Wounding - dermapen, τοπικά και συμπληρώματα.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mallick

Member
GOMI καλησπερα, εχεις να μου προτεινεις καποιους pge2 agonist ειτε τοπικα(oxi μαλλον καστορελαιο διοτι και με οινοπνευμα αραιωση θα λαδωνει) ειτε απο στοματος χρηση? Η τσουκνιδα πχ σε καψουλες απο στοματος κανει καλη δουλεια ως pge2 agonist?
Και γενικα αξιζει να μπει καποιος σε διαδικασια χρησης 1-2 προιοντων pgd2 blocker και ενος-δυο agonist η χαμενος κοπος? και καλυτερο ειναι τα γνωστα nizo, minox κλπ μαζι με dermapen και να μην αχοληθει καθολου με pgd2 blocker kai agonist?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλημέρα. Ένα γενικό update επειδή τελευταία δεν πολυπαρακολουθώ τα θέματα για προσωπικούς λόγους...

Κατ αρχήν όλα τα "ελπιδοφόρα" νέα του 2016 στα καραφλοφόρουμ δεν φαίνεται για άλλη μια φορά να καταλήγουν κάπου. Γενικότερα επικρατεί μια απογοήτευση (τι περίεργο...) και πάνω κάτω ανακυκλώνονται τα ίδια και τα ίδια πράγματα.
Θέματα που αφορούν τον τραυματισμό, με εξαίρεση 1-2 περιπτώσεις, επίσης δεν έδειξαν κάτι αξιόλογο.

Σε προσωπικό επίπεδο, από τότε που σταμάτησα την συγκεκριμένη προσέγγιση που αφορά στο παρόν θέμα, υπήρξε μια σταδιακή υποχώρηση, την οποία για να είμαι ειλικρινής δεν προσπάθησα και ιδιαίτερα να την εμποδίσω.

Μια και στο θέμα υπόφυσης έχω υποστεί μόνιμο πλέον shutdown, πρόσφατα έκανα ένα μίνι κύκλο με στεροειδή, με τιμές τεστοστερόνης και ανδρογόνων να κυμαίνονται 2,2 φορές πάνω από τα ανώτατα φυσιολογικά.
Επίσης στον κύκλο αυτό χρησιμοποίησα και αραχιδονικό οξύ, για αύξηση των παραγόντων της φλεγμονής. (pgd2-pge2 κλπ) καθώς επίσης και συμπλήρωμα ως growth hormone secretagogue.
Ο συνδυασμός αυτός, εν γνώση μου, ήταν "θανατηφόρος" για το θέμα μαλλιά, όπως φυσικά και επιβεβαιώθηκε, με εντυπωσιακή λέπτυνση της τρίχας στο τέλος του δεύτερου μήνα. Συνολικά ο κύκλος (3 μηνών) ολοκληρώθηκε πριν 3 ημέρες.
Ο μόνος λόγος που κάνω αναφορά σε αυτό, είναι γιατί στον 3ο μήνα, που φυσιολογικά πήγαινα για σχεδόν πλήρη άδειασμα, χρησιμοποίησα κάποιο SARM το οποίο μετά από περίπου 15 ημέρες χρήσης, μαζί με τις παρενέργειες που προκαλεί στα μάτια, (αναφέρεται φυσικά στις έρευνες) άρχισε να αντιστρέφει και την όλη κατηφόρα που παρατηρούσα.
Ο μέγιστος χρόνος χρήσης του είναι από 6 έως το πολύ 8 εβδομάδες. (είμαι ήδη στην 5η)
Ο τρόπος που λειτουργεί στο περίπου αυτό, είναι πάνω κάτω όπως η φιναστερίδη, δίχως της παρενέργειες της, έχοντας φυσικά τις δικές του, όπως το θέμα με την όραση.

Ήδη κάνω σκέψεις για το κατά πόσο θα μπορούσα να το δοκιμάσω τοπικά και ίσως είναι το μόνο πράγμα που σκέφτομαι ακόμα να δοκιμάσω, εφόσον φυσικά σιγουρευτώ ότι δεν θα συνεχιστούν οι όποιες παρενέργειες...
Θα δείξει λοιπόν...
 

cool11

Well-Known Member
Δεν ειμαι 'ειδικος', απλα εχω πλεον κι εγω αρκετα χρονακια εδω μεσα...
Ειναι ιδεα μου οτι ειμαστε σε φαση στασιμοτητας, απο πλευρας νεων-οντως ελπιδοφορων-σκευασματων;
Τι να πω; Οτι νικησε η τριχοπτωση;

Εγω συνεχιζω εδω και ενα χρονο, με regain/μεντα/δαφνελαιο/folligen...
συντηρησουλα, τιποτε περισσοτερο.

Να τολμησω να ρωτησω για τιποτε αλλο που ισως θα αξιζε να δοκιμαστει;
Φοβαμαι για τις απαντησεις...
 

crossfire

Well-Known Member
χρησιμοποίησα κάποιο SARM το οποίο μετά από περίπου 15 ημέρες χρήσης, μαζί με τις παρενέργειες που προκαλεί στα μάτια, (αναφέρεται φυσικά στις έρευνες) άρχισε να αντιστρέφει και την όλη κατηφόρα που παρατηρούσα.
Ο μέγιστος χρόνος χρήσης του είναι από 6 έως το πολύ 8 εβδομάδες. (είμαι ήδη στην 5η)
Ο τρόπος που λειτουργεί στο περίπου αυτό, είναι πάνω κάτω όπως η φιναστερίδη, δίχως της παρενέργειες της, έχοντας φυσικά τις δικές του, όπως το θέμα με την όραση.

Τι είναι αυτό GOMI;
 

dk1984

Member
Καλημέρα. Ένα γενικό update επειδή τελευταία δεν πολυπαρακολουθώ τα θέματα για προσωπικούς λόγους...

Κσα κάποιο SARM το οποίο μετά από περίπου 15 ημέρες χρήσης, μαζί με τις παρενέργειες που προκαλεί στα μάτια, (αναφέρεται φυσικά στις έρευνες) άρχισε να αντιστρέφει και την όλη κατηφόρα που παρατηρούσα.
Ο μέγιστος χρόνος χρήσης του είναι από 6 έως το πολύ 8 εβδομάδες. (είμαι ήδη στην 5η)
Ο τρόπος που λειτουργεί στο περίπου αυτό, είναι πάνω κάτω όπως η φιναστερίδη, δίχως της παρενέργειες της, έχοντας φυσικά τις δικές του, όπως το θέμα με την όραση.
αυτο το Sαρμ το εχω διαβασει σε bodybulding forum... Επειρεαζει τους ανδρογενετικους υποδοχεις η μπορει να κανω λαθος αλλα αν ειναι ετσι αμα το σταματησεις δε θα ειναι πολυ χειροτερα οσον αφορα τα μαλλια και το SM04554 κατι τετοιο δεν ειναι ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
αυτο το Sαρμ το εχω διαβασει σε bodybulding forum... Επειρεαζει τους ανδρογενετικους υποδοχεις η μπορει να κανω λαθος αλλα αν ειναι ετσι αμα το σταματησεις δε θα ειναι πολυ χειροτερα οσον αφορα τα μαλλια και το SM04554 κατι τετοιο δεν ειναι ?

Δεν ξέρω αν θα τα κάνει χειρότερα, αλλά σίγουρα με την διακοπή τα όποια οφέλη χάνονται, όπως με την διακοπή της φιναστερίδης.
Το Sm που λες νομίζω είναι wnt stimulator...To συγκεκριμένο sarm, κάνει binding στους ανδρ.υποδοχείς και δεν αφήνει την dht να κάνει attach. Το ίδιο χρησιμοποιήθηκε και για την υπερπλασία του προστάτη με πολύ καλά αποτελέσματα και χωρίς καμία παρενέργεια σε ότι αφορά το σεξουαλικό κομμάτι.
Αν το καλοσκεφτείς, σαν μηχανισμός μοιάζει ιδανικός σε τοπική μορφή μιας και το διάλυμα περιέχει ήδη dmso και PG. Το αρνητικό είναι πως γενικότερα τα sarms είναι σε δοκιμαστικά στάδια και δεν ξέρω πόσο επικίνδυνο μπορεί να γίνει σε μακροχρόνια χρήση (τοπικά βέβαια) για τα μάτια...
Μια πολύ μικρή ποσότητα πάντως, σκέφτομαι να την δοκιμάσω στο επόμενο που θα πάρω...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

le2der

Active Member
Δεν ξέρω αν θα τα κάνει χειρότερα, αλλά σίγουρα με την διακοπή τα όποια οφέλη χάνονται, όπως με την διακοπή της φιναστερίδης.
Το Sm που λες νομίζω είναι wnt stimulator...To συγκεκριμένο sarm, κάνει binding στους ανδρ.υποδοχείς και δεν αφήνει την dht να κάνει attach. Το ίδιο χρησιμοποιήθηκε και για την υπερπλασία του προστάτη με πολύ καλά αποτελέσματα και χωρίς καμία παρενέργεια σε ότι αφορά το σεξουαλικό κομμάτι.
Αν το καλοσκεφτείς, σαν μηχανισμός μοιάζει ιδανικός σε τοπική μορφή μιας και το διάλυμα περιέχει ήδη dmso και PG. Το αρνητικό είναι πως γενικότερα τα sarms είναι σε δοκιμαστικά στάδια και δεν ξέρω πόσο επικίνδυνο μπορεί να γίνει σε μακροχρόνια χρήση (τοπικά βέβαια) για τα μάτια...
Μια πολύ μικρή ποσότητα πάντως, σκέφτομαι να την δοκιμάσω στο επόμενο που θα πάρω...
Καλησπέρα!!!Υπήρξε κάποια εξέλιξη με το SARM?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλησπέρα!!!Υπήρξε κάποια εξέλιξη με το SARM?

Δεν το άντεξα πάνω από 4 ημέρες...μέχρι και 5mg/ml μου δημιουργούσε έντονο πρόβλημα στα μάτια. Όραλ δουλεύει μια χαρά, αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να αναφέρει ότι είναι ασφαλές για χρήση και το βασικότερο, για πόσο...
 

edyuser1

Active Member
gomi τι προτεινεις εσυ δερμαπεν η ρολερ για επανεκφυση και μετα μπορω να βαζω regaine αφρο μετα την χρηση.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
gomi τι προτεινεις εσυ δερμαπεν η ρολερ για επανεκφυση και μετα μπορω να βαζω regaine αφρο μετα την χρηση.

Tώρα που καλοκαιριάζει θα σου έλεγα κανένα από τα 2, ή αυτό που έχει το μικρότερο ρίσκο, 6 φορές την εβδομάδα 10 περάσματα με φορά από μπροστά προς πίσω απ άκρη σε άκρη με ρολλερ 0,5mm, σταθερή πίεση, για 20 ημέρες και μετά διάλειμμα για 2 εβδομάδες. (έρευνα που έδειξε αύξηση των πρωτεϊνών wnt και δούλεψε σχετικά καλά σε εμένα αν και ασθενέστερο από έντονο wounding με dermapen)
Εφαρμογή serioxyl και μετά από λίγο αφρό.
 

edyuser1

Active Member
ευχαριστω φιλε αν και μενω γερμανια και καταλαβαινεις ο ηλοσ σπανιζει καπως θα το τηρησω αυτο που με ειπες. αν σε περιπτωση που δεν κανω ρολλερ νομιζεις το serioxyl παλι μπορει να βοηθησει?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ευχαριστω φιλε αν και μενω γερμανια και καταλαβαινεις ο ηλοσ σπανιζει καπως θα το τηρησω αυτο που με ειπες. αν σε περιπτωση που δεν κανω ρολλερ νομιζεις το serioxyl παλι μπορει να βοηθησει?

Σε εμένα δουλεύει εντελώς βοηθητικά με κάτι άλλο που έχει τον βασικό ρόλο. Μόνο του δεν....
Αν σου κάνει δουλειά η μίνοξ, πιστεύω ότι βοηθάει...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ποσα τετοια 20ήμερα και ποσα τετοια διαλειμματα μπορουμε να κανουμε στη σειρα; Μεχρι να τελειωσει η συσκευασια του σεριοξυλ; Για ενα τριμηνο ας πουμε;

Εγώ είδα βελτίωση στα 2 πρώτα 20 ήμερα...στο τρίτο υπήρξε σταθερότητα και δεν πήγα παραπέρα. Η έρευνα θυμάμαι διάρκεσε μόνο ένα 20 ήμερο και μετά ανέφερε μόνο τη βελτίωση καθώς περνούσαν οι μέρες.
Λόγω του ότι καλοκαιριάζει δεν το δοκιμάζω εκ νέου, από Οκτώβριο τώρα...οπότε θα έλεγα όσο κάποιος παρατηρεί έστω και μικρή βελτίωση και μετά το σταματάει για τουλάχιστον 3 μήνες.
 
Μπλουζα