Ποσο συμαντικο ρολο παιζει το παχος τις τριχας

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34

Active Member
Να πω και κάτι..
Πόσοι πιστεύουν ότι η μμ βασίζετε στην οφθαλμαπάτη και πόσοι σε ρεαλιστική επαναφορά μίας προγενέστερης κατάστασης;
 

tol

Well-Known Member
Να πω και κάτι..
Πόσοι πιστεύουν ότι η μμ βασίζετε στην οφθαλμαπάτη και πόσοι σε ρεαλιστική επαναφορά μίας προγενέστερης κατάστασης;
Δημητρη, ρεαλιστικη επαναφορα της προγενεστερης καταστασης, ακομη και απο κορυφαιους γιατρους, πολυ δυσκολα επιτυγχανεται.

Για τους μετριους γιατρους στοχος ειναι μονο μια οφθαλμαπατη και μαλιστα οφθαλμαπατη αποκλειστικα για ατομα με προβληματικη οραση.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34

Active Member
Α
Δημητρη, ρεαλιστικη επαναφορα της προγενεστερης καταστασης, ακομη και απο κορυφαιους γιατρους, πολυ δυσκολα επιτυγχανεται.

Για τους μετριους γιατρους στοχος ειναι μονο μια οφθαλμαπατη και μαλιστα οφθαλμαπατη αποκλειστικα για ατομα με προβληματικη οραση.
Άρα για εμάς τους ασθενείς τι θα έπρεπε να είναι ρεαλιστικό σαν σενάριο;με τι θα έπρεπε να είμαστε ευχαριστημένοι τελικα;
Κατανόω ότι για παράδειγμα άν έχω χάσει 25-30k τρίχες και 6k και 7k τριχοθυλάκια να βάλω στο κεφάλι μου πάλι δεν θα έχω καταφέρει να φτάσω στην προγενέστερη κατάσταση διότι υπολείπομαι και πάλι έναν μεγάλο αριθμό τριχών...το κεφάλι ήταν γεμάτο με 25-30k τρίχες ενω εγω θα του έχω βάλει 13-18k.
Άρα όλο το νόημα είναι να βελτιωθεί η κατάσταση σε σχέση με την φαλάκρα και όχι να φτάσουμε σε επίπεδα πυκνότητας που είχαμε πριν καραφλιάσουμε.
Επομένος οποιδήποτε αποτέλεσμα μμ έχει δώσει μία βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με το πως ήταν ο ασθενής πριν τημ μμ λογικά θα πρέπει να θεωρείται επιτυχημένο;
 

tasos33

Well-Known Member
Να πω και κάτι..
Πόσοι πιστεύουν ότι η μμ βασίζετε στην οφθαλμαπάτη και πόσοι σε ρεαλιστική επαναφορά μίας προγενέστερης κατάστασης;
Eιναι μια συζήτηση που έχει ξαναγίνει καια έχει αναλυθεί στο παρελθον, σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει ''ρεαλιστική'' επαναφορά.
Αν είσαι nw 6 δεν υπάρχει ρεαλισμός , αν είσαι nw 3 υπάρχει.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34

Active Member
Eιναι μια συζήτηση που έχει ξαναγίνει καια έχει αναλυθεί στο παρελθον, σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει ''ρεαλιστική'' επαναφορά.
Αν είσαι nw 6 δεν υπάρχει ρεαλισμός , αν είσαι nw 3 υπάρχει.
Ρεαλισμός στην πυ
Eιναι μια συζήτηση που έχει ξαναγίνει καια έχει αναλυθεί στο παρελθον, σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει ''ρεαλιστική'' επαναφορά.
Αν είσαι nw 6 δεν υπάρχει ρεαλισμός , αν είσαι nw 3 υπάρχει.
Δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό ότι θα έχει κάποιος και με nw3 την ιδια πυκνότητα που είχε πριν τα χάσει..τότε δεν μιλάμε για αισθητική ιατρική μιλάμε για γιατρούς «θεούς»
δλδ αντικαθιστούν την φύση!!!
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34

Active Member
Εξερετικό αποτέλεσμα αλλα ο «φίλος» έχει πετύχει με τα μμ του πλέον τριχοθυλάκια περίπου 50-60% τις πυκνότητας που είχε στις ιδιες περιοχές πριν καραφλιάσει!
Ξανα λέω εξερετικό αποτέλεσμα αλλα την φυσική πυκνότητα δεν την πετυχαίνει κανεις!!
 
  • Like
Reactions: tol

tasos33

Well-Known Member
Εξερετικό αποτέλεσμα αλλα ο «φίλος» έχει πετύχει με τα μμ του πλέον τριχοθυλάκια περίπου 50-60% τις πυκνότητας που είχε στις ιδιες περιοχές πριν καραφλιάσει!
Ξανα λέω εξερετικό αποτέλεσμα αλλα την φυσική πυκνότητα δεν την πετυχαίνει κανεις!!
για να αποκτησεις ρεαλιστικο αποτελεσμα πρεπει να εχεις και ρεαλιστικες προσδοκιες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34

Active Member
Δλδ εχουμε τον ιδιο αριθμο τριχων στο ιδιο κεφάλι πριν την πτώση των μαλλιων και μετα την μμ;
Μονο 2 κροταφάκια θέλουν για να γεμίσουν σωστά περίπου 2000-2500 τρίχες...
 

Συνημμένα

  • 96BB8CFB-303E-4AFD-B86C-5130CFF2B1D1.jpeg
    96BB8CFB-303E-4AFD-B86C-5130CFF2B1D1.jpeg
    35.8 KB · Προβολές: 251

tasos33

Well-Known Member
Υποθετικά ..
Αν το κεφάλι ενός 40αρη χωρίς αγά στην περιοχή α. β ζώνης έχει ανατ.εκ 75graft και λόγο 2.2 θα έχει 165 τρίχες περίπου.

Αν συντρέχουν οι προϋποθέσεις πάντα, κάποιος χωρίς μαλλιά στις ίδιες περιοχές αν μπουν 50 graft με λόγο 2.5 θα έχουμε συνολικά 125 τρίχες.

Αν σκεφτείς πως για να αρχίσει μια αραίωση να γίνεται εμφανής πρέπει να χαθεί το 50% των μαλλιών δε το λες κ λίγο το 125.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34

Active Member
Υπάρχει περίπτωση πολύ πετυχημένη μμ στις δύσκολες συνθήκες(δυνατο φως,βρεγμένο μαλλι..gel..κτλ)να είναι στα επίπεδα μια μέτριας μμ «ενισχένη» με toppik;
Σε θέμα πυκνότητας αναφέρομαι πάντα.
 

Georgie

Well-Known Member
Καλησπέρα @ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34
Αν μου επιτρέπεις την ερώτηση
Θα ήθελα να μου πεις τι Norwood υπολογίζεις να ήσουν πριν απο τις μεταμοσχεύσεις που εχεις υποβληθεί?
 

Tsek

Well-Known Member
Προσπαθώ εδώ και κάποιες μέρες να ανεβάσω φωτογραφία από το κινητό αλλά πατώντας την επιλογή"Επισύναψη αρχείων" στην σελίδα, αμέσως μου ανοίγει την κάμερα στο κινητό για λήψη νέας φωτογραφίας και όχι ανέβασμα από το άλμπουμ.
Είναι κάποιο Bug? - Σας συμβαίνει σε όλους?
Μπορεί να το δει κάποιος?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34

Active Member
Καλησπέρα @ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34
Αν μου επιτρέπεις την ερώτηση
Θα ήθελα να μου πεις τι Norwood υπολογίζεις να ήσουν πριν απο τις μεταμοσχεύσεις που εχεις υποβληθεί?
Ήμουν εδώ φίλε μου plus είχα ανήξει διάχυτα μέχρι πίσω και στο ροξάκι!
 

Συνημμένα

  • B63FF056-CBDD-499E-A5DB-8DAD4292E862.jpeg
    B63FF056-CBDD-499E-A5DB-8DAD4292E862.jpeg
    798.9 KB · Προβολές: 210
  • F8D0989D-9B99-4750-8917-2A3AB34C4364.jpeg
    F8D0989D-9B99-4750-8917-2A3AB34C4364.jpeg
    202.4 KB · Προβολές: 190
  • 0E37A37A-5598-46CC-89FA-C8F42CC039FD.jpeg
    0E37A37A-5598-46CC-89FA-C8F42CC039FD.jpeg
    127.5 KB · Προβολές: 192

nine

Active Member
Να ρωτήσω σχετικά με την εξαγωγή και το πάχος της τρίχας στις μμ.
Ο γιατρός μπορεί να προβλέψει κατά την εξαγωγή ποια σημεία της δότριας έχουν χοντρή τρίχα (έστω και για λίγο) και να τα προτιμήσει από άλλα με λεπτή τρίχα ή είναι γενικό σε όλο το κεφάλι αυτό;
Εννοώ όπως ξεχωρίζουν και την safe zone.
 
Μπλουζα