Pantel, fue, 2838 grafts, 13-14/07/2017

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πάντως έχω πληροφορίες ότι γίνεται παρόμοια προσπάθεια και από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Για να δούμε ποιός θα προλάβει να το υλοποιήσει πρώτος...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stripar

Established Member
Πάντως έχω πληροφορίες ότι γίνεται παρόμοια προσπάθεια και από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Για να δούμε ποιός θα προλάβει να το υλοποιήσει πρώτος...

Η "Artas" άν αναφέρεσε σε αυτήν
έχει λάθος προσέγγιση στα τεχνικά χαρακτηριστικά.
(είδαμε και την μέθοδο εξαγωγής της και την παγκόσμια πατάτα της)

Νομίζω ότι το μεγάλο ατού στην Υλοποίηση των Τούρκων είναι ότι πίσω είναι ο Erdο,
και θεωρώ το τελικό αποτέλεσμα θα είναι ιατρικά ποιό αξιόπιστο.

Νομίζω βέβαια,
ο χρόνος θα δείξει, καλό είναι όμως που υπάρχει ανταγωνισμός και σε αυτό το κομμάτι.
 

kolias

Active Member
και ενω η τεχνολογια στις μερες μας εχει βγαλει φτερα μπορειετε να μου εξηγησετε πως καταφερανε και αποτυχανε σε ενα τοσο μικρο κεφαλι σαν του παντελη?
με μια απλη και σωστη δουλιτσα θα ηταν σουπερ
εδω εχουμε δει κεφαλες και κεφαλες να γινονται ανθρωποι
 

Stripar

Established Member
Θα μιλαμε τοτε για το τελειο master plan!!!!!
Ναι,
Και κάπου εκεί θα αρχίσουν θεωρώ και οι Ελληνικές-Κυπριακές κλινικές να μετράνε το Caliber
να χρησιμοποιούνε καλύτερα εργαλεία και μεθόδους και να "ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ"

Όταν οι άλλοι θα γυρνάνε, εμείς θα πηγαίνουμε...
 

Stripar

Established Member
και ενω η τεχνολογια στις μερες μας εχει βγαλει φτερα μπορειετε να μου εξηγησετε πως καταφερανε και αποτυχανε σε ενα τοσο μικρο κεφαλι σαν του παντελη?
Γιατί χρησιμοποιούν την τεχνολογία αυτή?

Η γνώση υπάρχει , δέν την εφαρμόζει όμως κανείς στα "Ελληνικά και μή" στεγανά.

Μάθανε κάτι πρίν 10 χρόνια και εκεί μείνανε.

Ούτε αριστερά - δεξιά δέν κοιτάνε , να δούν ποιος έρχεται πώς και γιατί τους έχει περάσει.

Συνεπώς εκεί με τον γρύλο εμείς...
 

kolias

Active Member
αν προκειται ο παντελης να αντιμετωπισει φιασκο παρακαλω οποιον μπορει να τον βοηθησει να κανει οτι μπορει . δεν σας το κρυβω οτι εγω εχω μασησει οπως και πολλοι φανταζομαι .
ειναι ο φοβος και ο τρομος μου να βρεθω σε μια τετοια κατασταση δεν θα το αντεξω
μεχρι τωρα τα 2.5 της hdc ηταν μια ακριβουτσικη ασφαλης λυση 2500 -3000 τεμαχια με 7000 καθαρισες αφου τα υπολοιπα δεν σε βαρενανε
πρακτικα στον ερντογαν παρολο που εχει την ιδια τιμη δεν την βγαζεις με 7000 πας στα 12000
γιατι θα σου πει 4000 γιατι απο εκει θα φυγεις με hairline μπασκετα με τα αναλογα δεσιματα και θα πληρωσεις και τα περιφερειακα
και αντε βρες τα φραγκα η αλλιως τρωγε το φορλοκ στην μαπα καθε μερα στο καθρεφτη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
δεν σας το κρυβω οτι εγω εχω μασησει οπως και πολλοι φανταζομαι .
ειναι ο φοβος και ο τρομος μου να βρεθω σε μια τετοια κατασταση δεν θα το αντεξω
μεχρι τωρα τα 2.5 της hdc ηταν μια ακριβουτσικη ασφαλης λυση 2500 -3000 τεμαχια με 7000 καθαρισες αφου τα υπολοιπα δεν σε βαρενανε
πρακτικα στον ερντογαν παρολο που εχει την ιδια τιμη δεν την βγαζεις με 7000 πας στα 12000
γιατι θα σου πει 4000 γιατι απο εκει θα φυγεις με hairline μπασκετα με τα αναλογα δεσιματα και θα πληρωσεις και τα περιφερειακα
και αντε βρες τα φραγκα η αλλιως τρωγε το φορλοκ στην μαπα καθε μερα στο καθρεφτη

Kolias , αντιλαμβάνομαι τους προβληματισμούς σου
Θέλεις να στους λύσω?
 

kolias

Active Member
ρε συ στριπαρ αν καποιος την φαει απο μεταμοσχευση σαν τον παντελη, ποια ειναι η θεση του?
τι μπορει να κανει , πως θα την παλεψει ?
αφου μετρηση δεν μπορει να γινει δηλαδη τι?
θα ζησει και μια παρωδια για το κερασακι?
 

Stripar

Established Member
Εννοείται ότι ΔΕΝ χρειάζεται να ζήσει όλη αυτήν την παρωδία!

Εγώ απλά αναφέρθηκα στους δικούς σου προβληματισμούς που ανέφερες παραπάνω.

Ο Παντελής μετά το πέρας του 12 μήνου το μόνο που έχει να κάνει είναι να πάρει ότι μπορεί πίσω,
όλα τα υπόλοιπα είναι απλά μία τρύπα στο νερό...
 

Harris_G

Well-Known Member
ρε συ στριπαρ αν καποιος την φαει απο μεταμοσχευση σαν τον παντελη, ποια ειναι η θεση του?
τι μπορει να κανει , πως θα την παλεψει ?
αφου μετρηση δεν μπορει να γινει δηλαδη τι?
θα ζησει και μια παρωδια για το κερασακι?
Τπτ αδερφέ, και τα Όλα τα χρήματα να πάρει πίσω 1)εχει χάσει υπερπολυτιμα και αναντικαταστατα μοσχεύματα 2) έχει περάσει απιστευτη ψυχολογική φόρτιση.
Πραγματικά στεναχωριεμαι για το φίλο Παντελή (και πολύ ήρεμος είναι που του λέτε ηρέμησε κλπ.) την έφαγε από μια κλινική σαφώς πάνω από το μ.ο. στο θέμα safety και κάλλιστα θα μπορούσα ήδη να ήμουν στη θέση του.Ωστοσο για την πρώτη του ΜΜ με στριπ και κατά πόσο επηρέασε τη δεύτερη ΜΜ επειδή ήταν ήδη δουλεμένη η περιοχή, εκεί μπορώ να πω ότι ευθυνεται 100% ο ίδιος για την επιλογή του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Οκ δηλαδή και αυτή απώλεια είναι. Πάλι ο χαμένος Εγώ είμαι Αφού αυτά δεν θα τα μετρήσουν.

Παντελη, αυτο ειναι μεσα στα ορια του επιτρεπτου και συμβαινει σε ολες τις κλινικες σε ολους του ασθενεις σε ολο το κοσμο...
( στον ερντο προφανως λιγοτερο λογω keep ) .

Οι φωτο σου δεν ειναι πολυ ποιοτικες δειχνουν συνηθως την γενικη εικονα του μαλλιου σου και οχι τοσο την "ειδικη"
δλδ πολυ κοντινες σε καλη αναλυση να φαινονται καθαρα οι τριχες για να βγαλουμε καλυτερα συμπερασματα....

Ωστοσο παρ ολα αυτα βλεποντας αρκετα καλα τις φωτο του πριν κ του μετα θεωρω οτι η φυτρωση σου ειναι πανω απο 65-70%
δε μπορω να ξερω ποσο ειναι ακριβως αλλα βλεποντας το πριν και το μετα και γνωριζοντας την εκταση στην οποια εχουν μπει αυτα τα 2800 θυλακια, η τελικη εικονα δειχνει οτι η φυτρωση αυτη ειναι τουλαχιστον απο ενα 65-70% και πανω...

Για εμενα, ακομα κι αν ειναι τοσο χαμηλο το ποσοστο της ταξεως του 70% καλο ειναι να τα βρεις με την κλινικη γιατι βλεπω καλη διαθεση εκ μερους τους ετσι ωστε να βρεθει μια κοινη λυση αποδεκτη κ για τους δυο , και ειναι ενα καλο πρωτο βημα, ενω απο εσενα βλεπω μια πιο σκληρη σταση και θεωρεις οτι μονο το διακστηριο εχει μεινει ως λυση.

Ακομα κι ετσι , ακομα κι αν στο τελος θεωρησουμε οτι εχεις δικιο και δικαιωθεις στο δικαστηριο και παρεις το 30% των χρηματων σου πισω ( απ το 30% θυλακιων που δε φυτρωσαν) θα παρεις ενα 30% των 7000 ευρω.
δλδ περιπου 2000 ευρω. Ακομα κι αν παρεις για ψυχικη οδυνη αλλα 1000-1500 ,θα τα ξαναχαλασεις για τα εξοδα δικαστηριων και τον δικηγορο οποτε παλι 2000 θα σου μεινουν μετα απο 3-4 χρονια διακστηριων εφεσεων κτλπ.
Αξιζει το κοπο ολο αυτο ? θα εισαι ικανοποιημενος ? ο σκοπος σου ειναι να παρεις καποια λεφτα πισω η να εχεις μαλλια ?
φυσικα να εχεις μαλλια διοτι γι αυτο εδωσες τα λεφτα σου οταν αρχισε η επεμβαση, για να εχεις μαλλια !!!

Επειδη βλεπω την κλινικη διατεθημενη να βοηθησει για το ζητημα και ειναι διατεθειμενη να πληρωσει αεροπορικα εισητηρια ξενοδοχεια μεροκαματα εξοδα κτλπ καποιου απο Ελλαδα για να παει στην Κυπρο.
Αντ αυτου θα προτεινα να χαραμισει η κλινικη αυτα τα χρηματα οχι για να βγαλουν λεφτα οι αεροπορικες εταιριες , και τα ξενοδοχεια αλλα να τα χαραμισει για να ειναι ικανοποιημενος ο παντελης επειδη αυτο ειναι κ το ζητουμενο.

Εν ολιγης αν ειναι διατεθημενη η κλινικη να του βαλει ενα ποσοστο περιπου των 600-700 θυλακιων που ας πουμε δεν φυτρωσαν και να του κανει δωρο κι αλλα 500 θυλακια για την ψυχικη του οδυνη κ ταλαιπωρια + τις παραπλανητικες φωτο που του εδειξαν οπως ισχυριζεται στην αρχη στην προσπαθεια τους να τον πεισουν για κατι που τα 2800 θυλακια δε μπορουσαν πραγματικα να προσφερουν τοτε ειναι μια εκδοχη που θα την προτιμουσα και πιστευω θα ηταν ικανοποιημενος και ο παντελης αλλα και η κλινικη γιατι και το κυρος της θα προστατευσει και θα δειξει οτι ειναι κοντα στους πελατες της και θα ειναι πιο ικανοποιημενος ο πελατης της σε σχεση με το τωρα θεωρω.

δλδ ενας αριθμος των 1000-1200 θυλακιων δωρεαν εκ μερους της κλινικης ειναι ενα ποσο περιπου στα 2000-2500 ευρω.
Αυτα ειναι κ τα λεφτα που θα κερδισει ο παντελης αν παει δικαστικος ισως...και θα περιμενει κ καποια χρονια για να τα παρει.... ενω αν συμφωνησουν σε μια διορθωτικη δωρεαν επεμβαση ενος τετοιου πανω κατω αριθμου θεωρω οτι ειναι κερδος κ για τις δυο πλευρες.

Μιλαω ανιδιοτελως και δειχνω μια κατευθυνση που θα προτιμουσα εγω αν ημουν στην θεση αυτη να πανε τα πραγματα....
δε ξερω οι δυο πλευρες αν τα βρουν αν συμφωνησουν και τι θα κανουν αλαλ εκφραζω την αποψη μου γιατι αυτο νοιωθω οτι θα ηταν το καλυτερο για ολους.

**αλλωστε εχοντας κανει 2 επεμβασεις μια στο χασσον 3260 (ειχα πληρωσει για 3000) και μια στον ερντο 5165 (ειχα πληρωσει για 5000) βλεπουμε οτι ηδη μου εχουν γινει δωρο 400+ θυλακια απο τις κλινικες αυτες ανευ λογου κ αιτιας...
ποσο μαλλον οταν υπαρχει λογος , τοτε θεωρω οτι αν τον ικανοποιει τον παντελη μια τετοια εκδοχη τοτε η κλινικη ειναι σχεδον υποχρεωση της να το βαλει στο τραπεζι....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η "Artas" άν αναφέρεσε σε αυτήν
έχει λάθος προσέγγιση στα τεχνικά χαρακτηριστικά.
(είδαμε και την μέθοδο εξαγωγής της και την παγκόσμια πατάτα της)

Νομίζω ότι το μεγάλο ατού στην Υλοποίηση των Τούρκων είναι ότι πίσω είναι ο Erdο,
και θεωρώ το τελικό αποτέλεσμα θα είναι ιατρικά ποιό αξιόπιστο.

Νομίζω βέβαια,
ο χρόνος θα δείξει, καλό είναι όμως που υπάρχει ανταγωνισμός και σε αυτό το κομμάτι.

Δεν μιλάω για το Artas


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Panos1982

Well-Known Member
αν μιλαμε για 70% φυτρωση και στην πορεια παει και 80% πως δικαιολογειτε η εικονα του ρε συ πανο?

Κοιτα καλα τις φωτο απο κατω...
στην φωτο No1 εχω κυκλωσει τις περιοχες που μπηκαν πιο πυκνα και πολλα μοσχευματα. ( δλδ στην αρχη της hairline και πισω πισω στο τελος της β ζωνης - ενω αναμεσα στις δυο περιοχες δεν εχουν μπει πολλα μοσχευματα και φαινεται ) αυτη ακριβως ειναι και η περιοχη που πασχει πιο πολυ στο κεφαλι του παντελη στις προσφατες φωτο του, διοτι εκει δε μπηκαν πολλα μοσχευματα.

στην φωτο No2 ειναι η ιδια φωτο απειραχτη, δες την καλα και αν εχεις λιγο εμπειρο ματι θα δεις αυτα που περιγραφω πιο πανω. θα δεις οτι η περιοχη αναμεσα στους κυκλους ειναι μεγαλη για ~500 θυλακια που πιθανολογω οτι μπηκαν εκει...
κανονικα η περιοχη αυτη για να γεμισει ικανοποιητικα θελει 1500~2000 θυλακια αναλογα και τον τυπο μαλλιου.

Στην φωτο Νο3 ειναι η φωτο που δειχνει ο παντελης οτι εχει προβλημα και παρατηρησε οτι το πιο προβληματικο σημειο του ειναι ακριβως η μεση, η εκταση αναμεσα στους 2 κυκλους, η περιοχη δλδ που μπηκαν και τα λιγοτερα μοσχευματα. Για το αποτελεσμα που βλεπουμε δλδ δεν φταιει μονο η φυτρωση ,(ακομα και σε τελεια φυτρωση αυτη η περιοχη ηταν καταδικασμενη να ειναι πιο αραιη ) αλλα φταιει οτι μπηκαν τα μοσχευματα με τετοιο τροπο που ετσι δειχνει το αποτελεσμα....ισως και η φυτρωση δεν ειναι 95% και ειναι παρακατω αλλα δεν ειναι μονο αυτος ο παραγοντας ειναι ο λαθος σχεδιασμος και ο καταμερισμος των γκραφτ και η περιοχη ηθελε παραπανω θυλακια για να δειξει καλη.
Ειναι ευθυνη της κλινικης αυτη και θα επρεπε να το γνωριζει αυτο ο παντελης.
Επρεπε να γνωριζει απ την αρχη που μπηκαν τα θυλακια με τι πυκνοτητα και να ξερει τι να περιμενει.

Το αποτελεσμα δεν ειναι πολυ μακρυα απ αυτο που επρεπε να ηταν αν ολα πηγαιναν καλα κ ειχε 95% φυτρωση....
το θεμα ειναι οτι οντως αν του εδειξαν φωτο με κεφαλια γεματα μαλλι κ του ειπαν ετσι θα γινεις αυτο ειναι οντως παραπλανηση...θα επρεπε να πουν την αληθεια οπως π.χ με τον cvial εκανε την πρωτη και δεν ηταν πολυ πυκνος...
μετα εκανε και την δευτερη και πυκνωσε κι αλλο...αυτο ομως το ηξερε εξ αρχης, δε του ειπε η κλινικη οτι με την πρωτη θα γινεις τουμπανο.Ηξερε τι να περιμενει κ εκει ξεχωριζεις και τον επαγγελματισμο των κλινικων για μενα.
Η κλινικη θα επρεπε να πει οτι θα εχεις με αυτα τα θυλακια μια πολυ μετρια πυκνοτητα στο middle κι αν θες κατι καλυτερο θα πρεπει να ξαναερθεις....να το γνωριζει ο παντελης αυτο απο πριν.
Εκει πιστευω οτι ειναι το ολο φαουλ και οχι τοσο στη φυτρωση, ( η οποια φυτρωση ξαναλεω οτι ισως δεν ειναι στο 95% που πρεπει να ειναι αλλα και παλι δεν ειναι ο κυριος υπαιτιος της ολης παρεξηγησεως που εχει δημιουργηθει κατα τη γνωμη μου)

Τελος στην φωτο Νο4 ειναι φωτο πριν την επεμβαση, και προσεξε να δεις οτι αν κοιταξεις στο κομματι του πισω κυκλου που εφτιαξα (στην φωτο Νο1) εκει εχει τωρα πιο πυκνο μαλλι απ οτι ειχε πριν, με αποτελεσμα να μην φαινεται το αδειο crown αν τον κοιτας απο forlock ληψη... πιστευω οτι σκοπιμως η κλινικη εδωσε εμφαση με παραπανω πυκνοτητα στο πισω κομματι του middle παρα στο κομματι του middle που ειναι ακριβως μετα την hairline ( οπου ειναι κ το βασικο προβλημα) για να κρυψει το αδειο κροουν να μην χτυπαει ασχημα οταν τον παρατηρεις απο μπροστα...ισως ειχαν αυτη τη φιλοσοφια δε ξερω....
Οπως και να χει ολα αυτα ο παντελης θα επρεπε να τα ξερει κ να εχει ενημερωθει απ την κλινικη για το τι ακριβως να περιμενει. Τωρα οσο για τη φυτρωση ειναι ενα αλλο θεμα το οποιο ακομα κι αν δεν ειναι 95% που ειναι το αποδεκτο, δειχνει παρ ολα αυτα να αγγιζει ενα 70%
 

Συνημμένα

  • no1.jpg
    no1.jpg
    56.5 KB · Προβολές: 325
  • no2.jpg
    no2.jpg
    92.8 KB · Προβολές: 345
  • no3.JPG
    no3.JPG
    44.1 KB · Προβολές: 370
  • no4.jpg
    no4.jpg
    68.3 KB · Προβολές: 368
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
Και φυσικά μην παραβλέπουμε τον λόγο.
2838*1.9=5392 τρίχες.

Ενω αν ήταν στο 2.3 θα έιχε
6527 τρίχες, σαν να του είχαν
βάλει 1200graft μόνα επιπλεον.

Επίσης μια χαμηλή φύτρωση μπορεί να συμβεί οπουδήποτε @kolias, αυτό να τι χεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου όπου κ αν πας.

Το post του @Panos1982 πιο πάνω ώστε να παραμείνει ο Παντελής εκτός δικαστηρίων και να γίνει δωρεάν αποκατάσταση από την κλινική συμφωνώ πως είναι προς την σωστή κατεύθυνση.

Βασικό όμως είναι να περάσουν δύο τρεις μήνες ακόμα ώστε να ολοκληρωθεί το αποτέλεσμα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
σωστη προτεινομενη προσεγγιση και συμβουλη για τον φιλο μας πιστευω και γω.... δεν αξιζει να το πας στα ακρα αλλα να βρεθει η χρηση τομη... οσο γι αυτα που ειπες αρχικα το πα και γω απ την πρωτη στιγμη...δεν ξερω κατα ποσο θεωρειτε εντελως αποτυχημενη μμ.... πιο πολυ μου κανει σε λαθος καταμερισμο μοσχευματων. και ετσι οπως τα σημειωσες και τα σχολιασες οντως φαινεται και στο πιο απειρο ματι τα λεγομενα σου...παντως οπως και να χει αν κανει αλλη μια μμ θα παρει αυτο που ζηταει ο φιλος.
 

pantel

Active Member
Η κλινική δεν είναι διαθετημενη για τίποτα για καμία λύση. Το μόνο που σκέφτονται είναι πως να σου παρουν τα λεφτά σου η αλλιώς δεν θα με παραπλανουσαν. Το μόνο πράγμα που μετανιώνω είναι που δεν πήγα στον Ερντογάν, με τα ίδια λεφτά θα γινόταν μια δουλειά πιο καλή. Πάλι έκανα τη λαθος επιλογη.
 

pantel

Active Member
Έτσι για να σας εξηγήσω τη στάση τους προς εμένα. Τους στέλνω email για να μου αποστέιλλουν όλες τις φωτογραφίες που με έχουν βγάλει και δεν υπάρχει καμία ανταπόκριση. Αυτή είναι η hdc. Επίσης ακόμα δεν μου απάντησαν στα δύο ερωτήματα μου. Και ούτε πρόκειται. Μπορείτε να καταλάβετε ποιος λέει ψέματα και ποιος όχι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παντελή, αυτό που βλέπω εγώ σαν πρόβλημα είναι η απογοήτευσή σου σε σχέση με αυτό που περίμενες. Όλα τα άλλα θα φανούν σε 3 μήνες. Αν δε υπάρχει και καλή(ες) φώτο με ξυρισμένο το κεφάλι πριν την μμ από 2-3 γωνίες έτσι ώστε να μπορούν να μετρηθούν τα graft της 1ης μμ τότε μπορεί να προσεγγιστεί με μεγάλη ακρίβεια (πάλι με ξούρα φυσικά) η φύτρωση της 2ης.

Δυστυχώς όμως για μια ακόμη φορά φαίνεται η παντελής έλλειψη αναλυτικής πληροφόρησης από την πλευρά της κλινικής preop έτσι ώστε να καταλάβει ο υποψήφιος πελάτης τι μπορεί να περιμένει και να πάρει την αποφασή του. Αν σου έλεγαν ότι η περιοχή προς κάλυψη είναι περίπου 120cm2, τα graft που θα μπουν στην 1μμ είναι περίπου 3000 και έχεις και άλλα 5g από την 1μμ (όλες τυχαίες τιμές) θα καταλάβαινες ότι και με 100% φύτρωση δεν θα ξεπέρναγες συνολικά τα 30g, πυκνότητα χαμηλή και άρα πολύ μέτριο αποτέλεσμα. Αν επίσης μέτραγαν και το πάχος της τρίχας και φυσικά εκτιμούσαν και τον χαμηλό λόγο pre op ή σου το επισήμαναν post op θα είχες προσαρμόσει τις προσδοκίες σου στην πραγματικότητα. Έχει μαλλιάσει η γλώσα μου να το λεω: "numbers don't lie".
 
Μπλουζα