε και μενά η φωτογραφία (με φλας) γιατί ακόμα και με βρεγμένα μαλλιά αυτά τα κενά που φαίνονται δεν τα είχα παρατηρήσει. Και στον Βε**η μου είπαν ότι αυτή η περιοχή φαίνεται σε πολύ καλή κατασταση. Τα 1500 grafts αφορούσαν μόνο την ενίσχυση της hairline και όχι την περιοχή που έχεις κανει highlight.

επίσης θεωρώ κι εγώ από όσα έχω δει και διαβάσει πως ο Λορέντζο είναι τοπ. Και μόνο που παρουσιάζει την δουλειά του με βίντεο νομίζω τα λέει όλα...
 

dimitris50423

Well-Known Member
Η δουλεια που εχεις να κανεις στο κεφαλι σου μπορει να φαινεται ευκολη με μια πρωτη ματια αλλα δεν ειναι. μπορει η αραιωση να ειναι μικρη (μονο hairline) αλλα εδω βρισκεται και η δυσκολια.
Η δοτρια σου ειναι πολυ δυνατη. Πυκνη και φαινεται να εχεις και καλη τριχα. το θεμα ειναι οτι απο αυτη τη δοτρια πρεπει αυτος που θα σου κανει την επεμβαση να μπορεσει να βρει πολλα μονοτριχα τριχοθυλακια και αρκετα διτριχα.
Επισης να δεις παλιες φωτογραφιες σου πως ηταν η hairline και να φτιαξεις μια που θα σου αρεσει και θα σου ταιριαζει.
αν καταφερεις να παρεις καλη πυκνοτητα και φυσικοτητα καθως απο οτι βλεπω θα σχηματιστει νεα hairline σε ολο το μηκος της θα εχεις πετυχει τον στοχο σου. Καλη επιτυχια στην αναζητηση.
 

tasos33

Well-Known Member
επίσης θεωρώ κι εγώ από όσα έχω δει και διαβάσει πως ο Λορέντζο είναι τοπ. Και μόνο που παρουσιάζει την δουλειά του με βίντεο νομίζω τα λέει όλα..
Δεν είναι μόνο το βίντεο, είναι ότι στο τέλος του βίντεο χτενίζει το μαλλί προς πάσα κατεύθυνση
 

lefteran

New Member
Η δουλεια που εχεις να κανεις στο κεφαλι σου μπορει να φαινεται ευκολη με μια πρωτη ματια αλλα δεν ειναι. μπορει η αραιωση να ειναι μικρη (μονο hairline) αλλα εδω βρισκεται και η δυσκολια.


διάβασα σχεδόν όλο το νήμα με την περίπτωση του Σαλονικιού και αντιλαμβάνομαι σε απόλυτο βαθμό αυτό που λες. τίποτα δεν είναι εύκολο κι επειδή θέλω να πάρω το μικρότερο δυνατό ρίσκο σκέφτομαι πολύ σοβαρά τον Λορέντζο. θα δω τι θα μου απαντήσει και ίσως το επόμενο βήμα είναι να πάω Μαδρίτη να με δει.
 

Harris_G

Well-Known Member
Τον μελεταω τον τελευταιο καιρο τον Keser εχοντας παντα μια επιφυλαξη αλλα αφου τον ανεφερε και ο @Panos1982 που ειναι μεγιστος μερακλης ανεβηκε ακομα παραπανω στα ματια μου. Αλλα δεν ειναι φθηνος, 3,5/graft (για οσους το εχουν υποψιν το λεω εσυ προφανως δεν εχεις θεμα με το budget). Κανει πολυ μικρα sessions περιπου 500grafts την ημερα αλλα τα κανει ολα σχεδον μονος (εξαγωγη,implantation κλπ). Αμα θες καμια 1200grafts ειναι καλη φαση αλλα για μεγαλυτερα sessions ακομα και για μενα που θελω περιπου 2500 και δεν ειναι και αυτο ιδιατερα μεγαλο χειρουργειο, πρεπει να κατσεις 5 μερες (5x500). Το μεγαλυτερο αρνητικο του ειναι οτι βρισκεται στην Αγκυρα κακή Τουρκιά, καμία σχέση με Instanbul που ειναι πολιτισμος.

Αν και δηλωνω ξεκαθαρα υπερ του Lorenzo σου τον αναφερω γιατι ασχολειται σχεδον αποκλειστικα με περιτπωσεις σα τις δικες σου και αυτο το θεωρω πολυ καθοριστικο. Για να καταλαβεις, στο ιταλικο φορουμ το bellicapelli υπαρχουν 6 παρουσιασεις ολες μικρα sessions (1000,1400,1200,1500,2150 και 900).
 
Τελευταία επεξεργασία:

gregkont13

Verified MM member
Τον μελεταω τον τελευταιο καιρο τον Keser εχοντας παντα μια επιφυλαξη αλλα αφου τον ανεφερε και ο @Panos1982 που ειναι μεγιστος μερακλης ανεβηκε ακομα παραπανω στα ματια μου. Αλλα δεν ειναι φθηνος, 3,5/graft (για οσους το εχουν υποψιν το λεω εσυ προφανως δεν εχεις θεμα με το budget). Κανει πολυ μικρα sessions περιπου 500grafts την ημερα αλλα τα κανει ολα σχεδον μονος (εξαγωγη,implantation κλπ). Αμα θες καμια 1200grafts ειναι καλη φαση αλλα για μεγαλυτερα sessions ακομα και για μενα που θελω περιπου 2500 και δεν ειναι και αυτο ιδιατερα μεγαλο χειρουργειο, πρεπει να κατσεις 5 μερες (5x500). Το μεγαλυτερο αρνητικο του ειναι οτι βρισκεται στην Αγκυρα κακή Τουρκιά, καμία σχέση με Instanbul που ειναι πολιτισμος.

Αν και δηλωνω ξεκαθαρα υπερ του Lorenzo σου τον αναφερω γιατι ασχολειται σχεδον αποκλειστικα με περιτπωσεις σα τις δικες σου και αυτο το θεωρω πολυ καθοριστικο. Για να καταλαβεις, στο ιταλικο φορουμ το bellicapelli υπαρχουν 6 παρουσιασεις ολες μικρα sessions (1000,1400,1200,1500,2150 και 900).


Επειδη εχω μιλησει με τους βοηθους του Κεσερ, γιατι με ενδιαφερει και μενα, εχει διακοψει για τωρα το προγραμμα του. Δεν κανει ουτε consultations ουτε επεμβασεις γιατι ο γιος του ειναι σε πολυ σοβαρη κατασταση στο νοσοκομειο.

Οσο για το τροπο που δουλευει, βαζει μαξ 2500 γκραφτς σε 4 μερες. Δλδ περιπου 600-650 τη μερα. Αν θες παραπανω θα χρειαστει δευτερο χειρουργειο. Ακομη, συμφωνα με οσα εχω δει και στο hair restoration network και σε αλλα φορουμ, πετυχαινει καλες πυκνοτητες και καλυψεις με λιγοτερα μοσχευματα σε συγκριση με αλλους. Κανει fue, fut και παιρνει και απο γενια αν χρειαστει.

Οσο για την τιμη, ζηταει 3.5/graft και δεν υπαρχει κανενα περιθωριο καλυτερης τιμης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lefteran

New Member
είδα για τον Κέσερ και στο ιταλικό forum (thanks Harri για το ινφο) αλλά είναι κάπως αποτρεπτική η Αγκυρα καθώς επίσης και το κόστος (για τα δεδομένα της Τουρκίας) και με το σκεπτικό πως θα τα σκάσω που θα τα σκάσω... δεν βάζω λίγα ακόμα να πάω Μαδρίτη; Το μπάτζετ μου μπόρει να φτάσει μέχρι τα 7.500 (στην πέριπτωση επιλογής του Λορέντζο).

Τελικά αναθεωρώ και νομίζω, όπως ειπε και ο crossfire, πως κάπου στα 1500 grafts θα παίξω.
Οπότε πρακτικά (και μπακαλίστικα), αφου πάω για hairline, θα χρειαστώ περίπου 1100 μονότριχα και 400 δίτριχα (λέμε τώρα)... Πιστέυετε πως είναι δύσκολο να βρέθει τέτοιος αριθμός μονότριχων χωρίς splitting;;

Βάζω και λίγες φώτος με τις προσδοκίες μου, ελπίζοντας να ειναι ρεαλιστικές!

goal1.jpg goal2.jpg goal3.jpg
 

crossfire

Well-Known Member
Αν στο μυαλό σου έχεις το να βάλεις grafts μέχρι την κόκκινη γραμμή, να κατεβάσεις μόνο τη hairline δηλαδή, δεν θα στο κάνουν .
Θα μπουν μέχρι την πρασινη γραμμή περίπου ......και ο λορεντζο και ο ερντο.
Πάντως το κατέβασμα που θες νομίζω είναι μια χαρά ρεαλιστικό .
 

Συνημμένα

  • EC285E0B-4AA2-41DD-8364-D8B2F9C56804.jpeg
    EC285E0B-4AA2-41DD-8364-D8B2F9C56804.jpeg
    125.7 KB · Προβολές: 116

Harris_G

Well-Known Member
Συνυπολογισε ομως οτι υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα ο Lorenzo να σε αναλαβει μονο αν παρεις φινα.
 

lefteran

New Member
Φίνα δεν θέλω να πάρω! Εκτός κι αν είναι για ένα μικρό χρονικό διάστημα, εκεί μπορεί να το σκεφτώ.
Γιατί ομως? Για να καλύψει την περίπτωση του shock loss? Ή για να υποστηρίξει το hairline?
 

Harris_G

Well-Known Member
Αμα δει με την καμερα περιοχες που εχει αρχισει το thinning οι οποιες φαινονται καλες με γυμνο ματι αλλα δεν ειναι, θα του το πει πιστευω.
 

lefteran

New Member
Πήρα την πρώτη απάντηση από μια εκπρόσωπο του λορέντζο και είναι όπως τα λέει ο Χάρης. τα ουσιώδη ειναι τα παρακάτω:

"A small recession of the frontal area without thinning in the mid/crown areas.
Because of your age we can go ahead with a procedure but keeping an eye on the crown.
If you do not have miniaturisation in that area then there is no need for medication."

με λίγα λόγια φαίνεται σε καλή κατάσταση το crown, αλλά τα πάντα θα φανούν από κοντά. Κι αν υπάρχει thinning θα πάρω φίνα.
Πάντως προς τα μέσα δεν θα μπουν (φωτογραφίκη εκτίμηση βέβαια...)

Επίσης:
You will need just over 1500 grafts but it depends on the level of your frontal hairline. (See photo attached)

στην φωτο το hairline ειναι τέζα και ίσως παραπάνω από οτι χρειάζομαι. Επίσης εκεί αναφερει για 2200 grafts (μαλλον για την περίπτωση που θέλω να κατέβει τόσο πολυ το line??? ) και λίγο με μπέρδεψε...

Unknown-6_a.png
 
Μπλουζα