15-16/12 o lorenzo στην αθήνα για consultation!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kardinalios

Well-Known Member
Συμφωνω απολύτως ότι δεν μπορεις να τον κάνεις τούμπανο ενώ βρίσκεται σε εξέλιξη η ΑΑ και ο ασθενής για τους δικούς του λόγους δε θέλει να ακολουθήσει φαρμακευτική αγωγή.
Ομως προσωπικά δε θεωρώ ότι η λύση είναι να μην κανεις τίποτα και απλά να περιμένεις να καράφλιασεις τελείως (εαν σου φύγουν τα πάνω γιατί μπορεί και να μη φύγουν) και μετα να επέμβεις. Αντίθετα όπως είπα και παραπάνω γνωμη μου είναι ότι θέλει οπωσδήποτε live consultation με ακριβή εκτίμηση της δοτριας, συντηρητικό σχεδιασμό hairline, χρήση των grafts της δότριας με φειδω (δηλαδή αφήνεις και καβάτζα για μελλοντικό μερεμέτι) και κανεις οπωσδήποτε και χρήση beards για το crown.

Υ.Γ. Το περιστατικό που ανέβασε ο PROF δεν είναι απλά κορυφαίο, αλλά τα σπάει εντελώς, ο άνθρωπος από Γιουλμπρινερ έγινε κυριολεκτικά the next top model

Δύο είναι οι ενέργειες που θα μπορούσε να κάνει ο γιατρός . Είτε να του φτιάξει μόνο την α ζώνη και σε συνδυασμό με φίνα να περιμένει να δει πως θα εξελιχθεί πίσω είτε να τον βάλει ένα ενάμιση χρόνο στη φίνα να δει πως δουλεύει πάνω του και μετά να προχωρήσει . Η άρνηση του έχει να κάνει με την άρνηση λήψης του φαρμάκου το οποίο ειδικά στην δόση που προτείνει ο γιατρός είναι πολύ δύσκολο να προκαλέσει διαταραχές .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Πάρε 1mg, 3 φορές την εβδομάδα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Πάρε 1mg, 3 φορές την εβδομάδα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι υπαρχει σκευασμα με ονομασια Fina η οταν λεμε fina εννοουμε proscar,fugoral,foligen η κατι αλλο?Αυτο δεν εχω καταλαβει.Το πηρα αποφαση να κανω οτι λεει ο γιατρος.
 
Δύο είναι οι ενέργειες που θα μπορούσε να κάνει ο γιατρός . Είτε να του φτιάξει μόνο την α ζώνη και σε συνδυασμό με φίνα να περιμένει να δει πως θα εξελιχθεί πίσω είτε να τον βάλει ένα ενάμιση χρόνο στη φίνα να δει πως δουλεύει πάνω του και μετά να προχωρήσει . Η άρνηση του έχει να κάνει με την άρνηση λήψης του φαρμάκου το οποίο ειδικά στην δόση που προτείνει ο γιατρός είναι πολύ δύσκολο να προκαλέσει διαταραχές .
Νομιζω οτι αμα δει οτι ξεκινησω και σε βαθος χρονου 1-1.5 χρονο οπως λες,την Α θα μου φτιαξει μονο εαν το κανει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η άποψη μου είναι ότι με φίνα είσαι κατάλληλος για μμ. Σε 1 χρόνο κατά πάσα πιθανότητα θα μπορέσεις να κάνεις μμ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανώς, αυτό είναι αυτονόητο. Αν την κόψει πιθανως να καταλήξει σε αυτό που συζητάγαμε στα προηγουμενα ποστ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι υπαρχει σκευασμα με ονομασια Fina η οταν λεμε fina εννοουμε proscar,fugoral,foligen η κατι αλλο?Αυτο δεν εχω καταλαβει.Το πηρα αποφαση να κανω οτι λεει ο γιατρος.

Proscar


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kardinalios

Well-Known Member
Είτε παίρνεις το proscar και λες στον φαρμακοποιό να στο πολτοποιησει και να στο μοιράσει σε κάψουλες ανά 0,50 mg , είτε παίρνεις το propecia και κόβεις το κάθε χάπι στη μέση . Θεωρώ μεγάλο ρίσκο να προσπαθείς να κόβεις το χάπι του proscar στα 10 κομμάτια . Εκτός της αντικειμενικής δυσκολίας εγκυμονεί και ο κίνδυνος να παίρνεις ποτέ 0,6-0,7 και πότε 0,3 ...
 
Είτε παίρνεις το proscar και λες στον φαρμακοποιό να στο πολτοποιησει και να στο μοιράσει σε κάψουλες ανά 0,50 mg , είτε παίρνεις το propecia και κόβεις το κάθε χάπι στη μέση . Θεωρώ μεγάλο ρίσκο να προσπαθείς να κόβεις το χάπι του proscar στα 10 κομμάτια . Εκτός της αντικειμενικής δυσκολίας εγκυμονεί και ο κίνδυνος να παίρνεις ποτέ 0,6-0,7 και πότε 0,3 ...
Νασαι καλα.Κατατοπιστικος.Μαλλον το πρωτο θα κανω
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μπορείς και εναλλακτικά μέρα παρά μέρα μεγαλύτερη ποσότητα. Αυτό που ενδιαφέρει είναι τα 3mg ανά εβδομάδα σε ισόποσες δόσεις.
 

dim d

Well-Known Member
Εχω την εντυπωση παντως οτι το προσκαρ ειναι ετσι φτιαγμενο για να μην κοβεται και οτι η ουσια δεν ειναι ισορροπημενα κατανεμημενη, δηλαδη την μια μερα μπορει να μην παιρνεις τπτ και τηναλλη μπορει να παιρνεις ολη την δοση...και επισης εχω διαβασει οτι καταλοιπα του χαπιου, προσκολλουνται στον λαιμο και ειναι δυνητικα καρκινογονα, γενικα δεν εχει φταιχτει για να κοβεται...
 

vag25

Well-Known Member
Ερωτηση ασχετου. Το propecia κοβεται στην μεση;
εχει το κλασικο κενακι στην μεση για να κοβεται? Γιατι αν επαιρνα ποτε θα επαιρνα 0.5.
 

leas

Well-Known Member
Επειδή δεν έχω άποψη απλά αναφέρω από υλικό που έχω διαβάσει εδώ πως παιδιά αναφέρουν πως είναι καλύτερο να παίρνεις κάθε μέρα συγκεκριμένη δόση.. Υποστηριζοντας την άποψη πως είναι σαν να τρελαίνει τις ορμόνες σου με το μία ναι μια όχι.. Με αυτήν την λογική θα μπορούσε να παιρνει κάποιος και κάθε Δευτέρα πχ 3 μγ.. Διορθώστε με αν είμαι κάπου λάθος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι λάθος. Τα 3mg είναι overdose. Πρέπει να πηγαίνεις με την μέγιστη επιτρεπόμενη (1mg) και προς τα κάτω. Η φίνα λειτουργεί με buffering στο σύστημα, δεν σημαίνει ότι όταν την κόψεις καθαρίζεις αμέσως όπως και όταν την παίρνεις. Άρα το μέρα παρά μέρα λειτουργεί μια χαρά.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα