Υποψήφιος για μεταμόσχευση !

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πάντως σαν νέος εδώ τα πράγματα ειναι αρκετά μπερδεμένα !
Αργότερα θα ακολουθήσουν φωτός

Αγάλι αγάλι γινεται η αγουρίδα μέλι όπως λέει και η λαϊκή ρήση, ξεκινά και μην απογοητεύεσαι


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Billare τέτοιου είδους απαντήσεις ειναι "επικίνδυνες" και σαφή εικόνα δεν θα πάρεις με τον χαμό που θα γίνει. Καλυτερα ψάξε λίγο στα νήματα και θα βρεις οτι χρειάζεσαι, ειναι χιλιοσυζητημενο το θεμα, και θα μας ξεκουράσεις και εμάς τους πυροσβέστες [emoji6]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτο ακριβως γιαυτο δεν μπαινω σε κοπο παλι να απανταω κουραστικα και στο τελος θα γινει παλι μακελιο....
Ριξτε λιγο διαβασμα παιδια ειναι χιλιογραμμενα.
 

billaros

Active Member
παιδαιες εχω διαβασει αρκετα νηματα αν και νεος στο σαιτ διαβαζα και απο πιο παλια.σαφη εικονα δεν εχω για το τι μπορει να παει στραβα.εκει που εχω καταληξει απο οτι εχω διαβασει ειναι οτι εχετε καλη εικονα (οσο καλη μπορει να θεωρηθει για τα δεδομενα της ελλαδας)για δυο κλινικες (d...h...i... kai β......η) με την δευτερη να ειναι ακομα υπο ελεγχο σωστα?και απο τι εχω καταλαβει η πρωτη να εχει γενικα καλα αποτελεσματα απλα να μην πετυχαινει μεγαλες πυκνοτητες σωστα?να ξερετε (εχω ανοιξει ενα δικο μου θεμα συζητησης και εχω βαλει και φοτος)εχω καταληξει να προχωρησω σε μμ και εχω σκοπο να παω απτον β......η να με δουνε το καλοκαιρι με σκοπο να κλεισω ημερομηνια για μμ τον οκτομβριο.απλα επειδη ειμαι απο πατρα γιαυτο και δεν εχω παει να με δουνε απο κοντα.προτεινεται να τουσ στειλω φοτο κλπ. online?θα μου πουνε εκτιμηση στο περιπου?αξιζει να το κανω?η να περιμενω το καλοκαιρι?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιατι να περιμένεις, δεν σου ζητάει τίποτα, τζάμπα ειναι...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dimitris50423

Well-Known Member
μπορεις να στειλεις φωτο bill σε ολες τις κλινικες γινεται αυτο.. και να σου προτεινουν πως θα κινηθεις. μετα αν θες μπορεις να μας ενημερωσεις για το τι σου προτειναν.
 

paulo

Active Member
Βρεγμένα φενονται ποιο πυκνά
 

Συνημμένα

  • image.jpeg
    image.jpeg
    435.8 KB · Προβολές: 62
  • image.jpeg
    image.jpeg
    459 KB · Προβολές: 65
  • image.jpeg
    image.jpeg
    509.6 KB · Προβολές: 61

Cloud

Member
Έχω μια απορία για τα έμπειρα μέλη του forum και τη γράφω εδώ αφού ο paulo σκέφτεται και την Κύπρο για τη μ.μ. του (και εγώ τη σκέφτομαι). Είδα στο youtube βίντεο όπου ο Μάρας κάνει (χειροκίνητη) εξαγωγή και μου έκανε εντύπωση ότι πιέζει τη λεπίδα χωρίς να τη στρίβει. Έχει κάποια διαφορά αυτή η πρακτική π.χ. ως προς τον τραυματισμό των θυλακίων ή ώς προς το σημάδεμα της δότριας;
 

piros75

Well-Known Member
Έχω μια απορία για τα έμπειρα μέλη του forum και τη γράφω εδώ αφού ο paulo σκέφτεται και την Κύπρο για τη μ.μ. του (και εγώ τη σκέφτομαι). Είδα στο youtube βίντεο όπου ο Μάρας κάνει (χειροκίνητη) εξαγωγή και μου έκανε εντύπωση ότι πιέζει τη λεπίδα χωρίς να τη στρίβει. Έχει κάποια διαφορά αυτή η πρακτική π.χ. ως προς τον τραυματισμό των θυλακίων ή ώς προς το σημάδεμα της δότριας;
Γενικά, όπως θα δεις, αν ψάξεις στα νήματα, υπάρχουν κάποιοι που υποστηρίζουν (ανάμεσά τους και εγώ) ότι η manual FUE έχει πλεονεκτήματα τόσο στην εξαγωγή όσο και στη βιωσιμότητα των μοσχευμάτων, με την motorised από την άλλη πετυχαίνεις μεγαλύτερο αριθμό εξαχθέντων μοσχευμάτων. Στην πρώτη περίπτωση τα εργαλεία που χρησιμοποιούν είναι (συνήθως) μικρότερης διαμέτρου και άρα τα σημάδια στη δότρια μικρότερα, στην πρώτη περίπτωση επίσης ο γιατρός μπορεί να "ψαρέψει" το μόσχευμα αλλάζοντας γωνία και βάθος κοπής, στη δεύτερη αυτό είναι πιο δύσκολο. Γενικά θα έλεγα ότι η manual είναι πιο safe μέθοδος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

paulo

Active Member
Εχω απάντηση απο Erdogan...
Μου είπε οτι θελω 3800-4800 μήπως ειναι πολλά ;;;
 

Συνημμένα

  • image.jpeg
    image.jpeg
    1.5 MB · Προβολές: 45

bruno1989

Active Member
Γενικά, όπως θα δεις, αν ψάξεις στα νήματα, υπάρχουν κάποιοι που υποστηρίζουν (ανάμεσά τους και εγώ) ότι η manual FUE έχει πλεονεκτήματα τόσο στην εξαγωγή όσο και στη βιωσιμότητα των μοσχευμάτων, με την motorised από την άλλη πετυχαίνεις μεγαλύτερο αριθμό εξαχθέντων μοσχευμάτων. Στην πρώτη περίπτωση τα εργαλεία που χρησιμοποιούν είναι (συνήθως) μικρότερης διαμέτρου και άρα τα σημάδια στη δότρια μικρότερα, στην πρώτη περίπτωση επίσης ο γιατρός μπορεί να "ψαρέψει" το μόσχευμα αλλάζοντας γωνία και βάθος κοπής, στη δεύτερη αυτό είναι πιο δύσκολο. Γενικά θα έλεγα ότι η manual είναι πιο safe μέθοδος.
Συμφωνώ εγώ που έκανα με μοτορι στη δέκατη σχεδόν μέρα με ψιλοποναει η δότρια σε κάποια σημεία. Μπορεί να έτυχε μόνο σε μένα βέβαια αυτό. Τώρα όσο για ποια είναι πιο αποτέλεσμα τικ η θα σ απαντήσω σε κάνα τριάρα μήνες. .
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Έχω μια απορία για τα έμπειρα μέλη του forum και τη γράφω εδώ αφού ο paulo σκέφτεται και την Κύπρο για τη μ.μ. του (και εγώ τη σκέφτομαι). Είδα στο youtube βίντεο όπου ο Μάρας κάνει (χειροκίνητη) εξαγωγή και μου έκανε εντύπωση ότι πιέζει τη λεπίδα χωρίς να τη στρίβει. Έχει κάποια διαφορά αυτή η πρακτική π.χ. ως προς τον τραυματισμό των θυλακίων ή ώς προς το σημάδεμα της δότριας;
Sωστα παρατήρησες cloud., τα μοσχεύματα τα χαράζει και ο ασθενής απλά νιώθει την εισαγωγή του punch στο δέρμα αν στρίψει το punch γύρω απο το θύλακα τοτε τραυματίζει το περιθυλάκιο, το οποίο είναι ζωτικής σημασίας για την επιβίωση του μοσχευματος. Επίσης η χάραξη αυτή δεν γίνεται εξ΄ολοκλήρου για όλα τα grafts αλλά σταδιακά, ώστε να μπορεί να ξεκουραστεί ο γιατρός, όσο η βοηθός τα αφαιρεί και στη συνέχεια ξαναρχίζει η χάραξη.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Εχω απάντηση απο Erdogan...
Μου είπε οτι θελω 3800-4800 μήπως ειναι πολλά ;;;
Τα 4800,,,ακούγονται και είναι πολλά για την δική σου περίπτωση, βέβαια αφορούν όλο το κεφάλι και βλέπω και τη λέξη fin? δηλαδή σε εντάσσει σε θεραπεία φιναστεριδης.. πιστεύω ότι δεν πρέπει να ασχοληθείς με το crown η αραίωση εκεί είναι πολύ μικρή , αλλά να ασχοληθείς με το μπροστινό τμήμα (hairline Α & Β ), προς το παρών, 3000 grafts θα έκαναν σπουδαία δουλειά!
 

dimitris50423

Well-Known Member
τα μοσχεύματα τα χαράζει και ο ασθενής απλά νιώθει την εισαγωγή του punch στο δέρμα αν στρίψει το punch γύρω απο το θύλακα τοτε τραυματίζει το περιθυλάκιο, το οποίο είναι ζωτικής σημασίας για την επιβίωση του μοσχευματος.

νικολα πως γνωριζεις αυτη τη λεπτομερεια? δεν ξερω καν αν ισχυει. καταρχην ο ασθενης με την αναισθησια δεν νιωθει την εισαγωγη του punch εγω δεν το ενιωθα.. επισης αν ισχυει αυτο που λες δεν θα επρεπε με τη motorized να καταστρεφονται ολα τα μοσχευματα? αφου το μοτερ γυριζει?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πάντα νιώθεις την εισαγωγή του punch, καταλαβαίνεις την πίεση..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Μπλουζα