Γνώμες για μμ

CountZero

New Member
Καλημέρα σε όλους,

Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και 2-3 χρόνια και τελικά πήρα την απόφαση για μμ.
Παρότι έχω σχηματίσει μια ιδέα, γνωρίζω ότι οι συνθήκες στο χώρο αλλάζουν χρόνο με το χρόνο και κάποιοι εδώ ασχολείστε πολύ περισσότερο με το θέμα οπότε η γνώμη σας μετράει για μένα.
Background: είμαι 39, η αραίωση ξεκίνησε γύρω στα 25 (είχα μακρυά μαλλιά και τα ταλαιπωρούσα κιόλας) και χωρίς άλματα όλα αυτά τα χρόνια υπάρχει μια σταδιακή αραίωση μέχρι το σημερινό στάδιο (θα έλεγα ότι ψιλοσταθεροποιείται).

Δεν έχω κάνει ποτέ θεραπεία και δεν έχω σκοπό να πάρω φάρμακα γιατί γενικά δεν παίρνω ούτε αντιβίωση...Ξέρω τι συνεπάγεται αυτό but I'll take my chances...
Επίσης δυστυχώς έχω πολύ σμίγμα/λάδι στο δέρμα στην κορυφή της κεφαλής (εκεί που είναι και η αραίωση) και όχι τόσο στα πλάγια, πίσω.
Επίσης δυστυχώς έχω λεπτή τρίχα. Σκέφτομαι να πάρω το Revivogen απλά για ένα καλό καθαρισμό απο το σμίγμα αλλά μέχρι εκεί.
Τώρα αν καταλαβαίνω καλά πρέπει να είμαι ΝW4(?) και θέλω να τονώσω την hairline (όχι τόσο να την κατεβάσω) και να πυκνώσω την υπόλοιπη περιοχή.

Σκεφτόμουν να διαθέσω περίπου μέχρι 4-5Κ και όλα τα ενδεχόμενα (Ελλάδα, εξωτερικό) είναι ανοιχτά για μένα.
Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας δεδομένων των παραπάνω για το αν είναι ρεαλιστικό αυτό που πάω να κάνω και αν είναι δυνατόν 2-3 προτάσεις για κλινικές για την συγκεκριμένη περίπτωση (δεν θέλω να περιμένω όμως 1-2 χρόνια για ραντεβού).

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!

IMG_0274.JPG IMG_0277.JPG IMG_0280.JPG IMG_0283.JPG
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

θα σε συμβούλευαν μιας και έχω κάνει μμ εγώ(1) και και αδερφός μου (2) να ΜΗ πας HDC. Τα αποτελέσματα όχι απλά είναι φτωχά, ούτε να τα περιγράψω θέλω. Από την άλλη πολύ καλά λόγια ακούγονται για Ερντογάν και από αυτά που έχω δει, σίγουρα η επόμενη μμ μου θα είναι σε αυτόν.
Καλημέρα και καλή τυχη
 

Georgie

Well-Known Member
Καλημερα .
Η ταλαιπωρία του τριχωτού τα προηγούμενα χρονια δεν εχει να κανει με την αραίωση .
Εχεις ΑΑ.
Το σμηγμα δε θα το πολεμήσεις με ενα πανάκριβο σαμπουαν, αλλα δε θα κανεις μασάζ στο λούσιμο, επίσης να μη τρίβεις το κεφαλι σου .
Η τριχοπτωση ίσως επιβραδύνεται μετα τα 40 αλλα δε σταματάει ,δυστυχώς .
Με το budget που διαθέτεις επιλογές εχεις και απο Ελλαδα .
Ρίξε μια μάτια στο νήμα του mic6 .
Εχω την εντύπωση οτι μοιάζει η εικόνα της αραίωσης σου.
Καλή τύχη .
 

dimitris50423

Well-Known Member
Αυτο που πρέπει να κανεις για να παρεις ενα καλο αποτελεσμα και να διορθωσεις την αραιωση χρειάζεται αρκετα μοσχευματα. Και σε αυτα τα χρήματα 5000€ μονο η ahc μπορει να σου βαλει 4500 μοσχευματα απο hairline εως πισω με διημερη συνεδρια. Υπαρχουν αναλογα περιστατικα στο φορουμ. Με 4500 μισχευματα και καλη φυτρωση δεν θα υπαρχει αραιωση μετα. Φυσικα μετα θελει μινοξιδιλη για να προστατευσεις αυτα που εχεις ωστε να μην αποδυναμωθει το μαλλι. Η δοτρια σου καλη φαίνεται απο τις φωτο. Η ηλικια σου ειναι μια χαρα για να μπεις δυνατα στις μμ.
 

makis25

Well-Known Member
Μη πας πουθενα μη κανεις τιποτα . Εισαι απο τους τυπους που περιφανευονται πως δεν παιρνουν καν αντιβιωση . Και αν πας για μεταμοσχευση και σου δοσουν στη κλινικη παυσιπονα , αντιφλεγμονωδη και αντιβιοτικα για παραδειγμα τι θα κανεις ; θα τα πεταξεις γιατι εισαι υπερανω; Οι ανθρωποι παίρνουν φαρμακα οταν εχουν ενα προβλημα . Αν εχεις μια μολυνση και χρειαζεσαι αντιβιωση και δεν παρεις τοτε οι επιπλοκες μπορει να ειναι εξαιρετικα σοβαρες . Εδω απλα αυτη τη στιγμη θα συνεχισεις να φαλακραινεις μεχρι να μη μεινει τριχα διχως τα φαρμακα . Εδω δεν εισαι καν 40 και εισαι 3-4 χρονια μακρυα απο το να γινεις γυαλισμενος αεροδιαδρομος πανω στο κεφαλι σου .

Αν δε προκειται στα 39 προς nw5 ,να παρεις φαρμακα , κανενος ειδους προληπτικη θεραπεια , μη κανεις τπτ , η μεταμοσχευση σου θα χει ημερομηνια ληξης . Στα μεγαλα nw βλεπουμε με το καιρο και αραιωση δοτριας . Δες τους συγγενεις σου , παππουδες , θειους , ξαδερφια , μπαμπα . Αν αδειασαν , αν εχει μεινει μια πιο αραιωμενη δοτρια κτλ , βλεπεις το μελλον σου διχως θεραπειες . Και αν αυτοι το παθαν στα 60 , αυτο δε σημαινει πως δε θα το παθεις στα 40 .
 

CountZero

New Member
Μη πας πουθενα μη κανεις τιποτα . Εισαι απο τους τυπους που περιφανευονται πως δεν παιρνουν καν αντιβιωση . Και αν πας για μεταμοσχευση και σου δοσουν στη κλινικη παυσιπονα , αντιφλεγμονωδη και αντιβιοτικα για παραδειγμα τι θα κανεις ; θα τα πεταξεις γιατι εισαι υπερανω; Οι ανθρωποι παίρνουν φαρμακα οταν εχουν ενα προβλημα . Αν εχεις μια μολυνση και χρειαζεσαι αντιβιωση και δεν παρεις τοτε οι επιπλοκες μπορει να ειναι εξαιρετικα σοβαρες . Εδω απλα αυτη τη στιγμη θα συνεχισεις να φαλακραινεις μεχρι να μη μεινει τριχα διχως τα φαρμακα . Εδω δεν εισαι καν 40 και εισαι 3-4 χρονια μακρυα απο το να γινεις γυαλισμενος αεροδιαδρομος πανω στο κεφαλι σου .

Αν δε προκειται στα 39 προς nw5 ,να παρεις φαρμακα , κανενος ειδους προληπτικη θεραπεια , μη κανεις τπτ , η μεταμοσχευση σου θα χει ημερομηνια ληξης . Στα μεγαλα nw βλεπουμε με το καιρο και αραιωση δοτριας . Δες τους συγγενεις σου , παππουδες , θειους , ξαδερφια , μπαμπα . Αν αδειασαν , αν εχει μεινει μια πιο αραιωμενη δοτρια κτλ , βλεπεις το μελλον σου διχως θεραπειες . Και αν αυτοι το παθαν στα 60 , αυτο δε σημαινει πως δε θα το παθεις στα 40 .

Ώπα αδελφέ για χαλάρωσε λίγο...ούτε μετοχές στις φαρμακοβιομηχανίες να είχες.
Κατ' αρχήν απο που προέκυψε το οτι είμαι υπεράνω? Το ότι έχω μια συγκεκριμένη στάση ζωής (δεν πίνω, δεν καπνίζω και δεν παίρνω φάρμακα) δεν με κάνει καλύτερο ή χειρότερο. Δεν θυμάμαι ούτε να περηφανεύομαι ούτε να αποδοκιμάζω.
Μια αισθητική επέμβαση θα κάνω μερικής βελτίωσης μέχρι εκεί που φτάνει το budget μου και μετά με όποιο φυσικό τρόπο μπορώ θα φροντίσω να διαφυλάξω την επένδυσή μου.
Το να μου πεις, φιλε αν δεν μπεις σε χημική θεραπεία θα χάσεις σε 2-3 χρόνια την επένδυσή σου (και το ξέρεις αυτό με βεβαιότητα) θα σεβαστώ και ίσως συνυπολογίσω την άποψή σου.
Με την επιθετική σου συμπεριφορά δεν αξίζει να κουβεντιάζουμε καν, οπότε αγνοώ το σχόλιο και περιμένω καμία ακόμη άποψη.

Να πω ότι ούτε έχω σκοπό να γίνω όπως ήμουν στα 20 εννοείται (π.χ. θέλω να έχω κορυφές) και φυσικά θα μπορούσα και να ανέβω στο budget αν αυτό ωφελούσε κάπου.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Μπορει να παραμεινει και τα επομενα 10 χρονια στην κατασταση που ειναι τωρα. Κανεις δεν μπορει να ξερει αν θα προχωρησει η αραιωση αυτη.
Ακομη και να προχωρησει ομως αν εχει μοσχευματα απο την ασφαλη περιοχη της δοτριας δεν θα γυαλισει και μετα απο χρονια η θα κανει αλλη μια η θα τον ικανοποιει η εικονα του και δεν θα ασχοληθεί παραπανω.
Καποιοι ψαχνουν σημαντικη βελτιωση στην εικονα τους και οχι να γινουν εφηβοι με μαλλι βουρτσα.
Ακομη και με τοπικ θα εδειχνες γεματος αλλα αυτο εχει αλλους περιορισμους.
 

vlafo

Well-Known Member
Στην κατάσταση που είναι μέσα στην επόμενη το πολύ 5ετια θα είναι γουλί, με μεγάλη δόση ασφάλειας το λέω.
Με φάρμακα θα είναι σούπερ και θα επανακάμψει σε μεγάλο πιθανόν βαθμό,αν δεν θέλει όμως, μμ με υψηλό ρίσκο να ξαναχρειαστεί να κάνει σύντομα.
 

CountZero

New Member
Ευχαριστώ για τα σχόλια μέχρι στιγμής.
Να πω επίσης ότι δεν έχουμε περιστατικά "γουλί" σε καμία πλευρά της οικογένειας (ο πατέρας μου στα 67 είναι 2 κλικ χειρότερα από μένα).
Εγώ είμαι σε αυτή την κατάσταση πάνω κάτω 4-5 χρόνια περίπου.
 

Georgie

Well-Known Member
Στην κατάσταση που είναι μέσα στην επόμενη το πολύ 5ετια θα είναι γουλί, με μεγάλη δόση ασφάλειας το λέω.
Με φάρμακα θα είναι σούπερ και θα επανακάμψει σε μεγάλο πιθανόν βαθμό,αν δεν θέλει όμως, μμ με υψηλό ρίσκο να ξαναχρειαστεί να κάνει σύντομα.
Κανεις δε το ξέρει αυτο φίλε .
Πως εισαι τοσο σίγουρος ?
Χαπια τέτοιου τύπου οι γιατροί προτείνουν και συνταγογραφούν πάντως .
Σε λιγο θα μοιράζεται και xanax εδω μεσα .
 

makis25

Well-Known Member
πολλοι νεοι και οχι νεοι στο φορουμ με φαλακρα βρισκονται σε αρνηση σχετικα με την προοδευτικη πορεια της ανδρογενετικης αλωπεκιας σε ολη την διαρκεια ζωης καποιου . Οχι countzero δεν εχω μετοχες σε φαρμακοβιομηχανιες , ουτε ποσοστα βγαζω ουτε τπτ . Απλα σου λεω την αληθεια . Οσο πιο νεος ειναι καποιος , με οσο πιο επιθετικη τριχοπτωση , τοσο μεγαλυτερου ρισκου επιλογη ειναι η μεταμοσχευση μαλλιων . Μολις χονεψεις ποιες ειναι οι πραγματικες επιλογες σου , οταν οριμασει μεσα σου , τοτε θα μπορεις να κανεις τις καλυτερες δυνατες επιλογες . Τα ιδια που σου λεω σου λεει και ο vlafo .

Για οσους βρισκονται σε αρνηση , εγω προσωπικα δεν εχω δει ποτε κανεναν που ηταν απο nw3 και πανω , δεν εκανε ποτε καμια θεραπεια , και 5-10 χρονια μετα εμεινε ιδιος . Κανεναν ποτε απο την εφηβεια μου μεχρι σημερα δυο δεκαετιες και βαλε μετα. Ο μονος τροπος να μεινεις εστω σταθερος ωστε να ειναι ασφαλης η μεταμοσχευση ειναι οι θεραπειες .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CountZero

New Member
Μολις χονεψεις ποιες ειναι οι πραγματικες επιλογες σου , οταν οριμασει μεσα σου , τοτε θα μπορεις να κανεις τις καλυτερες δυνατες επιλογες . Τα ιδια που σου λεω σου λεει και ο vlafo .

Κατ'αρχήν Μάκη δεν σχολίασα το περιεχόμενο του σχολίου αλλά τον τόνο. Δεύτερον, είμαι ξεκάθαρος, χημικά που επηρεάζουν τις ορμόνες μου δεν παίρνω. Γενικά στο σώμα μας όταν επεμβαίνεις σε ένα πράγμα (χημικά έστω), δέκα χαλάνε. Οι ισορροπίες είναι τόσο λεπτές και αχαρτογράφητες που δεν παίρνω κανένα τέτοιο ρίσκο. Ποιο είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί; Να κάνω μια μμ και μετά απο 5 χρόνια να είμαι όπως είμαι τώρα; Δεν θα κάτσω να κλάψω για τα 5 χιλιάρικα. Παίξαμε, χάσαμε. Αν γνωρίζεις άλλες επιπτώσεις απο την μμ που θα πρέπει να λάβω υπόψιν σε παρακαλώ μοιράσου τες.
Ό,τι μπορώ να σώσω με φυσικό τρόπο (σωστή διατροφή, βιταμίνες ή κάποιο προϊόν τύπου revivogen -αν είναι τόσο φυσικό όσο λένε) θα το κάνω. Από εκεί και πέρα αποδέχομαι την μοίρα μου. Ούτε κόμπλεξ έχω με την εμφάνιση μου ούτε τπτ.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Αν καποιος που τον ενοχλει η αραιωση στο κεφαλι του δεν κανει μμ στα 40 του τοτε πότε;
Εγω αποδεχομαι οτι η τριχοπτωση παντα εξελίσσεται και προχωραει αυτο ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ. Σε αλλους πολυ αργα και σε αλλους γρηγορα.
Υπαρχουν παιδια που αποδεχονται την υποχωρηση που θα υπαρξει με τα χρονια που ειναι και φυσιολογικο μην παιρνοντας χαπια και αλλοι που θελουν να κρατησουν το μαλλι τους σταθερο παιρνοντας χαπια σε μονιμη βαση. Και οι δυο περιπτωσεις ειναι σεβαστες. Ενας ανθρωπος στα 35-40-45 συνηθως δεν εχει απαιτησεις για μαλλι με πυκνοτητα εφηβου.
Επισης εγω μετα απο 5 χρονια απο την επεμβαση εχω ελαχιστη εως καθολου υποχωρηση. Εφτασε η αραιωση μου σε ενα σημειο και μετα τη μμ εχω μεινει περιπου σε αυτο το pattern αραιωσης που ειχα. Και ημουν και 30 χρονων οταν την εκανα. Τολεω αυτο γιατι μπορει ο φιλοςεδω να μεινει ετσι για τα επομενα 7-8 χρονια. Ο ιδιος ειπε οτι τα τελευταια 4-5 ειναι ετσι
 

makis25

Well-Known Member
δημητρη εχω δει με προσοχη τις φωτογραφιες σου , και τις τελευταιες . Στη φωτο που φαινεται το μαλλι πισω απο τη μεταμοσχευση εχει σαφως αραιωσει , ειναι ζητημα χρονου να φυγει εντελως. Δεν ειναι δικο μου θεμα αυτο . Δικο σου ειναι .
Αυτο που ειπα ειναι απλο , θα το πω πιο απλα . Κανενας 30αρης που φτασε nw4-5 δεν εμεινε στα 40 nw4-5 , το μονο ερωτημα ειναι αν γινει του χρονου , του παραχρονου ή σε 5 χρονια εντελως φαλακρος. Το επομενο δεδομενο ειναι πως διχως φαρμακα στα μεγαλα νοργουντ αρρωσταινει και η δοτρια , αραιωνει . Δε θα χασει μονο οσες τριχες μειναν , θα χασει πιθανον και μεταμοσχευμενες. Ολη η φασαρια για μια τρυπα στο νερο δηλαδη . Αν το νεο μελλος ειναι τοσο υπερανω που θελει να καψει 5 χιλιαρικα , ε δικα του ειναι οτι θελει τα κανει . Αλλα προφανως και εχει προβληματα με την εμφανιση του οταν βρισκεται σε φορουμ που αφορα τριχες στα κεφαλια αντρων ( κυριως ) . Τα υπολοιπα περι χημικων , ορμονικων , γενικης φαρμακολογιας ειναι αναξια σχολιου , οπως επισης και οι βιταμινες γυμναστικη και revivogen για την ανδρογενετικη αλωπεκια , τα χω πει κι εγω και αλλοι αμετρητες φορες , τζαμπα κοπος.

countzero αν αποδεχεσαι τη μοιρα σου τι δουλεια εχεις εδω;
 

CountZero

New Member
Ας το πω διαφορετικά. Δεν έχω εμμονή με το θέμα ούτε ιδρώνω τα βράδια. Όταν έχω σκοπό να επενδύσω όμως κάπου (απο τηλεόραση μέχρι αυτοκίνητο) διαβάζω και μιλάω με κόσμο για να κάνω μια καλή αγορά. Για να είστε εδώ χρόνια και να παρακολουθείται τις εξελίξεις στο χώρο, έχετε ακούσει και δει περισσότερα. Ζήτησα γνώμες γιατι απο τις 10-20 συμβουλές που θα διαβάσω μπορεί 1-2 πράγματα να μου είχαν ξεφύγει.
Ακόμη π.χ και η άποψη ότι αν πας στην τάδε κλινική ζήτα τον τάδε γιατρό είναι χρήσιμη.
Δηλαδή θεωρείς οτι έπρεπε να μπω στην πρώτη κλινική στη γειτονιά μου να πετάξω 5Κ για να σου αποδείξω οτι δεν έχω ψυχολογικά με την εμφάνιση μου;
Ένα άτυπο γκάλοπ είναι αυτά τα threads που βοηθάνε και τους επόμενους μιας και αυτά που ίσχυαν πέρυσι μπορεί να μην ισχύουν φέτος. Επίσης πληθαίνουν τα cases και οι φωτογραφίες στο site και περισσότερος κόσμος στο μέλλον θα μπορεί να διαβάσει συμβουλές για μια περίπτωση που μοιάζει καλύτερα με την δική του.
Στην τελική είπες την άποψή σου, σεβαστή αλλά μέχρι εκεί. Δεν θα πρέπει να απολογηθούμε όλοι οι υπόλοιποι αν δεν την συμμεριζόμαστε.
Αν θελήσει κάποιος να μου δώσει κανένα tip για τα πρακτικά του πράγματος ή αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω που μπορεί να μου ξέφυγε θα χαρώ να το ακούσω. Αν όλοι λίγο πολύ συμφωνείτε με τον Μάκη, φαντάζομαι το thread κλείνει εδώ.
 

vag25

Well-Known Member
Ευχαριστώ για τα σχόλια μέχρι στιγμής.
Να πω επίσης ότι δεν έχουμε περιστατικά "γουλί" σε καμία πλευρά της οικογένειας (ο πατέρας μου στα 67 είναι 2 κλικ χειρότερα από μένα).
Εγώ είμαι σε αυτή την κατάσταση πάνω κάτω 4-5 χρόνια περίπου.

Στην ηλικια σου, πως ηταν ο πατερας σου?
 

vag25

Well-Known Member
δημητρη εχω δει με προσοχη τις φωτογραφιες σου , και τις τελευταιες . Στη φωτο που φαινεται το μαλλι πισω απο τη μεταμοσχευση εχει σαφως αραιωσει , ειναι ζητημα χρονου να φυγει εντελως. Δεν ειναι δικο μου θεμα αυτο . Δικο σου ειναι .
Αυτο που ειπα ειναι απλο , θα το πω πιο απλα . Κανενας 30αρης που φτασε nw4-5 δεν εμεινε στα 40 nw4-5 , το μονο ερωτημα ειναι αν γινει του χρονου , του παραχρονου ή σε 5 χρονια εντελως φαλακρος. Το επομενο δεδομενο ειναι πως διχως φαρμακα στα μεγαλα νοργουντ αρρωσταινει και η δοτρια , αραιωνει . Δε θα χασει μονο οσες τριχες μειναν , θα χασει πιθανον και μεταμοσχευμενες. Ολη η φασαρια για μια τρυπα στο νερο δηλαδη . Αν το νεο μελλος ειναι τοσο υπερανω που θελει να καψει 5 χιλιαρικα , ε δικα του ειναι οτι θελει τα κανει . Αλλα προφανως και εχει προβληματα με την εμφανιση του οταν βρισκεται σε φορουμ που αφορα τριχες στα κεφαλια αντρων ( κυριως ) . Τα υπολοιπα περι χημικων , ορμονικων , γενικης φαρμακολογιας ειναι αναξια σχολιου , οπως επισης και οι βιταμινες γυμναστικη και revivogen για την ανδρογενετικη αλωπεκια , τα χω πει κι εγω και αλλοι αμετρητες φορες , τζαμπα κοπος.

Αν και σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου εδω, εισαι λιγο υπερβολικος. Ο λορετζο αναλαμβανει συχνα περιστατικα που θεωρει οτι δεν ειναι απαραιτητη η φινα. Πχ αν ειναι μεγαλοι(πανω απο 40) και εκτιμα οτι υπαρχει σταθεροποιηση οποτε και ελαχιστο ρισκο θα το κανει.
Βλεπω τον πατερα μου σε NW 3 μια 10ετια με ελαχιστες αλλαγες, και πριν ηταν ψιλοαραιο NW2 επι αλλα 15-20. Δηλδη λεμε τωρα αν ειχε κανει 2 μμ θα ηταν με φουλ μαλλι για 30 χρονια απο τα 20 του και μετα. Ε δεν ειναι και τοσο μεγαλη η ζωη. :) αντε να εκανε και μια τριτη για να μπαλωσει αν υπαρχει τιποτα λαθος. Επισης το δικο μου crown δεν εχει αλλαξει δραματικα τα τελευταια 10 χρονια. Χωρις θεραπειες.
Ο Δημητρης, ο jonh εχουν κανει μεταμοσχευσεις εδω και πολλα χρονια και η πυκνοτητα μπροστα δεν εχει χαθει(λογο φαγωμενης δοτριας). Οχι τουλαχιστον σε βαθμο που θα φαινοταν κατι λαθος. Και αυτοι δεν παιρνουν φαρμακα.

Οποτε ναι με το φαρμακο εχεις την ασφαλεια, αλλα αν εισαι τυχερος και εχεις ενα σωστο/ρεαλιστικο πλανο, μπορει να εχεις ενα αποτελεσμα λογικο ολα τα χρονια εστω και αραιο καποια στιγμη. Σιγουρα χρειαζεται και τυχη βεβαια(τριχα,καλη δουλεια γιατρου, εξελιξη τριχοπτωσης κα).
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Κανεις δε το ξέρει αυτο φίλε .
Πως εισαι τοσο σίγουρος ?
Χαπια τέτοιου τύπου οι γιατροί προτείνουν και συνταγογραφούν πάντως .
Σε λιγο θα μοιράζεται και xanax εδω μεσα .
Όλα τα κεφάλια που είναι nw3-4 δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να μείνεις σταθερός για 10 χρόνια. Ούτε μία. Οσα έχω δει στη ζωή μου έχουν καταλήξει nw5 και πάνω το πολύ σε μια 5ετια. Απλά δεν ξέρω το πότε ακριβώς θα καταλήξει εκεί. Μπορεί να ναι 3 χρόνια μπορεί 5.
Η συνειδητοποιηση των πραγμάτων σε κάνει να αποδεχτείς το πρόβλημα και κατ επέκταση να το λύσεις. Παίρνεις φάρμακα;Κερδίζεις δεκαετίες και με μμ το λύνεις το θέμα. Δεν παίρνεις; Παίζεις ρωσική ρουλέτα και περιμένεις το αναπόφευκτο. Όσα χρόνια κρατήσει το απολαμβάνεις. Αρκεί να το ξέρεις.
Τα υπόλοιπα είναι ουτοπικά και προσδοκίες άνευ αποτελέσματος φίλε.
 

Georgie

Well-Known Member
Ν3 ειμαι τουλάχιστον 15 χρονια φίλε! .
Επίσης θεωρώ τη μόνιμη λήψη φαρμάκων χωρις ουσιαστική αιτία ( μη οργανική νόσος ) λάθος .
Άποψη μου ειναι αυτη και δε περιμένω να τη δεχτείς .
Εαν η μεταμοσχευση δε πετυχαίνει αποτέλεσμα χωρις φιναστεριδη κακώς γινεται .
Αυτη ειναι η αλήθεια .
 

vlafo

Well-Known Member
Εσύ είσαι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.
Η μόνιμη λήψη φαρμάκων από κανέναν δεν είναι αρεστή αλλά αν είναι αναγκαία τη δέχεσαι. Στην περίπτωση της μμ μπορεί να μη τη δεχτείς κρινομενη ως μη αναγκαία και ουσιώδης ,αλλά μπορεί δύο ή τρεις μμ να μην είναι αρκετές για να σου λύσουνε το πρόβλημα.
Αυτό είναι το θέμα.
Η το δέχεσαι η όχι. Διαλέγεις και παίρνεις.
 
Μπλουζα