Μινοξιδιλη κ εμβοες sos

Sandy

Active Member
Παιδιά από τότε που ξεκίνησα μινοξ 5% έχω σφυζουσες εμβοες πάω να τρελαθώ μπορεί να προκαλέσει τέτοια παρενέργεια η μινοξ;επειδή είναι αγγειοσυσταλτικο .
Επίσης τι ίδιο είχα πάθει πριν ένα χρόνο σχεδόν όταν έκοβα τα ηρεμιστικά μετά μου περασε !
Ξέρει κανείς τίποτα αρχίζω κ ανησυχώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

doukasf

New Member
Παιδιά από τότε που ξεκίνησα μινοξ 5% έχω σφυζουσες εμβοες πάω να τρελαθώ μπορεί να προκαλέσει τέτοια παρενέργεια η μινοξ;επειδή είναι αγγειοσυσταλτικο .
Επίσης τι ίδιο είχα πάθει πριν ένα χρόνο σχεδόν όταν έκοβα τα ηρεμιστικά μετά μου περασε !
Ξέρει κανείς τίποτα αρχίζω κ ανησυχώ

Πραγματικά παιδιά αν γνωρίζει κανείς ας απαντήσει . . .
Έχει απ' το Φεβρουάριο που έχουν ξεκινήσει και σε μένα εμβοές, με τα γνωστά προβλήματα . . .
Βάζω Regain, κάθε βράδυ πριν τον ύπνο, 5-6 ψεκασμούς τα τελευταία 2 χρόνια . . .
 

Senior

New Member
Καλημέρα παιδιά,
Οι εμβοές είναι μια δυνητική παρενέργεια ύστερα από μακροχρόνια χρήση αντιυπερτασικών φαρμάκων. Συχνά, ασθενείς που κάνουν χρόνια χρήση φαρμάκων που ρυθμίζουν την αρτηριακή πίεση παραπονιούνται για ένα σφύριγμα στα αυτιά, ή σφύζουσες εμβοές (ακούνε τους χτύπους της καρδιάς τους).
Εφόσον η μινοξιδίλη είναι ουσία που είχε χρησιμοποιηθεί για την υπέρταση , υπάρχει περίπτωση να δημιουργείται το σύμπτωμά σας από τη χρήση της.
Πάντως μια επίσκεψη σε ωρλ, για να αποκλειστούν άλλες αιτίες θα ήταν καλό στην αρχή.
έχετε μετρήσει την αρτηριακή σας πίεση ή τις σφύξεις σας σε κατάσταση ηρεμίας ;
 

Senior

New Member
Νομίζω πάντως πως οι ουσίες έστω και τοπικά , μετά από μακροχρόνια χρήση καταφέρνουν να διαπεράσουν τις στοιβάδες του δέρματος και να εισχωρήσουν στην κυκλοφορία του αίματος.
Ρίξτε τη δοσολογία του φαρμάκου , χρησιμοποιήστε το 2% για να δείτε αν τα συμπτώματα υποχωρούν...
 

doukasf

New Member
Καλημέρα παιδιά,
Οι εμβοές είναι μια δυνητική παρενέργεια ύστερα από μακροχρόνια χρήση αντιυπερτασικών φαρμάκων. Συχνά, ασθενείς που κάνουν χρόνια χρήση φαρμάκων που ρυθμίζουν την αρτηριακή πίεση παραπονιούνται για ένα σφύριγμα στα αυτιά, ή σφύζουσες εμβοές (ακούνε τους χτύπους της καρδιάς τους).
Εφόσον η μινοξιδίλη είναι ουσία που είχε χρησιμοποιηθεί για την υπέρταση , υπάρχει περίπτωση να δημιουργείται το σύμπτωμά σας από τη χρήση της.
Πάντως μια επίσκεψη σε ωρλ, για να αποκλειστούν άλλες αιτίες θα ήταν καλό στην αρχή.
έχετε μετρήσει την αρτηριακή σας πίεση ή τις σφύξεις σας σε κατάσταση ηρεμίας ;
Νομίζω πάντως πως οι ουσίες έστω και τοπικά , μετά από μακροχρόνια χρήση καταφέρνουν να διαπεράσουν τις στοιβάδες του δέρματος και να εισχωρήσουν στην κυκλοφορία του αίματος.
Ρίξτε τη δοσολογία του φαρμάκου , χρησιμοποιήστε το 2% για να δείτε αν τα συμπτώματα υποχωρούν...

Κατ' αρχίν σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σας, απ' το ύφος και την ορολογία της, υποθέτω ότι είστε ιατρός!!
Εννοείται οτι έχω επισκεφθεί ΩΡΛ και 2 και 3 διαφορετικούς . . .
Όλοι μου είπαν οτι τα αιτία μπορεί να είναι πάρα πολλά, αλλά μάλλον είναι από στρες και άγχος . . .
Μάθε να ζεις μ' αυτό μου ειπαν, όχι δυνατούς ήχους και γενικά οχι πολύ άγχος και στρες ...
Πίεση είχα που και που ανεβασμένη, αλλα οχι τρέλα πραγματα ....
Δεν ανέφερα βέβαια ποτέ στους ιατρούς οτι κάνω χρήση μινοξιδίλης . . .
Απλά όταν ειδα το ερώτημα του φίλου για τις εμβοες απ' αυτήν, μου ήρθε ο ουρανός σφοντύλι . . .
Εννοείται ότι από χθες την έχω κόψει . . .
Και πάλι χίλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
 

xk

Active Member
Παιδιά από τότε που ξεκίνησα μινοξ 5% έχω σφυζουσες εμβοες πάω να τρελαθώ μπορεί να προκαλέσει τέτοια παρενέργεια η μινοξ;επειδή είναι αγγειοσυσταλτικο .
Επίσης τι ίδιο είχα πάθει πριν ένα χρόνο σχεδόν όταν έκοβα τα ηρεμιστικά μετά μου περασε !
Ξέρει κανείς τίποτα αρχίζω κ ανησυχώ


Ναι το ειχα παθει κι εγω,ηταν τοτε που ειχα κανει ποστ οτι η μινοξ μου προκαλουσε αυπνιες και ειχα αναφερει ταχυπαλμιες(εμβοες)

Κανονικα δεν πρεπει κανεις να παιρνει φινα μινοξ,στους δικους μου ανθρωπους το απαγορευω.Καταλαβαινω την ψυχαναγκαστκη αναγκη του "να κανω κατι για το μαλλι" αλλα δεν αξιζει πραγματικα.

Ειμαστε ατυχοι/ατυχες μας εκατσε μια "καταρα".Γιατι να χαλαμε τα υπολοιπα πανω μας?Σ αυτα τα υπολοιπα βασιζομαστε για να αντισταθμισουμε το γεγονος οτι χανουμε μαλλι
 

Sandy

Active Member
Είχα εμβοες σφυζουσες στο ένα αυτί, από δικό μ τραγικό λάθος έβαζα την διπλάσια κ τριπλάσια ποσότητα μινοξ 5% κ έβαζα κ γύρω από το αυτί ,μόλις ελλατωσα σε ποσοτητα κ δεν έβαζα γύρω από το αυτί σταμάτησαν τελείως οι εμβοες για 2 βδομαδες .
Εδώ κ 5-6 μέρες ξανά άρχισαν στο ίδιο αυτί αλλά πολύ λιγότερο δεν είναι ενοχλητικό κ το ακουω πολύ λίγο μάλλον θα αύξησα καταλαθος σε ποσοτητα .
Η πίεση μ είναι σταθερή από την φύση μ υποτασικη , εάν συνεχίσουν η σφυζουσες εμβοες (αν κ δεν μ ενοχλει τωρα) θα πάω μετά τις γιορτές να το κοιτάξω , βασικά παλιότερα όταν έκοβα τα ηρεμιστικά είχα τρελές σφυζουσες εμβοες πάλι στο ίδιο αυτί οι οποίες περάσανε μετά !
Επειδή έχω μακριά μαλλιά δεν μπορώ να βάζω μόνο 6 ψεκασιες μινοξ γτ η περισσότερη ποσότητα καταλήγει στο μαλλι κ οχι στο κεφάλι έτσι αναγκάζομαι να ψεκαζω λίγο παραπάνω ,θέλει προσοχή παιδιά
 

Senior

New Member
Είχα εμβοες σφυζουσες στο ένα αυτί, από δικό μ τραγικό λάθος έβαζα την διπλάσια κ τριπλάσια ποσότητα μινοξ 5% κ έβαζα κ γύρω από το αυτί ,μόλις ελλατωσα σε ποσοτητα κ δεν έβαζα γύρω από το αυτί σταμάτησαν τελείως οι εμβοες για 2 βδομαδες .
Εδώ κ 5-6 μέρες ξανά άρχισαν στο ίδιο αυτί αλλά πολύ λιγότερο δεν είναι ενοχλητικό κ το ακουω πολύ λίγο μάλλον θα αύξησα καταλαθος σε ποσοτητα .
Η πίεση μ είναι σταθερή από την φύση μ υποτασικη , εάν συνεχίσουν η σφυζουσες εμβοες (αν κ δεν μ ενοχλει τωρα) θα πάω μετά τις γιορτές να το κοιτάξω , βασικά παλιότερα όταν έκοβα τα ηρεμιστικά είχα τρελές σφυζουσες εμβοες πάλι στο ίδιο αυτί οι οποίες περάσανε μετά !
Επειδή έχω μακριά μαλλιά δεν μπορώ να βάζω μόνο 6 ψεκασιες μινοξ γτ η περισσότερη ποσότητα καταλήγει στο μαλλι κ οχι στο κεφάλι έτσι αναγκάζομαι να ψεκαζω λίγο παραπάνω ,θέλει προσοχή παιδιά
Κατ' αρχίν σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σας, απ' το ύφος και την ορολογία της, υποθέτω ότι είστε ιατρός!!
Εννοείται οτι έχω επισκεφθεί ΩΡΛ και 2 και 3 διαφορετικούς . . .
Όλοι μου είπαν οτι τα αιτία μπορεί να είναι πάρα πολλά, αλλά μάλλον είναι από στρες και άγχος . . .
Μάθε να ζεις μ' αυτό μου ειπαν, όχι δυνατούς ήχους και γενικά οχι πολύ άγχος και στρες ...
Πίεση είχα που και που ανεβασμένη, αλλα οχι τρέλα πραγματα ....
Δεν ανέφερα βέβαια ποτέ στους ιατρούς οτι κάνω χρήση μινοξιδίλης . . .
Απλά όταν ειδα το ερώτημα του φίλου για τις εμβοες απ' αυτήν, μου ήρθε ο ουρανός σφοντύλι . . .
Εννοείται ότι από χθες την έχω κόψει . . .
Και πάλι χίλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Δεν είμαι ιατρός, νοσηλευτής είμαι αλλά κάποιες γνώσεις και κλινική εμπειρία την έχω. Επίσης, έχω και εγώ τριχόπτωση και εμβοές (από άλλη αιτία, δεν βάζω τπτ στο κεφάλι μου πλέον).
Γενικά, οι εμβοές οφείλονται σε πολλούς παράγοντες και είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί η υποκείμενη αιτία... Αν είσαι υποτασική πολύ πιθανόν να είναι από αυτό...όπως επίσης και αν έχεις χαμηλές σφύξεις, όπως επίσης το αντίθετο .
Αν προέρχονται από άγχος, πρέπει να μάθεις να χαλαρώνεις. Το νευρικό μας σύστημα βρίσκεται σε "συναργεμό" και αντιλαμβανόμαστε τους παραμικρούς εσωτερικούς ήχους του νευρικού συστήματος. Μόλις βγεις από αυτή την κατάσταση
"fight or fly" οι εμβοές υποχωρούν.

Δυστυχώς, καφείνη, νικοτίνη, αλκοόλ, επιδεινώνουν το σύμπτωμα επειδή αυξάνουν την έκκριση αδρεναλίνης...Οπότε αν καπνίζετε και πίνετε πολύ αλκοόλ και καφέ, πρώτα κατηγορήστε αυτά και μετά την μινοξιδίλη.

Γενικά ακολουθήστε αυστηρά τις οδηγίες χρήσεις . Μην υπερβαίνεται το 1ml σε κάθε εφαρμογή και αν δεν υποχωρούν τα συμπτώματα βάλτε τη 2%.
Πάντως η μινοξιδίλη δεν είναι ωτοτοξική ουσία, δεν καταστρέφει τα τριχοειδή κύτταρα του έσω ωτός.
 

Senior

New Member
Ναι το ειχα παθει κι εγω,ηταν τοτε που ειχα κανει ποστ οτι η μινοξ μου προκαλουσε αυπνιες και ειχα αναφερει ταχυπαλμιες(εμβοες)

Κανονικα δεν πρεπει κανεις να παιρνει φινα μινοξ,στους δικους μου ανθρωπους το απαγορευω.Καταλαβαινω την ψυχαναγκαστκη αναγκη του "να κανω κατι για το μαλλι" αλλα δεν αξιζει πραγματικα.

Ειμαστε ατυχοι/ατυχες μας εκατσε μια "καταρα".Γιατι να χαλαμε τα υπολοιπα πανω μας?Σ αυτα τα υπολοιπα βασιζομαστε για να αντισταθμισουμε το γεγονος οτι χανουμε μαλλι

Αυτό με τις αυπνίες δύσκολο να προέρχεται από τη μινοξιδίλη επειδή δεν δρα στο κεντρικό νευρικό σύστημα. Τις ταχυπαλμίες τις καταλαβαίνω επειδή η ουσία είναι για παθήσεις του κυκλοφορικού. Μάλλον εσύ είχες αγχωθεί με τις ταχυπαλμίες και δεν σε επαιρνε ο ύπνος :D..
Θέλει προσοχή στη δοσολογία, παραπάνω από 1ml μπορεί να εισχωρήσει στην κυκλοφορία του αίματος.
 

Senior

New Member
Είχα εμβοες σφυζουσες στο ένα αυτί, από δικό μ τραγικό λάθος έβαζα την διπλάσια κ τριπλάσια ποσότητα μινοξ 5% κ έβαζα κ γύρω από το αυτί ,μόλις ελλατωσα σε ποσοτητα κ δεν έβαζα γύρω από το αυτί σταμάτησαν τελείως οι εμβοες για 2 βδομαδες .
Εδώ κ 5-6 μέρες ξανά άρχισαν στο ίδιο αυτί αλλά πολύ λιγότερο δεν είναι ενοχλητικό κ το ακουω πολύ λίγο μάλλον θα αύξησα καταλαθος σε ποσοτητα .
Η πίεση μ είναι σταθερή από την φύση μ υποτασικη , εάν συνεχίσουν η σφυζουσες εμβοες (αν κ δεν μ ενοχλει τωρα) θα πάω μετά τις γιορτές να το κοιτάξω , βασικά παλιότερα όταν έκοβα τα ηρεμιστικά είχα τρελές σφυζουσες εμβοες πάλι στο ίδιο αυτί οι οποίες περάσανε μετά !
Επειδή έχω μακριά μαλλιά δεν μπορώ να βάζω μόνο 6 ψεκασιες μινοξ γτ η περισσότερη ποσότητα καταλήγει στο μαλλι κ οχι στο κεφάλι έτσι αναγκάζομαι να ψεκαζω λίγο παραπάνω ,θέλει προσοχή παιδιά

Γενικά τώρα που διαβάζω το ιστορικό σου μάλλον θα υποφέρεις από αγχώδεις διαταραχές...και γενικά οι εμβοές "προτιμούν" τέτοια άτομα. Τα ηρεμιστικά να τα κόβεις σταδιακά για να προσαρμόζεται το νευρικό σύστημα στις νέες συνθήκες. Αν τα κόβεις απότομα ύστερα από μακροχρόνια χρήση είναι λογικό να χειροτερεύουν οι εμβοές. Γενικά συμβουλεύσου τον ιατρό που σου χορήγησε τα φάρμακα για το πως να τα διακόπτεις. Όχι από μόνη σου.
 

Senior

New Member
Κατ' αρχίν σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σας, απ' το ύφος και την ορολογία της, υποθέτω ότι είστε ιατρός!!
Εννοείται οτι έχω επισκεφθεί ΩΡΛ και 2 και 3 διαφορετικούς . . .
Όλοι μου είπαν οτι τα αιτία μπορεί να είναι πάρα πολλά, αλλά μάλλον είναι από στρες και άγχος . . .
Μάθε να ζεις μ' αυτό μου ειπαν, όχι δυνατούς ήχους και γενικά οχι πολύ άγχος και στρες ...
Πίεση είχα που και που ανεβασμένη, αλλα οχι τρέλα πραγματα ....
Δεν ανέφερα βέβαια ποτέ στους ιατρούς οτι κάνω χρήση μινοξιδίλης . . .
Απλά όταν ειδα το ερώτημα του φίλου για τις εμβοες απ' αυτήν, μου ήρθε ο ουρανός σφοντύλι . . .
Εννοείται ότι από χθες την έχω κόψει . . .
Και πάλι χίλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Μην την κόβεις απότομα αν τη χρησιμοποιείς για πολύ καιρό μείωσε τη δόση σταδιακά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sandy

Active Member
Γενικά τώρα που διαβάζω το ιστορικό σου μάλλον θα υποφέρεις από αγχώδεις διαταραχές...και γενικά οι εμβοές "προτιμούν" τέτοια άτομα. Τα ηρεμιστικά να τα κόβεις σταδιακά για να προσαρμόζεται το νευρικό σύστημα στις νέες συνθήκες. Αν τα κόβεις απότομα ύστερα από μακροχρόνια χρήση είναι λογικό να χειροτερεύουν οι εμβοές. Γενικά συμβουλεύσου τον ιατρό που σου χορήγησε τα φάρμακα για το πως να τα διακόπτεις. Όχι από μόνη σου.

Τα ηρεμιστικά τα έκοψα εδώ κ καιρό κ οχι απότομα σιγά σιγά αλλά πάλι μου είχαν παρουσιαστεί εμβοες οι οποίες πέρασαν κ δεν με ξανάενόχλησαν
 

Sandy

Active Member
Δεν είμαι ιατρός, νοσηλευτής είμαι αλλά κάποιες γνώσεις και κλινική εμπειρία την έχω. Επίσης, έχω και εγώ τριχόπτωση και εμβοές (από άλλη αιτία, δεν βάζω τπτ στο κεφάλι μου πλέον).
Γενικά, οι εμβοές οφείλονται σε πολλούς παράγοντες και είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί η υποκείμενη αιτία... Αν είσαι υποτασική πολύ πιθανόν να είναι από αυτό...όπως επίσης και αν έχεις χαμηλές σφύξεις, όπως επίσης το αντίθετο .
Αν προέρχονται από άγχος, πρέπει να μάθεις να χαλαρώνεις. Το νευρικό μας σύστημα βρίσκεται σε "συναργεμό" και αντιλαμβανόμαστε τους παραμικρούς εσωτερικούς ήχους του νευρικού συστήματος. Μόλις βγεις από αυτή την κατάσταση
"fight or fly" οι εμβοές υποχωρούν.

Δυστυχώς, καφείνη, νικοτίνη, αλκοόλ, επιδεινώνουν το σύμπτωμα επειδή αυξάνουν την έκκριση αδρεναλίνης...Οπότε αν καπνίζετε και πίνετε πολύ αλκοόλ και καφέ, πρώτα κατηγορήστε αυτά και μετά την μινοξιδίλη.

Γενικά ακολουθήστε αυστηρά τις οδηγίες χρήσεις . Μην υπερβαίνεται το 1ml σε κάθε εφαρμογή και αν δεν υποχωρούν τα συμπτώματα βάλτε τη 2%.
Πάντως η μινοξιδίλη δεν είναι ωτοτοξική ουσία, δεν καταστρέφει τα τριχοειδή κύτταρα του έσω ωτός.

Δεν καπνίζω δεν πίνω ούτε καφέ ούτε αλκοόλ είμαι γυμνάστρια , τις σφυζουσες τις είχα στην αρχή όταν ελλατωνα τα ηρεμιστικά είχα θυμάμαι τότε δυνατές σφυζουσες εμβοες ,μετά από κάποιο διάστημα μου κόπηκαν μαχαίρι μου είπε ο ωριλα τότε ότι το παθαίνουν κάποιοι όταν κόβουν τα ηρεμιστικά κάτι παθαίνει το νευρικό τους σύστημα , τώρα αντέ πάλι με την μινοξ αλλά έβαζα μεγαλύτερη ποσότητα απ ότι έπρεπε κ γύρω από το αυτί , τώρα μείωσα σε ποσοτητα κ είμαι καλύτΕΡΑ δεν με ενοχλεί τα ακούω κάποιες στιγμές πολύ αμυδρά
 

xk

Active Member
Αυτό με τις αυπνίες δύσκολο να προέρχεται από τη μινοξιδίλη επειδή δεν δρα στο κεντρικό νευρικό σύστημα. Τις ταχυπαλμίες τις καταλαβαίνω επειδή η ουσία είναι για παθήσεις του κυκλοφορικού. Μάλλον εσύ είχες αγχωθεί με τις ταχυπαλμίες και δεν σε επαιρνε ο ύπνος :D..
Θέλει προσοχή στη δοσολογία, παραπάνω από 1ml μπορεί να εισχωρήσει στην κυκλοφορία του αίματος.

Ε κοιτα αν εχει καποιος ταχυπαλμιες και ακουει γκαπα γκουπα την καρδια του στο κρεβατι οταν παει να κοιμηθει δυσκολα κλεινει ματι γιατι κατι δε παει καλα οποτε ναι προφανως η αυπνια ηταν περενεργεια της παρενεργειας ω παρενεργεια
 

Senior

New Member
επειδή το παίρνεις 2 χρόνια συνεχόμενα κόψτο σταδιακά, μείωσε τη δόση στο μισό για μία βδομάδα (0,5ml) το βράδι, την άλλη βδομάδα βάλε μέρα παρά μέρα από (0.5ml) κάθε βράδυ πάλι. Και ύστερα στοπ. Επειδή το παίρνεις τόσο καιρό όλο και κάτι έχει μπει στην κυκλοφορία του αίματος ... Αλλά γενικά μην αγχώνεσαι, με μία φορά την ημέρα που έβαζες δεν νομίζω να σου δημιουργεί προβλήματα.
Αν πάλι θες να σώσεις το μαλλί δοκίμασε το 2% για συντήρηση.
 

Senior

New Member
Δεν καπνίζω δεν πίνω ούτε καφέ ούτε αλκοόλ είμαι γυμνάστρια , τις σφυζουσες τις είχα στην αρχή όταν ελλατωνα τα ηρεμιστικά είχα θυμάμαι τότε δυνατές σφυζουσες εμβοες ,μετά από κάποιο διάστημα μου κόπηκαν μαχαίρι μου είπε ο ωριλα τότε ότι το παθαίνουν κάποιοι όταν κόβουν τα ηρεμιστικά κάτι παθαίνει το νευρικό τους σύστημα , τώρα αντέ πάλι με την μινοξ αλλά έβαζα μεγαλύτερη ποσότητα απ ότι έπρεπε κ γύρω από το αυτί , τώρα μείωσα σε ποσοτητα κ είμαι καλύτΕΡΑ δεν με ενοχλεί τα ακούω κάποιες στιγμές πολύ αμυδρά

Χαίρομαι που οι εμβοές σου υποχώρησαν :D !!! Καμμιά φορά νομίζουμε ότι δεν βάζουμε αρκετή ποσότητα στο τριχωτό της κεφαλής και "λουζόμαστε" με το regain με αποτέλεσμα να διυσδεί η ουσία στο αίμα και άμα το παίρνουμε για πολύ αρκετό να εμφανίζονται οι ανεπιθύμητες ενέργειες... Η μινοξιδίλη όταν εφαρμόζεται τοπικά και στη σωστή δοσολογία είναι ένα καλά ανεκτό φάρμακο (πέρα από τους ερεθισμούς) για τους περισσότερους ασθενείς.

Τώρα, εφόσον είσαι γυμνάστρια, αν κάνεις πολύ αεροβική,οι σφύξεις σου θα είναι πολύ χαμηλές και κατά τη διάρκεια της κατάκλισης τη νύχτα έχεις περισσότερες πιθανότητες να ακούς τους σφυγμούς σου...Μην σε αγχώνει !
 
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα.
Κάνοντας αναζήτηση στο Google με θέμα "Μινοξιδίλη εμβοές" το πρώτο αποτέλεσμα ήταν το παρόν thread και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη που το ξεθάβω.
Πριν από περίπου 9 μήνες,ξεκίνησα την μινοξιδίλη 5% έχοντας παρουσιάσει αραίωση τόσο στους κροτάφους όσο και στην κορυφή.
(Είμαι μάλλον από τους τυχερούς που η αραίωση μου παρουσιάστηκε στα 52 μου χρόνια).
Πίνω εναν ή κανέναν καφέ,δεν καπνίζω,δεν γυμνάζομαι αλλά προσέχω όσο μπορώ την διατροφή μου.
Δύο μήνες μετά την πρώτη χρήση και εντελώς ξαφνικά,ξεκίνησαν οι εμβοές,αρχικα στα αριστερό αυτί και λίγες μερες αργότερα και στο δεξί.
Στην αρχή υπέθεσα ότι είναι κάτι παροδικό και θα φύγει,βλέποντας όμως ότι η κατάσταση όσο πάει και χειροτερεύει είπα να το ψάξω.Αρχικά έκανα όλες τις εξετάσεις που μπορεί να σου προτείνει ένας ΩΡΛ (αίματολογικές, ακοόγραμμα,μαγνητική κτλ) απο τις οποίες ο γιατρός δεν διέκρινε κάτι που να συνδέεται με τις εμβοές.Μου πρότεινε να επισκεφθώ νευροχειρουργό και ορθοπαιδικό.
Το έκανα με νεα σειρά εξετάσεων από τις οποίες δεν βρέθηκε κάτι σχετικό.Μέχρι και υπνόγραμμα έκανα μενοντας καλωδιωμένος σαν robot όλη τη νύχτα μεσα σε νοσοκομείο.Τίποτα και απο εκεί.
Επιστροφή λοιπόν στον ΩΡΛ,ο οποίος μου είπε ότι μάλλον θα πρέπει να μάθω να ζω με αυτές...
Για το τι ακούω όλη την ημέρα και πρέπει να μάθω να ζω με αυτό,σας παραθέτω το παρακατω link.Μόλις μπείτε σε αυτό,σύρετε τον δείκτη/διακόπτη στα 8kHz και πατήστε το play,έχοντας χαμηλά την ένταση των ηχείων σας.
https://www.audionotch.com/app/tune/
Aν πιστεύει κάποιος ότι μπορεί άνθρωπος να μάθει να ζει με αυτόν τον ήχο μέρα-νύχτα στο κεφάλι του,ας το γράψει. Κοντεύοντας να τρελλαθώ,άρχισα να σκέφτομαι για το τι διαφορετικό έχω κάνει όλο αυτό το διάστημα και έχοντας περάσει 7 περίπου μήνες με minox.Εννοείται ότι στην αρχή δεν πήγε σε αυτήν το μυαλό μου,πολλώ δε όταν είχαν ήδη φανεί πολύ καλά αποτελέσματα στην αραίωση,ειδικά στους κροτάφους.
Έχοντας φτάσει πια σε αδιέξοδο,είπα να δοκιμάσω να την σταματήσω (έβαζα 1ml πρωί και βράδυ).Μετά από 10 ημέρες διακοπής,οι εμβοές αρχικά έπεσαν τόσο σε ένταση όσο και σε συχνότητα εμφάνισής τους εως που σταμάτησαν εντελώς!!!
Βλέποντας ταυτόχρονα ότι οι νέες τρίχες που είχα βγάλει,άρχισαν να με αποχαιρετούν,έπεισα τον εαυτό μου ότι δεν έφταιγε η Μινοξιδίλη και την ξεκίνησα ξανά,βάζοντας αυτή την φορά 1ml μόνο το βράδυ.
Την πέμπτη ημέρα χρήσης της ξανά τα ίδια και τώρα που σας γράφω,κοντεύω να τρελλαθώ
Εννοείται ότι δεν κατηγορώ το φάρμακο,αλλά σας περιγράφω την περίπτωσή μου και το ότι εμένα με πείραξε,δεν σημαίνει ότι θα παρουσιάσει την ίδια παρενέργεια και σε άλλους.
Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για το σεντόνι.
Σωκράτης.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Σωκράτη γνωρίζω προσωπικά έναν κορυφαίο ΩΡΛ που ίσως σε βοηθήσει και συνεργάζεται στενά με ένα κέντρο που επίσης τους γνωρίζω προσωπικά, ειναι πιστοποιημένοι γνήσιοι tomatis center που εδώ και 30 χρόνια υλοποιούν την μέθοδο του Γάλλου καθηγητή tomatis που έχει να κάνει με την ηχοθεραπεία και η οποία θεραπεύει μέχρι και δυσλεξία και ακόμη και τα πιο τρελά, μη χειρουργήσιμα ή μη ιάσιμα ωρλ προβλήματα που ακόμη και ο ωρλ σηκώνει τα χέρια. Αν θες στείλε μου Pm να σου πω περισσότερα. Αν φταίει η μινοξ ή οχι δεν το ξέρω, αλλά το θεωρώ σπάνια παρενέργεια αλλά ποτέ δεν ξέρεις, ίσως να δεις και αυτό που σου πρότεινα ωστόσο γιατί ειναι κρίμα να μην μπορείς να κάνεις και την θεραπεία σου.
 
Μπλουζα