Έρευνα για φιναστεριδη και παρενεργειες

dimitris50423

Well-Known Member
Ειδα σημερα μια αναρτηση στο facebook της advanced hair clinic για μια ερευνα για τη φιναστεριδη και μου φανηκε ενδιαφερουσα. βαζω καποιες πληροφοριες και το link της ερευνας.

Σύμφωνα με έρευνα που πραγματοποιήθηκε πρόσφατα από το Università degli Studi di Milano, η χρήση Φιναστερίδης για την καταπολέμηση της τριχόπτωσης, προκαλεί άσχημες παρενέργειες σε μεγάλο ποσοστό ασθενών που την έλαβαν.
Η στυτική δυσλειτουργία καθώς και οι νευροψυχιατρικές διαταραχές είναι κάποιες από αυτές.
Διαβάστε περισσότερα για την έρευνα.

https://business.facebook.com/notes...e-syndrome-patients-with-se/1495094183896180/
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Ειδα σημερα μια αναρτηση στο facebook της advanced hair clinic για μια ερευνα για τη φιναστεριδη και μου φανηκε ενδιαφερουσα. βαζω καποιες πληροφοριες και το link της ερευνας.

Σύμφωνα με έρευνα που πραγματοποιήθηκε πρόσφατα από το Università degli Studi di Milano, η χρήση Φιναστερίδης για την καταπολέμηση της τριχόπτωσης, προκαλεί άσχημες παρενέργειες σε μεγάλο ποσοστό ασθενών που την έλαβαν.
Η στυτική δυσλειτουργία καθώς και οι νευροψυχιατρικές διαταραχές είναι κάποιες από αυτές.
Διαβάστε περισσότερα για την έρευνα.

https://business.facebook.com/notes...e-syndrome-patients-with-se/1495094183896180/

Ενδιαφερον!! Μια κλινικη ουσιαστικα να απορεπει (μαλλον ; ) την χρηση φινας οταν στο εξωτερικο οι κορυφαιοι δεν σε βαζουν για μμ οταν δεν εχεις παρεις φινα μερικους μηνες νωριτερα αλλα και μετα. Τουλαχιστον στα consultation το αναφερουν. Ισως ειμαστε και πιο πισω σε σχεση με εξω στο θεμα αυτο οταν εχω δει σε ξενα φορουμ 19χρονα με απλο ανοιγμα hairline να ξεκινανε ντουτα λες και ειναι καραμελες.

Στα + για εμενα οταν ελληνικη κλινικη αποτρεπει την χρηση της.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
Στις παρενεργειες μεσα στην ερευνα καπου γραφει και για ψυχολογικες διαταραχες κατι που δεν το ακουμε συχνα απο χρηστες φιναστεριδης. συνηθως αυτοι που αναφερουν παρενεργειες γραφουν για αλλα συμπτωματα αν και καποια παιδια εχουν γραψει και για πεσμενη ψυχολογια.

Δεν ανοιξα αυτο το θεμα για να τρομαξουμε κανεναν σε σχεση με τη φινα αλλα καλο ειναι να ξερουμε καποια στατιστικα και τι μπορει να δουμε σαν παρενεργειες. ειναι στην κριση του καθενος αν θα κανει χρηση φινας και με ποιο τροπο.
 

koumparos

Well-Known Member
Καλα δεν ανακαλυψαν και την αμερικη.Κατα καιρους βγαινουν διαφορες ερευνες για τη φινα και τις παρενεργειες που προκαλει.Δεν κανει για ολλους η φινα δυστυχως.Επισης για να τα λεμε και ολλα η συγκεκριμενη κλινικη λογικο ειναι να ανεβαζει τετοιες ερευνες γιατι πουλαει και διαφορα πακετα θεραπειας τριχοπτωσης οπως το prp πχ το οποιο ειναι το λεγομενο αρμεγμα σιγα σιγα το οποιο δεν προσφερει τιποτα στην διακοπη της τριχοπτωσης αλλα αποτελει μια επικουρικη θεραπεια σε συνδυασμο με μεταμοσχευση.Σε πιανουν πελατη απο την αρχη σε αρμεγουν σιγα σιγα και καποια στιγμη αφου πλεον θα εχεις φτασει στο απροχωρητο θα σου πλασαρουν και μια μμ και το κερδος διπλο.Επισης αφου θελουν το καλο του πελατη ανεβαζοντας τετοιες ερευνες καλο θα ηταν να τον ενημερωνουν οτι περα απο μινοξ και φινα δεν υπαρχει τιποτα να σωσει τα μαλια του και οχι να πλασαρουν πανακριβες για τα σκουπιδια θεραπειες.
 

tol

Well-Known Member
Στις παρενεργειες μεσα στην ερευνα καπου γραφει και για ψυχολογικες διαταραχες κατι που δεν το ακουμε συχνα απο χρηστες φιναστεριδης. συνηθως αυτοι που αναφερουν παρενεργειες γραφουν για αλλα συμπτωματα αν και καποια παιδια εχουν γραψει και για πεσμενη ψυχολογια.

Φιλε Δημητρη, ως χρηστης φινας (περιπου 9 μηνες), ηθελα να σκεφτεις ποσοι νεοι εχουν ψυχολογικα προβληματα εξαιτιας της "καταραμενης" αλωπεκιας;
Ποσοι νεοι "πεθαινουν ψυχολογικα" καθημερινα, επειδη αισθανονται μειονεκτικα εναντι των συνομηλικων τους;
Ποσοι νεοι κλεινονται στον εαυτο τους και αποφευγουν τις κοινωνικες επαφες εξαιτιας της προωρης τριχοπτωσης;
Ποσοι νεοι δεν μπορουν να χαρουν τη ζωη τους εξαιτιας της προωρης αραιωσης του μαλλιου;

Μηπως ειναι πολλαπλασιοι απο τους νεους που εχουν ψυχολογικα προβληματα απο τη χρηση φιναστεριδης;

Μηπως οι νεοι στους οποιους η φιναστεριδη ειχε θετικη επιδραση, ανεκτησαν τη χαμενη αυτοπεποιθηση τους και απεκτησε νοημα ξανα η ζωη τους;

Σε τελικη αναλυση, ακομη και αν ειχα πτωση της λιμπιντο, αν η φιναστεριδη μου επανεφερε τη χαμενη μου αυτοπεποιθηση και με εκανε να αισθανομαι ομορφα με την εικονα του εαυτου μου, δε θα με απασχολουσε καθολου.

Γιατι ολα στη ζωη πρεπει να τα μετραμε με γνωμονα το "κατω κεφαλι". Μηπως η καλη ψυχολογια και η αυτοπεποιθηση ειναι πιο σημαντικα στη ζωη απο τις συχνες στυσεις;

Συμπερασματικα, μηπως πρεπει να βλεπουμε και την αλλη οψη του νομισματος; Εμεις που δεν εχουμε καμια αρνητικη επιδραση απο τη φιναστεριδη, δεν θα επρεπε να εκφρασουμε την αποψη μας; Εξαλλου μια κλινικη μεταμοσχευσεων δεν ειναι πολυ λογικο να θελει να παρουσιασει το ΜΟΝΑΔΙΚΟ αξιοπιστο φαρμακο κατα της φαλακρας ως επικινδυνο και επιβλαβες, για να εξασφαλιζει οσο το δυνατον περισσοτερους πελατες;
 

koumparos

Well-Known Member
Οι παρενεργιες στο δικο μου κυκλο αγγιζουν το 50% και οχι το ποσοστο που λεει η μερκ.Το υπολοιπο 50 % μεσα στους οποιους ειμαι και εγω δεν ειχαμε ποτε καμια παρενεργεια και το κυριοτερο σωσαμε το μεγαλυτερο μερος απο τα μαλια μας για πολλα χρονια.Το εχουμε ξανασυζητησει.Ξεκινας το φαρμακο και εαν εμφανισεις παρενεργειες οι οποιες επιμενουν και δεν εξαφανιζονται σε καποιο διαστημα σταματας το φαρμακο.Ολοι οι σοβαροι δερματολογοι στον κοσμο που χορηγουν το φαρμακο ενημερωνουν τον ασθενη για τα κατα και τα υπερ.Απλα εδω τις καταστασεις τις χειριζομαστε αναλογα οπως μας βολευει και πως εξυπηρετουν τα συμφεροντα μας.
Φυσικα η συγκεκριμενη κλινικη που πουλαει μινοξ με τα λιτρα δεν την ειδα να βγαζει καμια ανακοινωση σχετικα με τα πρηξηματα η τους μαυρους κυκλους που εμφανιζουν χιλιαδες μακροχρονιοι χρηστες μινοξ.
 

Dim10

Active Member
@tol copy paste σε κατι που ειχα πει
Στο δικο σου copy paste που ξαναλες για τη φινα

Στα 48 δε σε απασχολει μαλλον και τοσο η σεξουλικη σου "υγεια" - πορεια, ειδικα αν εισαι παντρεμενος η εχεις μια σταθερη σχεση , και ποσο μαλλον εχεις κ μια σταθερη δουλεια
(παιζει τεραστιο ρολο στη γενικοτερη ψυχολογια κ αυτο), οποτε ειναι πολυ πιο ευκολο σε αυτην την ηλικια οταν λιγο πολυ εχει κανει μια Χ πορεια η ζωη σου σε καποιους τομεις , ακομα και στην ΑΑ, να παρεις φινα και να πειραματιστεις σκεφτομενος με το "πανω κεφαλι" και την καλυτερευση της γενικοτερης ψυχολογιας σου, και οχι με το "κατω" και τις σεξουαλικες σου επιδοσεις.
Εδω αλλαζουν οι προτεραιότητες σου μεσα σε διαρκεια δυο τριων χρονων ραγδαία,
δε θα αλλαξουν οι αποψεις σου και οι ορμες σου σε μεγαλυτερες ηλικιες;;

Παρολλα αυτα δεν θεωρω λαθος τη προσεγγιση της σημαντικοτητας να νιωθεις καλα με τον εαυτο σου, πραγμα το οποιο ειναι το σημαντικοτερο ολων, με ανεβασμενη αυτοπεποιθηση , χωρις "αυτη τη καταρα" (της τριχοπτωσης) οπως ειπε ο φιλος πιο πανω, κ χωρις καταθλιψεις.
Μπορω να καταλαβω ακριβως και συμφωνώ.
Ομως οταν ερθει η στιγμη να εχεις πιθανες σεξουαλικες δυσλειτουργίες μεταγενεστερα , δε παει περιπατο ολη η ψυχολογια και η αυτοπεποιθηση που απεκτησες;
Δε θα αισθανεσαι παλι μειονεκτικα οταν οι φίλοι σου , οπως χρησιμοποιήθηκε το παραδειγμα παραπανω, δε θα εχουν ισως προβλημα στυτικης δυσλειτουργίας κ εσυ λογω μιας θεραπειας ενδεχεται να εχεις;;;
Ενω πριν ακολουθήσεις τη θεραπεια να σκεφτοσουν οτι οι φιλοι σου εχουν μαλλια , οποτε ενιωθες κ παλι μειονεκτικα επειδη δεν ειχες;;;

Μπορω να καταλαβω ακριβως παντως γτ κ εγω ετσι εχω αισθανθει και αισθανομαι παρα πολλες φορες, δε κατακρινω κατι.
Κατι παιρνεις κατι δινεις .
Μια η αλλη ειναι.
Εν κατακλείδι πιστευω δε συγκρινεται σε μικρες ηλικιες η συγκεκριμενη θεραπεια με τις μεγαλυτερες ,οταν υπαρχει εξελιξη κ μελλον πανω σε αυτον τον τομεα
(τον σεξουαλικο)

Αμα συγκρινεις μινοξ με sides με φινα και sides ειναι λιγο ατοπο.
Γενικα ομως η παρατηρηση για τη κλινικη πισω απ το λογο που μπορει να εξεφρασε αποψη για φινα είναι τροφη για σκέψη.
 

leas

Well-Known Member
αυτη η αντιπαραθεση δεν θα σταματησει ποτε νομιζω.,.,
πιστευει κανεις παιδια στην τοπικη φινα του hasson κ wong, πως μπορει να κανει δουλεια, απο οτι εχω καταλαβει μικρο μερος της μονο λογω του συστατικου που χρησιμοποιουν στο τοπικο παει στο αιμα και ετσι υποστηριζουν πως δεν υπαρχουν παρενεργεις.,
ειναι λιγο οφφτοπικ αλλα είναι κατι που μπορουμε να δοκιμασουμε ή να ψάξουμε διαβαζω διαφορα φορουμ αλλα δεν βλεπω αρκετο υλικο.,εδω μια αναφορα του κουμπαρου θυμαμαι ο οποιος βεβαια ειναι χρηστης οραλ φινας χρονια.,
 

tol

Well-Known Member
Στα 48 δε σε απασχολει μαλλον και τοσο η σεξουλικη σου "υγεια" - πορεια, ειδικα αν εισαι παντρεμενος η εχεις μια σταθερη σχεση , και ποσο μαλλον εχεις κ μια σταθερη δουλεια
(παιζει τεραστιο ρολο στη γενικοτερη ψυχολογια κ αυτο), οποτε ειναι πολυ πιο ευκολο σε αυτην την ηλικια οταν λιγο πολυ εχει κανει μια Χ πορεια η ζωη σου σε καποιους τομεις , ακομα και στην ΑΑ, να παρεις φινα και να πειραματιστεις σκεφτομενος με το "πανω κεφαλι" και την καλυτερευση της γενικοτερης ψυχολογιας σου, και οχι με το "κατω" και τις σεξουαλικες σου επιδοσεις.

Φιλε Dim10, δεν αμφισβητω την ορθοτητα των λεγομενων σου, αλλα θα ηθελα να κανω καποιες παρατηρησεις:

1) Επειδη εχω πανεμορφη και αρκετα νεοτερη γυναικα (38 χρονων), φυσικα με απασχολουν οι σεξουαλικες μου επιδοσεις. Σε διαβεβαιωνω λοιπον οτι το τελευταιο 9μηνο οι συχνοτητα επαφων ηταν παρα πολυ συχνη και ουδεποτε αντιμετωπισα το παραμικρο προβλημα στυτικης δυσλειτουργιας.

2) Μπορει να ειμαι 48 χρονων, αλλα (λογω επαγγελματος και καθημερινης συναναστροφης με εφηβους) νιωθω και καταλαβαινω απολυτα την εφηβικη και νεανικη νοοτροπια/ψυχολογια. Εξαλλου για αυτο το λογο εδω και χρονια ακολουθω εναν αυστηρα αθλητικο και υγιεινο τροπο ζωης, φροντιζοντας (ισως υπερμετρα) το σωμα μου και την εξωτερικη μου εμφανιση. Και πιστεψε με, αν μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω, σε διαβεβαιωνω οτι θα ξεκινουσα ασυζητητι τη ληψη φιναστεριδης. Αν γνωριζα οτι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ λυση (πλην της μμ) ειναι το συγκεκριμενο φαρμακο, θα προσπαθουσα με καθε τροπο να ανασχεσω την τριχοπτωση και να βελτιωσω τη ψυχολογια μου.

3) Τελος, επειδη αναφερεσαι επιμονα στις σεξουαλικες επιδοσεις, τι νοημα εχει να "σου σηκωνεται" καθε μια ωρα και να μην εχεις τη δυνατοτητα να αξιοποιησεις αυτες τις επιδοσεις σου; Αν δεν μπορεις να βρεις μια ωραια συντροφο (γιατι δεν εχεις την καταλληλη ψυχολογια και αυτοπεποιθηση και κλεινεσαι στον εαυτο σου αποφευγοντας τις κοινωνικες συναναστροφες), πώς θα εκτονωσεις τις ορμες σου; Μηπως ειναι προτιμοτερο να αισθανεσαι οτι αρεσεις στο ετερο φυλο, οτι εισαι γοητευτικος και αρρενωπος (εχοντας ωραιο σωμα, πυκνο μαλλι και φυσικα την αναλογη προσωπικοτητα και ηθος) παρα να "σου σηκωνεται" καθημερινα και να εισαι "μπακουρι";

Ταπεινη μου αποψη ειναι οτι οι περισσοτερες γυναικες (σε σοβαρους δεσμους και οχι σε one stand night) εκτιμουν πολυ περισσοτερο αυτα που ανεφερα παραπανω και αδιαφορουν για καποιες περιστασιακες χαμηλες επιδοσεις στο κρεβατι.

Τελος, φιλε μου, οσα γραφω, τα υποστηριζω με σθενος υπο την αιρεση οτι οι παρενεργειες της φινας δεν αφορουν σοβαρες βλαβες στην υγεια (η περιστασιακη στυτικη δυσλειτουργια, κατ' εμε, δε συμπεριλαμβανεται σε αυτες). Επειδη δεν εχω (προς το παρον) την παραμικρη ενδειξη τετοιων συνεπειων, ειμαι ενθερμος υποστηρικτης της χρησης της. Εχω τονισει επανειλημμενα οτι, αν διαπιστωσω το παραμικρο αρνητικο συμπτωμα, θα ενημερωσω αμεσα το forum.

Υ.Γ. Συγχωρεστε με για τη χρηση (σε καποια σημεια) λεξεων και φρασεων που, ισως, δε συναδουν με το γλωσσικο μου επιπεδο. Το εκανα, για να γινουν πιο σαφη και αντιληπτα αυτα που ηθελα να εκφρασω.
 

Dim10

Active Member
Φιλε @tol απλα θα αναφερθω σε ενα μονο σημείο που ειπες γιατι οντως η κουβεντα ειναι μεγαλη και το κειμενο σου επισης, χωρις να σημαινει οτι εισαι λαθος 100% , σε μερικα σημεια ισως εχεις δικιο.

Το σημειο που λες στο τι εκτιμουν οι γυναικες. Και για περιστασιακες χαμηλες σεξουαλικες επιδοσεις.
Επειδή τυχαινει να εχω βρεθει και σε αρκετες γυναικειες κουβεντες μπροστά (οπως ολοι ξερουμε μιλανε ακομα χειροτερα και απο εμας) , και επειδη φαινεται και στο χωρο αν θες των περισσοτερο διασημων , να δωσω ενα παραδειγμα πχ τον statham , εχεις δει πιστευω τη γυναικα του , απο θεμα λοιπον στο τι προτιμούν, προφανως και προτιμουν συνεχόμενες και σταθερες καλες σεξουαλικες επιδοσεις , και απο τα λεγομενα τους και απο αυτα που βλεπουμε.

Βγαινουμε λιγο εκτος θεματος γτ ουσιαστικα μιλαμε για την εικονα που εχει ο καθενας με τα μαλλια του και του πως νιωθει με αυτο, και το καταλαβαίνω γτ ειμαι κ εγω παθων και με ριχνει απειρα ψυχολογικα.

Ομως επαναλαμβανω σε ηλικιες κατω των 50-40 κλπ, το ρισκο ειναι στο κεφαλι του καθενος πολυ μεγαλύτερο απο καποιον που ειναι σε μεγαλυτερες ηλικιες, σε αντισταθμιση με σεξουαλικες πιθανες παρενεργειες.

Ανεφερα απλα το σημειο που ειπες γτ προφανως και θεωρω οτι καποια γυναικα, που ξερει τι θέλει οπως λες , προφανως και προτιμαει μια καλη προσωπικοτητα σε εναν αντρα και καλη σεξουαλικη ζωη , παρα ενα κεφαλι γεματο τριχες και περιαστασιακα, οπως λες, προβληματα.

Σιγα σιγα αυτα τα περιστασιακά θα κουρασουν και τους δυο , γτ πλεον δε θα λεγονται περιστασιακά θα λεγονται συνηθισμενα επαναλαμβανομενα , και ισως στραφει αλλου η προσοχη για να καλυψει καποιο κενο λοιπον η γυναικα.

Οποτε ;;; παει και η φινα παει κ η εικονα.
Και αυτο να γινει κατανοητο απο μια γυναικα σε ηλικιες μεγαλύτερες, ως ας πουμε φυσικη εξελιξη
"δεν ειναι μικρος ο συντροφος μου ειναι πιο μεγαλος οποτε δε πειραζει".

Απο ηλικιες μικρες;;; νομιζεις θα υπαρξει κατανοηση;;;
Δυσκολο.

Επαναλμβανω βεβαια οτι το θεμα ειναι η αυτοβελτιωση της εικονας εδω περα και του πως νιωθει ο καθενας.
Απλως παραθετω αντίθετη γνωμη στη συγκεκριμενη σου αποψη.
 

naruto

Well-Known Member
Μπρος γκρεμος κ πισω ρευμα ειναι η φαση.
-απο τη μια τι να το κανεις το μαλλι και γενικα την εμφανιση αν δεν μπορεις να τα αξιοποιησεις λογω δυστητικων παρενεργειων?

-και απο την αλλη τι να τις κανεις τις σεξουαλικες ορμες οταν,εγω προσωπικα,βλεπω τους αραιωμενους μου κροταφους και μου ερχετε να παρω ενα καλασνικοφ και να πυροβολω κοσμο απο τα νευρα μου.Που να ημουν nw4+ δηλαδη...ή θα ειχα μονασει στο αγιο ορος ή θα με ειχαν κλεισει σε τρελοκομειο.Τετοια αρρωστια με το κωλομαλλο εχω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
αυτη η αντιπαραθεση δεν θα σταματησει ποτε νομιζω.,.,
πιστευει κανεις παιδια στην τοπικη φινα του hasson κ wong, πως μπορει να κανει δουλεια, απο οτι εχω καταλαβει μικρο μερος της μονο λογω του συστατικου που χρησιμοποιουν στο τοπικο παει στο αιμα και ετσι υποστηριζουν πως δεν υπαρχουν παρενεργεις.,
ειναι λιγο οφφτοπικ αλλα είναι κατι που μπορουμε να δοκιμασουμε ή να ψάξουμε διαβαζω διαφορα φορουμ αλλα δεν βλεπω αρκετο υλικο.,εδω μια αναφορα του κουμπαρου θυμαμαι ο οποιος βεβαια ειναι χρηστης οραλ φινας χρονια.,

Στο workshop του Ιούνη θα γίνει συζήτηση και παρουσίαση για το θέμα. Θα υπάρξει αρκετό υλικό και θα παρουσιαστεί στο φόρουμ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dimitris50423

Well-Known Member
Μπρος γκρεμος κ πισω ρευμα ειναι η φαση.
-απο τη μια τι να το κανεις το μαλλι και γενικα την εμφανιση αν δεν μπορεις να τα αξιοποιησεις λογω δυστητικων παρενεργειων?

-και απο την αλλη τι να τις κανεις τις σεξουαλικες ορμες οταν,εγω προσωπικα,βλεπω τους αραιωμενους μου κροταφους και μου ερχετε να παρω ενα καλασνικοφ και να πυροβολω κοσμο απο τα νευρα μου.Που να ημουν nw4+ δηλαδη...ή θα ειχα μονασει στο αγιο ορος ή θα με ειχαν κλεισει σε τρελοκομειο.Τετοια αρρωστια με το κωλομαλλο εχω.

οι περισσοτεροι απο εμας την εχουμε αυτη την αρρωστια με το μαλλι. αλλοι λιγοτερο αλλοι περισσοτερο. καλως η κακως ζουμε στην εποχη που η εικονα μετραει σε πολλες περιπτωσεις περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο.
συμφωνω σε καποια σημεια με τον tol αλλα σε πολλα περισσοτερα με τον Dim10 για να μη γραφω τα ιδια

) Τελος, επειδη αναφερεσαι επιμονα στις σεξουαλικες επιδοσεις, τι νοημα εχει να "σου σηκωνεται" καθε μια ωρα και να μην εχεις τη δυνατοτητα να αξιοποιησεις αυτες τις επιδοσεις σου; Αν δεν μπορεις να βρεις μια ωραια συντροφο (γιατι δεν εχεις την καταλληλη ψυχολογια και αυτοπεποιθηση και κλεινεσαι στον εαυτο σου αποφευγοντας τις κοινωνικες συναναστροφες), πώς θα εκτονωσεις τις ορμες σου; Μηπως ειναι προτιμοτερο να αισθανεσαι οτι αρεσεις στο ετερο φυλο, οτι εισαι γοητευτικος και αρρενωπος (εχοντας ωραιο σωμα, πυκνο μαλλι και φυσικα την αναλογη προσωπικοτητα και ηθος) παρα να "σου σηκωνεται" καθημερινα και να εισαι "μπακουρι";

σε αυτο πχ δεν συμφωνω. αν ηταν η φινα να υπαρχει περιπτωση να σε κανει να θελεις και να σκεφτεσαι λιγοτερο το σεξ αλλα οταν θα ερθει η ωρα να το κανεις να ειναι ολα σουπερ και να εισαι δυνατος δεν θα το συζητουσαμε καν.
το προβλημα υπαρχει αν την ωρα που το κανεις ή η στυση ειναι χαλαρη η δεν υπαρχει στυση.
θεωρω οτι αυτο μπορει να σου δημιουργησει πολυ μεγαλυτερο προβλημα απο την τριχοπτωση.


Ανεφερα απλα το σημειο που ειπες γτ προφανως και θεωρω οτι καποια γυναικα, που ξερει τι θέλει οπως λες , προφανως και προτιμαει μια καλη προσωπικοτητα σε εναν αντρα και καλη σεξουαλικη ζωη , παρα ενα κεφαλι γεματο τριχες και περιαστασιακα, οπως λες, προβληματα.

Σιγα σιγα αυτα τα περιστασιακά θα κουρασουν και τους δυο , γτ πλεον δε θα λεγονται περιστασιακά θα λεγονται συνηθισμενα επαναλαμβανομενα , και ισως στραφει αλλου η προσοχη για να καλυψει καποιο κενο λοιπον η γυναικα.

Οποτε ;;; παει και η φινα παει κ η εικονα.
Και αυτο να γινει κατανοητο απο μια γυναικα σε ηλικιες μεγαλύτερες, ως ας πουμε φυσικη εξελιξη
"δεν ειναι μικρος ο συντροφος μου ειναι πιο μεγαλος οποτε δε πειραζει".

Απο ηλικιες μικρες;;; νομιζεις θα υπαρξει κατανοηση;;;
Δυσκολο.

Συμφωνω απολυτα σε αυτο
Το ενδεχομενο να ξεκινησει καποιος φινα θα του δωσει μια περιοδο με βελτιωση στο μαλλι πιθανον και σημαντικη που θα ανεβασει την ψυχολογια του. αν αναγκαστει λογω παρενεργειων να τη σταματησει θα επιστρεψει στο 100% οπως ηταν πριν? μπορει οπως λεει ο dim10 να χασεις και εικονα που ειχες κερδισει και να παλευεις και με αλλα θεματα μετα.
το ιδιο ισχυει βεβαια και για τη μινοξιδιλη που χανει τη δραστικοτητα με τα χρονια και καποιες φορες ειναι κουραστικη αλλα εχει πολυ πιο ηπιες παρενεργειες και οχι σε μεγαλα ποσοστα νομιζω.

Η ληψη φινας για οσους το παιρνουν αποφαση πιστευω πρεπει να γινεται σε συνενοηση με γιατρο και με παρακολουθηση ανα τακτα χρονικα διαστηματα στις ορμονες και οχι ο καθενας να λεει πηρα ενα κουτι εκοψα το χαπακι στα 5 και ξεκινησα.
ετσι θα υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να γλυτωσει ανεπιθυμητες παρενεργειες.
 

koumparos

Well-Known Member
Επειδη διαβαζουν και νεα μελη που ψαχνονται για θεραπειες καλο ειναι να ξεκαθαρισουμε κατι.
Υπαρχει ενας μεγαλος αριθμος χρηστων φινας που ουδεποτε εχει παρουσιασει σεξουαλικα προβληματα και κραταει τα μαλια του και υπαρχει και ενας αριθμος που εμφανισε σεξουαλικα προβληματα και σταματησε η συνεχιζει το χαπι.Οσο αναφορα για την φορμουλα του χασον με την τοπικη φινα προσωπικα την δοκιμασα για ελαχιστους μηνες και μετα απο ενα αγριο σεντινγκ που ειχα τρομοκρατηθηκα και την σταματησα.Επειδη εχω επικοινωνια με αρκετο κοσμο απο εξωτερικο οσοι δοκιμασαν την τοπικη φορμουλα ταχιστα γυρισαν στο χαπι.Δεν ξερω εαν βελτιωσαν τη φορμουλα και πλεον δουλευει(κραταω μικρο καλαθι) αλλα να ειστε σιγουροι εαν εκανε την ιδια δουλεια με την oral εκατομυρια ανθρωποι στον πλανητη θα ανοιγαν σαμπανιες.Αντιανδρογονο που να δουλευει σαν το χαπι και χωρις σεξουαλικες παρενεργειες θα ισοδυναμουσε με ενα θαυμα!!!
 
Μπλουζα