δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

John1924

Active Member
Ενα του συλλογου φαρμακοποιων, ΠΑΝΣΥΦΑ νομιζω λέγεται, δεν εχει σημασια. Πηγα στο φαρμακειο και ζήτησα ότι πιο βιολογικό και χωρις χημικά έχει διαθέσιμο και μου εδωσε αυτο. Σιγουρα υπάρχουν και άλλα. Ετσι κι αλλιως όλα τα σαμπουαν την ιδια δουλειά κάνουν πάνω κάτω. Αυτό που εμένα με ενδιέφερε ειναι να ελαχιστοποιησω sodium sufates και parabens. Την πατέντα με το δαφνέλαιο τη σκέφτηκα επειδη δεν εχω χρονο να κάνω καθημερινά την ολη διαδικασια εφαρμογης-αναμονης-ξεβγαλματος και ειπα να το δοκιμάσω μαζι με το σαμπουαν, σε μικρη ποσοτητα βέβαια, αλλιως το σαμπουαν δεν κάνει αφρο. Και βλέπω οτι κανει δουλεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Ενδιαφέρον,
Βιολογικό σαμπουάν; Ποιό ακριβώς; Το κάνεις κάθε μέρα αυτό; Ως προς την εμφάνιση τι έχεις προσέξει;

Εγω προσωπικά ξεκίνησα από τις 15 Σεπτέμβρη ένα μείγμα με το παραπάνω δαφνέλαιο, κακάο και κανέλα. Είναι ότι διάβασα στα προηγούμενα ποσταρίσματα και τ' ακολουθώ. Επιπλέον την ίδια μέρα ξεκίνησα και "Skin, nails and hair" και περιμένω μετά απο κάνα τριμηνο να δω αν υπάρχει πρόοδος.

Κι εγω εδω και καποια χρονια, οπως συνεστησαν αλλοι συμφορουμιτες.
Δαφνελαιο με κακαο και κανελλα.
 

Jerom

Member
Κι εγω εδω και καποια χρονια, οπως συνεστησαν αλλοι συμφορουμιτες.
Δαφνελαιο με κακαο και κανελλα.

cool11 γιά να λες "εδω και καποια χρονια" άρα έχεις αποτέλεσμα και συνεχίζεις. Φανταζομαι οτι παίζει ρόλο και ο βαθμός κατάστασης του τριχωτου μας γιατί εγώ χρειάζομαι μμ κανονικά.
 

John1924

Active Member
Αγαπητοι, για να μην υπάρχουν παρεξηγησεις: το δαφνέλαιο βοηθά στην εμφανιση και την προστασια της τριχας. ΔΕΝ σταματαει την τριχοπτωση η οποία ειναι θέμα γονιδιακό και φυσικά ΔΕΝ βγαζεις μαλλια χρησιμοποιώντας το. Αυτο να γινει ξεκαθαρο.
 

Jerom

Member
Αγαπητοι, για να μην υπάρχουν παρεξηγησεις: το δαφνέλαιο βοηθά στην εμφανιση και την προστασια της τριχας. ΔΕΝ σταματαει την τριχοπτωση η οποία ειναι θέμα γονιδιακό και φυσικά ΔΕΝ βγαζεις μαλλια χρησιμοποιώντας το. Αυτο να γινει ξεκαθαρο.

Γιάννη, έχεις ιδέα γιά τις παρακάτω αμπούλες; Σκέφτομαι να το αγοράσω.
Frezyderm Hair Force Monodose Day/Night
 

John1924

Active Member
Δεν το εχω δοκιμασει το προιον. Επισης δεν ειμαι ειδικος. Αλλα απ'οτι γνωριζω απο ιατρικα αρθρα που εχω διαβασει, οι μόνες εγκεκριμένες ουσίες που εχουν αποδεδειγμένα δραση κατά της τριχόπτωσης ειναι η φιναστεριδη και η μινοξιδιλη
 

Jerom

Member
Δεν το εχω δοκιμασει το προιον. Επισης δεν ειμαι ειδικος. Αλλα απ'οτι γνωριζω απο ιατρικα αρθρα που εχω διαβασει, οι μόνες εγκεκριμένες ουσίες που εχουν αποδεδειγμένα δραση κατά της τριχόπτωσης ειναι η φιναστεριδη και η μινοξιδιλη

Οκ θενκς
 

sven

Active Member
Μια που ξέρω και χρησιμοποιεί δαφνέλαιο διάβασε στο internet συνδυασμό δαφνέλαιο με καστορέλαιο. Κάνει μονη τις την μίξη και μου είπε είδε διαφορα στην τρίχα.

Κανεις ειδικός να πει την γνώμη του για αυτήν την μίξη?
 

cool11

Well-Known Member
Μια που ξέρω και χρησιμοποιεί δαφνέλαιο διάβασε στο internet συνδυασμό δαφνέλαιο με καστορέλαιο. Κάνει μονη τις την μίξη και μου είπε είδε διαφορα στην τρίχα.

Κανεις ειδικός να πει την γνώμη του για αυτήν την μίξη?

Εχω ανοιξει και ειδικο θεμα για το καστορελαιο,
αλλα κανεις δεν ξερει τιποτε εδω στο φορουμ.
Εδω το λινκ
https://www.hairlossgr.com/threads/Καστορέλαιο.11580/
 

cool11

Well-Known Member
Το ποσταρα και στο έτερο αντιστοιχο θεμα.
Τα τελευταια χρονια η αγωγη μου εχει σταθεροποιηθει σε:

-rogaine(15 χρονια τωρα!...οτι δωσει-ισα ισα να μην χασω οτι εδωσε), καθημερινα
-folligen(οχι συχνα ομως, λογω του οτι λογω τελωνειου δεν βλεπω να ξαναπαραγγελνω...)
-μεντα, καθημερινα
-δαφνελαιο, καθημερινα

Δεδομενου οτι τα 2 πρωτα μαλλον δεν ειναι η εμπροσθοφυλακη,
μαλλον η οποια συντηρηση και βελτιωση οφειλεται σε μεντα & δαφνελαιο.

Επειδη δεν ειμαι ισως και ο πιο αντικειμενικος κριτης του εαυτου μου,
εχω βαλει την κομμωτρια που με κουρευει να μου κανει κι αυτη το δικο της τσεκαρισμα,
μια φορα το 2μηνο που με κουρευει.
Και μου λεει οτι οντως κανω καλη συντηρηση, και οτι πισω στο 'μπιφτεκι' ειδε μικρη βελτιωση,
απροσμενη θα ελεγα. Μικρες τριχουλες, και κυριως ενα σχετικο 'κλεισιμο' της περιοχης απο τριγυρω.
Δεν εχω ψευδαισθησεις οτι θα γεμισει τριχες η περιοχη αυτη, αλλα οτι κρατιεται καλο ειναι, και η οποια εστω μικρη
βελτιωσουλα, παντα ευπροσδεκτη ειναι.
Οι κροταφοι κρατιουνται σταθεροι εδω και χρονια.
Απλα ηθελα να τα αναφερω εδω αυτα, στο τοπικ της μεντας και του δαφνελαιου.
 

George3V

Member
Το ποσταρα και στο έτερο αντιστοιχο θεμα.
Τα τελευταια χρονια η αγωγη μου εχει σταθεροποιηθει σε:

-rogaine(15 χρονια τωρα!...οτι δωσει-ισα ισα να μην χασω οτι εδωσε), καθημερινα
-folligen(οχι συχνα ομως, λογω του οτι λογω τελωνειου δεν βλεπω να ξαναπαραγγελνω...)
-μεντα, καθημερινα
-δαφνελαιο, καθημερινα

Δεδομενου οτι τα 2 πρωτα μαλλον δεν ειναι η εμπροσθοφυλακη,
μαλλον η οποια συντηρηση και βελτιωση οφειλεται σε μεντα & δαφνελαιο.

Επειδη δεν ειμαι ισως και ο πιο αντικειμενικος κριτης του εαυτου μου,
εχω βαλει την κομμωτρια που με κουρευει να μου κανει κι αυτη το δικο της τσεκαρισμα,
μια φορα το 2μηνο που με κουρευει.
Και μου λεει οτι οντως κανω καλη συντηρηση, και οτι πισω στο 'μπιφτεκι' ειδε μικρη βελτιωση,
απροσμενη θα ελεγα. Μικρες τριχουλες, και κυριως ενα σχετικο 'κλεισιμο' της περιοχης απο τριγυρω.
Δεν εχω ψευδαισθησεις οτι θα γεμισει τριχες η περιοχη αυτη, αλλα οτι κρατιεται καλο ειναι, και η οποια εστω μικρη
βελτιωσουλα, παντα ευπροσδεκτη ειναι.
Οι κροταφοι κρατιουνται σταθεροι εδω και χρονια.
Απλα ηθελα να τα αναφερω εδω αυτα, στο τοπικ της μεντας και του δαφνελαιου.
Δεν είναι δύσκολο σε καθημερινή βάση να εφαρμόζεις το δαφνέλαιο; Πως το εντάσεις στο πρόγραμμα σου δεδομένου ότι απαιτεί ώρα η εφαρμογή κ δράση του;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Δεν είναι δύσκολο σε καθημερινή βάση να εφαρμόζεις το δαφνέλαιο; Πως το εντάσεις στο πρόγραμμα σου δεδομένου ότι απαιτεί ώρα η εφαρμογή κ δράση του;

Ετσι ειναι. Ισως το 'καθημερινα' που ποσταρα πιο πανω, να ειναι καπως υπερβολικο.
Προσπαθω καθημερινα, τωρα αν μου βγαινει ειναι αλλο θεμα.
Ειναι απο τα σκευασματα, που σε θελει να εισαι μες το σπιτι.
Δεν ειναι σαν τα αλλα που τα εβαλες, στεγνωσε το κεφαλι σε λιγη ωρα, και εισαι ελευθερος να βγεις απο το σπιτι.
Οταν καταφερνω και κανω τις δουλειες μου και ξεμπερδευω νωρις, και μαζευομαι νωρις σπιτι το απογευμα, τοτε βαζω δαφνελαιο.
Αν προκυψουν απογευματινες δουλειες και με παρει βραδυ, ε τοτε αναγκαστικα δεν βαζω! Με δεδομενο οτι θελω να μενει ενα 3ωρο στο κεφαλι παντα. Αν μπω σπιτι στις 8, για ποτε να το βαλω; Δεν εχει νοημα.
Παντως σε γενικες γραμμες καταφερνω να το βαζω περιπου 4-5 φορες τη βδομαδα.

Προσφατα δε, και σε ασχετη παρεα, ακουσα να μιλανε για τα ωφελη του δαφνελαιου στις τριχες.
Οσο παει, το μαθαινουν και περισσοτεροι, ακομη και οσοι δεν 'τριβονται' πολυ με αυτα τα θεματα οπως εμεις.
 

cool11

Well-Known Member
Αγαπητοι, για να μην υπάρχουν παρεξηγησεις: το δαφνέλαιο βοηθά στην εμφανιση και την προστασια της τριχας. ΔΕΝ σταματαει την τριχοπτωση η οποία ειναι θέμα γονιδιακό και φυσικά ΔΕΝ βγαζεις μαλλια χρησιμοποιώντας το. Αυτο να γινει ξεκαθαρο.

Αυτο ομως δεν σημαινει τελικα,
οτι ειναι οτι πρεπει και κανει δουλεια,
για μια καλη συντηρηση των υπαρχοντων μαλλιων;
 

cool11

Well-Known Member
Συνεχιζω με δαφνελαιο....
πανε χρονια που γινονταν συζητηση εδω...
πιστευω εχει κι αυτο μια θετικη συνεισφορα στην συντηρηση των μαλλιων...
 

cool11

Well-Known Member
Ακομη μια χρονια, συνεχιζω και με αυτο.
Δεν μπορω να ξερω ποιο ακριβως απο ολα τα τοπικα που βαζω, κανει καλυτερη δουλεια, αλλα το γεγονος οτι εχω ακομη μαλλια, σημαινει οτι κατι γινεται.
Βεβαια το καλοκαιρι, η εν λογω λαδιλα απλα δεν παλευεται.
 

Flag17

Well-Known Member
Ακομη μια χρονια, συνεχιζω και με αυτο.
Δεν μπορω να ξερω ποιο ακριβως απο ολα τα τοπικα που βαζω, κανει καλυτερη δουλεια, αλλα το γεγονος οτι εχω ακομη μαλλια, σημαινει οτι κατι γινεται.
Βεβαια το καλοκαιρι, η εν λογω λαδιλα απλα δεν παλευεται.
Καλησπέρα φίλε μου τι άλλα προϊόντα χρησιμοποιείς? Επίσης αν και δεν πιστεύω ότι το δαφναιελαιο σε βοηθάει είναι ωραίο να βλέπεις κάποιον να ενημερώνει για την πρόοδο του. Θα ήθελες να ανεβάσεις και φώτο σου ?
 

cool11

Well-Known Member
Ενα ακομη νημα, δεκαδων σελιδων, παλαιο, που ποσταρω μονο εγω!
Συνεχιζω.
Ελπιζω κανει δουλεια, αλλωστε μαλλον οι ευεργετικες ιδιοτητες του δαφνελαιου στα μαλλια ειναι γνωστες απο πολυ παλια.
Πιστευω βοηθαει.
 

bobby

Well-Known Member
Φίλε άμα θελεις να είναι ουσιαστική η ενημέρωση βάλε φωτος πριν και μετά την θεραπεία για να καταλάβουμε και εμείς αν δουλεύει ή όχι.
 

faniskar

Member
βάζω και εγώ χρόνια δαφνέλαιο μια φορά την εβδομάδα. 2 ώρες πριν το λούσιμο. Βοηθάει όντως στην ποιότητα της τρίχας. Δεν βοηθάει καθόλου στην τριχόπτωση.
 
Μπλουζα