Μονιμη περουκα

aggelos88

Active Member
Παιδια κανω νεο θρεντ, νομιζω οτι η μονιμη περουκα ειναι πλεον η μονη λυση για ενα κεφαλι με φουλ τριχωμα :p


ειδα αυτο και εντυπωσιαστηκα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hairlosscursed

Well-Known Member
Επειδη το εχω κανει ΚΑΙ αυτο, σου λεω πως το θεμα εχει πολυ αγχος μετα απο λιγο που θα σου φυγει ο ενθουσιασμος.ζεις σαν φυγας και παντα με την ιδεα πως κατι δεν παει καλα και ολοι σε κοιτανε κλπ...και το κυριοτερο...μην σου φυγει σε στιγμες που δεν πρεπει...
Δεν ειναι τοσο απλο.
Σε αυτην την καταρα δεν υπαρχουν ευκολες ή απλες λυσεις.
Με καποιον τροπο θα πληρωσεις τιμημα.το τι τιμημα,το διαλεγεις εσυ εφοσον αποφασισεις να πας κοντρα στην καταρα της τριχοπτωσης.
Καθε πολεμος εχει θυματα
 

GiannisTak

Active Member
Ως πρώην φαλακρός για 2-3 μήνες -γυροειδής αλωπεκία, αρκετά εκτεταμένη- θα μοιραστώ με εσάς την μικρή εμπειρία μου.

Αυτού του είδους η φαλάκρα είναι μεν αντιστρέψιμη 100% στις περισσότερες περιπτώσεις αλλά δείχνει παράξενη, πολύ παράξενη γιατί είναι εντελώς τυχαίο το pattern. Μπαλώματα με πυκνό μαλλί, τρύπες, παράξενα συνεχόμενα σχήματα από μαλλί, μεγάλα κενά κτλ. Και στην εποχή της εξάπλωσης, οι τρίχες έπεφταν με το φαράσι. Το μαλλί μου είναι ιδιαίτερα πυκνό και με χοντρή τρίχα, (κανένα ίχνος ΑΓΑ), τόσο που όταν αποκαλύφθηκε το σκάλπ, ήταν κατάλευκο σαν χαρτί, δεν είχε μπει ποτέ ούτε μια ηλιαχτίδα. Και συνήθως ήμουν κοντοκουρεμένος.
Σκεφτείτε τώρα κοντραστ λόγω αλωπεκίας: Μαυρισμένο πρόσωπο και κατάλευκο σκαλπ με παράξενα νησιά μαυρου μαλλιού στο πάνω μέρος.

Ζήλευα σχεδόν αυτούς που είχαν ΑΓΑ γιατί το pattern είναι τόσο οικείο στον καθένα μας που κανείς δεν το προσέχει.
Ήταν αστείο: κάτι καράφλες με νοργουντ 10 με κοίταζαν καλά-καλά! :) Το τζόκευ ως τα αυτιά ήταν αναπόφευκτο.

Η λύση ήταν μία. Ξύρισμα: Με μηχανή ή και ξυράφι, ακόμα καλύτερα. Λύτρωση!
Τέλεια αίσθηση, ήταν βέβαια και καλοκαίρι. Τώρα που έχουν βγει σχεδόν όλα τα μαλλιά μου, έχω κολλήσει με αυτό το "λουκ".
 
Τελευταία επεξεργασία:

aggelos88

Active Member
Αυτη η περουκα δεν βγαινει ειναι μονιμη, κοιμασαι κανεις μπανιο και χτενιζεσαι κανονικα ακομα και για κουρεμα πηγαινεις. Το θεμα ειναι οτι ειναι ακριβη και οτι θελει αλλαγη μετα απο καποιο καιρο, οποτε θελει να ριχνεις χρημα.

Φυσικα προτιμω το ξυρισμενο κεφαλι γιατι πλεον ειναι απολυτα αποδεκτο και μερικες φορες σου δινει και ποντους αρενοπωτητας αν σου πηγαινει δλδ , φυσικα θα εχεις το look του εγκληματια φυλακοβιου ή μπραβου.
Οταν ομως εχεις μεγαλα αυτια η περιεργο κεφαλι η περουκα ειναι μονοδρομος
 

nine

Active Member

Ο τυπος ειχε αραιο μαλλι (norwood 3-4) αλλα παρολα αυτα μπηκε στην διαδικασια του προσθετου :p
 

dimitris50423

Well-Known Member
Ελαφρως καλυτερο απο του Μενιου.
Αλλα και παλι φαινεται οτι ειναι ψευτικο ακομα και απο το video. Φαντασου απο κοντα.
Και οι τριχες απο κατω τι γινονται;
Το παντρευεσαι για παντα και αυτο αν κανεις μερικες εμφανισεις ετσι με μαλλι πατακι.
Ο τυπος μια χαρα ηταν. Με μια μμ crown και λιγο hairline δε θα χρειαζοταν να μπλεξει.
 

nine

Active Member
Ελαφρως καλυτερο απο του Μενιου.
Αλλα και παλι φαινεται οτι ειναι ψευτικο ακομα και απο το video. Φαντασου απο κοντα.
Και οι τριχες απο κατω τι γινονται;
Το παντρευεσαι για παντα και αυτο αν κανεις μερικες εμφανισεις ετσι με μαλλι πατακι.
Ο τυπος μια χαρα ηταν. Με μια μμ crown και λιγο hairline δε θα χρειαζοταν να μπλεξει.

Ναι αυτο λεω και εγω ηταν norwood 3-4 διαχυτο. Λογικα με τετοια λυση στον χρονο θα εισαι ακομα χειροτερα απο την κακομεταχειρηση των μαμα μαλλιων. Λογω οτι θα καλυπτει η περουκα και το δερμα θα ειναι σε κακη κατασταση απο κολλες η οτι αλλο μπαινει για την τοποθετηση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Κ εκτος αυτου πως γινεται να ξεκινησεις την περούκα ακομα κ αν το παρεις αποφαςη ; Μια μερα εξαφανίζεσαι ξαφνικα με μαλλια ; Οπως κ να το δεις το πραγμα χίλιες φορα καραφλός παρα ολη αυτη η αιωνια ψυχική φθορά ...
 

Alex_under

New Member
Λοιπόν, παιδιά, αρχικά σας χαιρετώ και καλώς σας βρήκα, γιατί είναι η πρώτη μου δημοσίευση. Από εκεί και πέρα, πραγματικά νιώθω έκπληκτος με αυτά που διαβάζω για τα τουπέ κεφαλής. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως όταν σε έχουν σφάξει (με τη μέθοδο λωρίδας) ή σε έχουν "ξεπουπουλιάσει-συγγνώμη για τη λέξη, δε τη λέω ειρωνικά" (με τη μέθοδο τρίχα-τρίχα) δε θες να αποδεχθείς πόσο άτυχος στάθηκες ( και λυπάμαι πολύ που στάθηκες άτυχος και πόνεσες τόσο). Ούτε πνεύμα πουλάω, ούτε χαίρομαι για κανέναν. Έχω ζήσει από κοντά δύο μεταμοσχεύσεις πολύ κοντινών μου ανθρώπων. Ο πατέρας μου έκανε το 1996 και ο αδερφός μου έχει κάνει 3 μεταμοσχεύσεις και τατουάζ, και προϊόντα ξανά και ξανά. Εγώ πήγα προχθές, μου ξύρισαν το πάνω μέρος του κεφαλιού, βάλαμε το "τουπε", το κουρέψαμε, το φτιάξαμε, και είμαι ασύγκριτα καλύτερος και από τους δύο. Και για να μη νομίζετε ότι μιλάμε μόνο για παλιά περιστατικά, ψάχνομαι γενικά στον χώρο και βλέπω συνεχώς αποτελέσματα επεμβάσεων κτλ, γιατί κινούμαι στον καλλιτεχνικό χώρο με ανθρώπους που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να χάσουν τα μαλλιά τους. Ειλικρινά, καμία σχεδόν μεταμόσχευση δε θεωρώ ότι λύνει το πρόβλημα. Εντάξει, αν πάει κάποιος στην Ισπανία, δώσει 20.000 ευρώ στον κορυφαίο και πάει ξανά μετά από έναν χρόνο για τη δεύτερη φάση, ΙΣΩΣ δείχνει από λιγότερο χάλια μέχρι μέτρια, έστω συμπαθητικά. Ας μην είμαστε όμως ψεύτες με τους εαυτούς μας. Ο αριθμός των μοσχευμάτων μιλάει από μόνος του. Τίποτα δε θα επαναφέρει την πυκνότητα (μιλάω φυσικά για περιπτώσεις που τα μαλλιά έχουν χαθεί, όχι για ελαφριά αραίωση), σχεδόν πάντα θα φαίνεται, και θα θέλει από την πλευρά μας τρομερή περιποίηση και καμουφλάζ με διάφορα σκευάσματα. Σέβομαι την επιλογή του καθενός, καταλαβαίνω ότι αρκετοί θέλουν να δώσουν 500 ευρώ σε εταιρείες που διαφημίζονται σε εκπομπές κους κους και νομίζουν ότι θα σωθούν, κατά την άποψή μου όμως το περουκίνι είναι η καλύτερη λύση. Φυσικά το θέμα είναι να μη γίνεις Μένιος, κι από την καράφλα πας στο στάδιο χιπστερ. Κάτι νορμάλ, κοντά στο παλιό μας κούρεμα. Μόλις το συνηθίσω κι εγώ, θα χαρώ να σας λύσω όποια απορία έχετε και να διαπιστώσετε ότι μιλάτε με κανονικό άνθρωπο, όχι πωλητή ή κάποιον που έχει να κερδίσει κάτι (καταλαβαίνω πως παίζουν και τέτοια περιστατικά). Εκεί που πήγα εγώ, φορούσε περουκίνι και ο ιδιοκτήτης της εταιρείας (κάνει και μεταμοσχεύσεις και είναι και πασίγνωστη αλλά δε θα την πω για να μη νομίζει κανείς ότι διαφημίζω). Ειλικρινά δε κατάλαβα τίποτα. Ο τύπος έδειχνε άψογος. Θα κάνω και μια γενική παρατήρηση όμως. Εμείς που έχουμε ζήσει για λίγο ή για πολύ με αυτό το απαίσιο πρόβλημα (προσωπικά το βιώνω 10 χρόνια) θα πρέπει να είμαστε αλληλέγγυοι ο ένας προς τον άλλον. Επειδή εμείς την πατήσαμε με μια μεταμόσχευση που δεν πήγε καλά, ή επειδή δεν έχουμε τα λεφτά να βρούμε μια λύση που απαιτεί κάθε χρόνο κοντά στα 1300 ευρώ (800 η περούκα και 40 με 50 ευρώ τον μήνα η συντήρηση), ή ακόμα επειδή δεν είναι του γούστου μας βρε αδερφέ (απολύτως σεβαστο) δεν είναι ωραίο να κόβουμε τα πόδια σε όποιον μπορεί και σκέφτεται να το κάνει. Προσωπικά εγώ πήρα την απόφασή μου, την έκανα πράξη και δε με νοιάζει τίποτα. Μιλώ για άλλους, που ίσως έχουν μικρότερη αυτοπεποίθηση. Τέλος, ας σκεφτούμε και κάτι άλλο. Το "τουπε" είναι η μόνο λύση που και να μη μας αρέσει μπορούμε να την κάνουμε παρελθόν σε ένα λεπτό μέσα. Αν δεν πάει καλά μια μεταμόσχευση ή ενα τατουάζ, τότε τι κάνουμε; ΥΓ Για τον φίλο που ρωτάει για τα μαλλιά από κάτω. Προσωπικά δεν έχω, ελάχιστες τριχούλες μόνο, όμως, έτσι κι αλλιώς, κάθε μήνα πας και σε κουρεύουν. ΥΓ 2 Τα λέω όλα με αγάπη. Ένας από εσάς είμαι, ταλαιπωρημένος και κουρασμένος από αυτή τη διαρκή μάχη. Σέβομαι όλες τις απόψεις και εύχομαι στον καθένα από εσάς να βρει τη καλύτερη λύση για τον εαυτό του. ΥΓ 3 Παραδέχομαι ότι ίσως είμαι πολύ ενθουσιασμένος, πιστέψτε με όμως, ως άνθρωπος που είχε τα χρήματα να κάνει μεταμόσχευση και δεν έκανε εδώ και χρόνια, είναι η πρώτη φορά που κάτι με έπεισε. ΥΓ4 Φυσικά έχει και αρνητικά, και δυσκολίες. Εννοείται. Και πρέπει να ενημερωθείτε αναλυτικά και όχι από βίντεο στο ίντερνετ. Απλώς νομίζω αξίζει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alex_under

New Member
Κ εκτος αυτου πως γινεται να ξεκινησεις την περούκα ακομα κ αν το παρεις αποφαςη ; Μια μερα εξαφανίζεσαι ξαφνικα με μαλλια ; Οπως κ να το δεις το πραγμα χίλιες φορα καραφλός παρα ολη αυτη η αιωνια ψυχική φθορά ...

Φίλε μου, το ίδιο είναι και με τη μεταμόσχευση. Νομίζεις δε το ξέρουν και δε το βλέπουν; ΤΟ θέμα δεν είναι οι άλλοι. Το θέμα είναι ο εαυτός σου. Αν εσύ είσαι οκ, στα παλιά σου τα παπούτσια.
 

vag25

Well-Known Member
Σεβομαι την επιλογη του καθενος, αλλα η περουκα θα ηταν η μεγαλυτερη ηττα της προσωπικοτητας μου.
Ηττα σε καποιο βαθμο θα ηταν και η μεταμοσχευση η το βαψιμο μαλλιου(αυτο περισσοτερο απο μμ), αλλα αν βαλω ποτε περουκα, απλα εχω ''χασει'' οριστικα το παιχνιδι.
Καλυτερα να το κλεισω το μαγαζι απο νωρις γιατι δεν θα με αντεξω ουτως η αλλως τα επομενα χρονια που ερχονται. Θα αρχισω τα μποτοξ για τις ρυτιδες και θα φουσκωνω χειλια. Στο τελος θα βαλω και βυζακια.

Προσωπικα και μονο για μενα μιλαω.
 

Alex_under

New Member
Vag 25, απορώ. Έρχεσαι σε ένα τέτοιο φόρουμ και κατακρίνεις τα προσθετικά μαλλιών, τις μεταμοσχεύσεις κτλ. Δηλαδή τι ακριβώς περιμένεις να βρεις εδώ; Μαλλιάδες με στυλ χεβιμεταλά ή ανθρώπους να λένε ότι δε τους νοιάζει η απώλεια των μαλλιών τους; Μια χαρά αντέχουμε τους εαυτούς μας φίλε μου. Αν μπορείς να κάνεις και κάτι καλύτερο όμως φυσικά και το κάνεις. Από εκει και πέρα όποιος θέλει να βάλει βυζάκια και να φουσκώσει χείλια, ίσως το πρόβλημα δεν είναι ακριβώς η απώλεια μαλλιών. Δε κατακρίνω, απλώς λέω.
 

vag25

Well-Known Member
Vag 25, απορώ. Έρχεσαι σε ένα τέτοιο φόρουμ και κατακρίνεις τα προσθετικά μαλλιών, τις μεταμοσχεύσεις κτλ. Δηλαδή τι ακριβώς περιμένεις να βρεις εδώ; Μαλλιάδες με στυλ χεβιμεταλά ή ανθρώπους να λένε ότι δε τους νοιάζει η απώλεια των μαλλιών τους; Μια χαρά αντέχουμε τους εαυτούς μας φίλε μου. Αν μπορείς να κάνεις και κάτι καλύτερο όμως φυσικά και το κάνεις. Από εκει και πέρα όποιος θέλει να βάλει βυζάκια και να φουσκώσει χείλια, ίσως το πρόβλημα δεν είναι ακριβώς η απώλεια μαλλιών. Δε κατακρίνω, απλώς λέω.

Φιλε Αλεξ και μονο που βρισκομαι στο φορουμ το θεωρω ηττα μου. Απλα εχει μεινει ακομα μια σταλα σεβασμου μου προς εμενα.

Δεν κατακρινω κανεναν για οτι κανει και το εννοω. Ειμαι ο τυπος ανθρωπου που και σταχια να κολλησεις στο κεφαλι σου δεν θα σε χλευασω και θα σε δεχτω οπως εισαι. Μιλαω καθαρα για την προσωπικοτητα μου. Το να μην με αποδεχομαι και να φτανω στα ακρα μηηηπως και με αποδεχτω ως υπαρξη το θεωρω τεραστια ηττα.
Αν θες η περουκα ειναι το τελευταιο ακρο των ακρων για μενα. Για αυτο και το σχολιασα.

Μακαρι να σου πηγαινει, δεν εχω κανενα θεμα με την επιλογη σου.
 

Alex_under

New Member
Vag25 φίλε μου για εσένα το δέχομαι. Μπορεί όντως στη δική σου περίπτωση να ισχύει αυτό και το σέβομαι. Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με τα μαλλιά μου, δε με προβλημάτισε ποτέ. Δε περιαυτολογώ, και δε θέλω κανείς να το εκλάβει έτσι, απλώς στην επαγγελματική μου ζωή τα πηγαίνω πολύ καλά, στη προσωπική ζωή ακόμα καλύτερα, και, δόξα τω Θεώ, αντιλαμβάνομαι ότι στη ζωή η εμφάνιση είναι το τελευταίο που θα πρέπει να με αγχώνει. Το είδα πριν 10 μέρες στο ίντερνετ, μου άρεσε, άρεσε και στη γυναίκα μου, και είπαμε να το δοκιμάσω. Αν είχα θέμα θα είχα κάνει κάτι πιο νωρίς. Εγώ και με ξυρισμένο κεφάλι πιστεύω ότι είμαι μια χαρά, και, για να στο πω κι αλλιώς, νομίζω ότι αξίζω και ως άνθρωπος, ανεξαρτήτως εμφάνισης. Απλώς αφού μπορώ να κάνω κάτι και να με δω με μια διαφορετική εικόνα, το δοκίμασα, και πραγματικά το αποτέλεσμα είναι όμορφο γιατί δεν έκανα καμία υπερβολή. Πήγα πολύ προσεκτικά. Να σου πω όμως και κάτι στη τελική; Μπορεί να ήμουν μια δυστυχισμένη ύπαρξη, με χιλιάδες ψυχολογικά και με κόμπλεξ και να ήθελα να βάλω περούκα για να με αντέξω στον καθρέφτη και να μην κρεμαστώ. Κι έτσι να ήταν, να λέμε για βυζιά και για φούσκωμα χειλιών το βρίσκω λάθος. Και χάλια να είμαι, στον εαυτό μου κάνω κακό, δε βλάπτω κανέναν για να δεχθώ επίθεση. Πάντως αν σου πω ανθρώπους που φοράνε το συγκεκριμένο προϊόν, πραγματικά θα δεις ότι μάλλον δεν είναι όπως τα έχεις στο μυαλό σου. Ό,τι καλύτερο σου εύχομαι.
 

vag25

Well-Known Member
οχι βρε δεν εκανα επιθεση σε σενα. Eχεις δικιο οτι ειναι δικαιωμα σου να κανεις οτι θελεις, και οπως σου ειπα εγω θα σε δεχομουν οπως εισαι αν σε ηξερα. Με περουκα η χωρις.

Χαιρομαι που βλεπεις ετσι τον εαυτο σου.:)

Περισσοτερο ηταν αγανακτιση γιατι εχουμε μαθει κομπλεξαριζομαστε ευκολα. Αν αρχισουν ολοι να φορανε περουκες, μετα ο NW1 θα φοβαται να βγει απο το σπιτι...
Ειναι τα προτυπα και δυστυχως στον χωρο που περιγραφεις κακως δινουν τετοια. Δεν θα επρεπε να αναγκαζεσαι να φορας περουκα. Να ομως που το κανεις και ας τα εχεις καλα με σενα.
 
Μπλουζα