Agnostos71, Dr Erdogan, ASMED, 5000graft, 06/09/2019

Αγαπητοί συντροφοι στον άχαρο και εν πολλοίς ανισο αγώνα κατά της επάρατης τριχοπτωσης,

Παρακολουθώ εδώ και καιρό, σποραδικά οφείλω να ομολογήσω, τις δημοσιεύσεις στο φόρουμ. Σαν μία μικρή ανταπόδοση για τις πληροφορίες και τις γνώσεις που αποκόμισα θα ήθελα να σας παρουσιάσω και εγώ την δικιά μου προσφατη μεταμόσχευση, ώστε, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα, να βοηθήσει κάποιους στις μελλοντικές τους αποφάσεις.
Μία μικρή αναδρομή: Έχοντας τα πρώτα εμφανή σημάδια ανδρικής αλωπεκίας μετά τα 30, αποφάσισα στα 36 μου να προχωρήσω στην πρώτη επέμβαση. Επειδή τότε η μόνη πληροφόρηση που είχα ήταν ο γνωστός του γνωστού κατέληξα στον Γκ..... για FUT. Δεν έμαθα ποτέ πόσα graft μπήκανε, αλλά χωρίς μέτρο σύγκρισης μπορώ να πω ότι ήμουνα σχετικά ευχαριστημένος.(Στα υπέρ πρέπει να προσθέσω και την σχεδον τελεια τομή που μου έκανε, πράγμα που μου τόνισαν και στην ASMED).
Μετά από 11 χρόνια αποφάσισα πως είχε έρθει ο καιρός για την δεύτερη προσπάθεια. Διαβάζοντας διάφορες περιπτώσεις στο φορουμ (και επειδη δε με επαιρνε πια για πειραματισμούς) κατέληξα στο κλασσικο δίδυμο Lorenzo/ Koray.
Επικοινώνησα και με τους δύο την άνοιξη. Και οι δύο είχαν την άποψη ότι η δότρια περιοχή μου είναι φτωχή αλλά η προσέγγιση τους ήταν διαφορετική. Ο Erdo πρότεινε 4500 σε μια συνεδρία (2 ημερών) ενώ ο Lorenzo 3000 + 3000 ένα χρόνο αργότερα. Και οι δύο προτείνουν φιναστερίδη την οποία εγώ απέρριψα από την αρχή.
Αν και προτιμούσα την πιο συντηρητική προσέγγιση του Lorenzo, ο λόγος που αποφάσισα να το κάνω στην ASMED ήταν πρακτικος. Είχα άδεια από τη δουλειά μου 1η με 20 Σεπτέμβρη και η ASMED μου εδωσε ημερομηνία για τις 5 ενώ από την injertocapilar μου απάντησαν οτι έχουν waiting list για 6 μηνες.
Στο προκείμενο τώρα: Όπως έχουν πει και άλλοι η όλη εμπειρία από την αρχή μέχρι το τέλος είναι άκρως επαγγελματική αλλά και φιλική ταυτόχρονα. Στη συνάντηση μου με το γιατρό μου τόνισε ότι δεν μπορώ να περιμένω ολική κάλυψη χωρίς φιναστεριδη και με ρώτησε ποιες ήταν οι προσδοκίες μου. Του είπα ότι δε με απασχολεί τόσο πολύ το crown ή το κατέβασμα του hairline αλλα κυρίως μια αξιοπρεπή πύκνωση στο μπροστινό μέρος. Μετά από τις μετρήσεις μου είπε ότι η δότρια είναι σε καλύτερη κατάσταση από οτι νομιζε αρχικα και μπορεί να προχωρήσουμε με 5000graft (...χωρίς βέβαια να με ρωτήσει αν έχω την οικονομική δυνατότητα. Εκεί τον ρώτησα ξανά αν θα ήταν προτιμότερη μια πιο συντηρητική προσέγγιση (3000+2000 πχ) και μου απάντησε ότι συμφωνα με αυτον δεν θα υπηρχε καμία διαφορά στην φυτρωση, και επειδή δεν είμαι γιατρός δεν είχα λόγο να τον αμφισβητήσω...
Με την coordinator που μιλησα με είχε διαβεβαιώσει οτι όλα τα incisions γινονται από το γιατρό. Δεν μπόρεσα να το διαπιστώσω αυτό την πρώτη μέρα αφού μετά τα extractions ήρθε ο αναισθησιολόγος και προσέθεσε κάτι στον όρο που με έκανε να κοιμηθώ κατευθείαν. Τη δεύτερη μέρα είδα το γιατρό να ασχολείται με το κεφάλι μου για κανά δεκάλεπτο πριν κοιμηθώ ξανά
Μετεγχειρητικα: Ειχα λιγο πυρετό για 2 μέρες (37.8 που επεσε με ασπρινη) και ένα ελαφρύ συνάχι (Ίσως γι’ αυτό μου είπαν να συνεχίσω την αντιβίωση για άλλες 4 μέρες). Η μεγαλύτερη ενόχληση είναι να προσπαθώ να κοιμηθώ ανάσκελα μέχρι στιγμής.
Σας ανεβάζω τις φωτογραφίες που είχα στείλει στο γιατρό για την αξιολόγηση και την κατάσταση μου 3 μέρες μετά την επέμβαση. Τις φωτογραφίες από την κλινική θα τις ανεβάσω αργότερα γιατί δεν έχω κομπιούτερ να τις φορτώσω από το USB stick.
 

Συνημμένα

  • 29E54B93-B517-4EBA-9401-517525EC6BD8.jpeg
    29E54B93-B517-4EBA-9401-517525EC6BD8.jpeg
    634.7 KB · Προβολές: 352
  • 6E39BA3A-5D7E-4E59-B52F-A97BF138CF36.jpeg
    6E39BA3A-5D7E-4E59-B52F-A97BF138CF36.jpeg
    612.7 KB · Προβολές: 353
  • 1C1AC1A9-20C6-4F2A-9215-31500B75E3A3.jpeg
    1C1AC1A9-20C6-4F2A-9215-31500B75E3A3.jpeg
    1.1 MB · Προβολές: 342
  • 2209B7CF-34BC-451B-985F-D86D81A8AFA2.jpeg
    2209B7CF-34BC-451B-985F-D86D81A8AFA2.jpeg
    535.8 KB · Προβολές: 356
  • 6CD87BD1-B784-4B1E-A35E-CF6B586BB4A7.jpeg
    6CD87BD1-B784-4B1E-A35E-CF6B586BB4A7.jpeg
    1.3 MB · Προβολές: 341
  • 08ABCBF8-7AC0-4C91-84D2-CC11A8FB7FA9.jpeg
    08ABCBF8-7AC0-4C91-84D2-CC11A8FB7FA9.jpeg
    423.4 KB · Προβολές: 341
  • 11AB44C6-1BC0-47A4-99EA-92A2C170D7EF.jpeg
    11AB44C6-1BC0-47A4-99EA-92A2C170D7EF.jpeg
    673.2 KB · Προβολές: 336
  • 730435B5-50BB-4ECC-A48C-A18538EB78A7.jpeg
    730435B5-50BB-4ECC-A48C-A18538EB78A7.jpeg
    769.5 KB · Προβολές: 300
  • 30219FFF-62C5-416A-8DD0-24C3529E8C55.jpeg
    30219FFF-62C5-416A-8DD0-24C3529E8C55.jpeg
    665.3 KB · Προβολές: 281
  • AE967EBE-4705-44FA-B947-998933D662CB.jpeg
    AE967EBE-4705-44FA-B947-998933D662CB.jpeg
    1.6 MB · Προβολές: 399

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Medde

Active Member
Καλή επιτυχία εύχομαι! Είμαι και γω σε αναζήτηση κλινικής και έχω μιλήσει με την ASMED. Σκεφτόμουνα σοβαρά τη προοπτική αυτή αλλά με έβαλαν σε σκέψεις κάποιες συζητήσεις για κάποια αποτελέσματα της κλινικής από το 2019 και μετά. Γενικά τι εμπειρία αποκόμισες από το προσωπικό που εμπλέκεται στην εγχείριση (αν έχουν εμπειρία σε αυτό που κάνουν οι technicians)? Φαντάζομαι η κλινική τηρεί αυστηρά πρωτοκολλά και διαδικασίες. Η συζήτηση για το πλάνο έγινε τη μέρα που πήγες? Ο γιατρός ήταν συζητήσιμος πάνω στο πλάνο που θα ακολουθήσει μαζί σου? Το πάχος της τρίχας σου ποιο είναι?
 
Καλή επιτυχία εύχομαι! Είμαι και γω σε αναζήτηση κλινικής και έχω μιλήσει με την ASMED. Σκεφτόμουνα σοβαρά τη προοπτική αυτή αλλά με έβαλαν σε σκέψεις κάποιες συζητήσεις για κάποια αποτελέσματα της κλινικής από το 2019 και μετά. Γενικά τι εμπειρία αποκόμισες από το προσωπικό που εμπλέκεται στην εγχείριση (αν έχουν εμπειρία σε αυτό που κάνουν οι technicians)? Φαντάζομαι η κλινική τηρεί αυστηρά πρωτοκολλά και διαδικασίες. Η συζήτηση για το πλάνο έγινε τη μέρα που πήγες? Ο γιατρός ήταν συζητήσιμος πάνω στο πλάνο που θα ακολουθήσει μαζί σου? Το πάχος της τρίχας σου ποιο είναι?

Ευχαριστω πολυ! Επειδή όπως είπα παρακολουθούσα το forum σποραδικά, ειχα την ατυχία/τύχη να διαβάσω για τα οχι αναμενόμενα αποτελέσματα της καινούργιας κλινικής σχετικά πρόσφατα, οπότε δεν υπήρχε χρόνος για αποτίμηση εκ νέου (άσε που ειχα δώσει και προκαταβολή 2000€...). Δεν μπορώ να κρίνω την εμπειρία του προσωπικού γιατι δεν εχω τις γνώσεις αλλα μου φάνηκαν συγκεντρωμένοι και αφοσιωμένοι (εχω την εντυπωση, πάντως, οτι ήταν διαφορετικό crew τη δεύτερη μέρα σε σχέση με τη πρώτη, και δε ξέρω αν είναι για καλό ή για κακό...Ο σχεδιασμός και το πλάνο εγιναν τη μέρα που εφτασα, μια μέρα πριν τις επεμβάσεις. Ο γιατρός σε ρωτάει τι ακριβώς θέλεις, σχεδιάζει και σε ρωτάει αν συμφωνείς ή οχι με αυτό που βλεπεις. Δεν είχα λογο να διαφωνήσω αλλά φαντάζομαι οτι αν θελήσεις κατι διαφορετικο θα το συζητήσει. Αυτό που δε συζητησε ηταν οτι θα βαλει 5000grafts αντι για 4500 που ηταν η αρχικη διάγνωση (βέβαια, και εγω δεν έφερα καμια αντίρηση, οπότε δε ξερω τι θα γινόταν αν πχ του ελεγα οτι δεν εχω τα εξτρα 1250€...φαντάζομαι θα προχωρουσε με το αρχικο πλανο...). Μου ειπε οτι εχω χοντρή τρίχα αλλα δεν θυμαμαι τον αριθμό, οταν ανεβάσω τις φωτό απο το στικακι θα φαίνεται εκει.
 

tasos33

Well-Known Member
Καλή φυτρωση να έχεις.
Απορώ πως βρήκε 5000 graft σε αυτη την δοτρια, έχω μεγάλη περιέργεια μετά από λίγο καιρό να δω σε τι κατάσταση θα είναι.

Υπάρχει απόθεμα το σου ειπε?
Θα έχεις αξιοπρεπές αποτέλεσμα , σε έσωσαν οι υψηλές γέφυρες.
 

george_hatzi

Well-Known Member
Καλή φύτρωση σύντροφε. Όλα θα πάνε καλά. Πάντως φαίνεται ότι είναι στρατηγική να σου "ρίχνει" τη δότρια στην πρώτη εκτίμηση και μετά να ισχυρίζεται ότι τελικά ήταν καλύτερη από ότι θεωρούσε-με εμένα ξέρω πλεον άλλα τρία περιστατικά. Μεγάλη αλεπού ο Τούρκος. Καθηγητής Μαρκετινγκ πρέπει να γίνει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Καλή φυτρωση να έχεις.
Απορώ πως βρήκε 5000 graft σε αυτη την δοτρια, έχω μεγάλη περιέργεια μετά από λίγο καιρό να δω σε τι κατάσταση θα είναι.

Υπάρχει απόθεμα το σου ειπε?
Θα έχεις αξιοπρεπές αποτέλεσμα , σε έσωσαν οι υψηλές γέφυρες.
Καλημερα και ευχαριστώ!
Και εγώ την ιδια απορία έχω:) Μου ειπε οτι έχω συνολικά γύρω στις 8000...Απο την άλλη και ο Lorenzo απο τις φωτό μου ειχε πει για 3000+3000, οποτε για περιπου 6000 με 6500 με υπολογιζα. Τωρα, πως θα δειχνει η δότρια...
 
Καλή φυτρωση να έχεις.Ποια αποτελέσματα δεν πήγαν καλά?Μήπως μιλάτε για άλλο φόρουμ??
Καλημέρα και ευχαριστώ. Αναφερομουν στις 2 τελευταίες σελίδες στο νημα του Panos1982 και σε καποιες δημοσιευσεις στο https://www.hairrestorationnetwork.com που αναφέρουν οτι μετα τη μετακόμιση στη καινούργια κλινική τα αποτελέσματα δεν ειναι τοσο consistent όσο παλαιότερα...
Καλή φύτρωση σύντροφε. Όλα θα πάνε καλά. Πάντως φαίνεται ότι είναι στρατηγική να σου "ρίχνει" τη δότρια στην πρώτη εκτίμηση και μετά να ισχυρίζεται ότι τελικά ήταν καλύτερη από ότι θεωρούσε-με εμένα ξέρω πλεον άλλα τρία περιστατικά. Μεγάλη αλεπού ο Τούρκος. Καθηγητής Μαρκετινγκ πρέπει να γίνει.
Αυτο φαντάζομαι και εγώ. Πολύ καλός γιατρός, ακόμα καλύτερος επιχειρηματίας...;)) Και σε ανεβάζει ψυχολογικά, και κερδιζει παραπάνω (που δε με χαλάει καθόλου, φυσικά, αν το αποτέλεσμα ειναι αποδεκτό)
@george_hatzi εκανες τη μεταμόσχευση στην καινουρια κλινική?
Ναι, στις 5-6 Σεπτεμβρίου
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλή επιτυχία!!!
Όπως λέει και ο Tasos33 όντως σε αυτήν την ηλικία με υψηλές γέφυρες και αρκετό ακόμη μαλλάκι από την πριν μεταμόσχευση και από τα μαμά μαλλάκια του πιστεύω θα κάνει την διάφορα με 5000 grafts.
Όσο για την δότρια και έμενα μην ξεχνάτε το crown μου έχει κατεβεί αρκετά άλλα έχω βγάλει σύνολο γύρω στα 6180 μοσχεύματα με strip και fue και έχω να δώσω τουλάχιστον 2000 ακόμη,βέβαια μετά από μια τρίτη μεταμόσχευση δεν θα έχω και την καλύτερη δότρια αλλά τουλάχιστον θα έχω νικήσει την φαλάκρα κατά ένα μεγάλο ποσοστό από 5 προς 6 nw καθαρό που θα ήμουν.
Ο φίλος είναι 46 ετών αν έχει την επιθυμητή φύτρωση πιστεύω να λύσει το πρόβλημα του για αρκετά χρόνια.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Καλη επιτυχία φιλε. Το οτι σου εκανε αλλη ομαδα την πρωτη μερα και αλλη τη δεύτερη δεν το θεωρω καλο και ουτε υπαρχει λογος να γίνεται κατι τετοιο. Επισης με τη μεθη που σου εδωσε ο αναισθησιολογος και κοιμηθηκες δεν ξερεις αν ασχοληθηκε ο γιατρος με τις οπες η οι βοηθοι του. Ολα εκ του αποτελεσματος κρινονται βεβαια.
Η μεθη που σου εδωσαν και κοιμηθηκες εντελως μα εντελως αχρειαστη εφοσον ειχες τοπικη αναισθησια. Τι ειναι αυτα; καινουρια πρωτοκολλα; δεν το εχουμε ξαναακουσει αυτο.
 
Καλη επιτυχία φιλε. Το οτι σου εκανε αλλη ομαδα την πρωτη μερα και αλλη τη δεύτερη δεν το θεωρω καλο και ουτε υπαρχει λογος να γίνεται κατι τετοιο. Επισης με τη μεθη που σου εδωσε ο αναισθησιολογος και κοιμηθηκες δεν ξερεις αν ασχοληθηκε ο γιατρος με τις οπες η οι βοηθοι του. Ολα εκ του αποτελεσματος κρινονται βεβαια.
Η μεθη που σου εδωσαν και κοιμηθηκες εντελως μα εντελως αχρειαστη εφοσον ειχες τοπικη αναισθησια. Τι ειναι αυτα; καινουρια πρωτοκολλα; δεν το εχουμε ξαναακουσει αυτο.
Ευχαριστω! Και εμένα μου έκανε εντύπωση γιατί είχα καταλάβει ότι θα έχω τις αισθήσεις μου καθ´ολη τη διάρκεια της διαδικασίας...Από την άλλη, βέβαια, πέρασε η ώρα πιο γρήγοραΗ μέθη δόθηκε λίγο πριν τελειώσουν τα extractions. Απλά τη δεύτερη μέρα πρόλαβα να δω το γιατρό να ασχολείται πριν κοιμηθώ και πάλι...
 
Καλησπερα σε όλους,

Μολις απόκτησα πρόσβαση σε λάπτοπ, οπότε σας στέλνω και τις φωτό από τη κλινική μαζί με τη κατάσταση μετά από 15 μέρες. Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.
 

Συνημμένα

  • ANALİZ KEYNOTE.001.jpeg
    ANALİZ KEYNOTE.001.jpeg
    743.7 KB · Προβολές: 439
  • ANALİZ KEYNOTE.002.jpeg
    ANALİZ KEYNOTE.002.jpeg
    703.2 KB · Προβολές: 465
  • ANALİZ KEYNOTE.003.jpeg
    ANALİZ KEYNOTE.003.jpeg
    728.3 KB · Προβολές: 339
  • ANALİZ KEYNOTE.004.jpeg
    ANALİZ KEYNOTE.004.jpeg
    718.7 KB · Προβολές: 236
  • ANALİZ KEYNOTE.005.jpeg
    ANALİZ KEYNOTE.005.jpeg
    743.9 KB · Προβολές: 245
  • ANALİZ KEYNOTE.006.jpeg
    ANALİZ KEYNOTE.006.jpeg
    737.9 KB · Προβολές: 283
  • 2 weeks post-op1.JPG
    2 weeks post-op1.JPG
    948.9 KB · Προβολές: 303
  • 2 weeks post-op2.JPG
    2 weeks post-op2.JPG
    1.2 MB · Προβολές: 308
  • 2 weeks post-op3.JPG
    2 weeks post-op3.JPG
    1.8 MB · Προβολές: 303
  • 2 weeks post-op4.JPG
    2 weeks post-op4.JPG
    1.5 MB · Προβολές: 285
Μπλουζα