Μειονότητες & ρατσισμός

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σεβαστή η αποψή σου jen, αλλά απέχει κατά πολύ από την δική μου οπτική πλευρά των πραγμάτων. Εγώ προτιμώ τα πατροπαράδοτα ήθη και έθιμα, όχι μόνο στο παρόν θέμα, αλλά γενικότερα. Επίσης υπάρχει κάτι - κάποιος που λέγεται Θεός. Αν κατ επιλογή μας τον έχουμε απορρίψει, τότε ναι, όλα μα όλα επιτρέπονται...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Jen

Active Member
Σεβαστή η αποψή σου jen, αλλά απέχει κατά πολύ από την δική μου οπτική πλευρά των πραγμάτων. Εγώ προτιμώ τα πατροπαράδοτα ήθη και έθιμα, όχι μόνο στο παρόν θέμα, αλλά γενικότερα. Επίσης υπάρχει κάτι - κάποιος που λέγεται Θεός. Αν κατ επιλογή μας τον έχουμε απορρίψει, τότε ναι, όλα μα όλα επιτρέπονται...

Όπως σου εξήγησα, από τη στιγμή που η επιστήμη έχει απαντήσει σε αυτό το θέμα, δεν είναι δυνατόν να μιλάμε απλά για άποψη. Με την ίδια λογική, και η άποψη του Ιμάμη που ακούστηκε πρόσφατα ότι η γη είναι επίπεδη θα πρέπει να γίνει από όλους μας αποδεκτή, εφόσον είναι η άποψή του; Επίσης, όταν η άποψή σου έχει να κάνει με ανθρώπους, δεν έχεις μόνο εσύ το δικαίωμα έκφραση της άποψής σου αλλά και οι άλλοι το δικαίωμα να μην τους προσβάλλεις μέσα από την άποψή σου. Σκέψου για παράδειγμα να βγει κάποιος σήμερα, όπως γινόταν πριν κάποια χρόνια, και να πει "όλοι οι μαύροι πρέπει να είναι σκλάβοι γιατί αυτή είναι η φύση τους και είναι κατώτερα όντα". Είναι θέμα άποψης αυτό πλέον; Μπορεί να είναι κάτι τέτοιο αποδεκτό ή σεβαστό;

Το θέμα όμως Gomi με τις απόψεις και τις οπτικές είναι ότι σπάνια παραμένουν απλά απόψεις και οπτικές. Το θέμα είναι ότι ξεκινώντας ο καθένας και καθεμία μας από τις απόψεις του/της επιλέγει έναν συγκεκριμένο τρόπο δράσης και συμπεριφοράς απέναντι σε κάποια άτομα. Για να ξαναγυρίσω στον αρχικό σκοπό του thread, βλέπεις π.χ. ότι το πρόβλημα δεν είναι το τι πιστεύουμε για τη φαλάκρα, αλλά το ότι με βάση τις απόψεις μας συμπεριφερόμαστε με έναν συγκεκριμένο τρόπο στους φαλακρούς. Τους κοροϊδεύουμε, τους πληγώνουμε, τους απορρίπτουμε κτλ. Δεν το κάνουμε ενδεχομένως συνειδητά, αλλά δεν σημαίνει ότι το γεγονός ότι αυτή είναι η άποψή μας μάς δίνει το δικαίωμα να συμπεριφερόμαστε έτσι απέναντι στους άλλους ανθρώπους. Το ίδιο ισχύει και με τους ομοφυλόφιλους. Δεν μπορείς να μου λες ότι άποψή σου είναι ότι τόσα εκατομμύρια ή δισεκατομμύρια ανθρώπων πρέπει να στερούνται τόσο θεμελιώδη δικαιώματα, γιατί εκφράζοντας αυτή την άποψη επηρεάζεις τις ζωές άλλων, οι οποίοι δεν σε βλάπτουν στο παραμικρό. Και γιατί αυτή την άποψη την κάνεις έμμεσα και πράξη όταν αλληλεπιδράς με αυτούς τους ανθρώπους στην καθημερινή σου ζωή ή όταν αντιτίθεσαι στον αγώνα τους για τα δικαιώματά τους. Δηλαδή αν πω εγώ "η άποψή μου είναι ότι πρέπει να πεθάνουν όλοι οι χρυσαυγίτες" θα είναι κάτι το αποδεκτό επειδή το βάφτισα "άποψη";

Όσον αφορά το Θεό:
Το ότι η θρησκείες είναι ούτως ή άλλως ανθρώπινο κατασκεύασμα και αντικατοπτρίζουν τις απόψεις των ίδιων των ανθρώπων, δεν θα το αναλύσω. Θα πω όμως το άλλο.
1) η Εκκλησία θεωρεί αμαρτία οποιοδήποτε σεξ δεν οδηγεί στην αναπαραγωγή (δηλ. σεξ με προφυλακτικό, στοματικό σεξ, πρωκτικό σεξ με γυναίκα κτλ.). Θεωρώ λοιπόν εντελώς υποκριτικό να επιλέγουμε να θεωρούμε αμαρτία μόνο ό,τι μας βολεύει, και ό,τι δεν μας βολεύει να λέμε "ε εντάξει, οι καιροί έχουν αλλάξει, όταν γράφτηκαν τα Ευαγγέλια υπήρχαν άλλες αρχές, τώρα τα έχουμε προσαρμόσει στις σημερινές ανάγκες." Συμφωνώ λοιπόν απόλυτα ότι η θρησκεία πρέπει να ακολουθεί την εξέλιξη της κοινωνίας, αλλά όχι μόνο όπου μας συμφέρει.
2) Ούτε η χώρα μας ούτε η Ευρώπη ούτε η Αμερική ζει σε θεοκρατικό καθεστώς. Και δεν είναι τυχαίο ότι αυτό έγινε μετά την έλευση του Διαφωτισμού και των ιδεών του ανθρωπισμού. Και προφανώς δεν επιτρέπονται όλα μα όλα, ακριβώς αυτό λέμε, ότι το κύμα του Ανθρωπισμού εδραίωσε κάποιες καθολικές αξίες και αρχές που αφορούν όλους τους ανθρώπους. Ακριβώς επειδή η κάθε χώρα έχει τη δική της κουλτούρα, τα δικά της πιστεύω, τη δική της θρησκεία, υπάρχουν κάποιες αξίες σχεδόν καθολικά αποδεκτές ακριβώς για να προστατεύονται οι άνθρωποι. Το ότι πλέον δεν ζούμε ντε και καλά με βάση το νόμο του Θεού αλλά το νόμο των ανθρώπων, λοιπόν, δεν σημαίνει ότι έγινε επειδή θέλουμε να οδηγήσουμε την ανθρωπότητα σε μια κατάσταση όπου όλα μα όλα επιτρέπονται, αλλά ακριβώς το αντίθετο: να την οδηγήσουμε σε μια κατάσταση όπου το κάθε άτομο θα έχει το δικαίωμα να είναι και να κάνει όσα το βοηθάνε να ζήσει σαν ολοκληρωμένο και ευτυχισμένο άτομο χωρίς να βλάπτει τους υπόλοιπους. Και αυτό είναι κάτι που σε μεγάλο βαθμό η θρησκεία -η όποια θρησκεία- το έχει εμποδίσει. Καθολική αρχή του ανθρωπισμού είναι ότι κανένας δεν έχει δικαίωμα να επιβάλλει σε άλλους να κάνουν ή να μην κάνουν κάτι, να είναι ή να μην είναι κάτι, από τη στιγμή που ο ίδιος δεν βλάπτεται. Ο καθένας και καθεμία είναι ελεύθερος να πιστεύει όπου θέλει και όσο θέλει. Δεν μπορεί όμως κανένας να επιβάλλει σε άλλους τις απόψεις της θρησκείας του. Αν εσένα σε αντιπροσωπεύει τόσο πολύ ο λόγος της Εκκλησίας και θεωρείς ότι η ομοφυλοφιλία είναι αμαρτία, μην την πράττεις. Δεν έχεις δικαίωμα να ζητάς να μην την πράττουν οι άλλοι, έχεις δικαίωμα να ζητάς να μην σου επιβάλλουν οι άλλοι να την πράξεις. Οι νόμοι όμως μια χώρας αφορούν ΟΛΟΥΣ τους πολίτες της, και πολίτες είναι και οι Χριστιανοί, και οι μη Χριστιανοί, και οι άθεοι και όσοι εφαρμόζουν τον Χριστιανισμό σε κάποιο βαθμό αλλά όχι εντελώς. Δεν μπορεί λοιπόν το κράτος να στερεί δικαιώματα από πολίτες της οι οποίοι μάλιστα εκπληρώνουν όλες τις υποχρεώσεις τους ως πολίτες, επειδή η θρησκεία δεν τους αποδέχεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

xk

Active Member
Έχω συνάδερφο που έγινε gay από μόδα, ακριβώς γιατί η κοινωνία προσπαθεί να το περάσει ως μια φυσιολογική κατάσταση.

Συμφωνούμε εκτός απο αυτο...δεν προσπαθεί η ΚΟΙΝΩΝΙΑ να το περάσει ως φυσιολογικό αλλα συγκεγκριμένα κέντρα εξουσίας.Ούτε της κοινωνιας είναι τα ΜΜΕ ούτε οι ΜΚΟ που χρηματοδοτούν αυτή την προπαγάνδα ούτε καν οι κυβερνήσεις μιας και δεν κόβουν αυτές το χρήμα αλλα το δανείζονται απο ιδιώτες

Τεσπα όπως ειπα και στην Jen όλα αυτά θα τελειώσουν κάποια στιγμή,λάθος άτομα για μαριονέτες βρήκαν μερικοί για να παίζουν παιχνίδια με τους λαους...είναι τόσο γελοίο που απλά δεν θα τα καταφέρουν αρξκεί αν ενημερώνεται ο κόσμος με ουσία όχι μόνο με μπλα μπλα

Πάρτε λίγο Διαφωτισμό,φρέσκο φρέσκο...στο Lifo θα παρει 500 like 5 deslike σε ουδέτερες ιστοσελίδες απλά διαβαστε απο κατω.Δειτε πως τα άτομα που υποστηρίζουν την ομοφυλοφιλία απλα ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ και συνεχίζουν την ίδια γραμμη της επίκλησης στο συναίσθημα των συνανθρώπων τους σε βαθμό να μιλάμε πια για εμπαιγμό και κοροϊδία.Ενταξει κάποιοι εκτός από προσωπικό γούστο και συμφέρον έχουν και το μεροκάματο δε λεω,ζόρικες εποχές.

http://www.dailymail.co.uk/news/art...Gay-Thai-men-tie-knot-fairytale-ceremony.html
 

xk

Active Member
Θέλαν ίσα δικαιώματα για έναν θεσμό που φτιάχτηκε για τη συνένωση Ανδρός και Γυναικός..

Τελικά μάλλον άλλαξαν γνώμη θέλουν να μην παντρευεται ΚΑΝΕΙΣ(εν μέρει το έχει πετύχει η ΝΤΠ...είπαμε Δυτικα ανεπτυγμένα κράτη και δυτικός πολιτισμός,ξέρουν αυτοί,ρεκορ διαζυγιων παγκοσμιως οι ''μορφωμένοι'')


http://illinoisfamily.org/homosexua...rue-purpose-of-battle-is-to-destroy-marriage/


Ο ομπάμα τι λεει για όλα αυτά?...επιβράβευση και ισχυροποίηση,δώσε πόνο...


http://www.lifo.gr/now/world/61400
 

zotrix

Active Member
Jen, εγώ ούτε αντιπαθώ ούτε συμπαθώ τους ομοφυλόφιλους. Δικαίωμα τους να κάνουν ότι θέλουν. Αλλά όσο και να χτυπιέσαι η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι φυσιολογικό. Και ούτε πρόκειται να γινει αποδεκτή από καμία κοινωνία στον κόσμο όσοι νόμοι και αν υπάρξουν που να ποινικοποιούν την οποιαδήποτε γνώμη (πρόσεξε αναφέρομαι σε γνώμη) εναντίον της, γιατί πάντα ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού θα αισθάνεται απέχθεια απέναντι σε κάτι αφύσικο.

Ίσως επειδή τελείωσες φιλοσοφική όπως λες, συνήθισες στους ομοφυλοφιλους και τους συμπάθησες μέχρι αηδίας, ίσως έκανες κακές παρέες σε απλυτα τραπεζακια εκεί στη σχολή σου, δεν ξέρω. Αλλά το να παίρνει καβάλα ένας άντρας έναν αλλο αντρα, δεν είναι normal! Είναι τόσο απλό
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jen

Active Member
Jen, εγώ ούτε αντιπαθώ ούτε συμπαθώ τους ομοφυλόφιλους. Δικαίωμα τους να κάνουν ότι θέλουν. Αλλά όσο και να χτυπιέσαι η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι φυσιολογικό. Και ούτε πρόκειται να γινει αποδεκτή από καμία κοινωνία στον κόσμο όσοι νόμοι και αν υπάρξουν που να ποινικοποιούν την οποιαδήποτε γνώμη (πρόσεξε αναφέρομαι σε γνώμη) εναντίον της, γιατί πάντα ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού θα αισθάνεται απέχθεια απέναντι σε κάτι αφύσικο.

Ίσως επειδή τελείωσες φιλοσοφική όπως λες, συνήθισες στους ομοφυλοφιλους και τους συμπάθησες μέχρι αηδίας, ίσως έκανες κακές παρέες σε απλυτα τραπεζακια εκεί στη σχολή σου, δεν ξέρω. Αλλά το να παίρνει καβάλα ένας άντρας έναν αλλο αντρα, δεν είναι normal! Είναι τόσο απλό

@zotrix, καταρχήν είμαι η ίδια ομοφυλόφιλη ή τουλάχιστον μη ετεροφυλόφιλη, οπότε θα σε παρακαλούσα να προσέχεις πώς εκφράζεσαι για κάτι που δεν γνωρίζεις ο ίδιος. Δεύτερον, είπα ότι έχω κάνει συγκεκριμένες ΣΠΟΥΔΕΣ πάνω σε θέματα φύλου και σεξουαλικότητας. http://en.wikipedia.org/wiki/Gender_studies Δεν μιλάω απλά ως ομοφυλόφιλο άτομο, μιλάω ως άτομο που έχει σπουδάσει το θέμα και γνωρίζει τα πορίσματα της επιστήμης.

Καταρχήν η λέξη "φυσιολογικό" είναι από μόνη της κάπως προβληματική γιατί εμπεριέχει πολλές διαστάσεις. Τη βιολογική, την κοινωνική, την ηθική, τη θρησκευτική κτλ. Το ότι κάτι θεωρείται π.χ. μη φυσιολογικό από άποψη θρησκείας δεν σημαίνει ότι όντως είναι μη φυσιολογικό από άποψη βιολογίας και αντίστροφα, το να είναι κάτι μη φυσιολογικό από άποψη βιολογίας, δεν σημαίνει ότι θεωρείται μη φυσιολογικό στην κοινωνία.
Επίσης, σε μία κοινωνία το τι δικαιώματα θα έχει μια ομάδα με ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό δεν εξαρτάται από το ποια είναι η αιτία αυτού του χαρακτηριστικού. Και η μυωπία "μη φυσιολογικό" είναι, είδες κανέναν να στερεί δικαιώματα στους μύωπες; Επίσης, το 15-20% των ετεροφυλόφιλων έχουν πρόβλημα υπογονιμότητας και δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν με φυσικό τρόπο. Αυτό λοιπόν αποτελεί μέγιστη ανωμαλία με βάση τα επιχειρήματα όλων αυτών που χτυπιούνται ότι η ομοφυλοφιλία είναι αφύσικη επειδή πάει κόντρα στη διαιώνιση του είδους. Είδες κανέναν να στερεί σε αυτούς τους ανθρώπους το δικαίωμα να έχουν τη σχέση τους και να παντρεύονται; Όχι. Γιατί πολύ απλά ο άνθρωπος δεν είναι μόνο βιολογία και γονίδια. Και το να έχεις στραβά δόντια, με τη δική σου λογική, ανωμαλία είναι. Η πλειοψηφία του κόσμου φέρει κάποιο χαρακτηρισικό που θα μπορούσε να θεωρηθεί "γενετικά" ως παρέκκλιση. Τι θα γινόταν λοιπόν αν σε όλους αυτούς τους ανθρώπους στερούσαμε τα βασικά τους δικαιώματα με τη λογική ότι δεν είναι "φυσιολογικοί";

Το πρόβλημα δημιουργείται όταν αυτές οι παράμετροι μπλέκονται και με βάση λανθασμένες αντιλήψεις κάτι δεν θεωρείται απλά "ανωμαλία", όπως στις παραπάνω περιπτώσεις, αλλά "επικίνδυνο" για την ανθρωπότητα ή "κατώτερης αξίας". Μέχρι πολύ πρόσφατα στον Δυτικό κόσμο, και δυστυχώς ακόμα στον Ανατολικό, χαρακτηριστικά όπως το φύλο ή η φυλή θεωρούνταν ως "defects". Οι γυναίκες θεωρούνταν ως παρέκκλιση από το default φύλο, το αντρικό, και οι μαύροι ως παρέκκλιση από τους φυσιολογικούς "λευκούς", με αποτέλεσμα να επηρεάζονται όντως τα δικαιώματά τους με τη λογική ότι εκ φύσεως τα άτομα αυτά δεν δικαιούνταν ίσης μεταχείρισης. Η κοινή γνώμη, λοιπόν, που λες κι εσύ, επί αιώνες αιώνων δεν αποδεχόταν την ισότητα αυτών των ομάδων με τις κυρίαρχες "φυσιολογικές" ομάδες βασισμένη πάνω σε μια λανθασμένη αντίληψη που δεν είχε καμία επιστημονική βάση. Ήρθε η στιγμή όμως που όλα αυτά άλλαξαν, σίγουρα όχι 100%, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τους προηγούμενους αιώνες. Και άλλαξαν γιατί η πρόοδος της επιστήμης όχι μόνο σε επίπεδο θετικών σπουδών αλλά και σε επίπεδο θεωρητικών σπουδών, έφερε στην επιφάνεια πραγματικά επιστημονικά δεδομένα και ανέδειξε το πόσο γελοίο ήταν να θεωρούμε ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι οι γυναίκες και οι μαύροι ήταν ΕΚ ΦΥΣΕΩΣ κατώτερα όντα, γιατί απλά έτσι είχαμε μάθει. Και όπως άλλαξαν όλα αυτά παρά τις αντιλήψεις της κοινής γνώμης επί αιώνες, έτσι αλλάζει σταδιακά και η αντίληψη για την ομοφυλοφιλία. Και όντως αλλάζει:
"Public opinion in the United States shows majority support for the legal recognition of same-sex marriage. This support has remained above 50% consistently in opinion polls since 2010,[1] after having increased steadily for more than a decade"...
"A January–February 2015 Human Rights Campaign poll found that 60% of Americans favor same-sex marriage, while 37% oppose. The same poll also found that 46% of respondents say they know a same-sex couple who have gotten married"
(Από wikipedia).

Και:

upload_2015-3-1_14-50-25.png

(Από http://www.pewresearch.org/fact-tan...rope-divided-over-gay-marriage-homosexuality/)

Ελλάδα 50!! Και ανεβαίνει!!

Ας πάμε τώρα στο αν και κατά πόσο όντως είναι βιολογικά ανωμαλία η ομοφυλοφιλία:

Για να πεις λοιπόν ότι κάτι είναι ή δεν είναι φυσιολογικό απαιτούνται κάποια κριτήρια. Πριν από λίγο κάποιο άλλο μέλος τα ανέφερε. Μπορείς να μου αναφέρεις έστω και μια έρευνα που να αποδεικνύει ότι με βάση αυτά τα κριτήρια η ομοφυλοφιλία είναι κάτι το μη φυσιολογικό;
Εγώ μπορώ να σου ποστάρω δεκάδες link που αναφέρουν ότι ακόμα και βιολογικά, η ομοφυλοφιλία είναι φυσιολογικότατη.

1) Καταρχήν η ομοφυλοφιλία αποτελεί μέρος και του ζωικού βασιλείου και του ανθρώπινου εδώ και αιώνες (τουλάχιστον από τη νεολιθική εποχή). Αν λοιπόν ήταν επικίνδυνη για τη διαιώνιση του ανθρώπινου είδους, θα είχε εξαφανιστεί μέσω της φυσικής επιλογής και της επιβίωσης του ικανότερου. Αντίθετα, όχι μόνο δεν έχει εξαφανιστεί, αλλά τα ποσοστά έχουν μείνει ίδια για να μην πω αυξανόμενα.

2) Παρά την ύπαρξη των ομοφυλόφιλων σε σταθερά επίπεδα, ο πληθυσμός της γης όχι μόνο δεν έχει μειωθεί, αλλά αντίθετα έχει αυξηθεί. Πώς ακριβώς λοιπόν απειλούν την ανθρωπότητα οι ομοφυλόφιλοι; Η επιστήμη λοιπόν πλέον θεωρεί δεδομένο ότι η ομοφυλοφιλία σίγουρα δεν απειλεί τη διαιώνιση. Το θέμα είναι να βρούμε ποια είναι η λειτουργία της, ΑΝ όντως δεχτούμε ότι έχει μόνο βιολογική βάση.

3) Η συντριπτική πλειοψηφία των ερευνητών υποστηρίζουν ότι ακόμα και αν ανακαλυφθεί γονίδιο σχετικά με τη σεξουαλικότητα, αφενός δεν σημαίνει ότι η ομοφυλοφιλία προκύπτει από εκφυλισμό του γονιδίου και όχι ως φυσιολογική εναλλακτική έκφραση του γονιδίου (όπως π.χ. το να έχεις διαφορετικό χρώμα μάτια ή να είσαι αριστερόχειρος) και αφετέρου είναι βέβαιο ότι παίζουν ρόλο πάρα πολλοί παράγοντες, πέρα από τη βιολογία. Και με αυτό, όπως εξήγησα και στον xk, δεν εννοούν ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι άνθρωποι που υπέστησαν κάποιο τραύμα στην παιδική τους ηλικία και ΓΙ' ΑΥΤΟ έγιναν ομοφυλόφιλοι. Δεν υπάρχει καμία σύγχρονη έρευνα που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο.

4) Το ότι δεν έχει βρεθεί με βεβαιότητα κάποιο σχετικό γονίδιο για την σεξουαλικότητα, δεν σημαίνει ότι η σεξουαλικότητα είναι απαραίτητα μόνο επίκτητη ή μη φυσιολογική. Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει σχετικό γονίδιο για να θεωρείται κάτι φυσιολογικό. Πρόσφατα υπήρξαν έρευνες που μιλάνε όχι για τη γονιδιακή αλλά για την επιγενετική αιτία της ομοφυλοφιλίας. Πολύ συνοπτικά, έρευνες έχουν δείξει ότι όταν στην οικογένεια υπάρχει ένα ομοφυλόφιλο άτομο, τα υπόλοιπα μέλη (συνήθως αδέρφια) είναι πιο γόνιμα. Με αυτό τον τρόπο εξασφαλίζονται μεγαλύτερες πιθανότητες αναπαραγωγής, εφόσον συγκεντρώνονται σε λιγότερα άτομα, και επιτυγχάνεται η διαιώνιση ασχέτως του ποιο θα είναι το μέλος που θα τεκνοποιήσει. Σημασία έχει ότι τα ομοφυλόφιλα άτομα συμβάλλουν στη διαιώνιση με την ύπαρξή τους, άσχετα αν τα ίδια τα τεκνοποιήσουν ή όχι.

5) Αυτό είναι και το επόμενο επιχείρημα. Παρόλο που συμβαίνει το παραπάνω, οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι στείροι. Μπορούν να τεκνοποιήσουν και με τεχνητούς τρόπους (με παρένθετη μητέρα, με δότη σπέρματος κτλ.), και με φυσικό τρόπο (να κάνουν δηλαδή σεξ με άτομα του αντίθετου φύλου). Και όχι μόνο μπορούν θεωρητικά, αλλά το πολλοί πλέον το κάνουν κι όλας. Μπορείς να μου εξηγήσεις με επιστημονικά δεδομένα για ποιο λόγο οι ετεροφυλόφιλοι στείροι θεωρούνται πιο φυσιολογικοί από τους ομοφυλόφιλους που όντως μπορούν να τεκνοποιήσουν και όντως τεκνοποιούν;

6) Άλλες έρευνες έχουν δείξει ότι και στα ζώα και στους ανθρώπους η ομοφυλοφιλία σε κάποιες κοινωνίες αποτελεί μέσω ανέλιξης στην κοινωνική ιεραρχία. Τα μέλη με χαμηλότερο στάτους επιδίδονται σε ομοφυλοφιλικές επαφές ώστε να αποκτήσουν αναγνώριση από τα άλλα μέλη, αλλά και για να δημιουργήσουν συμμαχίες. Έτσι επιτυγχάνεται η επιβίωσή τους.

7) Άλλες έρευνες έχουν δείξει ότι τα ομοφυλόφιλα μέλη μιας κοινωνίας λειτουργούν ως προστάτες προς τα νεογνά ή τα μικρά της ομάδας, με αποτέλεσμα να αυξάνεται η πιθανότητα επιβίωσης κάθε νέας γενιάς.

Κι αυτές είναι μόνο κάποιες από τις πρόσφατες έρευνες.

Συμπερασματικά:
1) Δεν υπάρχει κανένα σεβαστό ποσοστό ερευνών-προσωπικά δεν έχω διαβάσει ούτε μία- που να δείχνει ότι η ομοφυλοφιλία είναι όντως ανωμαλία από βιολογικής ή οποιασδήποτε άλλης άποψης. Αντίθετα υπάρχουν όλο και περισσότερες έρευνες που δείχνουν ότι η ομοφυλοφιλία παίζει ρόλο στην επιβίωση και αναπαραγωγή των μελών κάθε κοινωνίας.
2) Ακόμα και αν όντως αποδεικνυόταν ότι η ομοφυλοφιλία είναι κάποιου είδους ανωμαλία (όπως π.χ. είναι η μυωπία, η υπογονιμότητα κτλ.), δεν υπάρχει απολύτως κανένας "λογικός" λόγος να στερούνται αυτοί οι άνθρωποι τα δικαιώματά τους. Όπως σου έδειξα, ούτε ο νόμος αλλά ούτε και οι υπόλοιποι πολίτες πλέον βλέπουν ότι αυτό έχει νόημα, όπως έγινε κάποια στιγμή και με τις γυναίκες, του μαύρους και άλλες κοινωνικές ομάδες που επί αιώνες θεωρούνταν "κατώτερα όντα"
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jen

Active Member
λοιπον το thread εχει παει τελειως off topic,παντως με το θεμα της ομοφυλοφιλιας δικαιωμα του καθενος να κανει οτι
θελει στο κρεβατι του,αλλα οτι η ομοφυλοφιλια ειναι ανωμαλια ειναι αληθεια οσο και αν ενοχλει την
jen,
εγω οπως ειπα δεν αντιπαθω τους ομοφυλοφιλους μαλιστα εχω και φιλους που ειναι ομοφυλοφιλοι και ποτε δεν
ειχα καποιο θεμα μαζι τους,την δουλεια τους αυτοι την δουλεια μου εγω
απλα το οτι η ομοφυλοφιλια ειναι ανωμαλια πρεπει καποιοι να το αποδεχτουν και να μην προσπαθουν να μας το περασουν ως φυσιολογικο γιατι δεν ειναι.
ο αδαμ με την ευα αμαρτησε (εκανε αυτο που εκανε)οχι με τον ευα-γγελο
LOL

Ο Αδάμ και η Εύα ήταν και λευκοί, ρε Droven. Πώς προέκυψαν οι μαύροι? Από ανωμαλία? Δηλαδή οι δύο αυτοί άνθρωποι έφεραν ΟΛΑ τα γονίδια και μάλιστα όλες τις εκφράσεις του κάθε γονιδίου,ΌΛΟΥ του υπόλοιπου κόσμου που εμφανίστηκε στη γη; Πώς εμφανίστηκαν λοιπόν όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά, εφόσον δεν τα είχε ο Αδάμ και η Εύα; Δεν έχω ακούσει πιο κουφό επιχείρημα.
Επίσης ο Αδάμ και Εύα μπορεί να μην ήταν ομοφυλόφιλοι οι ίδιοι αλλά δεν σου λέει κανένας ότι δεν ήταν τα παιδιά τους. Όταν η οικογένεια Αδάμ ξεπέρασε τα 10 μέλη, να είσαι σίγουρος ότι ένα μέλος τουλάχιστον ήταν ομοφυλόφιλο. Και παρόλα αυτά φτάσαμε να μην χωράμε πάνω στον πλανήτη.

Δες το παραπάνω ποστ μου ως απάντηση στη βεβαιότητά σου !!! ότι η ομοφυλοφιλία είναι ανωμαλία.

ps. εγώ σας παρακάλεσα να το κλείσουμε εδώ το θέμα και να συνεχίσουμε είτε σε άλλο thread είτε σε pm. Δεν μπορεί όμως να συνεχίζετε εσείς να γράφετε εδώ και να περιμένετε από μένα να σταματήσω. Σταματήστε εσείς που το ξεκινήσατε για να το σταματήσω κι εγώ. Έστω και εκ των υστέρων, ας μεταφερθούν τα σχετικά σχόλια σε άλλο θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Droven_89

Member
Ο Αδάμ και η Εύα ήταν και λευκοί, ρε Droven. Πώς προέκυψαν οι μαύροι? Από ανωμαλία? Δηλαδή οι δύο αυτοί άνθρωποι έφεραν ΟΛΑ τα γονίδια και μάλιστα όλες τις εκφράσεις του κάθε γονιδίου,ΌΛΟΥ του υπόλοιπου κόσμου που εμφανίστηκε στη γη; Πώς εμφανίστηκαν λοιπόν όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά, εφόσον δεν τα είχε ο Αδάμ και η Εύα; Δεν έχω ακούσει πιο κουφό επιχείρημα.
Επίσης ο Αδάμ και Εύα μπορεί να μην ήταν ομοφυλόφιλοι οι ίδιοι αλλά δεν σου λέει κανένας ότι δεν ήταν τα παιδιά τους. Όταν η οικογένεια Αδάμ ξεπέρασε τα 10 μέλη, να είσαι σίγουρος ότι ένα μέλος τουλάχιστον ήταν ομοφυλόφιλο. Και παρόλα αυτά φτάσαμε να μην χωράμε πάνω στον πλανήτη.

Δες παραπάνω ως απάντηση στη βεβαιότητά σου !!! ότι η ομοφυλοφιλία είναι ανωμαλία.

μα ειναι ανωμαλια.

αλλα δεν σημαινει οτι επειδη ειναι ανωμαλια οτι δεν εχεις το δικαιωμα να το κανεις

και εγω πχ θα μου αρεσε να ερθω σε σεξουαλικη επαφη με 2 η 3 γυναικες ταυτοχρονως
αυτο ειναι μεγαλη ανωμαλια .

αλλα δεν σημαινει οτι επειδη ειναι ανωμαλια οτι δεν εχω το δικαιωμα να το κανω η να το φαντασιωνομαι σωστα?
δικαιωμα του καθενος να κανει οτι θελει

παντως η φυση ποτε δεν ηταν ομοφυλοφιλη
τo αρσενικο παντα ηταν με το θυληκο
ο αρης με την αφροδιτη ο διας με την ηρα

ακομα και τα ζωα
γιατι τα ζωα παντα ζευγαρωνουν ετεροφυλοφιλικα? τι θα μου πεις τωρα οτι τους βαζει ο ανθρωπος να το κανουν???
πχ ο σκυλος με την σκυλιτσα το λιονταρι με την λιονταρινα ο γατος με την γατα κλπ
lol
ειπαμε να εισαι ανθρωπιστρια αλλα εσυ το παρακανεις.
 

Jen

Active Member
μα ειναι ανωμαλια.

αλλα δεν σημαινει οτι επειδη ειναι ανωμαλια οτι δεν εχεις το δικαιωμα να το κανεις

και εγω πχ εχω φαντασιωση οτι ερχομαι σε σεξουαλικη επαφη ταυτοχρονως με 2 οι 3 γυναικες
αυτο ειναι ανωμαλια .
αλλα δεν σημαινει οτι επειδη ειναι ανωμαλια οτι δεν εχω το δικαιωμα να το κανω η να το φαντασιωνομαι
σωστα?

η φυση ποτε δεν ηταν ομοφυλοφιλη
ετσι τo αρσενικο παντα ητανε με το θυληκο
ο αρης με την αφροδιτη ο διας με την ηρα

ακομα και τα ζωα
γιατι τα ζωα παντα ζευγαρωνουν ετεροφυλοφιλικα? τι θα μου πεις τωρα οτι τους βαζει ο ανθρωπος να το κανουν???
πχ ο σκυλος με την σκυλιτσα το λιονταρι με την λιονταρινα ο γατος με την γατα κλπ
lol
ειπαμε να εισαι ανθρωπιστρια αλλα εσυ το παρακανεις.

Αχ, Droven, πραγματικά... πραγματικά όμως... διάβασες τίποτα από τα παραπάνω που έγραψα; Διάβασες ποτέ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ σχετικά με την ομοφυλοφιλία; Η ομοφυλοφιλία υπήρχε ΑΝΕΚΑΘΕΝ στη φύση, και στα ζώα και στους ανθρώπους. Επισης, προφανώς οι άνθρωποι δεν λειτουργούν ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ τα ζώα. Γι' αυτό και είναι άνθρωποι. Δεν κινούμαστε μόνο με βάση ένστικτα αναπαραγωγικά. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζουμε τη σημασία της αναπαραγωγής, αλλά η ίδια η φύση των αθρώπων είναι να μπορούν να επιλέγουν αν και πότε θα τεκνοποιήσουν, όπως και με ποιους τρόπους, και να δίνουν έμφαση στη συντροφικότητα, στη συναισθηματική έλξη κτλ. Η φύση των ανθρώπων επίσης είναι να μπορούν να διαχωρίζουν το σεξ με ένα άτομο που μας ελκύει σεξουαλικά και συναισθηματικά για να ικανοποιήσουμε τις σεξουαλικές ανάγκες και να δημιουργήσουμε ένα δέσιμο με το άλλο άτομο, και στην απαραγωγή αυτή καθαυτή, η οποία μπορεί να επιτευχθεί με διάφορους τρόπους. Οι ομοφυλόφιλοι άνθρωποι και αναπαράγονται οι ίδιοι, ακριβώς επειδή ως άνθωποι έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν να αναπαραχθούν, και συμβάλλουν στην αναπαραγωγή άλλων. Όποια λοιπόν και αν είναι η λειτουργία της ομοφυλοφιλίας στα ζώα, δεν σημαίνει ότι αντιστοιχεί 100% με τη λειτουργία της ομοφυλοφιλίας στους ανθρώπους. Είναι όμως σίγουρα μια ένδειξη ότι η ομοφυλοφιλία παίζει τον ρόλο της μέσα στη φύση και δεν είναι απλά ένα defect. Με τη δική σου λογική, τα ζώα δεν έχουν και γλώσσα ίδια με των ανθρώπων, αυτό τι σημαίνει, ότι η γλώσσα στους ανθρώπους είναι ανωμαλία επειδή δεν υπάρχει στα ζώα;

Σταμάτα να μιλάς θεωρώντας δεδομένα πράγματα που δεν είναι.

Πραγματικά, δηλαδή, είστε μορφωμένοι άνθρωποι. Στο πανεπιστήμιο πώς τις κάνατε τις εργασίες σας; Με βάση τις προσωπικές σας απόψεις; Βιβλιογραφία δεν ξέρετε τι σημαίνει; Έρευνα δεν ξέρετε τι σημαίνει; Τι να πω, πραγματικά δεν το πιστεύω ότι υπάρχει όχι μόνο τόση άγνοια αλλά και τόση άρνηση στο να αποδεχτείτε την άγνοιά σας.

http://en.wikipedia.org/wiki/Homosexual_behavior_in_animals
 
Τελευταία επεξεργασία:

zotrix

Active Member
@Jen, να σου πω την αληθεια βαριεμαι να διαβάσω ολόκληρο το κατεβατο σου. Κάπου στα πεταχτά είδα μόνο ότι μιλάς για έρευνες. Αν έχεις την καλοσύνη, ψάξε και για το ποσοστο των ομόφυλων ζευγαριών ανδρών, που υιοθετούν αγόρια (στην Ολλανδια, αν θυμάμαι καλά). Λογικά πρέπει να είναι 50% (δηλαδή 50% αγόρια και 50 % κορίτσια), έτσι δεν είναι;... Αν υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση από αυτό, δηλαδή 60%-40% ή και περισσότερο, τότε η διασύνδεση της ομοφυλοφιλίας με σοβαρές παρεκτροπές και ανωμαλίες, δεν θα έπρεπε να αποκλείεται.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Jen

Active Member
@Jen, να σου πω την αληθεια βαριεμαι να διαβάσω ολόκληρο το κατεβατο σου. Κάπου στα πεταχτά είδα μόνο ότι μιλάς για έρευνες. Αν έχεις την καλοσύνη, ψάξε και για το ποσοστο των ομόφυλων ζευγαριών ανδρών, που υιοθετούν αγόρια (στην Ολλανδια, αν θυμάμαι καλά). Λογικά πρέπει να είναι 50% (δηλαδή 50% αγόρια και 50 % κορίτσια), έτσι δεν είναι;... Αν υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση από αυτό, δηλαδή 60%-40% ή και περισσότερο, τότε η διασύνδεση της ομοφυλοφιλίας με σοβαρές παρεκτροπές και ανωμαλίες, δεν θα έπρεπε να αποκλείεται.

Καταρχήν, για να πεις ότι υπάρχει στατιστικά σημαντική διαφορά, δηλαδή διαφορά που δεν είναι τυχαία αλλά δείχνει κάποια συσχέτιση, υπάρχει συγκεκριμένος τύπος που πρέπει να εφαρμόσεις και να βρεις το p-value.

Κατά δεύτερον, το ότι υπάρχει κάποιο correlation ανάμεσα σε δύο φαινόμενα δεν σημαίνει ότι υπάρχει σχέση αιτίας-αιτιατού. Μπορεί δηλαδή αυτή η σχέση να δηλώνει άλλες αιτίες και αλληλεξαρτήσεις, όπως συμβαίνει και στη συγκεκριμένη περίπτωση. Και πράγματι, οι έρευνες πλέον αποδεικνύουν ότι δεν υπάρχει σύνδεση μεταξύ αντρικής ομοφυλοφιλίας και παιδεραστίας. Για την ακρίβεια, ακόμα και πολλοί άντρες που κακοποιούν αγόρια ΔΕΝ είναι ομοφυλόφιλοι, αλλά οι επαφές τους με ενήλικα άτομα είναι εντελώς ετεροφυλοφιλικές. Αυτό γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις οι παιδεραστές ελκύονται αόριστα από την "παιδικότητα", και όχι απαραίτητα από το φύλο του παιδιού.

Θα ξεκινήσω όμως πρώτα με την υιοθεσία των ετεροφυλόφιλων ζευγαριών, πριν καν τεθεί θέμα υιοθεσίας από ομοφυλόφιλα ζευγάρια. To γεγονός είναι ότι η υιοθεσία θηλυκών παιδιών από ετεροφυλόφιλους άντρες, π.χ. ανύπαντρους γονείς, ήταν πάντα προβληματική. Υπάρχουν χώρες στις οποίες απαγορεύεται ρητά η υιοθεσία κοριτσιών από άντρες, ενώ στις περισσότερες χώρες η αντίστοιχη υιοθεσία καθύσταται πολύ δύσκολη και χρονοβόρα. Μπορείς μήπως να φανταστείς γιατί;

Δυστυχώς αυτό ακριβώς το καθεστώς λοιπόν επεκτάθηκε και στους ομοφυλόφιλους άντρες. Καταρχήν σε πολλές περιπτώσεις, η υιοθεσία γίνεται από το ένα μόνο μέλος του ζευγαριού, ως ανύπαντρο μέλος, καθώς σε πολλές περιοχές ακόμα δεν επιτρέπεται η υιοθεσία από το ομοφυλοφιλικό ζευγάρι σαν ζευγάρι. Έτσι, στα χαρτιά φαίνεται ότι αιτείται ένας άντρας μόνος του για υιοθεσία, κάτι που καθιστά πολύ πιο πιθανή την υιοθεσία αγοριού, παρά κοριτσιού. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι σε πολλές περιπτώσεις οι άντρες ομοφυλόφιλοι αναγκάζονται να υιοθετήσουν αγόρι από τον ίδιο το νόμο, όχι επειδή οι ίδιοι θέλουν να υοθετήσουν αγόρι αλλά ακριβώς επειδή η κοινωνία θεωρεί ότι ένας ΕΤΕΡΟΦΥΛΟΦΙΛΟΣ ΑΝΤΡΑΣ που θέλει να υιοθετήσει κορίτσι είναι κατά πάσα πιθανότητα παιδεραστής. Πώς σου φαίνεται ΑΥΤΗ η διασύνδεση;


Επίσης, οι έρευνες έχουν δείξει ότι ένα μεγάλο ποσοστό -αν όχι το μεγαλύτερο- των ομοφυλόφιλων αντρών και γυναικών δεν έχουν καν κάποια προτίμηση στο φύλο του παιδιού. Στις περιπτώσεις που όντως υπάρχει προτίμηση φαίνεται να υπάρχει μια μικρή προτίμηση προς την υιοθεσία αγοριών (επομένως μιλάμε για ποσοστό του ποσοστού), ΑΛΛΑ αυτό ισχύει και για τις ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΕΣ. Έχουν μάλιστα γίνει διάφορες έρευνες γι' αυτό και τα αίτια φαίνεται ότι είναι διαφορετικά, π.χ. ότι οι άντρες νιώθουν ότι είναι πιο εξοικειωμένοι με το μεγάλωμα ενός αγοριού λόγω προσωπικής εμπειρίας, ενώ οι γυναίκες φαίνεται να θέλουν ένα γιό ή να θεωρούν ότι το μεγάλωμα των αγοριών είναι ίσως πιο εύκολο ή λιγότερο απαιτητικό.

Σε κάθε περίπτωση, όχι, δεν υπάρχει καμία ένδειξη γι' αυτό που υπονοείς, αν μάλιστα υπάρχει μια "ένδειξη" αυτή είναι για το ακριβώς αντίθετο.
 

zotrix

Active Member
Καταρχήν, για να πεις ότι υπάρχει στατιστικά σημαντική διαφορά, δηλαδή διαφορά που δεν είναι τυχαία αλλά δείχνει κάποια συσχέτιση, υπάρχει συγκεκριμένος τύπος που πρέπει να εφαρμόσεις και να βρεις το p-value.


Ασχολήσου με με την φισολοφική και άσε τα p-values και τους ''συγκεκριμένους τύπους''. Παρεπιπτόντως το MSc μου είναι σε στατιστική Φυσική.

Κατά δεύτερον, το ότι υπάρχει κάποιο correlation ανάμεσα σε δύο φαινόμενα δεν σημαίνει ότι υπάρχει σχέση αιτίας-αιτιατού.

Τώρα τι ήταν αυτό; Αν υπάρχει correlation, προφανώς και υπάρχει σχέση εξ ορισμού

Και πράγματι, οι έρευνες πλέον αποδεικνύουν ότι δεν υπάρχει σύνδεση μεταξύ αντρικής ομοφυλοφιλίας και παιδεραστίας.
Πηγή;


Για την ακρίβεια, ακόμα και πολλοί άντρες που κακοποιούν αγόρια ΔΕΝ είναι ομοφυλόφιλοι, αλλά οι επαφές τους με ενήλικα άτομα είναι εντελώς ετεροφυλοφιλικές.
Και πολλοί καπνιστές δεν πεθαίνουν από καρκίνο επίσης. Και;

Υπάρχουν χώρες στις οποίες απαγορεύεται ρητά η υιοθεσία κοριτσιών από άντρες, ενώ στις περισσότερες χώρες η αντίστοιχη υιοθεσία καθύσταται πολύ δύσκολη και χρονοβόρα. Μπορείς μήπως να φανταστείς γιατί;
Μπορώ και πολύ καλώς γίνεται.

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι σε πολλές περιπτώσεις οι άντρες ομοφυλόφιλοι αναγκάζονται να υιοθετήσουν αγόρι από τον ίδιο το νόμο, όχι επειδή οι ίδιοι θέλουν να υοθετήσουν αγόρι αλλά ακριβώς επειδή η κοινωνία θεωρεί ότι ένας ΕΤΕΡΟΦΥΛΟΦΙΛΟΣ ΑΝΤΡΑΣ που θέλει να υιοθετήσει κορίτσι είναι κατά πάσα πιθανότητα παιδεραστής. Πώς σου φαίνεται ΑΥΤΗ η διασύνδεση;
Ατυχέστατη. Σκέψου το συλλογισμό που έκανες μόνο και μόνο για να πείσεις τον εαυτό σου ότι οι ομοφυλόφιλοι άντρες μπορουν να υιοθετούν παιδιά.

Επίσης, οι έρευνες έχουν δείξει ότι ένα μεγάλο ποσοστό -αν όχι το μεγαλύτερο- των ομοφυλόφιλων αντρών και γυναικών δεν έχουν καν κάποια προτίμηση στο φύλο του παιδιού. Στις περιπτώσεις που όντως υπάρχει προτίμηση φαίνεται να υπάρχει μια μικρή προτίμηση προς την υιοθεσία αγοριών (επομένως μιλάμε για ποσοστό του ποσοστού), ΑΛΛΑ αυτό ισχύει και για τις ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΕΣ. Έχουν μάλιστα γίνει διάφορες έρευνες γι' αυτό και τα αίτια φαίνεται ότι είναι διαφορετικά, π.χ. ότι οι άντρες νιώθουν ότι είναι πιο εξοικειωμένοι με το μεγάλωμα ενός αγοριού λόγω προσωπικής εμπειρίας, ενώ οι γυναίκες φαίνεται να θέλουν ένα γιό ή να θεωρούν ότι το μεγάλωμα των αγοριών είναι ίσως πιο εύκολο ή λιγότερο απαιτητικό.
Πηγες;;; Γενικά δεν μου αρεσουν σε μια συζήτηση τα ''ερευνες εχουν δείξει'', ''είναι γνωστό ότι'', ''είναι ιατρικώς αποδεδειγμενο'' κλπ χωρίς παράθεση της πηγής/βιβιογραφίας.

Σε κάθε περίπτωση, όχι, δεν υπάρχει καμία ένδειξη γι' αυτό που υπονοείς, αν μάλιστα υπάρχει μια "ένδειξη" αυτή είναι για το ακριβώς αντίθετο.
Πηγή;
 

Jen

Active Member

1) Στην ψυχολογία και την κοινωνιολογία και φυσικά στη γλωσσολογία που είναι και οι βασικές μου σπουδές χρησιμοποιείται κατ εξοχήν quantitative research και στατιστική. Γύρνα λοιπόν στη φυσική σου και άσε εμάς να ασχοληθούμε με τα θέματα φύλου και σεξουαλικότητας.

2) Αν πραγματικά δεν μπορείς να κατανοήσεις τη διαφορά ανάμεσα σε correlation και causation, τζάμπα το μεταπτυχιακό.
http://en.wikipedia.org/wiki/Correlation_does_not_imply_causation

3) "According to the American Psychological Association, "homosexual men are not more likely to sexually abuse children than heterosexual men are." Gregory Herek, a professor at the University of California, Davis, who is one of the nation's leading researchers on prejudice against sexual minorities, reviewed a series of studies and found no evidence that gay men molest children at higher rates than heterosexual men."
http://www.splcenter.org/get-informed/intelligence-report/browse-all-issues/2010/winter/10-myths

"The empirical research does not show that gay or bisexual men are any more likely than heterosexual men to molest children. This is not to argue that homosexual and bisexual men never molest children. But there is no scientific basis for asserting that they are more likely than heterosexual men to do so. And, as explained above, many child molesters cannot be characterized as having an adult sexual orientation at all; they are fixated on children."
http://psychology.ucdavis.edu/faculty_sites/rainbow/html/facts_molestation.html

4) To επιχείρημά σου ήταν ότι υπάρχει κάποια σύνδεση ομοφυλόφιλων και παιδεραστίας, και μάλιστα προς αγόρια. Σου εξηγώ ότι ακόμα και πολλοί άντρες που κακοποιούν παιδιά δεν είναι ομοφυλόφιλοι, άρα αφενός οι πολυάριθμες περιπτώσεις αυτών των ανθρώπων δεν μπορούν να καταμετρηθούν ως περιπτώσεις ομοφυλόφιλων παιδεραστών, οπότε από τον αριθμό των κακοποιημένων αγοριών από άντρες πρέπει να αφαιρέσουμε και όλους αυτούς για να είναι σωστές οι μετρήσεις, και αφετέρου φαίνεται αυτό που είπα και πριν: ότι η σεξουαλικότητα του παιδεραστή δεν έχει να κάνει απαραίτητα ούτε με το γεγονός ότι είναι παιδεραστής, ούτε με το φύλο των παιδιών που κακοποιεί.

5) Την όλη συζήτηση την έχω βρει εδώ, αγαπητέ, δεν την έκανα από μόνη μου τη σκέψη. Χαλάρωσε λίγο.
http://daphnecaruanagalizia.com/2014/04/men-cannot-adopt-girls/

Επίσης, δες κι αυτό:
"Is there some reason you feel better equipped to parent a girl? As an adoption worker, a male who was interested only in adopting a girl would certainly raise red flags. I think caution is justified and it would be up to you to present your case. "
http://forums.adoption.com/single-parent-adoption/8232-single-man-wishes-adopt-girl.html

Και με αυτό προσπαθώ να αποδείξω ότι η παιδεραστία έχει συνδεθεί εξίσου και με τους ετεροφυλόφιλους άντρες που θέλουν να υιοθετήσουν κορίτσια. Προφανώς λοιπόν και υπάρχουν παιδεραστές που είναι ετεροφυλόφιλοι και προφανώς υπάρχουν και παιδεραστές που είναι ομοφυλόφιλοι. Όταν ένα ζευγάρι ετεροφυλόφιλο όμως ζητάει να υιοθετήσει κοριτσάκι (γιατί αντίστοιχα οι έρευνες δείχνουν ότι τα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια προτιμούν κοριτσάκια), κάθησες εσύ να σκεφτείς ότι ο άντρας της υπόθεσης επιθυμεί κοριτσάκι επειδή είναι παιδεραστής; Γιατί να το σκεφτείς για το ομοφυλόφιλο ζευγάρι;

"Dr. Goldberg found that many couples, irrespective of sexuality, had no preference for the gender of their adopted child. They were simply grateful to finally have a child and gender was insignificant in the context of their larger goal of becoming parents.
Among those who expressed a preference, gay men were the most likely to have a preference and heterosexual men were the least likely. Couples in heterosexual relationships were less likely to prefer boys than couples in same-gender relationships."

http://www.sciencedaily.com/releases/2009/04/090402092915.htm

http://wordpress.clarku.edu/agoldberg/files/2012/03/04-09GenderPrefAdoptiveParents.pdf


Με το τελευταίο εννοώ ότι η ίδια η ύπαρξη του νόμου που απαγορεύει στους ετεροφυλόφιλους άντρες να υιοθετούν κορίτσια και όχι στους ομοφυλόφιλους άντρες να υιοθετούν αγόρια, αποτελεί με βάση δική σου λογική "ένδειξη" (γι' αυτό και τα εισαγωγικά) για το αντίθετο.
Αλλά υπάρχουν και στατιστικά:
"In 82% of cases (222/269), the alleged offender was a heterosexual partner of a close relative of the child."
http://www.huffingtonpost.com/elizabeth-abbott/gay-marriage-gay-parents-_b_896438.html
http://pediatrics.aappublications.org/content/94/1/41.abstract

"The Child Molestation Research & Prevention Institute notes that 90% of child molesters target children in their network of family and friends, and the majority are men married to women. Most child molesters, therefore, are not gay people lingering outside schools waiting to snatch children from the playground, as much religious-right rhetoric suggests"

http://www.splcenter.org/get-informed/intelligence-report/browse-all-issues/2010/winter/10-myths
http://www.childmolestationprevention.org/pages/tell_others_the_facts.html
 
Τελευταία επεξεργασία:

zotrix

Active Member
Προς Jen:

1) Όσοι σχέση έχετε εσείς με Πιθανότητες και Στατιστική (και δεν αναφέρομαι σε κάποια βασικά πράγματα, προφανώς), άλλο τόσο έχει η Ντε Τζενερις με τη θηλυκότητα.

2) Πριν γράψεις (προσπαθώντας ενδόμυχα να πείσεις τον εαυτό σου ότι η ομοφυλοφιλία είναι κάτι το φυσιολογικό, θεωρώ) σκέψου:
Η correlation προφανώς δεν συνεπάγεται causality όταν πχ σαμπλάρεις για μια επιδημιολογική έρευνα, όπως αναφέρει
το άρθρο της wikipedia που αναφέρεις στην τρίτη παράγραφο. Εγώ αυτό που σου είπα ότι αν το ποσοστό των ομοφυλόφιλων
ζευγαριών ανδρών που υιοθετούν αγόρια (λέω αν, για αυτό και δεν παρέθεσα στοιχεία ασχετα αν μπορεί να έχει πάρει το μάτι μου κάτι σχετικό) υπερβαίνει
αρκετά αυτό το ποσοστό που υιοθετούν κορίτσι (σε σύγκριση με το αντίστοιχο ποσοστό για ετεροφυλόφιλα ζευγάρια), υπάρχει σχέση μεταξύ ομοφυλοφιλίας
και παιδεραστίας. Εδώ το correlation (αν υπάρχει, λέω και πάλι) μια χαρά συνεπάγεται το causality, γιατί ένα ομόφυλοφιλο ζευγάρι πρεπει να τηρεί τις ίδιες προυποθέσεις με
ένα ετεροφυλόφιλο όσον αφορά την υιοθεσία (δηλαδή συγκεκριμένο βιοτικό επίπεδο, λευκό μητρώο κτλ). Παίρνουμε δηλαδή δύο κατηγορίες πολιτών που διαφέρουν
μόνο στη σεξουαλική προτιμηση και τους συγκρίνουμε πάνω στο ποσοστό της υιοθεσίας αγοριων-κοριτσιών. Εξακολουθείς να πιστεύεις ότι το correlation δεν συνεπαγεται causality εδώ; Αν ναι, θα ήθελα να ακούσω το επιχείρημα. Μην μου πεις μόνο ότι πχ μπορεί ένας ομοφυλόφιλος παιδεραστής να έχει μεγαλύτερη ταση προς υιοθεσίες από έναν ετεροφυλόφιλο παιδεραστη κτλ κτλ...



3) Αυτό είναι μια πηγή που πράγματι υποστηρίζει κάποια απο τα επιχειρήματα σου. Ωστόσο, αυτό το 'rainbow' στο λίνκ που
παραθέτεις (http://psychology.ucdavis.edu/faculty_sites/rainbow/html/facts_molestation.html ), με κάνει να αμφισβητώ μερικά πράγματα από αυτα που αναφέρονται, γιατί μπορεί να υπάρχει μεροληψία όπως αντιλαμβάνεσαι (το έπιασες το υπονοούμενο με το rainbow να φανταστω)

4) ''Σου εξηγώ ότι ακόμα και πολλοί άντρες που κακοποιούν παιδιά δεν είναι ομοφυλόφιλοι''
Συγνώμη είναι αυτό επιχείρημα; Και πολλοί μοτοσυκλετιστές που τράκαραν με 80 χλμ/ωρα δεν έπαθαν ούτε γρατζουνιά και άλλοι με 30 χλμ/ωρα σκοτωθηκαν.

5) Παραθετεις καποιες πηγές ακόμη (αν και πηγές από φόρουμ μου είναι παντελώς αδιάφορες όπως και κάποιες πηγές που υποπτεύομαι ότι σχετίζονται με περίεργες οργανώσεις δικαιωμάτων minorities) και πολύ καλά κάνεις, αλλά δεν βλέπω να μπαίνεις στο ζουμί της συζητησης που έχουμε: Μιας και σπουδάσει σχετικά, όπως είπες, περίμενα ότι η πρωτη-πρώτη πηγή που θα μου ανέφερες είναι ένας πίνακας με τι ποσοστό
ζευγαριών υιοθετουν αγόρι (σε ομοφυλόφιλα και ετεροφυλόφιλα ζευγάρια) σε χώρες όπου επιτρέπεται η υιοθεσία από ομοφυλόφιλα ζευγάρια. Δεν μπορεί να έχεις σπουδάσει σχετικά όπως λες και να μην έχεις ένα αναλυτικο πινακάκι με αυτό ανα χώρα.
 

Stripar

Established Member
μα ειναι ανωμαλια.

αλλα δεν σημαινει οτι επειδη ειναι ανωμαλια οτι δεν εχεις το δικαιωμα να το κανεις

και εγω πχ θα μου αρεσε να ερθω σε σεξουαλικη επαφη με 2 η 3 γυναικες ταυτοχρονως
αυτο ειναι μεγαλη ανωμαλια .

Εγώ πάλι το θεωρώ απολύτως φυσιολογικό! :

3girls.jpg


Και όταν & άν μου κάτσει....υποχρέωσή μου να ορμίξω!!!

Και πείτε με ανώμαλο...δέν θα με πειράξει!!!

:p
 
Τελευταία επεξεργασία:

Bouklas

Well-Known Member
@zotrix το 15-20% των ετεροφυλόφιλων έχουν πρόβλημα υπογονιμότητας και δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν με φυσικό τρόπο. Αυτό λοιπόν αποτελεί μέγιστη ανωμαλία με βάση τα επιχειρήματα όλων αυτών που χτυπιούνται ότι η ομοφυλοφιλία είναι αφύσικη επειδή πάει κόντρα στη διαιώνιση του είδους.
Jen διαβάζω τα μηνύματα σου και με ποσο σθένος υπερασπίζεσαι οσα λες, όμως αυτό δεν είναι επιχείρημα. Η ύπαρξη των ομοφυλοφιλων οφείλεται στους ετερόφυλους. Χωρίς τους ετερόφυλους δεν θα υπήρχε ποτε άνθρωπος και εμείς να σχολιάζουμε εδώ μέσα. Το ότι ένα ζευγάρι ετερόφυλων έχει πρόβλημα τεκνοποίησης και καταφέρνει να βρει μια λύση δεν μπορείς στο όνομα της οποιας βάσης να την αποκαλέσεις ανωμαλία. Όχι εσύ αλλα κανεις στον κόσμο δεν μπορεί, δεν στέκει. Διότι συνεχίζουν την αναπαραγωγή του είδους μας, κάτι που γενετικά μονο ετερόφυλοι μπορούν. Εσείς αναγκαστικά θα στραφείτε προς έναν ετερόφυλο για να έχετε αυτό που μπορούν εκείνοι. Αλλιώς πάτε κόντρα και όντως δεν μπορείτε να διαιωνίσετε το ανθρώπινο είδος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Droven_89

Member
Ας πω και 'γω την άποψη μου όντας στο σπορ της φαλάκρας εδώ και 6 χρόνια.

Δεν πιστεύω οτι υπάρχει "ρατσισμός" στους άνδρες με ΑΑ. Σίγουρα υπάρχει ένα πείραγμα από κάποιους, άλλα όχι περισσότερο σε σχέση με τους γεματούλιδες, αυτούς με γαμψή μύτη, τους τριχωτούς, τους άτριχους κτλ.

Δεν θα το αναλύσω παραπάνω απλώς θα κλείσω με μία φράση

"αν δεν αγαπάς/δέχεσαι/εκτιμάς τον εαυτό σου, μην περιμένεις να σε αγαπήσουν/δεχτούν/εκτιμήσουν οι υπόλοιποι"

Υ.Γ.: όσον αφορά τις γυναίκες και το εξωτερικό, έχοντας ζήσει αρκετά χρόνια εξωτερικό, νομίζω τα παραλέει ο ντροβεν και γενικά οι δυτικοευρωπαίες κοιτάνε μόνο την πάρτη τους και είναι υπερβολικά συμφεροντολόγες (όχι οτι οι δικές μας δεν είναι) και άρα δεν τις ενδιαφέρει η ράφλα, απλά η δουλειά τους να γίνει.


ναι οκ τιποτα πιο κλασσικο δεν μπορουσες να γραψεις
"αν δεν αγαπας και δεν αρεσεις στον εαυτο σου τοτε κανενας αλλος δεν θα σε αποδεχτει"
χαιρω πολυ εγω οχι απλα αγαπαω τον εαυτο μου και εχω αυτοπεποιθηση μερικες φορες εχω και τασεις επαρσης
και τι με αυτο? παλι τα ιδια αποτελεσματα

το οτι εχεις αυτοπεποιθηση η το να εμπνεεις αυτοπεποιθηση δεν μπορει να αλλαξει το πως φερεται απεναντι σου η κοινωνια η καποιος που ειναι κομπλεξικος,το καλυτερο
φυσικα ειναι στα @@@ σου να τους γραφεις ολους αυτους
και γω τωρα πια αυτο κανω μου γεμισαν μελανι παω να τα πλυνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jen

Active Member
Προς Jen:

1) Όσοι σχέση έχετε εσείς με Πιθανότητες και Στατιστική (και δεν αναφέρομαι σε κάποια βασικά πράγματα, προφανώς), άλλο τόσο έχει η Ντε Τζενερις με τη θηλυκότητα.

2) Πριν γράψεις (προσπαθώντας ενδόμυχα να πείσεις τον εαυτό σου ότι η ομοφυλοφιλία είναι κάτι το φυσιολογικό, θεωρώ) σκέψου:
Η correlation προφανώς δεν συνεπάγεται causality όταν πχ σαμπλάρεις για μια επιδημιολογική έρευνα, όπως αναφέρει
το άρθρο της wikipedia που αναφέρεις στην τρίτη παράγραφο. Εγώ αυτό που σου είπα ότι αν το ποσοστό των ομοφυλόφιλων
ζευγαριών ανδρών που υιοθετούν αγόρια (λέω αν, για αυτό και δεν παρέθεσα στοιχεία ασχετα αν μπορεί να έχει πάρει το μάτι μου κάτι σχετικό) υπερβαίνει
αρκετά αυτό το ποσοστό που υιοθετούν κορίτσι (σε σύγκριση με το αντίστοιχο ποσοστό για ετεροφυλόφιλα ζευγάρια), υπάρχει σχέση μεταξύ ομοφυλοφιλίας
και παιδεραστίας. Εδώ το correlation (αν υπάρχει, λέω και πάλι) μια χαρά συνεπάγεται το causality, γιατί ένα ομόφυλοφιλο ζευγάρι πρεπει να τηρεί τις ίδιες προυποθέσεις με
ένα ετεροφυλόφιλο όσον αφορά την υιοθεσία (δηλαδή συγκεκριμένο βιοτικό επίπεδο, λευκό μητρώο κτλ). Παίρνουμε δηλαδή δύο κατηγορίες πολιτών που διαφέρουν
μόνο στη σεξουαλική προτιμηση και τους συγκρίνουμε πάνω στο ποσοστό της υιοθεσίας αγοριων-κοριτσιών. Εξακολουθείς να πιστεύεις ότι το correlation δεν συνεπαγεται causality εδώ; Αν ναι, θα ήθελα να ακούσω το επιχείρημα. Μην μου πεις μόνο ότι πχ μπορεί ένας ομοφυλόφιλος παιδεραστής να έχει μεγαλύτερη ταση προς υιοθεσίες από έναν ετεροφυλόφιλο παιδεραστη κτλ κτλ...



3) Αυτό είναι μια πηγή που πράγματι υποστηρίζει κάποια απο τα επιχειρήματα σου. Ωστόσο, αυτό το 'rainbow' στο λίνκ που
παραθέτεις (http://psychology.ucdavis.edu/faculty_sites/rainbow/html/facts_molestation.html ), με κάνει να αμφισβητώ μερικά πράγματα από αυτα που αναφέρονται, γιατί μπορεί να υπάρχει μεροληψία όπως αντιλαμβάνεσαι (το έπιασες το υπονοούμενο με το rainbow να φανταστω)

4) ''Σου εξηγώ ότι ακόμα και πολλοί άντρες που κακοποιούν παιδιά δεν είναι ομοφυλόφιλοι''
Συγνώμη είναι αυτό επιχείρημα; Και πολλοί μοτοσυκλετιστές που τράκαραν με 80 χλμ/ωρα δεν έπαθαν ούτε γρατζουνιά και άλλοι με 30 χλμ/ωρα σκοτωθηκαν.

5) Παραθετεις καποιες πηγές ακόμη (αν και πηγές από φόρουμ μου είναι παντελώς αδιάφορες όπως και κάποιες πηγές που υποπτεύομαι ότι σχετίζονται με περίεργες οργανώσεις δικαιωμάτων minorities) και πολύ καλά κάνεις, αλλά δεν βλέπω να μπαίνεις στο ζουμί της συζητησης που έχουμε: Μιας και σπουδάσει σχετικά, όπως είπες, περίμενα ότι η πρωτη-πρώτη πηγή που θα μου ανέφερες είναι ένας πίνακας με τι ποσοστό
ζευγαριών υιοθετουν αγόρι (σε ομοφυλόφιλα και ετεροφυλόφιλα ζευγάρια) σε χώρες όπου επιτρέπεται η υιοθεσία από ομοφυλόφιλα ζευγάρια. Δεν μπορεί να έχεις σπουδάσει σχετικά όπως λες και να μην έχεις ένα αναλυτικο πινακάκι με αυτό ανα χώρα.

1) Μάστορα, χαλάρωσε λίγο. Δεν μπορείς να γνωρίζεις ούτε τις γνώσεις μια σχολής στην οποία δεν φοίτησες, ούτε τις προσωπικές μου γνώσεις. Έχεις υπόψη σου τι θα πει γλωσσολογία και μετασχηματιστική σύνταξη; Να σου δείξω κάτι τύπους που ούτε ο Sheldon Cooper δεν καταλαβαίνει. Έχουμε μαθήματα που φτιάχνουμε προγράμματα για γλωσσικό parsing σε python, η στατιστική λες να είναι δύσκολη; Σημασία έχει ότι αυτό που σου είπα ισχύει. Δεν μιλάω για κάτι αν δεν το γνωρίζω. Εσύ είσαι αυτός που μιλάει για ένα ολόκληρο επιστημονικό πεδίο χωρίς να έχει τις αντίστοιχες γνώσεις. Αν νομίζεις ότι το να το παίζεις ανώτερος σε κάτι που δεν γνωρίζεις καν αποτελεί επιχείρημα, by all means, συνέχισε. Κάνεις τη δουλειά μου πιο εύκολη.

2) Εχμ, οκ. Διάβασες όλα τα ποστ που έχω αναρτήσει σ' αυτό το thread για την ομοφυλοφιλία; Μετά από όλες αυτά τα επιχειρήματα, τις πληροφορίες και τις έρευνες από μεριάς μου και ΚΑΜΙΑΣ από μεριά σου ή οποιουδήποτε άλλου ενάντια στην ομοφυλοφιλία, μιλάς για ενδόμυχη προσπάθεια να πείσω τον εαυτό μου ότι η ομοφυλοφιλία είναι φυσιολογική; Seriously? Η δικιά σου τότε τι είναι; Λες και στην τελική εγώ πρέπει να πείσω τον καθένα ξεχωριστά. Εγώ αγαπητέ σας παραθέτω εδώ επιστημονικά δεδομένα και έρευνες. Θες να τα λάβεις υπόψη σου; Λάβε τα. Δεν θες; Μην τα λαμβάνεις. Σημασία έχει, όπως είπα και παραπάνω, ότι η στήριξη της επιστήμης είναι δεδομένη εδώ και χρόνια και η στήριξη από την ήδη πλειοψηφία του δυτικού κόσμου ολοένα και μεγαλώνει. Τώρα εσύ πες ό,τι θέλεις και πίστευε ενδόμυχα ό,τι θέλεις. Εγώ ξέρω ότι στην πράξη εκεί που δεν μιλούσαμε καν για ομοφυλοφιλία πριν από 20 χρόνια στην Ελλάδα, τώρα έχουμε μέχρι και σύμφωνο συμβίωσης και όλο και περισσότερες ομοφυλόφιλες οικογένειες αποκτούν παιδιά στην Ελλάδα. Λες να έχω καμία κάψα να πείσω εσένα και τον κάθε έναν σαν εσένα; Εμένα με ενδιαφέρει να μην με προσβάλλεις εδώ μέσα, χωρίς μάλιστα να έχεις την παραμικρή επιστημονική βάση, και αν μπορώ να πω κάποια πράγματα που μπορεί να φανούν χρήσιμα στους άλλους που διαβάζουν.

Ακόμα δεν κατάλαβες γιατί μιλάμε για correlation και όχι για causality; Και λες ότι έχεις μεταπτυχιακό στη στατιστική; Σου εξήγησα ότι οι άντρες, είτε είναι ετεροφυλόφιλοι είτε είναι ομοφυλόφιλοι (είτε μόνοι είτε σε ζευγάρι), συναντούν πολύ περισσότερα προβλήματα στην υιοθέτηση κοριτσιού, αν όχι ρητή απαγόρευση. Έτσι, πολλοί ομοφυλόφιλοι άντρες παγκοσμίως, εφόσον υπάρχουν αυτές οι δυσκολίες, αναγκαστικά υιοθετούν αγόρι. Όχι επειδή το επιλέγουν απαραίτητα αλλά επειδή έτσι κι αλλιώς αναγκάζονται να υιοθετήσουν αγόρι από το να μην υιοθετήσουν καθόλου. Αντίθετα, τα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια και προτιμούν να υιοθετούν κορίτσια, αλλά και δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα με το νόμο. Άρα το ότι τα περισσότερα ζευγάρια ομοφυλόφιλων αντρών υιοθετούν αγόρια, ακόμα και να είναι στατιστικά σημαντική η διαφορά, δεν αποτελεί απόδειξη ότι ο λόγος που το κάνουν είναι επειδή θέλουν να τα κακοποιήσουν. Τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό; Σου εξήγησα επίσης (βλ. έρευνα) ότι πολλοί ομοφυλόφιλοι από αυτούς που επιλέγουν όντως να υιοθετήσουν αγόρι εξηγούν για ποιο λόγο το κάνουν.
Εσύ λοιπόν που ξεκινάς με την υπόθεση εργασίας ότι οι ομοφυλόφιλοι άντρες προτιμούν να υιοθετούν αγόρια ΕΠΕΙΔΗ θέλουν να τα κακοποιήσουν, έχεις βρει ή κάνει κάποια έρευνα που να αποδεικνύει ότι α) δεν υπάρχει άλλος λόγος γι' αυτή την προτίμηση, β) ότι υπάρχει συσχέτιση του φύλου του παιδιού με τη σεξουαλικότητα του παιδεραστή, και γ) ότι όντως τα κακοποιούν; Γιατί ακόμα και να μην υπήρχαν οι έρευνες που αποδεικνύουν το αντίθετο όπως σου έδειξα, σίγουρα δεν υπάρχει έρευνα που να αποδεικνύει αυτά τα τρία.

3) Εδώ πάλι προϋποθέτεις αυτό που σε βολεύει μπερδεύοντας τις σχέσεις αιτίας-αιτιατού. Το ότι μια έρευνα αναφέρεται σε ένα site το οποίο τάσσεται υπέρ της ισότητας των ομοφυλόφιλων δεν σημαίνει ότι η έρευνα είναι στημένη ή μη αντικειμενική. Άλλο "στήνω" μια ολόκληρη έρευνα υπέρ των γκέι, επειδή είμαι κι εγώ υπέρ των γκέι, άλλο είμαι υπέρ των γκέι ακριβώς επειδή δεν υπάρχει καμία έρευνα που να αποδεικνύει ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να είμαι κατά, άλλο τυχαίνει να είμαι γκέι ούτως ή άλλως και ασχολούμαι και επιστημονικά με ένα θέμα που προφανώς με αφορά άμεσα. Μπορείς να αποδείξεις ότι ισχύει το πρώτο; Μπορείς να αποδείξεις ότι κάθε αντίστοιχη έρευνα που δείχνει τα ίδια αποτελέσματα είναι στημένη για τον ίδιο λόγο; Μέχρι να μπορείς, είσαι υποχρεωμένος να δεκτείς τα επιστημονικά δεδομένα που προκύπτουν από επιστήμονες.

4) Έχω ήδη απαντήσει σ' αυτό, είναι απλά αστείο να μου το ρωτάς ξανά. Ή δεν διάβασες το ποστ μου καλά ή δεν κατάλαβες τι διάβασες.

5) Τα πινακάκια που ζητάς θα τα βρεις στα άρθρα που σου πόσταρα.
 
Μπλουζα