Ιατρική ομάδα dηi: «δεν συστήνουμε τη χρήση φιναστερίδης»

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κ παλι ...μιλας για ψυχολογικούς λογους κ μιλας για μμ μαλλια που θα τα χασω ποτε ;στα ηντα; Ε δεν με νοιαζει ...σωματικά ομως επειδη εχω κ σκοπεύω να εχω άριστη φυςικη καταςταςη κ επειδη σαν ανθρωπος δεν περνω ουτε ασπιρίνη στην ζωη μου και ειμαι μηχανακι ...σε καμια περιπτωση δεν θα ρίσκαρα οποιοδήποτε χάπι.

Γιώργο, καταρχήν μην είσαι σίγουρος για τα ηντα, μπορεί να είναι και πολύ νωρίτερα. Δεύτερον το θέμα του μαλλιού είναι πονεμένη ιστορία. Για κάποιους είναι αβάσταχτη ψυχολογική επιβάρυνση (σε αυτούς μάλλον αναφερόταν ο stripar) για κάποιους όχι. Άρα αν ανήκεις σε μεγάλες κατηγορίες (η πας τάχιστα προς τα εκεί) και δεν το αντέχεις και ψυχολογικά, τα φάρμακα σε συνδυασμό με μμ είναι μονόδρομος. Αυτό σε καμμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι οπωσδήποτε θα έχεις θέματα υγείας από παρενέργειες κλπ αλλά σίγουρα πρέπει να το ψάξεις και να πας συντηρητικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alexandros _athens

Active Member
Κ παλι ...μιλας για ψυχολογικούς λογους κ μιλας για μμ μαλλια που θα τα χασω ποτε ;στα ηντα; Ε δεν με νοιαζει ...σωματικά ομως επειδη εχω κ σκοπεύω να εχω άριστη φυςικη καταςταςη κ επειδη σαν ανθρωπος δεν περνω ουτε ασπιρίνη στην ζωη μου και ειμαι μηχανακι ...σε καμια περιπτωση δεν θα ρίσκαρα οποιοδήποτε χάπι.

Είμαι της ίδιας λογικής. Φοβάμαι τα φάρμακα και προσπαθώ να μην παίρνω ούτε ασπιρίνη. Πιστεύω πως ακόμη και τις βιταμίνες (σε μορφή χαπιού/ κάψουλας) πρέπει να τις λαμβάνουμε με μέτρο! Για τη Φίνα, νομίζω το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο. Τι να το κάνω αν θα μου κρατήσει δέκα τρίχες για μερικά χρόνια και αν μετά δε μπορώ να παίξω μπάλα. Υπάρχει κόσμος που είδε το σπέρμα του να νερώνει και που είχε θέματα στυτικής δυσλειτουργίας. Στην τελική, καλύτερα καράφλας παρά ανίκανος.
 

Harris_G

Well-Known Member
Εγω εχω σταθεροποιηθεί απίστευτα εδώ και 5 χρόνια με μινοξιδίλη (2% κιόλας και συνήθως μία φορά την ημέρα).
Σε ένα χρόνο λογικά θα κάνω ΜΜ. Ποιος ο λόγος να μη μου φτάνει μια μινοξ 5% μετά την επέμβαση?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εξάλλου και η μίνο μόνο αθώα περίπτωση δεν είναι. Μια εξαιρετικά τοξική ουσία με αρκετές παρενέργειες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Stripar

Established Member
Προσωπικά,
Χίλες φορές Fina παρά Mixox.

Αν έχω μετανιώσει κάτι,
είναι η χρήση της Mixox με τις παρενέργειές τις.
 

Harris_G

Well-Known Member
Ισχύει και αυτό αλλά κερδίζει πολλούς πόντους λόγω του ότι είναι τοπική λοσιόν. Το χάπι τους πιο πολλούς τους αγριεύει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εφαρμόζεται τοπικά οι παρενέργειες δεν είναι τοπικές


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tasos33

Well-Known Member
Πολλοί εδώ μέσα φοβούνται την φιναστεριδη και καλά κανουν.

Ήθελα να ρωτησω το εξής, όσοι φοβούνται την φίνα, καπνίζουν?

Και δεν είναι μονο το καπνισμα, είν αι και η διατροφή, επειδή ασχολουμαι ερασιτεχνικα με καλλιεργειες δε μπορειται να φανταστείτε τι φυτοφάρμακο ριχνουν στα περισσότερα ζαρζαβατικά.

Και δεν είναι μονο αυτά, αν πιάσουμε τον θέμα δε θα τελειώσουμε ποτε.

Αυτό δε σημαίνει οτι θα αρχίσουμε φυσικά να καταπίνουμε φίνα και Ντούτα, αλλά καθημερινά φαρμακονομαστε με περισσοτερα και χειρότερα χημικα απο την φίνα και αποδειξη του παραπανω είναι οι δεκάδες ασθένειες από τις οποίες υποφέρουν πολλοί συν άνθρωποι μας.



QUOTE="alexandros _athens, post: 193439, member: 20254"]Είμαι της ίδιας λογικής. Φοβάμαι τα φάρμακα και προσπαθώ να μην παίρνω ούτε ασπιρίνη. Πιστεύω πως ακόμη και τις βιταμίνες (σε μορφή χαπιού/ κάψουλας) πρέπει να τις λαμβάνουμε με μέτρο! Για τη Φίνα, νομίζω το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο. Τι να το κάνω αν θα μου κρατήσει δέκα τρίχες για μερικά χρόνια και αν μετά δε μπορώ να παίξω μπάλα. Υπάρχει κόσμος που είδε το σπέρμα του να νερώνει και που είχε θέματα στυτικής δυσλειτουργίας. Στην τελική, καλύτερα καράφλας παρά ανίκανος.[/QUOTE]
 

leas

Well-Known Member
Προσωπικά,
Χίλες φορές Fina παρά Mixox.

Αν έχω μετανιώσει κάτι,
είναι η χρήση της Mixox με τις παρενέργειές τις.

Υπαρχουν και χειροτερες παρενεργεις της μινοξ περα απο το πρηξιμο και καποιες ταχυκαρδιες..Και στην τελικη μακροπροθεσμα κανει δουλεια-βοηθα, γιατι ολοι την κατηγορουν κυριως για το οτι δουλευει κανα χρονο 2...
 

dimitris50423

Well-Known Member
Τασο εγω δεν καπνιζω και δεν θα επαιρνα κανενα χαπι σε καθημερινη βαση ποσο μαλλον φινα που βλεπω και παρενεργειες σε αρκετους.
Οποιοδηποτε φαρμακο παιρνεις σε μορφη χαπιου περναει απο τα νεφρα και το ηπαρ τα οποια σε καποιο βαθμο επιβαρυνονται.
Οταν ερθει η ωρα λοιπον να χρειαστει καποιος να παρει φαρμακα για σοβαρους λογους οπως ειναι η υγεια δεν λεει να εχει στην πλατη χρονια χρησης φαρμακου.
Ο ενας λογος ειναι αυτος για εμενα και ο αλλος οι παρενεργειες που εγω προσωπικα τις θεωρω πολυ σοβαρες σε σχεση με τη μινοξιδιλη την οποια αν βαζεις 1 τη μερα δεν βλεπεις και κατι.
Παρολα αυτα οποιος παιρνει παντως πρεπει να το κανει με ελεγχο το λιγοτερο ανα εξαμηνο και στη μικροτερη δοση ωστε να ελαχιστοποιησει τις πιθανοτητες για παρενεργειες.
Ο αλλος 19 χρονων ρωταει αν μπορει να παει στο φαρμακειο να παρει proscar. Και αντε παιρνει ποσα χρονια; και που θα παει το μαλλι και η ψυχολογια σε 5-6 χρονια αν σταματησει;
Τελος παντων. Σεβομαι οτι ο καθενας εχει την αποψη του και παιρνει το ρισκο με τις επιλογες του.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

turnfiji123

Active Member
Για την Φιναστερίδη, πρέπει να δεις την προδιάθεση του οργανισμού σου για μετατροπή ελεύθερης τεστοστερόνης σε οιστρογόνα. Να κανεις εξέταση κορτιζόλης για ένα 24ορο και εξετάσεις για ψευδάργυρο, βιταμίνη D3 κλπ.

Λένε ότι άτομα με adrenal fatigue έχουν προδιάθεση να μετατρέπουν την ελεύθερη τεστοστερόνη σε οιστρογόνα. Επίσης, στοιχεια όπως ο ψευδάργυρος αδειάζουν γρήγορα και είναι σημαντικά για την αρωματάση.

Όσον αφορά την Μινοξιδίλη, υπάρχουν φυσικές εναλλακτικές τις οποιες μόλις τώρα ξεκινάω να δοκιμάζω και θα γράψω στο μέλλον κατά ποσο δουλεύουν. Αυτές είναι το δαφνέλαιο, ο ζωμός κρεμμυδιού και φυσικά η τσουκνίδα. Για την τσουκνίδα θα έχετε ακούσει σε ξένα forum (Nettle root extract). Βράζεις τις ρίζες ή τα φύλλα. Κάνει απίστευτο καλο στο αίμα αλλα και στα μαλλιά. Η θεία μου είχε καρκίνο από τα 35 μαζί με πολλά αλλα, πέθανε στα 89 καθαρά λόγω διατροφικών συνηθειών. Έπινε πάντα τσουκνίδα, κάτι το οποιο βεβαια είναι απαίσιο γευστικά (το βάριο θα σας φανεί πορτοκαλάδα, αν έχετε πάρει ποτε).

Επίσης για την Φιναστερίδη, λένε ότι δεν πιάνει σε όλους γιατί δεν είναι σε όλους η DHT αιτια της κατάστασης τους. Πολλοί, ανάμεσα τους και εγώ, παίρνουν αντιθυροειδικα φάρμακα και έχουν υπό/υπέρ-θυροειδισμο ή Hashimoto. Μια λάθος ή ελλιπής θεραπεία έχει αποτέλεσμα την εμφάνιση DUPA.

Εν τελει, αυτό που κατάλαβα είναι ότι κανένας ποτε δεν θα βρει τι πραγματικά έχεις. Δοκιμάζεις, βλέπεις και κρίνεις.
 

Tsek

Well-Known Member
Έχετε καταντήσει το θέμα μαλλί πανάκεια. Υπάρχουν πολλοί χοντροί και άσχημοι με μαλλί Μπέζου και πολλοί ωραίοι γυμνασμένοι με αραιό ή και ξυρισμένο κεφάλι. Το πολύ μαλλί δεν σε κάνει απαραίτητα και πιο όμορφο
Το παν είναι ο κάθε ένας να βρεί την ισορροπία του.
Εγώ πχ προσωπικά αυτή τη στιγμή αισθάνομαι απόλυτα ισορροπημένος και δεν ρισκαρω για 5 τρίχες παραπανω να χαλάσω κάτι απο την σεξουαλική μου διαθεση ούτε να μετραω αν αυτό τον μήνα μου ήρθε η σεξουαλική όρεξη μόνο 2 φορες άρα ελλατώνω την δόση και βλέπω ξανά τι θα κάνω τον επόμενο μήνα.
Κάποιον άλλον μπορεί να μην τον πειράζει και το δέχομαι αλλά πρέπει και εσείς να δεχτείτε εμάς που δεν μας καίει να έχουμε ένα μαλλί αφάνα αλλά αρκούμαστε σε ένα καλό σύνολο. Αυτά..
 

DoctorWho

Well-Known Member
Κ παλι ...μιλας για ψυχολογικούς λογους κ μιλας για μμ μαλλια που θα τα χασω ποτε ;στα ηντα; Ε δεν με νοιαζει ...σωματικά ομως επειδη εχω κ σκοπεύω να εχω άριστη φυςικη καταςταςη κ επειδη σαν ανθρωπος δεν περνω ουτε ασπιρίνη στην ζωη μου και ειμαι μηχανακι ...σε καμια περιπτωση δεν θα ρίσκαρα οποιοδήποτε χάπι.

Ειμαι 20, αλλα ειμαι σιγουρος οτι οπως τωρα δεν θελω να χασω ουτε λιγο απο τους κροταφους μου, αλλο τοσο δεν θα θελω να χασω τα υπολοιπα ακομα και αν ειναι -ηντα με γυναικα και παιδια. Αν θες να ξες οι πιο συχνες πλαστικες στους ανδρες γινονται στα 40-50, και εχουν να κανουν με μποτοξ βλεφαροπλαστικες κλπ επεμβασεις που σε κανουν πιο "νεο", οπως και το να εχεις μαλλια. Αν υπαρχει τοση ζητηση κατι μ λεει οτι αυτη η ηλικια δεν ειν μαλλον εκεινη που λες "δεν με νοιαζει πλεον η εμφανιση μου", και εφοσον δεν εισαι απο παντα τυπος που αδιαφορει για αυτην (και σε αυτη την περιπτωση δεν θα εμπαινες ποτε εδω) κατι μου λεει οτι και στα -ηντα και στα -οντα οχι απλα θα κανεις οτι μπορεις για τ μαλλια σου, αλλα θα χτυπας τα μποτοξακια και τις αλοιφες αντιγηρανσης (η τα βοτανια που αρεσουν σε πολλους εδω) το ενα μετα το αλλο. Και πολυ πιθανον το ιδιο κι εγω. Και μαλιστα αν εχεις κ αλλα πραγματα στη ζωη σου δεν ειναι ΚΑΝ ΚΑΚΟ!
 

Tsek

Well-Known Member
Ειμαι 20, αλλα ειμαι σιγουρος οτι οπως τωρα δεν θελω να χασω ουτε λιγο απο τους κροταφους μου, αλλο τοσο δεν θα θελω να χασω τα υπολοιπα ακομα και αν ειναι -ηντα με γυναικα και παιδια. Αν θες να ξες οι πιο συχνες πλαστικες στους ανδρες γινονται στα 40-50, και εχουν να κανουν με μποτοξ βλεφαροπλαστικες κλπ επεμβασεις που σε κανουν πιο "νεο", οπως και το να εχεις μαλλια. Αν υπαρχει τοση ζητηση κατι μ λεει οτι αυτη η ηλικια δεν ειν μαλλον εκεινη που λες "δεν με νοιαζει πλεον η εμφανιση μου", και εφοσον δεν εισαι απο παντα τυπος που αδιαφορει για αυτην (και σε αυτη την περιπτωση δεν θα εμπαινες ποτε εδω) κατι μου λεει οτι και στα -ηντα και στα -οντα οχι απλα θα κανεις οτι μπορεις για τ μαλλια σου, αλλα θα χτυπας τα μποτοξακια και τις αλοιφες αντιγηρανσης (η τα βοτανια που αρεσουν σε πολλους εδω) το ενα μετα το αλλο. Και πολυ πιθανον το ιδιο κι εγω. Και μαλιστα αν εχεις κ αλλα πραγματα στη ζωη σου δεν ειναι ΚΑΝ ΚΑΚΟ!
Έχεις άλλη όρεξη τώρα. Και εγώ στα 20 μου όποιον έβλεπα με ανοιχτους κροτάφους τον λυπόμουν.. σε 15 χρόνια δεν θα σκέφτεσαι το ίδιο
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ακουσε με φιλε μου γιατι εισαι και μικρος και δεν το φιλοσοφεις σωστα το θεμα.εγω για τριχες δεν μπορω να σου πω γιατι δεν εχω τις γνώσεις αλλα μπορω να σε συμβούλεψω πως να χεις μια ποιοτική Ζωη μεχρι να 100.στην ηλικια καταρχην που βρίσκεσαι τωρα πρεπει να τρύπας λαμαρίνες αν κτλ τι εννοω ...καλα κανεις κ σκεφτεσαι την εμφάνιση σου αλλα περιορίσου στην διατροφή και στην γυμναστική και μονο.σου μιλαει ενας ανθρωπος που εχει κανει πρωταθλητισμο σε πολυ απαιτητικό αθλημα στο υψηλότερο επιπεδο και δεν πηρε ουτε τονοτιλ στην ζωη του.να σεβεσαι και να ακους τον οργανισμό σου κ αυτος θα σε προστατεύσει απο τους πραγματικούς κινδύνους.μην παρεμβενεις σ αυτον και μην τον κακοποιεισ.μου μιλας για ανθρώπους που κανουν μποτοξ στα 50. Οκ οταν φτασεις εκει και εχεις ζησει καποια πραγματα ελα να το ξανα συζητησουμε.το πολυ πολυ βαζε κανενα μινοξ κ αν στο μελλον εχεις μεγαλο θεμα προχωρα σε μμ.ειναι πολλα συγκεκριμενα πραγματα που θα μπορουσα να σου πω στο να σε πεισω να αφηςεις στην ακρη τα χάπια αλλα δεν γινεται να τα γραφεις ολα.
 

Harris_G

Well-Known Member
Tα side effects της φίνας (στυτική δυσλειτουργία,αραιό σπέρμα) είναι εξοργιστικά αντιφατικά με την φύτρωση/ενίσχυση μαλλιών.
Το όλο θέμα γίνεται για την απήχηση στο γυναικείο φύλο που έστω και αν μια γυναίκα δεν έχει κανένα πρόβλημα με την κασίδα σου, κάποιος που προβαίνει σε μεταμόσχευση κερδίζει στις κατακτήσεις όχι τόσο από τη βελτιωμένη εικόνα του αλλά ΚΥΡΙΩΣ από την αυξημένη αυτοπεποίθηση. Τι να τα κάνω τα μαλλιά άμα δε μπορώ να λειτουργήσω σεξουαλικά???Να έχω το γκομενάκι να μου χαϊδέυει τα μαλλιά και να λέει τι ωραίος είσαι και να μη μπορώ να το βολέψω??Και μην αρχίσετε τα γραφικά όπως αυτοί που λιώνουν στα γυμναστήρια "για τον ευατό μου το κάνω". 'Ολα γίνονται για τα γκομενάκια και το ξέρουμε. Οπότε συνοψίζω θεωρώ γελοίο να πάρεις ένα χάπι που θα βελτιώσει την εμφάνιση σου αλλά θα σε ρίξει στον "απώτερο σκοπό" της διαδικασίας δλδ το πήδημα. Αν είχε οποιοδήποτε άλλο side effect πχ ταχυκαρδίες,ζαλάδες κλπ. ναι να το σκεφτώ.
 

kk20

Member
Προσωπική άποψη:

Συγχαρητήρια στη DHI που λέει την αλήθεια, ασχέτως του ποια στρατηγική κλπ ίσως κρύβεται από πίσω. Υπάρχουν παρενέργειες από την χρήση αλλά κυρίως από την απότομη διακοπή της φίνας.

Εγώ μετά από 8 χρόνια χρήσης (2003-2011) είχα χάσει τις σεξουαλικές μου ορμές και όταν την έκοψα μαχαίρι, έκανα μήνες για να συνέλθω. Για περίπου 6 μήνες μετά τη διακοπή είχα συμπτώματα προστατίτιδας και είχα φρικάρει... Ήμουν χειρότερα σε σχέση με την περίοδο που έπαιρνα. Ευτυχώς μετά απο γυμναστική και καλή διατροφή συνήλθα. Τώρα στα 34 μου έχω ορμές που δεν είχα από τα 20 έως τα 28 μου που έπαιρνα φίνα... Νομίζω ότι είμαι σαφής ΕΝΑΣ 20ΑΡΗΣ ΜΕ ΦΙΝΑ ΠΙΘΑΝΩΣ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ 50ΑΡΗ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ροσωπική άποψη:

Συγχαρητήρια στη DHI που λέει την αλήθεια, ασχέτως του ποια στρατηγική κλπ ίσως κρύβεται από πίσω. Υπάρχουν παρενέργειες από την χρήση αλλά κυρίως από την απότομη διακοπή της φίνας.

Λέει την αλήθεια? Ποία είναι η αλήθεια? Ότι η φίνα έχει παρενέργειες? Δεν χρειάζεται να μας το πει η κλινική, το ξέρουμε και μόνοι μας. Δεν μας λέει όμως στην ανακοίνωση αν οι παρενέργειες αφορούν όλους τους χρήστες ή μερίδα αυτών και ποιό είναι αυτό το ποσοστό. Επίσης αν αυτοί που είχαν παρενέργειες ακολούθησαν μείωση της δόσης και αν τελικά είχαν παρενέργειες σε οποιαδήποτε δοσολογία. Αυτό σκόπιμα αποκρύπτεται για να δοθεί η εντύπωση πως οι παρενέργειες αφορούν όλους τους υποψήφιους χρήστες, κάτι που είναι επιστημονικά απαράδεκτο. Επίσης θα παρακαλούσα όλους αυτούς που έχουν θέματα με την χρήση της να αποφεύγουν γενικεύσεις και να περιορίζονται στην δικιά τους εμπειρία η οποία είναι φυσικά πολύ χρήσιμη αλλά δεν αποτελεί γενικό κανόνα. Μαζί με αυτούς υπάρχουν και άλλοι τόσοι (και περισσότεροι) που κάνουν χρήση φίνας και δεν έχουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανένα θέμα. Πρέπει κάποτε να καταλάβουμε ότι στην ζωή δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο. Το επικρατέστερο χρώμα είναι το γκρι σε διάφορες αποχρώσεις.
 

vag25

Well-Known Member
Ρε συ CVIAL πραγματικα πιστευεις οτι μονο το 3% βγαζει παρενεργειες ?

Δεν ξερω τι ειναι επιστημονικα απαραδεκτο τελικα.
 
Μπλουζα