Pgd(2) blockers και pge(2) agonist . πως τις ρυθμίζουμε

Komis

Active Member
Την ίδια δουλειά που λένε ότι κάνει το smo4554, την κάνει και η τοπική συμβαστατίνη. Γύρισα σήμερα όλα τα φαρμακεία αλλά κανείς δεν μπορεί να μου βρει καθαρή συμβαστατίνη, παρά μόνο σε χάπια που έχουν αρκετά έκδοχα τα οποία τα ψάχνω ένα ένα ως προς την διαλυτότητά τους ώστε να δω αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω.
Για 1γρ. από alibaba, μου ζήτησαν 340 δολάρια....ενώ η τιμή του είναι 17 ευρώ το γραμμάριο...

Εφόσον γνωρίζεις τι προσπαθούν να επιτύχουν με το smo4554, κάνε την σύγκριση με την συμβαστατίνη, ειδικά μετά από ρολλερ...

Μπορεις να επικοινωνησεις ισως,με την φαρμακευτικη εταιρια που κατασκευαζει τα φαρμακα με σιμβαστατινη.
http://medicalpq.gr/wp-content/uploads/2011/10/FOX_lipomin.pdf
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα το κάνω, αλλά νομίζω πως σε ιδιώτες δεν θα δώσουν, γι αυτό πήγαινα μέσω φαρμακείου...
 

pithikas

Well-Known Member
Την ίδια δουλειά που λένε ότι κάνει το smo4554, την κάνει και η τοπική συμβαστατίνη. Γύρισα σήμερα όλα τα φαρμακεία αλλά κανείς δεν μπορεί να μου βρει καθαρή συμβαστατίνη, παρά μόνο σε χάπια που έχουν αρκετά έκδοχα τα οποία τα ψάχνω ένα ένα ως προς την διαλυτότητά τους ώστε να δω αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω.
Για 1γρ. από alibaba, μου ζήτησαν 340 δολάρια....ενώ η τιμή του είναι 17 ευρώ το γραμμάριο...

Εφόσον γνωρίζεις τι προσπαθούν να επιτύχουν με το smo4554, κάνε την σύγκριση με την συμβαστατίνη, ειδικά μετά από ρολλερ...
https://www.karger.com/Article/Abstract/111142

Μολις ειδα αυτο! Φαινεται οντως να εχει καλυτερη δραση απο το vpa που χρησιμοποιω.
Η περιεκτικοτητα ειναι αυτο που με προβληματιζει.

Γι' αυτο τι λες;
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/15888#content
edit: Δε κυκλοφορει πλεον
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
https://www.karger.com/Article/Abstract/111142

Μολις ειδα αυτο! Φαινεται οντως να εχει καλυτερη δραση απο το vpa που χρησιμοποιω.
Η περιεκτικοτητα ειναι αυτο που με προβληματιζει.

Γι' αυτο τι λες;
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/15888#content
edit: Δε κυκλοφορει πλεον

Την συμβαστατίνη (ή ατορβαστατίνη )την έχω στο μάτι πολύ καιρό και θα κάνω ένα ξεχωριστό θέμα για αυτή γιατί μπορεί να κάνει πολύ περισσότερα από το vpa. Έχω έρευνες που δημιουργεί αγγειογένεση ακόμα και σε διαβητικές πληγές. Το θέμα είναι να μπορέσουμε να βρούμε καθαρή δίχως έκδοχα. Η περιεκτικότητα που είχε αποτελέσματα είναι 3%, αλλά σκεφτόμουν να ξεκινήσω με 1% γιατί παιρνώντας στο αίμα, μπορεί να υπάρξουν παρενέργειες μιας και μπλέκεται με τη χοληστερόλη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δηλαδη ρε παιδια τζιφος η pgd2/pge2?

@GOMI εσυ πως πας;

Όχι ρε συ, γιατί τζίφος? Απλά δεν φτάνουν από μόνα τους για επανέκφυση. Σε γενικές γραμμές πάω καλά, γι αυτό δεν έχω προσθέσει τίποτα επιπλέον ακόμα (πολλά υποσχόμενα η συμβαστατίνη + τοπική οιστριόλη ) μέχρι να δω που θα "κάτσει"
 
Την συμβαστατίνη (ή ατορβαστατίνη )την έχω στο μάτι πολύ καιρό και θα κάνω ένα ξεχωριστό θέμα για αυτή γιατί μπορεί να κάνει πολύ περισσότερα από το vpa. Έχω έρευνες που δημιουργεί αγγειογένεση ακόμα και σε διαβητικές πληγές. Το θέμα είναι να μπορέσουμε να βρούμε καθαρή δίχως έκδοχα. Η περιεκτικότητα που είχε αποτελέσματα είναι 3%, αλλά σκεφτόμουν να ξεκινήσω με 1% γιατί παιρνώντας στο αίμα, μπορεί να υπάρξουν παρενέργειες μιας και μπλέκεται με τη χοληστερόλη.
Σαυτη εδω την έρευνα βρέθηκε οτι η simvastatin μειώνει την έκφραση της COX-2, αρα οδηγεί σε μείωση της παραγωγής της pge2.(που ειναι καλό σε θεραπείες καρκίνου).

Simvastatin Potentiates TNF- -Induced Apoptosis through the ...
www.jimmunol.org › 2507.full.pdf

sinvastatin diminished the expression of COX-2 (Fig. 2A)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι γιώργο, το έχω δει αυτό, τα θετικά της όμως είναι πολύ περισσότερα
 
Μερικέ εισηγήσεις για τη PGD blocker?
Επίσης γνωρίζεις πως θα ψηλώσουμε τηνPGF2?
Το 1ο είναι το Σταφυλαιλεο για μείωση της pgd2.(herbstore).
Βρωσιμο κ τοπικό.
Έχουμε γράψει κι αλλα στην αρχη του νήματος.(πχ έλαιο θυμάρι ή μέλι θυμάρι).

Με την Pgf2 δεν έχουμε ασχοληθεί.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
μια ξεχασμενη θεραπεια στο συρταρι μου που δεν προλαβε να παρει σειρα.
εριξα μια σταγονα στο δαχτυλο,ειναι τοσο συμπηκνωμενο που μυριζει πετρελαιο,ειναι αιθεριο ελαιο θυμαριου.
σαπουνισα 3 φορες το χερι και μυριζει ακομα πετρελαιο
12404322_978890122150384_1938140146_n.jpg
 

LostUser

Active Member
Δεν βλέπω κινητικότητα...Έχετε απογοητευτεί και σεις με την θεωρία? Εγώ μετά από 2-3 μήνες δεν είχα αποτέλεσμα πάντως...
 

LostUser

Active Member
Ρε παιδια πως συνδεεται η dht me tin pgd kai tin pge??γνωριζει καποιοσ
ς?
Δεν συνδέονται.Πάνε να χτίσουν την θεωρία ότι υπάρχουν τουλάχιστον 2 ειδών λόγοι που χάνουμε τα μαλλιά μας.Αυτοί που πάσχουν από διαταραγμένες Ε1 και Ε2 έχουν πρόβλημα με pgd2 και pge2 και αυτοί που έχουν ανεβασμένη την DHT.

Αυτή η θεωρία θα εξηγούσε και τα διάφορα pattern.Πχ στο φόρουμ βλέπω την πλειοψηφία των μελών να αραιώνει το μαλλί τους και να γίνεται σαν χνούδι όπως τα μαλλιά των μωρών.Αυτό είναι από DHT (follicle miniaturization).Τα άτομα αυτά δεν έχουν ιδιαίτερη τριχόπτωση.

Επίσης υπάρχουν και άλλοι όπως και εγώ σε αυτήν την κατηγορία που έχουν τρελή τριχόπτωση και αραίωση σε κροτάφους και μετά σε άλλα σημεία.Οι τρίχες ξαναβγαίνουν μαύρες αλλά και ξαναπέφτουν γιατί υπάρχει το "τοξικό" περιβάλλον της Ε1.

Η θεωρία αυτή αν αποδειχθεί θα φέρει επανάσταση.Θα εξηγήσει άπειρα πράγματα. Πρώτα από όλα θα αποδείξει οτι κληρονομικότητα υπάρχει μόνο την περίπτωση της DHT.
Αν κάποιος δεν έχει ιστορικό στην οικογένεια,αλλά παρόλα αυτά για κάποιο λόγο του διαταραχθούν οι E1 και Ε2 θα έχει πρόβλημα.
Επίσης είναι και μία εξήγηση γιατί η φιναστερίδη δεν κάνει για όλους,και προκαλεί side effecs σε πολλούς(δηλαδή πήραν λάθος θεραπεία αφού ήταν σε λάθος κατηγορία)

Όλα αυτά με επιφύλαξη.Θεωρίες είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν συνδέονται.Πάνε να χτίσουν την θεωρία ότι υπάρχουν τουλάχιστον 2 ειδών λόγοι που χάνουμε τα μαλλιά μας.Αυτοί που πάσχουν από διαταραγμένες Ε1 και Ε2 έχουν πρόβλημα με pgd2 και pge2 και αυτοί που έχουν ανεβασμένη την DHT.

Αυτή η θεωρία θα εξηγούσε και τα διάφορα pattern.Πχ στο φόρουμ βλέπω την πλειοψηφία των μελών να αραιώνει το μαλλί τους και να γίνεται σαν χνούδι όπως τα μαλλιά των μωρών.Αυτό είναι από DHT (follicle miniaturization).Τα άτομα αυτά δεν έχουν ιδιαίτερη τριχόπτωση.

Επίσης υπάρχουν και άλλοι όπως και εγώ σε αυτήν την κατηγορία που έχουν τρελή τριχόπτωση και αραίωση σε κροτάφους και μετά σε άλλα σημεία.Οι τρίχες ξαναβγαίνουν μαύρες αλλά και ξαναπέφτουν γιατί υπάρχει το "τοξικό" περιβάλλον της Ε1.

Η θεωρία αυτή αν αποδειχθεί θα φέρει επανάσταση.Θα εξηγήσει άπειρα πράγματα. Πρώτα από όλα θα αποδείξει οτι κληρονομικότητα υπάρχει μόνο την περίπτωση της DHT.
Αν κάποιος δεν έχει ιστορικό στην οικογένεια,αλλά παρόλα αυτά για κάποιο λόγο του διαταραχθούν οι E1 και Ε2 θα έχει πρόβλημα.
Επίσης είναι και μία εξήγηση γιατί η φιναστερίδη δεν κάνει για όλους,και προκαλεί side effecs σε πολλούς(δηλαδή πήραν λάθος θεραπεία αφού ήταν σε λάθος κατηγορία)

Όλα αυτά με επιφύλαξη.Θεωρίες είναι.
Ευχαριστω για την ξεκαθαρη απαντηση σου! Μιας και ανοικω στην δευτερη κατηγορια και γω μπορεις να μου πεις πια θεραπεια βρηκες πιο αποτελεσματικη?
 
Μπλουζα